Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. ten. Rarabinieris herstelden de orde. Sr is e>ein ateeireene staking afgekondigd. Ia Cbic/m hebben honger-opstcoijes plaats ge- had Een karabinier is door een steenworp ge wond Het eenige hotel in Reims, dat nog geheel ongedeerd bleef, wordt door een paar vrouwen beheerd. Gemoedelijk is het er niet, want de bommen vervullen de rol van klapperman. Niet temin blijven de beide vrouwtjes secuur, want dezer dagen ontving iemand, die daar gelogeerd had, in Parijs een brief met 5 fr. en de veront schuldiging, dat men 5 fr. te veel op zijn rekening had gezet 1 De Batavier V. De gezagvoerder van de Batavier V, de heer F. Kinderman, heeft, naar het zHdbl." meldt, gisteren een conferentie gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De Zaanstroom. Gistermiddag te 12 uur zjjn te Amsterdam aangekomen de gezagvoerder de heer Visser, en het overige gedeelte van de bemanning van het stoomschip de Zaanstroom. Naar de kapitein me dedeelde, zal de Zaanstroom, ook naar het oor deel van de Duitsche officieren, die hij sprak, wel vrij komen. Een andere vraag is eehter, of het mogel. k zal zjjn de haven van Zeebrugge te verlaten, waar voor de haven Engelsche oorlogsschepen liggen en men bovendien een mijnveld moet pas- seeren. »N. R. Ct." De Duitsche gezant. De heer von Kühlmann, tijdelijk vervanger van den heer von Müllei, als gezant van het Duitsche Rijk werd heden in den Haag zei w acht Geknoei met rogge. Men schrijft ons uit het Giorinasdie Oldambt De politie treedt in den laatsten tijd k, ach tig op tegen de landbouwers van wie men vermoedt dat zicih aan geknoei met hun rogge-voerraad hebben schuldig gemaakt In verschillende plaat sen hadden huiszoekingen plaats fciji de landbou wers en werden belangrijke hoeveelheden rogge, die achtergehouden waren, in beslag genomen en opgezolderd in de gemeentegenouwen, honder den mudden rogge bleken door de landbouwers achtergehouden te zijn. Thans heert in verschil lende gemeenten opnieuw een onderzoeik plaats en daarbij moet gebleken zijn, dat de rogge- voorraden die thans aanwezig zijn nog grooter zijn dan volgens de opgaven oer landbouwers ia October. Er. er is nu sedert dien al een hal: jaar van gebruikt I Dat ook het fraude-oplegen inzake de bestem ming der rogge nog niet geheel en al uit is, Lleek nog dezer dagen, toen bij ten landbouwer in de gemeente Fuiderwold sen hoeveelheid rogge veimengd met andere graan in beslag werd ge nomen. Het was bestemd om aan het vee te w 'tn opgevoerd, niettegenstaande uit uitdruk kelijk verboden is. i Met een en ander staat ook waarschijnlijk in vemid de weigering van den Minister van land bouw om aan de landbouwers vergunning te gwen de z.g lichte of afralrogge die voor het beraden van hooi minder geschikt is, voor vee vee der te bestemmen. Op een oesheurflend ad vies van de landbouwvereeniging te Setaildwolde zond de minister een afwijzende beschikking^ Geëerde misdaad. Een zelfde geval als een. of twee jaar ge leden zich in Noord-Brabant voord-era, en dat toen zooveel opzien baarue: het begraven ;net militaire eer van een zelfmoordenaar, heeft zich thans in Limburg voorgedaan, meldt „De Tijd". Was 't eerst een marechaussee, die zich doodschoot, te Maastricht is het geweest een landweerman, die zich onder Vaats met een geweerschot moedwillig van het leven te- roofde, en bij wiens begrafenis ue honneurs werden bewezen. Den superieuren valt ditmaal evenmin als toen