Telegrammen. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden* Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Particuliere auto's zullen wel bijna geheel uit 't straatverkeer verdwenen. Bijna alle verzoek schriften van auto-bezitters werden afgewezen. Ook het verkeer met goederenauto's zal sterk afnemen, omdat een rijbewijs slechts voor uiterst dringende gevallen wordt verleend. Het huwelijk van gravin Hannah von Bis marck, de oudste dochter van wijlen vorst Her- bert von Bismarck, met Leopold ven Bredow, ritmeester bij het 6e Brandenburgsche regiment kurassiers, zal Maandag a.s. te Friedrichsruh vol trokken worden. In diplomatieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat Duitschland en Rusland door bemid deling van Zweden eerlang een zeer groot aantal gevangenen men zegt 200.000 zullen uit wisselen. Op 15 Maart zullen alle, binnen het Duit- sche rijk aanwezige varkens, geteld worden. Op verzuim van opgave van het aantal, is een ge vangenisstraf van hoogstens 6 maanden of een boete tot 10.000 mark gesteld. Het uitvoerverbod van hooi. In verband met daaromtrent loopende tegen strijdige geruchten, wordt er ,op gewezen, dat van een voornemen, om het uitvoer verbod van hcoi geheel of ten deele op te heffen, of van dat verbod onder eenig'e voonvaarae ontheffing te verleenen, te bevoegder plaatse niets be kend is. Actie spoorwegpersoneel. Id de pers circuleerde het bericht, dat, in vci-and met en tot inzet van de actio voor het vertrijgen van een duurte-toeslag, op 2den Paaschdag te Den Haag eene gtoOiö vergadering van spoorwegpersoneel zal worden gehouden. Naar aanleiding; van dat Bericht verzoekt men ons te melden, dat de R.-K. Spoorwegorganisatie „St. Raphaël" wel aan de actie zal deelnemen, itJih niet aan de vergadering. Certificaten van oorsprong. aandacht van belanghebbenden wordt er op ■gevestigd, dat voor goederen van Neüerlandschen '.oorsprong of van Nederianciseh lanruiagt, bij in voer in Frankrijk of Engeland en bij doorvoer door Frankrijk, certificaten van oorsprong worden geëischt. j i Zij die dergelijke certificaten behoeven, kun nen zich wenden tot den iaspe^eur oer invoer- tochten en accijnzen binnen wiens ressort het bedrijf wordt uitgeoefend. Het Duitsche gezantschap. De gezantsobapsraad dr. von Küblmann, thans t'"Jgevoegd aan het keizerlijk gezantschap te Con- stantinopel, zal tijdelijk den gezant te 's-Graven- bage von Mülfer vervangen. I>e gezantschapsraad was tot het uitbreken van den oorlog werkzaam bij het gezantschap te Londen Hij. is de zoon vaa den vroegere n directeur-generaal van den Auatolischen spoorweg en thans 42 jaren oud. Onder valsche vlag. Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Neaerlanusch rechtsgebied, welke door het hijsehen van de Nederiandsche vla* of van een internationaal naam sein, toeba- hecrend aan een Nederlandsen handelsschip, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen el andere onderschei iingsteekenen op romp, schoorsteenen en tuigdeelen, ..en schijn aanernen, dat zij de Nederiandsche nam naiiteit bezitten rd tot eene Nederiandsche ree .enj behooren, zul len zoodanige maatregelen women toegepast, nat r.vn het vertrek uit en de vaart aoor het Neder- laridsche rechtsgebied wordt belet. Neutraliteit van Nederland. Van officieele zijde wordt ons het volgende ge meld Herhaaldelijk komen in de Pers berichten voor onder het hoofdSchending onzer neutraliteit of soortgelijke opschriften, die diededeelingen bevat ten omtrent inbeslagneming van goederen voor het buitenland bestema. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat de poging tot klandestienen uitvoer van goederen op geenerlei wijze met neutraliteits- schennis in verband staat. Nederlanders, bewoners van een onzijdig land heboen volgens de interna tionale verdragen het volste reebt handel te drij ven met bewoners van oorlogvoerende landen. Ze hebben alleen te dragen de risico, die verbonden is aan inbeslagneming van contrabande door een der oorlogvoerenden bij vervoer over zee. Echter is het met het oog op den gestremden aanvoer voor Nederland een onafwijsbare plicht te zorgen, dat binnen zijn landsgrenzen voldoende voorraden beschikbaar zijn en blijven van zulke goederen, waarvan de aanvoer bij het uitbreken van den oorlog niet verzekerd is. Daarom worden uitvoer verboden uitgevaardigd. De overtreding daarvan is dan een schending van nationale belangen, niet van internationale regelen. Een gewichtige mededeellng. Het «Rechte Spoor" publiceert onder boven staand opschrift het volgende «Utrecht, 1 Maart 1915. Weleerwaarde Heer. Van de bestaande verplichting voor de leden der verschillende Vakvereemgingen om tevens lid te zijn der plaatselijke Werkliedenvereniging hebben Wij, naar IJWEW. bekend is, indertijd uitgezonderd de leden der Vereenigingen van Spoor- en Trampersoneel, aangesloten bij den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel «St. Rafael". Wij zijn, vooral ook omdat de kwestie van de verhoudingtusschen de z.g. standsorganisatie en de z.g. vakorganisatie thans eene betere oplos sing nadert, van oordeel, dat de tjjd gekomen is om deze uitzonderingsbepaling op te heffen. Het is daarom Onze wensch, dat alle leden der Ver eenigingen van Spoor- en Trampersoneel tot de plaatselijke Werkliedenverenigingen toetreden. Voor de van heden af aan te werven leden der Vereenigingen van Spoor- en Tramwegpersoneel stellen Wij die toetreding aanstonds verplichtend. Voor degenen, die thans lid zijn van eene Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel stellen Wij een termijn van twee jaren te rekenen van heden af als overgangstijdperk, na verloop waarvan zij bij de plaatselijke vereniging moeten zijn aangesloten. Wij dragen UWEW. op, dit Ons schrijven ter kennis van alle belanghebbenden te brengen op de wijze, welke UWEW. het meest geschikt zal voorkomen. w.g. De Aartsbisschop van Utrecht, f H. VAN DE WETERING. Ik heb gemeend dit zeer belangrijke schrijven in zijn jreheel te doen opnemen op de eerste plaats in «H-t Rechte Spoor, het orgaan van den Ned. R K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel «St. R .fael. Ook heb ik hiervan afschrift gezonden aan «Het Katholieke Volk« en «De R. K. Vakbewe gmg, om dit schrijven geheel in 't eerstvolgende nummer te doen afdrukken. Ik hoop, dat de R. K. Dagbladen gelegenheid zull-n vinden dezen maatregel van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht verdere publiciteit te bezoreen. Dankend voor de plaatsruimte. Uw dienaar pastoor BULT. Barneveld, 5 Maart 1915. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in ten morgen van 13 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.4 te München. Laagste barometerstand 744.3 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring kans op regen vooral in het noorden, zelfde temperatuur. Aanbesteding. In sOdéon" is aanbesteed het bouwen van 184 woningen, 6 winkels en een badinrichting voor de Bouwvereeniging «Eendracht" J. Riemersma, Leeuwarden, f 344.900.A, W. Blokland. Schiedam, f341.290.- Gebr. G. en W. Krabbendam, Schiedam, f339.605.— J. Bokhorst, Schiedam, f 335.500.-C. Eijkelen, Schevenin- gen, f328.000.P. de Man, Heenvliét (Z.-H.) f323.000.— S. A. Stok, Rotterdam, f 321.300. J. H. Nieuwenhuyzen, Rotterdam, f320.280.— J. Moerman, Rotterdam, f 319.980.