Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. v o e r d. Men gelooft, dat Wilson daarna za\ aandringen op het aanbieden van verontschuldi gingen over het tot zinken brengen van de »Lu- sitania« en waarborgen eischen zal, dat de duik- booten-oorlog in het vervolg op menschelijke wijze gevoerd wordt. UIT MEXICO. Mexico wordt thans niet door een revolutie maar door een hongersnood ge teisterd. Uit Mexico is een beroep gedaan op de Vereenigde Staten om ter1 hulp te komen. In de stad Mexico is de nood het hoogtet. Daar dreigen de mcnschen van honger te zullen omkomen. Te Acapulco hebben hongeronlusten plaats ge vonden en zijin vrouwen en kinderen onder den voet geloopen en doodgetrapt in een gedrang om hij de plek te komen waar voedsel werd uitgedeeld. j Men gelooft, dat president Wilson voornemens is aan de ruziemakende partijhoofden in Mexico een nota te doen toekomen, die vrijwel zal gelijk staan met een ultimatum. ALLERLEI NIEUWS. De Engelsche verlieslijst. noemt dé namen van 90 officieren en 1632 man, van wie 28 offi cieren en 303 man gesneuveld of aan wonden bezweken zijn. In een regiment zijn 400 man door de gifgassen aangetast. i Vóór de Stoclkholmsche scherentuin zijn de zer dagen een Zweedsch en een Deensch stoom- schjip op een mijn ges.to.oten en gezonken, de „Her- modia" en - de „Ely*". Het Duitscho gezantschap te Stockholm verklaart, dat het geen Duitse he mijinen zijn. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat in een der sectoren aan het Noordwestelijk front zich drie Du.itschers kwamen gevangen geven, verklarende, dat zij: in verziet waren gekomen te gen het bevel om van verstikkende gassen gebruik te maken. j Te Leicester hébben Maandag verscheiden duizenden werklieden in de gebieide goederen industrie gestaakt. Zij hadden 8' pet. loonsver- booging gevraagd doch niet gek ie gen, nadat reedis een vroeger verzoek van 15 pet. loonsverhooging van de hand was gewezen. !De mee,sten van deize arbeiders waren bezig aan werk voor de regeering. Met de recruteering van de Engelsche troe pen gaat het niet te vlot. Maar in de Engelsche kolonies zijn nog liefhebbers genoeg om op het Europeesch oorlogsterrein voor Engeland te gaan vechten. Sir Thomas Smartt, de leider van de oppositie in het Zuid-AfnkaaDsche parlement, is terugge keerd van een bezoek aan de Noordwestelijke provincie in Transvaal. Op zijn reis kwam hij in aanraking met verschillende regimenten die, in actieven dieust waren of nog ?ijn. Smartt deelde aan een Reuter correspondent mede, dat men overal, in alle rangen, er naar verlangde, in de gelegenheid te worden gesteld, om dienst te doen in Europa, en de mededeeling, welke de regeering van plan is hieromtrent te doen, wordt met de grootste belangstelling tegemoet gezien. het Rijks Magazijn van Geneesmiddelen te Am- sterdam. Alg. Bond R. K. Kiesvereenigingen. Tot voorzitter van den Algenteenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen is in de jongste bestuurs vergadering van dien hond gekozen jhr. rar. O. F. A. M. v. Nispen tot Sevenaor. Deze heeft de benoeming voorloopig aangeno men. Anti-papistische agitatie. De anti-rev. »Rotterd.« schrijft: Met het tijdelijk gezantschap bij den Paus loopt het minder vlot, dan algemeen verwacht werd. »Het Volks kondigde al half een zwenking aan. Meer dan één zoekt vonden om met goed fat soen zijn tegenstand te kunnen motiveeren. De felle agitatie, door een groep protestanten gemaakt, mist blijkbaar niet alle uitwerking en is den regeeringsgezinden bladen in hooge mate onaangenaam. Meer dan één der vrijzinnige couranten toornt tegen bekrompen anti-papisme. Toch is in stee van voor toorn veel meer reden voor schaamte. De anti-papistische geest, dien men niet meer kan bezweren, is door die zelfde pers tegen zekere Juni-gebeurtenissen met ongekende felheid opge roepen. Nu kunnen de wakker geroepen hartstochten niet meer bedwongen worden. Zoo bevat deze gang van zaken voor een aan zienlijk deel der linkerzijde diepe leering en moet tot voorzichtigheid manen. Blijft voortaan boos anti-papisme achterwege dan heeft het gezantschap bij het Vaticaan reeds daardoor schoone vrucht