Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. daar deze mogendheden zelfs by degenen, die vatbaar waren voor den uitgestrooiden laster, ge- rehabliteerd zullen zijn. Men weet in het buitenland voldoende, dat het niet de bedoeling is van Duitschland, binnen Europa zijn grenzen uit te breiden, doch slechts waarborgen te verkrijgen, om zich vreedzaam te kunnen ontwikkelen. Wie niet vrjjwillig verblind wil zijn, moge hieruit de clonclusie trekken, Welke basis kunnen worden voor een vrede, om welken de zegenvierende verbonde mogenheden niemand behoeven na te loopen, maar die hun opnieuw de gelegenheid zou geven om te toonen, welke bron nen zij zijn van zedelijke kracht en beschaving en vooruitgang in het belang der geheele mensch beid. Aldus de gedachtengang van de gezaghebbende persoonlijkheid, waarop ik hierboven doelde. -* De Paus en de vrede. Een telegram uit Rome aan de „Daily Tele graph'* meldt, dat de Paus plan hebben zou tot het doen uitgeven van een witboek, waarin hij een overzicht geven zou, welke stappen hij tot dusver ten gunste van den vrede gedaan heeft ALLERLEI NIEUWS. Koning C,on3tan.t.ij.n. De toestand van Koning C ons tantijn van Gr ie ke.nla.nd. was Zondag zeer slecht. Om 8 nur werd hel. volgende bulletin gepubliceerd Temperatuur 41." Pols 144, ademhaling 24. De toestand is zeer ernstig. San Marino blijft buiten den oorlog. De «Lokal-Anzeiger® verneemt uit Lugano, dat het bericht als zou de republiek San Marino even eens den oorlog verklaard hebben, niet bevestigd wordt. De Hooge Raad van de republiek heeft alleen enkele dagen geleden een manifest aan de burgers uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat het ernstige uur weliswaar aan de burgers van SaD Marino niet den plicht oplegt, ten oorlog te trekken en smartelijke offers te brengen, maar hun toch gebiedt, alles wat in hun macht is, te doen, om de «zuivere, heilige zaak van Italië" de overwinning te bezorgen. Daarom vermaant de hooge raad de burgers, onder de leus: «Leve Italië! de geschikste middelen te baat te nemen, om de onvermijdelijke ellende van den oorlog zooveel doenlijk te lenigen. Heldendood van een missionaris. Reuter's bijzondere correspondent te Cairo schrijft Father Finn, de Roomsch-katholieke priester, die in Engelsche kringen te Cairo zoo bemind was, js een van de eerste geweest, die zijn leven gelaten beeft bij de landing der Engelschen te Sed-el-Bahr. Hoewel hem aangeraden werd het schip, waar hij aan boord was, niet te verlaten, ging hij toch aan land, zeggende «de plaats van een priester is bij den stervenden soldaat." Hy ging over de naast zijn schip liggende lichters naar den wal, dien hij bereikte door tal van kogels getroffen. Ondanks de hevige pijnen, die hij heelt moeten lijden, ging hij voorwaarts, troost brengend aan stervenden. Terwijl hij bezig was geestelijken bijstand aan een der soldaten te geven, werd zijn hoofd door een granaat verbrijzeld. Duitsche bladen melden, dat de opmaisch van de verbondenen in Galicië dezen behalve de oeliebronnen en raffinaderijen ook de aardwas- mijnen van Borislaw terug heeft doen krijgen. Die mijnen zijn de eenige in Europa en onmis baar voor de kaarsenfabricage. Hun jaarlijksche productie bedraagt 2,000,000 K.G. ter waarde van 3 millioen kronen. De beroemde Italiaansche scheikundige, prof. CiamanciaD, van de universiteit te Bologna, heeft in een vraaggesprek meegedeeld, dat bij naar een middel heeft gezocht, om de Duitsche verstik kende gassen te bestrijden. Het is voldoende, zegt hij, een door hem ver vaardigd masker te dragen, dat in een bepaalde oplossing is gedrenkt. Deze maskers sluiten vast om bet gezicht en den neus en kunnen