Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieuws» land en Oostenrijk er wel raad op weten en zich opgewassen toonen tegen al wat er kan gebeuren. De Italiaansche regeering heelt alle verloven voor officieren en soldaten ingetrokken. Over het Italiaansche leger vinden wij in een der bladen de volgende bijzonderheden vermeld In Italië zijn de weerbare mannen op 20-jari- gen leeftijd voor 19 jaar dienstplichtig bij leger of vloot. Het jaarlijksch contingent is verdeeld in drie categorieënde eerste categorie wordt inge deeld bij het actieve legerde tweede eveneens, doch gaat spoedig met onbepaald verlofde derde categorie wordt ingedeeld by de territoriale troepen. De dienst bij het actieve leger duurt twee jaar, waarna de menschen tot de landweer overgaan voor 12 jaarvoor de rest van hun diensttijd be- hooren ze tot de territoriale troepen. De tweede categorie krijgt slechts een elemen-* taire oefening. De oorlogssterkte is ruim een millioen. Waar schijnlijk worden in oorlogstijd vier legers ge vormd, elk béstaande uit twee tot vier legercorp sen en een cavaleriedivisie. De Italiaansche infanterie is bewapend met het G| mM. Mannlicher repeteergeweer. Een gedeelte van de territoriale troepen heeft nog een oud ge weer, model 70—87. Tijdens den Europeeschen oorlog heeft de artillerie een groote uitbreiding ondergaan. Chef van den generalen staf is generaal Cadorna. De legercommandanten zijn de generaalsNava, Frugoni, Zuccari en Brutato. AAN DE DARDANELLES In het Engelsche Lagerhuis legde Asquith een korte verklaring af, waarin hij een overzicht gaf van den strijd bij de Dardanelles Hij maakte melding van de succesvolle landing der geallieerden op zes verschillende punten en vooral van, de vorderingen der divisie, die te Sedd- el-Bahr. geland was en thans over een afstand van twee mijlen sterke posities inneemt. Hij voeg de er aan toe, dat de operaties- voortgezet worden onder zeer bevredigende omstandigheden. Ben 2den Mei werden er opnieuw vorderingen gemaakt door de |Britsche en Fransche troepen het Zuidelijk eind van het schiereiland, en ook door het korps Australiërs en Nieuw-Zeelanders, die te Kaba Tepe aan land waren gebracht en versterkingen hadden ontvangen. Uit het Turksche hoofdkwartier wordt mede gedeeld Aan de Dardanellen werd eergisteren, tenge volge van onzen aanval op den linkervleugel van den vijand, die zich bij Ari Boernoe bevindt, een bataljon vernietigd. Een deel van zijn zeer voor uitgeschoven stellingen weid genomen en meer dan honderd geweren en een mitrailleur buitgemaakt. Onze operatie gisteren tegen Seddil-Bahr kostte den Engelschen zware verliezen. Wij veroverden bij deze gelegenheid nog drie machinegeweren, zoodat dit aantal tot tien is gestegen. Op het andere oorlogstooneel viel niets van be- teekenis voor. YAN HET WESTELIJK OORLOGSTERREIN O vei den strijd, in België tnelot de Fngelscae generaal French: „Er is niets nieuws op het Britsehe front voorgevallen, uitgezonderd eer. her overing op gisterenavond door onze troepen van Je verloren gegiane loopgraven bij' heuvel 60. De strijd duurt daar voort. Overigens heeft de Vijand nergens neiging tot aanvallen aan den dag gelegd." De Duitschers melden, aat zijl bij Yperen nieuwe vorderingen maken en de hoeve Van Heule aan cien sppoiïweg; MeessenYperen hebben veroverd. Uit het Fransche ofiicieele bericht van gister middag blijkt,, dat de Franseben bier en daar in de buurt van Yperen Duitsene aanvaden heb hen afgeslagen en hun linie tusschen Lizerne en Het Sas hebben vooruitgebraebt. In Champagne, tusschen, Maas en Moezel, in de streek ten westen van Comhres en in den F.lzus en in de Vogezen wordt nog druk ge- vachten. 