Binnenland. **tads- ©n (iewestelijk Nieuws door de drie andere twee mannen en vier kinde ren gedood werden. Bovendien werd een paard, dat voor een wagen stond, gedood en verder twee mannen en acht kinderen zwaar, en een aantal schoolkinderen licht gewond. Een bom sloeg bovendien door het dak van een huis. In het Lagerhuis heeft Tennant, de onder minister van oorlog, meegedeeld, dat de Engelscbe verliezen tot den llden dezer in het geheel 139.347 aan dooden, gewonden en vermisten heb ben bedragen. De «Voss. Ztg.« verneemt uit Constantinopel, dat de Russische consul te Konnasuja door Perzen is vermoord. Uit Aken wordt aan de „Kölnisicihe Zei- Ui-g gemeld, dat aldaar 49 bakkers veroor deeld-zijn tot geldboeten van 10 tot 200 Mark, wegrits het dagelijksch bakken van meer brood, can dat zij op hunne verklaringen hadden opge geven. i --- Volgens Enge]Sake bladen vertoefde de Duit- s he Keizer j.l. Zaterdag! te Brussel en werd aaai il Dinsdag wederom verwacht. De Duitsche kroonprins vergezelde hem en ging ook naar Antwerpen om de havenwerken te inspecteer en. Een Tegenspraak. Het gezantschap van Portugal verzoekt ons te verklaren dat de in verschillende landen ezer dagen verspreide geruchten betreffende anti-Repu b'ikeinscihe en oproerige bewegingen in Portugal, onwaar zén genoemd door 4» personen die den toestand in Portugal kennen. was tegen het voeren der neutrale vlag door Engel- sche handelsvaartuigen: ïDie wederrechtelijke prak tijk doet niets af aan de verantwoordelijkheid van de keizerlijke regeering, aangezien onderzoek naar het schip voordat het genomen of vernietigd wordt een plicht is,'waaraan de oorlogvoerende zich met kan onttrekken. Indien het plaats greep, dat een een Nederlandsch schip slachtofïer werd van eene vergissing van de zijde der Duitsche wapenmacht zou de verantwoordelijkheid daarvoor op de Kei zerlijke Regeering vallen." Wij vertrouwen, dat onze regeering krachtig zal opkomen voor de rechten der neutrale vaart en deze waarborgen tegen een dergelijke daad van roekeloosheid en onverantwoordelijke onachtzaam heid. H. M. de Koningin-Moeder zal de uitvoe ring van Max Bruch's Lied von der Glocke door de Haagsche onderwijzers zangvereeniging, op 17 dezer, gedeeltelijk bijwonen. II. M. schonk een bijdrage in de voor het Plaatselijk Steuncomité bestemde opbrengst van het concert. Yice-admiraal Tydeman. De vice-admiraal G. F. Tydeman, directeur en commandant der marine te Amsterdam, heeft aan H. M. de Koningin in verband met de aanstaande opheffing van de Rijkswerf aldaar, ontslag verzocht, ingaande op 1 Juli a.s., indien de tijdsomstandigheden het zullen toelaten. Briefwisseling met België. Over de correspondentie, welke voor hetoogen- bük met België mogelijk is, bestaat in Nederland een onjuiste opvatting, schrijft men aan de «N. R. Ct„". Voor briefverkeer met Nederland zijn alleen toegelaten de Belgische steden Brussel, Luik en Verviers (met voorsteden en omgeving) en ook Antwerpen (zonder voorsteden en na burige plaatsen.) De toelating van de stad Hasselt (Limburg) tot verkeer met Nederland, is ter bevoegder plaatse in beginsel toegestaan en zal vermoedelijk binnen kort van kracht kunnen worden. De „Egberdina" De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de procurator-generaal bij het Brit- sche Prijzenhof een eisch heeft ingediend tegen het Nederlandsche zeilschip Egberdina" en de daarin geladen goederen. De nKatwyk". De nadere berichten omtrent het ongeluk met de »Katwijk« wijzen uit, dat de «Katwijk® onver hoeds getorpedeerd is door een onderzeeër. Zooals gisteren reeds gemeld is lag het schip voor anker. Het was voorzien van alle mogelijke kenteekenen van een Nederlandsch schip. Het schip was een als neutraal kenbaar schip, het was geladen