Btftfe*€to&eraaL Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. AAN DE DARDANELLES Naar uit Constantinopel wordt gemeld, worden de Engelschen bij Sed el Bahr steeds terugge drongen hun stelling reikt aldaar nog slechts 2 kilometer van de zuidelijke spits het land in. Op de eerste hoogte bevindt zich de krachtig ver sterkte veldstelling van het Turksche leger, dat hier met een groote overmacht tegenover den vijand staat. Deze Turksche stelling beheerscht van daar af het schiereiland, voor zoover het zich in den rug van de Turksche troepen uitstrekt. De tweede stelling van de gelande bondgenooten bevindt zich bij Ari Boernoe. Zij strekt zich tot ongeveer een halve kilometer landwaarts uit en is door een overmacht van Turksche strijdkrachten omgeven. De op 15 dezer ondernomen vertwijfelde poging van de Engelsch-Australische landingsaf- deeling bij Ari Boernoe om door te breken werd afgeslagen, waarbij de vijand ongeveer 1500 man verloor. De landingsbruggen en de op het strand opgeslagen voorraadplaatsen zijn door flankvuur van het Turksche geschut grootendeels vernield. De landing der Franschen bij Koem Kaleh, welke volgens Reuter slechts ondernomen is om de Turken op een dwaalspoor te brengen, is op een spoedige vernietiging en verdrijving van de Fransche troepen uitgeloopen. De Turksche ka nonnen op Koem Kaleh konden reeds den volgen den dag van daar uit met hun vuur aan het gevecht bij Sed el Bahr deelnemen. Een Fransche kruiser heeft by Sarskale, ten westen van Mekri, aan de ten zuiden van Smyrna gelegen kust, 60 soldaten aan land gezet, die op de vlucht sloegen, toen onze kustposten het vuur openden. Een andere kruiser landde ongeveer 100 solda ten bij'Sefat, ten westen van Fenike. Onze troepen verdreven den vqand, die 10 dooden en gewonden had. In den nacht van 15 op 16 dezer trokken 2 voor de posten van Smyrna varende kruisers zich terug, nadat aan een der schepen door het vuur onzer batterijen schade was toegebracht. Yan de andere gevechtsterreinen geeB belang rijk nieuws. De «Corriera della Sera« verneemt, dat de duikbooten der geallieerden er in geslaagd zijn by de Dardanellen drie vijandelijke stoomschepen, waaronder een Turksch transportschip, tot zinken te brengen. Enorm groot moet het aantal gewonden zjjn, dat van Gallipoli naar de Turksche hoofdstad, waar alle openbare gebouwen in hospitalen her schapen zijn, gebracht is. Naar verluidt zouden de verliezen der Turken bij de Dardanellen niet minder dan 50.000 man bedragen. Liman von Sanders heeft het 5de legerkorps naar Rodosto verplaatst. Het garnizoen van Con stantinopel zelf is met 10.000 man versterkt. Alle weerbare mannen onder de 55 jaar zijn onder de wapenen geroepen. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Te Washington is men in ofGcieele kringen overtuigd dat Duitschland voortaan zijn duikboo ten geen handelsschepen zonder voorafgaande waarschuwing in den grond zal laten boren, maar ze zal laten doorvaren, op voorwaarde dat de regeering der vereenigde Staten haar invloed aanwendt om alle Engelsche en Fransche koop vaarders te doen ontwapenen, en ten minste een poging doet om den uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland mogelijk te maken. De passagiers van de «Transylvania" van uit New York zijn te Glasgow aangekomen. Deze deelen mede dat een onderzeeër op 300 yards achter het schip waarnamen, toen dit in de oor logszone kwam. De «Transylvania" voerde zigzag bewegingen uit, zoodat de gerechten van de tafels werden ge slingerd. De «Transylvania" ontvluchtte ten slotte full speed. IN ALBANIë. Uit Athene wordt geseind, dat het bljjkens be richten uit Corfu den opstandelingen Zondag ge lukt is een uitval van de troepen van Essad pasja uit Durazzo af te slaan. Bij deze gelegenheid slaagden de opstandelingen er in de onmiddellijk voor Durrazzo gelegen plaats Lei Basili te ver overen, dat een gewichtig