Binnenland. tads- en Gewestelijk Nieuw*. voordat hij op 3 Augustus New York verliet. Hy verklaarde die te hebben genomen van het En gelsche stoomschip sCorrentina," dat hij buit maakte, kort nadat hij New-York had verlaten. De kapitein verhaalde, voortdurend bezorgd te zijn geweest voor gebrek, doordat hij geen levens middelen had. In December leefde de beman ning van zijn schip bijna uitsluitend van rijst, veelal bedorven dooi zeewater. Daardoor ontstond beri-beri aan boord, voornamelijk onder de ge vangenen. De kruiser maakte een lading grijs laken buit van een Fransche stoombootde be manning werd toen gekleed in de uniformen, van dit materiaal gemaakt. De kapitein sprak met lof over de dapperheid van het Britsche stoom sChasehill''; dit schip kreeg, na laDg achterna gejaagd te zijn, vergun ning te gaan, nadat vierhonderd gevangenen, mannen en vrouwen, aan boord van het schip waren overgebracht. De ontmoeting der kapiteins van de vPrins Eitel Friedrich" en van de «Kroonprinz Wilhelm" was zeer hartelijk. Mijnramp in Japan. Door het bezwijken van het gewelf van een mijngang die bij Sjimonoseki onder de zee was uitgedolven, zijn 593 mijnwerkers in levensgevaar gekomen. Driehonderd worden er vermi-t. Naar het Engelsche stoomschip slmber" varende van Liverpool naar Rotterdam, zjjn ter hoogte van den Noord-Hinder, vijf bommen ge worpen uit een vliegmachine, die op een hoogte van 300 M. over het schip heenvloog. Geen schade werd aangericht. Een rede van Viviani. Minister-president Viviani heelt een rede in de vergadering van den Algemeene Raad van bet Seine-departement gehouden, waarin hij zeide Duitschland had niet het minste besef van den Franschen geest. Tbans ondergaat het den straf voor zijn dwaling. Het meende tegenover zich te vinden een verdeelde en lichtzinnige natiehet stuitte echter op een ijzeren muur en heldhafti- gen tegenstand, waartegen zijn beste bataljons zich te pletter liepen. Deze ijzeren muur zette zich in bewegingveerkrachtig en onweerstaan baar schoof hij voort naar hij westelijk front, langzamerhand het Duitsche leger verpletterende, dat door zijn leiders niet was was voorbereid op zulke hardnekkige en langdurige gevechten. Viviani bracht hulde aan den heldenmoed van Engelschen, Belgen, Franschen, Russen en Serviërs en vervolgde Hez Fransche volk, miskend en met gering schatting behandeld, heeft zich opgericht, bereid om de eene opoffering na de andere te dragen. De vergelding wordt voorbereid. Millioenen armen strekken zich uit. Evenmin als Engeland, Rus land, België ep Servië, wilde Frankrijk den oorlog, maar het zai dien voeren tot aan het einde. Wij zijn zeker van de overwinning, die de zege der rechtvaardigheid zal zijn. Wij willen een bevryd Europa, een vrij| België, teruggave van verloren provincies, verplettering van het Pruisische mili tarisme, met welker bloedige grillen de wereld vrede onvereenigbaar is. Dat is de taak, die wij zullen vervullen, en wanneer wij morgen de over winning zullen begroeten, zullen wij in de ge schiedenis der menschheid een bladzijde hebben geschreven, die het nageslacht niet zonder ont roering en trots zal kunnen lezen. Een gevech t s f ront van 2668 kilometer. De Matin zegt, na een zeer nauwkeurige per soonlijke berekening te kunnen vaststellen, dat de Fransche troepen thans een front van 870 kilometer innemen; de Engelsche troepen houden een front van 50 kilometer, de Belgische 28 kilo meter bezet. In het geheel 948 kilometer. In het oosten staan de Russen over een front van 1370 kilometer opgesteld, in het zuiden be zetten de Serviërs en de Montenegrijnen een front van 350 kilometer. Er wordt dus over een front