Binnenland. BUImi QeaagaaL Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ALLERLEI NIEUWS. Van de Duitse he ganeesheeren,. die aan de- zen oorlog deelnemen, .zijn volgens de verlies- lijsten 120 gesneuveld, 47 aan ziekten gestor ven, 66 zwaar gewond en, 220 licht gekwetst. Verdel' zijn er 96 vermist en 53 gevangengeno men. Het totale verlies bedraagt dus 602. De Duitsche verlieslijsten vormen thans on geveer 7000 paginal, dicht gedrukt, zegt de „Times". De nummers y(an de lijsten, die bijna dagelijks gepubliceerd worden, zijn tot 518 ge- lotopen. De lijst van den 3en Juni geeft merk waardige cijfers. Tusschen 29 April en 19 Mei verloor het beroemde Kaiser Alexander-lrtegi- ment garde-grenadiers meer dan 850 man, onder wie 14 officieren gedood en 17 gewond. Infanterie-regiment nc». 60 verloor ongeveer 550 man. De verliezen van het landweer-regi ment noi. 74 bedroegen van den len tot den 18en Mei ongeveer 600. Het 132e regiment in fanterie verloor 800 inan, onder wie 26 offi cieren. t I Uit de statistiek van den in- en uitvoer van Engeland over de maand Mei blijkt dat, niette genstaande den duikbootooirlog;, de invoer een waarde van 71,644,000 vertegenwoordigde, zijd- de een vermeerdering van 12,545,000 verge leken bij Mei 1914. Van deze vermeerdering1 komt 8 millioen op rekening van voedingsstoffen, dranken en tabak. De uitvoer bedroeg in Mei jl. 43,862,311. Deze was in Mei het grootst sedert het begin- van den oorlogl' De invoer neemt de laatste maanden steeds af. Deze factoren oefe nen een gunstigen invloed op de Engelsc'he han delsbalans en werken mee aan het behoud van de goudreserve. i 1 De prijs van brood en bloem in Engeland is nu gestadig dalende. Op 5 Mei was de prijs van een zak bloem 54 shillings, de hoogste prijs die sedert het begin van den oorlog bereikt was, thans bedraagt die 50 shilling's. De Engelsche verlieslijst van gisteren ver meldt 3600 namen, o. \v. 70 officieren, 250 man schappen van de marine die aan de Dardanellen opereeren, en 3300 man van het leger in het Westen. De vertegenwoordigers van de werklieden in de katoenspinnerijen te Manchester hebben besloten, hun oisch nopens een bijzonderen oor- logstoeslag op het loon te handhaven. Men vreest dat het mis zal gaan, als het ministerie van koophandel er niet in slaagt, het geschil bij te leggen. Binnenlandsche Beurtvaart. Men meldt ons uit Amsterdam In de dezer dagen gehouden jaarvergadering der «Amsterdamsche Vereeniging tot behartiging van de belangen der Binnenlandsche Beurtvaart" werd onder meer besloten tot het invoeren van vervoerc»ndities, waarbij den leden de vrjjheid wordt gelaten om te vervoeren op de Rotterdamsche of op de Amsterdamsche voorwaarden. Ook werd het besluit genomen tot eene verhooging der vrachten met het oog op de vermeerdering der exploitatiekosten, Door de vergadering werden 15 beurtvaarders als lid der Vereeniging toegelaten. Engelsch Prjjsgerecht. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de «Procu- rator General" bij het Britsche Prijsgerecht een eisch heeft ingesteld tot verbeurdverklaring van een deel der goederen, welke waren geladen in de Nederlandsche stoomschepen «Batavier III, IV en V« van de Batavierlijn. Mjjnen. De schipper van den stoomtrawler «Jacqueline Clanne YM. 10« heeft bij aankomst te Ymuiden gerapporteerd, dat een mijn bij zijn schip is ont ploft, waardoor een vischbord met toebehooren werd stukgeslagen. Volgens rapport van een gisteravond te Ymuiden binnengekomen stoomtrawler is een Ymuider stoomtrawler bij de Doggersbank in de lucht ge vlogen. Van de opvarenden werd niets meer gezien- Uitgebleven. De trawlers, over welker uitblijven men zich nu ernstig ongerust maakt, zjjn de «Texel I YM. !86« en de «Irene YM. 156<t. Geen politietoezicht