1 I In de boschachtige streek ten westen van Gam bles zijn, volgens een bericht uit Duitsche bron, bij een aanval 4 Fransche officiereu, 135 man er 4 tnachinegjeweren in Duitsche handen geval len. In het bosqh van Ailly zijn de Franscihen uit hun stellingi geworpen en imeer dan 20CG ïranschen, waaronder 21 officieren, 2 kanonnen, en verscheidene machinegeweren en mijnwerpers, buitgemaakt. AMERIKA EN DUITSCHLAND. De »New York Heralds verklaart in een arti kel, dat er steeds meer en meer bewijzen komen, dat het Amerikaansche stoomschip »Gulflight« noch gevisiteerd, noch doorzocht is en zelfs geen bevel ontvangen heeft om bij te draaien. Boven dien voerde het schip een groote Amerikaansche vlag. Het'werd beneden de]waterlijn getroffen, ter wijl het helder weer was. President Wilson heeft goeden grond om op te treden en hij weet, dat de natie achter hem staat. Hy moet zorgen dat de zeeroovers-vlag door Duitschland wordt neer gehaald of dit anders zelf doen. Telegrafisch werd reeds gemeld, dat de regee ring der Vereenigde staten voornemens was om door tusschenkomst van haar gezant te Berlijn, de Duitsche regeering opheldering te vragen over het torpedeeren van de nGnlfligbt«. Volgens de correspondent van de sDaily Telegraphs; te Was hington zon een eisch tot schadeloosstelling wor den ingediend en tevens verklaard worden, dat, wanneer nogmaals een dergelijk incident plaats had, de Vereenigde Staten drastische maatregelen zou treffen. Geruchten doen de ronde, dat de regeering maatregelen in overweging neemt, de koopvaardijschepen door oorlogsschepen te doen convoyeeren. Dit zou ongetwijfeld een ernstige maatregel zijn, waarvoor de Amerkaansche regee ring echter niet zou terugdeinzen. ALLERLEI NIEUWS. Er is een verbod tot invoer van Belgische bankbiljetten in Engeland uitgevaardigd. De Atheensche correspondent van de Daily News" meldt, dat wanneer Italië zijn onzijdigheid prijsgeeft, Griekenland zal vólgen. Het Engelsche ss. ïCayo Romano", thuisbe hoerende te Londen, gister te Queenstown aan gekomen, rapporteert gistermorgen aangevallen te zijn, door een Duitsche duikboot, die eeu torpedo afschoot, welke haar doel miste. Men veronder stelt, dat dit dezelfde duikboot is geweest, die gisteravond bij Kingsale de »Earl of Latham" tot zinben heeft gebracht. De bemanning en de passagiers van het stoomschip »Cathay", uit Kopenhagen, dat naar China onderweg was, zijn gisterochtend te Rams- gate aan wal gezet. Het schip is of op een mijn geloopen of getorpedeerd. Menschenlevens gingen niet verloren. Een telegram uit Westhartlepool meldt dat de trawler sStratton" van Grimsby eergisteren in de Noordzee door het kanonvuur van een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Een Duitsche duikboot bracht den trawler »Merry Islington" op de Noordzee tot zinken. De bemanning is gered. EERSTE kamuvr. Vergadering van Donderdag 6 Mei. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der wet op de vermogensbelasting. De heer De Vos van Steenwijk wijst er op, dat de Minister o. a. wat den blooien eigendom betreft geschipperd heeft met zijn be ginselen. Wanneer de minister om practische redenen een tegemoetkomende houding meent te moeten aannemen, dan moeten de beginselen niet zoo op den voorgrond worden geschoven. Bij dit wetsontwerp bijv. was het een groot bezwaar voor spr., dat hij 's Ministers plannen niet kende ten aanzien van de grondbelasting. Hoe gaarne spr. in deze tijden den Minister ter wille zou zijn, hg kan niet voor dit wetsontwerp stemmen. Spr. gelooft, dat de Eerste Kamer, ondanks het bestand goed zal doen dit wetsontwerp te verwerpen. De heer van Holthe tot Echten meent, dat het in theorie volkomen juist is onroerend en roerend goed naar hun verkoopwaarde te be lasten. In de practijk échter is de toestand, gelijk spreker reeds vroeger aantoonde, zeer verschillend. Spr. ontwikkelt uitvoerig zijn bezwaren tegen dit wetsontwerp, waaruit zeer onaangename con flicten zullen voortkomen. Spr. erkent dat de Tweede Kamer aanzienlyke verbeteringen in het ontwerp heeft aangebracht. Van het antwoord van den minister zal spr. laten afhangen hoe hij zijn stem zal uitbrengen. De heer d'Aumale van Hardenbroek heeft ook vele bezwaren tegen het wetsontwerp, dat hij onpractisch en schadelijk voor de schat kist noemt. Spr. is niet overtuigd door het eind verslag van den