Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. •Hedennacht begon de vijand -rich ook lunchen de San en de Weichsel, alsmede in hei bergland van Kiclce terug te trekken, overal achtervolgd door do verbonden troepen. Aan de Dn jester is de algemeen e toestand on veranderd. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld Een vijftiental bommen werden hedenochtend op Duinkerken afgeschoten. Ten noorden van Atrecht namen de Duitsche tegenaanvallen tegen den morgen van den 22en een einde. Op den 22n had een uiterst hevig artilleriegevecht plaats tusschen Souchez en Ecurie. Het bombardement duurde aen geheelen nacht voort. Op den 22n en 23n trachtten de Duitschers nieuwe aanvallen te doen, één bij het kerkhof van Neufville, de an dere bij het Labyrinth. Alle twee werden volko men afgeslagen. Ten oosten van het Argonner- woud bij den weg van Binarville—Vienne-Le Chateau wordt het gevecht voortgezet. Bij Tran- chée de Calonne gingen de Duitschers aan het einde van den nacht van 21 op 22 tot een hevi- gen aanval over, ten einde de stellingen te her nemen, die zij verloren hadden. Zij slaagden er slechts in hun oude tweede linie gedeeltelijk te bezetten. Bij twee tegenaanvallen der Franschen viel deze echter wederom bijna geheel in de handen der Franschen. Het aantal gevangenen dat sinds 5 Juni in deze streek is gemaakt be draagt ongeveer 220 mannen, waaronder 3 offi cieren. Bij Marcheville Woevre deden de Duit schers een zwakken aanval. Een halve compagnie, die trachtte tusschen de twee linies een loopgraaf te hernemen, werd uiteengeslagen door het Fran- sche vuur. In Lotharingen werden nieuwe tegen aanvallen tegen de door de Franschen veroverde stellingen bij Leintry afgeslagen. De Franschen wisten al hun winst te behouden, terwijl zij op nieuw gevangenen maakten. In de Vogezen, bij Fontenelle, in de streek van Ban-de-Sapt wierpen de Duitschers in den avond van den 22n, 4000 bommen op de Fransche stellingen. De Franschen wisten echter in een aanval daarna,, hun front 220 meters vooruit te schuiven en slaagden er in daar vasten voet te verkrijgen. Zij deden tevens op de naburige loopgraven een aanval. Het Duit sche offensief werd dadelijk de kop ingedrukt door den schitterenden tegenaanval der Franschen. Zij hernamen bijna geheel het verloren terrein. De Duitschers slaagden er in slechts de uiterste Fransche stelling te behouden. Wij maakten 142 gevangenen, waaronder drie officieren. In de streek van de Fecht bezetten de Franschen Son- dernach en brachten hun linie vooruit tot op de hoogten van het dorp. Het Uuitsche hoofdkwartier meldt: I Hi s teren namen wij de vesting Duinkerken, be nevens troepenconcentraties bij de plaatsen Be ndes, Hondschoot», Veurne en Gassed onder vuur. Bij Givenchy tot ten Noord-Westen van het La Bassée-kanaal en bij Neuville ondernomen aanvallen mislukten door ons artillerievuur. Ten Zuiden van Souchez maakten wij in den loop- gravenstrijd goede vorderingen. Op de Maashoog ten zétten de Franschen hun pogingen tot door braak zonder het minste succes voort. Alle aan vallen. werden onder aanzienlijke verliezen voor den. vijand afgeslagen. Wij maakten hier tot dus verre 280 man gevangen, waaronder 3 officieren, terwijl 7 mitrailleurs en 20 mijnen werpers in onze handen vielen. In de Vogeezen namen wij de hoogte 631 bij Ban-de-Sapt, die de omgeving be- heerscht en waarom sedert eenige maanden ge streden werd, waarbij 193 gevangenen, 3 mitrail leurs, 1 mijn werper en ander materiaal in onze handén vielen. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Bij Lunéviile schoot een onzer bewapende vlieg machines een vijandelijken vlieger neer. Het ofticieele Fransche bericht, dat Belgische troepen ten Zuid-Westen van St. George zich van een Duitsche loopgraaf zouden hebben mees ter gemaakt, is een puur verzinsel. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Bet Wolfloureau meldt uit Weenen In de thans geëindigde eerste oorlogsmaand, heb de Italianen geen successen behaald. Onze troepen hebben in het Zuid-Westen, evenals in het begin van den oorlog, in hun stellingen in of bij de grens gehandoaafd. Aan het Honzo-front in de versterkte grensstreek Flitsch-Malborghetto, aan de Karinthische grens en aan alle fronten van Tirol mislukten alle pogingen van den vijand om op te rukken onder zware verliezen. AAN DE DARDANELLEN. Uit Constantinopel wordt gemeld Aan het Dardanellen-fronl ondernam de vijand met ondersteuning van kanonnen van groot kali ber en van de pas ontvangen versterkingen, op den ochtend van 21 Juoi verscheidene aanvallen tegen oDze troepen ten zuiden van Sedil-Bahr. Ook deze aanvallen, die tot na middernacht duur den, mislukten volkomen. De vijand, die zeer bloedige verliezen leed, werd naar zijn vroegere stellingen teruggedreven. Op 20 Juni beschadigde een onzer troepecafdeelingen ten noorden van Ari-Burnu en de daarbij behoorende batterijen noet hua krachtdadig vuur een tweetal groote vijandelijke transportschepen, die in deze streek bij de kust kruisten, en dwongen hen zich te verwijderen. Op 21 Juni 's morgens vernielde onze artillerie een batterij-stelling geheel, die de vijand voornemens was in te richten. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Naar het Zweedsche departement van buiten- landsche zaken verneemt, heeft de kapitein van de Duitsche duikboot «U 14«, nu in Engelsche krijgsgevangenschap, verklaard, dat hij het Zweed sche stoomschip »Lappland« by vergissing heeft getorpedeerd. Het electrische licht was met op het schip aan, zoodat naam en herkomst van het schip niet te lezen waren. Hij had het schip voor een tankboot aangezien. De kapitein van de «Lappland® verklaard echter, dat het licht aan was. De Noorsche regeering maakt bekend, dat zij zich aangaande het torpedeeren van eenige Noor sche schepen door tusschenkomst van het ge zantschap te Berlijn tot de Duitsche regeering heeft gewend. De stoomtrawler «Nord P. G. 194® van Geeste- munde werd door een Engelschen onderzeeër ge torpedeerd acht mijlenten Noorden van Hanstholm. De bemanning werd door andere Duitsche vis- schersbooten overgenomen, behalve de kapitein die als marine-officier door de Engelschen werd gevangengenomen. De bemanning is gistermorgen om half acht in de haven van Skagen binnengebracht. De 2Eastern Dailypress® van Norwich deelt mede: Dinsdagmiddag tegen 2 uur werd de stoom boot «Tunisiana® bij Kaap Takerfield in den grond geboord, bet vaartuig was getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. De bemanning beslaande uit 33 koppen, werd te Lowestofï aan land gezet. De »Tunisiana« boort te Londen thuis en was op weg van Montreal naar Hull met een lading tarwe aan boord. Het stoomschip «Belgrave® is ter hoogte van de kust van Pembrokeshire getorpedeerd en met de kiel boven Broadhaven binnengesleept. De be manning word vermist. Uit Bergen wordt geseind dat het stoomschip Bergensfjord aan boord waarvan zich de vorma- 'ige staatssecretaris Dernburg bevindt,- door de Engelschen naar Kirkwall is opgebracht. De «Ber. Lok. Anz.