Binnenland. De linkervleugel van den vijand, die door onze herhaalde aanvallen uit zijn stellingen by Kafm lepe naar het noorden in de richting van Ari Boernil teruggeworpen was, beproefde gisteren op te rukken, om zich aan het krachtdadige flank- vuur van onze artillerie te onttrekken, maar is door een stormloop met de bajonet opnieuw naar zijn oude stellingen aan den oever gedreven. Bij deze gelegenheid namen wij twee machinegeweren met het bijbehoorende materieel en de munitie. De vijand, die bij Sed el Bahr op een be schermde plaats aan den oever geland was en daar kanonnen kon opstellen, bevindt zich op het oogenblik tengevolge van het vuur van onze bat terijen aan de kust van Klein-Azië in een onhoud- baren toestand. De vijandelijke schepen, die door het vuur van hun zware artillerie de strijdkrachten te land moesten beschermen, hebben geen 'actie tegen de zeeëngte ondernomen. Een Australische duikboot in den grond geboord. Van Turksche zijde meldt men De Australisch-Engelsche duikboot »A E 2« is door onze oorlogsschepen eenige dagen geleden in den grond geboord, toen zjj in de Zee van Mar mara trachtte door te dringen. De bemanning van drie officieren en 29 soldaten is gevangen ge nomen. Een watervliegtuig van den vijand, dat boven de Golf van Alexandrette vloog, is door ons vuur beschadigd en in zee gevallen. De overblijfselen zijn door een in die wateren varenden kruiser verzameld. Volgens particuliere berichten van de Dardanellen, hebben de Turken eergisteren door hun vuur verscheidene booten, waarin de vijand vluchtte, tot zinken gebracht. Vijandeljjke oorlogs schepen, die hun infanterie wilden dekken, wer den door granaten van de Turksche batterijen herhaaldelijk getroffen en waren gedwongen zich terug te trekken. Een Turksch vlieger heeft met goed gevolg bommen op oorlogsschepen van den vijand geworpen. Uit Mytilene wordt geseind, dat vier Engelsch- Fransche bataljons, wier terugtocht door de Turk sche troepen was afgesneden en die weigerden zich over te geven, werden vernietigd. De Eogelsche legatie deeltoet volgende mede. Den 28sten en 29sten rustten de troepen der verbondenen, verbeterden en versterkten hun stel lingen en gingen voort met de ontscheping van voorraden en geschut. Alle tegenaanvallen van den vijand, welke op den 28sten onophoudelijk plaats hadden, maar den 29sten zwakker waren, werden afgeslagen. De vloot, zoowel als het landingsleger begonnen bat terijen in stelling te brengen. De «Triumph» bombardeerde Maidos, dat in den nacht van den 29sten in vlammen stond. Van Turksche zijde worden de Engelsche be richten tegen gesproken. De landingstroepen be vinden zich nauwelijks 500 M. van de zee dicht bjj hun schepen. Ook de berichten aangaande het gevangen maken van UOO of 5000 Turken, onder wie 10 Duitsche officieren, zijn een puur verzinsel. De opinie van v. d. Goltz. De correspondent van de «Neue Freie Presses te Constanti nopel heeft een gesprek met von der Goltz pasja gehad, waarin deze verklaarde, dat hij aan de pogingen van de geallieerden om aan de Dardanellen te landen, geen groote beteekenis hechtte. Hij twjjfelde er niet aan, dat de Engel- schen zich tenslotte evenmin als de Franschen op land zouden kunnen handhaven. Nadat hij opgemerkt had, dat de Turksche sol daten uitstekend vochten, zeide voa der Goltz Te Weenen en te Berlijn behoeft men zich over die pogingen om te landen evenmin ongerust te maken als men het te Constantinopel doet. Rusland en de houding van Italië. Het 168®fce jaarlijfoche „Slavonische diner", dat Donderdag 1.1. te Petersburg1 werd gehou den, zoo wordt uit deze sitae! aan de „Times" geseind, was ditmaal van bijzonder belang