— J. de Kloe, Schiedam, f319.900.-; Firma Welterbeek en Van Dor, f318.843.E. Wienhoven, Utrecht, f 318.790.—D. Simons, Oud-Beierland, f317.000 J. Meeldijk, 's-Gravenzand, f317.000.— G. H. Kieviet, Rotterdam, f316.420.— P. Klap wijk en N. Verboon, Rotterdam, f314.000.— N v. d. Velden, Schiedam, f 313.950.P. Slaven burg en N. Sch< urkogel. Schiedam, f 313.475; L. v. d. Broek, Rotterdam, f312.250.G. Verwaal en L. v. Bellen, Rotterdam, f307.000.— D. P. Blanke, Rotterdam, f290.893.Math. Bakker, Prinsenhage, f299.800.-; P. Bot en J. Batten- berg, Vlaardingen, f298.740.— Boel en Van Heesteren, Alblasserdam, 1298.589.—P. Rijn hout en H. de Rooij, Amsterdam, f 289.500. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van Politiestukjes ijzer en kram, vervoerbewijs per spoor, ijsmuts. Aan de volgende adresSfen portemonnaie met inhoud, v. Leeuwen, Broersvest 1331zangboek Bergkotte, v. Smaleveltstraat 25; emmer, L. Vis ser, Leliestraat 21R. K. kerkboekje in étui, v. d. Lee, Helenastraat 25portretalbum, Geul, Heerenstraat 2; portemonnaie met inhoud, Wou- teleers, Smgel 19414huissleutel, v. d. Moer, Zijlstraat 54huissleutel, Vredebregt, Broersvest 45; rozenkrans, v. Noord, Singel 194*nikkelen hondenhalsband met belastingpenning 396, 1914, Zagwijo, Singel 613meisjestaschje, Voogd, West- vest 55; pakje met zeemenlappen, Papenhuijzen, Hoogstraat; zwart lederen portemonnaie, v. Eijk, Visscherstraat 30. Steuncomité Curacao. Ingekomen bij den Burgemeester. Vorige opgave f48.00; van P. T. 12.50, van K. f5, van J. H. f 2.50, van K. 1100, totaal f 158.00. Iif de commissie belast met het afnemen der eind examens H. B. S. hebben o. m. zitting de heeren M Horn, directeur van en G- Lindeyer, J. Keuning en C. Deelder, leeraren aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus alhier. Gisteren-middag omstreek6uur viel de 16-jarige Winkelman, op de Singel bij de Polderstraat van den vrachtwagen van v. d. Velden, waarbij het achterwiel van den wagen hem over den voet reed. Hij werd op den wagen getild en naar zijn woning aan de Baan vervoerd, waar genees kundige hulp zou worden ingeroepen. De Schoonmaak. Zoudt U wel willen gelooven, waarde Lezers en Lezeressen, dat het bezoeken van school, cate chismus en kerk vooral dit laatste zeer dikwyls verzuimd wordt uit gebrek aan de noodige kleeding of bet noodige schoeisel Meestentijds is, bij het bezoeken van een huis gezin, het antwoord op de vraag Zyt ge Zondag naar de kerk geweest «Neen, Mynheer, we had sden geen kleeren." Moeder had geen rok, vader niet anders dan een versleten broek, de kinderen geen jurkjes of geen schoentjes. En nH moge dikwijls niet al te royale kleeding het voorwendsel zyn, tóch is ook menigmaal het ontbreken ven gescUikte kleeding oorzaak van het verzuimen der H. Mis op Zon- en Feestdagen. De Conferentie van de Parochie van O. L. Vr. Visitatie ondervindt dit herhaalde malen. Wèl heoben wel een Magazijn, maar het is, herlaas, bijna ahijd ledig; Wèl is er soms voorraad van kindergood voor zuigelmgetjes, die niet naar de kerk hoeven, doch kleedingstukken voor grootere kinderen en voor volwassenen is er zoo goed als nooit. Geregeld nieuwe aanschaffen is te kostbaar daarvoor is onze kas met toereikend. We zyt» nu echter in een tjjd dat menigeen ons gemak keijjk en op weinig kostbare matier kan helpen. We leven nl. in den heiligen tijd van de. schoonmaak. Toe, waarde vrienden, die belang stelt ook in bet geestelijk welzyn van den arme, by het uit halen van uwe garde-robe, by het overhoop halen van uwe kasten dat ODdergoed, die rok, die jurk, die japon, die broek, die jas, dat vest dit alles, wat ge misschien wêer wilt weghangen, met het idee dat