Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn f Rn fii De Oorlog. Gevaarlijke vrienden. 38ste Jaargang. Woensdag 19 Mei 1915. No. 11233 Gratis Ongevallenverzekering feuilleton. oiereenkoistit od ie polis Temelie voorwaarden, MI Officieel* berichten. een tweede Zwemmeester een Zwemmeesteres, Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt b<j levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de Mi verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene bij verlies Mi dood een duim; Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 I U U een duim; I (JU wijsvinger; I |j verlies van eiken ande> ren vinger. Aan de Gemeentelijke Zwemplaats te Schiedam worden gevraagd en goed kunnende zwemmen en duiken. Belooning respectievelijk f 12 en f 10 per week, voor 20 weken. Sollicitatiestukken voor 26 Mei a.s. in te zen den bij den Burgemeester, daarbij leeftijd, tegen woordige en vroegere werkkring en andere inlichtingen van belang, schriftelijk op te geven. AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche communiqué meldt, dat een nachtelijke aanval der Duitschers op de stel lingen aan de Yser werd afgeslagen. Be Engelschen namen bij La Bassee 1000 ge vangenen én veroverden twee mitrailleurs. Op de hellingen van den Loretteheuvel sloe gen de Franschen alle Duitsche tegenaanval- ten af. Tijdens een nachtelijke operatie vermeesterden de Franschen een groep huizen bij het kerkhof van Alblain. Op het geheele front ten Noorden van A treftht duurt het artillerie-gevecht dag en nacht voort. Te Ville au Bois, bij Berry au Bac, hebben de Duitschers tot tweemaal toe aangevallen ZÜ werden echter onmiddelijk tot staan ge- dracht. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede Ten Noorden van Yperen, aan het Kanaal bij Steenstraete en Het Sas heerschte gisteren rust. Op den Oostelijken kanaal-oever, ten Zuid- Oosten van Boesinghe, ontwikkelden zich afzon derlijke gevechten die nog voortduren. Ten duiden van Neuve Chapelle beproefden de En gelschen gisteren en heden te vergeefs verder terrein te winnen. A'lle aanvallen werden met ernstige verliezen voor den vijand afgeslagen, ^heuwe aanvallen der Franschen op den heuvel ttotre-Dame de la Lorette, bij Alblain, en ten Westen van Souchez, mislukten, 170 gevange- nen dieven in onze handen achter. Bij Ailly kwam een infanterie aanval tot staan. Een aanval der Franschen bij het bois le Prötre Mislukte. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische succes in de Boekowina is Zo° belangrijk, zegt een Russisch bericht, at de voordeelen van de O.-H. over ging in West-Galiciën geheel verloren zyn 6®gaan, geheel de streek tusschen de Dnjester en e Pruth in onze macht. Deze verovering is eens- s det resultaat onzer schitterende overwinning van den anderen kant het gevolg der ver- Naar het Fransch. 65) HOOFDSTUK XVIII. sofai]Via duwde het poortje open en volgde het tuint; pad' dat door det wilde, verwaarloosde y Je naar het huis voerde. on<w°u 00Sen) die gewend waren aan de keurig Was uden todien der Engelsche landhuizen, dat V)61 ^üa iet3 stuitends in het gezicht van eeD»n°°ge' ongeknipte gras en de woest door- verwn iende Planten en heesters en opnieuw het hr ude ST)via er zich °ver' dat de Wachners grond tijdelijke woning hoorende lapje lieten m zulk een 3taat van verwildering chalet1 -dt vreemde, fantastisch uitziende kleine in lnteresseerde haar en zij had er plezier alle En i het er 200 heel andei's uitzag dan Sezien Che zomerw°nmgen, die zij ooit had °Ver8hh,ing er een diePe> drukkende stilte net afgelegen huis en het verlaten tuintje. schrikkelijke nederlaag van het Oostenrijksche leger, dat, totaal verslagen, in wanorde vluchtte, 20 000 gevangenen en een belangrijke positie, 140 wersten lang en sterk georganiseerd een posi tie voor de verdediging waarvan de vijand enorm veel offers bracht in geld en menscbenievens