minister. De heer de G ij z e 1 a a r zal ook tegen het ontwerp stemmen, tenzij de minister hem alsnog van de onjuistheid van zijn standpunt kan over tuigen. t De heer Z ij 1 m a verdedigt het wetsontwerp. Spr. zal in goed vertrouwen zijn stem aan het ontwerp geven, erkennende de noodzakelijkheid, dat het ontwerp met gematigdheid zal worden uitgevoerd. De heer v. d. Biesen kan zyn stem niet aan het ontwerp geven omdat hij inziet de onmoge lijkheid om het uit te voeren. Spr. vreest dat de wet een storm van verontwaardiging zal wekken. De heer Wassenaar van Catwjjk s ook tegen het ontwerp stemmen. De heer F e r f brengt den minister hulde voor diens tegemoetkomende houding. Spr. zal voor het ontwerp stemmen. De heer v. Ni erop zegt, dat de tegenwoor dige regeling niet deugt. Spr. wjjst op de ver beteringen, die de voorgestelde regeling zal brengen. De heer Van Houten verdedigt het ontwerp en wijst er op, dat de vrees overdreven is, dat door een zeer lage verhooging van de lasten op bossehen, deze zouden worden gekapt. De heer T r e u b minister van financien be antwoordt de tegenstanders. Het ontwerp brengt slechts overeenstemming tusschen de Iakomsten- en de Vermogensbelasting, waarin het onroerend goed op onhoudbare wijze was aangeslagen, ver geleken met het roerend goed. Volgens de In komstenbelasting, die 1 Mei in werking is ge treden, heeft men 2 maanden om in hooger be roep te komen. Spr. noemt de bezwaren sterk overdreven. Er zullen zich zeker eenige bezwaren voordoen, maar zoo erg zal het niet worden, dat overal boomen zullen worden gekapt. In Duitschland is niets van zulk een moeilijke en kostbare controle of van vele onbillijkheden gebleken van het stelsel, dat thans hier wordt voorgesteld. Spr. is bereid zoolang de oorlogstoestand duurt, geen taxatie te doen plaats vinden. Onjuist is de bewering, dat de schatting van koopmansgoederen zooveel gemakkelijker zou zijn. Het ontwerp wordt met 26 tegen 16 stemmen verworpen (rechts tegen links). De vergadering wordt verdaagd tot morgen elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 6 Mei. Aan de orde is de motie Schaper betreffende de levensmiddelen-circulaire. Minister Posthuma zegt niet de bedoeling gehad te hebben de Kamer te ontstemmen. De aardappelen politiek wordt gevoerd in over leg met de directie van Landbouw. Voor afdoende regeling van het export van varkensvleesch be schikt men nog niet over voldoende gegevens. Voor de groente-distributie was niet genoeg vraag van de zijde der coöperaties en anderen. De vaststelling van maximum prijzen voor het buitenland is geschied om prijsstijging in het binnenland te voorkomen. Het maken van oorlogs winsten in het buitenland kan spr. niet voor komen. Spr. verklaart voorts, dat de uitvaardiging van de tweede circulaire niet het gevolg is geweest van de aangekondigde meeting te Rotterdam. Op het verwijt, dat de commissies, die den minister moeten voorlichte te veel uit belanghebbenden be staan haalt de minister als voorbeeld aan de stroo-commissie, die bestaat uit bezitters van stroo, hen die behoefte hebben aan strao en arbei ders in de stroo-industrie. Spr. zegt. dat een be redeneerde nota over het eerste kwartaal van het jaar aan de Kamer zal worden overgelegd. De bepaling, dat het witdraaien van suiker al leen mag geschieden na toestemming van den mi nister is uitgevaardigd in overleg met de veree- niging van suikerfabrikanten. De prijzen van erwten en boonen zijn niet bij zonder opgeloopen, zoodat geen uitvoerbod noodig was. Ten aanzien van het varkensvleesch zal geen afdoende regeling zijn te treffen, zonder mede werking der burgemeesters. Yoor den export is nu 50 pet. van de varkens bestemd, maar de praktijk geeft nog eenige speling. De minister is van meening, dat wie goedkoop brood wil eten wel de moeite mag doen om zich daarvoor aan te geven. Spreker wilde komen tot een verlaging van den broodprijs, en zoo dacht hij, dan moet de prijs van bruinbrood flink omlaag, want dan kan er half om half bruin en wit worden