Ingezonden. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hij niet de mate van Oostenrijk^ lijden en zijn moed wordt nog slechts in staDd gehouden door de regelmatige berichten uit Berlijn over de suc cessen der Duitsche wapenen." In Oostenrijk begint men thans van meening te zijn, dat de Trentino economisch van niet veel belang is en niet waard om voor te vechten. Allerlei Nieuws. De gemeenteraad van Lissabon heeft ge weigerd de besluiten van het huidige Portu geesche ministerie als wettig te beschouwen en i® nu, naar uit Lissabon aan de Times wordt gemeld' ontbonden. De regeering heeft in zijn plaats een commissie van administratie benoemd. Eenige gemeenteraadsleden, die zich hadden verzet, zijn jn hechtenis genomen, maar later vrijgelaten. Lruinbrood smaakt op den duur niet lekker. Wij eten geen bruin brood. Wij willen witbrood Moesten daarom zooveel raenschen naar Rotter dam komen om te vertellen, dat ze geen bruin- brood willen eten De S. D. A. P. heeft de velen die werkelijk lijden onder den druk der tijden wederom een kwaden dienst bewezen. hebbende pip werkeloosheid en de prijzen der levensjrni ddelen Belgische Ikfflamten- en brievemmokkeiaar P. door, Ductache grensposten achtervolgd. Hij 'kreeg drie kogels (in den onderbuik en is te Achei aan de gevolgen (Overleden. H. M de Koningin-Moeder zal de muziekuit voering bijwonen, 1 Mei a.s. m het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen' in Den Haag te geven ten bate van het Haagse he Steuncomité. Mr. J. A. van Gilse f. fn den ouderdom van 71 jaar is Zaterdag' te Voorburg overleden mr. Jan Albert van Gilse, pud-i'id van de Tweede Kamer. De aangehouden trawlers. In een telegram van Wolff uit Hamburg over de vrijlating' Van do vijf Nederlandsche trawler's uit lJmuiden lezen wij, dat die schepen opge bracht waren, omdat zij' m Duitsche wateren vischten. Staatsleening 1914. De minister van financien maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 is gestort een bedrag van f271.348 500. Steun comité 1914 Schiedam. Behalve de op quitantie geinde zijn sedert de vorige opgaaf giften ingekomen van J. L. v. H. tl.— eenige sluis- en brugwachters f2.35. Buurtcomité Gasstraat en omgeving f4.85; de' werklieden der firma Ingelse Co. 1 h 2 van hun weekloon; Mej: A. v. d. S. f3.15; J. L. f2.50; W. P. flO.— J. F. v. d. B. f 0.25 C. J. B. f2.50; C. J. V. tl.— A. v. d. G. f2.50; A. J. V. f 2.50. Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Op de ji. gehouden vergadering, welke zeer goed was bezocht, is het bestuur als volgt samen gesteld J. Smit, le oorzitter H. Dulfer, le Secretaris, W. Broere, PenningmeesterH. J. Geeratz, 2e Voorzitter; M. M. A. Vol, 2e Secretaris ;M.Tim- mers, W. J. A. Dumont, Commissarissen. De Juliana-Lichting. Den 30sten April hopen wij den geboortedag te herdenken van ons Prinsesje. Nimmer zullen wij de diepe ontroering ver geten. die ons vervulde, toen, op dien vroegen voorjaarsmorgen de beierende herautenklokken ovei heel ons Vaderland de blijde boodschap inluidden1 „Een kind is heden geboren, Juliana van Oranje P ,..^oe levendig gevoelden wij, dat deze heuge lijke gebeurtenis nieuwe wijding en kracht gaf aan hetgeen ons groote voorgeslacht ook voor ons, kinderen van het heden gewrocht heeft en door de herinnering aan het verleden stren gelden zieh, schoon als jonge lentebloemen, de verwachtingen voor een nieuw ontluikende hoopvolle toekomst. Nederland vooruitwerd allerwege de leuze. Gasontploffing. Gisteravond omscreeKs kwart over negen uur werd aoor een gasontplof fing de groote drie-armige lantaarn van Je Kat tenhufgter brug te Amsterdam totaal uiteengMiaj- gen, waarbij de stukken ver weg