Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nienws. en de overwinning gewende Duitsche en Oos- tenrijksch Hongaarsche troepen den minstwaar dige onder de vijanden het hoofd weten te bieden. De actie tegen Italië. Een uitvoerig telegram van het Oostenrijksche hoofdkwartier maakt melding van de vlootactie in de Adriatische zee. Wij ontleenen er het volgende aan Den 24en Mei voor zonsopgang ondernam de vloot gelijktijdig een reeks succesvolle acties op de Oostkust van Italië, van VeDetië tot Barletta» In Venetië wierp een marine-vlieger 14 bom men, waardoor brand in het arsenaal veroorzaakt en een Italiaansche torpedojager zwaar bescha digd ..werd. Voorts wierp hij bommen op het station, het benzinereservoir en de ballonloodsen aan de Lido. In het zeer nauwe kanaal van Porto Corsini was een onzer torpedojagers, bemand met scherp schutters, binnengedrongen, toen het plotseling vlak naast zich op der oever een met talrijke soldaten bezette loopgraaf gewaar werd. Een groot deel van de totaal verraste loopgraaf bezetting werd neergeschoten, waarop drie goed-"7 verborgen strand batterijen een heftig vuur uit kanonnen van ongeveer 12 c.M. op onzen voorde monding van het kanaal liggenden kruiser »No- vara« en op onze torpedoboot No. 80 openden. De torpedoboot kreeg een treffer in de officiers- longroom, waardoor een man zwaar gewond en de torpedo boot lek geschoten werd. De »Novara« beschoot daarop de batterijen. Een kazerne werd in puin geschoten. De »Novara« kreeg verscheiden treffers. Een luitenant en vier man werden gedood, en vier man zwaar en verscheiden licht gewond. Te Rimini werden door den pantserkruiser »St. Georg« het station en de bruggen beschoten. Te Sinegaglia werden door de 3>Zrinyi« een spoorwegbrug, een watertoren, de havenwerken, het stationsgebouw en een trein vernield. Sta tion en treiD, benevens de in de omgeving lig gende gebouwen verbrandden. Te Ancona werden door het gros onzer vloot de oude vestingwerken, de artillerie- en cavalerie- karnpen, de werven, de electriscte centrale, het station, de gashouders, het petroleumdepöt, het seipstation, en het station voor draadlooze tele grafie beschoten. Door verdwaalde granaten en branden werd ontzaglijke schade aangericht. Twee stoomschepen in de haven werden tot ziDken gebracht. De spoorwegbrug over de Po- tenza werd door de »Radetzky« beschoten en beschadigd. Der »Admiral Spaun« met 4 torpedojagers, be schoot de spoorwegbrug over deSinarca, en voorts het spoorwegstation, de locomotievenloods, de pompinstallatie enz. te Campo Marino, vermelde het semstation van Tremitie, en beschadigde dat van Torre Ui Mileto. De »üelgoland« met drie torpedojagers beschoot Viesti en Mantredonica, en ontmoette bij Bar- letta twee Italiaansche torpedojagers, die dadelijk onder vuur werden genomen en achtervolgd. Een ontkwam er, maar de tweede, de »Tur; bine«, werd door onze torpedojagers »Csepel« en »Patra« bij Pelagosa naar de kust gedrongen, en door een granaattreffer in de machine en een in den ketel, lamgescnoten. Hij bleef brandend en in zinkenden toestand stilliggen en gat zich over. De »Csepel«, de »Patra« en de »Lika« redden 35 man der equipage, waaronder de commandant, alle officieren en het machinepersoneel en namen hen gevangen. Het redding werk werd gestoord door twee van het noordoosten tot op 900(1 meter naderende slagschepen van het type »Vittorio Emanuelle« en een huipkruiser. In het daaropvolgende gevecht kreeg alleen de »Csepel« een onbeteekenenden treffer, waardoor één man zwaar en twee man licht g'ewond wer den. Het vijandelijk vuur werd door de »Helgo- landt en de torpedojagers naar allen schijn mej succes beantwoord, op den minimum-afstand van 8Q00 meter. Aan de Oostenryksch-Italiaansche g r e,/i s. .Uit Weenen wordt gemeld Aan de grens van Tirol en Karintie zijn bier en daar kleine afdeelingen