BUtgj-QeneraaL Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. fltads» en Gewestelijk Nieuw*- De Roesskoje Slowo« verneemt uit Moskou, dat de pluoderiog en de beschadiging van kantoren door de opgewonden menigte zich niet bepaalde tot Duitsche firma's, maar tot alle firma's met buitenlandsch klinkende naqjen. De onlusten na men een grooten omvang, zoodat des avonds een zitting werd gehouden van den gemeenteraad, in tegenwoordigheid van den commandeerenden ge neraal Jussupon, om maatregelen te nemen, waar na de bekende proclamatie van den gouverneur werd uitgevaardigd. Het bureau Norden meldde gister uit Berlijn Blijkbaar is er te St- Petersburg iets gewich tigs op til. Blijkens berichten uit die stad heerscht £r er in het Doemagebouw koortsachtige bedrij vigheid. Afgevaardigden vergaderden met gesloten deuren, ministers houden besprekingen, waarbij afgevaardigden tegenwoordig zijn. Kabinetsleden komen bij den tsaar op audiëntie. Koeriers van grootvorst Nicolaas komen aan. De pers publi ceert bijna niets over de militaire vraagstukken van den dag. Daarentegen maant zij dringend tot kalmte en bezonnenheid aan. Aan de „Berliner Ztg. am Mittag" wordt uit St. Petersburg gemeld dat te Moskou feitelijk de staat van beleg heerscht Op bevel van den opperbevelhebber mogen de inwoners tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens zich niet op straat bevinden. Particuliere telefoongesprekken zijn verboden. De werkstaking heeft zich uitge breid tot de helft der fabrieken van Moskou. In Kief, Charkew, Odessa en Tiflis zijn vele personen gearresteerd. De Raad van Moskou heeft, met toestemming van den opperbevelhebber, een buitengewone zitting gehouden. Op het vliegveld te Buc is, naar uit Ver sailles gemeld wordt, te zamen met Warneford, den Engelschen vlieger, die onlangs by Gent een zeppelin heeft vernield, ook zijn passagier, de Amerikaansche schrijver Black Needham, dood. gevallen. Uit Constantinopel wordt aan de »Lokal- Anzeiger« geseind over de houding van Bulgarije: Het heeft hier allerwege opzien gebaard dat van Sofia uit berichten over de met Turkije gevoerde onderhandelingen gepubliceerd worden. Zonder zich erover op te winden, geven zekere kringen te Constantinopel van de houding van Bulgarije de volgende verklaringDoor een nog nimmer vertoonde taktiek van voorbarige publicatie wil de regeering van Bulgarye druk uitoefenen, niet op Turkije, doch op de Russisch-gezinde Bulgaren, hiermede de aanhoudende klachten, dat de regee ring het staatsbelang verwaarloost, ontzenuwen en tevens bewijzen dat de schuld met bij de re geering gezocht moet worden indien de onder handelingen mochten falen, daar zy geneigd is om met de viervoudige entente tot overeenstemming te komen, indien deze Bulgarije in staat zou kunnen stellen om Macedonië onmiddellyk te be zetten. Tufkye kan rustig atwachten, daar het evenzeer overtuigd is van de onmacht van de viervoudige entente om de wenschen van Bulga rije in te willigen, als van de vriendschap van Bulgarije. Mocht echter onverhoopt Bulgarije met de entente mogendheden tot overeenstemming komen, dan zou op de vlakte van Tracië een strijd worden uitgevochten, die zijn weerga met heeft. -olgens (berichten uit Athene zijn Zaterdag te Constantinoped ter versterking het eerste leger corps 23.000 nieuwe reciruten uit Anatolië aangekomen. Den 12en arriveerden tien treinen te Usuk Kiupaice en den 13en te Kaluli Burgas in ï.h racië. (Elke trein bestond uit 35 wagens vol troepen. j In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Joyns,on-Hicks er op aangedrongen,' dat inen meer vliegmachines voor het leger zou aanschaffen en vooral machines zou louwen volgens het Rus sisch model, die zestien personen kunnen dra gen. In zijn antwoord z.eide Tennant, dat de lucht- vaart-afdeeling in zeer goede verhouding tot de rest van het legerl