met regeerings-graan, voer naar een neutrale haven en trachtte niet te ontsnap pen, want het lag geankerd. Welke redenen zijn er dan, ook al neemt men, voor het optreden der vijandelijke partijen, niet recht-en-wet, maar de bittere wraakpolitiek ten grondslag, welke redenen zijn er dan aan te geven om de vernie tiging van zulk een schip te verklaren De »Katwijk« is getorpedeerd in strijd met de gebruiken van den oorlog ter zee, en in stryd met de geldende regelen van volkenrecht. Zou de kommandant van de duiknoot zelf heb ben gevoeld, dat zijn ruwe daad het daglicht met kon verdragen De duikboot heeft haar nummer niet laten zien, noch haar vlag vertoond. Er is dus voor de nationaliteit van den onderzeëer geen be wijs. Men kan daarnaar slechts gissen, hetgeen, trouwens, na de gebeurtenissen van den laatsten tijd niet moeilijk is, zegt de »N, R. Ct.« De Nederlandsche regeeiing zal zeker niet na laten, omtrent de nationaliteit van de duikboot die de vernieling van de »Katwijk« voor hare rekening heeft genomen, zekerheid te erlangen- Wij vertrouwen, dat de regeering, tot wier zee macht de onderzeëer behoort, zich niet zal willen verschuilen, en rondborstig hare verplichting tot vergoeding van de geleden moreele en materieele schade zal aanvaarden. Zeer juist is het standpunt, dat onze regeering heeft in te nemeD, uitgedrukt in de Nederlandsche memorie van 12 Februari op de Duitsche aan kondiging van den duikboot oorlog. De minister van Buitenlandsche Zaken schreef na medegedeeld j te hebben, dat door onze regeering geprotesteerd I De kapitein van de »Katwgk«, de heer Teen- sma, vertelde aan den redacteur van de «Tel.® Woensdagavond ongeveer half acht waren we ongeveer een mijl of zeven ten westen van het lichtschip «Noord-Hinder®. Met het oog op het gevaar van mijnen besloot ik te ankerenhet schemerde toen al en behalve de ankerlichten gaf ik order het groote petroleumgaslicht uit te ste ken. Juist toen men hiermede bezig was, vond er een vreeselijke ontploffing plaats in het voorschip. Het dek scheurde open en we werden bedolven onder een golf van water en graan. De uitkyk, die op de brug stond, had niets gezien, doch een seconde of tien nadat we getorpedeerd waren, zag hij de periscoop van ten duikboot boven wa ter. Toen en ook naderhand konden we echter geen van allen zien van welke nationaliteit zij was. Het schip zonk spoedig; het voorste gedeelte het eerst. We lieten onmiddellijk beide booten uit, waarin we allen ongedeerd plaats konden nemen. We roeiden achter de «Katwijk® om en toen we dicht bij den onderzeeër waren, het was toen al bijna geheel donker, en een paar schim men daarop meenden te zien, riep ik om hulp. Er volgde echter geen antwoord, integendeel, de duikboot verwijderde zich daarop zoo snel ze kon van de plaats waar ze lag. Al roetende bereikten we daarop doodop, het was gelukkig een kalm deinende zee, circa half drie de «Noord Hinder«, waar we gastvrij werden opgenomen. Van daaruit werd om hulp aan Vlissingen geseind en om half elf 's morgens haalde het loodstransportschip ons af. In Vlissingen had ik nog een onderhoud met den kolonel en daarna vervolgden wo onze reis naar Rotterdam. Als een bijzonderheid, zoo deelde ten slotte de heer Teensma ons nog mede, kan ik u vertellen, dat zeven uur 's morgens (Woensdag) de uitkijk van de »Noord-Hinder« gezien heeft, dat de «Ptarmigan«, een Engelsche boot, welke dicht langs het lichtschip voorbijvoer, ook werd getor pedeerd. Het schip zonk bijna onmiddellijk en het vermoeden bestaat, dat alle opvarenden verdronken. Ongeveer tegelijkertijd passeerde de «Vecht stroom®. Het «Hbld.