op de visscherj). Men meldt uit Scheveningen De minister van Marine heeft, in antwoord op een adres van de Chr. Visschersvereeniging', medegedeeld, dat het dei4 reg'eering om ver schillende overwegingen thans niet raadzaam voorkomt een oorlogsvaartuig uit te zenden om politietoezicht op de visscherij uit -te oefenen, Hooibouwverloven. Naar wij vernemen, ontvingen dezer dagen de korpscommandanten van den minister van oorlog telegrafisch bericht, dat alle reeds toegestane ver loven aan landbouwers (dour de prov. bemidde lingsbureaus waren kaarten verstrekt, vermeldend het aantal dagen verlof dat kon worden gegeven) slechts tot de helft mogen worden verleend. De verloven varieerden van 7 tot 28 dagen. Deze mededeeling heeft onder de landbouwers groote teleurstelling verwekt. Het volgende adres is aan den minister van Oorlog verzonden Het bestuur van den Prov. Bond van Rund- veefokvereenigingen in Noord-Holland heeft tot zijn groole verbazing kennis genomen van het feit, dat aan militairen uit Friesland veel langere hooibouwverloven worden toegestaan dan aan die uit Noord-Holland. Het neemt bij deze de vrij heid, daarop uwe bijzondere aandacht te vestigen en het eerbiedig verzoek tot Uwe Evcellentie te richten, dat de militairen uit beide provincies, wier belangen naar zijne meening in dat opzicht volkomen met elkander overeenstemmen, ook vol komen gelijk worden behandeld. Geen vacantie-kaarten. Naar de «Nederl.« verneemt, zullen er dit jaar geen vakantiekaarten worden afgegeven, omdat de beperkte dienstregeling, welke in verband met de tijdsomstandigheden nog steeds gehandhaafd moet worden, niet toelaat,' dat aan het toch reeds groote aantal reizigers door toepassing van goed- koope vrachtprjjzen nog uitbreiding wordt gegeven. Tjjdelyke vertegenwoordiging by het Yaticaan. Ui haar eindverslag verklaart de commissie van Rapporteurs, met groote belangstelling vernomen te hebben, dat de minister onbewim peld en met den meesten nadruk kan verkla ren, dat door de voorgestelde zending de neu trale stelling van Nederland geheel ongerept blijft en dat in de verhouding der Nederland sche Regeering tot geen der onzijdige of oor logvoerende staten eenige verandering zal komen ten gevolge van die zending!. Zij zou 't op beogen prijs stellen, indien de minister 'bij de openbar» beraadslaging deze veridaringj nader wilde toelichten. Voorts herinnerende, dat de memorie van Antwoord vermeldt, dat, 'al liebhen de gezan ten van de eene partij Rome verlaten, zij' van uit Zwitserland, waarheen zij zich begeven hebben, in voeling' blijven met het Vaticaan, dank zij de door de Garanliewet van 1871 ge- waaiborgde vrijheid van post- en telegraaf- verkeer over het Italiaansche grondgebied meent de oomjmissie hieruit te mogen afleiden dat, ongegrond zijn de persberichten, als zou de Garantiewet niet in haar vollen omvang zijn of worden gehandhaafd. De commissie wenscht te vernemen, of deze meening juist is. Groote Sociale Cursus voor Voormannen in de B. K. Vakbeweging. De vorige week werd in het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden de eerste week gege ven van den op vier weken berekenden grooten Cursus voor de voormannen in de R. K. Vakbe weging. Door 28 personen werd de cursus gevolgd. Maandag 31 Mei, te half drie, werd de Cursus geopend door den directeur van 't Centraal Bureau met een korte rede, waarin hij zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst. Op deze openingsrede werd geantwoord door den voorzitter van het R. K. Vakbureau, die in warme bewoordingen dank bracht aan het Cen traal Bureau en aan de cursusgevers voor de betoonde bereidwilligheid, om voor de tweede maal een cursus van vier weken te organiseereu. Terstond daarop ving prof. Aengenent aan met