filegranen. Binnenland. Htads- en (Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Rugpijn is nierpijn. (Gemengd Nieuws. Westelijken oever standhielden, over de rivier te ruggeworpen. Ten Oosten van Jaroslau sloegen de verbon- den troepen de aanvallen van sterke vijandelijke troepenmachten bloedig af. Het aantal gevange nen neemt nog voortdurend toe. In hevige nachtelijke gevechten namen onze troepen ten Oosten van Drohobycz stormender hand een Russische stelling en veroverden hier bij de plaats Neudorf. Hierbij werden 1800 ge vangenen gemaakt. Het Russische tegen-offensief over de Dnies ter, in Oost-Galicië, kwam aan de Pruth-linie tot staan. De pogingen van den vijand, om door on ze linie bij Kolomea heen te breken, zijn mis lukt. Alle aanvallen tegen dit bruggehoofd werden onder zeer zware- verliezen voor den vijand af geslagen. In de gevechten in het bergland van Kielce, die op sommige plaatsen nog voortduren, zijn tot heden 4000 gevangenen gemaakt. Sedert den 16den Mei is het aantal krijgs gevangenen weder met 20.000 gestegen. Het totaal aantal Russen, sedert den 2en Mei gevangen go- nomen, bedraagt thans 194.000. Reuter seint uit Sf. Petersburg: „De 'grootste veldslag, die de wereld geschiedenis ooit heeft gekend, heeft thans in Gaiicië plaats en ontwikkelt zich gunstig voor de Russen. De krijgskundigen onthouden zich van voorspellingen, maar vol vertrouwen bespre ken zij de korte communique's, waarin het ver loop der operaties van de Weichsel tot de Roemeensche grens uiteengezet wordt. Men kan zich een denkbeeld vormen van dén om vang van den slag uit het feit, dat aan elke zijde een tot anderhalf millioen man aan den strijd deelneemt, terwijl de vijand over 4000 kanonnen «beschikt. Men berekent, dat de .ver liezen van den vijand gedurende de laatste 3 weken ongeveer 400.000 man hebben bedragen. Rij de troepen van den vijand bevindt zich ech ter zoo goed als geheel geen cavalerie. In dit opzicht verschilt het leger in Gaiicië aanmer kelijk van het Duitsche leger, dat aan den Bal- tische Zee opereert en, naar men veronder stelt, het gros van de Duitsche cavalerie om vat. Men meent, dat de Duitschers ten gevolge van de slechte terreinsgesteldheid geen voor deel zullen hebben van hun bezetting van de 20 kilometer spoorlijn van Jaroslaw naai- Sie- sinwa, maar, dat de beweging, van Duitsch standpunt gezien, met de grootste gevaren ge paard gaat. Wat de gevechten ten Zuiden van Przeihysl betreft, Lutkow ligt 22 kilometer ten Zuidoosten van de vesting, Yatvegi tien kilo meter meer Zuidoostelijk en negen kilopieter van de Strviacz, een zijrivier van de Dnjestr." ALLERLEI NIEUWS. lie Italiaansche gezant te Berlijn,, is gister .op straat gemolesteerd. De Rijkskanselier en de min. van buitenl. zaken boden hunne verontschuldi ging aan. J In de Adriatische Zee is hef geheele soheep1- vaartverkeer stopi gezet. Te Napels is een partij: rijst, voor Duitsch- land bestemd, in beslag genomen. Zwitserland mobiliseert opnieuw een deel van de met verlof huiswaarts gezonden lichtin gen. Te Triest heeft men pro-Oostenrijksche be toogingen gehouden. De Russische admiraal Van Essen, bevel voerder van de Oostzee vloot, is aan longontste king overleden. Het Duitsche ss. „Ophelia" is door het En- gelsche prijzenhof tot wettigen prijs verklaard. Volgens de „Frankf. Ztg." zijn in Duitsch- land en Oostenrijk-Hongarije 1.007.000 Russische krijgsgevangenen, in DuitschJand ongeveer 254.000 Fransch, 24.000 Engelsche en 40.000 Belgische. Het gezamenlijk aantal krijggsgevangenen be draagt 1.386.000. Het „Journal des Débats" beweert uit vol strekt vertrouwbare bron te weten dat de Duit sche kroonprinses G'ecilie van haax echtgenoot wil scheiden en naar Rusland gaan, om bij' haar moeder grootvorstin Auastasie, de zuster van grootvorst Nikolaas, te gaan wonen. Engolsche bladen vernemen, dat de Zweed- sche stoomvaartmaatschappijen, die liare sche pen tusschen Stockholm, Norrköping, Londen en Hall laten varen, besloten hebben den dienst stop te zetten. De schepen zullen niet verder gaan dan de havens aan de Sont. De oorzaak hiervan is de hinder, welk© onder vonden wordt van Diuitsche schepen. Wanneer de schepen de 3 mijl grens overschreden, wer den zij ter hoogte van Falsterbo aangehouden door torpedojagers, naar Swinemiinde gebracht en daarna somtijds