Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gevaarlijke vrienden. 38ste Jaargang. Vrijdag 28 Mei 1915. No. 11240 Officieel* berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. BureauBolerstraat 50. Telef, 85- Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand oO ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. verlies van een hand voet of oog; Hotlandsche Algemeen» levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door V erzekeringsbank tQeonVén:nFai)QÜ1!brch1ten ct' Per l'e§elHandelsadvertentiën 1 o regels 92 ct., elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor .herhaaldelijk adverteeren. oiy verlies van een duim gevestigd te Schiedam by verlies van een wysvinger; otj verlies van elfeen au de» ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van Franciscus Sweets, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlecali teit van het pand Breedstraat 1. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam, 28 Mai 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede, dat ten N. van Przemysl en in de buurt van Stryj de aanval der Duitsche troepen steeds vorderin gen maakt. Het O.-H. communiqué luidt Ten Oosten van Radymno veroverden de troepen van ons zesde korps stormendeihand de door de Russen hardnekkig verdedigde plaats Nienowice en de hoogte Van Horodysko, waarbij 2000 gevangenen en 6 kanonnen in onze handen vielen. Zuid-Oostelijk van Przemysl gelukte het den verbonden troepen in de streek bij Hussakow de voornaamste verdedigingsstelling van den vijand binnen te dringen en de Russen terug te werpen. Hierbij werden 2800 gevangenen ge maakt en 11 machinegeweren veroverd. De ge vechten duren nog voort. Tegelijkertijd zijn gisteren onze en de Duit sche troepen van het leger van Linsingen Zuid- Oostelijk van Drohobycz en bij Stryj na hevige gevechten door de versterkte vijandelijke front linie heengebroken en hebben zij de Russen tot den terugtocht gedwongen. De aanval wordt ook hier voortgezet. Aan de Pruth linie en in Russisch Polen is de toestand onveranderd. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld Belgische troepenafdeelingen sloegen in den avond van den 26sten twee Duitsche aanvallen ten Noorden en ten Zuiden van Dixmuiden af De Engelsche troepen maakten nieuwe vorde ringen in de streek van La Bassée waarbij ze .60 man, onder wie verscheidene officieren, gevangen namen en mifrailleurs veroverden. Aan den weg van Aix-Noullens naar Souchez, maakten wij vorderingen en kregen wy vasten voet op verschillende punten der Duitsche linie, die geen enkele der door ons veroverde loop graven vermocht te heroveren. Ten Oosten van Neuville en St. Vaast beproefden de Duitschers in den nacht van 26 op 27 dezer een aanval, die door onze artillerie werd gebroken. Op verschil lende punten van het front, meer in het byzonder by Rheiras en in de Vogeezen, hebben artillerie gevechten plaats gehad. Een Duitsch vlieger, die den 26sten naar Parijs onderweg was, en op eska drilles boven het versterkte kamp stuitte, wierp zonder eenig resultaat bommen op Villenoy bij Meaux. Eskadrilles van het front, die onmiddel lijk gewaarschuwd waren, wachtten hern op den terugweg af. De vliegmachine werd achterhaald door een Fransch vlieger bij Braine. De twee aviateurs werden gedood Fransche vliegers wierpen een vijftigtal bom men van 90 m.M. op het vliegterrein te Bragelle bij Douai. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede Ondanks de volkomen mislukking van de» aan val op den 25sten Mei hebben de Franschen hun pogingen tot doorbraak tusschen Vermelles en Lorette-hoogte hernieuwd. De aanvallers werden overal teruggeworpen. Wy zijn in het volkome» bezit van onze stellingen. Een nieuwe Duitsche aanval werd in den avond tegen de linie èouchez Neuville gericht. Het gevecht duurt van deze plaats tot ten Zuiden van Souchez nog voort. Bij de begraafplaats van Neuville verschansten de Franschen zich achler Duitschers, die in vorige gevechten waren gevangengenomen. Bij een verkenning ten Noorden van Dixmuid^ hebben wij een officier en 25 Belgische soldaten gevangengenomen Kleine vyandelijke aanvallen by Soissons en in het Bois Ie Prêtre werden afgeslagen. Bommen opLudwigshafen Een vliegereskader, samengesteld uit 18 Fran sche vliegmachines, die ieder 50 kilo bommen aan boord hadden, bombardeerde gisterochtend te Ludwigshafen de fabriek voor chemische producten ^Badische Anilinefabriek), een der meest belangrijke fabrieken van ontploffingsmid delen in geheel Duitschland. Duidelijk werd waargenomen, dat verscheidene gebouwen getroffen waren. Op vele plaatsen ontstond brand. Alle vliegers, (die meer dan 400 K.M. aflegden en ruim 6 uur in de lucht bleven) zijn ongedeerd teruggekeerd. Naar het Fransch. 72) In de Baccarat-zaal waren de,meeste.heeren ffi rok en de dames waren alle jong, mooi en Ujk gekleed, al vond Chester dat zij er lafig ffiet alle aantrekkelijk en fatsoenlijk uitzagen. Hij voelde dan ook iets als weerzin bij de gedachte, dat Sylvia Bailey deel uitmaakte van ait gezelschap. Aan beide tafels werd er baccarat gespeeld, aar toch had wat doorgaans het geval is zich om één der tafels een veel grootere nenigce verzameld dan om de andere. Tolperro klopte hem op den schouder. - Nu, Monsieur, als u het goed vindt, zal ik nu maar aar huis gaan. Ik denk dat. u madame Bailey aan de verdere tafel zult vinden. Chester schudde den eigenaar van de Villa Lac joviaal de hand. Het kleine mannetje as werkelijk heel vriendelijk en hulpvaardig Beweest. Jammer dat er geen kamer disponibel was in zijn hotel. Hij ging naar de tweede tafel en bereikte AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld In Tirol is de vijand op enkele punten ten Z.O. van Trente begonnen onze grensversterkingen met zware artillerie te beschieten. Bij Caprille in het dal van de Cordevola zijn twee Italiaansche compagniën door ons machine- geweervuur vernietigd. Aan de Karinthiscbe grens heeft de vijande lijke artillerie zonder resultaat onze stellingen be schoten. In de kuststreek zijn Italiaansche afdeelingen op verscheidene plaatsen de grens overgetrokken en tot onze stellingen doorgedrongen, waar zij teruggeslagen zijn. Reizigers uit Italië berichten, dat de door de beschieting der Adriatische kust aangerichte scha de zeer belangrijk belangrijk is. Iemand uit Jes» meldt dat aldaar 2Ó0 dooden gevallen zijn. Bommen op Venetië. Uit Lugano wordt aan het «Berl. Tagebl.« ge seind Sedert de mobilisatie is Venetië 's nachts geheel in duisternis gehuld. Na zonsondergang moeten alle zaken gesloten worden. Toen de verschijning van een Taube door het gedonder van de afweerkannen werd aangekondigd snelde de geheele bevolking naar buiten om het schouwspel waar te nemen. De Taube wierp een aantal bommen op het arsenaal en de gas fabriek, benevens een groot aantal stalen pijlen. Verscheidene huizen geraakten in brand. Uit de barstende bommen stroomde een olieachtige vloeistof. Bovendien wierp de vlieger strooibiljetten om laag, waarin de bevolking aangaande het verraad van Italië wordt ingelicht. Eén dogorder van koning Victor Emmanuel. De koning heeft als opperbevelhebber van land en zeemacht d^n volgenden dagorder uitgevaardigd:, «Soldaten van leger en vloot, het plechtige uur der nationale eischen heeft geslagen. Het voor beeld van mijnen grooten voorvader volgend, heb ik heden het opperbevel over de land- en zee macht op mij genomen, in het vaste vertrouwen op de overwinning, die uw dapperheid, uw zelf verloochening en uw tucht zullen weten te be