het geven van de eerste voordracht. Achtereenvolgens is het geheele program, zonder dat er eenige wijziging in behoefde gebracht te worden, afgewerkt. Zaterdag werd de laatste voordracht gehouden door den directeur van het Centraal Bureau, die aan het slot een woord van dank en hulde sprak jegens de deelnemers. Hij constateerde met vol doening, met hoe grooten ernst de talrjjke deel nemers den cursus hadden gevolgd, met hoe taai uithoudingsvermogen zij dagelijks gedurende ruim acht uren in de collegezaal hadden aangezeten. Uit de oefeningen 's avonds was overtuigend ge bleken, dat de voordrachten niet alleen met groote aandacht waren aangehoord, maar ook opgenomen en verwerkt. Hij hoopte alle deelnemers weer te zien in November, wanneer de tweede week van dezen cursus zal gehouden worden, en meer in het bijzonder het arbeidscontract, economisch, ethisch en juridisch, zal worden behandeld. De secretaris van het R. K. Vakbureau maakte zich tot tolk aller deelnemers, om aan de cursus gevers dank te zeggen voor de degelijkheid en bevattelijkheid der gehouden voordrachten. EERSTE KkMV.n Vergadering van Dinsdag 8 Juni. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor morgen afdee- iingsonderzoek te houden, o.a. over de verhooging der oorlogsbegrootingwijziging der veiligheids wet verhooging der Marinebegrootingbestendi- ging van den staat van belegvroegere oproeping der lichting 1916 en uitbreiding van den land storm. Daartoe wordt besloten. De Voorziter zegt, dat Donderdag a.s, open bare vergadering zal worden gehouden o.a. over iet eedswetje. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 Juni. De Voorzitter spreekt bjj de opening van de vergadering een woord van gelukwensch tot den nestor der Kamer, den heer Lieftinck, die heden zjjn 80e verjaardag herdacht. Minister Cortv. d. Linden wenscht namens de regeering den heer Lieftinck geluk. De heer Lieftinck dankt voor de geluk- wenschen. De V o o r z i 11 e r deelt mede, dat hedenavond zal verschynen het eindverslag, in zake het ont werp, betreffende den gezant bij het Vaticaan. Hij zal morgenochtend voorstellen, het wetsont werp morgen te behandelen. De voorzitter stelt ook nog eenige kleinere ontwerpen voor openbare behandeling aan de orde. Personeele belasting. Aan de orde is de behandeling van het wetsont werp tot herziening der tabel van verdeeliDg der gemeenten in klassen, behoorende b|j de wet op de personeele belasting. De heer Schaper verdedigt een amende ment om de gemeente Uithuizen over te brengen van de 8e naar de 7e klasse. Na bestrijding van het amendement door den minister van Financiën trekt de heer Schaper het amendement in. De minister neemt een amendement over van den heer de Savornin Lohman, luidende «Ten aanzien van gemeenten of gedeelten van gemeenten, welke door deze wet in eene lagere klasse worden gerangschikt, blijfi voor de toe passing der wet tot regeling van het lager onder wijs voor de tegenwooordige titularissen de clas sificatie van kracht, zooals die voor het in werking treden van deze wet gold." Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangenomen. De Indische leening. Aan de orde is de interpellatie van den heer v. Vuuren aangaande de Indische leening. De heer van Vuuren zegt, dat het publiek recht heeft alles van deze zaak te weten. Spr. betreurt, dat de minister geen vrjjheid heeft gevonden de overeenkomst met het consor tium te publiceeren. Aan het eiDd van zijn rede stelt spr. den mi nister de volgende vragen I. Waarom heeft de minister, nadat, vóór de uitgifte der Indische leening, de door hem met de groep gesloten overeenkomst had geleid tot verkoop van de geheele leening en dientengevolge zijn mededeeling op 2 Maart, dat er geen consor tium was, hetwelk de geheele