we gens de redevoeringen, door befaamde kenners v an Oostersche aangelegenheden gehouden De tekende geschiedkundige Plaion<x ui;t over. het belang hetwelk Constantinopel 'voor Rusland bezit, en verklaarde dat het voor de Kussen niet langer mogelijk was, zonder de Zwlairtte Zee en de Dardanellen ie bestaan. Spreker wees er op, dat Rusland iit vraagstol; nu eens ernstig onder de oogen m et zien en eens voor- altijd oplossen; het kan geen ge noegen nemen met het bezit van den Rospo alléén. De houding1 van Italië lokte een drukke be st .oking uit. Er weid oen motie aangenomen, in zooverre de Slavische rassen niet zullen toestemmen in het verlies van hun historisch bezit aan de kust. Zoodra zij sterk genoeg zunen zijn, zullen zij; zeker trachten, met ge weid van wapens,, het erfdeel hunner vaderen te heroveren. 'De motie geeft ten slotte de overtuiging te kennen, dat ao uitspraak van den generafissi- mus betieffende de bevrijding van alle 5ja. ven voor den zuidelijken tak der Slavische fa milie niet kan of mag1 beteekenen, dat zij het eiene juk slechts zuilen verwisselen voor het andere. Allerlei Nieuws- Te Berljjn is op het oogenblik een actie op touw gezet onder het mannelijk element der be volking, om den 6en Mei, den verjaardag van den kroonprins pijp en sigaar te laten rusten en het kwantum tabak en sigaren, dat men gewoon lijk dagelijks rookt, dan aan het centraal-bureau voor «Liebesgaben» te zenden, die dan verder voor het transport naar het front zorg draagt. Volgens een particulier telegram uit Athene zou de Turksche prins Sabo-ed-dine, die de leider was van de liberale partij, door Turken gedood zjjn, wellicht door vergift. Het totaal van de in de Engelsche bladen openbaar gemaakte verliezen over April bedraagt 639 officieren, en 19,158 minderen. Over Maart waren die getallen 1081 officieren en 13,794 min deren. Het dorp Breguzzo in Zuid-Triol is door brand geheel in asch gelegd. 120 gezinnen zijn dakloos. De schade wordt op 600.000 kronen ge schat. De brand wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Eten mislukte aanslag Zaterdagnachtt bemerkte de schildwacht bij! de luehtscihiploods te Biesdorf, niet ver y?jn Berijpt twee mannen, die naait do loods slopen Nadat de schildwacht driemaal luide „werda", riep, ren den beide verdachte mannen weg in de richting Pjiedrichsfelde, waarop de post twee schoten pp de vluchtende loste. De daardoor gealarmeerde wacht begon de vervolging, waarbij zoowel door, de manschappen als door de vluchtenden schoten gelost wer den Bij heersohende duisternis het was 10 uur' 's avonds misten oe sbhoten beiuer- zijds De cWmineele politie te Berlijn, Bit ad rï en Karishorst, die aanstonds verwittigd was, volgde het spoor der vluchtelingen, die in het bosch, verdwenen. Tot op dit uur is het resultaat der vervolging nog met beken a veeelheden stroo. Aanvragen daartoe dienen tot genoemden Minister gericht te worden, doch kun nen alleen in overweging worden genomen, nadat van de commissie tot voorziening van stroo aan de stroocartonfabrieken eene verklaring is ont vangen, dat de aanvrager na 1 Mei 1915 aan eene door genoemde commissie aan te wijzen stroocartonfabriek heeft geleverd eene hoeveelheid stroo overeenkomende met minstens 2/3 van de hoeveelheid waarvoor vergunning tot uitvoer is aangevraagd. Bedoeld stroo moet worden gele verd tegen onderstaande prijzen, gerekend per 1000 K.G. geperst, aan vlot water geleverd: rogeestroo f 13.50. tarwestroo f 12,50, haverstroo f11 50, gerststroo f 1050. Bovendien ontvangt de leverancier (commission- aair) f0.50 per 1000 KG., te betalen door de cartonfahriek, die het stroo ontvang. Veoor de levering van stroo