® teekent hierbij aan dat, daar Dernburg een vrjjgeleide van de Engelschen heeft meegekregen, aangenomen moet worden, dat zij niet van zins zijn, hem vast te houden maar dat men hier met de «gebruikelijke uiting van Engel sche zeeheerschappij-wellust, ten nadeele der neutrale scheepvaart" tedoen heeft. ALLERLEI NIEUWS. Uit Eijsden seint men aan het „Huisge zin"): j ,.De Duitschers zijn bezig met het boren van een tunnel in den St. Pietersberg bij Loen. Deze werkzaamheden zullen een paar jaar duren. De tunnel dient voor den in aanleg zijnden spoorweg BrusselViséAken/' Uit Londen wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat aldaar sprake is van de vormiDg van een ministerie voor Luchtvaart, aan het hoofd waarvan Winston Churchil zou worden gesteld. Reuter meldt aan de Engelsche bladen, dat de Europeesche legers thans te zaaien 25 millioen granaten in de Vereenigde Staten hebben besteld. Aanvankelijk was er geen enkele fabriek, die de granaten geheel afgewerkt kon leveren. Men heeft er zich nu echter op toegelegd, zoodat per maand thans in elke groote munitiefabriek 10.000 a 50.000 granaten kunnen worden vervaardigd de fabrie ken maken elk een zoo groot mogeljjk aantal, dat naar een centrale fabriek wordt gezonden, die de geheele lading verscheept. Men meldt uit Bellinzona, dat 10.000 Ita lianen, grijsaards, vrouwen en kinderen uit Oosten rijk door Zwitserland trekken, op weg naar Italië. Te Havre heeft Maandagnamiddag in de opslagplaatsen een hevige brand gewoed. Twee gebouwen met 12700 balen katoen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. Het Fransche legerbestuur heeft voor de openbare scholen in het heroverde deel van den Elzas weer het feest van de prjjsuitdeeling geor ganiseerd, dat door de Duitschers achterwege was gelaten. Door de Boven-Rijnsche vereeniging van Fransch- gezinden zijn hiervoor 1500 boeken als prijzen beschikbaar gesteld voor de Elzassche scholen. In een circulaire van het legerbestuur, waarin het d it mededeelt, wordt geconstateerd, dat de leerlingen van de scholen in den Elzas grooten ijver toonen in hun studie van de Fransche taal en dat zij allen zeer goed weten hoeveel belang Frankrijk stelt in hun vorderingen. De »Petit Parisien deelt mede, dat de beide divisie-generaals Barbot en Stirn in de gevechten bjj Atrecht en de hoeve Quiennevière gesneuveld zyn. De drie Duitschers, die in Denemarken ge vangen waren genomen wegens een pogiDg om de geïnterneerde Zeppelin-officieren te helpen ont vluchten, zijn veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. Dinsdag is te Londen publiek verkocht het eerste buitgemaakte Oostenrjjksche stoomschip n.l. de «Concadoro» (1793 bruto tons, in 1884 gebouwd) en verkocht aan een Zuid-Afrikaanschen kooper voor 6100. Het schip was verleden jaar door de eigenaars Bullard King Co. naar Triest verkocht voor 5700. Fransche Prjjzenhof. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan zijn departement inzage kan worden genomen van den tekst van de door het Fransche pryzenhof geno men beslissing in zake de aanhouding van de stoomschepen »Fortuna« en Boeroe®. Tegen deze vonnissen kan binnen drie maanden, te rekenen van resp. 5 en 10 dezer af, door be langhebbenden in appel worden gekomen. Steenkolen. Men meldt, dat de aanvoer van steenkolen uit Duitschland wederom bijna geheel is stop gezet, omdat men in de Duitsche mijnen geen arbeiders genoeg heeft om steenkool voor den uitvoer te verwerken. De spoorwegmaatschappen zullen nu trachten steenkool uit Amerika te krijgen. Deze steenkool zal evenwel aanzienlijk duurder zyn en vermoedelyk f30 per ton kosten. Ontwerp Landstormwet. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere uitbrei ding van den landstorm enz. zal, naar ons gemeld wordt, Maandag 28 dezer bijeenkomen tot vast stelling van het voorloopig verslag. Nieuw buitengewoon oorlogscrediet. Naar gemeld wordt, is het tijdstip niet ver meer af, waarop tot de aanvrage van een nieuw buitengewoon oorlogscrediet zal moeten worden overgegaan. Geldleening 's Gravenliage. Naar wij vernemen is de door de gemeentelijke credietbank te 'sGravenhage uitgeschreven geld leening van een i millioen meermalen volteekend. Goedkoop Brood. Door den minister van