leening overnam, onjuist was geworden, aan die wijziging in den toestand geen publieciteit gegeven II. Zijn door den minister pogingen aangewend, en zoo ja, welke, om de leening geplaatst te krij gen door tusschienkomst van anderen dan «de Groepu en is geen overeenkomst te sluiten ge weest, waarbij in mindere mate dan in de gesloten overeenkomst, elk risico was gedisconteerd in de resolutoire conditiën? III. Wat bedoelt de minister met zijn verklaring in antwoord op de vierde der door mij op 7 April ingezonden vragen, dat Nederlandsch-Indiê als credietneemster geen zekerheid voor de nakoming harer verplichtingen aanbood? IV. Is, nadat de leening in haar geheel was genomen, naast de overeenkomst aan de Tweede Kamer overgelegd, nog een nadere regeliDg om trent de wijze van uitgifte en betaling der leening met de Groep getroffen Invoerrecht sinaasappelen, enz. Aan de orde is de stemming over het wets ontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sinaasappelen, mandarijnen, citroenen, bananen en oudheden. De heer de Savornin Lohman motiveert z|jn stem en die van z|jn fractie tegen het ont werp, omdat de regeering in dezen t|jd geen inkomsten onnoodig zonder compensatie mag prijsgeven. Het ontwerp komt in stemming en wordt met 47 tegen 37 stemmen aangenomen. Vóór de linkerzijde en van rechts de heeren Bichon van IJsselmonde en De Stuers. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag lli uur. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Juni medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Memel. Laagste barometerstand 754.4 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen veranderlijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de ageuda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 15 Juni a. s. komen o. m. voor Een voorstel van B. en W. tot verkoop aan de N. V. Wert «Gusto" voorheen de firma A, F. Smulders van het terrein ten westen van hare fabriek en ten noorden van de Kaarsenfabriek «Apollo", voor den prijs van f 10.per M.2 Een voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een nader van het Bestuur van den Polder Oud-Mathenesse ter inzage verkregen acte, den gedeeltelijk in de onteigening ten name van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij be grepen weg, kadastraal bekend Sectie I no. 1912, welk perceel ten name van de gemeente staat, als eigendom van den Polder te erkennen. Een voorstel van B. en W. tot wjjziging van art. 9 der Verordening regelende het afzonderlijk beheer der Fondsen niet behoorende tot de be* dr|jven der Gemeente, naar aanleiding van een door Gedeputeerde Staten gemaakte bedenking. Een voorstel van B. en W. om op verzoek van den heer G. Montfoort, Directeur der Algemeene Begraafplaats, ten zijnen aanzien de toepassing van art. 1 der Verordening houdende bepalingen omtrent het verleenen van ontslag aan ambtena ren in verband met hun leeftjjd, voor een jaar op te schorten. Gemeenteraadsverkiezingen. In de gisteravond gehouden ledenvergadering der R. K. kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" is besloten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen in district I drie katholieke candidaten testellen, voor de districten II en III de candidaten der A. R. en C. II. kiesvereenigiugen over te nemen en deze krachtdadig te steunen. Bij Kon. Besluit van 7 dezer is in- gevolge de Pensioenwet voor gemeenteambtenaren aan M. M. Houng, arbeider aan de gasfabriek, alhier een pensioen verleend van f139. Bij het op 5 J u ni gehouden examen van het Ned. Genootschap voor Stenografie «Groote'' te Amsterdam, slaagde voor het diploma Kantoor Stenograaf, Ned. taal, snelheid 130 lettergrepen per minuut ged. 10 min. de heer M. A. Midden dorp, van hier. Gistermiddag omstreeks 