States-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Een Engelsche kruiser, twee torpo do booten, een stoomschip en vjjftrawlers in den grond geboord. Een Oostenrijksche duikboot heeft in den mor gen van den 9en Juni bij San Grovanni di Medua. aan de kust van Albanië een Engelsche kruiser van het type Liverpool, die onder bescherming van zes torpedojagers voer, in den grond ge boord. Volgens een mededeeling van de Engelsche admiraliteit zijn de torpedojagers »10« en »12«, terwijl ze voor de kust opereerden door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebrach. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. De Engelsche trawlers »Nottingham», sTunizi- an«, uit Grimsby, »Castor« Velocity# en »Sativin« zijn door Duitsche onderzeeërs tot zinken ge bracht. De bemanningen zijn gered. liet stoomschip »Erna Boldt# is gisterenochtend jn volle zee getorpedeerd bij het vuurschip Sunk. De 'bemanning is te Harwich geland. Dit stoom schip was eigendom van een Duitsche reederij en in Engeland prijsverklaard. DE VEREENIGDE STATEN EN DUITSCH- LAND. De »Daily Chronicle» verneemt uit New-York} dat Duitschland van plan is, met de Vereenigde Staten een regeling te treffen, teneinde de be staande geschillen uit den weg te ruimen. Deze regeling zou o.a. de volgende bepalingen bevatten 1. Duitschland zal geen Amerikaansch koop vaardijschip aanvallen, hetzij het contrabande aan boord heeft of niet. 2. Duitschland zal geen enkel passagierschip aanvallen, mits Amerika verbiedt, op deze schepen ammunitie te vervoeren. 3. Duitschland zal geen passagierschip aanval len, zelfs indien het geweren en kanonnen ver voert, doch zonder ontplofbare stoffen te vervoeren. 4. Duitschland zal schadeloosstelling betalen voor gezonken Amerikaansche schepen, en voor de levens der omgekomen Amerikanen; indien be wezen kan worden, dat het schip door een Dui- sche duikboot in den grond is geboord. 5. Duitschland zal alle mogelijke schadever goeding geven voor ieder Amerikaansch burger) die in de toekomst onverhoopt zijn leven zou kun nen verliezen door Duitschlands schuld. ROEMENIË. De Romeinsche correspondent van »Corriere della Sera® meldt, dat diplomaten, die de vier voudige entente gunstig gezind zijn hebben ver klaart, dat sedert 2 Juni de onderhandelingen- tusschen Rusland en Roemenië afgebroken zijn. Beide regeeringen maken aanspraak op het deel van de Boekowina tusschen Sereth en Pruth met inbegrip van Czernowitsj. Te Boekarest heerscht ernstige ontstemming, vooral daarom, wijl men het rijke kerkelijke fonds van het bisdom Czerno witsj niet onder de macht van Rasland gesteld wil zien. Tevens wordt uit Sf Petersburg ge meld dat Rusland de aanspraken van Roemenië op een gebied met bijna 3 millioen inwoner.-, die géén Roemenen zijn, beslist van de hand wijst. De mogendheden van de viervoudige entente zullen beslist elke onderhandeling over Bessarabië, over het door de Roethenen bewoonde gedeelte van de Boekowina en over het grootste gedeelte van het Branaat weigeren, doch zij zullen Roe menië in elk geval veel meer aanbieden den Oostenrijk-Hongarije, zoo verluidt uit dezelfde bron. ALLERLEI NIEUWS. In strijd met het Havas-bericht uit Le Havre, betreffende het fusilleeren van den heer Fulgencei jYlaseon, volksvertegenwoordiger en schepen te Bergen, wordt thans aan de „Tel." gemeld, dat de heer Masson zich op dit oogenblik nog steeds in vollen welstand te Bergen bevindt. Een Biritsche kruiser heeft in de Straat van Gibraltar aan boord van een Italiaansch stoom schip den kapitein van den Duitschen hulplkruiser „Eitel Friedrich" gevat, die, als kolk verkleed!,' uit Amerika was ontsnapt. Te [Kaapstad zal een bronzen standbeeld worden opgericht yoor Jan Hendrik Hofmeyr. Het werk is opgedragen'aan onzen gewezen land genoot A. van Wouw, den beeldhouwer van Kru- geKIs standbejeld te Pretoria en het Vrouwen monument bij Bloemfontein. Uit Weenen wordt gemeld, dat een vlieger gisteren bommen op het arsenaal en de pyrotech- nische fabriek van Kragujevac wierp Twee bran den ontstonden gelijk onze vlieger constateerde. De vlieger kwam behouden terug, Men schrijft aan de »N. R. Ct.