St&toft-Genera&L Binnenland. Stads- en Gewestelyk flieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Over de Bulgaarsche kwestie zeide Talaat sRsdosIavof heeft heel wat wet de Russophilen te stellen, maar hy wil zich nog niet in het avontuur storten. Op het oogenblik, waarop de Duitscbe en Oostenryksche troepen in Servië verschijnen zullen, zal Bulgarije zich echter op Macedonië werpen. En dit zal Roemenië bewegen om onze zijde te kiezen. Al trok Griekenland dan werkelijk tegen Bulgarije op, dan zouden wy niet bang behoeven te zijn." O o s t e n r yk111 a 1 i Uit Weenen wordt gemeld Van de berichten uit Parijs betreffende een botsing tussdhen OioatenrykJIongaac'sche en Itali- aanscho troepen is geen woord waar. Aanstaand vertrek vanvonBülow? De »Secolo" meldt, dat prins von Bülow zijn landgoed, dat hy in Rome bezat, beeft verkocht, aan zyn zwager, prins Gamporeale. Deze hande ling, die men moet beschouwen als een voorspel tot zijn aantaand vertrek, is des te opmerkelijker, aangezien de Duitsche gezant, na zijn terugtreden uit de keizerlijke kanselarij, zich hier voor goed had gevestigd. De onlusten in Engelsch Indië. Een Engelsch bericht d.d. 18 April meldt Een Mohammedaansch leger van ongeveer 4000 man rukte op tot Hafezkoi, acht kilometer ten Noord-Westen van Chabkadz, blijkbaar met het doel, om Engelsch grondgebied binnen te vallen. De Mohammedanen vuurden op onze patrouilles in Khaiber, Een mobiele colonne trok des na middags uit en raakte met de Mohammedanen slaags, van wie er 100 gedood en gewond werden. De vyand trok zich daarop terug en verspreidde zich. De Khans en notabelen van het district Pesha- wan verleenden hulp. De voornaamste Mallahs weigerden de beweging te steunen. Afghaan- sche beambten verhinderden de Mohamme- daansche Atghanen, aan de beweging deel te nemen. Uit Mexico. Het Mexicaansche consulaat te Londen heeft d.d. 16 April uit Vera Cruz hét bericht ontvangen dat de strydmacht van generaal Obregon Villa's troepen een nieuwe, groote nederlaag bij Celaye heeft toegebracht. Villa verloor 30 kanonnen 5000 mauser-geweren, een hoeveelheid munitie en 14.000 man. Met de rest van zyn troepen wist bij naar het Noorden te vluchten. TWEEDE KAMTüR Vergadering van Woensdag April. Oorlogszeeongevallen wet. De heer v. R a a 11 e zou met veel andere leden de vooiüeur hebben gegeven aan opname van deze verzekering in de ongevallen et. Spr. be strijdt de redeneering van den heer Nierstrasz, dat het risico door den Staat en niet door het bedrijf moeten worden gedragen. Spr. beveelt met het oog op de urgentie van het vraagstuk aan neming van het regeermgsvoorstel aan. De heer A i b a r d a vraagt eemge vragen te mogen richten tot den minister van oorlog om trent buitengewoon verlof te verleenen aan gemo biliseerde arbeiders in nijverheid en landbouw, voor het verbouwen van producten ten gebruike van hun gezinDen. Morgen zal beslist worden over dit verlof. De heer Posthuma, minister van landbouw enz. beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Spr. is van meeumg, dat het visschersbedrjjf de kosten der verzekering gemakkelijk kan dragen. Een tegemoetkoming aan de kleinste visschers zou te overwegen zijn. Terug" erkende kracht zou aan het ontwerp niet worden'gegeven, wel kon later worden overwogen wat voor de getroffenen kan worden gedaan. Spr. zegt, dat het hier een soort bedryfsverze- keung betreft, maar er aau den anderen kant ook een algemeen belang bij betrokken is. Uit voerig zet spr. uiteen, dat de procedure zooals deze in het ontwerp is voorgesteld de meest aan nemelijke is. Een amendement ten opzichte van de verzekering van de uitrusting van schepelingen zal spr. vriendschappelijk gezind zyn. De heer Treub, minister van financiën, zegt als medeonderteekenaar van het ontwerp, dat de regeering met verbeteringen zal meegaan. Onder de voorstanders van publiekrechtelijke regelmg is onderling zóó groot verschil, dat, wan neer men die regelmg had voorgesteld, de Kamer dadelijk midden in de principieele kwesties zon zitten, welke gewoonlyk ontstaan bij dergeliike wetten. 