op de hierboven genoemde voorwaarden kan men zich wenden tot de commissie voornoemd, secretaris de heer A, Lok, te Appingedam. Onderzoek brand militair fourage-mag»zyn. Op een vraag van het Kamerlid den heer De Stuers of er een onderzoek is ingesteld naar de oorzaken ran den brand in den avond van 3 Sept. jl. in een militaire fouragemagazijn in de Borneo- straat bij de kavaleriekazerne, waarin de werk zaamheden der schilders hebben bestaan en of daarbij van vuur is gebruik gemaakt, antwoordt de Minister van Oorlog, de heer Bosboom, het volgendeHet bedoelde magazijn is een door den Staat gehuurd gebouwencomplex met toebe- hooren, dat telkenmale aan de aannemers van de levering van fourrage voor het garnizoen te 's-Gra- venhage voorwaardelijk in gebruik wordt afgestaan en waarvan de verplichting tot onderhoud op den bestaanden voet op den eigenaar rust. Het onderzoek naar den brand heeft aangetoond, dat hij niet is ontstaan in het magazijn, doch in een belendend perceel. De uitslaande vlam heeft zich door een raam van dat perceel medegedeeld aan balen stroo, welke buiten het fouragemaga zijn waren opgestapeld. Het magazijn zelf heeft geen schade geleden, terwjjl schiilders daarin, voor zoover bekend, niet werkzaam zijn geweest. Heeren Aandeelhouders der N.V. Stearine- Kaarsenfabriek «Apollo" alhier hebben besloten om gedurende de 30 eerstvolgende weken nog eene bijdrage van f 50 per week te verleenen. sinter Nos."" De door sinter Nos" georganiseerde Soiree Amusante in Odeon werd bezocht door een tal rijk publiek, dat te oordeelen naar het applaus, dat na ieder nummer dezaal deed daveren, zich uitstekend amuseerde. Het mannenkoor begon met het goed gezongen «Nimmer nacht" van Andriessen. De heer den Draak heeft zijn zangers goed onder zjjn macht en bereikte met dit nummertje een welverdiend succes. Het dubbelkwartet uit «Inter Nos" vertolkte verdienstelijk eenige nummers. Verder traden eenige leden op met kom. solo nummers en duetten. De Ouwe wijvenmolen had weer een uitbundig succes. De op Schiedamsche toestanden gemaakte cou pletten van de mosselen venters zouden in een revue geen slecht figuur gemaakt hebben. De heer den Draak vroeg na deze voordracht in een geest coupletje een bijdrage voor het Steun comité. De daarop gehouden collecte bracht f 12 op. Het muziekkorps «Oefening baart kunst" ver kortte de pauzen tusschen de verschillende nummers en hield er een vroolijke stemming in. Na afloop bleven de leden nog een dansje maken tot besluit van den welgeslaagden feestavond- Regeeringsmaïs. De hij, inschrijving; aangeboden ia. 8000 tons gezonde Amerikaansche mixed maïs, nieuwe oogst, zijn gegund/ voor f 213 en hooger. Diplomatieke vertegenwoordiging. Ie s-Gpavenhagte is 1 Mei aangekomen Graaf Cor;sf-mtin Deijm, gezantschapsraad bij de Oosten- njtoche leg'atie in de resiaentie. Het post verkeer met fingeland. Dte directeur-generaal aer posterijen en te!e-\ grafie maalkt bekend, dat het postverkeer met Engeland over Hoek van Holland te opgeheven en de dagelijksc-he dienst over Vlissingen met ingang van 2 Mei wordt hervat. Arbeidsinspectie. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen: dat, te rekenen van 1 Mei 1915, zal werk zaam zijn in het 3de district der arbeidsinspectie ter standplaats Rotterdam, de met ingiang van diien datum» benoemde adjunct-inspecteur van den aTbeid C. Mörzer Bruyns. Roomsche landdag. Op Hemelvaartsdag (13 Mei) wordt te Lisse in de open lucht of bij ongunstig weder in het Bondsgebouw, gehouden onze eerst Roomsche Landdag. Als sprekers zullen optredende heer J. A. de Lobel uit Haarlem over: «Het So ciale leven inden Bond" en de zeereerwaarde pater Borromaeus de Greeve, OF.M. over: «Het Gods dienstig element in onze Actie." Aanvang des middag om 2 uur. Deelnemers kunnen a 10 ets. kaarten bekomen bij de plaatselijke Prop.