« Overal in België wordt thans door dames en schilders hard gewerkt om honderden en nog eens honderden leege bloemzakjes van het Amerikan Relief Fund door handwerk of schilderwerk te versieren. Wij zagen te Alderghem bij Brussel een werkelijk fraaie collectie van bekende schil ders, die daar in die buurt geregeld werken. Fraaie landschappen op de achterzijde van zoo'n bloemzakje of de voorzijde, geheel of gedeeltelijk met al of niet gebruikmaking der Amerikaansche ersiering der zakjes, een werkelijk artistieke verzameling. Ook te Brussel ziet men ze in de handwerk winkels, geheel en gedeeltelijk bewerkt. In de huiselijken kring is men er druk mee bezig. Te Turnhout werd er zelfs reeds een tentoonstelling van gehouden. Dit alles wordt gereed gemaakt om naar Ame rika te worden gezonden als een hulde van de Belgen voor den door Amerika verleenden steun, en het beloofd een waardige hulde te worden, want er zal werk van eerste meesters bij zijn. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag '10 Juni. T ij del ij k gezantschap bij den Paus. Minister Loudon zegt, dat hij niet in een internationaal debat kan treden, en dus vele leden, die inlichtingen hebben gevraagd moet teleur stellen. Spr. zegt, dat de zaak heel eenvoudig is. De Regeering vernam dat bij het Vaticann een embryonaire vredesactie gaande was en wenscht getrouw aan haar traditie, daaraan deel te nemen. Zij gaat daarbij niet in op de positie van het Vaticaan. Zij let er alleen op dat van het Vaticaan een wijdvertakte invloed uitgaat. Zij zendt een persoon, wien zij haar volle vertrouwen schenkt, naar Rome om zich op de hoogte te stellen en als de berichten waarheid blijken te bevatten, te kennen te geven, dat onze Regeering prijs stelt op samenwerking, waarop het Vaticaan te'kennen geeft, dat de beste wijze van samenwerking zou kunnen worden verkregen door het zenden van een gezant. De Regeering wenscht daartoe over te gaan, zonder zich te binden en met behoud van haar eigen zelfstandigheid. Spr. betreurt ten zeerste, dat een Nederlandsch blad heeft geschreven, dat de Regeering zou han delen onder invloed van een der oorlogvoerende partijen. Al zal de vrede voorloopig nog wel niet geslo ten worden, te eeniger tijd zal dit geschieden en daartoe moeten wij medewerken. Van verstoring van den Godsvrede kan nu ook geen sprake zijn. De ontroering die in den lande gewekt is, betreft slechts een klein kringetje. Aan spreker zijn vele verwijten gedaan, zelfs heeft hij anonyme brieven ontvangen met de be dreiging, dat zijn laatste uur van zijn politiek leven geslagen zou hebben. Hij heeft zich dien aangaande afgevraagd of het anti-papisme dan zoo sterk is, dat sommige beeren geen vrede wil len, als die met medewerking van het Vaticaan wordt verkregen. Hiertegenover stelt spreker het hooge doel dat we beoogen met het herstel van den vrede, waartegenover alle kleinzieligheid moet verdwijnen. Spr. verklaart, dat dit ontwerp niet mag be schouwt worden als een voorbereiding voor een blijvend gezantschap. Uit de beste bron weet spreker dat het Vaticaan zich niet beschouwt als buiten contact met Oos tenrijk, Beieren en Pruisen. De aanwijzing van een pensoon van den gezant raakt alleen de Kroon en niet de Kamer. Naar spreker's overtuiging kan niemand meer neutraal zijn dan de Paus, omdat hij onder alle oorlogvoerende partijen een aantal leden der door hem bestuurde kerk heeft. Spr. voelt niet veel voor het door den heer Tydeman voorgestelde driehoofdig gezantschap. Nog verklaart spr. dat de neutrale stelling van Nederland ongerept ,zal blijven. Deze meening berust met op feiten, doch indrukken en op het karakter der zending. Van zeer bevoegde zijde is spr. voorts ver zekerd, dat de Garantiewet volkomen gehandhaafd bleef. Ten slotte verklaart spr., dat de regeering in het afstemmen van het ontwerp een bewijs van wantrouwen in de regeering zou zien. Minister Cort v. d. Linden wenscht eenige opmerkingen te maken, omdat het ontwerp ook het algemeen beleid der regeering raakt. Het verzet