5 uur werd een te 's Gravenhage wonende werkman tijdens zijn arbeid op het dak van het stations gebouw alhier door de hitte bevangen. Bewuste loos werd hij in een der lokalen van het station binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hij kwam spoedig bij en kon heden morgen weer zijn werkzaamheden hervatten. Heden was het 25 jaar geleden, dat L. Mookhoek bjj de firma H. A. M. Roelants in dienst trad. Hjj werd hedenmorgen op het kan toor door den patroon toegesproken, die hem als blijk van waardeering voor langdurigen trouwen dienst een gouden horloge met ketting overhan digde. Ook namens het personeel werden den jubilaris geschenken vereerd. Door de politie werd hedenoacht aangehouden een 24-jarig persoon. Zij was uit haar betrekking als dienstbode ontslagen en zwierf nu sinds eenige dagen in den omtrek rond, den nacht doorbrengende in een keet. Zij werd door de politie naar het huis harer ouders, die hier ter stede wonen, overgebracht. De sleepboot »M entorn van defirma L. Smit en Co. is weder voor vast in de Voor haven alhier gestationeerd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 10 Juni 2.35 v.m., 2.52 n.m. DIT VLAARDINGEN. De heer B. Maat van hier, heeft gister met goed gevolg te 's Gravenhage het examen acte L. O. afgelegd. Bij het op 5 Juni gehouden examen van het Ned. Genootschap voor Stenografie «Groote" te Amsterdam slaagden voor diploma kantoorsteno graaf snelheid 130 lettergrepen per minuut ge durende 10 minuten, de heeren D. en G. van Zeventer van hier. DIT MAASSLUIS. Bjj het te 's-Graveahage gehouden examen acte L. O. slaagde de heer J. Kortlever van hier. Ongelukken. Gistermorgen is het 6-jarige dochtertje van den heer Bosman, in de Coender- straat te Delft onder de locomotief van de Westland- sche tram geraakt en overreden. Vreeseljjk verminkt werd het lijkje met groote moeite onder de zware machine vandaan gehaald. Maandagavond is een zesjarig kind in den Bosch spelende in het kanaal geraakt en verdronken. Te Ileusden is gisternamiddag bjj het zwem men in de Maas een militair verdronken. Gistermiddag is de 17-jarige tuindersknecht A. V. van een groentenschuit van den tuinder Van der Vaart in het water van den Spoorsingel te Delft gevallen en verdronken. Na ruim een uur dreggen werd het lijk opgehaald. De marinier 2e klasse E. de H., die half April bij een nachtelijke vechtpartjj op den Schie- damschen dijk te Rotterdam, ernstig verwond werd door messteken in den rug, is in het zieken huis aan de gevolgen overleden. Aan boord van het stoomschip «Insulinde,<r liggende aan de Lloydkade te Rotterdam, is de losse werkman C. de O., uit 'de Bloemstraat van een hoogte van ongeveer 10 meter in het ruim gevallen. Met een gebroken ruggegraat en kwet suren aan de borst is de man naar het zieken huis gebracht. Ie Scagerbrug is Dinsdag het vierjarig zoontje van den heer E. in de Groote Sloot ge raakt en verdronken. Te Vriescheloo is het 8-jarig dochtertje van den fabrieksarbeider W. in het kanaal geraakt en verdronken. Zonnesteek. Gisternamiddag heeft de losse werkman A. van T., uit de Zandstraat, aan boord van het stoomschip «Ole Buil", liggende in de Schiehaven te Rotterdam, een zonnesteek gekregen. In bewusteloozen toestand is de man naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij is overleden, zonder tot bewustzijn te zjjn gekomen. Onweert Të Renkum is Dinsdagavond de blik sem geslagen in een dubbel huis, bewoond door den eigenaar v. di. Berg en Kaal. Alles is ver brand oiolk twee geiten kwamen in het vuur om. Het huis em de inb|oedel van V. d, B. waren verzekerdde rest was niet verzekerd D|Opr de warmte bevangen. De 32-ja- tóge A. S. te Oppenhuizen is gisterenmiddag ter- Br1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2