vóór den veldtocht worden megenomen, aangezien zij lang goed blijven. Proeven hebben het beste resultaat opgeleverd. Er hebben zich comité's gevormd om deze maskers te vervaardigen. Het oude voormalige klooster Marienhausen bij Aulhousen aan de Noordelijke helling van bet Niederwald, dat als inrichting voor verwaarloosde kinderen gebruikt werd, is geheel afgebrand. Ook de in 1219 gebouwde kapel is een prooi der vlammen geworden. De brand is vermoedelijk met een schoorsteenbrandje ontstaan en breidde zich zoo snel uit, dat de kinderen slechts met levensgevaar gered konden worden. Te Berlijn is een ernstig ongeluk gebeurd. Twee volle tramwagens zijn in botsing gekomen, waarbij de eene uit de rails/ werd gelicht. 25 a 30 personen liepen min of meer ernstige verwon dingen op. <1 Mais. Het bestuur van het Comité van Graanhande laren te Rotterdam heeft gisteren als lasthebber van de regeering, publiek geveild circa 1500 t:n Amerikaansche mixed mais, min ,of meer afwij kende kwaliteit, liggende in lichters aldaar. De mais bracht op van f 171 tot f 197 per 2000 kilogram. Waarschuwing. Blijkens mededeeling van het Duitsche gezant schap zijn langs' zekere gedeelten der Neder.' landsch.'Belgisehe grens eleetrische geleidingen} aangebracht, waardoor van 7 Juni af een elee trische stroom wordt geleid, ten gevolge waarvan het aanraken van die geleidingen ernstige enge lukken kan teweegbrengen. De plaatsen, waar deze eleetrische geleidingen zich bevinden, zijn door de Duitsche militaire Verheden op duidelijke, uit de verte goed waar. neembare wijze aangegeven. Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot en met 5 Juni uit de opbrengst der staats leening 1914 aan provinciën en gemeenten uit "srijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk beu,rag van f 25,309,725, waarvan was uitbetaald ,of betaal baar gesteld een totaal bedrag van f16 580,025. Lund weermannen lichting 1907. Van de landweermannen der lichting 1907, oio den 15den Mei j.l. met voorloopig verlof naar hun haardsteden mochten vertrekken, zijn onge veer 9 pet. vrijwillig' onder de wapenen gelie ven. Stoomtreilersbedrjjf tjjdeljjk stil gelegd. Wegens vermissing van den stoomtreiler „Rijn land" en de zeer vermoedelijke vermissing, we 'gens over tijd zijn, van nog eenige IJmuider stoomtreilers, hebben gisteren, naar de N. R. Ct." meldt, de opvarenden van ue te IJmuiden binnen zijnde stoomtreilers in vergadering be sloten: tolt a.s. Maandag niet met ne trailers uit te varen, teneinde te controleeren, hoeveel en welke treilers vermist worden en zoo mogelijk de oorzaak van de vermissing Ie weten te ko men; verder, aan de reederijen te verzoeken, do gage voor de stilliggende week uit. to betalen; aan de oorlogvoerende zeemogendheden te doen verzoeken nieuwe en nauwkeurige opgaven van de door mijnen gevaarlijke gebieden, en bij de regeering aan te dringen ,op spoedige inwerking treding van" de Zeeongevallenwet. Uitvoer van duivenboonen. In verband met het besluit van de regeering, waarbij het uitvoerverbod van duivenboonen werd opgeheven, waardoor de prijzen zéér aanzienlijk stegen, heeft het' bestuur van den Nederlandse/hen Algemeenen Bond van P ostdui ven lief hebbers, in een onderhoud met de ministers van oorlog en van landbouw, zijn bezwaren uiteengezet. Verzocht wordt, de regeering te adviseeren, het opheffingsbesluit van het uitvoerverbod van dui venboonen in te trekken, of althans voor bin- nenlandstóh verbruik een voldoende hoeveelheid! duivenboonen aan den uitvoer te onttrekken met vaststelling van een maximum marktprijs. Bommen op een Hollandsch schip. Naar aan de «Tel.