-clubs of Bondsbesturen. Niet van kieschheid getuigend. Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan de I jj k ver bran d i ngs-i nstall at ie onder Velsen. Men zou kunnen vragen, zoo zegt het «Huisgezin» of de omgeving van den Prins dezen niet beter bad kunnen adviseeren. Althans Diet had kunnen dienen te voorkomen, dat een bezoek, simpel uit nieuwsgierigheid gebracht, tot een soort manifestatie werd opgevoerd. «Heel de lijkverbrandiogs-brigade was gemobili seerd. De heer De Vrij, de president, was er, en dr. Van Lissa, de secretaris, en al de andere kop stukken. En heel de vertooning werd uitgevoerd met een leege kist. In geuren en kleuren wordt dit alles aan de pers meegedeeld. Getuigt.het nu wel van kieschheid, dat het hoofd bestuur der lijkverbranding het bezoek van den prins zóó tot een gebeurtenis opblaast? Wat eenvoudig nieuwsgierigheid was, wordt zoodoende tot belangstelling vergroot. En gepoogd wordt bet publiek in den waan te breogen, dat een inrichting, met het bezoek van een lid van het Koninklijk Huis, vereerd, toch niets stuitends kan hebben, eer aller belangstel ling waardig is. Zoo wordt met het bezoek van den prins een onkiesche reclame gedreven." En ook later zal men daaruit nog munt pogen t« slaan. Daarorn dient tegen deze handelwijze te worden geprotesteerd. waarin word te kennen gegeven dat het zege vierend voprfcrukken uer Russische legers over Ac Karpathen aen aanstaanden en onvermij delijke n val der dubbel-monarehie zal mede- btcrigï-ti, en dat dientengevolge een gewapenj, optreden van Italië jegens aeze mogendheid, beschouwd van het standpunt der Russische belangen, „mosterd nu den maaltijd" m>t v orden genoemd, en ongewenscht, als mor. bet Lercisouwt van het standpunt aer aanstaande v rc- d es- o nder h a ndelingen. in het belang dei RusLaisch-RaliaanscShe landschap en van clén komenden vrede is bet o;celen van Italië in samenwerking1 met de S;an aan de noordelijke en oostelijke kusten v an de Adriatische Zee al even ongewenscht, Uitvoer van erwten Die Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat het in de bedoe- üng ligt eerlang vergunning 'te verleenen voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden groene erwten in verschillende soorten. Aanvragen daartoe kunnen niet in overweging werden genomen, alvorens de aan de vergun- I n _T. ning te verbinden voorwaarden zullen ziih he- SttU,S" eU <JUWOSt©lljk JVlCUWS. loend gemaakt. .Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichl in den morgen van 3 Mei medegedeeld dom hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Helder. Laagste barometerstand 753.7 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen overdag wellicht toenemenden wind aanvankelijk uit oostelijke richtingen, waarschijn lijk licht tot halfbewolkt droog weer mogelijk nachtvorst, warmer overdag. Moordaanslag Zaterdagavond was de 47-jarige D. Verhagen, werkman, wonende te Pernis met den eveneens te Pernis woonachtigen voorman G. van Hengel hier ter stede uit geweest. Omstreeks kwart voor elf bevonden zij zich bij het haventje aan het Spuikanaal om in het daar liggende roeibootje naar Pernis terug te keeren, toen V. plotseling door een schot in het achterhoofd werd getroffen. V. viel voorover en op hetzelfde oogenblik werd nog een schot gelost, dat echter niet trof. In den omtrek was niemand te zien. v. H. spoedde zich naar de woning van den sluiswachter van Wieringen. De getroffene werd in de sluiswachterswoning binnengebracht, waar