VEEX's C A C A O Statos-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Correspondentie. Ingezonden Mededeelingen. KotaiwH van een vooruitgeschoven verdediginswerk ten oosten van de stelling waarin de vijiand zich se dert de gevechten van de vorige maand heeft gehandhaafd. Wij hebben gisteren over dag twee tegenaanvallen en 's nachts een derden afgesla gen. Maarschalk French meldt aan de Engelsche re geering dat de algemeene toestand onveranderd is. De loopgraven ten Zuiden van St. Eloi, die slechts gedeeltelijk zijn heroverd, zijn óf onbe zet, öf in onze handen. In de streek van Nieuw-Kapelle hebben de Dutschers met onbeduidend resultaat veel muni tie verschoten. In de gevechten om Nieuw-Kapelle zijn, blij kens de verlieslijst van 14 dezer, 54 Engelsche officieren gesneuveld, 61 gewond en 4 vermist; tezamen 119 officieren. De vorige opgaven wa ren tezamen 59 gesneuveld of bezweken, 117 gewond en 15 vermist, tezamen 191. De twee opgaven bij elkaar geven tezamen een verlies van 310 officieren, van wie 113 dood zijn. De Parijkche correspondent van de „Times" meldt, dat Nieuwpoort den laa.tsten tijd hevig ge bombardeerd werd met kanonnen, die als 42 cM. houwitsers worden beschreven. Het doel dezer beschieting schijnt te zijn, de brug te verwoesten. Sommige platte kanten en schroeven der gebruik te projectielen werden gevonden, zij wegen bij na 75 KG. Verdere inlichtingen uit Vlaanderen bevestigen den aanvankelijken indruk, dat de vorderingen, door de Belgen in den bocht van de Yser ge- maakt, door het zakken van het water, mogelijk werd gemaakt. De bezette posities zijn die van Kloosterhoek-boerderij, ongeveer halfweg tusschen de spoorbaan en het kanaal ten Noordwesten van Dixmuiden en de voorste rij loopgraven aan den weg van Pervyse naar Schoore. Uit Bonsol in de Berner Jura wordt gemeld, dat de Franschen Woensdag de positie bij Moos en Möcnach, met hun 75 m.M. kanonnen bescho ten. Engelsche officieren werden in de streak van Réchésy pn Pfetterhausen gezien. Men besluit daaruit tot de aanwezigheid van Engelsche .ver sterkingen in den Elzas. Aljerlei nieuws De „New-York Herald" meldt: Het grootste geheim van den oorlog is de verdwijning van den kruiser „Strassburg", van wien het laatst geboord is, toen het schip met de „Karlspihe" en de „Dresden" aen 2den Augustus kolen in nam in Deensch West-Inuië Uit Mitilene wordt aan de „Lokal-A.izeig.-"' gemeld, dat een Tuiksche torpedoboot van de Dairdaneiien uit dwars door de vloot der bond- genooten is lieengemoken en ae haven van Smirnr. heeft bereikt. Men is volgens de Duitsche be richten in goed ingelichte kringen overtuigd aal Smirna in goeden staat van verciedigmg verkeert, Het oicrviscihe persbureau bericht, dat over eenstemming is verkregen tusschen de regeerin gen van Oostenrijk-Hongarrje en Servië over uit wisseling van de burgergevangenen in OoMenrijk- Hongarije en Servië. Deze maatregel zo] gelden voor de mannen over ae 50 en jongens onder de 18, en voor alle vrouwen, onafhankelijk van haar leeftijd. i;e Pruisische onderminister van financiën Michatlis heeft aan journalisten meegedeeld aat, nu (re ryere der opneming' van de voorradea op 1 Februari bekend zijn, de verdeeling van de levnsrmddelen nauwkeurig; is geregeld en tot in a* o kringen der bevolking de overtuiging is doorgedrongen dat bekrimping: noodig is, hij met steihghe. kan verklaren, dat Duitscnland met zijn v o .raden zal rondkomen tot d»n nieuwen oogrt, 2elfe tot Augustus toe. Er is nog een re- sever voorraad van 20 procent De onuenninister