Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. bjj do Duitschers bekend zijn, en overal ia on zijdige lunaen ziju gepubliceerd, geen v&ctr.ouwen inboezemt. ,Het Engelsche volk wordt in zijn laak be lemmerd door het feit dat bijna allen, oie aan het hoofd staan van ae bij den oorlog betrekken zaken, optimisten zijin, die vroeger met klein vefzek-.iden dat er geen oorlog kwam. En thans verklaren sommige hunner, zonder te bedeaken dat hun woorden algemeen Lekend worden, dat de oorlog gauw voorbij zal zijn, en aat r<uitsch- lard op 't punt is van honger te sterven. Maar een feit is dat de toestand op economisch en >1 Ijslrieel gebied in het zeer rijke Duitsche lijk op 't cogenblik bijna even goed is a]s de onze, wat ook regeerings-organen daaromtrent mogen zeggen Do .Daily Mail" bepleit dan ruime voorlichting van hot Engelsche volk. In Duitschland w orat hét voL. d-oor bekwame oorlogscorrespondenten en door bioscoopfilms op de hoogte gehouden van dezen reusachtigen strijd, waarbij vergeleken de N-ipoi'Sontische oorlogen een reeks grensge vermen waren,. Ht Engelsche leger. De Engelsche militaire experten verklaren dat er niet te twijfelen valt aan het succes der nieu we troepen, die uit prachtig, materiaal zijn saam- gesteld. Zij kunnen gerust naar het front en zul len voorzien zijn van een artillerie, weUe steeds beter wordt, en van reserves van een goede soort. Zonder eenigien twijfel zullen wij met de troe pen die reeds op het front zijn, dezen zomer 1 millioen man op het hoofd-slagveld hebben en tehuis zullen dan zijn in reserve meer aan een millioen manschappen, niet meegerekend dan neg de troepen, welke naar de fronten van den tweeden rang woraen gezonden. HulpderEngelschekjalonjiin./ Do hoofden van Katheawar hebben aen koning- keizer 10.000 pond sterling gezonden voor den aankoop van motorambulancen. De maharadja van Dada beeft een bewapende automobiel niet machine-geweren voor het front geschonken- De premier deelde mede, dat de keizerlijke re geering het aanbod van de rcgeeiing van N.'euw- Zee&üd beeft aangenoimen om nj. een nieuwe kgerafdeeling te fotrmeeren. Deze afdeeling zal bestaan uit artillerie en infanterie De regéérmg zal, zoo zeide de premier, niets nataten wat Jvfeuw-Zeeland kon doen om het moederland hij te staan Allerlei Nieuws De burger-gaarkeukens, welke het berlijnche Roode Kruis bij het begin van den oorlog had opgericht om vooral aan wurklooaen een voed zaam middagmaal tegen lagen prijs te verstrek ken en wiarvan in den beginne dagelijks door 20 000 personen gebruik wercf gemaakt, zullen morgen wegens gebrek aan voldoende aanvragen worden gesloten. Xe Freiburg zijn acht slachtoffers van den vliegteraanslag op Freiburg, waaronder zes kin deren beneden 12 jaar in een gemeenschappelijk graf op het kerkhof bijgezet. Gedurende de begrafenis was het kerkhof gesloten, uaar er re den bestond te vreezen voor een vliegeraanval op de menigte, in zoo ver als het vliegeisigevaar nog niet voorbij was. Te Mouland zijn 400 pioniers van de Yse1;- linie aangekomen, die aan do spoorlijn Visé— Aken moeten werken. i J Uit Rome wordt aan het Parijsche Journal gemeld dat een der twee Zeppelins, door Duitsch land aan de Oostenrijksche marine geleverd, de zer dagen bij een tocht over de Adriatische Zee is vergaan. De geheele bemanning1 zou ziijn om gekomen. Van de 50.000 personen van aen voor den militairen dienst vastgestelden leeftijd in Sus sex. aldus de Londensctie bladen, hebben zich niet minder dan 47.000 vrijwilligers loei inschrijven Dit buitengewone feit werd Za terdag 11. door den Hertog van Norfolk, Lord- lui tenant van het Graafschap, op een