tegen het ontwerp is vooral ont staan omdat men er bedoelingen aan hechtte, die er niet aan hooren. Het protestantsch karakter van onze natie wordt toch niet geschaad door een diplomatieke daad van de regeering? Het zenden van een gezantschap houdt dan ook niet in de erkenning van den Paus als hoofd der Christenheid. En zoo bezien, doet het er niets toe of het gezantschap tijdelijk of permanent is. De aard van dit gezantschap is alleen, dat men in den Paus heeft te zien een belangrijke interna tionale macht. En dit is eenvoudig een realiteit die sommigen mogen betreuren, doch die niette min bestaat. Er zijn thans weinig politieke centra zoo belangrijk als het Vaticaan. Daarom behoeft het geen verwondering te baren, dat de Regeering aanraking zoekt met den Paus. Spr. heeft met misnoegen de vragen in het voorloopig verslag gezien. Als men samenwerking zoekt, moet men niet tegelijk te kennen geven dat men verder zooveel mogelijk elke aanraking vermijdt. Be Regeering weet te waardeeren, de tegemoetkomende houding door den Paus getoond. Men vreest toeneming van de macht van den Paus. Spreker betreurt het verzet op dien grond en dat het hier en daar bezoedeld is door een toomeloozen geloofshaat (de beer Duys; Ik was van plan vóór te stemmen, doch nu stem ik tegen). De Minister herhaalt, dat hier en daar uitingen waren van toomeloozen geloofshaat. De Minister eerbiedigt [ieders gevoelen. Maar zooals het meer gaat, als men zich door zijn gevoel laat leiden, verliest men de proporties der zaak uit het oog. Men heeft gezegd, dat de binnenlandsche politiek van invloed is geweest op dit besluit. Dit beteekent dat de regeering zou spelen met de belangen des lands om politieke winst te be halen, dat de regeering 'de Kamer zou misleiden, dat de Kamer zulk een regeering niet langer de leiding kaa laten. Spreker weigert evenwel hier over met den heer Eerdmans in debat te treden. Spr. zet uiteen het groote belang voor ons land om onze internationale positie te versterken en daartoe is het noodig dat wij in verbinding staan met het Vaticaan. Zelfs ai was er geen enkele katholiek in Nederland, dan was het nog even noodzakelijk voor ods. Het landsbelang eischt aanneming van het ontwerp. We moeten onze toekomst niet bouwen op den oorlog. Er zijn er in ons land, die er dag in dag uit op uit zjjn een kunstmatige oorlogsstemming I in het leven te roepen. Dit spelen met vuur zou gevaarlijk zijn als het karakter van ons volk meer ontvlambaar was. Thans evenwel zal de groote meerderheid van het volk dat bedrijf zien en zijns weegs gaan. Ons volk zal zich Diet tot een oorlog laten drijven. De politiek van Neder land is zich tot den oorlog te bereiden maar den vrede te willen. Als de Kamer, waarschuwde spr. tenslotte, dit voorstel zou .afwijzen, zou dit insluiten een wan trouwen in dit gedeelte van het regeeringsbeleid, wat de kracht der regeering in dezen tijd zou verzwakken en niet zou zijn in het belang van het land en van den vrede. De beer Nolens sprak na de pauze en zette uiteen, dat de Roomsch-Katholieken in dit ontwerp niet kunnen zien een voorbereiding voor een her stel van een permanent gezantschap bij den Paus, maar dit ontwerp steunen omdat het i3 in het belang van het land en van den vrede. De heer Eerdmans repliceerde. De heer Tydeman verklaarde, mede namens zijn politieke vrienden vóór te zullen stemmen omdat zij het vertrouwen in de regeering Diet wilden opzeggen. De heer Duys verklaarde heelemaal de kluts kwijt te zijn en zich bij de stemming te zullen verwijderen. Het voorstel wordt aangenomen met 8210 stemmen. Tegen stemden de heerenEerdmans (U.L.), Bichon (C.H.), Helsdingen (S.D.A.P.), Heeres (U.L), de Muralt (U.L.), Van Raalte (U.L.) Gerhard (S.D.A.P.), Mendels (S.D.A.P.), Spiekman (S.D.A.P.) ea Liehinck (U.L.) Indische leening. Minister Pleyte beantwoordend de interpel latie—van Vuuren, ging de geschiedenis der lee ning nog eens na, om aan te toonen, dat hij met vele moeilijkheden had te kampen en dat ver schillende pogingen tot uitgifte der leening mis lukten, vooral daar spr. van geen zekerheidstel