van 2668 kilo meter gestreden. Nooit te voren is dit in de geschiedenis voorgekomen. Allerlei Nieuws Nabij; Viisé werden 2 Belgische jongens oio de Maas over wilden zwemmen, om zoo de grens te passeeren, door de Duitschers doodgeschoten,. Aan de „Tel." wordt gemeld, dat de brug over de Denier, bij Testelt, Zaterdagnacht in de lucht gevlogen is. Nadere bijzonderheden ontbreken. - Hiet „Stadkholmer Dlagbpiaet" bericht dat de Zweedsche Regeering besloten heeft het voeren van een vajsche vlag oi£ valsche kenteekenen in de territoriale wateren en Zweedse he havens te verbieden. Die Engelsche bladen publioeeren het volgen de telegram dat in Aberdeen uit Lerwick ontvan gen ,;is Gisterennacht heelt hier een ontzettende ontploffing plaats gehad, de geheele straat in de buurt van den haven is verwoest en vele men- sdhen verloren het leven. Verdere bijzonderheden zijn nog' niet te verkrijgen. H. M. de KoDingin zal een gedeelte van het concert bijwonen, dat de Koninklijke Zangver- eaniging Cecilia a.s. Vrijdag zal geven in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. De opbrengst van dit concert wordt afge dragen aan het hoofdcomité der nationale ten toonstelling ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. H M. de Koningin-Moeder zal hedenavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den liaag een geueelte bijwonen van het con cert van de Koninklijke Nationale Zangschool, waarvan zij beschermvrouwe is Uitvoerverbod. »St. Ct." no. 86 bevat een Kon. besl. van den 12den April 1915, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen, dat het verbod van uitvoer van paardepeen, uitgevaardigd bij voornoemd besluit, tijdelijk is opgeheven. Maximum kaasprjjs. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft den maximum kaasprijs voor binnen- landsch verbruik gedurende de maand April, met ingang van 15 dezer bepaald: A. Voor den verkoop in het groot per 50 K G. voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk f42 voor volvette jonge Goudsche kaas 40 jonge Edammer kaas (40-J-) 39 jonge Goudsche kaas (40-j-) 38 Edammer en Goudsche kaas (30+j 35 EUammer en Goudsche kaas (20 30 y> magere Edammer en Goudsche kaas 20 Friescbe nagelkaas23 Leidsche en Delftsche komijnekaas 38 B. Voor den verkoop in het klein per K.G voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk52jj ct. voor volvette jonge Goudsche kaas 50 jonge Edammer kaas (40-j-) 50 jonge Goudsche kaas (40+) 47£ Edammer en Goudsche kaas (30 42x> Edammer en Goudsche kaas (20+) 37| magere Edammer en Goudsche kaas 27^ Fnesche nagelkaas30 Leidsche en Delftsche komijnekaas 50 Onder kaas gemerkt 40 30 of 20 wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Voor kaas, onder rabinaal toezicht bereid, kan voor alle soorten bij verkoop in het groot f 5 per 50 K.G. en by verkoop in het klein 5 cent per K.G. meer in rekening worden gebracht. Steenkolen uit Duitschland. Door de Staatsspoorwegen zijn oe contracten niet verschillende Duitsche steenkolenmijnen ge legen nabij; stations in de Spoorwegdirecties, Essen, Elberfeld en Keulen naar verse hi lie na e stations in ons land via Emmerik en via Venlo hernieuwd voor het tijuvak van 1 April 1915 tot 30 September 1915. Uit bovenstaande blijkt aat aan de g|enichten omtrert het stopzetten van het kolenvervoer uit Duitschland naar Nederland geene waaide moet worden gehecht. i r~v Schending der neutraliteit. Volgens imedeaeejingen in eenige Engelsche bladen is aan boord van het Diuitsche „chip „Main" dat sedert het uitbreken van den oor log' te Vlissingen lag, een draadloos telegrafie-» toestel aangetroffën. „Op één van de Holla,nasche draadlooze tele- grafiestations