Kwartjes-Adverteiitiéu. Overweldigende collectie in COLBERT COSTUMES JONGER. COSTUMES KINDE RPAKJES De magazijnen zijn le Pinksterdag gesloten. 2de Pinksterdag geopend van 9 tot 4 uur. voor Heeren en Kinderkleeding ROTTERDAM, hoek Heerenstraat. vanaf f3.50 tot f32.- Vanaf f2.90 tot f 18.- vanaf f0.95 tot f 14 - vanaf f 1.30 tot f 18- Speciale aanbieding RECLAME COLBERT COSTUMES f 10.'612.5014. Uit de Pers, Advertentiën. 100 beste zingende Saksische Kanaries voorzangers en poppen. yÊË Grootst Speciaalhuis De heer Van Nispen totSevenaerzegt, dat door het afmakingssysteem de betrokken vee houders veei bedrijfsschade lijden. Het doet spr. genoegen, dat de minister ook die schade wil vergoeden en dringt aan op spoedige uitkeering van die vergoeding. De heer v. d. Velde acht het beter, dit jaar nu er toch weinig of geen uitvoer is de ziekte te laten uitwerken. De heer Posthuma, minister van L., H. en N. zegt toe, verschillende opmerkingen, die ge maakt zijn ter harte te zullen nemen. Bij het afmaken van stamboekvee zal de minister zeer voorzichtig zijn emdat hij zeer goed weet hoe hiermede een werk van jaren kan vernietigd worden. Hij erkent dat de schade niet vergoed is met betaling van het gedoode vee, doch dat ook het werk dat het opkweeken met zich brengt, vergoed moet worden. Het uitbreken van de ge vreesde ziekte komt gelukkig nog sporadisch voor. Het risico is een gewoon bedrijfsrisico en de boer draagt dit gaarne. De minister zegt, dat indien het afmakingssysteem niet was toegepast, de aan den veestapel toegebrachte schade veel grooter zou zijn geweest. Spr. ziet geen aanleiding om niet op dezelfde wijze voort te gaan. Met de uitbetaling der vergoedingen belooft de minister spoed te zullen maken. De wetsontwerpen worden z.h.st. goedgekeurd. Wijziging van invoerrechten op sinaasappelen, mandarijnen, citroenen en oudheden. De heer Kooien is van rtleening dat door dit ontwerp aan het bestand wordt getornd. De re geering wist, dat deze kwestie een diep meenings- verschil raakt tusschen linker- en rechterzijde. Spr. geeft een overzicht van de overlegpleging die plaats had tusschen minister Kolkman en de commissie van voorbereiding voor het ontwerp tariefswijziging. Toen is men tot de conclusie gekomen, dat die artikelen buiten de wet moes ten vallen. Spr. ziet overigens niet ia waarom de minister het invoerrecht op deze artikelen wil laten vervallen en niet op andere bijv. op thee. De heer Knobel beschouwt de zaak geheel los van vroegere overwegingen. Hij ziet het groote belang ervan in om thans te trachten hier te lande een internationale macht te vestigen. Het gebruik van de zuidvruchten bg ons volk te be vorderen, acht hij ook van veel beteekenis. De heer de Beaufort zegt, dat deze kwestie in de neutrale zóne ligt. Spr. verdedigt het wets ontwerp. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag middag half twee. Een t ij del ij k gezantschap b ij Z. H. den Paus. «De N. Crt." wijdt een hoofdartikel aan de plannen in zake het tijdelijk gezantschap bij Z. H. den Paus. Het blad beschouwt het ingediende wetsontwerp als te behooren tot de vele welke hun ontstaan te danken hebben aan de bui ten- gewone tijdsomstandigheden". Met de motiveering in de toelichting, hoe sober ook, kan het blad zich vereenigen. We lezen dienaangaande Het herstel van den internationalen vrede is een opperste wereldbelang. Indien het Nederland gegeven mocht zijn daartoe actief te kunnen medewerken, dan ware dit een ideëel en historisch voorrecht van zoo groote beteekenis, dat niets mag worden nagelaten wat de Regeering dienstig acht om ons land het te doen erlangen. Daarnevens staat het belang van meer strikt nationalen aard om niet van geregelde aanra king met een diplomatiek middelpunt, waar van straks gewichtige invloed op de inter nationale staatkunde