stond. Er waren thans tienmaal meer bestuurders dan hij het begin van den oorlog, en elf oefenscholen, waar tegelijkertijd 200 leerlingen geoefend konden worden. Vroeger was er slechts één school voor twintig leerlingen. Aan bommen was er ruime voorraad. Grootere vliegmachines dan de ^Russische was men bezig te bouwen. Het gaat, volgens Engelsche berichten, prach tig met de werving in Canada. Totdusver heeft Canada reeds 73,000 man over zee gezonden, en wanneer de werving voor het vierde contin gent voltooid is, zal het totaalcijfer van de Cana- deesche hulptroepen 160,000 zijn. t Over het strafgeding tegen generaal Chris tiaan de Weit meldt een telegram uit Bloemfontein d.d. gister: 'De belangstelling voor1 het' proces tegen De Wet bereikte gister haar hoogtepunt, tóen De Wet in de getuigenbank plaats nam en zijn ver klaring aflegde. Hij en Beyers hadden, na de teraardebestelling van generaal De lx Rey, de vergadering te Lichtenburg bijgewoond, om buitensporigheden te voorkomen. Er was toen een repubiikeinsche vlag geheschen. Beyers verzocht deze weg to nemen. De Wet .had ge. zegd, dat hij de veldtocht tegen Duitscb Zuid- est-Afrika als een aanvals-oorlog beschouw de, maar was de Unie aangevallen, dan zou hij de eerste zijn geweest om vrijwillig dienst te memen. In zijn toespraak tot de burgers op de vergadering' zeidie hij, dat er een comman do naar Maritz zou gaan om cr/fzich van te overtuigen, dat er geen overeenkomst met de Duitse hers bestond. Indien er een overeen komst was, zouden zij teiugkeeren en naar Pretoria gaan. Indien de regeering1 niet naar hun protest wilde luisteren, zouden zij de re- publikeinsche vlag hijlscben. Hij keurde open lijk het neerhalen van de Britse he yl'ag te Heilbron af en schreef' zijn arrestatie toe aan verraad, niet aan uitputting van zijn paarden. Hij ontkende met nadruk de juistheid van de bewering, dat op de vergadering te Kopjes een samenzwering op touw was gezet tegen den koning en het rijk. Dit was -een laaghar tige leugen. Bij het kruisverhoor zciae hij, dat de eenige voorwaarde, waarop hij bereid was zijn troepen naar huis te zenden was, dat de regeering haar troepen uit Duitsch Zuid-West- Afnika terug riep. Tóen hij gevangen werd genomen, was hiji op weg1 naar Maritz. Zoo noodig zou hiji op Duitsch grondgebied gegaan zijn, om hem te zoeken. Indien de Unie-troe pen hem daar hadcien aangevallen, zou hij tegen hen gevochten hebben. Ilij verklaarde, dat als hij gemerkt zou hebben, Jat de true pen van Maritz deel uitmaakten van de Duit- scho strijdmacht, hij onmiddellijk terugge keerd zou zijn, maar als hij wapens had kun nen krijgen, zou hij ze aangenomen hebben, onverschillig waar zij vandaan kwamen. In antwoord op de vragen, zeide hij, dat hij de Duitschers niet geholpen zou hebben om de Unie te veroveren. Hij wist niet, dat er eenig artikel in het verdrag van vereenigi.ng stond, waarbij de Boeren verzocht werden, hek rijk te steunen. - De zitting1 werd hierop verdaagd. EERSTE KAMER Vergadering van Vrijdag 18 Juni. Een tweetal wetsontwerpen, w.o. dat tot wyzi- ging van den Veiligheidswet worden aangenomen. Aan de orde kwam de aanvulliogsbegrooting voor Landbouw tot goedmaking van de kosten tot bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer Kuyper dringt op eenige barmhar- tigheid aan bij afmaken van vee en vraagt iniich- tingen omtrent' andere methoden van bestryding van mond- en klauwzeer, ook elders. De heer d'Aumale van Hardenbroek zegt, dat er vaak groote tegenstand bij de land bouwers zelf is De minister van landbouw, n ij ver heid en hindel beantwoordt den heer Kuy per. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Alsnu kwam aan de orde de aanvullingsbegroo- ting voor buitenlandsche zaken in verband met het bijzondere en tijdelijke gezant schap by den Paus. Aangezien de betrokken minister niet aanwezig is. worden eerst aan de orde gesteld en aange nomen het wetsontwerp nopens het invoerrecht op sinaasappelen en oudbeden en het ontwerp nopens herziening van den tabel der gemeenten voor de personeele belasting. Inmiddels verklaart de minister van binnen- landsche zaken, tijdelijk vooizitter van den minis terraad, zich bereid voor den minister van bui tenlandsche zaken te antwoorden. De heer Kuyper wijst op het aandeel, dat een onzijdig land en het Vaticaan bij een vredes bemiddeling kunnen nemen. De heer Cremer verklaart ook namens zijn politieke vrienden voor ontwerp te zullen stem men, maar zich verder tot niets te verbinden, of het gezantschap veel nut zal hebben, betwijfelt spr. De heer Reekers beschouwt het ook als een tijdelijk gezantschap. Spr. wil nu geen ge voeligheden bij een deel der natie opwekken. Spr. pleit dan nog voor handhavig van de onzij digheid. De minister van buitenlandsche zaken, inmiddels verschenen, dankt voor den door de verschillende sprekers verleenden steun. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. De zitting wordt opgeheven. De Kamer is tot 6 Juli uiteengegaan. Uitbreiding van den landstorm. Het atdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm zal, naar verwacht wordt, een uitge breid stuk vormen en kan zeker niet vóór het einde dezer maand of het begin van Juli worden tegemoetgezien. Regeering,sbrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel stelt zich voor, toezicht te doen houden op de richtige uitvoering van de in de verschillende ge meenten vastgestelde en door den minister goed gekeurde regelingen betreffende de verstrekking van goedkoop ongebuild tarwebrood. De controle heeft ten doel, de uitvoering van die regelingen in de verschillende gemeenten ter plaatse na te gaan. Inspectietocht. Donderdagmiddag hield de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, die o.m. vergezeld was van den commandant van het veld leger, luit.-gen. Bulman, te Maastricht, eene in spectie van de aldaar verblijvende troepen, die in de Kommen waren opgesteld. Duizenden belang stellenden waren aanwezig. Loonen Gemeentewerklieden en duurteteeslag. In de eergister avond gehouden vergadering van den Raad der gemeente Enschede werd een nieuwe loonregeling voor de Gemeentewerklieden vastge steld, ten gevolge hebbende een vermeerdering van uitgaaf, groot f 14.000 per jaar. Tevens werd be sloten aan alle werklieden eene gratificatie van f 15.toe te kennen, mede in verband met het feit dat genoemde regeling bij normale tijden veel eerder zou zijn ingevoerd. Reorganisatia der antir. Party. Het bestuur der Centrale A. R Kiesvereenigiog in het district Enhuizen heeft besloteD het Cen traal Comité van A. R. Kiesvereenigingen te ver zoeken spoedig voorstellen te doen toen tot reor ganisatie van de Partij, waarop in de «Standaard" herhaaldelijk en met zooveel klem is aangedrongen. Hooibouwverloven. Door den opperbevelhebber i3 bepaald dat le. de hooibouwverloven zullen worden verleend in verschillende perioden ter beoordeeling van den chef welke de verloven verleent 2e. deze verloven mogen veileend worden tot uiterlijk 15 Juli, tenzij in de streek waarvoor zij dienen de hooibouw vroeger mocht zijn afgeloopen 3e. het verlof onmiddellijk moet worden inge trokken ingeval uit betrouwbare gegevens mocht blijken dat het zonder noodzaak werd aange vraagd. In dit geval moet de belanghebbende ernstig gestraft worden wanneer blijkt dat hij tot de wederrechtelijke aanvraag om verlof heeft meegewerkt. Bevordering. Naar men verneemt, is dezer dagen bevordering te verwachten in de subalterne rangen by het wapen der infanterie. Grensincidenten. De heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer, heeft, naar »Het Volk« meldt, dato 15 Juni de volgende vragen ingezonden bij den minister van Oorlog lo. Is het waar, dat eenigen tijd geleden een aantal jonge Belgen, die bij Clinge door Neder- Iandsche soldaten zijn gearresteerd, zijn terugge bracht naar de grens en aan de Duitsche autori teiten zijn overgegeven Zoo ja, waarom en krach tens welke wetten of verdragen had deze han deling plaats? 