kan ik nog wel eens dragen, terwijl gij het toch nooit meer draagt toe, schenkt het ons, vult er ons magazijn mede en, als het eenigszins kan, keurt het voor Uzelven wat eerder af en verblijdt er ons mede. Dan maakt gij uw garde-robe en tevens onzen maga zijnmeester opgeruimder kleedt gij den arme en stelt hem tegelijkertijd in staat zijne Godsdienst plichten te vervullen. Zoodoende helpt gij ons bereiken een dubbel doel den arme zoowel geestelijk als tijdelijk te verzorgen. Goederen kunnen worden afgegeven bij den Concierge L. I. Hoogweg boven de spijskokerjj Lange Nieuwstraat 161. Ook belasten onderge- teekenden zich gaarne met het doen afhalen ran huis. Namens de Conferencie van O. L. Vr. Visitatie, Chr. Wouterlood, Pres. Jos. Meijer, Magazijmneester. Men zende alle stoom- en verforders o verwijld aan de Stoom ververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen.. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Onder valsche vlag. Naar wij vernemen zijn de aangekondigde maat regelen tegen schepen van vreemde nationaliteit, die binDen Nederlandsch rechtsgebied, onder Ne deriandsche vlag varen of den schjjn aannemen van Nederiandsche nationaliteit te zijn of tot Nederiandsche reederijen te behooren het onmid dellijk gevolg van zich recentelijk voorgedaan hebbende feiten, dat schepen van buitenlandsche nationaliteit op hun schepen met groote letters Rotterdam of Amsterdam hebben geschilderd. Een dezer schepen heeft zelfs den naam van een Ne derlandsch koopvaardijschip daarbij geschilderd. Overigens moet de regeering reeds eerder bedacht lijn geweest op het nemen van maatregelen. De dienst Vlissingen- Folkestone. Men seint ons uit, Vlissingen Naar wij van de zijde der directie van de Maatschappij „Zeeland" vernemen, zal vanaf Maandag a.s. (vertrek; 8 uur voormiddag van Vlissingen) de dagelijksche dienst tusschen Vlissingen en Folkestone worden hervat. De dienst Vlissingen-Tilbury—Londen blijft ge handhaafd, maar wordt tot drie afvaarten per week beperkt. Vergadering van vertegenwoordigers van Credietinsteilingen te 's-Gravenhage. Hedenochtend te half twaalf is in de Rolzaal van het gebouw der Grafelijke Zalen de vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van Cre dietinsteilingen, uitgeschreven door eene commissie, bestaande uit de Ministers van Financiën, van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Presidenten van de Nederiandsche Bank en van de Nederiandsche Handelmaatschappij en Prof. de Vooys, als Voorzitter van de Commissie van Uitvoering van het Koninklijk Nationaal Steun comité en belegd met het doel om de voldoening aan de credietbehoefte van den kleinen midden stand als gevolg van de oorlogscrisis te verge makkelijken. Een honderdvijïtigial credietinsteilingen (waar onder de verschillende centrale crenietbanken) waren, tot bijwoning van deze vergadering uitgë- nc odigd, V ooi'ts waren genoodigd vertegenwoordigers varr het Koninklijk Nationaal Steuncomité, de Nationale Veieeniging tot Steun aan miliciens, de Maatschappij van Nijverheid, liet Nederlandsch LandLouw-Ciomité, den Nederlandse hen Tuinbouw- raad, den Algemeenen Nederlandsehen Zuivelhond, den Middenstandsbond, de Vereeniging van Ne- ueriandsche patroons „Boaz", de Hanze, de Ver eeniging „Schuttevaer", de Nederiandsche Bank, •te Vereeniging van den Geldhandel, de Vereeni- gi.'g voor den Effectenhandel, te Amsterdam, de Vereeniging v:an Effectenhandelaren te Rotter dam, den Bond van den Ge.u- en Effectenhandel in de Provincie, de Vereeniging van Directeuren vaa Hypotheekbanken, de Algemeens Borg-Maat- schj.j.pij voor den Middenstand, de Broederschap van Notarissen, de Broederschap van Candidaat- N" la rissen en den Schippersbond te Groningen. Voorts woonden o.a. de vergadering bijl de Thesaurier-Generaal Mr. Dr. Anton van Gijn, de chef van de aideeling Handel Mr. Everwijn, en de Voorzitter van de Commissie van Bijstand ter uitvoering der Beurswet, de heer Kann. II. M. de Koningin opende ae vergadering met een rede, waarna nog' het woora werd gevoerd dooi aen Minister van Financiën, en door den minister van oorlog. Aan de aanwezigen werd rondgedeeld een P-.