gegeten. De broodjes die spreker gisteren bij zich had, waren hem toegezonden door den secretaris van de Ver- eeniging van Nederlandsche Werkgevers in het Bakkersbedrijf, en die schreef, dat de kwaliteit van het regeeringsbrood uitnemend zal zijn. Den eisch van goedkoop wittebrood blijft spr. afwijzen. De minister wil voorts een ernstige contróleop den meelprijs. Spr. meent, dat in het algemeen op de circulaire een onbillijke critiek is uitge oefend. Spr. zegt, dat hij de circulaire niet te laat ter kennis van de burgemeesters heeft ge bracht. Spr, heeft voorts de gemeentebesturen van de groote steden gelegenheid tot medewerking gegeven. Over het overleg met de Kamer zegt spr. dat reeds vroeger door de Kamer geld was toegestaan voor graanaankoop. Spreker had 2f millioen gekregen voor 1914, en meende, dat geld ook te mogen gebruiken over 1915, als hij maar binnen het bedrag van 2£ millioen bleef. Nu de kosten. Hjj is overtuigd, dat de kosten, voortvloeiend uit het verstrekken van varkens vleesch, spek vet en aardappelen zeer laag zouden zijn geweest. Wat het brood betreft, had spre ker bij de eerste circulaire berekend, dat eeD al gemeene broodprijsverlaging zou kosten 5 millioen gulden per maand. Deskundigen berekenden echter 3 millioen, Toen nam spr. het midden- cjjfer, 4 millioen gulden per maand voor het ge- heele volk. Aangenomen, dat 50% on- en min vermogend zijn, zouden de kosten 2 millioen per maand zijn, waarvan volgens de eerste circulaire 1 millioen zou komen voor rekening van den Staat. Hij had een post van 2J millioen gekre gen, dus kon hij 2£ maand de circulaire uitvoeren, indien alle gemeenten meededen. Spr. dringt er bij den appellant op aan dat deze zijn motie zal intrekken. De heer Schaper verwijt de rechterzijde, dat zij geen opbouwende critiek heeft geleverd en komt op tegen de socialisten bestrijding van den heer de Jong. Spr. handhaaft zijn motie. De heer Van Vu uren blijft volhouden, dat de minister met zijn circulaires het budget-recht der Kamer heeft aangetast. Het spijt hem, dat hy zijn critiek moet volhouden. De heer Tydeman vraagt eenige inlichtingen aangaande de financieele gevolgen van de tweede circulaire. De heer de Jong bestrijdt nogmaals het op treden van de socialisten, die van de circulaire •een agitatie-middel hebben gemaakt. De heer Teenstra bestrijdt enkele punten uit de rede van den minister en verdedigt het standpunt der vrijz. democraten, die ingrijpen van de regeeriDg wenschen wanneer zulks noodig is. Spr. zal tegen de motie stemmen. De heer D u ij s komt op tegen de bewering, dat duurte-toeslagen beter zouden zijn dan de maatregelen, in de circulaires genoemd. Die toe slagen bereiken niet alle arheidei s en de maatre gelen van den minister wel. De heer Schaper voert nogmaals het woord en trekt zyn motie in. Nadat de minister nog eenige punten bij de replieken aangevoerd heeft beantwoord wordt de vergadering gesloten. De oudste landweerlichting f1907) naar Iiuis. Men seint ons uit Den Haag Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oudste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zyn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelf wen schen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn, in het genot van voorloopig klein verlof gesteld. Aan het kader dezer Landweerlichting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het Land- stormplichtige kader, dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals (be- iialve de fouriers) behoorende tot den Landstorm en tot de Landweerlichting 1907, zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hunne woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrijwiliigen landstorm. Het aantal van deze Landslormafdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoodat het bedoelde tader daarbij onontbeerlijke dieasten zal bewyzen. De diensten van het hoogere en administratieve tader van de onderhavige lichting Landweer en Landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. Varkens, Door