zecrutee- ringsmeeting te Eastbourne, medegedeeld Van officieele Russische zijde wordt mede gedeeld, dat er te Przemysl 1010 kanonnen zij,n buitgemaakt en men acht het mogelijk iat er nog een paar dozijn meer gevonden zullen war den De meeste dezer kanonnen zijn van frons er zijn 235 vestingkanonnen en 352 veldstukken onder Van deze laatsten zijn er 28 mo.erne snelvuurkanonnen. Kanonnen van zwaar kaliber waren vertegenwoordiga door vier moderne nou- witsers van 30 cM. en 8 houwitssers van 24 cM. Baron do Reuter f Reuter meldt met diep leedwezen, dat baron Herbert de Reuter, directeur van het Reuter- bureau, gisteren dood gevonden werd in zijine wening nabij, Reigate. Een afgeschoten revolver werd bij hem ge vonden. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat baron Reuter door zijn eigen hand om bet leven kwam. Hij was zeer bedroefd over den plotselingen dood zijner viouw, die hij innig liefhad, en wier stoffelijk overschot nog boven aarde staat, wachtend op de begrafenis. Uitwisseling Van krijgsgevangenen. Aan de Fransehe regeering werd van Duitsche zijde een tweede uitwisseling van zwaargewonden vo rgesield. Van Duitsche zij'ae worden 1200 gewonden gereedgehauden, waarvan er zich reeds 200 te Constanz bevinden. Nieuwe geweren. Fransldhe bladen berichten, aat de soldaten van het CanadeesChe expeditiekorps met auto matische geweren uitgerust zijn. De „Vosisdsohe Zeitung", die hiervan mei- ding1 maakt, zegt verder, dat deze geweren zich, evenals de bekende Browningpistolen, door den terugslag laden; hun magazijn bevat 15 patronen. Deze wapens bezitten ontegen zeggelijk gtroote voordeelen. i Terwijl bij snel vuren met gewone geweren de soldaten na 150 schoten reeds moe zijin en de schouder door den terugslag pijn doet, de hand door het behandelen van den grendel stijf wordt en de vinger' slecht afdrukt, Blijft hot schieten bij1 de zeirladers na 300 .i 500 schoten nog' zuiver, omdat de schutter noch den terugslag voelt, noch de hand vermoeit. DE „KATWIJK". Men seint ons uit 's Graven hage Naar wij vernemen heeft de Duitsche Regeering uit eigen beweging aan den Nederlandschen ge zant een verklaring van de volgende strekking gedaanNoeh bij haar, noch by de Duitsche Marine beeft zooals van zelf spreekt eenige be doeling bestaan dat een aanval op een Neder- landsch schip zou worden gedaan zij neemt niet temin de mogelijkheid aan, dat tengevolge van een ongelukkig toeval de «Katwijk" door een Ëuitsche onderzeeboot is in den grond geboord. Aanstonds na het bekend worden van het ge beurde is door de Duitsche Regeering een onder zoek bevolen en zy verzoekt aan die van Neder land om mededeeling te doen van de door deze ontvangen officieele rapporten betreffende de feiten, die aanwyzingen kunnen opleveren. Indien het onderzoek uitwyst, dat de «Katwijk" door een Duitsche duikboot is in den grond geboord dan 2al de Duitsche Regeering niet aarzelen aanstonds haar leedwezen te betuigen en volledige schade loosstelling toe te zeggen. Uitvoerverboden. Het Stbl. no. 201 bevat het Kon. besluit van l9 dezer houdende verbod van uitvoer van ruwe phosphate n. De uitvoer van ruwe phosphaten is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tydelyk op te heffen of m bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. De lading van de «Alwina". De. lading van het Nederlandsch stoomschip „Alwina", dat op weg van Huelva naar Rotter dam, te Falmouth was aangehouaen, is vrijge laten en wiordt op een ander schip overgeladen. Het sChip zelf wordt nog vastgehouden. Met zekerheid kan worden medegedeeld, aat binnen korten lijd van het verbod tot uitvoer van hoenders, voor zoover betreft levende en geslachte hanen, ontheffingen zulien worden verleend. Hieraan kan worden loegevoegu, dat wordt over wogen de grenzen oolk weder open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen. Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot en met 17 dezer uit de opbrengst der Staats leening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tol een gezamenlijk bedrag van f23,512,000, waarvan was uitbetaald of betaal baar gesteld een totaal bedrag van f11,556,400. (St.ci Oneerlijke concurrentie. Door de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", te 's-Gravenhage, is in een adres aan de Tweede Kamer er op aangedrongen, het wetsontwerp-Aalberse lot bestrijding, der oneer lijke concurrentie onverwijlü en onverzwakt te willen aannemen. De »01anda" op een mijn geloopen. Reuter seint uit Londen: Een trawler is te Grimsbv aangekomen met den kapitein en de bemanning van het HiOiIandsdhe stoomschip „Olanda", van Seatiam naar Rotteraam. Het schip was Zondagmorgen op een mijn geloopen en gecapsijsd. De bemanning kon met al haar toebehooren in de booten vluchten en wera des namiddags door den trawler opgepikt. Do ..Olanda", die met kolen was geladen, is midscheeps door de mijn getroffen, waardoor een heftige ontploffing ontstond. De bemanning' i? in de booten bij het stoomschip gebleven, tot dit kapseisde en zonk. I Bevordering groentenexport. Deer Je Nederlandsche Vereenigïng van groen- tenexso'lmrra te Rotterdam is gevormd een „Co mité van actie" inzake vlug vervoer van groenten, aardappelen en fruit. Het comité stelt zich ten dool een geregelde en snelle verzending hunner waren, vooral in het komende, drukke seizcea p«r spoor rraar het buitenland te verkrijger. De deelnemers aan deze actie hebben elk een num mer. Ze zullen driehoekige, oranjekleurige eti- rjuctten, waarop de naam van het comité en bet nummer van den deelnemer op de te verzenden waggons doen plakken. f Het Duitsche pryzenhof. Het prijzenhof in Hamburg heeft Zaterdagavond het proces om schadevergoeding behandeld door de reederijen van de Nederlandsche stoomschepen «Sidney Albert® (van de Stoomvisschery Maat schappij Sidney Albert te IJmuiden), «Pieter Jan® (van de naarnl. venn. Halve Maan te IJmuiden) en «Hasekamp® (van de maatschappij «Visch Jan® en Hasekamp te IJmuideD) ingesteld. Deze stoomtreilers waren, verdacht contrabande te vervoeren, naar Hamburg opgebracht en verder vrij gelaten toen deze verdenking ongegrond bleek. Een Hamburgsch advocaat is namens de reederyen opgetreden en heeft een schadeloosstelling geëischt van verscheidene duizend gulden voor elk geval. De rechtbank zal 1 Mei a.s. uitspraak doen. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, voor het in 1913 hier te lande te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleidiDg van onderofficieren voor den rang van tweede-luitenant der infanterie en van tweede-luitenant-kwartiermeester, respectie velijk voor den dienst hier te lande en voor den dieDSt in Nederlandsch-Iodië, de Davolgende aan tallen plaatsen worden opengesteld I. voor het leger hier te landeinfanterie 22 administratie 6; II. voor het leger in Nederlandsch-Indiëin fanterie 5administratie 2. Oneerlijke Concurrentie. Namens «De Hanze", Bond van Roomsch-Ka- tholieke Vereeniging'en van den Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand, in het Bisdom Haar lem, tellende 67 afdeelingen met ruim 5500 leden, is tot den Minister van Oorlog het verzoek ge richt om aan de onder de wapenen zjjnde mili tairen behoorende tot den handeldryvenden en industriëelen middenstand gedurende het voorjaar een met de belangen van hun vak