Alpentroepen over de grens getaokken. Waar zij op onze stellingen stietten en onder vuur genomen werden, keerden zij terug. Van Italiaansche zijde wordt gemeldt Aan de grens bij Carnia opende de Oostenrijk sche aitillerie om 7 uur in den avond van 23 Mei het vuur op onze stellingen, zonder resultaat Op 24 Mei begon onze artillerie overal de stel lingen der vijandelijke artillerie te beschieten. Langs de grens bij Friuli rukken onze troepen overal het vijandelijk grondgebied binneD, waarbij zij slechts op zwakken tegenstand stuitten. Wij hebben Caporetto, de hoogten tusschen de Indrió en Isonzo, en de plaatsen Versa, Cervignano en Terzo bezet. De vijand trok zich terug, de bruggen vernie lend en de huizen in brand stekend. Onze torpedjjagers opende het vuur op een vijandelijk detachement te Portobu30 en ont scheepten troepen, die 70 Oostenrijkers gevangen namen, die naar Venetië werden vervoerd. Onze verliezen zijn 1 doode en eenige gewonden. Het Vaticaan. De corresp. van de ïTijdu schrijft uit Rome De Waarborgwet blijft gehandhaafd. Uit eigen beweging verlaten de Pruisische en Beiersche ge zanten bij den H. Stoel Rome. In het vrije ver- keèr van den II. Stoel met de hiërarchie van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland zal worden voorzien en het »Giornale d'Italias dan ook ver- klaartdegeruchten,|volgens welke de regeering plan nen zou koesteren in tegenovergestelden geest, voor geheel onjuist. De wachtposten in het Vaticaan zijn verdubbeld bij wijze van voorzichtigheidsmaatregel, doch voor opstootjes bestaat geen vrees. Politie en bersaglieri houden een waakzaam oog op het Sint Pieters plein, gelijk dit ook wel bij groote feestelijkheden in den St. Pieter zeiven geschiedt. In de Italiaansche kolonies. De »Messagero« meldt, dat er reeds Duitsche en Turksche officieren met geld en geschenken voor hoofden der stammen in het binnenland naar Tripoli en Barka zijn gegaan, teneinde een grooten opstand tegen Italië uit te lokken. Zy stelles zich, zegt het blad* voor, dat de Italiaansche troe pen en de trouw blijvende bevolking zich onder bescherming van de Italiaansche oorlogsschepen naar de kust zullen {terugtrekken. De Oostenrijksche marine heeft maatregelen getroffen om duikbooten en torpedobooten uit te zenden ten einde de Italiaansche kustverdediging aaD te vallen. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Een vertegenwoordiger van het »Morgenbladc< te Christiania had een onderhoud met den eige naar van het stoomschip Maricopa®, die ver klaarde, dat de kapitein hem draadloos gemeld had, dat het schip beschadigd was op twee plaatsen, die ongeveer 50 meter van elkaar verwijderd zijn, zoodat het getorpedeerd moet zyn. De ramp had plaats bij de Doggersbank. Het stoomschip had een bemanning! van 38 koppen en was met 9000 ton olie van Newport News op weg naar Rotterdam. Op-de »Iris«, de postboot van de Tyne op Ber gen, die gisteren voor de Shields aankwam, ver telde men, dat een Duitsche duikboot getracht had het stoomschip Zaterdag in de Noordzee in den grond te boren. De »Iris« had ook 28 man aan boord van het Noorsche stoomschip »Miner- va« van Haugesund, dat door dezelfde duikboot was getorpedeerd. De op de alris afgeschoten torpedo was onder den kiel doorgegaan en op eenigen afstand ontploft. Men had zich uit vrees, dat het schip beschadigd was en zinken zou, reeds in de reddingsbooten begeven, toen men zijn dwa ling inzag en naar boord terugkeerde. Het laatste wat men van de duikboot gezien had, was, dat de Duitscbers bezig waren hun voorraden uit de »Minerva« aan te vullen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het Russische linieschip »Panteleiman« behoorend tot de Zwarte Zeevloot door een Turksche onderzee boot in den grond is geboord. Men heeft van Turksche zijde het bestaan van de duikboot, zoolang van haar optreden niets be kend was geworden, geheim gehouden. AAN DE DARDANELLES De »Hestia« beweert uit goede bron te kunnen melden, dat Italië 40 000 man naar de Dardanellen zal zenden. Italianen zullen in Montenegro landen om Cat- taro te veroveren en het front tegen Dalmatië te versterken. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat het En- gelsche slagschip »Triumph" in de Golf van Saras voor Ari Boernoc getorpedeerd is. Reuter seint uit Londen De eerste Fransche divisie maakte den 2isten ei aanmerkelijk vorderingen en is thans dicht bij de Turksche loopgraven. De vijand deed een krachtigen aanval op de Indische brigade en ver kreeg tijdelijk vasten voet. Bij een tegenaanval werden de Turken onmiddellijk teruggedreven met een verlies van vijfhonderd man. Er is een wapenstilstand toegestaan om de dooden te begraven, van welke er meer dan 3000 dicht by onze loopgraven liggen. De Fransche en de Engelsche vloot-divisie maakten in den nacbt van den 24en Mei onder kleine verliezen aanmer kelijke vorderingen. De territoriale divisie kwam ook vooruit en heeft een nieuwe linie bezet. ALLERLEI NIEUWS. lil tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin van Duitschland werd gister het doch tertje van het kroonprinsenpaar gedoopt. Het prinsesje ontving den naam van Alexandrine Irene. De kroonprins woonde de plechtigheid niet bij, daar hi] als legeraanvoerder zijn post niet verlaten wilde. Als peet voor de prinses waren o.a. het 5e leger gekozen, aan het hoofd waarvan de kroonprins staat, en de bemanning van het oorlogsschip „Kronprinz", die zich door deputaties deden vertegenwoordigen. - De staking van de Londensche trambe ambten begint in omvang af te nemen. Maan dag hebben zich eenige honderden bij de directie aangemeld, meest mannen boven de 40 jaar. De tram heeft met hun hulp en die van „vrijwil ligers" den tweeden Pinksterdag al heel wat menschen vervoerd. Het Zweedsche stoomschip „Hernodia", van Hernoesand, is op 23 Mei ten Oostén van het loodsstation te Soederarm op een verankerde mijn geloopen en binnen zes minuten gezonken. De bemanning van 22 koppen is gered. De deelneming van Italië aan den wereld oorlog zal in de Vereenigde Staten van Amerika aanmerkelijke economische gevolgen veroorza ken. In de Vereenigde Staten van Amerika wonen circa 1,300,000 Italianen, waarvan 35 pCt. tot de reservisten behooren. In New-York al leen wonen meer dan 400,000 Italianen Door de oproeping der Italianen zal in bepaalde in dustrie-centra, in het bijzonder voor spoorwe- genaanleg en wegwerken, groot gebrek aan ar beidskrachten ontstaan. De toestand van koning Constantijn van Griekenland geeft naar aan de »Times« gemeld wordt, ernstige rede tot bezorgdheid. De kleine operatie, die de koning ondergaan heeft, heeft geen verbetering gebracht, waardoor thans dr. Kraus, uit Berlijn ontboden is. Met het oog op aen ernst van den toestand zijns vaders is prins George van Griekenland uit Parijs naar Athene vertrokken, vergezeld door twee Fransche professoren. Toen gisteren-avond in een te Burgaus stil houdenden militairen trein door menschen uit de streek geschenken en bloemen geworpen werden» reed een passagierstrein tusschen de menigte Vier personen werden gedood, 7 zwaar en ver scheidene licht gewond. De oorlogscorrespondent van „De Tijd" seint van de grenzen Zaterdagmiddag is de Sint Pieterstatie te Gent door, talrijke bommen, uit vijandelijke vliegtuigen geworpen, grootendeels vernield. Mr. Zegers Yeeckens. f "Op 67-jarigen leeftijd is te Heemstede over leden de heer Mr. Lambertus Zegers Veeckens, oud-privaat-docent in de rechten aan de Uni versiteit te Amsterdam, oud notaris en oud-lid van den gemeenteraad te Amsterdam. O.a. was de overledene jarenlang voorzitter der Vereeni- ging tot bestrijding der kwakzalverij. Geen vreemdelingen op Texel. De commandant der troepen op Texel ver biedt met ingang van den