was een telegram onderschept. Dit kwam van Zeeibrugge en hoewel jn code-taal, wiees; liet op «enigerlei wijze er >cp, ua,t het betrekking had op de bewegingen van slcihe- pen en onderzeeërs. Bovendien hadden de auto riteiten meden te gelooven 'lat het was ge adresseerd aan een te Vlissingen liggen, schip. Dienovereenkomstig weid een onderzoek in gesteld. Aan boord van de „Main" werd een draadloos telegrafietoestel gevonden, dat geheel in gtereed zijnden staat om te werken ver keerde. De ontvangsteden waren op een vin- airigrijke wijze verborgen, doordat - zij langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestren geld waren; de dynamo was in de machine kamer. Hoewel geen oifjcieele inlicnting is ge geven, vernam de berichtgever van de „Doily Telegraph", dat deze zaak dootr de Nedcriand- sche autoriteiten als zeer ernstig wordt beschouwd. Het is duidelijk, dat het op deze wijze gebruis, maken van een geïnterneerd stoomschip een ern stig misbruik is van de regelen, welke in een neutrale haven op geïnterneerde schepen van toepassing zijn." Naar de «Nieuwe Ct.« verneemt, is dit bericht in zooverre juist, dat, zoowel om de hier opgege ven als om andere redenen, de aanwezigheid van het koopvaardijschip sMain« te Vlissingen door onze marine-autoriteiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het schip geplaatst was, is het daarna aange zegd, dat, indien het nog langer in een Neder- jandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er de voorkeur aan gegeven naar Antwerpen te gaan. Een bedreigde industrie. Voor de stroocarton-f afc riek. en s troost elfen J induslrie, weke in ae Groninger veenkolonies zeer velen een bestaan verschaft, begint het er niet beter uit te zien De bij; ue fabricage onmis- l aie ongebluschte kalk begint te ontbreken. Konden de scroocartonfabriek „De Vrijheid" en de stoostoffahxiek „Phoenix", beide te Veen-f dam. tot beden nog steeds de benoodigde onge bluschte steenkafk bekomen, thans heeft naar we vernemen eerstgenoemde fabriek nog; slechts voor' eenige weken voorraaa en ook de „Phoenix"1 raakt doob haar voorraad. Een handelaar in vezels te Veendam, uie dit artikel naar Duitschland uitvoert, heeft nog moeite gedaan, om tegen levering van een bepaalde hoeveelheid vezels een evenredig! aantal kilo's fi'eerd.alk te verkrijgen, om dit dan weer aan de fabriek te verkoopen, wat hem' tot heden nog niet is gelukt Ook de kalk-zandsteenfabricage raakt co,or het gehfek aan kalk in de knel. Smokkelen. Ten einde den smokkelhandel in paaiden tegen le gaan, is met ingang van 15 April door den commanaant van het veldleger be paald, dat vervoer per sipoor van pateen naar de provincie Limburg en naar het in staat van beleg verkeerend geaeelie van Gelderland bezuiden de Waal uitsluitend zal mogen ge schieden naar ae stationsMaastricht, Snttard, P. oer mond, Venlo, Boxmeer en Nijmegen. Uitlading! aan tusschengeiegen stations mag niet plaats hebben. i Weerbericht. Telegrafisch bericht uaar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766 7 te Hernösand. Laagste barometerstand 756 0 te Breslau. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. De agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 20 April 1915, des namiddags 2 uur, bevat o.m. de volgende punten 1. Benoeming van leden voor het Stembureau voor de op 14 Mei a.s. te houden verkiezing ter benoeming van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken (vacature Th. van der Burg). 2. Benoeming van een lid in de Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhyjs (vacature J. M. van der Schalk). Aanbevolen worden de heeren 1. J. van Katwijk (geb. 28 December 1858); 2. F. A. C. Lechner. 