Pauline Hagendoorn, P. RITMA1V Likeu rstoker Wed. IC. v. PIHTKW, Jurgens Planta, Rotterdam, O Grootste keuze in Dames-en Kinderhoeden Dames- Kleermakerij, Jac. lofcmaB, Het RficemenlMje ilaolii Dames- en Kindercostuums öeflipL tares der A'ttamsclie Mode Academie. Gemengd Nieuws. West-Molenstraat 25. Geeft NAAI- en KNIPLES volgens Fransche, Weener en Engelsche Coupe. Advertentiëu. Roomboter en fijne Melange. 134, Jonker Fransstraat 136, C/5 Contante verkoop waardoor lage prijzen. Vierambachtstraat 88, DELFSHAYEN. Hors d'oeimes Aardappelgerechten katholieke kerk om haar geloovigen vau verschil lende nationaliteit slaat. »Meer dan een speling van gedachten en ver borgen wenschen zoeke men in deze onze woor den niet. Wij spelen niet de rol van politiek profeet. Wij vragen alleen, in een stemming van wanhopig verlangen en ongetroost ongeduld Hoe met mogelijkheid, is er een uitkomst te vinden En dan schijnt ons de geste van onze regeering, iugegeven door fier zelfbewustzijn, kloek vertrou wen en menschlievendheid, een daad van groote beteekenis, die aanspraak maakt op onze instem ming." De christelijk-historische «Nederlander" schrijft onder de vraag «Wordt naar godsdiensttwisten verlangd het volgende «Als we de aandacht vestigen op wat rondom ons geschiedt, schijnt het wel, dat ons volk moet worden voorbereid op de herstelling van het ge zantschap bij den paus. Niet alleen wordt dit door Roomsche bladen en schrijvers als bijna van zelf sprekend voorgesteld, maar, let men op het geen door den Minister van Buitenlandsche Zaken is de Eerste Kamer gezegd is, gaat dit ook in de richting van het tegenwoordige Kabinet. «Verwonderen doet ons dit niet. En dat het misschien een mooie «politieke zet" is, zullen wij niet betwisten. «Maar of het goed is, onder den schijn van de eenheid te bevorderen, plotseling een twistappel te werpen in ons volk, die tot heftige verdeeldheid aanleiding geven zal, betwijfelen wij. Steeds heb ben wij gestreden voor gelijk recht voor allen, ook voor de Roomsch-Katholieken, en wij zijn' zelfs van bevriende zyde soms daarover hard ge vallen. Maar juist daarom moeten wij met alle kracht ons verzetten tegen eene daad, die in ons oog is, behalve eene negatie van het goed recht der Reformatie, eene bevoorrechting van de Roomsch-Katholieke kerk boven alle kerken in Nederland. «Wij leefden tot dusver kerkelijk in vrede de staat hield zich buiten godsdienstquaesties. Wij men ook van Protestantsche zijde daarin verande ring brengen De heer F. Netscher levert in de «Staatkundi ge Kroniek" van de Nieuwe Gids op zijn beurt een pleidooi voor het herstel van ons gezantschap bij den Paus en wel volgender wijs Welk waarlijk vrijzinnig man kan in dezen tijd nog bezwaar hebben tegen het herstel van een Nederlandsch gezantschap bij den Paus De Paus is voor twee-vijfde deel der bevolking van ons land het kerkelijk opperhoofd. En als die 2 millioen Nederlanders nu gaarne zien, dat Nederland een officieel vertegenwoordiger bij dit kerkelijk opperhoofd akkrediteert, waarom zouden wij 't dan niet doen Van zekere zijde vreest men daardoor een toe neming van de macht en den invioed der Kerk van Rome in ons land. Maar zouden zij, die zich door die vrees in hun oordeel laten leidden, dan niet wijzer doen naar middelen te zoeken om den invloed van hun eigen Kerk te vermeerderen en zich de vraag stellen, hoe 't toch komt, dat bun kerkgebouwen met de week slechter worden bezocht, terwijl steeds grootere scharen de Room sche kerken binnenstroomen Vrees is altijd een slechte raadgeefster. En dan behoudt Nederland eventueel naast zijn nieuwen gezant bij het Vaticaan ook nog niet altijd zijn gezant bij het Quirinaal Wat kan er dan nog tegen zijn zouden we nog eens willen vragen. En vanwaar en waarom die ontstemming Een slachtoffer van de „Lusita- nia". De kunsthandelaar M. Van Straaten uit Den Haag, laatst te Londen woonachtig,' blijkt te behooren tot de slachtoffers van de getorpedeerde „Lusitania". Branden. Te Koog aan de Zaan is eergis- termiddag het bureau voor electrische