in onze handen achterlatende. Verwacht wordt dat Czernowitz spoedig in onze handen zal vallen. Op het oogenblik wordt bijzon dere aandacht geschonken aan een wegenknoop punt in de Boekowina. Kolomea (is het eenigste kruispunt van spoor wegen voor de verbinding van de Boekowina met Zevenburgen en andere streken van Oostenrijk. Hongarije. Een nederlaag van den vijand in deze richting welke voor de deur staat zal met één slag allen mogelijken tegenstand van den vijand in de Boekowina verder onmogelijk maken. Uit het Duitsche oorlogsperskwartier wordt gemeld De krijgsverrichtingen op het oorlogsteoneel in Galicië zijn in een nieuw en blykbaar beslissend stadium gekomen. De Russen hebben zich op vele punten opgesteld en zijn den strijd reeds begon nen. Zoowel de Duitschers als de Oostenrijkers trekken hun strijdkrachten samen op de punten waar Zij een sterken druk denken te kunnen uit oefenen. Het zware geschut wordt in stelling ge bracht, want het komt er op aan, zoowel de krachtig vastgehouden steunpunten der Russen te vernielen, alsook hun beslissende aanvals-opstel. lingen onder vuur te nemen. Het sterk bevestigde bruggehoold van Sadomierz zoomede het door de Russen reeds gedurende het tweede beleg van contra-verschansingen voorziene Przemysl zullen met artillerie moeten worden vernield. Daar kan het tot een geregeld beleg komen. In Russisch Polen bevinden, de verbonden troe pen zich in een gunstige opstelling. Zij hebben namelijk de hooge ketens van de Lysagora vast in hun bezit. Het bruggehoofd der vesting Iwan- gerod hebben zij echter den Russen nog niet kunnen ontnemen. Achter deze vesting worden in een centrale positie aan de Rystzryca blijkbaar groote Russische legerreserves opgesteld. Er is een slag op handen, die de Russen met aanzienlijke strijdkrachten, maar onder ongunstige omstandigheden moeten aanvaarden. Hij zal veel gelijken op den drieweekschen slag aan de San in de Octoberdagen van verleden jaar. De Russen bevinden zich in een strategisch defensief/zonder dat te voorzien is of zij in den slag uitsluitend verdedigend, dan wel tegen-aanvallend zullen optreden. Zonder twijfel zal de uitslag van dit nieuwe gevecht gewichtige gevolgen hebben. Het Duitsche communiqué meldt, dat in de richting Grijsskabuda, Syntwty en Staki gevoch ten wordt. Hier werden 1700 Russen gevangen genomen. De aanvallen der Russen op Mariampol mislukten. Ten N. van Przemysl trokken wij over de San. Bij Ilza en Lago ten z.o. van Przemysl duren de gevechten voort. Het O. H. communiqué meldt dat in de eerste De chocoladekleurige blinden van salon en eet kamer waren gesloten en Sylvia zei bij zich zelf dat het nu, bij de verzengende hitte, die buited heerschte, wel heerlijk zou zijn in het schemerdonkere, rustige salonnetje een kopje thee te drinken en een praatje te maken met haar vrienden, alvorens samen met hen naar het Casino te wandelen, als de avondkoelte be gon te vallen. Sylvia praatte altijd graag met mevrouw Wachner. Zij schaamde zich soms in stilte hier over, want de conversatie der „wereldburgeres" was niet altijd zeer beschaafd, maar zij "was vroolijk en goedhartig en daarbij bijzonder amu sant. Bovendien verstond zij de kunst op een gepaste manier te vleien en na een gesprek met mevrouw Wachner had Sylvia altijd vrede met zichzelf en met de wereld, waarin zij leefde. Er waren zeer weinig bijzonderheden in Sylvia Bailey s eenvoudig, onbewogen leven, waarmee zij mevrouw Wachner niet langzamerhand in kennis had gesteld. Zoo wist deze onder meer ook dat Sylvia geen naaste familiebetrekkingen had en dat zij evenmin ais Anna Wolsky, kennissen of vrienden in Parijs had. Aan dit feit moesten misschien mevrouw Wachnei s belangstelling en vriendschap voor de twee jonge weduwen worden toegeschreven. Sylvia trok aan de primitieve bel, naast de deur, die, behalve de ramen, heb eenige was. dat toegang