gedragen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni medegedeeld docr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764 9 te Memel. Laagste barometerstand 748.4 te flaparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke wind, licht tot half be wolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in het zuiden, zelfde temperatuur. Om half vier viel een 4-jarigejon- gen in de sloot bij het Kerkhof aan de Vlaardin- gerdyk. Het ventje schoot met het hoofd voorover in de modder, maar bleef met zijn kleertjes aan het prikkeldraad hangen. Door een voorbijganger werd hij uit zijn benarde positie bevrjjd. Naar de Sch. Crt. verneemt hebben de onderhandelingen met den heer P. de Bruin gevoerd over zyn vestiging als propagandist te Twente, niet tot overeenstemming geleid en zjjn die onderhandelingen dientengevolge afgebroken. Aan Th. v. D ij k straatmaker b ij de gemeentewerken is bij Kon. besluit van 31 Mei, ingevolge de Pensioenwet voor gemeenteambte naren, een pensioen toegekend van f 561. Hoogwater te Schiedam. Donderdag 3 Juni 8.13 v.m., 8.49 n.m. Consul te Athene. By kon. besluit is jhr. mr. dr. J E. de Sturler, consul-generaal, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, te Athene, benoemd tot zaakgelastigde, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister daar ter plaatse. x> Batavier Y" en nZaanstroom". Bij de behandeling van de zaak ^Batavier V« voor het prijsgerecht stelde de rijkscommis-ans voor, het schip vry te laten en ook dat gedeelte van de lading, dat geen contrabande is. Schade vergoeding wegens het opbrengen kon niet worden toegestaan. Een waarde van 274.450 M. aan goe deren kon teruggegeven worden. Aan contrabande bevond zich aan boord een waarde van 195.900 M. Ten aanzien van de »Zaanstroom« werden de zelfde conclusies genomen, maar verlangde de Rijkscommissaris inbeslagneming van het schip, aangezien meer dan de helft van de lading uit contrabande bestond. Het Hof besloot het vonnis ain de partyen mee te deelen, Ned. Anti-Oorlog-Raad. Het bestuur van den Nederl. Anti-Oorlog-Raad meldt, dat het ook uit Spanje bericht heeft ont vangen van aansluiting by de te 's-Gravenhage gestichte Centrale Organisatie voor een duurzamen Vrede. Reeds hebben twee invloedrijke lichamen in Spanje zich bij de internationale Centrale Orga nisatie aangesloten het Comité voor de Europee- sche eenheid, gevestigd te Barcelona, en de Casa de America, de belangryke te Madrid gevestigde vereenigiDg, die ten doel heeft de betrekkingen tusschen Spanje en de Zuid-Amerikaansche staten te versterken. Invoer van geneesmiddelen. Het „Hdbl." meldt, dat ten behoeve van de geneesmidd.elcn-voorziening van Nederland en zij ne Koloniën reeds sedert eenigen tijd door de regeering maatregelen zijn getroffen, waardóór ge nees- en verbandmiddelen uit Engeland en Duitsch- land, vallend onder het uitvoerverbod, kunnen worden ingevoerd door consigneering daarvan aan UIT DELFT. Bij het te "s-Gravenhage gehouden examen acte L O1, slaagden de heer en W. J. van Duin en J. J. Mensext van hier en de heer J. ae Vries yan Hof van Delft. Bij1 Kon. besluit van 31 Mei zijn, ingevolge de Pensioenwet vooi ae gemeente-ambtenaren 1913 en het Kon. besluit van 1 December 1913 (Stbld. no. 420), de navolgende pensioenen verleend, aan W. v. Es o£ v. Esch, grondwerker bij de gemeente werken f357; A. v. d. Jagt straatmaker hij de. gemeentewerken f 382; J. N. de Roo, plantsoenwer- keT f 481en O. J. Wiel and, sjouwer brji de gemeen tewerken f 237. UIT DORDRECHT. ïlfet bestuur van ae kies vereenig ing Dordrecht hééft zijn instemming betuigd met het voorstel der drie rechtsche kiesvereenigingen om vooij den raad den stembusstrijd tot na de demobili satie uit te stellen, indien althans ae andere linkscihe kiesvereenigingen hetzelfde standpunt blij:- ken in te nemetn. