Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nienws. afgeslagen. Overigens vonden aan deze en aan de Tiroolsche grens slechts artillerie-gevechten plaats- In het Krugebied heerscht rust. Aan de Isonzo heeft een hevig artilleriegevecht plaats. Aanvallen der Italianen bij Gradiska en Monfalcone mislukten. ITALIË EN LYBIË. Tie Italiaansche regeering heeft iiessioten de militaire posten uit het binnenland Van Lybië terug te trekken. Het bezit van Lybië wordt nu met minder strijdkrachten gewaarborgd. Turkije trachtte met hulp van Oostenrijk en Duitsehland de stam der Senoessis in Lybië tegen Italië op te zetten om Italië te dwingen een groot deel van zijn troepen in Noord-Afrika te houden. Na de terugtrekking! van de Italiaansche gar nizoenen uit het binnenland van Lybië blijft de Italiaansche heerschappij daar voorloopig beperkt tot het gebied tusschen de heuvels Dzjebel Tar- tuna en de zee, zoo wordt van Duitsche zijde gemeld. De aftocht der garnizoenen ging meestal gepaard met hevige gevechten met de door do afvallige Askaris versterkte rebellen ,en kostte zware verliezen. De~ „Carrière deila Sera" zegt dat de toestand in Lybië thans bevredigend is geregeld. j DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Het Noorsche stoomschip „Nova" is gisteren met de bemanning van het Noorsche stoomschip „Tiamma" te Bergen binnengevallen. De „Tram- ma";, die met een lading hout van Archangel naai Londen onderweg was, is Woensdagochtend in de nabijheid van de Shetlandseilanden getor pedeerd en in brand gestoken He Duitschers behandelden de bemanning be leefd en namen de boot waarin zij waren over gestapt op sleeptouw na:a.r het s.s. „Nova". Te Gullerooats is d.d. 24 Juni liet volgende telegram ontvangen van het stoomschip llama"': Zooeven de bemanningen opgenomen van het visschersvaartuig „Quietwaters" van Peterhead en de „Viceroy" van Aberdeen, die gisteravond om II uur Lij de Shetlandsche eilanden, 25 mijl ten O. van Shernis in den grond zijn ceboord. Zij melden, dat nog vijf andere visschersvaartuigen tegelijkertijd tot zinken zijn gebracht. IN ALBANIë. De Italiaansche bladen melden, dat Montene- grijosche troepen voor de poorten van Skoetari zijn aangekomen, na eenige honderden Albaneezen, die slechts weinig tegenstand boden te hebben verslagen. MEXICO. Nog steeds komen er berichten van gruweleD, gepleegd door de Yagui—Indianen in westelijk Mexico. Er is een rooftocht ondernomen tegen Mochio, welke plaats door de Indianen schijDt te zijn leeggeplunderd. Een Britsch onderdaan, ze kere John. Jamiston, kwam daarbij om het leven. De Amerikaansche consul te Nogales (in den Staat Sonora) heeft gerapporteerd, dat een deel van de strijdmacht, die door den gouverneur van Sonora was gezonden om de roovers te tuchtigen, werd verslagen. Van Amerikaanschen kant zijn krachtige ver- toogen tot de Mexicaansche partijleiders gericht met het zeer dringend verzoek, nu eindelijk eens orde te stellen op de toestanden in hun land. Tot nu had men echter in Mexicaansche kringen de overtuiging gehad, dat de Amerikaansche regee ring zich totxvertoogen zou blijven bepalen. Na het aftreden van Bryan als secretaris van Staat echter, is men daarop in Mexico niet meer zoo gerust en vreest men er, dat de ontstemming in de regeeringskringen te Washington wel eens zou kunnen leiden tot daadwerkelijke interventie. TURKIJë. Het persbureau heeft aan de bladen het vol gende bericht van den eersten lijfarts van den sultan, gedagteekend van gisteren, meegedeeld: Daar de Khaiief sedert eenigen tijd aan nier steen lijdt, is, na herhaalde consulten van prof. Israel uit Berlijn met de behandelende genees- heeren eenstemmig besloten am met God's hulp tot een operatie over te gaan, die Donderdag zal plaatsvinden. De Sultan is gistermorgen geopereerd ALLERLEI NIEUWS. (Die koning van Engeland heeft aan den lui