® van betrouwbare zijde wordt meegedeeld, is het gebeurde van Vrijdag 4 Juni, waarbij passagiers en bemanning van de «Prinses Julianas betrokken waren, sterk over dreven. Er zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een zeppelin een zestal bommen geworpen op «Tilbury® en «Gravesend®, doch de bommen vielen minstens 150 a 200 meter van de plaats, waar de «Prinses Juliana« voor anker lag. Van die zes bommen viel er één te water, eveneens op een afstand van minstens 150 meter van de boot. De kapitein en de bemanning hebben het geluid gehoord, als afkomstig van kleine op den wal afgeschoten kanonnen. De passagiers, uit hun slaap gewekt, deden eenigszins onrustig, er was wat consternatie onder de vrouwen, doch, naar de kapitein uitdrukkelijk heeft meegedeeld, ge heel ten onrechte. De zeppelin was zóó hoog, dat zelfs de voor het nachtelijk duister geoefende, met kjjkers ge wapende zeemansoogen, niets van het luchtschip hebben kunnen ontdekken. Het overdrijven van het gebeurde en van het gevaar, waarin de passagiers zouden hebben ver keerd, wordt door hen, die het kunnen weten toegeschreven aan de menschelijke zucht om zich interessant te maken. Gevaarlek spel. De «Rotterdammer® schrijft Het wordt zoo langzamerhand wel tijd, dat in ruimen kring wordt gewaarschuwd tegen de rol, die het dagblad de «Telegraaf® speelt. Geruimen tijd voerde dit blad reeds een stelselmatige ophitsingspolitiek tegen Duitschland. Het was gelukkig het eenige blad van beteekenis, dat zich ten onzent voor zulk een rol leende. Andere bladen mochten soms wat duidelijker dan wenschelijk was, van hunne sympathieën doen blijken, een campagne als de »Telegraaf« voerde, bleef in ons land een unicum. Van directe aansporing tot deelneming in den oorlog onthield zich echter het blad tot nu toe. Van het één moest echter het ander komen en zoo vond men dan ook thans een artikel van een zekeren heer Carl Smulders, waarin deze gedach tengang wordt ontwikkeld, dat de geallieerden ons onze neutraliteit duur zullen doen betalen bij een eventueele overwinning hunnerzijds. België zou in dat geval aan de grenzen moeten worden ver sterkt en dat zou dan geschieden door uitbreiding van België ten koste van ons land tot aan den Rijn toe. De consequentie ligt voor de hand. Op zich zelf nu is dergelijke taal niet de moeite waard om er een woord aan te verspillen. Aanleiding voor Nederland om zijn neutraliteit op te geven zou er eerst dan zjjn, indien direct van de zijde van een der oorlogvoerende mogend heden tot Nederland bedreigingen worden gericht, die wij net behoud van ons recht en onze natio nale eer niet over onzen kant zouden kunnen laten gaan. Daarvan is tot nu toe gelukkig geen spoor aanwezig en er is ook geenerlei bijzondere reden om deze te verwachten. In het algemeen blijft de positie van ons land moeiljjk en steeds kan er een complicatie komen, die gevaar ople vert. Maar buiten die algemeene redenen voor waakzaamheid is er geenerlei bijzondere reden voor bezorgdheid. Toch is het zaak te waarschuwen tegen de op hitsing van de »Telegraaf«. Ons volk is kalm en niet licht voor opwinding vatbaar, en de «Tele graaf® is niet het blad, dat in ons land den meesten invloed heeft, maar in een bewogen tyd, als wij thans beleven, is het raadzaam, voorzich tig te zijn. .Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Juni medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.0 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 760.1 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen wind, meest uit zuidelijke richtingen licht tot half bevolkt, droog, behoudens toenemende kans op onweer, aanvankelijk zeer warm. Bevolking. Het maandelijksche bevolkingsoverzicht geeft aan 30 April 1915 aantal zielen 35431 Geboorten 92 Vestiging 151 243 Overlijden 47 Vertrek 120 167 Alzoo een vermeerdering van 76 Bevolking op 31 Mei 1915 35507 Voltrokken werden in de afgeloopen maand 2-1 huwelijken. Gemeenteraad. Vërgaderjng van den Raad der gemeente' Schie dam op Dinsdag 15 Juni des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Mgr. Callier. Heden-avond wordt Z. D. H. Mgr. Callier te kwart voor acht aan de pastorie Frankeland ver wacht, waar Mgr. dezer dagen zal vertoeven. Morgen om 9 uur zal Mgr. in de parochiekerk van O. L. Vr. Visitatie het H. Vormsel toedienen aan de vormelingen van die parochie en van Over- schie. Om één uur wordt in de Parochiekerk van den H. Joannes den Dooper het H. Vormsel toe gediend aan de vormelingen van die parochie, van de Singelparochie en van Oud-Beierland. Donderdag gaat Z. D. H. het H. Vormsel toe dienen op de Zuid-Hollandsche eilanden en Vrij dag te Vlaardingen waar de vormelingen van Vlaardingen en Kethel worden gevormd. Volksbadhuis. In de week van 30 Mei—5 Juni'15 werden geno men 605 baden. Ie klas kuipbaden 28, regenbaden 342e klas kuipbaden 90, regenbaden 415, 5 ets. kinder baden 38. Gedurende de maand Mei 1915 werden ge nomen 2719 baden. Ie klas kuipbaden 173, regenbaden 212 2e klas kuipbaden 398, regenbaden 1792, 5 ets. kinder baden 144. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 9 Juni 1.58 v.m., 2.09 n.m. DIT ROTTERDAM. Gistermorgen omstreeks 11 uur is tijdens afwe zigheid van de bewoners brand ontstaan in de voorkamer op de eerste verdieping van pand 12, plein 2, in de Tuinderstraat, bewoond door A V. Gistermorgen om 6 u,ur b'rak een zwalre brand uit op de erven van de boerderijen bewoond dopd Bi. J. Ifaxendregt en de wed. B. Blok. Von ken van een houtvuur waren tegen een schuur gewaaid, waardoor deze in brand vloog. Van deze schuur sloegen de vlammen over op eenigte bijgebouwtjes, die als bergplaatsen voor wagens en gereedschappen dienden. Kort daarop vatten twee groiote schuren achter het woonhuis eveneens vlam en hierna het woonhuis ook. Waren de gebouwen niet met riet bedekt geweest, dan had de brand zeker niet zoo'n omvang gen om on. Van den geheelen boel bleven slechts rookende puin- hoiopen over. Ook een hoeveelheid haver, hooi, stroo en lijnzaad ging verloren. Voor zoover er vee in de stallen was, kon dit gered worden. 'Hoewel de brandweer met een groot aantal 3tralen werkte, kon ze toch niet verhinderen, dat het vuur oversloeg op een groote schuur achter de boerderij Van de wed. Blok, genaamd Stadwijk". Schuur en inhoud eenig hooi-, stroó- en landbouwwerktuigen werden ook een prooi der vlammen. f r Om half 10 was de brandweer het vuur mees- V er dronken. Gistermiddag is bij het zwem men in de Waal te Zalt-bommel de pontonnier B. verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Doodgeschoten. In den nacht van Zater dag op Zondag is een Duitschen smokkelaar door de grenswacht te Aalten zoodanig gewond, dat bij gistermorgen in het ziekenhuis te Bocholt aan de bekomen verwondingen is overleden. Door d r jj f r i e m gegrepen. In de car- tonfabriek «Britannia" te De oude Pekela werd Maandagmorgen de gehuwde arbeider D. Kuiper uit Winschoten, bezig zijnde, om een riem over de schijf te brengen, plotseling meegesleurd. Ernstig aan dij en zijden gekneusd werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Lijk opgevischt. Door de stoomtrawler »J. T. Cremer" werd bij aankomst te Ymuiden medegedeeld op 2 Juni op 55 gr. 12 min. N.B. en 4 gr. 2 min. O. L. een lijk van een mansper soon te hebben opgevischt. Kenmerken kon men aan het lijk niet ontdek ken alleen had de man blond haar en blonde knevel. Op