3. Wijzigingen der gemeente-begrooting dienst 1915. 4. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914/1915. 5. Voorstel van B. en W. tot verleenen van een crediet van f90.000.voor den bouw en inrichting van een School met gymnastieklokaal voor M.U.L.O. op het terrein aan het Oude Kerkhof- 6. Voorstel van B. en W. tot gewyzigde vast stelling der ter goedkeuring opgezonden Verorde ningen op de heffiDg en invordering van school gelden aan de openbare scholen voor uitgebreid en meer uitgebreid lagi r onderwijs, zulks in ver band met door de Regeering gemaakte edenkingen. 7. Voorstel van B. en W. strekkende om het per soneel der Brandweer een behoorlijke ongevalhn- uitkeering te waarborgen. 8. Voorstellen van B. en W. tot vaststelling; lo. van een besluit naar aanleiding van art. 71 der Pensioenwet voor de Gemeenteambtenaren 1913 (verband tusschen de Pensioenwet en de Pensioeuverordening van 1893). 2o. van een Verordening regelende de wacht gelden voor de ambtenaren der Gemeente. 3o. van een Verordening houdende bepalingen omtrent het verleenen van ontslag aan ambtena ren der Gemeente, in verband met hun leeftijd. 4o. van een besluit tot herziening van de re geling van de uitkeering vau een kwartaal trak tement aan de betrekkingen van overleden amb tenaren der Gemeente. 5o. van een besluit ten einde mogelijk te maken, dat aan weduwen van ambtenaren, die overleden zijn, voor de invoering van de Weduwen- wet voor de Gemeenteambtenaren 1913, doch na 19 September 1911 toen de totstandkoming der Pensioenwetten in de troonrede werd in uit zicht gesteld tot wederopzegging, een naar omstandigheden te bepalen ondersteuning ter tegemoetkoming in haar levensonderhoud kan worden toegekend. 9. Prae-advies van B. en W. op het voorstel van de Heeren Dinkelaar c.s. om aan de minst bezoldigde ambtenaren der Gemeente, dat van de heeren Scheffers c.s. om aan de agenten van politie 2e klasse en het verzoek van de Politie- agentenvereeniging «Onderling Vertrouwen".alhier om aan de agenten van politie le en 2e klasse, wegens de duurte der levensmiddelen een toe slag op het loon te verleenen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der voorloopige regeling betreffende de uitkeering van bezoldiging of belooning aan ambtenaren of per sonen in dienst der Gemeente, die krachtens de op 31 Juli gelaste mobilisatie onder de wapenen zijn (Gemeenteblad no. 25 van 1914). 11. Rapport van B. en W. naar aanleiding van het bij de behandeling der gemeente-begroo ting besprokene ten aanzien van de boerderijen in de bebouwde kom der Gemeente met voorstel tot wijziging der Verordening op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam (Gemeente bladen no3. 13 van 1893, 7 van 1900 en 3 van 1901) met betrekking tot het mesttransport. 12. Adres van het Hoofd Bestuur van Noso- komos, Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring der belangen van verpleegsters en verplegers, waarin eenige wenschen worden uitgesproken met het oog op de belangen vau het verplegend per soneel in het Stads-Ziekenhuis, met advies van B. en W. Schoolgeld M. U. L. 0. en U. L. O. B. en W. hebben bij den Raad onderstaand schrijven ingezonden Tegen de verordening op deheffing van de schoolgelden aan de openbare scholen voor uitge breid en meer uitgebreid lager onderwijs, vast gesteld in Uwe vergadering van den 22 September 1914 werden door den beer minister van Staat., minister van Biunenlandsche Zaken, bezwaren gemaakt. Die bezwaren betroffen het vervallen van de klasse van f 15. in het tarief voor het M. U. L. O. bij belastbare inkomens van ten hoogste f 500., en het heffen