geslingerd wer den. Een zevenjarig meisje, uat met. haar moeaeu voorbij kwam, werd tegen den grond geslagen en stierf kort daarop. De lantaarnopsteker haa kor ten tijd te voren het licht, aat niet goed brand de, nagekeken en de pijp doorgeblazen. Een onderzoek naar de oorzaak worlt inge steld De minister van financien maakt bekend, dat tot en met 24 dezer uit de opbrengst der Staats leening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f23.847100, waarvan was uitbetaald of betaal baar gesteld een totaal bedrag van f 11.764.400. Laadbouwrerloren. On desbetreffende vragen van den heer Duy- maer van Twist heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat omtrent het verleenen van ver loven ter zake van den hooibouw een overleg gaande is. De mmister is bereid te zijner tjjd aan de Kamer mededeeling te doen van de genomen beslissing. Geld verknoeien Geef feiten, ten bewijze, dat te veel wordt uit gegeven, zoo betoogde minister Bosboom in ant woord op de klacht der Kamerleden in het voor- loopig verslag omtrent het buitengewone crediet, dat te veel werd uitgegeven. Het «Hbld." kan den minister aan zulk een feit helpen Wekenlang werd 's morgens van Roosendaal een automobieltrein naar Lage Zwaluwe gediri geerd. Eikenmorgen reden zes auto's, 1200 K.G. hooi vervoerende, van Roosendaal tot Lage Zwaluwe. De afstand tusschen die plaatsen bedraagt 50 K.M. matig berekend kostte 't vervoer der 1200 K.G. hooi 6 X 2 X 50 x 15 ct. f 90. De 1200 K.G. hooi zijn per 1000 K.G. f46 waard. Len goederentrein, het hooi vervoerende ging Lage Zwaluwe voorbij, men vond beter het hooi van Roosendaal per auto weer naar Lage Zwaluwe terug te brengen I Wekenlang heeft ons het rijkshooi dagelijks meer gekost dan het waard was. De minister onderzoeke maar eens, of het bo venstaande niet volkomen waar is. .Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 April medegedeeld doc-r het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Skadesnaes. •Laagste barometerstand 763.2 te München. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke tot oostelijken wind, waar schijnlijk licht tot half bewolkt, droog weer, over dag iets warmer. Wy eten geen bruin brood De met vee! drukte aangekondigde betooging van de S. D. A. P. tegen de duurte heeft Zondag te Rotterdam plaats gehad. Betoogers waren er genoeg. Vier zalen en een tuin vol. Toch was de betooging weinig indruk wekkend. Het was zoo jammer, dat de Regeering reeds maatregelen had aangekondigd tegen de duurte en 's avonds te voren in de Staatscourant had bekend gemaakt, dat brood, vet, enz. tegen goed- koopere prijzen zou worden beschikbaar gesteld. Jammer was hetmaar practisch als de sociaal- demoeraten altijd zijn, zooals ons S. D. raadslid de bruin in de jongste raadszitting snedig opmerkte, vonden ze er gauw raad op. Betoogen willen we Dan maar betoogen tegen de maatregelen van de Regeering. Ver beef rt je, de Regeering wil ons goedkoop bruinbrood laten eten. Bruinbrood deugt niet. R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde. Vrjjdag 30 April a.s. houdt de R. K. Kiesver eeniging een vergadering in het gebouw van den Volksbond, Lange Haven. Op de agenda komt o. m. voor, het verkiezen van twee bestuursleden en het stellen van can didaten voor de Kamer van Koophandel. De nieuwe huisnummering. In de gemeenteraadszitting van den èOen Maart jl. is eene verordening vastgesteld die wel eenige bijzondere aandacht verdient: 't is die op de straatnamen, de huisnummering en verplichting tot het doen van aan aangifte voor bet bevolkings register. Vooral de huisnummering zal hier een verande ring ondergaan. De wijze waarop tot heden in deze gemeente