dr. Ris, die inmiddels was verwittigd, de wonde, die niet zeer ernstig bleek te zjjn, verbond. Een projectiel werd niet ge vonden. De commissaris van politie, die met den inspec teur daar ter plaatse waren verschenen leidden onmiddelijk het onderzoek in. In verband met geruchten als zou v. H. ineen café in de buurt in den loop van den avond woorden hebben gehad met den kastelein werden nog eenige personen in verhoor genomen. Het onderzoek leverde tot op heden nog geen resultaten op. Een revolver of iets van dien aard werd niet gevonden. Het relaas dat de getroffene en zijn kameraad van het gebeurde gaven liet veel aan duidelijkheid te wenschen over. Het onderzoek wordt voortgezet. V. en v. H. zijn naar Pernis teruggekeerd. Gisteren waren de 14-jarige J. Wei- ma Singel en de 12-jarige H. Spijker Oosterstraat aan het spelen in de grienden bij het Sterrebosch. Zij werden door den vloed verrast en konden niet meer naar het sterrebosch terugkeeren. Onge twijfeld zou dit avontuur van hen een noodlottig gevolg hebben gehad, als zij niet waren opge merkt door den agent van politie v. d. Kluijt. Deze begaf zich met den bosch wachter de Graaf in een roeibootje naar, de plaats waar de jongens zich bevonden. Wadend door het water kon de Graaf de jongens bereiken en in het bootje brengen. Schiedamsch Bioscoop. Hedenavond en Woensdagavond gaat nog in Schiedamsch Bisoscoop het bjjzonder belangwek kende programma, dat in achterstaande adver tentie wordt aangekondigd. De film Cachemire waarmede het programma wordt geopend is zeldzaam mooi, maar vooral «De Zwarte Bende" is een film, die een bezoek aan Schiedamsch Bioscoop alleszins wettigt. Hoogwater te Schiedam; Dinsdag 4 Mei 7.20 v.m., 7.58 n.m. Landbouwrerloren. De opperbevelhebber van land- en zeemacht ht'. fl. op verlangen van den Minister van Oorlog leoaald, dat de gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw, die levensmiddelen ten grl'ruikc voor hunne gezinnen verbouwen, in de,e maand het reeds vóór Pinksteren verlengde verlof aan één stuk zullen genieten, verlengd mot één dagi, voor den 15 Mei. Do verloven der overige gernobiliseerlen zul len zich daarnaar regelen. Het gevolg daarvan is, dat de kleine land bezittere, bovenbedoeld, 5 dagen tijd hebben om hun grond te bewerken. Uitvoer van stroo. De Miuister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat vergunning zal wor den gegeven voor den uitvoer van beperkte hoe- Steun-comité 1914 Schiedam. Behalve de op quitantie geïnde zijn in den loop dei vorige week bijdragen ingekomen van J. H. M. d. G. f5; de werklieden der firma iDgelse en Co. 1 °/0 van hun weeklooneenige sluis- en brugwachters f2.35; N. N. f 2 50C N v. W. J. f5; Wed. L. W. f5; Mej. C. P. G. 10; C. K. f2.50; het personeel ten kantore der firma A. F. Smulders f27.35. UIT ROTTERDAM. Dioör Bi. en te bij don Rotterdamschen ge meenteraad ingediend een voorstel om aan do N. V. Thomsons Havenbedrijf te verhuren een terrein ginoot 108 M. X 40 M. aan de Maasha ven, waarbij verlangd werd de vervanging van de bestaande steengjoodïng: door een kaai muur, Waardoor de diepte van hei terrein te vens 50 M. werd. Hierbij moet ook berekend' worden de kósten van f153.420 voo-r kaaimuur- bouw en f 7000 voor bestrating, die voor de gemeente zijn. Dte huurder zal dus moeten Lc- talen een jaariijksche huur van f6750, aan f I2T02* en aan anaujffeit f 1032. Totaal Ingtediend fe vóórts een voorstel tot het bou wen van een sfchool te HoefcJyan-Holland. De kosten zijn begroot op f51.000. UIT DELFT. Bi; ^schikking1 van den Minister van Staat Minster van Binnenlandsche Zaken, is, met in- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2