voor onderzoek nog doorge zonden naar Stettin. ENGELAND Arthur Henderson, de voorzitter der parlemen taire arbeiderspartij, is tot minister van binnen- landsch bestuur benoemd. PERU. José Pardo is tot president der republiek Pe ru gekozen. Hij heeft ook van 19041905 aan het hoofd der republiek gestaan. De Tweede Kamer. In afwijking van het vroegere plan, om de Tweede Kamer na het Pinksterreces niet opnieuw te doen bijeenkomen, hetgeen door den stand der werkzaamheden onmogelijk is geworden, bestaat thans het voornemen, om, na het Pinksterreces, de Kamer weder op 1 Juni hare werkzaamheden te doen aanvangen en dan gedurende ongeveer drie weken zitting te houden, waarna het groote zomerreces zal aanvangen. Algem. Rond v. R. K. Kiesvereenigingen. Het Bestuur heeft benoemd tot leden der Com missie, die in opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de werking van de bij de Leeningwet 1914 opgelegde belastingen en, indien van oneven- redigen druk mocht blijken, of uit anderen hoofde nadeel te vreezen is, voorstellen te doen, hoe tot een meer rechtvaardige of betere verdeeling der lasten te komeD, de heeren: Mr. dr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht, lid van de Tweede Kamer der St.-Gen., voorzitter; F. ForstmaDn te Rijsenburg, hoogleeraar H. W. D. Hellebrekers te Rotterdam, industrieel; G. A. H. Kluytmans te Utrecht, inspecteur D. B.W. C. A. Passtoors te Ginneken, oud-voorz. R. K. Volks bond Joh. H. Schoenmakers te Geertruiden berg, onder-voorzitter Bossche Diocesane HanzeL. baron van Voorst tot Voorst te Twello, onder* voorzitter Iran den Ned. Boerenbond. Indische Mails. C Het Hoofdbestuur van de Posterijen en Tele grafie heeft, met het oog op de toestanden in Italië, besloten om de Indische mailbrieven eDZ., welke reeds aande verschillende postkantoren gepost zijn, heden langs den zeeweg, d. w. z. met de Maatschappij «Nederland", naar Indië te'verzenden. Omtrent de wijze van verzending van de rest van de mail zal a«s. Maandagavond een beslissing worden genomen. Indien de inlichtingen, welke worden ingewacht omtrent de betrouwbaarheid van de landlijn niet bevredigend zijn, zal ook dat tweede mailgedeelte niet Maandagavond of ~Dins- dag over land worden verzonden, maar zal voor de verzending daarvan de eerstvolgende zeepost worden afgewaeht. Bevolking. De Stct. (no. 117) bevat het bevolkingscijfer van iedere gemeente der provincie Zuidholland op 1 Januari. Dee provincie teelde toen 749,077 mannen, 785,328 vrouwen of 1,534,504 zielen. Deze cijfers zijn resp. voor Delft 17.625, 17,857 en 35,482;. Dordrecht 24,412, 25,540 en 49,952;' Gouda 12,692, 13,230 en 25,922; 's-Gravenhage 142.171, 170,259 en 312,430; Leiden 28,543, 31,017 en 59,560; Rotterdam 229,674, 239,683 en 469,357; Schiedam 17,387, 17,779 en 35,166; Vlaardingsn 11,702, 11,689 en 23,391. A. de Bloenie f Gister overleed te Scheveningen in den ouder dom van 61 jaar de heer A. De Bloeme, djfec- teur der Nieuwe Afiikaansch© Handelsvennoot schap te Rotterdam. Actie van vleeschhouwers. Men meldt ons uit Amsterdam, dd. 21 Mei Na de actie van de varkensslagers, waardoor het vleesch veel goedkooper is geworden, hebben thans ook de vleeschhouwers een dergelijke be weging op touw gezet. De toestanden in beide bedrjjven zijn echter geheel anders, zoodat de zelfde regeeringsmaatregelen niet mogelijk zijn. De slagerspatroons hebben zich nu tot den minister gewend en zijn door Z. Ex. Dinsdag jl. in audiëntie ontvangen. Zij hebben daar den toe stand uiteengezet en aangetoond dat ondanks de hooge vleeschpryzen een groot aantal vleesch houwers in hun bestaan wordt bedreigd. De marche tusschen den in- en verkoop is voor velen niet voldoende. Zy werken met verlied. Om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken zou afdoende zijn om de grenzen te sluiten voor vleesch in welken vorm ook. De minister heeft met belangstelling die uiteen zetting vernomen en toegezegd Mat hij zal over wegen wat in dezen te doen is. Aan de Kamerleden is een adres gezonden, waarin eveneens de toestand wordt uitgezet en verzocht wordt pogingen in het werk te stellen verbetering in den toestand te brengen. Weerbericht;. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Mei medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.5 te Haparanda. Laagste barometerstand 761.3 te Karlsruhe, Verwachting tot den volgenden dag: matige noordoostelijke tot zuidoostelijken wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, vooral in het zuidwesten, overdag iets warmer. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie: jongensjas, ring, diverse sleutels, man chetknoop, hondenbelastingteekens 76 en 27 1915, riem. Aan de volgende adressenzilveren insigne (zangvereen. „St. Caecilia") Blok Breedstr. 23 zilveren Zeeuwsché broche, v. Bergen Walraven, Warande 39zwart lederen handtaschje, Scheffers Hendrinastr. 4; boekje ongevallenwet ten name v. d. St., v. d. Water, Polderstr. 3stuk zil veren rozenkrans en jSleutel, Naring, Korte Haven 28 keeshond zwart bonte, Krommenhoek Grofbaan 35 Naar wij vernemen, heeft de heer W. H. van Rietschoten, directeur der Gasfabriek, Drinkwaterleiding en Electriciteitsbedrijf alhier, zijn benoeming tot directeur der Goudscbe Wa terleiding Mij. te Gouda aangenomen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft in de zitting van Donderdag 11. gunstig be schikt op het verzoek van de vereeniging Am bachtsschool voor Schiedam en omstreken, orn aan deze vereeniging een tijdelijk subsidie te verlee- nan van 1800 gld. per jaar. Woensdag 26 Mei geeft Schiedams Mannenkoor «Orpheus" een concert in de Ned. Herv. Kerk aan de Groote Markt, met medewer king van vocale en iristrumentale solisten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij«vnaar achterstaande advertentie. Vanmorgen omstreeks half tien zette de expeditieknecht G. O. van de firma En- gering, aan de Hoofdstraat, zijn fiets buiten het kantoor der firma v. d. Eelaart aan de Korte Haven. Hy was slechts een paar minuten binnen geweest en zag, buitenkomende, juist iemand op zijn fiets wegrijden. De dief vluchtte met de fiets vermoedelijk in de richting Rotterdam. Uitvoering, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, op Maandag 24 Mei 1915, des namiddags 1 uur, in de Plantage. 1. Volksliederen. 2. Schied. Vrijw. Land- storm-marsch, H. H. van Vleuten. 3. Ouver ture si j'étais Roi, A. C. Adam. 4. Sirenen Zauber Walzer, E. Waldteufel. - 5. Harmonie Fantasie, C. K. L. Burgdorflter. 6. Abend urid Traumerei, Schumann. 7. Durch nach zum Licht, marsch, E. Laukien. Hoogwater te Schiedam: Zondag 23 Mei 10.38 v.m 11.18 n.m. Maandag 24 Mei 11.48 v.m., 11.59 n.m. Dinsdag 25 Mei v.m., .57 n.m. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen werd brand ontdekt aan boord van het Oostenrijksch s.s »Plitvice«, liggende aan de werf Wilton. De brand woedde in een partij afdekmatten in het tusschendek van het voorruim. Eerst trachtte het personeel van Wilton vergeefs met emmers water te blusschen. Daarna werden elf stralen op het vuur gericht en was de brand te 12 uur gebluscht. Vermoedelijke ooi zaak een vonk van het naastgelegen stoomschip «Ben galen®. UIT MONSTER. De gemeenteraad heeft gisteren de gewijzigde concessievoorwaarden voor levering van stroom door de Eerste Westlandsche Electriciteits maatschappij, alsmede het contract tusschen deze maatschappij en Delft betreffende stroomlevering door de centrale aldaar, met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat in het contract de bepaling was opgenomen, dat de gemeente Monster te allen tijde de vrije beschikking houdt over de gascon- cessie en zij uitsluitend aansprakelijk kan worden gesteld voor de verplichtingen, door de E.W.E.M. tegenover Delft aangegaan, voorzoover der verde ren duur der concessie aangaat, waar deze maat schappij baar bedrijf mocht staken en dit door de gemeente werd overgenomen. - UIT DELFT. In verband met het besluit van de afd. Delft der S. D. A. P. om de raadsverkiezingen niet zonder stembusstrijd te doen afloopen, heeft een groep zelfstandige R -K. kiezers zich met de li beralen en vryz.-democraten verstaan, om den zetel van den liberaal prof. Janssen van Raayaan de liberalen te laten en den zetel van den heer Van Dyk. soc.