2o. Waarom hebben Nederlandsche soldaten een Belg, die de grenzen overkwam, gewond en een ander, zekeren Dries, die hetzelde deed gedood De Rijksmiddelen. De maand Mei bleef eveneens belangryk achter bij de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Niet minder dan f4 419.017 35^ werd er minder ontvangen, waardoor de achterstand over de eerste vijf maanden van dit jaar bij hetzelfde tijdperk 1914 is gestegen tot f 9.379.018.65^. Minder brachten o ra. op de grondbelasting f 119.000, het personeel f 238 000, de bedrijfsbe lasting f88.000, de vermogensbelasting f93.000, de invoerrechten f187.000, de Suiker-accijns f381.000, de wijnaccijns f 11.000, het gedistilleerd f165.000, de zegelrechten f39.000, de registratie rechten f 379.000, de hypotheekrechten f 54.000, de domeinen f 199.000, de loodsgelden f 205 000. Een meerdere ontvangst werd verkregen o.m. van den zoutaccijns f 49.000, dien op het geslacht f 137.000, de successierechten f 546.000. De opcenten, geheven ten bate van het Lee- ningsfonds1914, brachten in Mei gezamenlijk op f 1.506 368.28£, terwyl de opbrengst over de eerste 5 maanden van dit jaar f3.902.987.87 bedraagt. De opbrengstcijfers van de afdeeling posterijen, telegrafie en telefonie worden ditmaal niet ver meld. Duitsche orde. Ralye van Utrecht. Reeds is gemeld, dat er door Kamerleden seenige vragen" zijn gericht tot de regeering aangaande de Duitsche Orde Balije van Utrecht. Hier volgen de vragen. De heer mr. De Stuers vroeg I. Welk staatsbelang is gemoeid bij de instand houding van de Duitsche Orde, Balije van Utrecht II. Welk doel streeft deze rijksinstelling na, en welk gebruik is gemaakt van de bevoegdheid bij art. 1 der wet van 3 Augustus 1815 no. 55 (Staatsblad no. 43), den koning voorbehouden om aan de Orde in tijd en wyle een andere en meer doelmatige inrichting te geven III. Koning Willem I begreep een reglement of statuut te moeten vaststellen, doch heeft dit niet tot uitvoering gebrachtis er later zoodanig stuk geformuleerd Zoo ja, hoe luidt dit Zoo neen, welken leiddraad volgt de regeering bij haar toezicht op de uitvoering van bovengenoemde wet IV. Welke zijn de verschillende vereischten waaraan men moet voldoen om in de Orde en het Kapittel van deze staatsinstelling te worden geadmitteerd Behoort daartoe ook de professie van een bepaalden godsdienst Zoo ja, is dit in overeenstemming te brengen met art. 169 der Grondwet? V. Welke is de nationaliteit van de tegen woordige tien commandeurs VI. Hoeveel is onderscheidenlijk in 1912 en 1913 uit de kas der orde uitgekeerd aan den landcommandeur, den coadjutor en elk der com mandeurs? Hoeveel is aan liefdadige doeleinden besteed Wordt jaarlijks een bedrag in de schat kist gestort, en hoe groot is dit? De beer mr. van Idsinga heeft gevraagd I. Wordt naar het gevoelen der regeering. eenig landsbelang geschaad door het instandblijven van de Duitsche Orde, Balye van Utrecht II. Is de Duitsche Orde, Balije van Utrecht, nog in het bezit van eenig rentegevend goed, dat afkomstig is uit den tijd, toen de godsdienst der leden nog dien was van de ftoomsch-Katholieke Kerk III. Hoe zijn de tegenwoordige bezittingen der Balije bijeengebracht waaruit aan de leden uit- keeringen worden gedaan IV. Hebben ooit Katholieken bijgedragen om dat kapitaal te vormen of te vermeerderen V. Is de minister bereid, het rapport van den Hoogen Raad van Adel van Mei 1904, betreffende de Duitsche Orde, Balije van Utrecht, aan de 2de Kamer der Staten-Generaal mede te deelen, in dien de Hooge Raad van Adel daartegen geen bezwaar heeft Minister Ort antwoordde: Naar aanleiding van nevensgemelde brieven, heb ik de eer, mede te deelen, dat de daarbij overgelegde vragen, door de leden der Kamer, jhr. mr. V. E. L. de Stuers en mr. J. W. H. M. van IdsiDga nopens de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht, uiteraard tot een omvangrijk onderzoek moesten aanleiding geveD. Vermits dit onderzoek nog niet kon worden beëindigd, stel ik mij voor, zoodra de uitslag daarvan mij hiertoe in staat zal stellen, die vragen zoo volledig ais doenlijk te beantwoorden. Papiernood. Omtrent den papiernood, die reeds bij enkele dagbladen merkbaar is, schrijft »De Standaard": Wat over het papier uit het Noorden afkomt, slaat ons mannen van de Pers den schrik om 't lijf. Nu reeds op staanden voet prijs-klimming, en straks geen riem meer voor goud. Dit zou niets zyn, indien de vrede in Septem ber kon worden binnengeloosd, want tot Septem ber houden onze zetpersen het nog wel uit. Maar als de vrede naar den winter schuitt, en er in November geen courant meer kan uitkomen, wat komt er dan terecht van ons leesgraag publiek Reeds nu is de prijs-opslag van het papier voor onze pers-administratie fataal. Wat ook bij den oorlog won, de Pers verloor er schier in alle lan den door. Bij meer dan één blad gaat 't reeds om 't stuivertje. Hardop spreekt men er liefst niet over, maar in 't sop zit geen blad meer. Wie anders won, boekt nu tekorten. En als er nu nog duurder papier bijkomt, zal 't abonnement bij alle bladen wel naar boven moeten gaan. Reeds is 't al aangekondigd. En dat, waar men van alleD kant op prijsverlaging aandrong. Doch dat is nog het ergste niet. Maar wat te doen, als 't papier opraakt en er in letterlijken zin Pers-honger naar papier komt. De Regeering is op 't weren van alle nood en honger bedacht, maar kan ze nu ook voor de Pers geen provisie inslaan Reeds bij Ezechiël wordt 't lezen met het opeten van de rol verge leken. Zie 't maar in II 3 Al is 't dan minder mooi papier; even bruin voor blank al is 't minder klakkend en stevig al wordt 't een kleiner formaat en al is 't voor bijbladen niet beschikbaarals we dan toch maar zeker zijn, dat iets per dag van de Pers kan gaan. In Oorlogstijd zonder Pers, het zou een terug- keeren naar de dagen van Caesar en de Batavie* ren zijn, en nu reeds kan 't onzen litteratoren zijo aaobevoleD, eens zeer precies na te speuren, hoe mpn toentertijd zonder Pers het volk den in krijg mee liet leven. Maar hoofdzaak blijft tochKan de Regeering geen papierprovisie opslaan Stenografie. ©ij het Zaterdag j.l. in de PitmaaschooJ, Mxu- ritsweg 30, Rotterdam, gehouden examen van weg® de Eedenatie van Nederlandsche Stenografie Leer aren .Systeem I. Pitman, Goedgekeurd bij Konink lijk Besluit Staatsblad No. 10, staagden o.a. <1® volgende candidates! De dames C. ;I£. Crucq, J. Kooyman, W. U® Ivraauw, A. E. Lavaleije, A. Martens, R. Rijsdam, M. De Slegte, A. J. Vis, M. Van Weerett, C- VVinius en dé heetr J. F. Baerveh.lt, allen te Rot terda.ni, diploma A. Nederlandsche Stenografie- Et heer J. Stephan te Voorburg, diploma A- Nederlandsche Stenografie. IDe damesN. Van 't Hof, M. HuriS^ L. A< Itemon, E. De Jonge, AL De Slegte allen te Rot terdam, diploma R. Nederlandsche Stenog'rafi®« Snelheid 80 woorden per minuut. De heer -L Stephan te Voorburg diploma B. Nederlandse 1"' Stenografie. Snelheid 80 woorden per minuut Mej. Ch. S, Lazarus te Rotterdam, diplót"3 A en IR. Duitsche Stenografie. Snelheid 80 wó®r' den per minuut. -I Laat stoomen, verven, wasscheiR strijken bij de PHOENIX, Telefoon no. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verri®*1' in den morgen van 19 Juni medegedeeld door bÉ' Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766 3 te Helder. Laagste barometerstand 750 4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakk®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2