tenant aviateur John Philip Wilson en aan den onder-luitenantnviateur John Stanley Mills het Distinguished Service Cross verleend, als beloo ning voor het vernietigen van een Zeppelin te St. Evere bij Brussel op 7 Juni j 1. De Engelsche verlieslijst bevat de namen van 70 officieren en 1966 minderen. Duitsche bladen berichten, dat generaal von Mac ken .sen in verband met zijne overwinning in Galicië tot generaal-veldmaarschak benoemd werd. De Fransche regeering' heeft volgens „Pioli- tiken" besloten de Duitsche krijgsgevangenen in Dahomey om gezondheidsredenen naar Noord- Afrika over te brengen. De eerste transporten hebben reeds plaats gehad. De vierde lijst van over Genève naar Frank rijk teruggekeerde geïnterneerde Fransche burgers bevat 12.000 namen. Met de drie reeds vroeger verschenen lijsten bedraagt dit totaal thans 46.000. Op 22 Mei is in de Oostzee een Russische duikboot, blijkbaar een van het Akula-typc, door een Duitseh vliegtuig op 25 zeemijlen ten O. van Gotland met bommen bestrooid. De uitwer king kon destijds niet worden vastgesteld. Thans wordt van Russische zijde erkend dat de duik boot is verloren gegaan. Dat re groenten. Professor dr. Dammer,' custos aan den hota- nischen tuin te Duhlem bij Berlijn schrijft in de „Vossische Zeitung'A,: 1 Er is dit jaar in Djuitschland meer groente geplant dan in aindere jaren, niet alleen in de particuliere tuinen, doch ook door de groente telers Men zou, denken, dat wij spoedig groente in overvloed zullen hebben Desniettemin zijn de groente-prijzen hoog, buitengewoon hoog Men wil, evenals bij de aardappelen vroeger, weer te veel verdienen Is het niet gruwelijk, dat spinazie hij wagonladingen tegelijk uit de centrale markt hal gebracht moest worden, niet om gegeten, doch om op den mesthoop gebracht te worden? Is het, niet ongehoord, dat duizenden centenaars spinazie in een tijd, dat het pond in normale jaren vijf pfennigs ko,st, eenvoudig niet geoogst, doch mee omgeploegd worden met den grond, omdat er geen aanneemlijke prijs voor betaald werd? i i j. En zoo zal het ook met andere groenten gaan, indien er niet bijtijds maatregelen genomen wor den Een anders zeer gezien vakblad protesteert er tegen, dat Duitsehland overstroomd war dit met goedkoope groente i Dit zelfde vakblad meldt thans triomfantelijk, dat bij den rijkskanselier een verzoekschrift is ingediend om bes-vruchten te mogen uitvoeren naar bet neutrale buitenland, en ,om te voorkomen, dat door snelle treinver bindingen vruchten uit het neutrale buitenland naar Duitsehland ingevoerd zullen kunnen wor den! Men zou het niet voor mogelijk houden, dat een vereeniging van vaklieden, die een flinke ondersteuning krijgt van de .regeering tot het verbeteren van de vruchtenteelt, zoo vreemd te genover de wereld kan staan Koning Albert Ka.n.onni e,r. Een oiorlogscorresp. van de „N. R. Ct." schrijft uit Vlaanderen: Heden hier aankomende trof het mij, dat de strijd ook hier meer en meer een 'aanvallend karakter gaat aannemen. Bij een kleinen tocht langs het, kanaal van Yperen tot hij1 Dixmuiden, kon ik opmerken, dat de Belgen aanmerkelijke versterking van geschut hebben ontvangen. Dsoch een verrassing wachtte mij. Toen ik met adju dant v. d. G. langs de stelling te Xkwam, was er daar iets bijzonders te doen. Aan do batterij no. 4-C, zooals ze gedoopt was, stond een in het OiOgVallend tan ge figuur in eenvou dige luitenants-uniform. De kanonnen waren van het 15.5 m.m. kaliber en waren nog maar kort geleden op het gevechtsterrein aangekomen. De koning der Belgen, want hij was het, zou het eerste schot uit een der kanonnen afvuren pp een Djuitsche stelling', die den weg Dixmuiden Werchem bestrijkt, waarvan de Bergen reeds veel last hadden ondervonden. „Als gewone kanonnier", aldus mijn leidsman, „staat nu ons keuning; aan ,t stuk. Nu zie de toch mehier, $a-t ie z'n eigen nie'en