steunpunt voor de ver dediging van Durrazzo vormt. N De opstandelingen brachten dadelijk hun artillerie in de nieuwe veroverde positie en begonnen Durrazzo te beschie ten. Drie en twintig personen werden daarbij gedood en meer dan 50 gewond. IN PORTUGAL. Bij de revolutionaire onlusten te Lissabon zijn, naar luid van berichten uit Madrid onge veer 200 menschen gedood én 500 gewond, voor 't meerendeel behoorende tot de republikeinsche garde. Alle leden dezer garde die tegen de revolutionnairen hebben gevochten, zijn in het marine-arsenaal opgesloten. Admiraal Kavier Brito is gevangen genomen, omdat hij den be velhebber van de duikboot „Espadarte" zou heb ben opgedragen de oorlogsschepen, die Lissabon hebben beschoten, in den grond te boren. Door het revolutionnaire comité is het vol gende manifest uitgevaardigd Wij willen, dat de republiek bestuurd zal worden door een nationale, dus zuiver republi keinsche regeering. Wij hijschen geen partij- vlag, maar wij wenschen, dat alle republikeinen zich vereenigen ten behoeve van de waardig heid en het goed recht van de republiek. Wij willen geen geweld of represaillemaatregelen, en alleen ten behoeve van een nationaal gouverne ment gaan wij over tot verdedigingsmaatregelen. Iedereen kan vertrouwen stellen in de energie, de eer en de vaderlandsliefde vaneen nationale regeering. LIT MEXICO. Aan „De Tijd" wordt gemeld Onlangs heb ik u het protest toegezonden, door de Katholieken var. Amerika uitgebracht tegen de wraakroepende Kerkvervolging in Mexico. De daarbij gepleegde gruwelen zijn veel verschrikkelijker geweest dan aanvankelijk de Amerikaansche Katholieken konden weten. Nog geregeld worden aan den H. Stoel over de ge beurtenissen akten en oorkonden opgezonden, welke afschuwelijke martelingen verhalen] waar van zoowel wereldlijke geestelijken als klooster lingen van beiderlei kunne slachtoffers zijn ge worden^ Van enkele dezer kronieken heb ik inzage mogen hebbenzij overtreffen in ver schrikkelijkheid alles, wat men tot dusver in martelaren-akteti heeft kunnen lezen. In Saltillo werd een geestelijke op onnoem bare wijze geschandaliseerd en, na met de meest verfijnde wreedheid tot op het gebeente ont- vleescht te zijn, gedood. Anderen werden in gal- genstrikken half gewurgd om hun bekentenissen te ontlokken over de bergplaatsen van het ker kelijk vaatwerk. In Torreon is een leekebroe- der als voedsel voor de dieren geworpenin de kathedraal ,van Durango werden alle alta ren en beelden vernield en de tooneelen her nieuwd, die St. Denis tijdens de Fransche re volutie zagzelfs de lijken van bisschoppen werden uit de grafkelders gehaald, en met de geraamten danste het gepeupel, dat met de troe pen van Carranza gemeene zaak maakte. De heiligschennende gebeurtenissen met H.H. Hos ties en het schandelijk gedrag van beestachtige soldaten in nonnenkloosters zijn niet na te ver tellen. De wereld zal er van ijzen, als zij de bijzon derheden verneemt van hetgeen in Mexico is geschied en waarbij de grootste afschuwe lijkheden van den Europeeschen oorlog in ge meenheid achterstaan. Vele priesters zwerven nog onder vermom ming rond, om in het geheim de Katholieken bij te staan en hun de H.H. Sacramenten toe te dienen. Velen zijn reeds het slachtoffer van de liefde voor hun kudde geworden. Het is onloochenbaar, dat de vrijmetselarij en geheime anti-kerkelijke genootschappen ge meene zaak met de revolutionnairen hebben gemaakt. Men verwondert zich nauwelijks over de bui tensporigheden der revolutionnairen, wanneer men hoort, door welke geschriften vol haat zij tegen de Katholieke Kerk en de priesters wer den aangezet zegt de „K. V.8. Aan generaal Villa werd o.m. geschreven„Wij zouden u vooral op het hart willen drukken, uw land van de gemeenste aller menschelijke aasgieren te bevrijden, namelijk van de katholieke priesters." Den propagandisten, die sedert jaren de uit. roeiing