6 v Spr. deelt niet de meening, dat men beter zou zijn geholpen door aansluiting by de bestaande ongevallenwet, In ket algemeen wil niemand, noch aan de ministerstafel, noch in de Kamer terug komen van de publiekrechtelijke regeling naar de privaat rechtelijke voor sociale aangelegenheden. Het geldt hier een noodmaatregel en nooit zal men dit als een precedent kunnen beschouwen. Spr. komt met kracht op tegen de bewering dat alleen zou zyn gelet op de belangen der ree- ders of dai de regeering de zaak met tjjdig ter hand zou hebben genomen. Do heeren Visser van IJ zendoorn, Spiekman en Boissevain repliceeren, de laatste kondigt daarbij een amendement aan op artikel 2 van het ontwerp strekkende tot het geven van vergoeding voor verloren gegane uit rusting. De heer Roodenburg repliceert. Na repliek van den minister van landbouw, den heer Posthuma en den minister van fiuan- ciën, den heer Treub, worden de algemeens beraadslagingen gesloten en de vergadering ver daagd tot morgen half twaalf. Landstorm. Het auieelingsveralag beantwoordende betreffen de liet wetsontwerp tot uitbreiding van den land storm en aanvulling van de Landstormwet deelt de regeerjag meue, dit zij overwegend bezwaar heeft tegen het denkbeeld om de even Luetic op roeping; van de in dit wetsontwerp bedoelde per sonen afhankelijk te maken van eene vooraf door de Staten-Generaal te verleenen toestomming.YV ar.- neer do omstandigheden text oproeping noodzaken, moet daartoe binnen den kortst mogelijken tijd kunnen worden overgegaan. Ook acht de regee- ring het niet wenschelijk, de beslissing betref fende het ai dan niet oproepen van laudstorm- plichtigen aan den (minister van oorlog te laten. Er is geen reden om aan te nemen dat de opper bevelhebber, aan wien de bevoegdheid daartoe is verleend, zich ten deze niet zou gedragen naar de inzichten der regeering. Uitstel van het wetsontwerp verdient allerminst aanbeveling. i Voor een aJgeheele omwerking der Miütiewet zou echter het tijdstip thans al heel slecht geko zen zyn; daarmede zou trouwens het teruggrijpen naar vroegere jaarklassen dei* militie niet worden bereikt. De vrijgestelden en vrijgelaten van vroegere lichtingen tot den dienst te verplichten zou een bezwaar zijn in verband met kleeding!, bewape ning;, uitrusting en opleiding. Intusischen de vrijgestelden van vroegere ifch fiingen, die verlangen zich voor de landsverde diging beschikbaar te stellen en zooveel moge lijk te bekwajmen, zijn daartoe in de gelegenheid door het sluiten van eene verbintenis bij den vrijwil) igen landstorm. NEDERLAND8CH GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. De Maasbode" plaatst aan het hoofd van haar ochtendblad van hedenmorgen de volgende mede- deeling Nu omtrent de reis van Mgr. Dr. Nolens reeds een en ander is gepubliceerd geworden, kan het nuttig zyn mee te deeien, wat ons daaromtrent verder bekend is uit beste bron. Mgr. Nolens is naar Rome vertrokken op ver zoek en met een opdracht van onze Rtgeering, Zijn zending houdt verband met het voornemen onzer Regeering, om tot herstel van de Neder- landsche vertegenwoordiging bij het Vaticaan te geraken. In verband met de diplomatieke usanties mag worden aangenomen, dat, by een gelukkig slagen zijner zending, Mgr. Nolens als aangewezen moet worden beschouwd voor den nieuw te vestigen diplomatieken