kan uitgaan, verstoken te zijnom van hetgeen daar tot herstel van den vrede wordt voorbereid voortdurend op de hoogte te blyven, zoo mogelijk bij de me dewerking daaraan, van stonde af ook de Nederlandsche belangen te doen gelden voor Nederland tijdig een goede plaats te beleggen in de zaal van het vredescongres, ook wan neer de taak van gastheer niet voor ons werd weggelegd. De hoefijzer-correspondent van het »Algem. Handelsblad' meent, dat het verloop der voorge schiedenis van het wetsontwerp rechtigt tot het aannemen der m o g e 1 ij k h e d, dat ook motieven van binnenlandsche politiek in dit preludium zijn verwerkt. En die mogen zijns inziens volstrekt niet gelden. Er mag geen schijn of schaduw wezen van eenige politieke gedienstigheid van de Re geering jegens eene partij, die, vooral in de Eerste Kamer, zeer veel macht uitoefenen kan en dat reeds enkele malen heeft ge toond. Geheel vrij van alle verdenking kan deze regeering in dat opzicht niet heeten benoemingen als die in de Bossche magistra tuur en de wonderlijke hooge onderscheiding van kardinaal Van Rossum (wegens welke diensten aan Nederland bewezen?) zijn daar als motieven voor eenigen ardraan. De schrijver eindigt dan ook met den wensch dat de Regeering, zij het misschien desnoods in Comité-Generaal, in staat zal zijn om hij de Staten-Generaal eiken twijfel aan het zuiver bui- tenlandsch-politieke nut. van het voorstel weg te nemen. Als dat geschied is, moge geen klein zielig anti-papisme verhinderen dat een voorstel worde aangenomen, hetwelk dan inderdaad van groot belang voor ons land kan zijn. De »Nederlander« schrijft De beslissing die aan de Kamer wordt voorge steld te nemen, zal eene incidenteele, geenszins eene principieele zijn. De wensch om onzerzijds al het mogefijke te doen wat leiden kan tot her stel van den vrede der .volkeren staat voorop, en de zending van dr. Nolens naar Rome heeft blij kens de toelichting, geen andere beteekenis en geen ander doel gehad dan zekerheid te verkrij gen omtrent de juiste beteekenis der berichten over de mogelijkheid van Pauselijke vredes-be- moeiingen. De regeering stelt er prijs op,"'voor dit doel met den Pauselijken Stoel samen te werken, en zij acht het daarom van belang «in geregelde voeling te zijn met een middelpunt van waar later (zooals de zeer voorzichtige term in de Toe lichting luidt) bij de beëindiging van den strijd, gewichtigen invloed kan uitgaan. Zooals men ziet, komen hierbij vraagstukken van kerkrechterlijke en kerkhistorischen a3rd, als de erkenning der souvereine rechten van den Pauselijken Stoel, en van theologischen, als van het Stedehouderschap Christi, niet ter sprake. Indien Nederland gebruik kan maken van de buitengewone internationale positie, die de Paus on tegenzeggelijk inneemt, om te eeniger tijd stappen te doen die tot herstel van den vrede bevordelijk zouden kunnen zijn, dan is er o.i. geen enkel be lang dat zich daartegen verzet. Zelfs kan ons be lang meebrengen dat wij zulke samenwerking be proeven, en of dit het geval is, kan alleen de re- geering beoordeelen. Waar nu door de instelling van een zoodanig, tijdelijk gezantschap met een welomschreven doel, geenerlei officieele band tusschen den Paus en ons Staatsbestuur wordt gelegd, althans geene, die eenige principieele erkenning van niet algemeen aanvaarde beginselen inhoudt, daar wil het ons voorkomen, dat tegen dit voorstel geene wezen lijke bezwaren kunnen worden aangevoerd. De regeering heeft zeer wel begrepen, dat het geen tijd'is om te voldoen aan wenschen, die van Roomsch standpunt zeer verklaarbaar zijn, doch die door de overgroote meerderheid onzer land- eenooten niet zouden worden gedeeld. De «Standaard" Wat de Regeering nu feitelijk voorstelde komt geheel neer op wat we ons dachten Van herstel van 't Gezantschap in