heeft verder meeg'edeola, dat op i April e.k. de mogelijkheid zal women ge opend .at gemeenten op grond van paragraaf 26 der voorschriften van oen Bondsraad de leiding; der leersmiddelenvoorziening in handen nemen en dat van dit tijdstip af een regeling van de prijzen zal plaats hebben, die zoowl aan de rechtmatige belangen van producenten ai? van de ve-bruikers tegemoet komt. De „Daily Chronicle" verneemt uit New York, dat daar in de bladen een interview ia ge publiceerd, te Valparaiso aan een journalist toe gestaan door den gezagvoerder van het Britsehe oorlogsschip „Orama." De gezagvoerder vertelde 'o. m.De „Dresden" werd op 12 mijl van Juan Fernandez bespeurd. Wij zetten haar als de wind achterna. De „Glasgow" voorop, dan de „Kent," met de „Orama" als derde. De „Glasgow" had al verscheiden treffers afgevuurd, vóór de kanon nen van de „Dresden" antwoordden. De Duitscher .trachtte in de territoriale wateren van het eiland in veiligheid te komen; daarom kreeg de „Kent" bevel, den kruiser den weg af te snijden. Doch nog voor de „Kent" begon te vuren, brak er aan boord van de „Dresden" brand uit; en toen de „Kent" een paar schoten gelost had, ueesch de vjjand de witte vlag. De Duitschers waren nog net bijtijds in hun booten gegaan, en van het schip weggeroeid, toen zich een geweldige ontploffing deed hooren. De „Dresden" zonk bin nen enkele minuten. De bewering dat het schip in Chileensche territoriale wateren tot zinken is ge bracht, kan worden gewraakt door de plaats op te nemen, waar het wrak ligt. TWEEDE KAMER Vergadering van Vrijdag 19 Maart. Voortgezet wordt de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de vermogens- nel a s t i n g. De heer Marehant vervolgt zijn gisteren afgebroken rede en stelt tegenover den eisch van werken met vaste gegevens den eisch, dat er zoo w-mig mogelijk fieue in belastingzaken zij. Die ho-ie zal z.i. door net omwerp worden wegge nomen. Het ligt voor de hand, dat men de wer kelijke, d i. de verkoopwaarde neemt. Spr. kan niet inzien, waarom het stelsel van deu heer Kooien de voorkeur zou ver dienen boven hei zuivere stelsel van de regeering. Spr. wendt zich daarop tot den heer Tydeman. Door de groote schommelingen van de grond wijzen worden de vastgestelde multiplicators on juist. Lie heer Juten heeft groot bezwaar tegen uit ontwerp. De pachier zal er de dupe van worden on de eigenaar precies de verkoopwaarde zal kennen en zal trachten meer rente te makeD. Ook betreurt spr., dat de menschen er weer meer toe zullen worden gebracht hun geld in buitenlandsche ondernemingen te beleggend De heer Van Nispen tot Sevenaer maakt aanmerking op de indiening van dit wets ontwerp, maar boopt, dat de wenken van den neer Kooien znllen worden opgevolgd. De ver koopwaarde is met steeds vast te stellen. Ook spr. handhaaft al zjjn bezwaren. De heer Teenstra acht daarentegen de schatting naar de verkoopwaarde de eenig juiste. Spr. bestrijdt de heeren Van Nispen, Juten en Kooien. De heer Bos verdedigt het ontwerp o.a. op grond, dat alle geopperde bezwaren tegen de schatting van de verkoopwaarde op zijn minst even zwaar wegen tegen de schatting van de belastbare opbrengst. Dem inister vanfinanciën beantwoordt in de eerste plaats het verwjjt, het bestand te hebben geschonden. Het ontwerp was noodig en de verschillen tusschen de leden loopen niet langs de politieke grenslijnen. De minister verdedigt uitvoerig zijn ontwerp. Iedereen erkent de onbillijkheid van de tegen woordige regeling en alle andere stelsels zouden te veel tijd vragen. Spr. hoopt daarom, dat het ontwerp zal worden aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag half twaalf. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Het niet officieele bezoek van H. M. de Konin gin aan Amsterdam zal plaats hebben op Woens dag 24 Maart. Prins Hendrik. Prins Hendrik bracht heden een bezoek aan -ninister Lely in diens departement. Minister Plejjte. De minister van Koloniën is thans hersteld van zijn ziekte en heeft de werkzaamheden aan rijn departement hervat. Goede Vrijdag. De opperbevelhebber van Zee en landmacht eeeft bepaald, dat Goede Vrijdag bij de Marine als rustdag zal worden beschouwd. Totnogtoe was Goede Vrijdag geen rustdag bij de Marine. Verhooging tractementen van officieren. Binnenkort is een K B. te verwachten, waarbii een betere traktementsregeliog voor de reserve- ntficieren zal worden vastgesteld. De tractementen zullen belangrijk gunstiger worden. Verpleger Henke f i Te 's Gravenhage is onder groote deelneming heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van broeder Henke, die deel uitmaakte van het verplegingspersoneel der Nederl. ambulance in Servië en kort geleden uit Servië hier te lande was teruggekeerd. Dr. van Tienhoven, leider der ambulance, de consul-generaal van Servië te Amsterdam, de heer Meerens, de consul van Servië te Rotterdam, de heer Wilkens en tal van andere personen waren aan de groeve tegenwoordig. Zilverbons. De ziiverbons zullen geleidelijk worden inge trokken en vervangen door een beter soort. Het eerst komen de f5.— bons aan de beurt. Landbouw verloven. Door het lid der Tweede Kamer, J. \V. Al- barda, zijn de volgende schriftelijke vragen ge richt tot den Minister van Oorlog: I. Is het de bedoeling van den Minister, dat de regeling der z.g. landbouwverloven voor ge- mobiliseerden ook gelden zal voor arbeiders van industrie en landbouw, ten einde dezen in staat te stellen, den grond, waarop zij levensmidde len voor hun gezinnen verbouwen, behoorlijk be werken II. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord is Z.Exo. dan bereid, maatregelen te nemen, waardoor een billijke toepassing dei- regeling ten behoeve der bedoelde arbeiders zoo veel mogelijk wordt verzekerd? III. Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, is Z.Exc. dan bereid een zoodanige uitbreiding der regeling te overwegen, dat ook door arbeiders, die levensmiddelen ten eigen gebruike verbouwen ervan kan worden genoten? Tabaksbelasting. In een dezer dagen gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging van Sigarenfabrikan ten is besloten, het in December aangenomen standpunt te handhaven en zich dus te verzet ten tegen elke tabaksbelasting. Y luchtelingenzorg. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting voor binnenlandsehe zakeni voor 1915, waarbij! wordt voorgesteld met 3 mil- lioen gulden te verhoogen den begrootingspost voor kosten van onderhoud van en verdere uit gaven voor ten gevolge van de oorlogstoestand uit het buitenland naar Nederland uitgewekenen en voor ten gevolge van den oorlogstoestand be hoeftig geworden, in Nederland verblijvende bui- tenlanders. Ter toelichting 2egt de minister van binnen landsehe zaken het volgende: Het bedrag op de begrooting toegestaan, is voor ongeveer de helft reeds verbruikt. Te voor zien is dus, dat het toegestane bedrag nog voor slechts betrekkelijk korten tijd toereikend zal zijn. Ook nu nog ontbreken gegevens voor een raming, omdat de omvang van de vluchtelingenzorg schier dagelijks verandert. Naar ruwe schatting zal