van het Katholicisme in de Latijnsche republieken van Amerika eischten, treft een groot deel der verantwoordelijkheid voor de Mexicaansche gruwelen. Wat in Mexico is geschied besluit de „Köln. Volksz." moet in de geheele katho lieke wereld een geweldig protest uitlokken, éen protest, dat niet slechts de ellendige moor denaars treft, maar al degenen, die voor deze schanddaden de verantwoordelijkheid moeten dragen. De bona-fide pers van alle richtingen moest zich eensgezind bij de zestien millioen Amerikaansche Katholieken aaneensluiten. ALLERLEI NIEUWS. Lord Kitchener heeft verklaard opnieuw 300,000 recruten noodig te hebben om nieuwe legers te vormen. Ook heeft Lord Kitchener meegedeeld dat de Engelsche en de Fransche regeering van oordeel zijn hun troepen naar behooren te moeten be schermen tegen 't gebruik van vergiftige gassen door het geweldige, ongerechtvaardigde nadeel te herstellen dat zou blijven bestaan indien zy er geen maatregelen tegen namen. Volgens een bericht uit Havre aan de «Daily Telegraph is het Duitsche vliegkamp te Ghistelles door de herhaalde aanvallen van Engelsche en Fransche vliegers geheel vernield. Blijkens de Engelsche verlieslysten van 12 Mei, zyn 39 officieren gesneuveld, 70 gewond, 11 vermist. Bovendien worden d.d. 1 en 2 Mei 977 manschappen als gedood, gewond en vermist op gegeven. De admiraliteit meldt, dat by de Dardanellen 3 officieren zyn gesneuveld en 3 gewond, 296 manschappen worden als gedood, gewond of ver mist opgegeven. Te Canne bij Maastricht is in een der holen van den St. Pietersberg net lijk gevonden van een Duitsch landweerman, oud 47 jaar, die daar op post had gestaan. Zyn geweer en 5 patronen waren verdwenen. Na een onderzoek ter plaatse bleek, dat de landweerman door een smok kelaar met een browningrevolver is doodgeschoten en dat de smokkelaar door den berg vermoedelijk op Nederlandsch grondgebied is gevlucht. Morgen wordt de landweerman te Tongeren begraven- Het dorp moet fr. 25000 boete betalen of anders zal het getuchtigd worden. Verloven In den hooityd. De minister van oorlog heeft de medewerking der burgemeesters ingeroepen voor de controle op de te verleenen verloven voor de hoognoodige werkzaamheden ten behoeve van den hooibouw» het wieden, het boonen poten en anderen soort gelijken veldarbeid. De aanvragen zullen zooals bekend is, worden onderzocht door een provinciaal bemiddelingsbureau, welks oordeel omtrent de aanvragen wordt vermeld op een roode of een witte kaart. De witte kaarten (welke een gun stig oordeel inhouden^ komen later bij de burge meesters terecht, om te controleeren, of het ver leende verlof inderdaad wordt gebezigd voor het doel, waarvoor het gevraagd wordt. Wol vordering. De minister van oorlog heeft aan alle commis sarissen der Koningin verzocht, de burgemeesters der gemeenten, waar. schapen gehouden worden, aan te schrijven, de scheerwol van alle schapen te vorderen, ter voorziening in de behoeften van bet leger. Aanvankelijk was dit alleen voor Noord-Holland geschied. Thans is de wol vordering voor het ge heele land uitgebreid. Nederlandsch gezantschap by den Paus. Naar wij vernemen zal heden bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inkomen tot aanstelling van een tijdelijk gezant bij den Paus. Naar het oordeel der Regeering moet de inter nationale toestand dit ten zeerste gewenscht maken. Hollandsch schip opgebracht. Het Nederlandsch stoomschip «Niobe", van de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij, van Kopen hagen naar Amsterdam bestemd, is op de thuis reis, nabij het Hornrif-vuurschip, op 55*31'Noord op 7° 4' Oost aangehouden door een groote Duit sche onderzeeboot. Bevolen werd een boot uit te zetten en met de scheepspapieren naar den onderzeeër te komen- De kapitein, de tweede-stuurman en enkele ma trozen begaven zich naar den onderzeeër met de scheepspapieren, waarop na een