geenerlei verwijt te maken. Zij hebben zich te houden aan de legervoor schriften, die nu eenmaal den de.,. J door den kogfel onder alle omstannigh. den, ook bij zelfmoord, als eervol beschouwen en voor den aldns gestorvene de militaire eerbewijzen bij diens begrafenis verordenen, zelfs al had hij vóór zijn zelfmoord nog een anderen moord gepleegd, gelijk met den bedoelden marechaussee in Brabant inderdaad het geval was I Het desbetreffende begrafenisvoorschrift blijft a '*ker. renswaardig'. f De Minister van Oorlóg, die het verouderde voorschrift in betere aanpassing brengt lot do oo'ens der overgroote meerderheid van het Nvderlandsehe volk, zal zich in duizenden har ter. een eerezuil stichten Zilverbons. Het St.bl. no. 174 bevat een Kon. besluit van den 31sten Maart, tot vaststelling van een nieuwen uiterljjken vorm voor de zilverbons van twee en een halve gulden. In het midden van de bons wordt onder den zwarten tekst in donkerblauwe kleur met open cursieve cijfers gedrukt2.50. Het geheel is gedrukt op een aan alle zijden afloopenden, licht blauwen gefigureerden onder grond, waarin met uitgespaarde cijfers 2.50 staat, De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. De bons worden gedrukt op waardepapier van ten naastenbij acht by twaalf centimeters, waar in het watermerk 2.50 voorkomt. Naar gelang daaraan de behoefte blijkt te be staan, zullen worden uitgegeven vier millioen van twee en een halven gulden van den nieuwen uiterlijken voem, vertegenwoordigende een kapi taal van tien millioen gulden. De zilverbons van f 1 en f2.50 van den vorm, omschreven in het Kon. besluit van G Augustus 1914 (St.bl. no. 378), zooals dat is gewjjzigd bij Kon besluit van 1 September 19'4 (St.bl. no 429). worden ingetrokken op 6 April 1915. Tot 15 April 1915 zullen deze zilverbons aan de kantoren der betaalmeesters en van de ont vangers der directe belastingen alsmede aan de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren) tot elk bedrag tegen wettig betaalmiddel knnnen worden ingewisseld. De minister van fiaanciën brengt in herinnering dat de gelegenheid tot inwisseling van de inge trokken ziivei bons van f 5 nog steeds openstaat tot en met 3 April. Het publiek wordt er derhalve nogmaals met nadruk op gewezen, dat het. ter voorkoming van geldeljjk nadeel, noodig is, de zilverbons van f5 vóór of uiterlijk op 3 April in te wisselen. De in wisseling kan geschieden bij alle betaalmeesters en ontvangers der directe belasten, alsmede bij alle postkantoren (met inbegrip van de bijkan toren, echter niet van de hulpkantoren). (St.ct.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.4 te Munchen. Laagste barometerstand 749 7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige westeljjke tot zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zachter. Gistermiddag omstreeks 5 uur viel de 4£ jarige P. R., wonende Ged. Broersvest, op de Broersvest van een sleeperswagen. Het achterwiel reed hem over zjjn linkerbeen. Een politieagent droeg het ventje naar het Ziekenhuis, waar bleek, dat het beentje gebroken was. Gistermiddag sloegaandescheeps- werf van A. v. d. Meer aan de Lange Nieuwstraat de vlam in een pekketel. Het personeel van de werf slaagde erin het vuur te blusschen. Openbare les Ambachtsschool. Tal van belangstellenden bewogen zich gisteren avond tijdens de openbare les in de practische vakken van de ambachtschool in de lokalen van van dat gebouw. De klasse der electriciëns trok