spaart Inderdaad, had Ik reeds meermalen de gele genheid te Veurne en elders uen koning der Belgen in actie te zien. Doch wat ik nu zag, was mij geheel nieuw. Wezenlijk, de lol die koning Albert met gevaar voor zijn eigen leven hier speelt, heeft hem invloed van LeteeJcenis gegeven, ook ver buiten den kring van zijn eigen volk. Toen hij het stuk dan ook had afge trokken, bleef hij rustig de uitwerking van het schot afwachten. Lieden die ui ch ter bij stonden dan schrijver dezes, verzekerden, mij, dat Lij zijn wensch te kennen gaf, dat binnen eenige weken de kanonnen zouden staan, waar nu 'I projec tiel gevallen was. Hij had dus dc piaats be paald. Kalm en onbewogen als immer ging1 de koning met zijn geleiders mij op een honderd meter afstand voorbij. En 10 minuten later stapte hij in zijn. auto om weer elders zijn jongens te be groeten Steeds is hij aan het front te vinden of in het hoofdkwartier. Zelf inspecteert hij de keukens en hospitalen. Geen wonder dat hij' pp de handen wordt gedragen. Certificaten van oorsprong. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat voortaan geen certificaten van oorsprong meer worden gevorderd voor verzending, onverschillig naar welk land, van bloembollen, kaas, boter, gecondenseerde melk, eieren, visch, kaarsen en jenever. Militairen en kiesrecht. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer den heer K. te Laan, of de ministers van marine en van oorlog bereid zijn tot medewerking, opdat aan de kiesgerechtigde landweermannen gelegen heid wordt gegeven, voor zoover de dienst het toelaat, om deel te nemen aan de op handen zijnde stemmingen voor de gemeenteraden, hebben de ministers van marine en van oorlog geant woord Aan kiesgerechtigde militairen zal, voor zoover de belangen van den dienst het toelaten, gelegen heid worden gegeven om van hun kiesrecht ge bruik te maken. Logger vrijgelaten. De Scheveningsche logger Excelsior SCH 68, schipper P. Pronk, reeder J. J. de Niet te Sche- veningen, welke, gelijk dezer dagen werd berichti nadat dit vaartuig te Lerwick was binnenge- loopen tot het doen verrichten van herstellingen, aldaar was vastgehouden, omdat het zich in de verboden zone bevond, is, blijkens bij het depar tement van buitenlandsche zaken ontvangen be richt, 21 dezer met de bemanning weder vrijge laten en 22 dezer van Lerwick vertrokken. Steenkolen. Blijkens inlichtingen, ingewonnen bij hei Kolen- bureau van het Kon. Nat. Steuncomité, is het bericht over het stop zetten van den aanvoer van steenkolen uit Duitsehland, absoluut onjuist- Italië en de H. Stoel. De koninklijke Italiaansche legatie te 's-Gra- venhage heeft heden de volgende verbale nota gericht tot het ministerie van buitenlandsche zaken De koninklijke Italiaansche legatie heeft, in op dracht harer regeering, de eer het navolgende ter kennis te brengen van de koninklijke Nederland- sche regeering. «Daar de oorlogsverklaring aan Oostenrijk Hongarije de staking tengevolge heeft gehad van elk verkeer per post met het vijandelijk grond gebied, heeft de regeering des konings alle noodige maatregelen getroffen teneinde de briefwisseling van den Heiligen Stoel, de uitgaande zoowel als de inkomende, te waarborgen op de meest onbe- Rm merende en de snelste wijzen en zonder aan eenigerlei consuur onderworpen te zijn. «Nu is het echter voorgekomen, dat het be stuur aer Oostenrijksch— Hongaarsche posterijen stukken en brieven heeft teruggezonden, afkomstig van leden van het Heilige College en van pause lijke autoriteiten, welke voorzien waren van de stempels van het staatssecretariaat. «Onder deze omstandigheden ziet het bestuur der koninklijke posterijen zich genoodzaakt, alle verantwoordelijkheid af te wijzen voor de belem meringen en vertragingen, welke deze briefwis selingen zullen hebben te ondergaan, en stelt de koninklijke regeering er prijs op, dat, voor