Dagblad voor Schiedam en Omstreken. toüzcJIu TWEEDE BLAD. Gevaarlijke vrienden. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f] f) f] 38ste Jaargang. Zaterdag 22 Mei 1915. No. 11236 f Pflby T0rlies £4 r Binnenland. Ststat-BeiteniaL FEUILLETON. Gemengd Meuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per'maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke, nummers 2 cent. overeetfoinstig op Ie polis vermelde voorwaarden. |UUU Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. réfcel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verlies van levenslange f 0 H H verlies van geheele I 1111 een hand, - invaliditeitI k w w voet of oogI UU H 1 U U een duimv ^2^_gg^ttarborj?d door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bil verlies van eiken ande ren vinger. Grevenkop Castenskjold. f Men meldt uit 's-Gravenhage d.d. 21 Mei De diplomatieke vertegenwoordiger van Dene marken bij ons Hof, de heer Grevenkop Castens kjold, is gisteravond 9 uur, in het Rust- en Herstellingsoord „Maris Stella," aan den Ouden Scheveningschen weg, waar hij sinds een 4-tal Weken wegens ziekte verpleegd werd, in den ouderdom van 61 jaren overleden. In de laatste dagen was de toestand van den patiënt gaandeweg verergerd en vandaag zéér zorgelijk. Hedenavond nog wordt de broeder van den ontslapene, de gezant van Denemarken te Londen hier verwacht, terwijl morgen zijne' zuster, die grootmeesteres is van H. M. de ko ningin van Denemarken, hier ter stede zal aankomen. De heer Grevenkop Castenskjold was gezant van Denemarken te Brussel en tevens bij ons Hof geaccrediteerd als minister-resident, welk ambt hij sedert 25 Mei 1906 bekleedde. Evenals alle bij ons Hof geaccrediteerde ge. zanten, was de thans ontslapen diplomaat lid van den Administratieven Raad van het Per manente Hof van Abitrage. Nederlandsch gezantschap bjj het Vaticaan. Werd dezer dagen in parlementaire kringen als ernstig in aanmerking komende voor den post van gezant genoemd de heer Jhr. mr. O. van Nispen, thans is er meer reden om aan te nemen dat voor den hoogen post zal worden aangewezen Excellentie mr. L Regout, gewezen Minister van Waterstaat, lid der 'Eerste Kamer. Aldus ver luidt althans in kringen, waar met het meeste gezag gissingen kunnen worden gemaakt aangaan de deze benoeming, die ten slotte alleen staat aan de Koningin, (Msb.) Afschaffing broederdienst. Naar uit Den Haag van welingelichte zijde verzekerd wordt, heerscht in parlementaire kringen de meening, dat het wetsontwerp, waarop door den minister van Oorlog by de bespreking van het bekende adres-Van Aalst c.s. werd gedoeld, alléén bevat, dat met het begin van de lichting 1917 de broederdienst zal worden afgeschaft. Daardoor zou het jaarlyksch con tingent, dat thans 28.000 bedraagt, met 17.000 worden verhoogd. Holland weerloos. Onder dezen titel schrijft de heer J. S. Meuw- sen in „De Middenstandsbond" een artikel, waarin hij herinnert aan het bekende adres voor algemeenen oefenplicht door de heeren Van Aalst c.s. gezonden. De schrijver eindigt aldus „Dat is mannentaal, waardig om aanstonds door een mannendaad van onze Regeerders be antwoord te worden. Uit alle deelen van ons land moet dit adres gesteund en zeker niet het minst door den mid denstand. Wij wekken alle middenstanders op bij wijze van adhaesie aan dit adres aan ons bureau Leidschestraat 4, hun naamkaartje te zenden, opdat namens duizenden midden standers instemming betuigd kan worden." Het wetsontwerp inzake het Nederlandsche ge zantschap by het Vaticaan komt Donderdag 3 'uni in de Tweede Kamer in openbare behan deling. c De commissie van rapporteurs over de sup- pletoire begrooting betreffende instelling van een Hidelijk gezantschap bij Z. H. den Paus, heeft Zlch hedenmiddag in de voorzitterskamer gecon stitueerd, d.w.z. zij koos zich een voorzitter en bePaalde den dag voor haar eerste bijeenkomst. Het correspondentiebureau verneemt, dat nu 0ch eenmaal is afgezien van een te spoed- ^schende behandeling, de verschijning van het °orloopig Verslag en van het regeeringsant- w°°rd daarop op normale wijze kan verwacht w°rden, al zal intusschen naar bekwamen spoed gestreefd worden. Naar het Fransch. 