« deelt nog mee dat de lading niet tegen molest was verzekerd. Aanvankelijk werden de aan de Nederlandsche regeering geconsigneerde ladingen steeds verzekerd, maar sedert eenigen tijd scheen men dit niet meer noodig te achten, althans waren de laatste ladingen, voor rekening van het gouvernement verscheept, niet door verzekering gedekt. De waarde van de lading van de «Katwjjk® wordt geraamd op 5 a 6 ton. pet.) en Ubach over Worms, dat zijn inwonertal van 1698 op 2551 zag komen (50 pet.) («Vad.'j Bloemenweelde. Men schryft ons uit de Bollenstreek. De kleurige bloemtapijten zyn weer gelegd over de velden van Sassenheim, Lisse en Hille- gom. Voor een wijle slechts. Toen het Paschen werd, was alles nog bijna groenkleur der hope. Die hoop is thans vervuld mag de tulp zich nog taten wachtten, ('n enkele roode eersteling ver- loont zich reeds) de hyacinten staan er reeds in bonte kleurenmengeling te beiden de duizenden die Zondag aan Zondag komen zullen ter genie ting en bewondering. Is de Zondag een zonne-dag, dan wordt de genieting tot verrukking. Wat men op de ansichtkaarten in de Schiedamsche boek winkels ziet, bewondert men nu in de werkelijk heid, oneindig mooier en grootscher. Hier heeft natuur haar schatten uitgespreid zichten ver Men waant zich in een tooverland, waar men slechts leeft van bloemenkleur en bloemengeur. Eu tochmiddel is dat mooi slechts om te komen tot het doelde ondergrondsche bollen. Straks is de gansche kleurenpracht verdwenen, het mid del wordt mest, het doel is bereikt. Lijk een menschenleven 1 klaaxd, meenen ook wij het aanvankelijk inge nomen standpunt te moeten laten varen en U te moeten aanbieden het besluit tot wijziging der regeling, dat in ontwerp hier hijgaat. Weerbericht. felegrafisch bericht naar waarnemingen, verrict t in tien morgen van 16 April medegedeeld door hej K>n Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Munchen. Laagste barometerstand 749.4 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen westelijken tot zuidelijken wind, ver anderlijke bewolking, wellicht eemge regen, iets zachter. Boerderijen in de kom der Gemeente. Naar aanleiding! van het bij! de Gemeentebe- grooting voor 1915 in Uw Raad verhandelde over het mesittraospoirt en het opruimen der boer derijen uit de bebouwde koor der Gemeente, heb ben wij de eer hierbij: aan tè bieden een rap port van de Gommnssie voor de Sitrafveror-Ie- ningien, waarmede wij ons vereenigen. De door de -Commissie overgelegde stukken voegen wij daarbij. Ook wij achten eenerzijds op de docxr de Com missie opgegeven grond ten opruiming van de boerderijen in de bebouwde kom krachtens ver ordening' niet gewetri:gu en meenen anderzijds, dat met toepassing van de bestaande oepaiingen aanmerkelijke verbetering van den toestand zal zijin te verkrijgen. Wij stellen ons dan ook voor de maatregelen te nemen door de Commissie aanbevolen. Alleen in zooverre wenscnen wij verder te gaan, dat o.i. het mesttranspert in ne zomermaanden met tot 10 uur in den ochtend meer moet worden toegelaten, maai aat 8 uu- als uiterste tijdstip daarvoor moet worden gesteld en de beperking van het transport ook tot 4e maanden April en October moet. woraen uitgestrekt. Een wijziging Jer oetrekkelijke verordening wordt IJ daartoe hij dezen voorgesteld. Geen feestelijkheden. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat Hare Majesteit de Koningin wenscht, dat, met het oog op de tijdsomstandig heden, geenerlei openbare feestelykheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eerstkomende verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis. Vier stoomtrawlers opgebracht. Bij de betrokken reederyen te ljmuiden is te legrafisch bericht uit Cuxhaven ontvangen, dat Duitsche torpedo booten 4 te IJmuiden thuisbe- hoorende stoomtrawlers n.l. de »Nicolaas.