halen. De vijand, die gij gaat bevechten, is door kneed in den oorlog en uwer waardig. Begunstigd door het terrein en door knappe» kunstmatige voorbereidingsmaatregelen, zal hij u een hardnekkig verzet bieden, doch uw onverzet telijk élan zal dit zekerlijk weten te breken. Soldaten, aan u de glorie, de Italiaansche drie kleur te ontplooien op den heiligen grond, die de natuur voor ons vaderland heeft bestemd. Aan u de eer, eindelijk het werk, met zooveel heldenmoed door onze vaderen ondernomen, te voltooien." (get.) VICTOR EMMANUELE. Groot Hoofdkwartier, 26 Mei." AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwarsier meldt, dat bij Arj Burnu en Sedd-el Bahr zwak artillerievuur werd onderhouden. Het slagschip, dat onze stellingen bij Rumeli Hissar bij de bocht van Morto uit beschoot, trok zich terug voor het vuur van onze batterijen op de Anatolische kust. De Fransche kruiser «Jules Micheletd zond heden een vaartuig met soldaten en een kanon naar de haven van Bodroum, om daar een landing te beproeven, en beschoot telelijkertijd de stad. Door ons vuur werden 1 officier en 16 man gedood en 5 gewond. Uit het door ons aan land gesleepte vaartuig maakten wij het kanon, 8 geweren en een kist j met munitie buit. Reuter seint uit Londen Gedurende een wapenstilstand, welke door de Turken gevraagd was, ten einde hun dooden te begraven, bleken hun verliezen veel grooter dan oorspronkelijk gemeend werd. Er werden drie duizend dooden gevonden. Vier honderd lijken lagen op een oppervlak van 80 bij 100 M. Aan onze zijde van de scheidingslijn tijdens den wapen stilstand zijn meer dan 12.000 Turksche geweren opgeraapt. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Het torpedeeren van de «Nebraska n«. De «Timess-corresp. seint uit Washington Officieus is vanwege het Amerkaansche minis terie van buitenlandsche zaken medegedeeld dat zoolang het antwoord van Duitschland op presi dent Wilson's nota inzake de «Lusitaniao: nog niet is ontvangen, geen nieuwe nota omtrent de »Nebraskan« aan Duitschland zal worden gericht. Aan den Amerikaanschen gezant te Londen is op gedragen zoo spoedig mogelijk allle bijzonderhe den aangaande het torpedeeren van de «Nebras- kan« te seinen. Dezelfde correspondent meldt, dat Duitschland volgens berichten uit Duitsche bren, opnieuw uit stel van zijn antwoord op de «Lusitaniacc-nota heeft gevraagd. De „B e 11 y" getorpedeerd. Het Deensche stoomschip Betty" van Blyth op weg naar Kopenhagen met een lading steen kool is gisteren in de-Noordzee door een duik boot getorpedeerd. De opvarenden werden gered door het Zweed- sche stoomschip „Waldemar". eindelijk een punt, waarvan hij het gezicht had op de spelers, die om de groene tafel gezeten waren. Er heerschte onder de spelenden zelf, zoowel als onder hen, die hen gadesloegen, een merk waardige stilte. zooals trouwensin de meeste zalen waai" grof wordt gespeeld. En toen, opeens, zag Chester, met een schok, die het bloed naar z(jn wangen dreef, dat Sylvia Bailey bijna vlak tegenover hem zat. Soms kan iets, dat wij zien, een tooneeltje, een groep menschen, zich, reeds na den eersten oogopslag, onuitwischbaar in het geheugen prenten. Dat wat Chester dien avond in het Casino van Lacville zag, en waar zijn ver moeide oogen nu met toenemende verwondering en belangstelling op bleven rusten, zou hij nimmer vergeten. Sylvia zat aan de Baccarat-tafel naast den bankhouder. Zij was klaarblijkelijk geheel ver diept in het spel en met koortsachtige nieuws gierigheid volgde zij er den loop van. Haar handen lagen op de tafel en met de eene hield zij een klein ivoren harkje vast. En op een bankbiljet, dat voor haar op het groene kleed lag uitgespreid, waren twee stapeltjes goudstukken. Chester vond dat Sylvia er nog nooit zoo had uitgezien