Binnenland. *tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Duitsche schepen, die sinds Aug. 1914 in de ha vens van Genua, Livorno of Palermo liggen. De Italiaansche regeering heeft reeds zeven Oostenrijksche koopvaardijschepen in beslag en de bemanning gevangen genomen. De »Times« zegt Vele van de vijandelijke schepen in de Italiaan sche havens zijn mooie passagiersschepen. De twee grootste zijn de »Moltke«, van 12.000 ton, en de »König Albert« van 10.500 ton, die beide te Ge nua liggen. De »Bayern«, van 8000 ton, is te Napels en er zijn 26 schepen van tusschen de 4000 en 6000 ton in verschillende havens. Of de schepen in beslag genomen of alleen tot het einde van den oorlog opgevorderd worden, doet er weinig toe, zij zullen gebruikt worden ten behoeve van de geallieerden. ALLERLEI NIEUWS. Te New York zijn, volgens den correspon dent van de Times", statistieken openbaar gemaakt, die de ontzaglijke toeneming van den Amerikaanschen uitvoer naar Skandinavië en Nederland uitwijzen. In enkele gevallen bedroeg de uitvoer het tienvoudige van dien gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. Het is zeker, dat Duitschland uit Skandinavië voorra den van allerlei aard krijgt. Lubeck en Stettin zijn nu de grootste havens in Duitschland. Te Lugano zal evenals te Genève een internationaal correspondentie-bureau voor toe komstige krijgsgevangenen uit den Italiaanschen oorlog worden opgericht. Eenige Italiaansche vlieg officieren zijn, naai de „Petit Journal" meldt, te Parijs aangekomen om vliegtoestellen die in Frankrijk voor Italië zijn aangemaakt, in ontvangst te nemen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 19 Mei zijn 28 officieren gesneuveld, 45 gewond, 11 vermist. Bovendien worden d.d. 8 Mei 1876 manschappen als gedood, gewond en vermist opgegeven. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" is in alle deelen van België, behalve op het ooriogs- terrein, het postverkeer gedeeltelijk met Duit sche krachten hersteld. Volgens de „Lokal-Anz." is geheimraad Kraus aan het ziekbed van den koning van Griekenland geroepen en naar Athene vertrok ken. Naar de „Köln. Ztg." meldt, wordt van Fransche en Engelsche zijde herhaaldelijk gepoogd om door bemiddeling van neutrale boekhande laars prentbriefkaarten van Duitsche steden, voor al van Zuid- en West-Duitschland, aan te koopen. Bij voorkeur koopt men dan die briefkaarten, waarop opvallende kenteekenen eener streek, zoo als perken, kasteelen, ruïnen en hooge gebouwen afgebeeld staan. Deze prentbriefkaarten, meent i het blad, zijn bestemd om de vyandelyke vliegers bij hun tochten over Duitschland te oriënteeren, en de handelaars moeten dus op hun hoede zyn, willen zij de belangen van het land niet schaden. Ook particulieren moeten in de keuze hunner prentbriefkaarten, wanneer zij deze naar het bui tenland zenden, zeer voorzichtig zijn. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisteren den nieuwbenoemden gezant van Turkije bij het Nederlandsche Hof, Nousret Sadoullah Bey. Vrywillige Landstorm. De directeur generaal der S.S. heeft toegestaan, dat het personeel dienst neemt bij den vrijwilli- gen landstorm, mits het de oefeningen in eigen vrijen tijd meemaakt. Echter kan voor oefenin gen van langeren duur kort verlof worden ver leend met behoud van salaris, als de dienst dit toelaat. Aanvaring „Ryndara". Het stoomschip »Rijndam«, van de Holland,- Amerika-lijn, dat op reis was van New York naar Rotterdam, is gistervoormiddag nabij Nantucket in aanvarig geweest met het Noorsche stoomschip »Jos. J. Cuneo". Kapitein van der Heuvel seinde draadloosIk vrees, dat het schip moet worden