-dem aan de rechtsche partyen te geven. Aan den Raad is door B. eu W. voorgesteld dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. De coöperatieve bouw vereeniging «De Goede Woning" heeft zich tot den Raad gewend met bet verzoek om een rentedragend voorschot van ten hoogste f 225.000 voor den bouw van 84 ar beiderswoningen. Deze aanvraag is een teleurstel ling vpor B, en W., omdat er wederom woningen van betrekkelijk hoogen huurprijs zullen worden gebouwd, en dat juist met het oog op woningen van matigen huurprijs d e grond tegen den lage ren prijs werd verkocht dan oorspronkelijk was vastgesteld. Hoofdzakelijk op het bezwaar, dat de j,a stichten woningen niet zullen zijn bepaalde arbeiderswoningen, geven B. en W. in overwe ging aan de bouwvereeniging te tpelden, dat er bezwaren zijn tegen inwilliging van haar verzoek. De Christelijke coöoperaticve bouwvereeniging «Ons Huis» had besloten tot het bouwen van 40 onder- en bovenwoningen, waarvan de kos ten, met inbégrip van die voor den aankoop vftU het terrein, zijn geraamd op f187.000- Zij vraagt tfaaps aan de hand van de Woningwet een voorschot va» ten boqgste f 137.001) en deelt mede, dat zij in staat is voor een waarde van 10 pot, aap effectep te deponeeren, y De Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", alhier, werkt met uitsluitend Schiedamsch personeel. Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Iemand met gezonde nieren zou haast verge ten, dat hij een rug heeft, maar zij, die een nier aandoening hebben, zijn altijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wan neer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Het zelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden rnoqt onze aandacht vestigen-op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nier- pijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraandoening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolktheid, branderigheid van het water, bezinksel, Nierzand, jicht, rheuma- thiek, ontsteking der blaas, niersteen (nierkoliek), zijn andere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voop het genezen der nieren en blaas. Zij her stellen deze organen en bewerkev, dat zij het bloed behoorlijk filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. ^e Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt Banco na on tv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 1U.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's R >gpijo Nis*en Pil len, weigert elke doos, die biet voorzien is van- neven- staand handelsmerk. Ongelukken. Gister-middag werd een 52-ja rig persoon aan den Haagweg te Leiden door een auto overreden. De man, die een schedelbreuk kreeg, werd in bewusteloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis aldaar overgebracht. Den automobielbestuurder treft geen schuld. Belgische vlucht el in g^n. Het s.s. „Copenhagen" is Donderdag-avond met 527 Bel gische vluchtelingen uit Rotterdam naar Londen vertrokken. Jl Pa ar den smokkel en. De grenswacht te Fleringen, gem. Tubbergen, heeft tien paarden aangehouden, die over de grens zouden worden gesmokkeld. Gezonken. De Nederlandsche stalen gaffel schoener „Oceaan", kapitein en eigenaar J. G. Mulder, van Groningen, is tijdens mist nabij Longships in aanvaring geweest en gezonken. De bemanning is gered, maar de vroifw van den kapitein is verdronken. Smokkelaars. Tusschen Ter Apel en Sellingen (Gron.) heeft de grenswacht Donder dagavond vier personen aangehouden, die vier paarden over de grens trachtten te smokkelen. Ze werden in de marechaussee kazerne te Ter Apel opgesloten. Congregatie van den Allerli. Verlosser. lot Provinciaal der Nederl. provincie is be noemd de hoogeerwaarde pater A. Beukers, tot consultor en admonitor de z.eerw. pater J. Ma- rij nissen, tot secretaris de z.eerw. uut(u- F van Pelt. OOSTENRiJKSCHE BODEN-CREDIT- ANSTALT. 3 pCt. PREMIELOTEN 1880, SERIE I. Trekking op 15 Mei 1915. Premiën Serie 2064 no. 22 kr. 90000, serie 577 no. 79 kr, 4000, ser. 818 no. 79 kr. 2000, serie 2164 no 31 kr. 2000. Ter amortisatie seriën 6 300 350 487 525 766 895 897 1079 1244 1525 1753 1800 1853 1878 2061 2132 2234 2384 2864 2975 3090 3292 3294 3541. Betaalbaar 1 September 1915. riir Italië. ROME, 21 Mei. Rrins 'Colonna heeft als rappor teur over het wetsontwerp inzake de buitenge wone volmachten o.a. gezegd: „Onze roemrijke nationale oogmerken wekken ons tot de grootste offers en duldzaamheid op. Dezelfde kreet, die in 1859 in heel Italië tot het groote hart van Vic tor Emanuel opging, doet nu een beroep op den Koning, het volk en het geweten van het parle ment. Hij komt uit de landen, die toen reeds met A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2