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een vaste aanstelling aan de voorloopig voor een jaar benoemde Stads-Vroedvrouwen M. C. Brienen en M. Verhoef-Pranger. Overeenkomstig het voorstel worden genoemde vroedvrouwen als zoodanig definitief benoemd op een jaarwedde van f300.en zulks gerekend te zijn ingegaan den len Mei jl. 3. Wijzigingen der gemeente-begrooting, dienst 1914 en 1915. Goedgekeurd wordt een ontwerp-besluit (model B) tot bet doen van af- en overschrijving op de dienst 1915 met een bedrag van f25, ene en vier tal ontwerp besluiten (model C) tot wijziging der begrooting inkomsten en uitgaven voor den dienst 1914, ten bedragen van f593.76, f400.f212. en 76.70. Bi o sc o o p-c o n t r o 1 e. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet van f 25. ten be hoeve van de Commissie belast met het toe zicht op de bioscopen. De heer de Bruin kan niet erg dwepen met deze commissie, die ingesteld is, zonder dat de Raad is gehoord. Spr. erkent, dat op het gebied van bioscoopvertooning veel kan worden bedorven. Hier in Schiedam was dat echter niet het geval. Spr. begrijpt dan ook niet waarom men dat be- drijfnu hinderpalen in den weg moest gaan leggen. Het heeft trouwens niet veel geholpen want de bioscoop is, naar spr. vernam, reeds gesloten, niettegenstaande de bescherming®. Wanneer er zoo'n commissie wordt ingesteld, wanneer bepaal de feiten er aanleiding toe geven is het wat anders. Spr. heeft echter nooit van die feiten gehoord Spr. weet niet wat de commissie eigenlijk moet doen. Sinds ze bestaat is er natuurlijk wel eens een enkele film afgekeurd, maar het spreekt van zelf dat zoo'n commissie toch ook wel eens iets wil doen. Hij kan ook niet goedkeuren, dat een der gelijke censuur buiten den om Raad wordt ingesteld en zal tegen hpt crediet steramen. De Voorzitter zegt, dat dit kleine crediet is aangevraagd door de commissie, om tijdschrif ten en andere lectuur aan te schaffen. Op B. en W. rust de plient om te zorgen, dat in de bios copen niets vertoond wordt wat strijdt tegen orde en goede zeden. Maar het gemeentebestuur moet ook verzekerd zijn, dat het niet gebeurd. Hiervoor is toezicht noodig. Waar nu de politie dit toezicht niet kan uit oefenen zijn B. en W. wel degelijk gerechtigd op andere manieren daarin te voorzien. Te ontken nen valt het niet, dat er op bioscoopvertooningen controle moet worden uitgeoefend. Met de in stelling van deze commissie, meende het gemeen tebestuur dan ook een stap te hebben gezet in de goede richting. Spr. had dan ook eerder lof ver wacht dan een opmerking. De samenstelling van de commissie zal ook wel door iedereen worden goedgekeurd. Daarin heb ben zitting personen van allerlei stand en wat vooral van belang is uit paedagogisch oogpunt, onderwijzers, zoowel van openbare als van bijzon dere scholen. B. en W. hadden hetrecht aan de bioscoop voor waarden op te leggen. Zij hadden eveneens het recht maatregelen te nemen om zich te overtui gen, dat de gestelde voorwaarden ook werden na geleefd. Zoolang daarvoor geen gelden benoodigd waren, hoefden B. en W. de Raad niet te hooi en. Nu vraagt de commissie een klein crediet. Nu moet de Raad gehoord worden of dit crediet kan worden verleend. Spr. meent, dat dit crediet niet mag worden geweigerd, waar de commissie, die kosteloos zoo veel tyd beschikbaar stelt voor dit nuttige werk, dit vraagt. De heer Kavelaars zegt, dat de Raad in aezen niet gekend behoefde te worden. De wet verplicht den burgemeester toezicht te houden op schouwburgen enz. Dat er eerst feiten moeten plaats hebben voordat maatregelen genomen wor den, zooals de heer de Bruin dat zou willen, wordt reeds door de terminologie van de wet weerspro ken. Er staatde burgemeester moet waken, enz. dat beteekent dat preventief moet worden opgetreden. Spr. merkt op, dat als de heer de Bruin de vergadering van- de commissie voor de strafver ordeningen had bijgewoond, bij geheel op hoogte was geweest van de plannen tot instelling van deze commissie, daar dit onderwerp in bedoelde commissie meermalen ter sprake is gebracht. Wethouder G os 1 in ga had ook willen opme.