gaf tot het inwendige van het huis. helft van Mei, behalve de reeds opgegeven nog gevangen genomen zijn 174000 man en 128 ka nonnen en 368 machinegeweren, zijn buitgemaakt. DE HOUDING VAN ITALIë. De concessies van Oostenrijk. In de vergadering van den Rijksdag deelde de rijkskanselier mede, dat Oostenrijk-Hongarije zich bereid had verklaard de volgende concessies aan Italië te doen. Oostenrijk-Hongarije verklaart zich bereid aan Italië af te staanle het deel van Tirol, dat door Italianen wordt bewoond 2e den westelijken oever van de Isonzo, zoover als de bevolking zuiver Italiaansch is, en de stad Gradica3e Triest zal een keizerlijke vrije stad worden en ean bestuur krijgen in overeenstemming met het Italiaansche karakter der stad, alsmede een Ita- liaansche universiteit4e de Italiaansche souve- reiniteit over Walona en de daarbij behoorende belangensfeer zal worden erkend 5e Oostenrijk- Hongarije verklaart geen politiek belang te hebben bij Albanië; 6e de nationale belangen der onder danen van Italiaansche nationaliteit zullen in Oostenrijk-Hongarije bizonder worden behartigd 7e Oostenrijk-Hongarjje zal amnestie verleenen aan militaire of politieke misdadigers die uit het gebieddat afgestaan wordt afkomstig zijn 8e O.-H. belooft welwillende overweging van de ver dere wenschen van Italië ten aanzien van alle punten in de overeenkomst tusschen beide staten; Je Oostenrijk-Hongarije zal na het tot stand ko men der overeenkomst een plechtige verklaring «heggen over den gabiedsafstand 10e gemengde commissies ter regeling van de bijzonderheden van den afstand zullen worden ingesteli 11e na sluiting van de overeenkomst zullen de soldaten van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger die uit het afgestane gebied afkomstig zijn niet meer aan de gevechten deelnemen. De nStampa« van gisteren deelde mede, dat de Kamer-meerderheid, welke voor de onzijdigheid was is verdeeld. De »SecoIo<t verzekert, dat vele aanhangers van Giolitti hun vroegeren lijder wenschen te verlaten. Blijkbaar zijn zij door de massa suggestie aangetast, welke lawaaimakende minderheden op het het geheele volk uitoefenen. De »ldea Nazionaies, het hoofdorgaan van de constituoneele oorlogs-ophitsers, valt den eersten generaal-adjudant van den koning aan, generaal Brusati, die propagada voerde tegen het kabinet en ten gunste van Giolitti. Brusati moet her haaldelijk hebben verklaard, dat het verdrag met de Triple Entente alleen werk van Sonnino is en niet werd onderteekend door den koning. Het verdrag was verdervelijk voor Italië, volgens Bru sati, daar in het Noorden van Tirol groote legers van Duitschland gereed stonden, ongerekend nog de Oostenrijkers. Zij, die sieve de koning« riepen, deden dat, om hem van Giolitti te verwij deren. In hun harten echter waren zij tegen de dynastie. Dit waren de meeningen van Bru sati. die hij als als de opinie van den koning voorstelt. Na eenige oogenblikken kwam de werkvrouw die door mevrouw Wachner was gehuurd, open doen met de korte mededeeling dat „mijnheer en mevrouw naar Parijs waren." Toen liet zij er op vrijpostigen toon op volgenZe zijn gegaan om geld te halen... En haar heele houding zei zeer duidelijk„Ja, mijnheer en mevrouw, die twee gekken, hebben hun geld verloren in het Casino en nu zijn ze naar Parijs om weer een nieuwen voorraad op te doen." Sylvia was teleurgesteld. Na het gesprek met Paul, dat haar opgewonden en zenuwachtig ge maakt had, verlangde zij zonder het zelf te weten, naar het banale opwekkende gepraat van mevrouw Wachner. De gedachte aan de lange, warme, eenzame wandeling terug naar de Villa du Lac stemde haar alles behalve aan genaam. Waarom zou zij niet naar binnen gaan en een poosje uitrusten Te meer daar de Wachners hoogst waarschijnlijk binnen het uur terug zouden komen. Zij hielden niét van Parijs en als zij er noodzakelijk heen moesten, bleven