lsten Juni den toe gang tot de gemèente Texel aan alle niet Ne derlanders onverschillig van welke nationaliteit, geslacht ot leeftijd. Van dit verbod zijn uitgezonderd lo. alle niet Nederlanders als bovenbedoeld, welke op heden reeds in genoemd gebied zijn gedomicilieerd 2o. niet (Nederlanders, aan wie, op schrifte lijke duidelijk gemotiveerde aanvrage, een bij zondere vergunning tot verblijf in bovengenoemde gemeente is verleend, aan welke vergunning bijzondere voorwaarden zullen verbonden wor den. Overtreding van bovengenoemd verbod wordt gestratt met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. Valsche zilverbons. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat een valsche zilverbon van f2.50 (nieuwen vorm) is aangetroffen, dragende als serieletters B. F. en als nummer 09237. Bij vergelijking met de echte bons springt het verschil terstond in het oog. Reeds aanstonds blijkt, dat de blauwe rand en de cijfers 2.50 in het midden van de bons aanmerkelijk flauwer van kleur zija. Zeer duidelijk is dit zelfde verschil te bemerken bij vergelijking van de strafbepaling in den rand aan de onderzijde van de bons voorkomende. Op de echte bons is deze strafbepaling scherp en duidelijk gedrukt, op den valscben bon daarentegen zeer flauw, ge- vlekt„en in lichter blauw. r Voorts is de zwarte tekst van den valscben bon onduidelijk en gevlekt, zoodat nagenoeg alle letters afwijkingen vertoonen. De streep onder den naam van den minister van Financiën ein digt op den valschen bon in een vlek, terwijl ook onder die streep een zwarte vlek zichtbaar is. Noch bet een noch het ander komt op de echte bons voor. Zeer duidelijk is ook de valsche bon te onderkennen indien men dezen tegen het licht houdt. Men ziet dan dat de vervaardiger van den valschen bon getracht heeft een water merk aan te brengen. Boven elkander bespeurt men twee malen onduidelijk de cijfers »f2.50«. Houdt men de echt* bons tegen het licht, dan ziet men het watermerk slechts eenmaal en wel in duidelijke cijfers »f2.50«. Eindelijk worde nog opgemerkt, dat de onder grond van den valschen bon een andere kleur vertoont dan die van de echte bons. De onder grond van de echte bons is lichtblauw met fi guren van zeer licht gele kleur. Van den valschen bon is de ondergrond lichter van kleur en zijn de daarin voorkomende figuren wit. Aangezien valsche bons niet door bet rijk zullen vergoed worden, zal het publiek ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij de bovenomschreven* kenmerken, ver toonen, te weigeren of wel zooveel mogelyk mat inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van bet ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaal meesters aan te bieden. Tjjdel(jk gezantschap b\j het Vaticaan. Te Leiden zal hedenavond van orthodox-protes- tantsche zijde een meeting worden gehouden, waarin ds. Krop, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, verschillende bezwaren zal aanvoeren tegen het wetsontwerp inzake het. gezantschap bij den Paus. i Mr. v. d. Berg, lid der anti-revolutionaire partij, die zich iu de Eerste Kamer in beginsel had ver klaard voor het herstel van het gezantschap bij den Paus, verdedigt tnans in de »Rotterdammer« op de volgende gronden de souvereiniteit des Pausen Bij de wet van het koninkrijk Italië van 13 Mei 1871, gewoonlijk »de wet op de waarborgen^ genoemd, werd o.a. bepaald 1. dat de persoon van den Paus heilig en on schendbaar is, dat hij persoonlijk onttrokken is aan elke Italiaansche jurisdictie en dat hij noch gevangen kan worden genomen, noch gedagvaard (art. 1); 2. dat elke aanslag tegen zijn persoon en elke uitlokking daarvan strafbaar zijn, alsof deze feiten waren gepleegd tegen den persoon des konings (art. 2); 3. dat de Italiaansche autoriteiten in alle dee- len van het koninkrijk aan den Paus de eerbe- wijzingen zullen geven, aan »souvereinen« ver