onderzoek werd gelast, den onderzeeër te volgen. De «Niobe" werd nu gebracht naar het Duitsch marinestation List. De aanhouding van de «Niobe" had plaats we gens lading van een aantal kisten machinegewe ren, te Kopenhagen ingenomen, welke later ge consigneerd bleken te zijn aan de Nederlandsche regeering, waarop onmiddelijk tot vrijlating door het prijsgerecht werd besloten. De behandeling van de Duitsche officieren en autoriteiten ondervonden, wordt ten zeerste ge prezen. Ontslag arbeiders Heinbrug. De Minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van de desbetreffende vragen van den heer Duys medegedeeld, dat het bekend is, dat door den commandant (d:recteur) van het Algemeen Ver- dededigingspark aan de Hem brug aan 4 losse ar beiders, die aldaar op Zaterdag 1 Mei j.l. tegen uurloon als sjouwers ter versterking van de bij het park gedetacheerde militaire werkploeg, werkzaam waren, is gevraagd, of zij gene gen waren om op Zondag 2 Mei tegen een loon, dat 60 pCt. hooger was dan hun gewone huur loon arbeid te verrichten, welke, als spoedeischend, op laatstgenoemden dag bij uitzondering moest worden uitgevoerd. Bedoelde arbeiders waren daartoe zegt de Minister ongenegen en hebben dan ook op dien Zondag geen arbeid verricht. Aangezien het werk, waaraan zij bezig wareD, verder door de militaire werkploeg na den 2den Mei, zonder dat deze door losse arbeiders versterkt werd, kon worden verricht werd hun medege deeld, dat vanaf 3 Mei hun hulp niet meer noo dig was. In deze aangelegenheid is door bovengenoem- den commandant niet gehandeld in strijd met de bestaande voorschriften, aangezien voor het in dienst nemen van losse arbeiders bepalingen bestaan. (Recueil Militair 1914, bldz. 557 e.v.) waarin be treffende het loon op Zondag geen aanwijzingen ZÜQ gegeven, en waarin de vaststelling van het loon aan den betrokken commandant is overge laten. Er is dus besluit de Minister ten aanzien van de bovenbedoelde arbeiders geen on recht gepleegd en er bestaat mitsdien geen reden om herplaatsing en vergoeding van loonderving in overweging te nemen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dmssdag 18 Mei. Uitbreiding van den Landstorm. Aan de orde is het wetsontwerp tot uitbiei- ding van den Landstorm en aanvulling van de Landstormwet. Dit ontwerp bepaalt dat behalve degenen die krachtens de Landstormwet deel uitmaken van den Landstorm, daartoe ook zullen behooren zij die in 1911, in 1912 of in 1913 den verplichten of vrij willigen dienst bij den zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten, daarbij inbegrepen het korps mariniers, het reserve-personeel en de Indische marine. Vrijgesteld van die bepaling zijn zij, die vóór 1915 den 40 jarigen leeftijd hebben bereikt en voorts ieder, die valt onder art. 16 der Landstormwet (ongeschiktheid, ontslag uit den dienst, onteerend gestraften, vervallen ver klaarden van den militairen stand enz.) De heer T e r L a a n zal voor het wetsontwerp stemmen, omdat gebleken is, dat de bourgeoisie niets uit eigen beweging voor de landsverdedi ging doet. De heer de Savornin Lohmanis van meening dat den minister van oorlog alles moet toegestaan worden wat hij vraagt. Hij toch kan beoordeelen wat noodig is. De heer Duymaer v. Twist sluit zich aan bij den afgevaardigde van Goes. Het con tingent weerbare mannen moet zoo groot mo gelijk zijn. Spr. geeft in overweging de vrijgestelden van de jongere lichtingen onder de wapenen te roe pen om de andere krachten thuis te kunnen laten. De heer Troelstra verzet zich tegen de poging om van de huidige omstandigheden ge bruik te maken om een nieuw defensiestelsel in te voeren. De heer Eland is tot de overtuiging geko men, dat wij meer konden doen voor de lands verdediging dan tot nu toe gedaan is. Aan den algemeenen dienstplicht is niet meer teontkomon. Spr. hoopt dat waar van den eenen kant de lasten verzwaard worden, anderzij