post. Dat de keuze van Mgr. Nolens gelukkig heeten mae, zal zoo goed als niemand betwisten, die den bijzonderen tact kent, waarmee de voorzitter van de R. K. Kamerfractie weet op te treden. Zoodat met grond gehoopt mag worden, dat hij in zyn moeilyke opdracht zal slagen. Voor Nederland's positie en een mogelyke krachtige meewerking tot het verkrygen van den vrede en aan de verschillende zegenryke bemoei ingen des Pausen, moet ook de gelukkige stap der Regeering worden toegejuicht. Koningin en Kabinet hebben door deze daad getoond Nederlandsch belang te verstaan. Opheffing uitvoerverboden. Het St.bid. no. 203 bevat het Kon. bes'uit van don 20sten April 1915, houdende tijdelijks ophef fing! van het verbod van uitvoer van koolrapen De minister van landbouw, nijverheid en. han del brengt ter kennis, aat het in de bedeling ligt vergunning! te verleenen voor den uitvoer van h.paalde partijen hooi, welke hier te lande met het ,oog: op den naderenden vveidetiid niet kunnen worden verbruikt. Uitvoer van aardappelen. A ingezien blykt dat velen, die hun voorraden aardappelen op een desbetreffend verzoek van den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappels.i heb- ten opgegeven, met vermelding van prijzen waar- togen zij eventueel bereid zijn die aardappelen af te staan, in de meening verkeeren, dat zjj' nu niet meer vrij zouden zyn aie aai trappelen te verkoopen, zoolang1 zij geen antwoord op hun aanbieding hebben ontvangen, deelt jè mini.der van landbouw, nijverheid en handel mede, dat ue houders van aardappelen, onverschillig cf zij al dan niet eenig antwoord op hun aanbieuing hebben ontvangen, volkomen vry! zijn hun aaiu- appclcn voor het binnenland te veixoopen. Verzekering van visschers vaartuigen. Het bestuur' der' Onderlinge Oorjogs-Risioo-Maat- schappij en der Onderlinge Volksverzekcnngs- touatscbappy te IJmua'den heeft met het oog op het hoogere risico voor visschersvaa rtuigen in de Noordzee, onder meer in verband met de inter nering van stoomtreilers in Duitschlana, beslo ten, dat voor vis&cheisschepen, ai© na gister-, middag 2 uur uitvaren geen verzekering wordt gesloten. Het Duitsche Prjjzenhof. Het tegen 1 Mei aangekondigde proces voor iet prijs hef inzake de inbeslagneming van de Nederlandsche stoomschepen „Zaanstioom" en „Batavier V" is verdaagd. De nieuwe datum voör de behandeling dez?r zaak is nog nie,t vastgesteld. Johan Schmier f. Te Heerenveen is op 63-jarigen leeftyu over leden, de bekende baszanger Johan Schmier. Het verkeer met Engeland. De dienst van de Mij. „Zeeland" is voorioopig gleh.ee! gestaakt. Die gistermorgen vertrokken „Meer ktenburg" blijft, zoolang de diens! is gestaakt, in Engeland. Gisteravond is de „Prinses Juliana" nog binnengekomen. Crediet voor den kleinen middenstand. A.s. Zaterdag! te kwart over elven zal in de Grafelijke Zalen in Den Haag onder voorzitter schap van minister Treub de eonstitmerende ver gadering worden gehouden van de algemeen© eomïiUsaie' inzake de vergemakkelijking; van de voldoening aan de credietbehoette van den klei nen (middenstand, als gévolg van de oorlogscri- sis. In dieze vergadering zal ook de commissie van uitvoering benoemd worden. De statuten van de gisteren opgerichte Neder landsche Vereeniging tot verbetering van het Voiksrrediet bepalen onder meer: Het doel der vereeniging is de bevordering van de samenwerking der leden tot verbetering van liet volkscrediet. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg, aoor: |a. de instellingen voor volkscreaiet ,'jn het land op te wekken lo.t aansluiting 'fc. het verspreiden van geschriften; c. het verleenen van crediet aan aangesloten instellingen; d. het beleggen van de by haar gedeponeerde beschikbare gelden; e. andere wettige middelen, die aan het 'loei bevorderlijk kunnen zijn. Van den werkkring der vereeniging1 is uitdruk- kelijk uitgesloten, verkoop van efrecien, 'Kik voor djuclijke geldbelegging. Het bestuur der vereeniging beslist, aan welke instellingen en tot welk bedrag aan ieder cre diet zal worden verleend. Om crediet te kunnen g.nieten, moeten de instellingen lid. zyn van de vereeniging Om lid te kunnen zijn, moet men eigenaar zijn van een of meer aandeden aroot f259 vol gestort. Alleen rechtspersoonlijkheid bezittende instellingen of lichamen voor volkscrediet kun nen lid zijn. De leden zijn niet veraer aansprakelijk aan voor het volle bedrag hunner aandeden. De Indische leening. Op de vragen van den heer van Vuuren be treffende de wjjze van uitgifte der Indische geldleening I. Welk bedrag der Indisehe leening heeft de groep van bankiers door wie de inschrijving voor het publiek is opengesteld, zich verbondeo te nemen tot een koers van 95 pet., onder welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities II. Was de minister onvoorwaardel ijk gebonden haar dit deel der leening en desver- lapgd het restant te gunnen of waren ook zijner zijds resolutoire condities gesteld en zoo ja welke? III. Is de minister bereid de overeenkomst in haar geheei aan de Kamer mede te deelen IV. Welke redenen van staatsbelang of van financieelen aard hebben den minister er toe ge leid het geldelyk offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaatsing der ge- geheele leening vooraf werd verzekerd is het volgend antwoord van den heer Pleyte, minister van koloniën, ontvangen Ter beantwoording van de my bij uw schrijven van 7 April 1915, no. 257, medegedeelde, door het lid der Kamer den heer van Vuuren gestelde vragen, heb ik de eer u hoogedelgestrenge te berichten, dat ik bereid ben, de Kamer in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van de akte gedagteekend 19 Februari 1915, behelzende het- geeD tusschen Nederlandsch-Indië eenerzyds en de Nederlandsche Handelsmaatschappij, de Neder- landsch-Indische Handelsbank en Nederlandsch- Indische Escompto Maatschappij anderzjjds is over eengekomen, als gevolg waarvan hiernevens een afschrift wordt aangeboden, opdat dit ter griffe ter raadpleging door de leden, kan worden neder- gelegd. Uit die akte bljjkt, dat evengenoemde kredietin stellingen tot 7 dagen na hare dagteekening de bevoegdheid hadden den ondergeteekende kennis te geven, of zjj op de aangegeven voorwaarden een overeenkomst tot overname van een deel der ten laste van Nederlandsch-Indië uit te geven schuldbrieven wenschten aan te gaan (zie het be paalde sub 8o.) Uit het eerste lid van het sub 2o. bepaalde volgt dat de daarin bedoelde koop en verkoop van uit te geven schuldbrieven tot een beloop van 40 millioen gulden zou komen te vervallen, indien de wet, die den minister van koloniën tot de uit gifte moest machtigen, niet uiterljjk op 15 Maart 1915 zou zyn tot stand gekomen. In de bepaling sub 7o. worden de voorwaarden aangegeven by wier vervulling de koopovereen komst geacht zou worden niet te zyn tot stand gekomen, te weten a. wanneer Nederland in oorlog mocht worden gewikkeld b. wanneer door of aan Nederland een ulti matum mocht zyn gesteld c. wanneer de koers der 5 pet. Nederlandsche staatsleeniDg 1914 beneden 98 pet. mocht zijn gedaald. Gelgk uit de derde zinsnede van het sub 2o. in de akte vermelde blijkt, is aan de kredietin stellingen tot drie dagen vóór den dag der in schrijving op de leening bevoegdheid verleend, om de niet door haar overgenomen schuldbrieven 'en beloope van 22£ millioen gulden geheel of gedeeltelijk voor 95 pet. te koopen. Van deze bevoegdheid is door haar op 10 Maart