- ken, dat de zaak in de commissie voor de straf verordeningen was besproken. De heer de Bruin spreekt zich zelf overigens tegen. Eerst vindt hij het niet goed, dat aan het bedrijf hinderpalen in den weg worden gelegd en even later noemt hij het een »bescbermde« bioscoop. Spr. gelooft wel, dat meer van bescherming dan van dwang kan worden gesproken. Het is toch zeker in het voordeel van een exploitant dat men weet, dat men steeds zijn kinderen gerust naar de bioscoop kan zenden. Dat er eerst feiten zouden moeten voorvallen alvorens het gemeentebestuur hand-lend zou mogen optreden is een eigenaardige opvatting van den heer de Bruin. Hoe zou het gemeente bestuur dan moeten constateeren, dat er films werden vertoond, die niet in den haak zijn De commissie was dus al noodig om te constateeren of de bepalingen worden nageleefd en zjj voor komt tevens alle overtredingen. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt met op een na (de Bruin) alge- meene stemmen aangenomen. Bell Telephoon Maatschappij. 5. Voorstel van B. en W om de overeen komst dd. 8 Mei 1890 met de Nederlandsehe Bell Telephoon Maatschappij, welke op 8 Meijl. is afgeloopen, onder dezelfde voorwaarden te verlengen tot 1 Mei 1916. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben om de overeenkomst op die voorwaarden te verlengen. De heer v. d. Zee zegt, dat in de begrootings- vergadering ook de Bell-Telfoon Maai schappij ter sprake is gekomen. Er zijn toen veel klachten en bezwaren tegen de exploitatie van het stedelijk net door die Mij. geuit. Er is een onderzoek toe gezegd, maar spr. heeft daarvan niet veel verbe tering kunnen constateeren. Spr. vraagt of aan de maatschappij niet kan worden kennis gegeven van de verbeteringen, die noodzakelijk moeten worden aangebracht. Het zou zeer in het belang van handel en industrie zyn, dat het telefoonver keer werd verbeterd. De heer H o u t m an verwacht niet veel van ver beteringen door de liquideerende maatschappij. De bediening is allertreurigst omdat de Mij. te veel van haar werkkrachten vordert. Spr. vraagt of er nooit pogingen in het werk gesteld zijn om een overeenkomst aan te gaan met Rotterdam op denzelfden voet bijv. als wij dat met electriciteit hebben. Het zou een groot voordeel voor Schie dam zyn als wij waren aangesloten aan het Rot- terdamsche net. Spr. beveelt dit idee aan B. en W. ter overweging aan. De heer R i s merkt op, dat deze verlengings- aanvraag maar een wassen neus is. Het contract is van dien aard, dat het althans voor dit jaar moet worden verlengd. De heer Kavelaars zegt, dat deze kwestie reeds meermalen in de Kamer van Koophandel is ter sprake gebracht. Op het laatste schrijven van de Kamer aan den minister van Waterstaat is door dezen geantwoord, dat het bureau der tele foon eerlang zal worden overgeplaatst naar het postkantoor, waarvoor echter nog eenige verbou wingen aan genoemd gebouw moeten plaats heb ben. Spr. meent naar aanleiding van dat schry ven dat aan de wenschen van de klagers mettertijd zal werden tegemoet gekomen. De heer Dubbelman herinnert er aan, dat voor jaren terug reeds een combinatie van fabri kanten getracht heeft aansluiting bij het Rot- terdamsch telefoonnet te verkrijgen. Het is hun niet gelukt. Men schijnt er den laatsten tyd van terug te komen om voor meerdere steden een telefoonnet te exploiteeren. Zelfs in plaatsen waar reeds aansluitingen by een naburig stadsnet be staan worden nieuwe aansluitingen met meer als plaatselijke aansluitingen erkend. Spr. gelooft niet dat bet plan van den heer Houtman uitvoerbaar is. De Voorzitter zegt, dat niet alleen in de K. v. K. maar ook in het college van B. en W. de telefoon- kwestie meermalen ter sprake is gebracht. Voor eenigen tijd heeft spr. zich nog met klachten tot de Mij. gewend betreffende de bediening. Veel resultaten heeft spr. er echter niet van gezien. Het contract wordt slechts verlengd tot Mei 1916. Daarna zal het net door den staat geexploiteerd worden. Van deze Maatschappij is dus niet te verwachten, dat zij verbeteringen zal invoeren. De klachten en wenschen kunnen ter kennis gebracht worden van den nieuwen exploitanthet Rijk. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Fietsen over de Kippenbrug. 6. Voorstel van B. en W. ten behoeve van de voetbrug over de Nieuwe Haven een aan- vullingscrediet te verleenen van f 556.