Landbouw is tot de ge meentebesturen een circulaire gericht, waarin er op wordt aangedrongen nauwlettend toe te zien dat geen misbruik wordt gemaakt, doordat het meel dat voor den zgn. eigenbakkers geldenden prijs wordt beschikbaar gesteld, aan zijn bestemming wordt onttrokken en voor den meelhandel aange wend. Hierdoor toch maakt de meelhandel abnor male winsten met meel, dat door het Rijk aan de gemeenten wordt geleverd. De minister ver zoekt daarom voor het meel dat aan meelhande laren wordt verkocht een afzonderlijken prijs vast te stellen. Ook verzoekt de minister den gemeentebesturen zorgvuldig te waken tegen een ander misbruik nl. dat de broodkaarten in handen der bakkers worden gelaten. Stemrecht landweer- en Iandstormpliclitigen. De opperbevelhebber van zee- en landmacht heeft bepaald, dat voor de uitoefening van het stemrecht voor de gemeenteraden den landweer- en landstormplichtigen verlof kan worden ver leend, mits niet meer dan 18 pet. der sterkte van de compagnie afwezig is, ongerekend de buiten gewone persoonlijke verloven, door den minister van oorlog verleend. Gaat nachtverblijl buiten de standplaats hiermede gepaard, dan komt het ver lof in mindering van het periodieke verlof. Het verlof mag slechts worden veileend, wan neer de uitoefening van den dienst en de veilig heid in geen enkel opzicht daardoor worden geschaad. Eventueele reiskosten komen niet voor rekening van het rijk, tenzij het verlof een ge wone verlofsbeurt geheel vervangt. Mynen. De Hoofdinspecteur der Visscherijen heeft, met machtiging van den minister van Landbouw ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat een gedeelte van de Doggersbank en het Modderkanaal onveilig is wegens daar aangetroffen mynen. Op een bij de kennisgeving gevoegd kaartje is aangegeven, binnen welke grenzen deze mijnen zyn bevonden, zoomede welke andere gedeelten van de Noordzee, wegens mijnengevaar of kans op bemoeilijking door een der oorlogvoerende landen, vermeden behooren te worden. Stoomboot verkeer DelfzylEmden. Op last van den militairen bevelhebber te Emden is het stoom bootverkeer tusschen Delfzyl en Emden stopgezet. De stoomboot«Vooruitgang" te Delfzyl heeft heden den dienst gestaakt. Som migen brengen dit in verband met plannen der Duitsche marine om den haven van Emden als operatiebasis te gebruiken, voor maritieme onder nemingen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Juni medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Christiansund. Laagste barometerstand 758.9 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit zuidelyke richtingen meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of on weersbuien, zelfde temperatuur. De collecte voor het fonds teraan- moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft f 157.19 opgebracht, tegen verleden jaar f 149.53. Mej. J. M. Molhnysen van hier is geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres aan de school voor G. L. O., 2de klasse, no. 19 te Rotterdam. Hedenmorgen werd de werkman L. G. die bezig was met het lossen uit een schip aan de Schie, dermate ongesteld, dat hij per rij tuig naar zijn woning moest worden vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Om een uur hedenmiddag reedeen wagen van van Zomeren tegen een opde Hoogstraat staande flesschenwagen van v. Waart pan. De aangereden wagen kantelde en een groot aantal flesschen brak. Gisteravond om 6 uur viel d e 7-j a- rige J. de Haan wonende Overschiesche weg vlak bij huis in de Schie. De 20-jarige C. Hoogland eveneens woonachtig op den Overschieschen weg zag den jongen te water vallen. Hij sprong ge kleed te water en bracht den drenkeling op het droge. Hoogwater te Schiedam: Vrydag 25 Juni 1.46 v.m., 2.11 n.m. UIT VLAARDINGEN. Op de