normalen zin is geen sprake. Wat voor wordt gesteld, doelt op een geheel tijdelijken maatregel en gaat buiten alle kerke lijke gelegenheid om. De maatregel is er alleen op gericht om, indien Nederland als 't land van de Vredesconferentie en van 't Hof van Arbitrage iets tot herstel van den vrede ondernam, de internationale invloed van 't Vaticaan met wat dezerzijds beproefd werd, ver band te doen krijgen. Van verzet zal dan ook wel geen sprake zijn. «Het Centrum" Het zou ongepast zijn te willen ontkennen en kinderachtige dwaasheid het te willen verhelen, dat het regeeringsvoorstel tot instelling van een gezantschap bij den H. Stoel aan de katholieken van Nederland ruim een derde der bevolking - een zeer bizondere voldoening schenkt. Geen politieke of welke andere voorzichtigheid behoeft te beletten dit eerlijk uit te spreken. De opheffing van de Nederlandsche vertegenwoordiging bij het Vaticaan heeft ons altijd gegriefd en wij konden daarin niets anders zien, dan datgene, wat ze inderdaad waseen anti-c lericalen maat regel waarmee het landsbelang in geen enkel opzicht was gediend. Daarom spreekt het wel vanzelf, dat wij ons over het voorstel der regeering, al beoogt dit dan slechts de instelling van een tijdelijk gezantschap met een door de tijds-omstandigheden voorge schreven doel, van harte verheugen. Maar, al ver heugen wij ons daarover als katholieken, wij doen dit niet minder als Nederlanders. Fier zijn wij erop als kinderen vsn de Katho lieke Kerk, dat de paus ook door niet-katholieken erkend wordt als een souverein, die met krach arbeidt voor den vrede niet alleen, maar van wien ook wordt verwacht, dat hij daarbij veel zal kun nen bereiken. Maar eveneens vervult het ons met trots, dat onze regeering een belangrijk element des vredes kan en wil zijn in deze dagen van wereld beproeving, en de gedachte, dat de ver- eenigde pogingen van Nederland en het Vaticaan zulk een heerlijk resultaat zouden kunnen voort brengen, of minstens bevorderen, doet ons het hart zwellen. Familie berichten. Getrouwd JAN HEERES JOSEPHINE POST, die, ook namens wederzijdsche familie, dank zeggen voor de bij hun huwelijk ondervonden belangstelling. Delft, 20 Mei 1915. Uitverkoop van Donderdag tot Zaterdag, van Ad. JANSON, Bar bis Harz, Boerenvischmarkt 12, Rotterdam. In deze rubriek worden Dinsdags en Vrijdags kleine advertentiën opgenomen tegen den prijs van 25 cent per advertentie van hoogs tens 6 regels. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie 50 cent. Voor direct gevraagd in klein gezin, een nette R. K. Dienstbode, van goede getuigen voorzien, hetzij voor dag of dag en nacht. AdresOostsingel 17. Aanmelden tusschen 7 en 9 uur 's avonds. Over te nemen een Café-Billard te Rotterdam, waar een burgerbestaan in verzekerd is. Ruim hoekhuis. Adres: M.H.BRUIJN, Vletstr. 17, Rotterdam. Er biedt zich aao tegen 1 Juni een nette Dienstbode, v.g.g.v., liefst in klein gezin. Br. fr., letter S, bureau dezer courant. Een weduwe, die nog eenige wasschen zou knnnen doen,vraagt beleefd nog een paar wasschen. Br. fr., onder no. 4G9, bur. v. d. blad. Terstond gevraagd een bakkersknecht, met het vak goed op de hoogte. Aanbiedingen, onder letters S L, bureau dezer courant. Adverteert in de rubriek Kwartjes-advertentiën van de «Nieuwe Schie- damsche Courant." Succes verzekerd. Eerste Schiedarasche Glazenwassclierjj M. H. BRUIJN, Hoofd kantoor: Vletstraatl7 te Rotterdam. Het glazen was schen met inbegrip van het boenen der kozijnen 10 cent per raam buiten abonne ment, 7 cent per raam bij abonnement. Het wasschen der Jalou- zien 20 ct. per stak. Het schoonmaken van Puien en Gevels, het zeepen van Kamers, I Winkels, Corridors enz j Verbanden van Jalou- ziën vanaf f2 p. stuk. i 50 (195) EN v Bervoets. CJebr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6