verlatenmails zijn medegenomengeen passagiers zijn omgeko men. De »Jos J. Cuneo« keerde terug met pas sagiers en bemanning van de sRijndamv. De »Rijndam« had ruim vijf vol water. Ruim zes en de machinekamer waren lekkende. Het Amerikaansche oorlogsschip uTexasu ver leende hulp. Andere Amerikaansche oorlogssche pen hielpen de »Jos. J. Cuneo«, die eveneens zwaar beschadigd was. De «Rijndamcc en de »Jos. J. Cuneo« werden naar New York teruggesleept. Regeeringsmaïs. De regeering is, in verband met het resultaat der laatste verkoopingen, voorloopig niet voorne mens, veilingen of inschrijvingen van regeerings maïs te doen plaats hebben. Echter blijft, naar de »N. R. Ct.« verneemt, de gelegenheid bestaan om ondershands maïs uit den regeeringsvoorraad aan te koopeB, te Amster dam bij de Commissie voor den graanhandel en te Rotterdam bij het Comité van Graanhande laren. De prijs van deze maïs zal door de regeering iederen Maandagavond voor een week worden vastgesteld Uitvoerverbod. a De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft met ingang van 31 dezer ingetrokken de bij zijn beschikking van 23 dezer verleende ontheffing van het verbod van uitvoer van rund- vleesch, voor zooveel betreft versch vleesch, af komstig van graskalveren en van nuchtere vaars- kal veren. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft bepaald, dat van heden af ook vergun ning tot uitvoer van Roode Star aardapelen kan worden verleend. Belanghebbenden worden ter bekoming dier vergunning verwezen naar het Rijks Centraal Bureau tot regeling vsn den yitvoer van aard appelen, Amaliastraat 2, 's-Gravenhage Limburgsche kolen. In de nota over den economischen toestand zegt de minister van landbouw o.mdat de Limburgsche mjjnen thans 90 hunner pro ductie in Nederland leveren, terwijl zij voor den oorlog slechts 30 hier plaatsten. Tjjdeljtk gezantschap bjj den Paus. In de te Leiden gehouden protestvergadering tegen het wetsontwerp tot instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus, waar ds. Krop uit Rotterdam het woord voerde is de vol gende motie aangenomen De protestmeeting te Leiden, saamgeroepen om haar stem te verheffen tegen het wetsont werp betreffende het z.g. tijdelijk gezantschap bij den Paus, wil gaarne haar vertrouwen uit spreken in de regeering, doch kan niet verhelen, dat dit vertrouwen ten zeerste is geschokt door genoemd wetsontwerp en verzoekt de regeering dringend, ten einde de nationale eenheid niet te verstoren, genoemd ontwerp in te trekken, vooral nu ook Oostenrijk-Hongarije, Pruisen en Beieren in verband met den oorlogstoestand in Italië hun gezanten hebben teruggeroepen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de suppletoire begrooting van bui- tenlandsche zaken nopens de instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus heeft gisteren in het gebouw der Kamer hare eerste byeen- komst gehouden. Naar de „Tel" mededeelt zal een deel dei- linkerzijde tegen het wetsontwerp tot instel ling van een tijdelijk gezantschap bij het Vati- caan stemmen. Zelfs loopt het gerucht, dat. de Kamer het de volgende week nog niet in behandeling zal ne men, doch dit laatste deelt de „Tel." onder voorbehoud mede. In de Standaard verscheen een artikel onder den titel „De twee zuilen" waaraan wij het volgende ontleenen Slechts twee zuilen bleven er nog staan, die ten deele althans het internationale gebouw nog voor een deel schragen, en die tweezuilen zynde Koningin van Nederland en het centrale hoofd der Roomsche Kerk op het Vaticaan. Zij (de Koningin) is daarom de eerste zuil, om het gebouw van den vrede, voor zooveel 't nog niet geheel neersloeg te