gebruik gemaakt met dieu verstande, dat de geheele 22J millioen gulden door haar werd overgenomen. Het vorenstaande moge strekken tot beant woording van de met nummers I, II en III aan geduide vrageD. In antwoord op vraag IV zij opgemerkt, dat het noodzakelyk was om, in verband met de tot ongeveer 100 millioen gulden opgeloopen vlottende schuld, zoo spoedig mogelijk de Nederlandsch-Indi- sche schuldbrieven ingang te doen vinden en daar mede niet te verwijlen, tot dat de vrede zou zijn geteekend, als wanneer gevreesd moest worden, dat door de groote geldbehoefte de rentestandaard hooger en de leeningsvoorwaarden bezwarender zouden worden. Bovendien had de geldmarkt zoo in als buiten Nederland, onder den druk staande van den oor log, weinig neiging betoond een kredietneemster ter wille te zyn, die, voor het eerst op de markt komende geen zekerheid voor de nakoming barer verplichtingen aanbood. Naar de zienswyze van den ondergeteekende was het onder die omstandigheden ten volle ver antwoord de geldelyke lasten van de overeenkomst te aanvaarden, ook al kon daardoor aanvankelijk niet meer bereikt worden, dan dat 40 millioen, d.i. ten naastenby twee derde gedeelte der leening, plaatsing vond. Weerbericht. Telegrafisch bencht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 April medegeaeeld door het Kon Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Vlissingen. Laagste barometerstand 746 0 te Bodo. Verwachtmg tot den volgenden dagmeest zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, kans op nachtvorst, vooral in het Oosten, zelfde temperatuur overdag. Het Emmabloempje. De opbrengst van den verkoop van het E. (trina* bloeanpje mag, de omstandigheden in aanmer king genomen, bevredigend genoemd worden. Ruim 60 g|Id. meer dan verleden jaar weid opgehaald nj. 640 gld. Uitroer van aardappelen. De Burgemeester maakt op verzoek van den Directeur van het rijksbureau lot iegeung van den uitvoer bekend onder welke voorwaarden alsnog uitvoer van aardappelen wordt toegestaan. De bekendpaaking: is ver gebruikelijke plaatsen aangeplakt. Lflst vermeldende perceelen 'waarvoor geen pc-rsoneele belasting naar de eei'Me drie grondslagen wordt geheven. B. en W. van Schiedam breng|en ter kennis, dat op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd een aanvullingslijst van de hier boven gencemde lijst. Op de voordracht ter benoeming* van ten onderwijzer aan een school voor gew. 1. o te Rotteidam is geplaatst als no. 3 de heer I. V. d. Tempel van hier. Hoogwater te Schiedam; Vrydag 23 April 10.03 v.m., 10.50 n.m. De Gemobiliseerden lu Roekan je. Mynheer de Redacteurt Andermaal richten wy ons met een beleefd verzoek tot de Schiedamsche mede-ingezetenen. De uuur der mobilisatie moge zich al niet wre ken op de stem m i n g der militairen, niette min blijft het plicht het peil der betrokkenen op goed niveau te houden. Als een der middelen om dit doel te bereiken is door ons Comité aange grepen de verzameling eener bibliotheek. De boekenkast is echter nog schaarscli bedeeld. Om deze redenen doen wy een beroep op U allen. Zendt ons krachtige, degelyke ontspanningslectuur Hiermede streeft gy een goed doel na en verzekert U zich den dank van velen aan wie zware lasten zyn opgelegd. Te adresseeren aan ondergeteekende. Voor de plaatsing onzen dank. Rockanje, 21 April 1915. Het Ont8pannigS'Comité Prinsenstee". Rockanje. P.S. Men wordt verzoeht aan het adres toe te Voegen per Maasnymph, Vlotbrug, Nieuwehoorn. Dinsdagavond werd in de Rasestraat, te Rotterdam, de 8-jarige B. v. V. door een motor fiets van den Delftschen student A. M. overre den, die uit de richting1 van Hilfesluis kwam. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2