« de «Rijiiland,® de 1 en de 2, hebben opgebracht. Uit IJmuiden meldt men nader Volgens hier ontvangen telegrammen lagen er te Cuxhaven 12 IJmuider Stoomtrawlers, die door Duitsche oorlogsschepen op zee zijn aangehouden en derwaarts opgebracht. Van vier dezer is be richt ingekomen, dat zij gisteren weer zyn vrij gelaten. Of de ladingen visch gelost zyn, is nog onbekend. De weer vrijgelaten treilers zyn de «St. Nicolaas,® de «Rijnland® de »1« en de «2.® Rogge. Het bestuur van het comité van graanhande laren te Rotterdam, als lasthebber der regeering heeft gisteren by inschrijving verkocht ongeveer 200 last gezonde Canada 2 en ongeveer 300 last gezonde Western 2 rogge. De rogge is gegund voor f310 en hooger per 2100 kilogram. In de Mijnstreek. Het jaarverslag van de Gezondheidscommissie te Heerlen over 1914, toont aan, dat van de ver schillende myn-gemeenten Schaesberg, waarin de mijn Oranje-Nassau II en Staatsmijn Wilhelmina gelegen zijn, het sterkst in bevolking vooruit ging, n.l. van 1551 inw. in 1904 steeg tot 4505 inw. in 1914 of met 190 pet.Eyuelshoven (mijn Laura en Vereeniging) steeg van 793 tot 1890 inw. in genoemde periode of met 138 pet.; Heerlen, met de mynen Oranje-Nassau I en II en Staatsmijn Emma (op de grens van Hoensbroek), kwam van 8994 inw. op 16318 inw., een stijging van 102 pet.; Hoensbroek van 1329 inw. op 2633 of 98 pet. Kerkerade (domaniale mijnen en mijn Wil- em-Sophia) van 12002 op 20840 inw. (74 pet.) en Brunssum (Staatsmijn Hendrik in aanbouw) van 1294 inw. op 1778 (45 pet.) Van de andere gemeenten stegen in belangrijke mate Nieuwenhagen van 1596 op 2931 inw. (84 Ingetrokken. Bij besluit van B. en W. is de by K. B. aan J. van Gelderen vefleende voorwaardelijke ver gunning tot het oprichten van een lompenbewaar plaats in perceel Overschieschestraat 19, wegens het niet naleven der aan de vergunning verbon den voorwaarden, ingetrokken. Staatscourant no. 88 bevat de ge wijzigde statuten van de Bouwgrondmaatschappij «Kortland® te Schiedam. By de te Venlo gehouden examens lager onderwys slaagde onze stadgenoote, mej. S. van Gelooven, leerlinge der kweekschool van de eerw. zusters Dominicanessen Reuver. Gister slaagde te 'sHertogenbosch bij het acte-examen L. O. mej. C. M. L. Zoet mulder P.dr. alhier. Hedenmorgen is door de politie een 15-jarig meisje aangehouden, verdacht van geld ontvreemd te hebben uit een lessenaar in de winkel waar zij werkzaam was. Hedenmorgen zijn door de politie twee jongens aangehouden, verdacht van den dief stal bij de winkelierster O. in de St. Liduina- straat. Op Maandag 19 April a.s. hoopt Jan Bloemendaal den dag te herdenken dat hij 25 jaar weikzaam is a. d. machinefabriek van den heer H. M. A. van Dijk. Als bizonderheid dient vermeld, dat hy na het verlaten der lagere school in dienst getreden zijnde, in al dien tyd sjechts één dag, wegens ongesteldheid, verzuimde. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd giste renmiddag ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed het grondwerk voor het onder profiel bren gen van een deel der Warande, Schoolstraat— Laurens Knappertstraat. Hiertoe waren ingekomen 13 biljetten J. de Kloe AznSchiedam, f5880; R. Kooy, Schiedam, 14970; A. Spek J. Poeren. Shedrecht, f4298; H. van Osch den Haag, f4100; A. Bras. Dubbeldam, f 3892; F. C. Dubbeldam, Schiedam, f3845 A. Timmerman J. Dzn., Dordrecht, f 3769 A. Zanen Pzn,, Ammerstol, f3734; P. C. Lange- veld, Hardinxveld, f 3695 J. Kampsteeg, Giezen- dam, f3630; A. van Houweiingen, den Haag, f3595; W. Visser, den Haag, f3569; P. Aleman, Schiedam, f3600. Wyziging voorloopige regeling mobilisatie» traktement. B. on vV. hebben bij den Gemeenteraad ne volgende stukken ingezonden: Bij de voodoopjge regeling' van het mohilisatie- tra'ktement Gembl. no. 25 van 1914 werd ,i van uitgegaan, dat geen vergoedingen