helpen schragen. En naast haar blyft dan als tweede zuil nog het Hoofd der Roomsche Kerk op het Vaticaan steun bieden. Ook zijns toch is een internationaal karakter. Hij behoort niet tot één land, maar staat in kerkelijke betrekking tot vele landen waar zijn kerkelijk gezag door grootere of kleinere groepen van de bevolking geëerd wordt. Hiei door beschikt hy over een niet zoo on be langrijken invloed op tal van personen in zeer onderscheidene landen, zoo in Europa als in Amerika, en daarom poogt ook thans de inter nationale gemeenschap zich aan hem op te houden. Mag nu, aangenomen, dat onze Koningin eene bede voor den vrede in 't hart koestert, waarop ook in het Vaticaan een ja en amen niet achter blijft, dan ligt het voor de hand, dat er als vanzelf behoefte opkwam, om deze beide internationale, vrij over zichzelf beschikkende hooggeplaatste dragers van een eereambt, in nader contact te bïengen, en zulks te doen op officieele wijze. Deze wensch ging van meet af geheel buiten het kerkelijk vraagstuk over 's Pausen macht of recht om. Al wat gezocht werd en nu noodig bleek, was zekei contact tusschen twee geheel op zichzelf staande elementen, die beiden dit gemeen had den, dat van hun positie zekere internationale invloed niet viel af te scheiden. Mits men dit nu maar in het oog houde, heb ben we ten dezen in niets met de motie-Dumbar van doen. Wat gezocht werd, en te bereiken is, moet zijn een contract ad hoe. Moge er zegen op rusten De „Tijd" teekent er bij aan Ook uit den inhoud der dagbladen van alle andere richtingen blijkt, dat er geen oppositie van eenige beteekenis wordt gevoerd tegen het voorstel der regeering, om tijdelijk een gezant bij den H. Stoel aan te stellen. De tegenstand komt dus nog alleen van het bekende groepje geestdry vers in den lande, die ten alle tijde be zorgd blijven voor wat zij noemen, het protes- tantsch karakter onzer natie" en waarby men, zooals „Het Vaderland" opmerkt, mr. Tideman en Jos. van Veen, de laatste een afgevallen ka tholiek priester, in de eerste rijen ziet staan. Het zal nu het beste zijn, dat men de heeren maar laat betoogen en betijen en men niet meer notitie van hen neemt dan zy verdienen. Goederenvervoer naar Oostenrijk. Op de spoorwegen in Oostenrijk-Hongarije worden alleen nog levensmiddelen vervoerd. Van uit Nederland worden in verband daar mede op de stations geen andere waren naar Oostenrijk Hongarije ten vervoer aangenomen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Juni, komen o.m. voor de volgende punten 1. Benoeming van Stembureaus voor de a.s. periodieke verkiezingen van leden van den Ge meenteraad. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een vaste aanstelling aan de voorloopig voor een jaar benoemde Stads-Vroedvrouwen M. C. Brienen en M. Verhoef-Pranger. 3. Wijzigingen der gemeente-begrooting, dienst 1914 en 1915. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet van f25.— ten be hoeve van de Commissie belast met het toe zicht op de bioscopen. 5. Voorstel van B. en W. om de overeen komst dd. 8 Mei 1890 met de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij, welke op 8 Meijl. is afgeloopen, onder dezelfde voorwaarden te verlengen tot 1 Mei 1916. 6. Voorstel van B. en W. ten behoeve van de voetbrug over de Nieuwe Haven een aan- vullingscrediet te verleenen van f 556.—. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het peil van de straat ter zuidzijde van den Rotterdamschen Dijk. 8. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Koperen Priesterfeest. A.s. Zondag herdenkt de eerw. pater Nicolaas Rijken, kapelaan aan de Singelkerk alhier, den dag, waarop hij voor 12£ jaar de H. Priester wijding ontving. Zondag om 10 uur zal in de Parochiekerk van O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans een plechtige H. Mis van dankzegging worden opgedragen. Van half een tot twee uur zal er gelegenheid zijn om den jubilaris te complimenteeren. Gistermiddag viel een dienstbode die met een emmer heet water over den Dam liep, over een schil. Zy kreeg ernstige brand wonden aan armen en beenen en werd door voorbijgangers naar een dokter gebracht, waar de wonden verbonden werden. Gistermiddag is aan de politie- wacht in de Hoofdstraat verbonden de 15 jarige varensgezel J. Taal, wonende Maassluis, die op de sleepboot „Mentor" bij het aflaten van een tros de rechterhand gebrand had. Gisteravond om halfzeven kwam het paard gespannen voor de wagen van A. Jur- gens op den hoek van de Gerrit Verboonstraat en de Lange Haven te vallen. Het paard be kwam daarbn een onbeduidend wondje aan den kop. De boomen van den wagen braken. Voorde betrekking van hoofd der School A. (jongensschool voor M U.L.O.) welke eerstdaags zal vereenigd worden met school B. (meisjesschool) tot een school voor M.UL.O. met 9-jarigen cursus hebben zich aangemeld 20 sollicitanten. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 28 Mei 3.5 v.m., 3.22 n.m. UIT DELFT. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen- van bestuur heeft gisteren behandeld het beroep van de N. V. Delftsche Distilleerderij en Roomgistfabriek voorheen Vlek en Co. te Delft, tegen het besluit van B. en W. dier gemeente van 10 Februari 1914, waarbij aan appellante voor hare branderij »De Verkeerde Werelds aan de Brabantsche Turfmarkt krachtens art. 17 der Hinder vet nieuwe voorwaarden zijn opgelegd. Uit het over deze zaak door staatsraad mr. Oppenheim uitgebracht verslag bleek, dat Ged. Staten aanvankelijk tot vernietiging van het be streden besluit hebben geadviseerd op grond, dat de daarbjj gestelde voorwaarden niet wettig aan de branderij in haar geheel zouden kunnen wor den geacht verbonden te zijn, waar in de ver gunning, waaraan die voorwaarden verbonden werden, slechts sprake zou zyn van de plaatsing van eene stoommachine in die branderij. Nader door den minister gehoord over de vraag of de onderwerpelijke voorwaarden konden worden opgelegd ten aanzien van de stoommachine, gaven Ged. Staten in overweging het bestreden besluit te handhaven voor zooveel het stoomwerktuig betreft en in de plaats van de bestreden voor waarden op te leggen een paar vereenvoudigde voorwaarden te stellen. Ook de directeur-generaal van den arbeid geeft een tweetal voorwaarden aan. Het beroep werd toegelicht door mr. F. Donker Curtius, advocaat te 's Gravenhage, als gemachtigde van de appellante, terwyl op zyn verzoek drie deskundigen inlichtingen verstrekten met betrek king tot de vraag of een roetvanger en een hoo- gen schoorsteen wel wenschelijk en noodig zouden zijn. Mr. S. J. Blaupot ten Cate, directeur van het Bureau voor staats- en administratiefrechtelijke adviezen te 's Gravenhage, trad op voor het ge meentebestuur van Delft, waarvoor ook als ge machtigde verschenen was de heer Geytenbeek. UIT VLAARDINGEN. De drie rechtsche kiesvereenigingen hebben, aan de vrijzinnigen en sociaaldemocraten het voorstel gedaan voor de a.s. raadsverkiezingen het bestand te handhaven en de aftredende raadsleden by enkele candidaatstelling te her kiezen. Aan de beurt van aftreding zijn 5 rechtsche leden en een vrijzinnige. UIT ROTTERDAM. Goederentrein ontspoord. Aan den Beukelsdyk is hedenmorgen ongeveer negen uur op de lijn Rotterdam—Schiedam een ledige goederentrein gederailleerd. Een zestal wagens