Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gevaarlijke vrienden. Gratis Ongevallen verzekering 38ste Jaargang. Donderdag 27 Mei 1915. No. 11239 üTereeiïomstii od de polis yermelde Yoorwaarden. Officieel» berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Botemraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maat plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bQ verlies bjj verlies hij verlies van elkeu ande ren vinger levenslange verlies van geheele van een een hand, invaliditeit voet of oog een duim: w:u s vinger; De^veraekermg wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. KENNISGEVING. 1 - Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoekvan de N.V. Lak» Verf-en Vernisfabriek „Ivormica", om vergunning tothc uitbreiden harer fabriek aan de Willemskade 15 en 17, kadaster Sectie L, no. 2028, door bijplaat sing van een distilleerketel, ter vervanging van een kookketel. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 10 en Juni a.s., des voor middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zjj, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Mei 1915. Burgemeester en wethouders voornoemd, Dte Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van Willem Gerhardus van Put, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden draok, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- voorlecaliteit van het pand Boterstraat 19. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kun- ben worden ingebracht. Schiedam, 27 Mei 1915 Burgemeester en Wethouders voornoemd, tie Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het offensief van generaal Mackenzen goede vorderingen maakt. Ten Zuid-Oosten van (Radymno is, nadat de Oostenrijksche troepen het bruggehoofd ten Wes ten van de San stormenderhand hadden genomen» °ok de overtocht over de San geforceerd. Verder noordelijk hebben onze troepen, na een gevecht in de buurt ten Oosten van Lazy, en Naar het Fransch. 71) O, monsieur had een uur vroeger moeten komen. Madame Bailey was zoo vreeseliik te leurgesteld omdat monsieui niet voor het eten kwam! Er was een keurig dinertje klaarge blaakt onder zijn persoonlijke leiding voor me- vrouw Bailey en haar gasten. En hij vertelde Chester, die langzamerhand pheel in de war werd gebracht door het drukke evendige gepraat van den Franschman, dat kit speciale dinertje om acht uur besteld was n dat madame Bailey dien middag twee gasten nad gehad. Zei u niet, dat mevrouw Bailey naar 't casino is? Mais oui, monsieur. «et was niet in Chester opgekomen, dat er jkge^Casino kon zijn in de plaats, waar Sylvia Maar alles in Lacville, de Villa du Lac inbe- o epen, was heel anders dan de Engelsche ad- °caat zich had voorgesteld. op de linie Korzenica—Zapalow (aan de Lubas zowkajjjbelangrijke vorderingen gemaakt. De buit en het aantal krijgsgevangenen neemt toe. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Przemysl zijn onze legers tegen de sterke stellingen van de Russen een aanval begonnen, die langzaam vor deringen maakt. Het aantal krijgsgevangen der laatste twee dagen is tot 25.000 gestegen. Aan oorlogsmateriaal was tot gisteravond buitgemaakt 54 lichte en 10 zware kanonnen, alsmede 64 machine-geweren en 14 munitie-wagens. Ten Zuiden van de Dnjester en in Russisch- Polen is de toestand onveranderd. Bij de gevechten ten Noorden van de Weichsel zijn 998 Russen gevangen genomen. VAN HET WESTELIJK FRONT. Het FraBSche communiqué meldt, dat de Engel- schen aanzienlijke vorderingen maakten ten n.w. van Tangres tegenover de Fosse de Colonne. De Franschend veroverden een vooruitspringen Duitsche schanswerk, les Cornailles. Meer zuidoostelijk, aan den weg van Aix Neu- lette naar Souchez, veroverden wij over een front van 1 km. een groote loopgraaf. Ten westen van denzelfden weg zijn wij een aanzienlijk eind vooruitgekomen in de helling bij Buval. De Franschen wonnen voorts een weinig terrein ten zuidwesten van Souchez en bii Car- leul. J De Franschen wonnen terrein op de bergkam men ten n.o. van Lorette en ontnamen zij den Duitschers een loopgraaf ten noorden van Souchez. Een vrg levendig artilleriegevecht ontstond in de streek van Soissons en Rheims. Fransche vliegers wierpen 230 projectielen, waarvan 82 groote bommen van 10 kilo en 14 granaten van 155 m.M. De goede uitwerking kon op verscheidene punten worden waargenomen, met name in het Duitsche vliegerspark bij Her* villy, ten zuidoosten van Roulers, waar een loods en een vliegmachine werden verbrijzeld. Vier granaten werden op het station van Douai geworpen. Er werd brand geconstateerd in de buurt van het goederenstation. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede Een nachtelijke vijandelijke aanval tegen de door ons gewonnen stellingen ten westen van den vijver bij Bellewaarde werd gemakkelijk afgesla gen. Het aantal machinegeweren, dat aan de Engelschen werd ontnomen, is vermeerderd tot 10. Ten noordoosten van Givenchy gelukte het gisteravond aan Engelsche kleurlingen, een voor uitspringend gedeelte van onze voorste loopgraven te bemachtigen. Verder zuidelijk, tusschen Liévin eu de Lorette-hoogte werd in den namiddag een zeer ver vertakte Fransche aanval ondernomen, die volkomen mislukte. Noordelijk en zuidelijk van den straatweg Souchez—Béthune was het den vijand aanvankelijk gelukt, in onze loopgraven binnen te dringen. Nachtelijke tegenaanvallen brachten ons echter weer in het volkomen bezit van onze stelling. Honderden Franschen bleven als krijgsgevangenen in onze handen. Bg de gevechten aan de Lorette-hoogte heeft een Silezisch regiment van de infanterie zich Mijnheer Polperro spreidde met welsprekend gebaar de handen uit. Zou monsieur misschien zoo goed willen zijn mij toe te staan hem naar het Casino te brengen vroeg hy. - Madame Bailey zal nog niet zoo gauw thuiskomen, misschien pas over een uur, of over twee uur. Dan zal ik wel zorgen dat uw bagage naar het Pension Mal- fait wordt gebracht. Vreemd., heel vreemd! Thuis, in Market Dal- ling, hield Sylvia altijd veel van vroeg naar bed gaan. En volgens den hotelhouder bleef ze nu misschien wel uit tot één uur 's morgens en wel 's Zondagsmorgens Mijnheer Polperro liet Chester in het statige salon. Maar binnen een paar minuten kwam hij terug, na zijn witte schort en zijn koksmuts te hebben verwisseld voor een grijze alpaca jas en een zachten, vilten hoed. Terwijl zij haastig langs het pad, dat om het meer liep, voortstapten, begon ook Chester onder de bekoring te geraken van het stadje. Het was er zoo heerlijk en vroolijk, zoo echt Fransch, zei Chester bij zichzelf. En het meer was zoo mooi, het had zoo iets geheimzinnigs en fantastisch bij maanlicht. Na een poos sloegen zij een smalle, donkere laan in. Geen heel grootsche ingang tot ons mooi Casino, zei mijnheer Polperro spijtig. Maar dat is niets. Van binnen is het zooveel te mooier... En hij lachte blij. bijzonder onderscheiden. Een vijandelijke aanvaj in het oostelijk deel van het Bois le Prêtre, werd gemakkelijk afgeslagen. Ten zuiden van Lens hebben onze vliegers een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Het Oostenryksch -Hongaarsch Hoofdkwartier deelt mede In Tirol is een vijandelijke afdeeling Condino (Judicarië) binnengerukt. Bij den Padon-pas ten N.O. van den berg Marmolata, zijn de Italianen bij de eerste scho ten gevlucht. Aan de Karintische grens hebben troepen ver scheidene aanvallen onder aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten westen van de Plöchen is de vyand met achterlating van wa penen gevlucht. In het grensgebied nabij de kust is het tot dusver niet tot gevechten gekomen. Van Italiaansche zijde wordt gemeld Op 24 Mei bezetten onze troepen Foriella, Mon- tozso, den pas van Tonale en Ponte Caffaro in het gebied van den Val Guidicaria benevens de streek ten Noorden van Ferrara di Nontabaldo, voorts Monte Corno en Monte Toppiano. op de Noordelijke helling van het Lessini-gebergte Pasubrio, de Monte Boffelani, aan de uiteinden van de valleien van Agno en Leogra en ten slotte: de hoogten en de passen van den Val di Brenta. Wij maakten verscheidene gevangenen. In Oadore bezetten wij alle passen en de om streken daarvan. In de Karnische Alpen, veroverden wij in den nacht van 24 op 25 Mei door bajonetaan- vallen den Inferno Pas, aan het einde van de Degano-rivier. Op de gi ens van Friuli, vervolgden wij op 25 Mei aan den middenloop dér Isonzo op geluk kige wijze ons offensief in de buurt van Caporetto. Wij stelden troepen op op de veroverde hoog ten, langs de Indrio en de Isonzo. De Oostenrijksche artillerie van Santa Maria en Santa Lucia, ten Zuidwesten van Tolmino, opende het vuur op de door ons bezette hoogten tusschen de Indrio en de Isonzo, zonder resul taat evenwel. Aan den benedenloop der Isonzo zetten wij eveneens het offensief voort, teneinde ons in het bezit dezer rivier te stellen. Overal trekt de vijand terug, daarbij de bruggen vernielend en ons andere hinderpalen in den weg stellend. Onze vlegers hebben de electrische centrale en het spoorwegstation van Monfalcone met bommen beworpen. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Een Amerikaansch schip getorpedeerd. Het Amerikaansche stoomschip «Nebraska®, van Liverpool onderweg naar Delaware, is op 40 mijlen afstand van Fastnet getorpedeerd. De bemanning bevindt zich in" de redding booten in de buurt van het zinkende schip. Reuter seint uit Londen:' De Nebraskan keert terug met het voorrnim vol water. Een gewapende trawler is bij het schip. De duikboot, die het heeft getorpedeerd, was dui delijk gezien. De «Nebraskan» voerde groote Amerikaansche vlaggen en de naam was met groote letters op beide zijden van het schip geschilderd. Het is haast onmogelijk dat de duikboot onkundig is geweest van de nationaliteit, te meer daar het een heldere, mooie avond was. Waarschuwing voor vijandelijke onderzeeërs. Volgens een bericht in de Engelsche bladen, maakte het secretariaat van de admiraliteit het volgende bekend Teneinde koopvaardij- en andere schepen te waarschuwen voor de nabijheid van vijandelijke onderzeeërs, kuunen de volgende signalen ge bruikt worden De B-viag van de internationale code boven een bal (geheschen, waar deze het beste te zien is) beteekent«Vijandelijke onderzeeer in de nabijheid. Bij nacht heeft een voortdurend doen flikkeren van een letter »S« dezelfde beteekenis. AAN DE DARDANELLES Uit Athene verneemt de «Daily Telegraphs, dat naar schatting de Turksche verliezen aan de Dar danelles 80.000 man beloopen. Een groot aantal gewonden wordt naar Smyrna en Anatolië gezon den. le Constantinopel is de stemming der Turken tegen de Europeanen zeer verbitterd. Onder het geringste voorwendsel worden personen gearresteerd. De «Central News® verneemt uit Rome, dat vol gens een telegram uit Athene Zaterdag nog meerdere divisies op het Gallipoli-schiereiland on der bescherming der vloot geland zijn, zoodat thans ruim 90.000 man op Gallipoli is geland. De schepen bombardeerden hevig de Turksche stel lingen. De landing werd met volkomen succes uitgevoerd. ',Zaterdag en Zondag werd met voort durende heftigheid gevochten. De Turken vielen gedurende den nacht aan. doch werden met aanzienlijke verliezen teruggeworpen. De geal lieerde troepen veroverden eën aantal versterkte stellingen. Toen zij vlak voor de groote, glazen deuren stonden tikte hij Chester veelbeteekenend op den arm. Misschien zou monsieur het wel aardig vinden om lid te worden van de Club, zei hij zacht. Ik zet er monsieur niet toe aan. Maar mevrouw Bailey en haar vrienden zijn allen lid en 't is bijna zeker dat we hen daar zullen vinden. Ik geloof dat we ons de moeite van hen in de speelzalen beneden te zoeken, kunnen besparen. De speelzalen Sylvia lid van een ciub En als de meeste advocaten had hij een vluggen gedachtengang en hij begreep dat dus onmid dellij k van een speelclub Neen, dat was ongelooflijk I Ik denk dat hier een misverstand is, zei hij beslist. Ik geloof niet dat mevrouw Bai ley lid van een club is. Mijnheer Polperro keek ten hoogste verbaasd. O zeker is ze lid van een club. zei hij. 'tZijn alleen de heel eenvoudige lui, die zich tevreden stellen met een hal ven gulden te wagen aan de kleine speeltafels in de beneden zalen. Maar zooals monsieur wil hij haalde de schouders op. Ik dring er niet op aan, dat mijnheer lid wordt van de club Zonder te antwoorden betaalde Chester de enkele guldens toegang voor hem en zijn met gezel en, zich een weg door de menschenme- nigte bahende, liepen zij langzaam de beneden zaal door. ÏTALIë. Het «Berliner Tageblatt« verneemt uit Chiasso dat de te Rome verschijnende staatscourant mee deelt, dat art. 243 van de wet op de koopvaardij is ingetrokken. Bedoeld artikel behelsde, dat voor het geval van wederzijdsche gelijke behandeling het kapen van vijandelijke schepen bij het uit breken van een oorlog achterwege blijft en dat aan koopvaardijschepen van den vijand, die zich bij het uitbreken van den oorlog in Italiaansche havens bevinden, een termyn wordt toegestaan binnen welken zij mogen vertrekken. De intrekking van deze bepaling heeft ten doel, dat de Italianen naar hun bladen zelf toegeven zich zullen kunnen meester maken van de - Nu, monsieur, ik heb toch gelijk gehad. Madame Bailey is in de club. Goed, laten we dan naar de club gaan, zei Chester ietwat ongeduldig. Hij begon, althans hij meende dat hij het begon te begrijpen. De Club was zeker een klein gesloten onderdeel van het Casino, met een leeszaal en zoo meer, Sylvia had zeker kennis gemaakt met eenige Fransche gasten in haar hotel en dezen hadden haar overgehaald lid van de Club te worden. Hij begon zijn vermoeidheid van zich af te schuddende ongewone omgeving amuseerde en interesseerde hem toch, al zag hij veel dat hem stuitte. Tien minuten later was hij, dankzij de vrien delijke bemiddeling van mijnheer Polperro en van een offer van tien gulden, zelf ook lid van de Club en vrij het heiligdom te betreden, waar de aanbidders der wispelturige godjn met goud in plaats van met zilver speelden. De menschen, die hier om de tafel stonden en met kouden, berekenenden blik hun tien gulden stukken en bankbiljetten op het spel zetten behoorden zelfs Chester merkte het op tot heel andere maatschappelijke kringen als de vroolijke. zorgelooze menigie beneden. f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1