het eerst de aandacht. Op borden waren door de leerlingen verlichtiDgsinstallatiën uiteewerkt en op een tafel lagen vele door de leerlingen vervaardigde onder deden, die uitmuntte door fiaaie afwerkine. In de sm'dse, waar booren en zien vergingen van het gehamer, werden stukken ijzer verwerkt tot tangen. Aan de vervaardigde exemplaren, viel vooral de zuivere afwerking te bewonderen. De smeden klasse wordt het drukste bezocht van alle klassen. Naar de directeur ons verzekerde zal nu met ingang van het nieuwe leerjaar een derde lokaal voor de smeden beschikbaar moeten worden gesteld. De machine-bankwerkers leeren in het daarnaast gelegen lokaal het ijzer en staal tot elad gepoljjs<e machinedeelen verwerken. Belang rijk is ook de afdeeling schrijnwerkers en vorm- makers. Bij deze klas is tevens ingedeeld de eerste klas timmerlieden. Uit de enkele tentoon gestelde stukken kon men den loop van bet onder richt volgen, vanaf de eenvoudigste werkjes met beitel en de zaag tot sierljjke tafeltjes en kastjes. Van veel vaardigheid getuigde het blad van een schroef door een der leerlingen vervaardigd. Mooi werk was ook geleverd door de vormwerkers. Eenige mallen voor machine onderdeelen en eenige scherp en zuiver gesmeden vormen voor brand- stem pels wekte algemeene bewondering. De schilderklas gaf ook veel belangwekkends te zien. Zoowel de eenvoudige letters als de meer ingewikkelde gesiyleerde figuren waren met bui tengewone zorg afgewerkt. De teekeningen geexposeerd in de handteeken- klasse waren wel in staat een hoogen dunk te geven van hetgeen den leerlingen hier geboden wordt. Maar niet alleen in deze klas, maar in alle af- deelingen is het ons gebleken dat er met ernst gewerkt wordt. Het resultaat van het onderwjjs mag dan ook bevredigend genoemd worden. Uit de statistiek die de directeur ons liet zien betreffende oud- jeerlingen van de Ambachtschool, bleek, dat reeds korten tjjd nadat de jongelui de school verlaten hadden door velen het volle loon in hun vak ver diend werd. En dit is wel het beste bewijs, dat het onderwjjs aan de ambachtschool aan hen niet nutteloos is gegeven. Hedenmorgen had in de Ambachtsschool te Schiedam de jaarlijksehe bevordering van leerlin gen en uitreiking van diploma's plaats. De voorzitter, de heer J. Hairaa van der Wal, sprak de jongens ernstig en hartelijk toe en wekte hen op het geleerde in toepassing te brengen zoo veel en zoo goed zulks mogelijk zou bljjken. Hij hoopte dat de vertrekkende leerlingen den naam der school, tot eigen profijt, zouden hoog houden. Een der aanwezige ouders dankte het Bestuur en het onderwijzend personeel voor het onderwijs aan hun zoon verstrekt, terwijl een der vertrek kende leerlingen in een aardige toespraak afscheid van de inrichting nam. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse 69 leerlingen, waarvan één voorwaardelijk. Niet bevorderd één. Van de 2e naar de 3e klasse 60 leerlingen. Niet bevorderd 3 leerl. Het diploma verwierven Mach. bankwerkers: G. Assenberg, A. Beas, J. Beckers, K. Borst, J. Broekmeijer, J. S. W. Clee, W. Drop, P. v. Dijk, W. v. Greven- stejjn, A. J. C. Hajee, A. v. d. Hejjden, C. van 't Hoen, A. de Jager, J. Janse, J. H. Kemp, F. J. Kool, J. Kruines, H. Ie Pair, W. Rietdijk. J. A. M Visbeek, A. de Visser, C. Vogelij, J. v. Woer- kona, voorw één. Geen dipl. één. Electriciens: J. F. Ërinker, J. v. d. Broek* A. Brouwer, P. H. C. v. Dooren, A. Drop, M. A. van Harmeien, J. v. d. Heul, J. H. Scheuerman, P. v. d. Tas, J. H. de Wit. Timmerlieden: J. A. M. v. Etten, J v. d. Gaag, B. v. d. Hoek, J. J. v. d. Kleij, J. Loomans. G. Schipper, W. Spruijt, N. v. d. Velden, M. Velzen, F. v. Vliet. Schilders: C. F. v. Best, W. Schalekamp, J. J. van Kujjl, allen. Meubelmakers: W. Kemper, F. Maatje (modelmaker). Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 2 April 5.16 v.m., 5.34 n.m. De heer Evers: De tweede beschuldiging kunt u niet bewijzen. De heer de Bruin zegt, dat het niet gaat om die dertig centen. Maar als men een huis in beslag neemt zonder medeweten van den man zelf en de vrouw wordt geprest om te verhuizen nadat een woning van het armbestuur daarvoor is ge reserveerd, dat noemt spr. beslag leggen op het eigendom der gemeente ten eigen bate. De voor zitter mag ook geen overeenkomst sluiten betref fende de buizen, zonder machtiging van het be stuur. Het maakt op spr. sterk den indruk of die regelingen getroffen zijn, nadat de zaak aan de groote klok was gehangen. Wethouder Goslinga zegt, dat de zaak zich aldus heeft toegedragen. De heer van Katwijk drong aan op verhuizen, waarop de vrouw klaagde geen andere woning te kunnen krijgen. Van Katwijk heeft toen voor een woning gezorgd. De vrouw is het huis komen zien en heeft ook de aanvraag om muntgas aan de gasfabriek onder teekend. Men moet de zaak dus niet voorstellen alsof de vrouw van niets wist. De heer v. Kat wijk meende evenzeer aan het Burgeljjk Armbe stuur een dienst te bewijzen, door de woning te verhuren aan een net, klein gezin. Als er meerdere liefhebbers voor de woning waren geweest en van K. had de huurder van zijn zoon de voorkeur gegeven, dan had men kunnen spreken van misbruik maken van zjjn bevoegdheid als voorzitter van het B. A. ten eigen bate. Waar dit niet gebleken is bljjft er van de beschuldiging niet veel meer over. De algemeene indruk van de verbooren was, dat er geen afkeu renswaardige handeling is verricht en deze mdruk is dan ook in het rapport neergeschreven. Al zitten in het college, zooals de beer v. Wes tendorp zeide personen van verschillende in zichten toch kan fnen het eens zijn wat het rechtsgevoel betreft. Een getuige is geen getuige. Op den beschuldiger rustte de taak. zijn beschul digingen te bewijzen. Üe heer de Bruin: Men heeft mij daartoe niet in de gelegenheid gesteld. U hadt mij moe ten hooren. Wethouder Goslinga: Wij hadden uw be schuldiging op schrift Daaruit moesten wjj alles putten. Regel voor regel is door ons nagegaan wat den heer v. Kat wijk is ten laste gelegd. De heer de Bmin had toch ook geen getuigenis kunnen geven in zake het ruw en barsch optreden. De heer de Bruin zegt nu wel, dat hjj er geen waarde aan hecht, dat alle leden van het Burg. Armbestuur hebben verklaard, dat zij nooit klachten hadden vernomen omtrent het ruw en barsch optieden. Het college heeft hun die vraag meer gedaan, omdat de heer de Bruin geschreven heeft, dat hem meermalen klachten waren ter oore gekomen. Wanneer nu alle leden van het B, A. verklaren nooit klachten dienaangaande te hebbben vernomen, dan pleit dit van den heer v. Katwijk Aan deze getuige nissen mag men dan ook meer waarde hechten, dan aan verklaringen van peronen, die rechtstreeks bij de zaak betrokken zijn. De heer Schreu der zegt, dat den heer van Katwijk wordt verweten op genoemde vrouw een blaam geworpen te hebben De heer v. K. deed echter zijn mededeeling binnenkamers. Wat de heer v. Westendorp gedaan heeft, die de zaak ubliek heeft