de huisnummers zijn aangebracht, behoefde een noodzakelijke wijziginghier vindt men 't op den stjjl van de deur, ginds boven de deur, daar op een ruit, hier is 't een klein, daar een groot cijfer, in één woord, een vast stelsel bestond hier niet en moeilijk was 't daarom, vooral bij avond, een zeker huisnummer te vinden. In de nieuwe verordening wordt thans bepaald dat de cijfers en letters, waarmede het nummer wordt aangegeven, moeten zijn zwart op witten achtergrond en volgens het model door Burge meester en Wethouders vastgesteld, dat ter in zage ligt op 't bureau van het Bouw- en Woning toezicht. Het nummer moet worden aangebracht nabjj den ingang van het gebouw, in het vak van den muur en niet in een portiek of ander terugsprin gend gedeelte of wel op een muur, hek of andere terrein afscheiding nabij den ingang van het erf. Het moet zóó worden geplaatst dat de boven kant van den witten achtergrond komt op ten minste 2.10 M. en ten hoogste 2.30 M. boven de 'straat. Boven- en benedenwoningen worden aangeduid door het nummer, met bijvoeging van een letter. Uiterlijk op 1 Juli 1919 moet ieder pand in deze gemeente op de hierboven aangegeven wijze zijn genummerd, echter wordt een gebouw voor dien tijd geverfd, dan moet het gelijktijdig ge schieden. Ten einde zeker te zijn van het juiste nummer en letter dat op een boven- of benedenhuis moet worden aangebracht, verdient het aanbeveling vooraf óf het bevolkingsbureau óf bij den bevol- kings-controleurs de noodige inlichtingen in te winnen. Wij vertrouwen dat de ingezetenen zullen mede werken dat deze zoo hoog noodige verbetering spoedig zal zijn aangebracht, waarmede het algemeen belang ten zeerste zal zijn gediend. Volksbadhois. In de week van 18-24 April '15 werden geno men 494 baden. le klas kuipbaden 36, regenbaden 39 2e klas kuipbaden 76, regenbaden 324, 5 ets. kinder baden 19. Maar midden in den voortgang en in de ont wikkeling van de verjongde volkskracht op maatschappelijk gebied ontketende plotseling rondom aan onze grenzen de geweldige ontzet tende volkerenkryg en ontsteld vroeg men zich af: zal ook Nederland niet in dien maalstroom medegesleurd worden? Toen eerst werd men zich bewust van de be trekkelijke waarde van vooruitgang en ontwik keling der bronnen van welvaart van een volk wanneer verzuimd wordt daarbij tevens die maatregelen te nemen, die aan het volk de ver zekerdheid verschaffen deze vruchten des vredes in volle onafhankelijkheid blijvende te kunnen genieten. Wanneer de aloude vrijheid bedreigd wordt behooren allen in den weerbaren leeftijd bereid en in staat te zijn haar te verdedigen. Deze groote zedelijke volkskracht hebben wii miskendniet veel meer dan een derde deel van hen, die zich behooren weerbaar te maken, wor den door de wet er toe verplicht, de anderen moeten, als onze onafhankelijkheid bedreied wordt toezien. Indien een vijand onze grenzen zou willen schenden of onze rechten kortwieken, staan eeistgenoemden alleen om Holland te verdedigen, de anderen kunnen geen aandeel nemen in deze gemeenschappelijke taak van allen. Dat is de groote zwarte plek in ons nationaal bestaanmaar de grootste schande is, dat deze schande door zeer velen zelfs nu, in deze ern stige tijden, nog niet eens gevoeld wordt. Zeshonderd duizend man in den weerbaren leeftijd zijn geheel ongeoefend. Door het Koninkl. Besluit van 4 Augustus 1914 deed Hare Ma jesteit de Koningin een beroep op hen allen om zich vrijwillig bij den Landstorm te verbinden op voorwaarden, die hen in vredestijd bij hun werkkring zoo goed als geen hinderpalen inden weg legt. Hoe weinigen echter hebben aan die roepstem gehoor gegeven Is de vrijheid dan heden