installatie van den heer D. G. van Ingen met diens wo* ning door onbekende oorzaak zoo goed als ge-- heel afgebrand. De belendende perceelen, een sigarenwinkel en een hoeden, petten en schoe nenmagazijn leden belangrijke waterschade. Inzake de brand in de ceramiekfabriek van de N. V. Dericks en Geldens, te Druten, meldt het „Hbld.", dat de brand ontstond na het ein digen der werkzaamheden door onbekende oor zaak. Het oude deel der fabriek brandde geheel af. Ook de machinekamer, waardoor fabriek moet stilliggen en 60 arbeiders werkloos zijn. Eerst hedenmorgen was men de brand meester. Te Grootebroek (N.-H.) is gister-avond half- zes een ernstige brand uitgebroken in de her berg De Zwaan, eigenaar en bewoner de heer S. Brugman. De brand breidde zich zeer snel uit en tastte de belendende perceelen aaneen slagerij, behoorende aan denzelfden eigenaar, en een woon- en winkelhuis, bewoond door den heer P. Koomer. Geruimen tijd werden ook de Her vormde kerk en de bewaarschool ernstig door het vuur bedreigd. Beide gebouwen bleven ech ter behouden, maar werden beschadigd. De spuiten uit Grootebroek en bijliggende dorpen waren om 8 uur den brand meester. Van de herberg, de slagerij en het huis van den heer Koomer bleef niets dan een rookende puinhoop over. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Te Foxham, gemeente Slochteren, zijn de woningen van den slager B. Woest en van C. Smit geheel afgebrand. Er werd bijna niets ge red. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Beveelt zich aan voor naar Maat. KORTE DAM 7. PRIMA KWALITEIT dagelijks versch. vanaf f 1.00 p Liter 1.00 Korenwan n -1.10 Oude Jenever 1.20 Aalbessen j ene ver - 0.90 Brandewijn -1.10 - 1.35 Rhum - 1.45 Boerenjongens en Meisjes - 1.20 Advocaat -1.20 p. flesch - 0.45 p. Liter Punch - 0.90 Bordeaux wijn 0.50 p. flesch 0.65 -0.70 - 0.70 <D Sylvia ging nu naar het andere raam, dat op den grooten, lommerrijken tuin uitzag. En, naar buiten kijkend, viel haar oog dadelijk weer op Paul. - Kom ook een beetje in den tuin... zei hij zacht en in het Engelsch. Maar 't is hier zoo heerlijk en koel, ant woordde zij, haar hoofd door het geopende raam stekende. Ik geloof dat het in den tuin niet half zoo koel is als hier. Met onschuldige coquetterie keek zij neer op zijn naar boven gekeerd gelaat en hield zich alsof zij 't nog niet met zichzelf eens was of zij zou doen wat hij vroeg of niet. Maar Sylvia was zeer onervaren in het groote spel, dat slechts door twee personen een man en een vrouw kan worden gespeeld, dat men toch op zoo ontelbaar verschillende manieren spelen kan en dat daarbij aan zoo veel verrassende wendingen onderhevig is. 't Eerste wat zij dus deed, na die woorden te hebben uitgesproken, was aanstalten maken om aan zijn uitnoodiging gevolg te geven iets wat Paul wel had voorzien en wat hem onwillekeurig deed glimlachen. Snel ging zij de breede trap af, want zij vreesde dat Paul haar woorden als een weigering kon hebben opgenomen en misschien den tuin weer verlaten had om naar het Casino te slen teren en daar weer veel geld te verliezen want wat hij in de liefde was wist zij niet, maar in het spel was hij al vast zeer onge lukkig. En zij begon zich in den laatsten tijd te vleien, met de hoop dat zij hem afhield van wat voor haar en misschien ook voor veel anderen een tijdverdrijf, maar voor hem een passie en een ondeugd was. Toen zij nog een beetje hpgend in den tuin aankwam, zag zij dat hij reeds twee schommel stoelen had klaargezet in een beschaduwd hoekje van den tuin, waar van uit de ramen geen nieuwsgierige blikken op hen konden worden worden geworpen. Er is iets heel treurigs gebeurd, begon Paul ernstigs. Hij nam haar beide handen in de zijne en zag haar in het gelaat, Tot haar verrassing en schrik zag zjj dat zijn oogen rood waren. Was het mogelijk dat hij geschreid had Hij zag er werkelijk naar uit. Nog kort geleden zou Sylvia misschien on willekeurig even gelachen hebben als zij een volwassen man met een snor had aangezien dat hij gehuild had. Maar de gedachte dat Paul tranen