gemaakt vindt spr. voor de betrok- en persoon veel pijnlijker. Wethouder v. Westendorp zegt, dat het wel lijkt of niet de Bruin maar spr. de be schuldiger is. Spr. was van oordeel, dat het college geen uitspraak moest, maar alleen de zaak moest onderzoeken en de uitspraak moest laten aan den raad Spr. meende het juiste standpunt in te nemen en niemand zal hem toch willen beletten zijn mee ning te uiten. Dat hier over de weduwe B. ge sproken is, is sprekers schuld niet. Omdat men trachtte zjjn beweringen te ontzenuwen was spr. genoodzaakt verder op de zaak in te gaan. De heer Houtman vraagt of B. en W. der gel jjk gescharrel met gemeente-eigendommen door personen, die een openbare functie bekleeden, goedkeuren Uit het rapport meende spr. op te mogen maken, dat B. en W. het niets erg von den, dat de zoon van v. K. in de zaken gewik keld werd. De heer v. Westendorp heeft in zijn rapport doen uitkomen, dat hij van dat gescharrel niet houdt en daar is spr. ook tegen. Spr. meent dan ook, dat over een dergelijke handelwijze van den heer v. K. een afkeurend oordeel moet wor den uitgesproken. De heer Kavelaars zegt, dat de heer de Bruin aan v. K. ruw optreden verwijt, maar dat de heer de Bruin het rapport van B. en W. prul werk noemt, heet ik ook ruw optreden. De heer de Bruin zegt nog, dat het college hem niet in de gelegenheid heeft gesteld zijn be schuldigingen te bewijzen. Üe heer v. Katwijk heeft de feiten ontkend, en daarom is de be schuldiging niet waar. Spr. komt er tegenop dat de getuigenis van de vrouw gewraakt wordt om dat naar men zonder eenige bewijzen zegt, zij in andere opzichten bewijzen van onbetrouwbaar heid heeft gegeven. Wanneer er onbetrouwbaar heden gepleegd zjjn, zegt spr. dan zal ik ze u aanwijzen. Het verweerschrift van den heer v. Katwijk, wemelde van onjuistheden. Maar nie mand heelt de eigenlijke zaak aangeroerd. Het heele rapport van B. en W. is een onvnendeljjk- heid aan mijn adres, en de slottirade is geheel tegen mij gericht. De heer v. Katwijk wordt op zjjn woord geloofd en daarom heb ik gezegd, dat het rapport voor mij een prulwerk is Er wordt geïnterrumpeerd De heer de Bruin: Ik zeg het tenminste waar ze bjjzitten en niet geuiepig in een onder onsje om een ander den das om te doen, zooals de voorzitter van het B. A. doet. De voorzitter zegt, dat het hem tegen de borst stuit, over deze zaak te moeten spreken. De zaak had niet zoo behandeld moeten worden Wat nu den heer v. Katwyk overkomt, kan mor gen mij of een ander treffen. My treft het nu reeds door het ruw optreden van den heer de Bruin tegen het college. Wanneer iedere hande ling van een ambtenaar, waartegen men meent te moeten protesteeren op dergeljjke wijze in den raad besproken moet worden, waar moet het dan naar toe Spr. had geen beschuldigingen tegen een niet aanwezig persoon in een openbare ver gadering moeten toelaten. Spr. kan zich in deze zaak verontschuldigen omdat èn de raad én de betrokken persoon een openbare behandeling heb ben gewenscht. Den heer Houtman antwoordt spr. dat B. en W. meende in hun rapport niet ie moeten ingaan op alle onderdeelen der zaak. Het rapport van B. en W. geelt eerlijk hun meening weer. En deze meening had zich ge vestigd na een degelijk en consciëntieus onderzoek. Daarom grieft het spr. ten zeerste dat de heer de Bruin het rapport^prul werk heeft genoemd. Spr. roept den heer Westendorp tot getuige, dat het onderzoek is geleid zonder de minste par - tijdigheid. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, waren B. en W. eenstemmig van oor deel, dal het overbodig was nog meer getuigen te hooren. In de conclusie meenden B. en W. niet in te moeten gaan op nevenzaken maar te moeten beantwoorden de vragenIs de heer van Kat- wjjk norsch en ruw opgetreden, en heeft de heer v. K. eigendommen in beheer bij het B. A. aan gewend ten eigen bate Op die vragen hebben B en W. een categorisch antwoord gegeven. Spr brengt den heer Westendorp in herinnering dat bij de bespreking gevraagd is of een conclusie zou worden genomen ot dat de resultaten van de ver hoeren aan den raad zouden worden overgelegd en deze dan zou beslissen. Spr. was voor een conclusie, omdat spr. meende dat deze taak ook aan B. en W. was opgelegd. De meerderheid was daarvoor. En na onderzoek hebben B. en W. naai eer en geweten de vragen beantwoord. Spr. betreurt, dat particuliere zaken van de wed. B. zjjn besproken hieraan heeft het rapport van B. en W. geen schuld. Den heer de Bruin moet spr. nog opmerken, dat bij de verhuring van deze woning geen onge wone handeling heeft plaats gehad. Het verhuren der woningen is opgedragen aan den voorzitter en aan den bode. Verder meent de voorzitter het college van B. en W. niet te moeten verdedigen. Zij hebben naar eer en geweten uitspraak gedaan in dece zaak. Spr. betreurt het dan ook, dat de beer de Bruin zoo ver is gegaan om het prul werk te noemen. Volkomen onpartjjdig is de zaak behandeld. Na het hooren van geloofwaardige getuigen hebben B. en W. den totaal in druk in een rapport vastgelegd. Spr. is het eens met den heer Evers, dat de Raad, na de zaak eenmaal uit handen gegeven te hebben en aan B. en W. te hebben overgedracen ter afdoening, niet meer op de zaak had moeten reageeren. B. eo W. hebben de be- wjjzen waarop hun oordeel is gegrond aan den Raad overgelegd. Spr. kan het verloop van deze zaak met meer dan betreuien en hoopt dan ook dat op dezen weg niet verder zal worden door gegaan. Wethouder v. Westendorp bevestigt het geen de voorzitter omtrent de behandeling in het college heeft gezegd. Spr. achtte het ook niet noodig den beer de Bruin nog te hooren, omdat deze geen nadere gegevens omtrent het onder houd v. KatwijkBerkelaar zou hebben kunnen verschaffen. Spr. wil er nog even op wijzen, dat aan vankei jjk de heer Goslinga het met spr. eens was, dat in de zaak Berkelaar geen voldoende bewijzen konden worden aangebraeht. De motie-de Bruin wordt in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren v. Westendorp, de Bruin, v. d. Hoek, Dinkelaar, Koopmans en Houtman. Tegende beeren Lagerwejj, Goslinga, v. d. Meer, Wouterlood, v. d. Velden, Dubbelman, Evers, Scheffers, de Graaff, Schreuder, Nolet, Kavelaars en v. Briel Sasse. De heer v. d. Zee had tjjdens de stemming de zaal verlaten. Wethouder v. Westendorp stelt naar aan leiding van het gebeurde de vraag of het niet wenschelijk is te bepalen, dat de armbezoekers niet meer alleen op aimbezoek mogen uitgaan en dat een andere regeling getroffen wordt voor het verhuren van de woningen. Men kon bijv. een lijst aanleggen van huurders en wanneer er een woning vrij kwam deze volgens volgorde toe te wjjzen. Wethouder Goslinga zegt, dat men niet bevreesd hoeft te zjjn, dat na het gebeurde een armverzorger nog ooit alleen op armbezoek zal gaan. Daar zullen zjj zich wel voor wachten. Dit is steeds regel geweest bjj het B. A. en de beer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2