niet meer een zoo heilig en waardevol bezit, dat zij waard is, dat allen zich geven om haar te verdedigen Arm vaderland, als dat waarheid zou blijken te zijn. De bede: Bescherm o God, bewaar den grond, waai onze adem gaat, lijkt mij in den mond van een man zinloos en ijdel, indien hij niet eeist voor zich zelf in de volste beteekenis de woorden van den „Vader des Vaderlands" tot do zyne gemaakt heeftHet Vaderland getrouw, blijf ik tot in den dood. Mannen van Nederland 1 Schietvereenigen en sportclubs, comité's tot viering van nationale dagen, sociëteiten, universiteiten, hoogste klas sen van Gymnasia en Hoogere Burgerscholen, jongemannen- en werkliedenvereenigingen. Pad vinders (oudste lichtingen) enz. enz. gij allen, die toch voelt voor het voortbestaan van den Nederlandschen stam, slaat de handen in een, komt op om IJ weerbaar te makenmisschien is het nog niet te laat. Op 30 April zal het de dag zijn, dat wij zul len herdenken de hoop van Nederland, de ont luikende toekomst van onzen stam. Feestvie ring zou in deze tijden misplaatst zijn, maar hoe zoudt gij dien dag mooier en waardiger kunnen herdenken, dan U overal in den lande te vereenigen om te besluiten tot aansluiting bij bestaande of oprichting van nieuwe Land- stormafdeelingen. Juliana-lichting, aantreden 1 Het geloof in de toekomst van ons volk [zij haar banier. Moge zij duizenden kloeke mannen onder [die banier vereenigen. A. E. Düdok van Heel. Voorzitter der Vereeniging Volksweerbaarheid Gevecht piet smok ke la a r s. Men schrijft ons uit Enschede. Een ïijKsaimhfenaar zag gisteren nabij die grens een persoon, cue den omtrek af zocht, vermoedelijk om te zien ot er k.ihs b,> stond, waren, waarvan de uitvoer verboden is, over de grens te smokkelen. Hoewel de kommies zich direct verdekt opstelde; haa de anoer hem reeds gezien en poogde te ontvluchten. De rijks ambtenaar achterhaalde hem teneinde hem te fouilleeren. Hierop ontstond een worsteling, w.mr, My een derde de smokkelaar te hulp kwam. Bei den twisten zich ten slotte te redden, aoor zich in de Glanerbeek te laten vallen en druipnat aan den anderen kant op Duitse,h gebi, a te ke rnen. Bij het afzoeken van het terrein vond de rijksambtenaar twee zanken meel, door oen jas bedekt, welke in beslag zijn genomen lond- en klauwzeer. Onder het vee van den veehouder P. den Toom te Nieuwerkerk a. d. IJsel is mond- en klauwzeer geconstateerd. 13 koeien zijn afgemaakt, het overige vee is ont eigend. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks half een hebben inbrekers zich door insluiping toegang verschaft tot het winkelhuis van de Wed. H. aan de Amsterdam- sche Vaart te Haarlem. Ontvreemd werd een bedrag aan geld dat boven in een doosje lag, waarin zich nog 12 rijksdaalders en een briefje van 110— bevonden, welke door de dieven on aangeroerd zijn gelaten. Vermoedelijk doordat zij in hun werk zijn gestoord. De politie stelt een ernstig onderzoek in. I Aan de Lange Haven werdenvan een schuit takkenbossen afgeladen. In den mid dag vermaakten eenige kinderen zich met het opvisschen van de takken die op het water dreven. De 7-jarige v. d. Raaij van Klein Groenendaal geraakte daarbij tusschen den schuit en den wal te water. De schipper wist het ventje nog tjjdig te grijpen en op het droge ie brengen. - GiS'tetrïuiTniddag is in dep mond v an de Nas'. sjauhaven te Rotterdam, ai spetende van den. wal aan de Nassaukade te wiater geraakt en verdronken de 6-janige Th. J. C,., uit .de Nassaustraat. Te ^édgoefs is naar hot lijkje van aen jongen ge- vfeebt. Gistemamiddag is heit dockterttje van den heer W. B. te Emtnenerfsciheideiveen <U spettende te Water geraakt en verdronken. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 28 April 3.03 v.m., 3.15 n.m. UIT ROTTERDAM. Het verzoek van den Ilotterdaimscihen Bestnur- dersbond oim op 1 Mei een dagjdemanstratie te houden met muziek en ontplooide banieren is goedgekeurd. 1 Echter is door den Hoofdcommissaris van Po litie bepaald dat geen doéken mogen worden! [meegevoerd, die opschriften dragen betrekking Onder glroote blijken van belangstelling van de geheele bevolking v,an het dotp, vierde mej Cath. Hendriks te Stramproy, gisteren haar lOOen verjaardag. Het oudje is betrekkelijk nog zeer kras en hare zintuigen zijn nog tamelijk wei. Te Haarlem is aangehouden op verzoek van de politie te Aken een Belg, die aldaar een gkyuden horloge en ketting bad gestolen. Elen smokkelaar gedood. Uit Budel wKjrdt aan de „Tel," gemeldZondagnacht is de Het Fransch van prof. J. A. van Ha mel. De Amsterdamsche prof. van Hamel heeft om zeer te waardeeren bedoelingen in de «Groener van 27 December 11. een open brief gericht aan Clemencau. Ongelukkigerwijze heeft de hoogleeraar, onder den invloed wellicht van een luisterrijke verwant schap, zijn kennis van de Fransche taal ten zeer ste overschat met het treurig gevolg, dat zijn open brief krioelt van de ergerlijkste fouten. Toch zouden wij volhard hebben in ons zwjjgen, zegt de »Tjjd« en den liberalen hoogleeraar het ver driet bespaard hebben van een onwelkome rucht baarheid, wanneer van Hamei's geestverwanten evenveel omzichtigheid aan den dag hadden ge legd als wij. Maar nu in het «Nieuws van den Dag« (voor Nederlandsch-Indië) van 6 Maart 11. van Hamel's zelfoverschatting allerkoddigst gepa rodieerd wordt, behoeven wij ons niet langer een terughouding op te leggen, die de linkerzijde zelf niet observeert tegenover haar partijgenoot. De schrijver van bedoeld artikel teekent Diede- nk Baltzerdt, en dagteekent zijn correspondentie van Parijs, Januari 1915. Na eerst enkele der vele fouten te hebben opgesomd, beweert hij ten slotte, dat Clemenceau dezen in 't Fransch ge- L schreven brief nietverstond 1 Gelukkig waren bij Clemencau op dat oogenblik aanwezig de Hollandsche correspondenten Cohen van de Tele- graate, Eaust van «Het Nieuws« en de schrjjver zelf. En bereidvaardig zetten dezen zich, met hun drieën, aan 't vertalen I Na kennisneming van v. Hamel's brief wilde Clemenceau, uit beleefdheid, zijn antwoord in hetzelfde idioom opstellen, als waarvan zijn klas siek gevormde bestrijder zich bediend had. Maar hy zag er zonder hulp geen kans toe. Toen bood Baltzerdt zijne assistentie aan, die aangenomen werd. Clemenceau schreef zijn brief in het Fransch, en hy vertaalde het stuk in het... Van Hamelsch. Bien noble né Sienr. Dans la possession de vos agréabies lettres du 24 Decembre, je trouve que vous êtes un peu surlevé a travers le cheval a ce qui touche votre science de notre langue. Vous pendez dehors Ie coq róti, cher Professeur, et il faut^ tenir un oeil dans le voile avec vous. Mais fa ny fait moins, j'aime les gens qui de tous les marchés sont chez eux. Donnez moi les cinq, alors, et ne nous appellons pas Marie (Mietje)' paree que §a est un nom de jeune fille. Je suis trés délicieux d'entendre que la Hollande ne fourre pas ses sentiments Francophiles sous es chaises ou les bancs. Quant a nous autres francais, nous écosserons bien nous mêmes nos propres fèves, ne soyez pas oppressé. Done, adieu, vous ne marcherez aussi pas dans sept fossés a la fois. Pour cela vous etes beaucoup trop bouilli k point. Jour I (signé) G. CLEMENCEAU. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst - wordt de kopy nietteruggegeve n. i il_ .1*1. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2