ling door Nederland wilde weten. Daarom moest, wijl de leening, die diende om een Indisch crediet te vestigen, niet mocht mislukken, ten slotte de Minister zijn toevlucht nemen tot een consortium. Dit consortium heeft, rekende de Min. verder voor, niet 1£ millioen verdiend doch slechts 142 duizend gutden de rest is door allerlei tusschen- personen verdiend. En wat de resolutoire condities betreft, de Mi nister deelde mede die juist te hebben gesteld, om zich het recht voor te behouden te kunnen in grijpen als er wat bijzonders mocht gebeuren. De minister zal morgen zijn rede voorzetten. Besloten werd na afhandeling der agenda, doch in geen geval voor Woensdag een aantal ontwerpen w.o. dat tot uitbreiding van den Landstorm in de afdeeliDgen te onderzoeken. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 Juni. De heer van Nierop zal later tot den minister van Financiën eenige vragen richten betreffende art. 10 der wet tot heffing eener inkomstenbe lastingen van dividenten en winstuitkeeriDgen uit naamlooze vennootschappen. Aan de orde is het wetsontwerp tot aanvulling en verhoogmg van het Vlllste hoofdstuk der staats begrooting voor 1915 (Buitengewoon krediet) De heer van La n schot viaugt of niet wat meer voorzichtigheid kan betracht worden met het omgaan met vuurwapenen. De heer B a v i n c k klaagde over gebrek aan geestelijke verzorging. Spr. drong aan op subsi- dieenng van christelijke Tehuizen voor militairen. De heeren Cremer enBergsma bespraken de lichamelijke opvoeding van de militairen. De minister van Oorlog, de heer Bosboom zal nota nemen van hetgeen door den heer v. Lanschot is besproken. Klachten over onvoldoende geestelijke verzorging heeft spr. voor het eerst ge hoord van den heer Dumaer van Twist in de Tweede Kamer Spr. zal voor de lichamelijke oefening van militairen zooveel doen als hij kan. Na repliek van de heeren Lanschot, Polak en Cremer wordt het ontwerp z h.st. aangenomen. Z.b.st. wordt aangenomen het ontwerp, hou dende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916, evenals het ontwerp tot uitbrei ding van den landstorm, verhooging van Hoofd stuk VI der Staatsbegrooting voor 1915 (buiten gewoon crediet). Aan de orde was het ontwerp tot voorwaarde lijke strafopschorting. De heer v. d. Berg zegt, dat zyn antirevolu tionair beginsel zich verzet tegen het voorstel hij zal tegenstemmen. De heer Lucassen acht de bevoegdheid aan den rechter verleend veel te groot. Spr. vreest toename in plaats van afname van het kwaad. De heer v. Basten Batenburg kon zich, hoewel hij geen principieele bezwaren heeft, toch ook niet geheel en al met het ontwerp vereeni gen. Hij zal voorloopig nog een afwachtende houding aannemen. De heer B a v i n c k maakte enkele principieele opmerkingen betreffende de theorie dér vergelding en verklaarde in weerwil van al het goede dat dit ontwerp bevat er toch waarschijnlijk niet voor te kunnen stemmen. De heer Verheijen verklaarde zich voor stander van het ontwerp op grond van zijn prac- tische levenservaring. Morgen 11 uur komt minister O r t aan het woord. Uitvoerverbod. Het Stbl. no. 238 bevat een Kon. besluit van den lOden dezer, waarbij de uitvoer van alle wapenen, behalve jachtwapenen, is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of ita bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Auto - am bulance Zeeuwsch-V laandere n Het Belgisch comité voor het aanwerven van auto-ambulancen is m staat nu reeds uit ons land de zevende ambulance naar het Belgische front te zenden. Deze auto-ambulance draagt den naam van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitvoer van boter. Vianwege het Rijks Cenlraal-Bureau voor den u,itViOe|r van boter wordt het. volgende medege deeld: De maatregelen door het bureau in de laatste weken ten opzichte van den beperkten boter, uitvoer getroffen, zijn zoodanige, dat er een, behoorlijk evenwicht in den handel is ingetre den. Dppir 25 pCt. der wekelijksdhe beter-productie in het land te houden, 70 pUt. te exporteeren en 5 ipCt. met bijigekochte consenten te mogen uitvoeren, {blijkt