68) 2a?h nam het boekje, dat er het nieuwst uit oef' ^aar toen z« het open deed voelde zij bli> ei?s' en wel voor den derden keer, de na Vop®*0 van een onzichtbaar wezen, en ditmaal 2jde zij tevens, dat het Anna Wolsky was. heel ,q Was een allervreemde - en tevens een Voel duidelijk, griezelig en schrikwekkend ge- 2eke'. meer daar sylvia Bailey niet slechts ook -wist dat zi-i alleen in huis was, maar ■^acvU]let anders dacht of Anna was ver van Pi'iki-^H duurde dat onbehaaglijke en zenuw- toch -n<ie gevoel, dat er een.onstoffelijk en \ya. .niet onwerkelijk -frezen om haar heen zWakt niet lang- Het werd langzamerhand opemiil terwiji Sylvia haar oogen op het ge ep 'ae hoekje, dat zij in de hand hield vestigde Pl0tif-ens een zucht van verlichting gaf. Want Anna S begreep zü waarom de gedachte aan Tn Zluh 200 aan daar had opgedrongen, sschen twee bladzijden van het nu open TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 21 Mei. Sinaasappelen. Mandarijnen C i- t r oenen. Oudheden. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van het invoer recht op sinaasppelen, mandarijnen, citroenen en oudheden. De heer Ter Laan, verdedigt afschaffing van de invoerrechten op de benanen. Spr. ver klaart zich tegen de afschaffing van het invoer recht op oudheden. De meest ordinaire meu belen zijn nog belast met 5 pCt. en daarnaast zouden de dure oudheden vrij uitgaan. Dit acht hij een groote onbillijkheid. De heer Boissevain stelt tegenover de beweringen van den heer Kooien de uitdrukke lijke verklaring van Minister Kolkman dat de wijze van heffing van invoerrechten op de zuid vruchten in strijd was met de wet, Daarom stelde Minister Kolkman reeds voor ze te doen vervallen. Het onderhavige wetsontwerp zal tegemoet komen aan een ernstigen misstand. Het fmancieele bezwaar mag niet te zwaar wegen, meent hijde sinaasappelen zijn een uitstekend volksvoedsel. Tegenover den heer Ter Laan verdedigt hij de afschaffing der invoer rechten op de oudheden. De handel in oud heden ondervindt van de invoerrechten zeer veel nadeel. De heer F o ck wijst op het belang van onze kolonie Suriname dat zeer gediend zou zijn in dien op den duur de sinaasappelen-cultuur daar zich wist te ontwikkelen. Daarom steunt spr. gaarne dit ontwerp. De heer De Stuers steunt den Minister waar deze het invoerrecht op de oudheden wil afschaffen. Spr. noemt het een onrecht dat de oudheden belast werden naar de waarde. Het voor haar liggende boekje zag zy een door Anna Wolsky onderteekend briefje Het was een kort, in 't Fransch geschreven briefje, blijk baar een antwoord op een boodschap,haar door me vrou w Wachner gezonden om haar te herin- „neren aan haar belofte te komen thee drinken. 'tWas vreemd dat de Wachners nooit iets van dit briefje hadden gezegd, want het deed Anna's gedrag nog vreemder lijken dan ooit, te meer daar zij, toen zij het briefje schreef, nog stellig voornemens scheen, van mevrouw Wachner's uitnoodiging gebruik te maken. Op een der twee bladzijden, waar het briefje tusschen had gelegen, had de heer Wachner zich klaarblijkelijk onledig gehouden met po gingen om Anna's handschrift na te doen. Sylvia scheurde een onbeschreven bladzijde uit het boekje en legde dit toen weer op tafel neei. Het feit, dat de Wachners den laatsten brief van haar vriendin zoo zorgvuldig bewaarden, ontroerde haar. En weer zei zij bij zichzelf, dat zij de eenigen waren, die met haar treurden om Annas plotselinge verdwijning en er zich over verwonderden. Ook zij trokken het zich aw, dat Anna was heengegaan, zonder af scheid van hen te nemen. Zij schreef een paar regeltjes op 't stukje pa pier, ging daarna weer naar de eetkamer, legde het briefje op tafel neer en keerde toen naar de gang terug. Toen zij de huisdeur van den Chalet des Muguets opendeed, sloeg de hitte haar plotse- is onmogelijk die waarde te taxeeren, zooals spr.'s ervaring is na zeer vele jaren, 't Gaat echter zóó ver dat men bij de betaling van in