met de voorgestelde verhooging aan de behoeften voor 191.0 zooal niet geheel, dan toch grootendeels kun nen worden voldaan. De uitgaven, die tot dusver zijn gedaan, kunnen voor de toekomstige uitgaven geen maatstaf opleveren, omdat onder eerstbedoel de uitgaven kosten van inrichting van vlucht oorden een belangrijke plaats innemen; ook in de eerstvolgende maanden zullen deswege nog beteekenende bedragen moeten worden voldaan. Tweede Kamer. De agenda voor de vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag 23 Maart, kondigt, behalve de reeds vroeger vermelde wetsontwerpen, nog aan de behandeling van het wetsontwerp' tot aanvul ling van de wet van 29 Juli 1870 tot regeling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht en dé veeartsenijkundige politie (302) en het wetsont werp tot wijziging van de Provinciale wet en van de Kieswet, in verband met de wet op de inkomstenbelasting 1914 (307). Een protest. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Regeering aan de Regeeringen van Groot-Biritunnië en Frankrijk, onder dagteekening van 18 dezer, haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen de maat regelen, aangekondigd bij] de verklaring van 1 Maait 1915 en belichaamd in de thans uitgevaar digde decreten dier Regeeringen. De berichten in de dagbladen nopens het aan wenden van pogingen om met de Regeering der Vereenigde Staten van Amerika gezamenlijk tegen die maatregelen te protesteeren zijn, naar wij met zekerheid weten, uit de lucht gegrepen. Dr tob Kühlmnnn. L'e „verliner Lökal-Anzeiger" deelt mee, aat Je Ihntrche Keizer den legiatieraad dr. Von Kühl- manu, aangewezen als plaatsvervanger van den DiuiUcben gezant bij onze Regeering, den titu- la,iren rang heeft verleend van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. Ylsch als volksvoedsel. Dooi het bestuur der- onlangs opgerichte „Vereeniging van kleine stedelijke en platte landsgemeenten" is besloten, in overleg met ilen heer hoofdinspecteur der visscherijen (den heer Botleraanne) voor ae bij die vereeniging! behoarende vereenigingen den visverkoop aoor die gemeenten over het ganscfae lana fe- organiseeren Een directeur voor dezen socialen tax van dit rist der vereeniging' zal welara worden be noemd. Alle gemeenten zullen, indien zij dit won- schcn, hare visch inkoopen bij het „Rijksbu reau tot a;zet van visScherijprodneten" en zul len de visch plaatselijk zoo goedkoop mogelijk distribbeeren. Tn den handel zal het aanbeveling verdie nen de visch op bestelling al te leveren en geen a..;.ag in bet leven te roepen, omdat dit laatste tot prijsopdrijving aanleiding geeft. Nederlandsch schip vergaan. Het Nederlandsch stoomschip „Sliedrecbt" is in Je nabijheid van South Shields vergaan. De bemanning is door soldaten ge-reu. „De Siiedrecht" een vrachtboot van de Stoom vaart-Mij. „Die Maas" te Rotterdam vertrok 17 Maart van Amsterdam naar Buenos AyreS. Het schij - Teet 3056 ton biuto. Naar ae directie van de Maawhappij ons meoedeelde is Let schip op Je rotsen, gelaopen doch de geheide bemanning wei d gerea Sluiting passage over de voetbrug over de Nieuwe Haven. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kenDis, dat wegens ver nieuwing de voetbrug over de Nieuwe Haven, te rekenen van Maandag 22 Maart a.s., voor de pas sage daarover gesloten zal zijn, en dat voor zoo veel mogeljjk in den dienst zal worden voorzien door middel van een vlotbrug. Steuncomité Curasao. Ingekomen giften bij den Burgemeester. Vorige opgave f158; van N. N. f2.50. van M. J. M. f5, van G. f 1, totaal f 166.50. De lijst wordt hiermede gesloten, onder dank- zegging aan de edelmoedige gevers voor hunne bijdragen. De „Hanze". Op Maandag 22 Maart, 's avonds 8'/4 uur, zal de R.K. Middenstandsvereeniging »de Hanze") afd. Schiedam, haar jaarlijksche algemeene ver gadering houden in Maison v. d. Heijden, Hoog- s-raat. De agenda vermeldt o.a.»Het hespreken van middelen om leden der afdeeiing, welke door den oorlog in fioancieele moeilijkheden zijn geraakt» op gemakkelijke wijze aan crediet te helpen." Door Burgemeesteren Wethouders is definitief tot 2de-contro!eur der Bevolking al hier benoemd de heer C. J. Duimel. De levering van uniformkieeding voor de hoofdagenten, de agenten van politie, de brug- en sluiswachters, onbezoldigde agenten van politie, waartoe de vorige week een inschrijving werd gehouden, is opgedragen aan den heer A- van der Zee, alhier. Naar ons door den makelaar S. C> van Waalwjjk van Doorn wordt medegedeeld, zal in de panden Nieuwe Haven 279-281 en Maria- straat 4a (voorheen werkplaatsen van de firma Bokhorst en branderij van A. Dirkzwager) ge vestigd worden een filiaal van de Rotterdamsche Melkinrichting te Rotterdam en in de panden gelegen aan de Schie 24 zal geëxploiteerd een fa- briek van vuurvaste materialen door de N.V. Hollandsche fabriek van vuurvaste materialen te Schiedam. De rijksbl erk 3e kl. J. H, van de Put te ten kantore Schiedam I, en A, is aangewezen voor de tijd. waarneming van het kantoor Bo degraven (overneming beheer 30 Maart na kan toortijd). In de gisteren gehouden vergade ring van de Schied. R. K. Esperantisten-Vereen!' ging werden tot bestuursleden gekozen de her ren J. C. van Valkenburg Ie Voorz., Th. Niiring 2e Voorz., T. Marrevee le Secr. Warande 32» H. J. Geeratz 2e Secr. en J. van Lochem, Pen ningmeester. Ij - I DIT ROTTERDAM. Door den heer J. H. Jurriaan3e te Rotterdam- is het denkbeeld geopperd om in den geest van het Artisfonds te Amsterdam, ook te Rotterdam een fonds te stichten, ten einde het bestuur van de Rotterdamsche diergaarde in staat te stellen» van tijd tot tijd iets belangrijks aan te koopen- Wegens plaatsgebrek moesten heden verschillend® stukken, w.o. het verslag van de vergadering da1' Ver. t. b. der Tuberculose, tot het volgend numroer worden uitgesteld. Men zende alle stoom- en verfordef^ overwijld aan de Stoomververij eR Uitstoomerij „DE PHOENIX", Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. HOFLEVERANCIERS. de meest délicieuse drank. FABRIEK TE SNEEK. Door Z. D. H. Monseigneur A. J. Call"-' is1 op verzoek tegen '1 Mei eervol ontslag V" leend aan den Zeereerwaarden heer Th. H- Abels, pastoor te Berxel. Gebeden voor den vrede. De „Otsservatore Romano" bevat de officieele mededeeling omtrent ue herhaling s:l" den biddag voor den vrede: „Zijne Heiligheid Paus Beneuictus XV, g^1' gevende aan het godvruchtig verzoen van 1 rijke geloovigen en inzonderheid van de P1,1 aansche priesters der Eeuwigdurende Aan bid J'0*' die gedrongen door de devotie tot Je Kujcharistie en ook door het verlangen, oni' herhaalde smeekbeden van de Goddelijke hartigheid de gunst van den vrede te vei--0' glen verlof hebben gevraagd, om op oen Si"4*'1' Maart in de kerken van Europa te mogen F1 balen de heilige oefeningen, door Z. H. o-p dag voorgeschreven voor de bisdommen Europa, heeft op dit verzoek goedgunstig' bes®'11 en volgaarne het gevraagde verlof verleend allen, die daarvan uil. eigen beweging geb1-11 willen maken. Z. H verleent daarbij, den v°]ie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2