geraakten uit het spoor. De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hoewel terstond met de opruiming van het materieel werd begonnen ondervond het verkeer tusschen Rotterdam en Den Haag en in de richting Hoek van Holland belangrijke vertraging. De trein van half elf uit Amsterdam kon niet binnenkomen en de reizi gers moester? aan den Beukelsdyk uitstappen en te voet hun reis vervolgen. Reizigers voor de richting Den Haag kregen den raad met de electrische tram naar Den Haag of per tram naar Schiedam te gaan. Isolatie opgeheven. De isolatie van het interneeringskamp te Harderwijk wordt heden weder opgeheven. Het verschijnsel van nekkramp heeft zich by één geval bepaald. De lijder aan deze ziekte is in zooverre hersteld, dat hij binnen enkele dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Staart en manen afgesneden. Gisternacht zijn van een paard van den land bouwer G. O., wonend aan den Kralingschen- weg, te Rotterdam, terwijl het dier in de weide liep de staart en de manen afgesneden. In dehandgeschoten. Gistermid dag had de heer Rijksen, wonende Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, het ongeluk, bij het schoonmaken van zijn revolver, zichzelf in de hand te schieten. Hij werd in het O. L. Vrou wengasthuis verbonden. Een 101-jarige overleden. In den ouderdom van 101 jaar en 7 maanden overleed te Apeldoorn de oudste ingezetene, de heer H. van Ekeren, die tot op het laatst van zijn leven een volkomen gezondheid genoot. Een noodlottig ongeval. Onze corres pondent te Sluis seint Gisteravond te halftien stoeide de soldaat Jan Vos, die de wacht had aan de grenzen teRetran- chement bij Sluis, met een meisje, de 20-jarige Marie Cambier, uit Retranchement. Het geweer ging plotseling af en het meisje werd op slag gedood. De dader, die radeloos is, werd gearres teerd. De toestand van de moeder van het meisje, die voor twee maanden haar man verloor, is zeer beklagenswaardig. De militaire autoriteiten waren spoedig aanwezig. Opzet schjjnt uitgesloten. »Tijd.« Smokkelaar doodgeschoten. Onder de gemeente Sint Pieter, naby de Hollandsch- Belgische grens, is het lijk gevonden van een on bekend man, zeer vermoedelijk een Belg, die een kogel door den hersenpan had gekregen. Door wien de Belg, naar alle waarschijnlijkheid een smokkelaar, werd doodgeschoten, is nog niet be kend. De justitie uit Maastricht heeft een onder zoek in loco ingesteld, terwijl het lijk, dat ge schouwd werd door een geneesheer, in beslag is genomen. Moord. Op den tweeden Pinksterdag, werd niet ver van de tramstation te Heesch dopr wan delaars uit Oss het bebloede lyk gevonden van zekeren Has den Wever uit Heesch, een betrek- keiyk jonge man, die nog slechts sinds eenige maanden getrouwd was. De burgemeester en de politie van Heesch wa ren spoedig ter plaatse, doch tot dusverre is nog geen spoor van den moordenaar gevonden. Daar de verslagene reeds meerdere slachtoffers in zijne tamilie heeft, die vroeger insgelyks vermoord zyn wordt vermoed, dat ook thans een oude vete in het spel is. A u t o-o n g e 1 u k. In de nabijheid van het vluchtoord Ede, op den straatweg Arnhem—Ede reed Dinsdag de auto van de familie Laan, uit Bloemendaal, by het passeeren tegen een slee perswagen die niet voldoende uitweek. De chauf feur raakte daarna zyn stuur kwijt, waardooï de auto tegen een boom reed en geheel werd ineengedrukt. De inzittenden, twee dames en en een jongetje en ook de chaffeur werden op den weg geslingerd. Ernstig verwond werden allen even later door een auto van 't vlucht oord en eenige verpleegsters opgehaald en in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2