voerrecht tracht de waarde hoog te doen schat ten om daardoor den schijn te wekken dat het ook veel waard is. Spr. acht het een goede gedachte dat de Minister tracht hier te lande een internationale markt te vestigen. De Minister van Financiën, de heer Treub, begint met zijn opvatting te verdedigen dat nl. dit ontwerp in de neutrale zóne ligt. Al zou de heer Kooien gelijk hebben met de bedoeling van Minister Kolkman, dan nog meent de Min. dat niet geraakt wordt aan den po litieken strijd wanneer één onderdeel van de invoerrechtquaestie, die speciale belangen raakt, nader wordt gere geld. De Min beroept zich op het mondeling overleg tusschen Minister Kolkman en de Com missie van Rapporteurs. Naar de overtuiging van dien minister was het bij den stand van zaken in de zuidvruchtenhandel hier te lande niet mogelijk bij een heffing naar de waarde er voor te waken dat de fiscus ontvangt wat hem toekomt. De Minister wilde niet terugkeeren' tot het waarderecht en daarom kwam hij er toe elk recht af te schafien. De questie zelf besprekend, wijst de Min. er op, dat de oeconomische toestanden zoozeer ge troffen worden door den oorlog, dat de prijzen van de genot-artikelen zeer gedrukt zullen wor den. Er behoeft dus geen rede te bestaan voor de vrees dat de afschaffing van de invoerrechten eigenlijk een zoet winstje zullen zijn voor de Spaansche houders van tuinen met sinaasap- pelenboomen. Waar er een ontwikkeling van energie, blijkt ten opzichte van een bepaalde handel daar ziet de Regeering zich verplicht die met alle kracht te steunnen. De heer Kooien gaf blijk van kortzichtige sentimentaliteit, toen hij in dit op zicht zich tegen het streven van de regeering verzette. Juist voor ons land, als neutraal land, en krachtens zijn ligging, is het in eerstkomende jaren van het grootste belang mede te werken om de internationale verhoudingen op econo misch gebied te herstellen. De Min. ontkent dat hij een cadeau geeft aan wien dan ook. De bedoeling is veeleer om een spiering uit te werpen ten einde een kabeljou te vangen. De heer Kooien en Ter Laan replicee- ren, waarna de Minister antwoordt. De algemeene beschouwingen worden gesloten. By art. 1 verdedigt de heer Van Deventer namens de Commissie van Rapporteurs een amendement om ook de bananen vrij te stellen. De heer Van Vuuren acht het prijsgeven van het geld niet gerechtvaardigd. V^anneer men echter de sinaasappelen citroenen en man darijnen gaat vrijstellen, ziet spr. niet in waarom bananen er buiten moeten vallen. De Minister van Financiën, de heer Treub, staat piet vijandig tegenover dit amendement. Integendeel: hij erkent dat het geheel en al .in de lijn van het ontwerp ligt. De Min. hield zich echter aan het compromis. Nu het verlan gen echter blijkt, bananen ook vrij te stellen, heeft de Min. geen bezwaar het over te nemen. De stemming over het wetsontwerp zal plaats hebben in de eerstvolgende vergadering. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter zegt de Kamer weei bijeen te zullen roepen tegen Donderdag 3 Juni. Het is zijn bedoeling dat dan aan de orde zal komen de suppletoire begrooting voor Hoofdstuk III (vertegenwoordiging bij het Vaticaan). De Voorzitter zegt 'dat men gisteren in de bladen kon lezen dat het afdeelingsonder- zoek reeds ver gevorderd was en reeds werden daaruit mededeelingen gedaan. Spr. acht dit een ingeslopen misbruik, dat, naar hij hoopt, niet meer zal voorkomen. De vergadering wordt gesloten. Een buitenkansje. In Zevenaar zijn 18 wegens smokkelarij in beslag genomen paar den verkocht, die ruim f 8000 hebben opgebracht, ten voordeele van het Rijk. („Hbl.") Belang r ij ke werken. Hoewel het hoofdgebouw der Staatsspoor te Maastricht zijn voltooiing nadert en met ingang van 1 Augus tus geopend kan worden, zijn de uitbreidings werken aldaar, nog lang niet klaar. Nu wordt een begin gemaakt met het empla cement, machineloodsen, werkplaats enz., waar aan nog wel voor 3 jaren arbeiden is en welke werkzaamheden nog ongeveer 1 millioen gulden zullen kosten. De kou en de regen. In de dorpen Wes- termeer