-n, volgens hetwelk de commissie, die zoo sp.edig mogelijk met haar werkzaamheden zal aanvangen, zal wérken H. M. de Koningin aanvaard*)? hef eere-voor- zh Li schap van deze commissie. PARIJS, 13 Maart. Het communique van gisteravond elf uur luidt Ten oosten van Lombaertzijde veroverden wij een Duitsch werkje, honderd meter voor onze loopgraven. Drie K.M. ten oosten van Armen- tières werd het gehucht Epinette door de En- gelschen bezet. Zij bljjven in den sector Nieuw Chapelle terrein winnen. Na een paar krachtige tegenaanvallen te hebben afgeslagen, werd een deel der Duitsche stellingen bij het gehucht PiètreMill door hen veroverd, waarbij zij 400 krijgsgevangenen o.w. vijf officieren, maakten- St. PETERSBURG, 13 Maart. Mededeeling van den grooten generalen stat In de streek van Soewalki heeft de vyand, die Simno en Augustowo blijft bezet houden, een offensief ondernomen tegen Seyny. In de streek van die stad werd gevochten. Op den rechteroever van de Narew wordt tus schen de Omulew en de Orzyc hevig met geschut geschoten, wat eveneens het geval is in de rich ting van Przasnycz. Het offensief van den vijand wordt door onze troepen tegengehouden. Op den linkeroever van den Weichsel is geen verandering. Aan het front in de Karpathen tusschen Gor» hce en den Lupkow-pas hebben wij een reeks krachtige tegenaanvallen ondernomen. Ten zuiden van Sorlice hebben vijandelijke afdeelingen, die de Senkouwka overstaken, getracht zich op den reehteroever vast te zetten. Zjj zijn aan de bajo net geregen. On?e verkenners hebben 3 Oosten- rijksche compagnieën, die op verschillende plaat sen waren opgerukt, omsingeld, waarna zij zich allen overgaven. Een grooter succes is behaald met een flankaanval in de streek van het hoofd- offensief der Oostenrijkers, waar wy de dorpen Lonpkow en Smolnik met de omringende hoogten veroverden. Wy vermeesterden 2 zware houwitsers 2 stukken veldgeschut, 7 mitrailleurs, ambulances met geneesheeren en gevangenen, ten getale van 4000 man en 70 officieren. In de streek van Rabbe en Koziouwka heeft de vijand nieuwe ver woede, doch vruchteloeze aanvallen gedaan, welke door onze troepen op dappere wijze werden af geslagen. Wy hebben den vyand daarby overal reusachtige verliezen toegebracht. In Oost-Galicië hebben de Don-kozakken in he' dorp Vezwiska aan den Dnjestr 3 heele eskadrons Pruisische huzaren over den kling gejaagd. Zij» die er het leven hebben afgebracht, zijn ten ge* tule van 10 officieren en 25 man gevangen ge* maakt. BERLIJN, 13 Maart. Volgens Duitsche draad' looze berichten is uit Athene bericht ontvangen» dat by de arrestatie van Athanas (gevang®" genomen wegens moordplannen op den Griek' schen koning) behalve Engelsche en Fransch® brieven ook een bedrag van 200.000 francs i* gevonden. MILAAN, 13 Maart (Part-). De „Corriera dell®1 Seia meldt, dat de aanval van de verbonde" vloten tegen de Dardanellen sedert acht dage" stokt. De Fransche en Engelsche oorlogsschepe" zijn niet verder dan Kemil Bahr. KOPENHAGEN, 13 Maart (Part.) De Deense!"3 Kegeering heeft den uitvoer van levende zwijn®'1 met ingang van heden verbóden. v (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2