zeemanswijze is het lijk weer in zee gelaten. Schipbreuk. Door den Ymuider stoom trawler «Otono" is gisteren aldaar aangebracht een hoofdkussen, zooals visschers gebruiken, dat maar zeer kort in het water had gelegen daar het kapok van binnen nog droog was. Gebrek aan zakken. Wegens het heer- schend gebrek aan jutezakken in Duitschland zijn door de Nederlandsche autoriteiten bereids eenige bijzondere vergunningen verleend om artikelen die in gewone omstandigheden per spoor, alleen in zakken mogen worden verzonden, thans op het Nederlandsche parcours te verzenden los, in open wagens voorzien van dekkleeden. Overreden. Op den Haarlemmerweg, na_ bij Sloterdjjk, werd Zaterdagavond een 15-jarige jongen aangereden door een auto, waardoor hij aan hoofd en beenen werd verwond. De knaap werd met den auto, waarmede de aanrijding ge schiedde, naar de ouderlijke woning gebracht- Vandaar is hij door tusschenkomst van den gem geneeskundigen dienst naar het Binnen-gasthuis vervoerd en aldaar verbonden. Aanranding. Zondagavond om tien uur is de losse werkman P. de W., wonende aan de Schans te Rotterdam in bewusteloozen toestand aan de Aelbrechtskolk aldaar op straat liggende gevonden. Nadat geneeskundige hulp ingeroepen en de man bijgebracht was, is hjj naar het zie kenhuis vervoerd. Hij verklaarde onverwacht van achteren aangevallen en hevig in den hals te zijn geslagen, waardoor hjj bet bewustzijn verloor. Er wordt aan minnenijd van den dader gedacht. Goed afgeloopen. Te Nymegen zijn Zondagmiddag omstreeks 4 uur een aantal per sonen als door een wonder aan een groot onge luk ontsnapt. Bjj het rangeeren van de eleetrische trams aan het eindpunt der stadslijn op den Berg- en-Dalschen weg geraakte een losstaande bjj wagen in beweging en reed den sterk hellenden weg af. Een conducteur en een wagenbestuurder sprongen op den rijdenden wagen doch konden, ten gevolge van een defect aan de reminrichting, hem niet tot staan brengen. Zij riepen luidkeels den wan delaars toe zich te bergen en zoo passeerde de wilde wagen in steeds toenemende vaart de ver schillende halten, gelukkig zonder andere trams te ontmoeten en vloog vervolgens door de op het Zondagnamiddaguur zeer drukke Burchtstraat. Een uit de Hezelstraat in tegenovergestelde rich ting komende tram vol passagiers de lijn heeft hier enkel spoor kon gelukkig nog juist den wissel op de markt bereiken, waardoor een bot sing welke anders zeer noodlottige gevolgen zou hebben gehad, vermeden werd. De bijwagen stortezich deStikke Hezelstraat af, vloog door de Lange Hezel straat om bij het Kronenburgerpark, waar de lijn een scherpe bocht maakt, uit de rails te loopen. Hier stuitte een boom hem in zijn vaart. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke ongelukken De conducteur was op de Markt uit den wagen gesprongen doch de bestuurder was moedig op zjjn post gebleven om het publiek te waarschuwen De wagen was aan den voorkant beschadigd. De bestuurder werd niet ernstig gewond. O p g e g r a v e n. Men schrijft uit Millingen aan de «Geld.® In de buurt der hoeve «Groot Zeeland® heeft de bodem al heel wat voorwerpen uit het grijze verleden opgeleverd. En nog worden nu en dan vondsten gedaan, die wjjzen op een zeer oude nederzetting. Zoo is dezer dagen op «Vruchten oord®, eigenaar de heer N. Arntz, bij het delven naar leem, weer een zestal antiquiteiten te voor schijn gebracht. Het zijn twee urnen en twee schaaltjes van roode aarde en twee potjes, don kergroen van kleur. Naar aanleiding van deze vondst moet het in het voornemen van den eige naar liggen, in den volgenden winter aldaar opgravingen te laten doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2