eens en voor al, bekend en vastgesteld zij, van welke zijde in den huidigen oorlog de eventueele belem meringen in den vrijheid van verkeer van den Heiligen Stoel afkomstig zijn." De „Zaanstroom" en „Batavier V". Het prijsgerecht te Hamburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Zaanstroom <t van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij en de Bata vier V« der Batavier-lijn. Naar men weet, was de niet-contrabande van de naar Zeebrugge opgebrachte »Zaanstroom« indertijd reeds vry gegeven en uit Zeebrugge teruggehaald. De procedure voor het »Prisengericht« liep dus over de contrabande (o.a. de duizenden eieren, die aan boord van het schip waren.) Het prijsgerecht heeft de levensmiddelen, die bestemd waren voor Engeland en Zuid-Afrika, verheurd verklaard. Daarentegen werden de levensmiddelen, bestemd voor Engelsch-Indië, Australië en Réunion, vrij gegeven. De verbeurd verklaarde lading der «Zaanstroom is ongeveer 60% van de geheele lading. Daar meer dan 50% van de lading als contra bande beschouwd wordt, is volgens de Londen- sche declaratie, ook de «Zaanstroooru zelve ver. beurd verklaard. Wat de «Batavier V« aangaat, ook van dit schip is een groot deel der lading door het prijsgerecht verbeurd verklaard. Op grond, dat aan boord van dit schip minder dan 50 der lading contrabande was, werd de «Batavier V« vrijgelaten. Naar men weet bevonden zich op de «Baiavierir minder levensmiddelen dan op de «Zaanstroom. Het is nog niet bekend of tegen dit vonnis van het prijsgerecht hooger beroep zal worden aan- geteekend. («Hdbl.«) Coöperatieve Meelfabriek. Woensdagmiddag werd te Utrecht op initiatief van den Nederlandschen Bakkersbond eene druk bezochte vergadering gehouden, waarop van groote belangstelling uit alle deelen des lands bleek. De vergadering had ten doel te geraken tot de op richting van eene Coöperatieve Meelfabriek. De heer Stiihle, die de vergadering leidde, gaf een algemeen overzicht van hetgeen aanleiding was, om tot het tot stand brengen eener Coöpe ratieve Meelfabriek te geraken. Was aanvankelijk de toetreding eenigszins weifelend, in latere dagen kwamen de inteekenbiljetten by honderden in. Overgegaan werd tot behandeling der ontwerp Statuten, welke met eene enkele wijziging hier en daar, werden aangenomen. Aan het slot van de vergadering vestigde de heer Stühle nog de aandacht op de omstandigheid dat de gelegenheid tot het toetreden als lid op voorwaarde van termijnbetaling der aandeelen nog enkele dagen nl. tot het verlijden der acte van oprichting, openstaat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juni medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Bodo. Laagste barometerstand 7581 te Karlsruhe. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden meest uit oostelijke ichtingen, veranderlijke bewolking, droog weer be houdens kans op onweer in het noordoosten, in het zuidwesten meer kans op regen of onweer, warm. Sport- en Speelterrein. Het gemeentelijke sportterein aan den Haven- dijk werd gisteren officieel in gebruik genomen voor den kindercursus vanwege den Nederland schen Bond voor Lichamelijke opvoeding. 'Te half vijf waren op het terrein aanwezig, de heer Goslinga, wethouder van onderwijs, ver tegenwoordigend het dagelijksch bestuur der ge meente, tevens voorzitter van de commissie van toezicht op het sportterrein, de heer Horn, directeur der H.B.S. alhier eu lid van het hoofd bestuur van den N. B. v. L. O., de heer Baltoort, regeeringsinspecteur voor de Lichamelijke Opvoe ding, de heer Kok, vertegenwoordiger van den N. B. v. L. O. Voorts waren nog aanwezig de heer Martens, vice-voorzitter, de heer v. d. Poel, penningmeester, de heer Ruijter, secretaris van de commissie voor het sportterrein en de heer Dekker w.n. commandant van de afd. Schie dam van den Vrijwilligen Landstorm. Op het terrein hadden zich