had gestort ontroerde haar op zonder linge wijze. Wat scheelt er aan vroeg zij angstig. Er is toch niets met uw zuster? Neen, Goddank niet... haastte hij zich te antwoorden. Maar er is iets anders gebeurd, iets dat ik had kunnen verwachten, maar dat ik toch niet verwacht had- Toen liet hij eindelijk haar handen los en zei op ernstigen toonMijn lieve peettante, de oude markiezin, met wie u verleden week kennis hebt gemaakt, is vannacht plotseling overleden. Sylvia keek onthutst op en haar bekroop dat gevoel van onbehaaglijkheid, dat de meeste jonge menschen gevoelen, die den dood plotse ling in botsing zien komen met het leven. Wat verschrikkelijk! Zij was dien dag toen ik haar zag nog zoo wel. De halfspottende, half vriendelijke compli mentjes der oude vrouw klonken haar nog in de ooren. O maar ze was heel, heel oud... in de ne gentig 1 Toen zij mij dertig jaren geleden ten doop hield, ging ze al voor oud door. Hij wachtte even, toen vervolgde hij- Ze heeft me in haar testament honderdduizend gulden ver maakt. O wat doet dat me genoegen I Sylvia stak hem in een opwelling van harte lijkheid beide handen toe, die hij aannam en aan zijn lippen bracht. Honderdduizend gulden... Vindt u dat veel, mevrouw Ja, natuurlijk vind ik dat veel. Het ontslaat mij van de noodzakelijkheid altijd op kosten van mijn zwager te leven, zei hij langzaam en zijn woorden deden Sylvia pijn lijk aan. Was dit de eenige reden waarom hij zich over zijn legaat verheugde Met dit geld zult u toch niet spelen vroeg zij zacht. - Aan huis te ontbieden. - Stalen op aanvrage. Passende Coupe. - Billijke conditiën. - met 80 bladzijden druks, bevat recepten van de navolgende ge rechten Onder de rubriek Kalfsvleesch- croquetten, Garnalen- croquetten, Croquettes a la Mila- naise, Poolsche croquetten, Fon- dus au Parmesane, Croustades a la Reine, Caisses ii la Neptune, Macaroni au Gratin. Onder de rubriek Gebakken aardappelen, Pommes frites, Pommes pailles, Pommes au Nid, Pommes Gaufrettes, Pommes Croquettes, Pommes Dauphine, Pommes Chips, Pom mes Lyonnaises. Verder zijn in het recepten boekje o. a. rubrieken gewijd aan Salades, Koude en warme sausen, Vleeschsoorten, Wild en Gevo gelte, Vischgerechten, Eiergerech- ren, Meelgerechten, Taarten en gebak. Duidelijk en op overtuigende wijze wordt in het recepten boek je aangetoond, dat het gebruik van Delftsche Slaolie in de keuken groote voldoening-geeft. Het boekje bevat vele wenken en raadge vingen voor het gebruik, benevens getuigenissen van verbruiksters uit alle standen, die den smaak der met Delftsche Slaolie gereed gemaakte spijzen als om strijd roemen en op de besparing wijzen, die het gebruik met zich brengt. Hot receptenboekje der Delftsche Slaolie, met bijlage omtrent het gebruik van Delftsch Plantenvet Delfia, wordt gratis en franco toegezonden aan iedere belangstellende, die het aanvraagt aan de Af- deeling Reclame der Olie- tabrieken Calvé-Delft te Delft. Het dient nergens toe een belofte te doen vooral aan u die ik misschien toch niet kan houden... Hij stond op en zag op haar neer. Maar ik beloof, dat ik dit geld niet zal verkwisten of er roekeloos mee omgaan als ik de verzoeking om dit te doen kan weerstaan. Sylvia lachte flauwtjes. Zij had meer drang om te schreien. Hij scheen ontroerd door haar blik. Zou u graag willen, dat ik u miin woord van eer gaf dat ik niet met dit geld zal spelen vroeg hij bijna op een fluistertoon, Sylvia's hart begon te bonzen. Paul was zeer bleek geworden. Zijn gezicht had een eigen aardige, oproerige, bijna booze uitdrukking. Staat u er op 1 herhaalde hij bijna heftig. En Sylvia stameldeZou u uw woord kunnen houden, als ik er op stond 1 Och. u kent me immers veel te goed? Hij ging heen en liet haar verbaasd en be droefd achter. Er gingen eenige oogenblikken voorbij. Zij sehenen haar een eeuwigheid. Toen kwam hij terug. Hij ging zitten en deed zich geweld aan, om zich te houden alof er niets ongewoons tusschen hen was voorgevallen. [Wordt «fwlaj}. TEEFELEN, .-/V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6