bemiddeling van het Rijks Centraal Bu reau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch worden deze week de volgende gemeenten voorzien van varkensAmsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, Haar lem, Arnhem, Groningen, Dordrecht, Leiden, Alk maar. Amersfoort, Bussnm, Enschede, Gouda, Zwolle, Zeist, Zaandam en Zutphen. In 't geheel zullen er 2705 varkens worden geleverd. Vermoe delijk zal in de volgende week kunnen worden begonnen met de voorziening van die gemeenten, welke niet door tusschenkomst van den Neder- landscben Slagershond de benoodigde varkens kunnen ontvangen. De reis van Mgr. Nolens. Naar ons uit Rome wordt geseind keert Mgr. Nolens de volgende week naar het vaderland terug. (Centr.) De „Katwyk." De Berlijnsche correspondent van het »Hbld." seint nik verneem dat in zake de »Katwijk" een overeenkomst tusschen de Duitsche en Nederland sche regeeringen is tot stand gekomen, die wel dra openbaar gemaakt zal worden". Nederlandsche nyverheid. Door eenige sigarettenfabrikanten is aan den minister van Oorlog een adres gezonden, waarin Z Exc. wordt verzocht naar aanleiding van het feit, dat in bijna alle cantines van leger en vloot hoofdzakelijk buitenlandsche sigaretten worden verkocht, die maatregelen te willen treffen, waar door de Nederlandsche sigaretten bij voorkeur in de cantines van leger en vloot zullen worden verkocht. Aan generaal Snijders, den opperbevelhebber der land- en zeemacht, is een gelijkluidend adres gezonden. Hoogstaangeslagenen DStaatsceurant" 104 bevat de lijsten der hoogst aangeslagenen in de Rijks-directe belastingen in de verschillende provinciën over 1915. In Noord-Holland is het aantal hoogstaangesla genen 738het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing heeft geleid, is f1174 97. Voor Noord-Brabant zjjn deze cijfers onder scheidenlijk415 en f554.38; Utrecht 192 en f 1531.80; Overiisel 255 en f669.14Zuid-Holland 927 en f 1298.89 Friesland 239 en f558.47 Groningen 218 en f 743.09 Gelderland 422 en f902.67; Limburg 22! en f409.67; Zeeland 155 en f 512.35Drenthe 115 en f 367.39. Regeeringsmeel. Naar de »Msb." uit Zaandam verneemt, zullen door het gemeentebestuur pogingen in het werk worden gesteld in de Zaandamsche havens ook enkele booten met regeeringsmeel e.d. gelost te krijgen. Tot nu toe worden deze booten alleen gelost in de Amsterdamsche en Rotterdamsehe havens en dit terwijl een zeer groot geddelte van den inhoud dier schepen bestemd is voo^ Zaan damsche firma's o.a. de firma Wessanen Zn- te Wormerveer en dus per lichter naar de fa brieken moet worden vervoerd. Zuurkool. Het „Si.bld." no. .312 bevat een Kon. besluit van 6 dezer, houdende tijde.ijVe opheffing van het verbod van uitvoer van zuurkool. De gehuwde onderwijzeressen. De glemeenteraiad van Amsterdam heeft met 25 tegfen 15 stemmen aangenomen, het voorstel- Matthijisisem ces., om B. en W. uit te nooóigiee, ook gehuwde onderwijzeressen op de lijst Van bijl voorkeur 'benoembaren te plaatsen. Haringschepen opgebracht. Naar tmen ons van gloed ingelichte zijde me dedeelt, zijn gifetexen twee Nederlandsche stoomharingvisschers, een van de roede rij Hoogendijfc en een van de reederij IJztrtnans', beide te Vlaardingen, terwijl zij in de Noord zee vjsschende waren, door de Engelachs pus- nine naar Aberdeen opgebracht. Een der sche pen is de „Vlaardingen III"; de naam1 van de andere is nog niet bekend. (Vat! Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich* in den morgen van 7 Mei medegedeeld door he' Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 te Memel. Laagste barometerstand 759.9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden, aanvankelijk uit oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, vooral in bef zuiden, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Fixeering maximum Drankwetver' gunningen met toepassing art. 4, 2e lid. sub. Ie Drankwet. B. en W. hebben aan den Gemeenteraad vol' gend schrijven gezonden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2