van een bedrag van f 40. voor kinderen in de GemeeDte gehuisvest, doch elders gedomi cilieerd wat de Minister in strijd achtte met art. 16 der Wet op het Lager Onderwijs- Wij behoeven na de behandeling in den Raad ons standpunt ten aanzien van het eerste bezwaar niet in den breede uiteen te zetten. Het zal U bekend zijn, dat wy bij het M. U. L. de klassen van f15. alleen lieten ver vallen om de leerlingen in die school te doen plaats nemen, waar zij krachtens hun aanleg en het doel dat voor hen beoogd werd, behoorden, om zoo te komen tot een verdeeling der leer lingen over de verschillende scholen naar de wer kelijke behoefte aan de onderscheidene program ma's van onderwijs. Nu is wel voorgesteld het U. L. O. in plaats van op f 15. op f 12.50 te brengen, maar dan zou naar onze meening, het verschil in schoolgeld zoo gering zijn, dat het beoogde doel niet bereikt zou worden. Wij hebben met hooger gezag over deze kwes tie van gedachten gewisseld. Wij gingen uit van de stelling, dat de scholen voor U. L. O. en M. U. L. O. in de eerste zes klassen een nagenoeg gelijk programma zouden hebben en meenden daarom, dat voor het onderwijs tot in de 6e klasse van de M. U. L. O. School ons tarief kon gehandhaafd blnven, doch te beginnen met de 7e klasse de verzorgers, die een belastbaar inkomen van ten hoogste f1000. hebben, moeten verdeeld worden in twee klasen, waarvan die der le ten hoogste f 500. eD die der 2e van boven f 500. to4 f1000. belastbaar inkomen genieten. In overeen stemming daarmede zouden dan de onvermogenden voor de eerste 6 klassen moeten worden ver wezen naar de U. L. O. School, doch de hoogere klassen der M. U. L. O. School (mede kosteloos) voor hen toegankelijk moeten zijn. De Regeering heeft zich met onze zienswijze ,rvereenigd. Aan het tweede bezwaar hebben wij toege geven. Hoewel wij voor ons iets meer voor de een voudige door ons gemaakte regeling gevoelden, meenen wy, dat zij het met iets meer moeite een andere oplossing gegegeven kan worden. Het ging toch alleen om de vraag naar welken erandslag moet voor hier wonende, elders gedo micilieerde kinderen het schoolgeld berekend worden Wij stellen voor van de verzorgers dier kin deren het inkomen te schatten naar de regelen onzer inkomstenbelasting en die schatting als grondslag der schoolgeldheffiag aan te nemen. Een vergelijk tusscheu Uw reeds aangenomen besluit en het thaus aangeboden ontwerp van beffiug zal U doen zien, op welke wijze wij de aangegeven bedoeling nebben vertolkt. Wordt dit nader ontwerp (met intrekking van de vroegere verordeningen) aangenomen, dan is in ait. 3 der verordening op de invordering het 4e lid te stellen in plaats van het 5e. Gisterenmiddag is in het brug- wachtershuisje aan de Koemarkt door de politie voorloopig verbonden de 3 jarige F. Beukers, wonende Broersvest die van een handwagen, waarmede jongens aan het spelen waren, was gevailan, waardoor het jongentje aan het hoofd verwond was. Om half vier gistere n-m i d d a g sloeg een joogen op de Broersvest een koe met een stok. Het dier zette het op een loopen en na verschillende straten doorgerend te zyn, kwam net terecht op den Rotterdamsche Dijk, waar het werd gegrepen en naar den stal gebracht. Gisteren-avond viel de 10 jarige B. Verhagen aan de Verbrande Erven bij den overweg in de Schie. Door de daar juist pas- seerenden Vijgeboom werd de jongen weer op het droge geholpen. Men verzoekt ons te melden, dat de uitvoering van de Zangvereeniging «Gemengd koor", morgen-avond in Odéon om 7 uur begint. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 15 April 4.46 v.m., 4.55 n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2