—. De neer R i s vraagt of die roode bordjes aan de Kippeubrug zullen blijven staan. Spr. meende, dat na de verbreeding de bordjes zouden wegblijven. Zij zyn ook even weg geweest, maar weer herplaatst. Spr. heeft dit toe geschreven aan het feit, dat het verbod niet kon worden opgeheven omdat er eenmaal een veror dening op bestond. Spr. vraagt of B. en W. ge negen zijn de desbetreffende verordening in te trekken. De brug is nu bieed genoeg en er loopt haast niemand op. De Voorzitter zegt, dat een proef is geno men met het openstellen van de brug voor wiel rijders. Na eenige dagen bleek reeds, dat het niet zonder gevaar voor de voetgangers voor wielrijders kon worden opengesteld. De commissaris van po litie adviseerde om weer de brug voor het rijwiel- verkeer te sluiten. Wanneer de wielrijders zelf wat kalmer hadden gereden zouden de bordjes vermoedelijk niet weer herplaatst zijn. De heer R i s weet, dat sommigen, vooral de slagersjongens woest rijden en niets ontzien. Die moeten dan bekeurd worden wegens woest rijden. Dat zou toch beter zijD, dan nu alle wielrijders onaangenaam te zijn. De Voorzitter zegt, dat het fietsen over een voetbrug reeds verboden zou zijn al stond er geen bordje. Volgens de politieverordening is het rijden over voetpaden verboden. Het verkeer over de brug kan werkelijk niet zonder gevaar worden opengesteld. De beer R i s dankt den voorzitter voor de in lichtingen, hij wil echter nog iets vragen. Er staat ook zoo'n idioot bordje, bij de Westerhaven. Er is den geheelen dag geen mensch in den omtrek te zien en dan moet men toch afstappen voor dat bordje. Spr. vindt dat zoo gek, dat hjj het wel eens vergeet. Zou dat bordje daar niet weg kun nen vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat bij het uit en aan gaan der scbolen en fabrieken de passage over die voetbrug ook te druk is osq rijwielverkeer toe te staan. De heer Wouterlood vraagt of het nu niet mogelijk is, de brug, op die paar uren per dag, dat er drukke passage is te sluiten voor rjj wielen en het verdere gedeelte van den dag het rijwiel- verkeer vrij te laten. De Voorzitter zegt, zelf niet te fietsen en kan zich niet voorstellen, dat het zoo erg lastig is om bij zoo'n brug even van de fiets af te stap pen. Spr. wil nog wel eens de zaak in het college ter sprake brengen en overwegen of iets kan worden gedaan om aan de geuite wenschen tege moet te komen. De heer von Briel Sasse vraagt waarom nu een suppletoir crediet voor de brug noodig is. Wethouder Van Westendorp zegt, dat dit in de ter visie gelegen hebbende stukken was te lezen. Op de eerste plaats is het hout dat voor de brug was gekocht niet geleverd en moest duur der hout worden gekocht, dan is de post arbeids loon hooger geworden doordat in het verkeer is voorzien door een brug, die telkens in- en uit getrokken moest worden in plaats van door een pontvoorts zijn er nog een|paarjijzeren leuningen biigekomen, die niet geprojecteerd waren. Het aanvullingscrediet wordt z.h.st. toegestaan. (Wordt vervolgd Kerkdiefstal. In den nacht van Maan dag op Dinsdag te omstreek half 3 is in de R. K. Kerk te Kwintsheul onder de gemeente Wa teringen ingebroken. Die dieven hebben zich aan de achterkant der kerk door het uitlichten van een deur toeaang verschaft. Drie offerblokken werden opengebroken, het tabernakel geforceerd en ver schillende beelden beschadigd. De politie steldeon- middelijk een onderzoek in. Ontploffing van een my n. Door de Ymuider stoomtrawler sThor® werd gisteren bij binnenkomst te Ymuiden medegedeeld dat op 27 Mei des namiddags een mijn, welke waarschijn lijk met den schroef was aangeraakt bij het ach terschip ontplofte, waardoor dit achterschip eenige meters in de hoogte ging, en tevens een kolossale waterzuil veroorzaakte. Ongelukken kwamen aan boord niet voor. Naar wij vernemen zal de »Thor<t onderzocht worden, daar het schip eenigszins lek moet zjjn- Branden. De kapitale boerenbehuizinge, ge naamd nde Weerterhof®, te Meerssen, is Maan dagavond voor een groot deel door brand vernield- Van den inboedel van den landbouwer P. kon weinig of niets gered wordeneen paar kalveren kwamen in de vlammen om. In hetzelfde gebou^ zouden de volgende week kinderen van de R. K' Gezondheidscommissie te Maastricht hun intrek nemen en verpleegd en verzorgd worden. Te Avereest, aan de Reest, is de boerderij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2