en Joure vonden veehouders des mor gens koeien dood in de weide. De koeien stierven ten gevolge van de koude en de natte weiden. ling tegen. Weifelend keek zij naar buiten. Zij was bepaald zenuwachtig en van streek en voelde zich ternauwernood in staat in dit warme drukkende weer den terugweg te aanvaarden,- Voor het eerst voelde zij iets als weerzin van Lacville. Met verwondering, bijna met zelfver wijt, vroeg zij zich af, waarom zij eigenijk hier was ver van haar vrienden en haar eigen land. Het zou toch wel prettig zijn de breede, forsche gestalte Van Chester weer eens te zien en zijn goed, gezellig Engelsch te hooren. Zij verliet het huis en zette haar witte pa rasol op. Het was nog zeer' warm, maar links, achter het grasveld, lag de koele diepte van het kas tanjebosch. Waarom zou ze daar niet heengaan en wat uitrusten in de schaduw? Zij stak de verschroeide grasvlakte over en zocht een plekje waar zich in de ruwe heg een opening bevond, Weinige oogenblikken later was zij in de koele schemering, die onder het dichte hooge geboomte hing. 't Was heerlijk stil en rustig in 't bosch, en Sylvia verwonderde er zich over, dat de Wach ners hier nooit thee dronken. Maar vreemde lingen zijn altijd bang zich aan wetsovertreding schuldig te maken, althans dit meende zij en deze grond was waarschijnlijk het eigendom van een ander. Aan het eind van een pad zag zij tenminste de achterzij van een bord, waar misschien de woorden „te koop" op te lezen stonden. Zoete winst. Men meldt ons, dat een Friesche aardappelenhandelaar op een station van den N. 01 L. S. vijf waggons aardappelen, te zamen 1150 hectoliters had staan. Méér dan 'n week moest voor de waggons staangeld wor den betaald en werd de som voor deze aard appelen ingekocht voor den prijs van f2.50—f3 per H.L., een heel bedrag. Toen kwamen de consentenvoor f 3.50 per H.L. waren de aardappelen verkocht en was, aflevering en bevrachting met verzending te zamon genomen, in veertien dagen ruim f800 verdiend („Prov. Gron. Crt.") Geen spion nag e, maar toch straf baar. De coiffeur A. van D., een Nederlander, werd te Düsseldorf, als verdacht van spionnage, gearresteerd, omdat hij schriftelijke mededeelin gen in zijn das genaaid had en deze voor eene Nederlandsche firma naar Antwerpen wilde overbrengen. Het nader ingestelde onderzoek bracht intusschen aan het licht, dat het hier niet betrof spionnage, doch deze schrifturen al leen op den handel der bedoelde firma betrek king hadden. De man werd derhalve vervolgd wegens vervoer van schrifturen op verboden wijze en handelen in strijd met de voor de veiligheid des lands gegeven voorschriften, en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het crematorium te Driehuizen. Naar men verneemt, zijn tot dusver 15 personen in het crematorium te Driehuizen verbrand. Een negental nissen is reeds besteld, terwijl tot aan bouw van een tweeden oven wordt overgegaan. Zeker was het, dat dit mooie, schaduwrijke plekje reeds lang tot een villapark zou zijn ge maakt als het wat dichter bij de bewoonde wereld stond. Nu had het op sommige plaatsen bijna nog het aanzien van een oer woud. Hier en daar, tusschen de toefjes, gras, lagen nog hoopen kastanjes, in den vongen herfst van de boomen gevallen. Sylvia liep langzaam het kleine, kronkelende pad, dat het bosch op die hoogte doorsneed, af en daar zij trek had een poos op den grond te gaan zitten, begaf zij zich naar een plekje, waar de struiken en het hakhout uit den weg waren geruimd. Zelfs hier, waar de zonnestralen nooit door drongen, waren de grashalmen verschroeid door de hitte. Zij onderzoent den grond. Neen, zij hoefde niet bang te zijn dat het harde, droge zand haar mooi, katoenen kleedje zou bederven En terwijl zij daar zoo zat, merkte zij op dat. niet ver van haar af, daar waar het kreupel hout weer begon, de aarde kort geleden moest zijn omgewoeld. Over een oppervlakte van een vierkanten meter of meer, scheen men de aard- zoden te hebben opgegraven en toen weer neer gelegd. [Wordt «wvolgrfl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5