ns iets zal gedaan worden om den druk te verlichten door korter oefentijd. De heer Marchant betuigt zijn sympathie voor het voorstel en zijn instemming met het adres voor algemeenen weerplicht. Spr- waarschuwt echter tegen overijling. De heer T y d e m a n bespreekt eveneens het adres, doch acht het nu niet den geschikten tijd om principieele vragen omtrent legerorgani- satie aan de orde te stellen. Spr. weet dat de legerreserves moeten worden uitgebreid en als de minister met plannen in deze richting komt, zal spr. die van harte steu nen. Men moet echter niet den minister een stelsel opdringen maar rustig afwachten tot de minister met reorganisatieplannen komt. De Minister van Oorlog, de heer Bosboom, dankt voor de steun hem van alle zijden toegezegd. Van vele zijden is men den Minister tege moet gekomen. Hij heeft gevoeld dat hij steun zal krijgen als hij nog verder gaat dan de thans in behandeling zijnde ontwerpen. De reden waarom hij zich beperkt tot deze voorstellen, ligt ontvouwt in zijn Memorie van Antwoord. De Minister heeft gezegd dat hij uitvoerige de batten vreesde voor ontwerpen van wijdere strekking. De Min. vroeg de uitbreiding die hij meende te kunnen krijgen. Hier te lande doen ze zoo'n beetje aan excer- ceeren, ééns per week. Maar dat is geen oplei ding van militairen Een psychische en phy- sieke harding is allereerst noodig voor alle mi litairen. Daarnaast is een theoretische vorming noodig. Op sMinisters departement is thans reeds in bewerking een ont werp van wet, dat «eniger mate gaat in de richting zooalsdezedooi' sommige leden is aangegeven. De Min. hoopt, datdit ontwerp spoedig de Kamer zal bereiken, dat ze het als een noodont-werp zal beschou wen en zonder te veel discussie zal afdoen. Na eenige repliek wordt het wetsvoorstel z. h. st. aangenomeu. Nog worden goedgekeurd het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting 1915 het wetsontwerp tot goedkeuring van het 9 Mei 1914 te Washington gesloten verdrag tot verlenging van den duur van het op 2 Mei 1908 gesloten arbitrageverdrag tusschen Nederland en de V. S. het wetsontwerp tot verlenging van het te Londen gesloten verdrag tot verlenging van het arbitrageverdrag van ^5 Februari 1905. Aan de orde is de behandeling van het wets ontwerp tot toelating van voorloopige hechtenis wegens het misdrijf van art. 45 der wet van 13 Mei 1899. De heer Duynstee acht het bepaalde niet voldoende. Hij acht verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen noodzakelijk. De heer O r t, Minister van Justitie, antwoordt dat verbeurdverklaring niet bij deze regeling behoort en incidenteel invoering daarvan te bevorderen acht de Min niet gewenscht. Het wetsontwerp wordt z. h. st. goedgekeurd- Eenige wetsontwerpen tot naturalisatie worden goedgekeurd waarna de vergadering wordt ver daagd tot Woensdag half twaalf. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich* in den morgen van 19 Mei medegedeeld docr he' Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768,0 te Hernösand. Laagste barometerstand 7.55.7 te München. Verwachting tot den volgenden dagmatig0 noordoostelijke tot oostelijken wind afnemend® bewolking weinig of geen regen, in het zuiden zwakke tot matigen veranderlijken wind mees' zwaarbewolkt, meer kans op regen of onweer» warmer. Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen. Bovengenoemd Comité heeft besloten, aangezi®0 de deelname aan de cursussen zoo goed als nie's meer te beduiden heeft, deze definitief te sluiten- Intusschen hoopt het comité, indien de oorlog3' toestand mocht voortduren, in het komend naja^ wederom de cursussen open te stellen. Bij het te 'sGravenhagegehoude11 examen acte L. O. slaagde mej. A. M. Rijnte*1' van hier. Te Rotterdam slaagde voord0 acte L. O. mej. J. Bosman, van hier. Gisterenmiddag heeft de 'p o 1 i t i6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2