als dien avond, en terwijl hij het merkte bekroop hem een eigenaardig gevoel van angst en bezorgdheid. Zij zag er meer dan lief... zy zag er werkelijk allerbekoorlijkst uit en daar bij was zij één en al leven. Een donker blosje kleurde haar wangen en een ongewone gloed straalde uit haar oogen. Het parelsnoer, dat oorzaak was van 't eenige ernstige meeningsverschil tusschen hen ging zacht heen en weer op het zwart kanten kleedje. En toch al had hy haar nooit zoo mooi gevonden - zag zij er niet gelukkig uit en maakte zij den indruk van zich niet op haar gemak te voelen. Geen wonder, op een plaats al deze, en tusschen die menschen, dacht Chester boos. Nu en dan keerde zij zich om en sprak le vendig en vertrouwelijk met een heer -'hoogst- waarschijnlijk een Fransehman die aan haar linkerhand zat. Die heer speelde, vreemd ge noeg, niet mee. Hij waslang, blond en onberispelijk gekleed en Chester maakte in zijn jaloezie uit, dat 'teen echte fat was, geen man, dien Sylvia hoorde te kennen. Opeens keek Sylvia om- en richtte het woord tot iemand, aie achter haar stond, en op wie Chester nu ook zijn aandacht vestigde, 't Was een korte, gezette, wel wat opzichtig gekleede vrouw, maar die toch geen ongunstigen indruk op hem maakte. Althans hij verwonderde er zich ook van haar over. dat zij lid was van een speelclub. En de derde persoon, met wien Sylvia nu en dan eenige woorden wisselde, was een lange, schrale, dwaas en ongegeneerd ge kleede heer, met een notitieboekje in de hand, Lloyds meldt uit Milfordhaven, dat hetstoom- schip „Mouvfona", 160 mijlen ten Zuid-Westen van Stanno Head, beschoten en getorpedeerd is. Een der opvarenden werd gedood, terwijl drie andere gewond werden. De rest der beman ning is door een Belgischen trawler te Milford haven aan land gebracht. UIT HET VATIC A AN. Een P a u s e 1 ij k schrjjven. Z. H. de Paus heeft aan den Kardinaal-deken Serafius Vanutelli een schrijven gericht, waarin Z. H. meldt, dat de bekende treurige gebeurte nissen hem verhinderden in de eerste dagen van Juni een consistorie bijeen te roepen om aan verweesde kerken een nieuwen opperherder te geven en de kardinalen te raadplegen over ernstige en spoedeischende aangelegenheden der kerkelijke regeering. In dit schrijven raadt de Paus - naar de Romeinsche corresp van de „Msb!" seint allen katholieken aan drie dagen te vasten, - ofwel drie dagen achtereen ofwel met tusschen. poozen, teneinde een verzachting van den oorlog te verkrijgen en verleent een vollen aflaat onder de gewone voorwaarden waarin hij telkens eenige aanteekeningen maakte en die blijkbaar slechts uit beleefdheid, maar zonder er zich voor te interesseeren, luisterde naar hetgeen zij zei. Chester verwonderde er zich over, dat Sylvia dien man en die vrouw zoo goed scheen te kennen. Hij vond het geen menschen voor haai en de naast haar zittende Fransehman scheen deze meening te deelen, want als Sylvia met hen praatte nam hij geen deel aan het ge sprek en kwam .er soms een trek van wrevel op ziin gelaat. Men begon weer met ernst te spelen en Syl via vestigde opnieuw al haar aandacht op de tafel. Haar buurman fluisterde haar iets toe wat haar onmiddellijk deed besluiten, eenige goudstukjes van het stapeltje af te nemen en in te zetten. Chester kreeg een gevoel, alsof hij nacht merrie had alsof hij een vreeselijk Visioen aanschouwde, dat zou verdwijnen als hij er lang naar bleef staren. Dat mooie vrouwtje, dat zich hier zoo thuis scheen te voelen en onophoudelijk met haar harkje manoeuvreerde was dat Sylvia En het ergerde hem te meer omdat hij wist dat Sylvia een goed inkomen had, dat zij nooit ge heel verbruikte, Waarom trachtte zij dus op deze manier aan geld te komen (WorJi fis l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1