schuldigd, en dat hij bevoegd is voor de bescher ming van zijn persoon en de bewaking van zijn paleis het gebruikelijk aantal krijgslieden in dienst te houden (art. 3); 4. dat de residentie van den Paus exterritoriaal grondgebied is, zoodat geen Italiaansch ambtenaar dit gebied mag betreden, zelfs ter rechtmatige uitoefening zijner functies, zonder uitdrukkelijke vergunning, door of vanwege den Paus gegeven (art. 7); 5. dat de Paus het recht heeft van actieve en passieve diplomatieke vertegenwoordiging bij en van vreemde staten (art. 11). Mijns inziens, zegt mr. van den Berg, volgt uit deze bepalingen, welke, voor zooverre mij bekend, door geen enkele mogeudheid zijn bestreden, dat de Paus, behalve hoofd der Roomsche Kerk, ook een souverein is, zij het dan een souverein zon der ander wereldlijk gebied dan het Vaticaan en omgeving. Eene vergelijking van den Paus met andere bestaande of eventueel mogelijke hoofden van Christelijke kerkgenootschappen in het bui tenland, welke ik dezer dagen las, gaat dus niet op. Laatstgenoemden zijn immers onderdanen van hunne Regeeringen; doch de Paus is niemands onderdaan, zelfs niet van den koning van Italië blijkens diens eigen wet op de waarborgen. Van daar dat de vertegenwoordiging van Nederland bij het Vaticaan, bijaldien daartoe wordt besloten, wel degelijk moet ressorteeren onder het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, en niet, gelijk wel eens werd betoogd, onder het Departement, waartoe de kerkgenootschappen behooren. Men vergete ooi niet, dat wanneer onze Re geering in de tegenwoordige rechtspositie van den Paus een bezwaar mocht zien tegen een gezant schap, zy op denzelfden grond zal moeten wei geren, den internuntius ais lid van het bij haar geaccrediteerde corps diplomatique te ontvangen- Ook hare practijk van oificieele vergunning te geven aan Nederlanders, om Pauselijke ridderor den aan te nemen, is alsdan niet anders dan een sedert jaren bestaand misbruik, dat onverwijld ^moet ophouden. Wat méér zegtaan beide verkeerde handelin gen zouden ook de leden van de Volksvertegen woordiging indirect schuld hebben, in zoo verre, naar mijn weten, daartegen nimmer door hem, oppositie is gevoerd. Ik betwijfel of de bestrijdere van het eventueele gezantschap bij het Vaticaan op juridische gronden deze consequentie van hun stelsel zullen aanvaarden. De Harwichboot „Cromer'' aangevallen. De gisteren te Rotterdam binnengekomen Harwichboot „Cromer", is op ongeveer 4 mijl ten noorden van het lichtschip Noord Hinder door een Duitsche duikboot aangevallen. Kapi tein Barren, die op de brug was, vertelde: Gisterochtend om half acht gaf plotseling de uitkijk op „een voorwerp aan stuurboordsboeg." Ik zag in die richting en ontdekte de periscoop van ieen duikboot. Dadelijk daarop zagen wij het spoor van een torpedo die, naar ik schat met een snelheid van 40 mijl in het uur op ons aankwam en 14 M. voor den boeg van het schip ons voorbij ging. Ik liet onmiddellijk sturen in de richting, waar ik de duikboot had gezien, want dat is de^ beste manier van handelen, maar zij moet dadelijk na het schot zijn ondergedoken, want niemand van ons heeft ze weer gezien. Wij hebben daarop de reis naar Rotterdam onge- hinderd voortgezet. De Duitschers hebben slecht gemikt, want op den betrekkelijk kleinen afstand, die ons van hen scheidde, hadden zij ons kunnen treffen. Kapitein Barren heeft al tweemaal eerder duikbooten gezien, maar dit was de eerste maal, dat zijn schip is aangevallen. (N. R. Ct.) Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich» in den morgen van 26 Mei medegedeeld door hei Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te Christiansund. Laagste barometerstand 755.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, later wellicht toenemenden zuid- t IL J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2