overeen komend aantal werkdagen extra verlof te willen verleenen. Tot ondersteuning van dit verzoek wordt aan gevoerd, dat een groot aantal middenstandsbedrij- ven waarvan de hoofden onder de wapenen zyn byna of in het geheel geen winst meer opleveren; dat voor een groot aantal van die bedrijven het voor jaar de drukste tyd isdat wanneer de onder de wapenen zijnde hoofden van de bedoelde bedrijven niet in de gelegenheid zouden worden gesteld ge durende eenigen tijd hnn bedrijven^ te leiden, vermoedelijk menige zaak geheel en al zou ver- loopen. In een adres aan den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel geeft «De Hanze", Bond van R, .K Vereenigingen van den Handeldryven den en Industriëelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, te kennen, dat art. 8 der Boterwet van 1908 voor vele melkhandelaren belemmerend op hun bedryf werktdat door het uitdrukkelijke verbod van karnen van melk of room in percee- len waarin margarine verkocht de melkhandela laren die nevens natuurboter ook margarine ver- koopen niet in de gelegenheid zyn haar dage- 'ijksch overschot van melk in boter en karnemelk om te zetten waardoor voor hen dageljjks aanmerke lijke verliezen ontstaandat het genoemd verbod ten opzichte van de groote zuivelfabrieken volko men op zijn plaats is, omdat bij algeheele ophef fing van dit verbod door de groote hoeveelheden welke in deze fabrieken verwerkt worden, de deur voor knoeierijen op groote schaal zou worden opengezet; dat by de kleine melkhande. laren hiervoor geen gevaar bestaat, om dat het overschot der melk in den regel van zulk een geringen omvang is dat vervalsching niet loonend te noemen zou zijn dat als mocht de opheffing van het genoemde verbod eenig gevaar van knoeiery doeD ontstaan, dit gemakkelyk on dervangen zou kunnen worden door het bepalen van een maximum hoeveelheid melk welke in de bovenbedoelde lokalen dagelijks verwerkt mag worden terwy; in het belang der controle zou kunnen worden bepaald dat de melk slechts op bepaalde uren van den dag mag worden verwerkt, dat de gewenschte wijziging den eerlyken handel zou ten goede komen omdat de verleiding tot ver koop van oude, dus minderwaardige melk voor versche melk aanbieden minder groot zou wor den wijl deze dan productief zou kunnen gemaakt worden. Verder geeft adressant te kennen dat het zeer gewenscht zou zijn dat art. 7 sub. 5 zoodanig werd uitgebreid dat onder deze bepaling ook zouden vallen zoogenaamde rydende winkels, nl. voertuigen van zuivelfabrieken, melkhandelaren, melkinrich tingen, landbouwers en boterhandelaren waar mede tot detailverkoop de afnemers worden be zocht, dat het als eene onbillijkheid kan beschouwd worden dat in een winkel de verkoopplaats van margarine wel moet worden aangeduid terwjjl een rijdende winkel daarvan bevrijd is. Om deze redenen verzocht adressant art. 7 sub. 5 en art. 8 der Boterwet 1908 zoodanig te wijzi gen dat het woord «magarine" voortaan ook moet voorkomen op z.g. rijdende winkels, voertuigen enz. waarin margarine voor den detailverkoop voorhanden is en dat de kleine melkhandelaren, tevens verkoopers van «margarine", in de gelegen heid worden gesteld een vastgesteld maximum melk, gedurende althans eenige uren van den dag te mogen karnen. .Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 te Memel. Laagste barometerstand 749.8 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidoostelijken wind,- half tot zwaarbewolkt, mogelijk eenige regen met geringe kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. In antwoord op het gisteren door het gemeentebestuur verzondeD telegram van ge- lukwenschen, ontving de Burgemeester het vol- gand telegramZ. K. H. de Prins dankt net ge meentebestuur voor gewaardeerde gelukwenschen. Adjudant Backer. Door Burgemeester en Wethouders is tot klerk 2e klasse ter gemeente Secretarie af- deeling algemeen zaken met ingaDg van 1 Mei a.s. definitief benoemd de heer L. W. A. vsn Kemenade alhier. Zondagavond sloeg op de Raam een jongen by een woordenwisseling zijn vader, waardoor deze te vallen kwam en niet meer kon opstaan. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, waarna de maa op last van den geneesheer naar het ziekenhuis werd overgebracht. H. A. V. Bank Schiedam. Directeur en commissarissen der Holl. Alg. Verz. Bank te Schiedam zullen aan de vergadering van aandeelhouders voor stellen na ruime reserves het divident over 1914 even als het vorige jaar vast te stellen op 9 Emma-bloempje. Morgen zal het Emma-bloempje weer ten ver koop worden aangeboden. Een aansporing om het bloempje te koopen hoeven we zeker niét meer te plaatsen. Het is een plicht van allen mede te doen aan de bestrijding van de Tuberculose. Wij vragen U dringend, zegt het comité, ook in het belang der ongelukkige longlijders, onthoud ons dien onmisbaren steun niet, die thans zoo dubbel noodig is, nu de tijdsomstandigheden voor velen ongunstig zijn. Wij hopen, dat het comité niet te vergeefs zal hebbeD gevraagd. Bij Kon. besluit van 15dez er is in gevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambte naren 1913 en artikel 1 vau het Kon. besluit van 1 December 1913 (St.bl. no. 420), aan J. 'tHart, koetsier bij den Reinigingsdienst te Schiedam een pensioen verleend van f190; aan mej. Z. E. W. Beth, gemèeDtevroedvrouw te Schiedam van f200; aan J. J. Scheffers, baas bij de gemeente gasfabriek te Schiedam van f934. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 21 April 8.03 v.m., 8.31 n.m. UIT ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks 11 aur brak eon felle uiUUar.dc bi and uit in de fabriek vaa kurken en recUingsbenoodigaheden van Je firma Lef'el en van der Woud© aan den Nesseidijk No 147 alhier. De vuurgloed was ver in den en.trek zichtbaar, doordat de vlammen uit het dik sloe gen. Het dak van een aangrenzende mandenmakerij vatte mede vlam. De fabriek branaae zoo goed als uit. Ook ander branabluschmaterieel, waar onder een paar stoambranclspuiten, rukten mede uit. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 20 April 1915, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 21 leden. Afwezig de hee- ren Beukers en de Graaff. De notulen van de vergadering van 16 Maart j.l. worden goedgekemd, die van 30 Maart d.a.v. voor vaststelling verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden een telegram van ge luk wtnsch op diens geboortedag is gezonden, en doet voorlezing van het antwoord van Z. K. H. ontvangen. Deze mededeeling wordt met applaus ontvangen. By het college van B. en W. zijn ingekomen: Van de Ged. Staten. a. een schryven d.d. 29 Maart jl. ten geleide van het op 29 Maart jl. goedgekeurde raadsbe sluit d.d. 16 Maart jl. waarbij B. en W. werden gemachtigd om den grond, gelegen voor het pand Emma8traat 28 te verhuren aan F. van de Velden tegen een hunrprys van f5 per jaar. b. idem ten geleide van de op 29 Maart jl. goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 16 Maart jl. tot wijzigiDg der gemeente-begrootingen diensten 1914 en 1915 respectievelijk met bedragen van f1410, f2044 70, f 11369.57, f 12508.45, f1120 94, f 2961.54$, f 2000 en f13500. e. idena schrijven 8 April jl. houdende bericht van de in afschrift medegedeelde verordeningen dd. 30 Maart jl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2