voordracht voor een onderwijzer aan de school voor G. L. O., 2de klasse, no. 5 komt o.m. voor de heer H. van Sleen, van hier. A.s. Vrydag wordt hier de jaarlijksche paar denmarkt gehouden. Op dien dag zullen de bloempjes verkocht worden ten bate van «Herwonnen Levens kracht". UIT DELFT. De St.ct. no. 145 bevat de statuten van de Districtsvereeniging van Boekdrukkerijen Delft en Omstreken, gevestigd alhier. De antirev. kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft besloten, den R. K. candidaat voor den ge meenteraad, den heer Van der Helm, te steunen, op voorwaarde, dat Recht en Plicht den antirev. candidaat zal steunen. De vefeeniging gaat niet accoord met een voor stel van Burgerplicht. Voor de vacature-Van Dijk, jn district I, wordt candidaat gesteld de heer M. Kolman. Ten aanzien van alle overige zetels onthoudt de vereeniging zich van aanbeve ling of steun. Voor het eindexamen Gymnasium zijn ge slaagd mej. J. E. Cieremans voor diploma A- mej, J. M. G. Nelemans voor diploma B, en de heer U' Huben-Nadt voor diploma A. Twee can- didaten werden afgewezen. UIT MAASSLUIS. De Directie van de Vensterglasfabriek alhier heeft, naar de »M. Ct.« meldt, plan, haar bedrijf spoedig weer in gang te zetten. Nog vóór 1 Juli zullen de vuren opnieuw branden. Er verloopt echter een tiental dagen, alvorens de ovens op temperatuur zullen zijn. Geleidelijk zal dan de abeid worden hervat. Eenige werklieden zullen als gevolg van de staking door anderen worden vervangen. Verschillende kampen in ons land, waar Bel gen zijn ondergebracht, heeft de directie der fa briek bezocht. Zij hoopt van daaruit voor eeB deel nieuw personeel te kunnen betrekken. Landgenooten, Het zal weldra één jaar zijn, dat «Onze Vloot« gewoekerd heeft met alles wat haar door zoo vela welmeenenden werd geschonken als blyk van er kentelijkheid tegenover de duizenden, die aan da land- en zeegrenzen met het geweer bij den voet waken voor ons aller veiligheid. Maar trots de grootste zuinigheid, trots de finan- cieele hulp, die wij in zoo ruime mate mochten ondervinden van het Vrouwen-Comité «Kerstga- ven® en het afwijzen van zooveel waaraan wij niet konden voldoen, zien wij het oogenblik na' deren, dat ons Mobihsatiefonds zal zijn uitgeput en wij alle aanvragers onverrichterzake heen moa' ten zenden. De aanvragen voor het meest gewenschte d.w> voor dat wat in den vorm van sportartikelen med® helpt om onze Militairen nog beter weerbaar te maken, omvatten op het oogenblik om maar ee° greep te doen 175 voetballen, 45 korfbalspele0' 65 8lingerballen, voorts werpsperen, schermge' reedschap, polsstokken, enz. enz. Eu als dan andere aanvragen om bugles, troi°' bones, mondharmonica's, harmonica's, mandolin®8' "enz. enz., om middels de hun geschonken talente0 de goede geest te helpen bewaren of nog andere0' die uit hun werkkring, en ver van huis en haat0 -zyn weggehaald om te waken voor onze veiligheid' vragen om studieboeken, teneinde de ledige urc° nuttig voor den toekomst te besteden, moge°' kunnen wij dan weigeren? Er staan circa 200.000 onbemiddelde gemobd1' seerden op wacht. Als even zoovele mann°°> vrouwen, jongens en meisjes ons ieder een kl®1' nigheid afstaan, dan kunnen wy nog maanden ,1®°® aan alle aanvragen voldoen en gij oogst met d'e luttele som grooten, heel grooten dank. En d® wat ge in geld of in natura wilt zenden a»° «Onze Vloot«, nuttig besteed zal worden, da® moge het stelselmatig overleg met hooge en l®f> militaire autoriteiteiten U borg voor staan. «Onze Vloot®, Stationsweg 89, Den Haag, W8°° Uw antwoord De Secretaris van «Onze Vl°° Van der Wijck. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). UMT" Van ingezonden stukken ook al worderize niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2