krach tens de dienstplichtwetten zouden worden ver leend aan ambtenaren der Gemeente. Waar dit echter in andere Gemeenten wel geschiedt, en de Regeering suppleenng door werkgevers op de vergoeding in het algemeen gewettigd heeft ver- Voorstel van de H.H. Scheffers c.s. toeslag aan agenten van politie 2e klasse. B. en W. zeggen in een scüryven aan den Raad Op het voorstel van de heeren Scheffers, mr Kavelaars en Wouterlood om de wedden der I «genten 2e klasse door een toeslag tijdelyk gelijk te stellen, met de minimum jaarwedden der agen ten le Jtlasse, hebben wtj de eer het volgende te berichten. Dat wtj in beginsel bezwaar hebben tegen een toeslag op het tractement van Gemeente-ambte naren, die hoezeer wy ook voor hen den druk der tyden met voorbij zien - o.i. tevreden mogen 2ijn, dat zij hun positie en traktement behouden, waar zooveien hun verdiensten missen,of zien ver minderen, of hun zaken zien kwynen of te met gaan, hebben wy reeds in ons senrijven van 24 Maart jl, bijlage no. 12, uiteen gezet, waarin wij advies uitbrachten op het voorstel van de heeren Dinkelaar c.s. en het verzoek van de Politieagenten- Vereemging «Onderling Vertrouwen". Behalve die algemeene bezwaren bestaan tegen het voorstel der heeren Scheffers c.s. nog over wegende bizondere bezwaren. Naar het ons voorkomt zou bij aanneming van het voorstel, bij een schijnbare gelijkstelling, een wanverhouding ontstaan, die niet gunstig zal wer ken op den geest van het korps agenten. Het aanvangstractement is f650.- dit wordt by gebleken geschiktheid na 3 jaren f675. en na 6-jarigen dienst f700.-. Zij zijn dan tot le klasse bevorderd. Zou men nu alle agenten 2e klasse op f700.— brengen, dan worden de jongst aangestelden met ^50- en zij, die meer dan 3 dienstjaren hebben, met slechts f25.verhoogd, terwijl de overige agenten niets meer ontvangen. Bij de regeling der bezoldiging mag niet uit het oog verloren worden, dat de agenten jong, dus óf ongehuwd, óf met een klein gezin in dienst komen. De ongehuwden begeven zich in den echt en de kleine gezinnen zijn na 6 jaren gewoonlijk geen kleine gezinnen meer. Door den oorlogstoestand zijn de huishuren niet gestegen, wel de prijzen der levensmiddelen, in hoofdzaak de prijzen van het broodwat op de groote gezinnen het meest drukt. Als tegel zal dus de toes.ag door de heeren Scheffers c.s. bedoeld, het grootst zyn, waar ze het minst noodig is. Onze Voorzittter wijst er op, dat de bezoldiging der agenten in het algemeen laag is. Naar zijne meening zal het aanvangssalaris verhoogd moeten worden. Of echter een voorstel daartoe thans bjj U een gunstig onthaal zou vinden, meenen wij te moeten betwyfelen. Wij moeten in verband met het voorstel terug komen op een mededeeling, door een der voor stellers in den Raad gedaaneen mededeeling, die op een misverstand moet berusten. Het minimum-salaris der agenten 2e klasse is f650. Pensioenbijdrage wordt geheven van de bezoldiging boven f500.—in dit geval dus van f150.- verhoogd met f70.— voor genot van vrye uniformkleeding. Van de na 1 October 1913 aangestelden wordt geheven 8% van de overigen 5%. In het ongunstige geval is als salaris dus te ontvangen f650.- min f 17.60. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van levensmiddelen, bedoeld by ons adviesi/van den 24 Maart jl., Afd. A no. 85 39, kunnen wy nog geeD voorstellen doen. Aan het Departement van Land bauw is over deze aangelegenheid om inlichtingen gevraagd, die nog niet ontvangen zijn. Wy hopen dat een regeling getroffen zal kun nen worden om iets in die richting te doen; al was het dat slechts brood voor gewone prijzen beschikbaar gesteld zou kunnen worden, waarmee naar onze meening al veel zou zyn gewonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2