zij er nooit langer dan eenige uren. Zij zei dus dat zij graag binnen wat wilde wachten. Ik ben er zeker van dat mevrouw dit heel goed zal vinden, zei ze. En na niet zeer vleiend voor Sylvia even te hebben geaar zeld liet de werkvrouw haar binnen en in de donkere eetkamer. Denkt ge dat hét lang zal duren voor mevrouw Wachnei weer thuiskomt vrqeg Sylvia Von Bülow de Duitsche gezant heeft naar ver luidt aan de Italiaansche regeering doen weten, dat Oostenrijk bereid zou zijn, de afstand vaa grondgebied onverwijld te doen plaats hebben. Waar het aanvankelijk voorstelde de overdracht te doen plaats na den oorlog, wordt bet aanbod van v. Piilow beschouwd als een laatste poging om Italië aan de zijde van Duitschland en Oostenrijk te houden. Volgens het »Giornale d'Italia« heef Sonnino gisteren von Bülow en Macchio (de Duitsche en Oostenrijk Hongaarsche gezanten) ontvangen. Naar verluidt zullen zij hedenavond vertrekken. De „Popoio d'Italia" heeft Zondag den vol genden „oproep aan het Italiaansche volk" in honderdduizenden exemplaren verspreid 1. Het Driebondsverdrag is den 4en Mei op gezegd. 2. Den 15en April is een oorlogsovereenkomst met de Triple Entente gesloten, volgens welke Italië zich verplicht Oostenrijk-Hongarije uiter lijk den 24en Mei aan te vallen. 3. Deze overeenkomst garandeert aan Italië de bevrijding van het betwiste gebied, de heer schappij over de Adriatische Zee en een groote compensatie in Azië en Afrika. 4. Aan deze plannen is reeds een begin van uitvoering gegeven, aangezien officieren van den Italiaanschen generalen staf, in verband met eene gezamenlijke militaire actie, deel hebben genomen aan conferenties te Parijs en Londen. Giolitti was door von Bülow betaald en wilde het vaderland verraden en aan Oos tenrijk overleveren. Wij beschuldigen Giolitti van hoogverraad en geven hem prijs aan de verachting en de openbare wraak, Lang leve de oorlog 1 Relletjes. De oorlogsbetoogingen te Rome duren voort. Zaterdagmorgen trok weer een groote menigte door te straten, die de beeltenis van den Keizer meevoerde. Bij het gebouw van de Oostenrijk sche ambassade werd halt gehouden. Er moest een vonnis geveld worden over het beeld. »De dood I« schreeuwde de menigte. »De dood door ophangiDgk en onmiddelijk werd het aan een lantaarnpaal opgehangen, terwijl een onbe daarlijk gejuich opsteeg. De politie was hier machteloos tegen. Uit Lugano wordt aan het »Beil. Tageblattï gemeld dat in geheel Italië in alle groote en kleine steden fanatieke oorlogsmanifestaties, waar aan alle lagen van de stedelijke bevolking deel nemen, plaats hebben. Alle pogingen deze te verhinderen zijn tever geefs. Overal nemen de beambten daaraan deel. In Rome trokken den 16den Mei meer dan 100.000 menschen naar het Quirinaal. Niettegen staande de afwezigheid van het Koningspaar had den manifestaties plaats en riep men »Leve de Koning«, »Leve het leger«. De vrouw dacht even na. - Dat kan ik u niet zeggen, mompelde zy. - Ze vertellen nooit waarheen ze gaan en wanneer ze terug denken te komen. Hij zijn zulke rare menschen, Ze ging even de kamer uit en kwam toen terug, met een groote katoenen parasol in de hand. Ik weet niet of mevrouw hier alleen wil blijven wachten Want ik ben klaar met mijn werk en moet nu gaan Misschien wil mevrouw den sleutel wel onder de mat leggen als ze straks weggaat? Dat wil ik met alle plezier doen. als ik tenminste wegga voor mevrouw thuiskomt. Maar ik denk wel dat mevrouw gauw zal thuis komen. Sylvia sprak tamelijk kortaf. De vrijpostige, bijna onbeleefde toon van spreken der werk vrouw stond haar niet aan. Als mijnheer en mevrouw terugkomen voor u weg bent, wilt u dan alsjeblieft zeggen, dat u er op hebt gestaan om binnen te komen Ik heb heel strenge orders om niemand binnen te laten behalve wanneer mevrouw thuis is. OIfozit v*rvolei\.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1