dat er voldoende boter in Nederland aanwezig, blijft en dat de waarde der consenten per K.G. boter juist gelijk is aan het verschil tusschen den door Z. Ex. den Minister vjan Landbouw, Nijverheid elt Handel vastge- stelden maximum engrjos-prijs voor ae maand Juni, en den prys, dia in het buitenland thans wordt, bedongen. ;Dj0)0(r dezen maatregel kan de binnenlandsche koopman zich thans zelf behoorlijk' van boter voorzien tegen een prijs tot hoogsten den maxi mum engiosprijs en wordt de hulp van het Rijks- Centiaal-Bureau hij het koopen van boter veel minder ingeroepen. Het is echter wel te betreuren, dat verschil lende personen, herhaaldelijk aoor het Rijks Centraal-'Bureau aan poter geholpen, zonder eenige kennisgeving bij. het bureau de aoor heil bestelde en ook reeds afgeleverde boter pi >t seling weigeren in ontvangst te nemen en de schade voor den producent laten. De appreciatie tegenover dezen regeeringsmaat- regel gaat hij dergelijke personen ook al niet ver en het Rijks Centraal Bureau dient ten op zichte van hen voor het vervolg zijn maatrege len wel te nemen. Het onderhoud met den Aartsbisschop Het „Centrum" heeft naar aanleiding van het door de „Vossische Ztg." gepubliceerde interview van een Diuitseh journalist met den Aartsbisschop) tor bevoegder plaatse geïnformeerd. Het gesprek is in hoofdzaak goed weergegeven, doch Z. D. H. kan niet voor de juistheid van elk woord, dat in het verslag voorkomt, instaan. Het interview Was niet van te voren aange vraagd, de journalist kwam onverwacht en aan teekeningen werden door hem tijdens het onder houd niet gemaakt. Vooraf had de correspon dent een giesp-rek gehad met een hoogleeraar, die zich scherp in antiJDuitschen zin had uitge laten en o.m. 'had verzekerd, dat een Duitsche overwinning dein ondergang voor Nederland zou beteekenen. D:it kon de Aartsbisschop niet in zien. Hij achtte het evenmin wenschelijk, dat men den indruk zou krijgen, als zou men hier te lande zoo hevig anti-Duitseh wezen, en dit 'heeft Z. D. H. in het onderhoud ook willen te kennen geven. Iets anders in de woorden van den Aartsbisschop te lezen, zou geen zin heb ben. Zooals {Monseigneur terstond verklaarde, bleef hij -onzijdig. Nog kunnen wij aan het bovenstaand toevoe gen, dat de correspondent bij den Kerkvoogd informeerde, of de oorlog biz onder e gevolgen v-Oior de Katholieke Kerk in Nederland zou heb ben. Z. D. H. antwoordde, zulke gevolgen niet te verwachten. Vermelden wij ten slotte, dat Mgr. geen druk- proef van het interview ontving, voor het werd afgedrukt. Bij de te 's-G r a v e n h a g e gehouden examens voor de acte L. O. slaagde de heer A. Rondeltap van hier. De heer A. J. De Jong, leeraaraan de H.B.S. met 5 jarigen cursus alhier, komt voor op het tweetal ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de geschiedenis aan de le H.B.S. met 5-jarigen cur sus en de Openbare Handelsschool en daarmede vereenigde H.B.S. met 3-jarigen cursus te Am sterdam. Gisteravond omstreeks 11 uur werd door de politie in de Lange Kerkstraat aan gehouden een man, die een zak droeg welke hij bij de nadering van de politie wegwierp. Een persoon, die bij hem liep wist te ontkomen, doch werd hedenmorgen eveneens gearresteerd. De zak bevatte 15 a 20 liter moutwijn. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 40-jarige v. d. H. wonende Singel 202 op den Singel nabij het Emmaplein aan en omvergereden door een motorrijder, vermoedelijk doordat zij plotseling uitweek. De vrouw, die hevig geschrokken was, werd binnengedragen in een winkel aan de Broersvest waar geneeskundige hulp werd inge roepen. Op advies van den dokter, die geen kwet suren constateerde, werd zij per rijtuig naar haar woning vervoerd. Dijde politie is te bevragen een roodbonte trekhond. Niet binnen 24 uur door den eigenaar afgehaald zijnde wordt het dier afge maakt. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 12 Juni 3.48 v.m., 4.10 n.m. UIT ROTTERDAM, Gistermiddag tydens het onweer, dat bovefl de stad woedde is het pakhuis aaa de Coolvest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2