een 200 kinderpn opgesteld, die onder leiding van den heer van Dijk en eenige andere onderwijzers eenige spelen uitvoerdeD. De heer GosHnga heet de aanwezigen welkom en gaat in korte trekken na de geschiedenis van het totstandkomen van dit sportterrein. Het kan ons niet anders dan verheugen zegt spr. dat er meerdere waardeering blijkt te bestaan voor de lichamelijke ontwikkeling van de jeugd. De lichamelijke ontwikkeling van de jeugd komt ook ten zeerste de geestelijke ontwikkeling ten goede. Spr. brengt hulde aan het bestuur van den N. B. v. L. O. die de aandacht van B. en W- hebben gevestigd op de wenschelijkheid van een speelterrein voor de jeugd. Het terrein is ook bestemd voor de H.B.S. en spr. wenscht den heer Horn als directeur der H.B.S. geluk met deze aanwinst. Het terrein is nu nog kaal zegt spr., maar de aanbesteding voor een sporthuisje heeft reeds plaats gehad en ook zullen nog aangebracht worden goals voor het voetbal, afsluitingen en meer gerieven. Maar vooral zal het terrein moeten dienen veor speel terrein. Spr. brengt hulde aan den heer v. Dijk, die zich met de andere onderwijzers heeft willen beschikbaar stellen om de kinderen hier twee avonden in de week bezig te houden. Spr. hoopt, dat er spoedig iederen dag gelegenheid zal zijn voor de kinderen om onder leiding van de onder wijzers te spelen. Eu wordt het terrein te klein, er zijn reeds plannen om een 4-tal sportterreinen in te richten op de nieuwe persput. Het is zoowel een algemeen als een plaat selijk belang om de volle aandacht te schenken aan de lichamelijke opvoeding van de jeugd. De kinderen leeren ordelijk spelen en dit is wel het beste middel om de tuchteloosheid te bestrijden. Spr. hoopt dat deze cursus zoo klein en eenvou dig begonnen miet een 200 kinderen spoedig door een veel grooter getal zal worden gevolgd. De heer Horn spreekt als hoofdbestuurslid van den N. B. v. L. O. zijn groote voldoening uit over hetgeen hier door B. en W. van Schiedam is tot stand gebracht. De Schiedammers zegt spr. hebben de slechte gewoonte om op hun stad af te geven, waardoor deze een minder gunstige naam spr. zou haast zeggen heeft gehad. Wat hier in de laatste jaren gepresteerd is, geeft spr. aanleiding om trots te zijn op Schiedam. Van buiten de stad wordt Schiedam dan ook dikwijls aangehaald als voorbeeld op ver&chillend gebied. Deze gemeente was o.a. ook de eerste met het beschikbaar stellen van goedkoop brood. En de zorg voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd heeft het Dag. Bestuur met toewijding dit resul taat doen bereiken. Spr. is opgetogen over het prachtige terrein, dat nu in gebruik genomen wordt. Spr. brengt hulde en dank aan het Dag, Bestuur der gemeente en hoopt, dat de wensch door den heer Goslinga geuit in vervulling moge gaan. De heer B a 1 f o o r t brengt eveneens een woord van hulde voor hetgeen hier gedaan is in het belang van de lichamelijke opvoeding van" de jeugd. De heer Kok zegt den heer v. Dijk dank die zich zooveel moeite heeft getroost om de kinder cursus te organiseeren. De kinderen gaan nu onder leiding van de onderwijzers eenige spelletjes doen, zooals, vangbal, korfbal, handbal en andere spelen. Hiermede was de eenvoudige opening afgeloopen- Schiedam telt weder een nuttige instelling meer. Gistermiddag om li/a uur Vloog bij het aansteken van een sigaar een gordijn van bet raam van de bovenwoning van C. K aan de Broersvest in brand. Een politieagent blusch- te den brand door het gordijn af te rukken Gistermiddag liep de 5-ja.rigc Kraan wonende Lange Nieuwstraat op de West- vest spelende achteruit tegen de voor een wagen gespannen paaiden aan, waardoor hij kwam ie vallen en een rad van den wagen, over den linkervoet kreeg. Hij werd door voorbijgangers naar huis gedragen waar bleek, dal de voet ge kneusd was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2