Sinds- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Binnenland. gelsch bark »Dunfriesshire« Maandagmorgen op 25 mijlen ten Z.W. van The Smalls is getorpedeerd, De bemanning is te Milford Haven aan land ge bracht. De nota van Duitschland aan Amerika. Volgens berichten door het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken uit Berlijn ontvangen, zal het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota inzake den duikbootenoorlog gunstig luiden. ALLERLEI NIEUWS. Een Britsche aviateur wierp verleden Dins dag bommen op de forten van Vaurla, doch zon der veel schade aan te richten. Hij vloog daarna over Smyrna, wierp er zeven bommen op de for ten, waardoor 70 soldaten gedood werden. De ïNeue Züricher Post« deelt mede, dat men in Duitschland reeds de noodige maatregelen neemt voor de wintercampagne. Er zouden reeds een half millioen mantels gereed zijn eB een groote voorraad winterkleeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak in de chocoladefabriek der firma Wiese te Keulen een hevige brand uit. Een groot deel der fabrieks gebouwen werd volkomen verwoest, waardoor groote voorraden verloren gingen. - De bladen melden, dat te Alberta (Canada) een cycloon heeft gewoed, waardoor in deze stad en omgeving groote verwoestingen zijn aangericht. Een ontzettende storm heeft de streek om Genua en geheel Ligurië geteisterd. De Bisagno en de Polcevera zijn buiten haar oevers getreden en hebben daarbij groote schade veroorzaakt. Te Bolzaneto is een muur ingestort, waardoor een persoon werd gedood en verscheidene zjjn gewond Te Valcura vielen hagelsteenen van een half pond. Te Valle Levra brak een dijk door en wer den dientengevolge eenige fabrieken onder water gezet. Een vrouw, die een brug wilde oversteken, werd door het water meegesleurd en verdronk.' Het spoorwegverkeer Genua—Savona is gestremd, doordat twee spoorbruggen op die lijn zijn inge stort. Ter hoogte van Cüiavari is in den storm een schip verongelukt, waarbij twee mannen ver dronken. De oogst heeft ontzaglijk geleden. Ie Albissola en Varazze zijn ook verscheidene dooden en gewonden. ie Savone zijn door de overstrooming van de Letimbro, de kelders en militaire graandepóts ondergeloopen. Blijkens de EngelSclhe verlies lijst van 22 Juni zijn 11 officieren gesneuveld en 18 gewond. Bovendien worden d.d. 12 Juni 1864 manschap pen als gesneuveld, gewond .of vermist opge geven. Van de Zeeuwsch-iVlaamsehe grens wordt gemeld, dat de grens voor lonbepaalden tijd zal (worden, gesloten. Alle passen die eergisteren zijn uitgereikt zijn gisteren weder ingetrokken met teruggave van het gestorte geld. In de haven van Glasgow is Zondag weer door onbekende oorzaak een zware brand uitge broken, die voor 720.000 gulden schade heeft aangericht. De brand ontstond in een 30 bij 160 meter groote opslagplaats voor vlas en graan Deze schuur brandde geheel uit, doeb twee aan grenzende gebouwen, waarin zich whiskey en andere ontvlambare stollen bevonden, bleven gespaard. Zaterdag ontstond er, eveneens te Glasgow, brand in een groot lokaal, waar kinderen met hunne ouders een demonstratie van de Goede Tempeliers waren komen bijwonen. Het bestuur zei niet, dat er brand was, maar zette de kinde ren in allerijl op een rij en liet hen, op een vroo- 1 ijken marscb van bet orgel, zingend de zaal verlaten. Toen ze buiten waren, hoorden ze pas dat er brand was. In Essex hebben Zaterdag ook twee geheim zinnige branden gewoed, die voor 140.000 gulden schade aanrichtten. Door den eenen brand werd een fabriek van kurken reddinggordels in de asch gelegd, dodr den anderen 'n mouterij. En in Bradford is voor 36.000 gulden schade Veroorzaakt door een brand in de wolfabrieken van Portland Mills, waar een groote order van de regeering in bewerking was. De heer. Driessen, burgemeester van Mueseyck, is uit zijne gevangenschap ontslagen en Donderdag j.l. aldaar weergekeerd om zijn oude functie weer waar te nemen. Oor logs leening. In aansluiting op het bericht dat spoedig Weder zal moeten worden overgegaan, tot het aanvragen van een buitengewoon qorlogscre- düert, wordt vernomen, dat een daartoe strek kend wetsontwerp naar den Baad van State is gezonden en het aangevraagde c.rediet 90 millioen bedraagt. De gehuwde onderwijzeres gehandhaafd. ®ij Kon. besluit is de beslissing van Gede puteerde Staten van Noord -Holland waaï'bij het ontslag van mevr. DikVrijer in Haarlem niet Werd goedgekeurd, gehandhaafd. Het Engelsche Prjjzenhof. 'De minister van buitenlandsche zaken Lrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de procu- i our generaol van het Londensche Prijzenhof een eisch heeft ingediend tot verbeurdverklaring van een deel der ladingen van de Nederlandsche stoom schepen „Iberia", toebehoorende aan Wm. H. Muller Go's Algemeens Scheepvaart Maatschap pij te Rotterdam en van de „Gorontalo" van de Rotterdamsche Lloyd. Extra verlof bjj de Staatsspoorwegen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is de volgende bepaling in het leven geroepen Aan het personeel, dat daarvoor in aanmerking wenscht te komen, wordt voortaan boven het vast gestelde verlof van 14 dagen per jaar, nog toege kend een extra verlof van 30 dagen, zonder be zoldiging. Men zal zich herinneren, dat voor het bestaan dezer bepaling, veel personeel werd gedu peerd, wanneer dit, buiten de werkzaamheden aan de Maatschappij, nog andere functies bekleedde. Door het treffen dezer regeling, is het aan het spoorwegpersoneel mogelijk gemaakt, nog tal van zaken te behartigen, vallende buiten het spoor wegbedrijf, o.a. het lidmaatschap van den Raad, het bijwonen van vergaderingen van vak vereen i- giugen enz. (»Ctr.«) Gemobiliseerde onderwijzers. Pp minister van hinnenlandsche zaken heeft gich tot de arr.-schooiopzieners gewend met het verzoek hem zoo spoedig1 mogelijk te berichten Welke onderwijzers hij het openbaar en bijzonder lager onderwijs, kweek- en normaalscholen inbe grepen, zich onder de wapenen bevinden, aan welke school zij verbonden zijn, welken rang zij in het leger bekleeden, bij welk regiment, welk bataljon en welke compagnie zij1 dienen, of zij in hun afwezigheid worden vervangen, of de terugkeer tot hun onderwijstaak van over wegende beteekenis is te achten en waarom. Uitvoerverboden. Het Stbl. bevat de Kon. hesluiten, houdende verbod van uitvoer van melasse, van staaldraad en van de daaruit vervaardigde artikelen, van zink, als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig; vervaardigd artikel, waar van zink geen hoofdbestanddeel vormt. -Tijdelijk opgeheven is het verbod van uitvoer van afval van vlas, geschikt voor de werkglaren- spinnerijen. Belasting-hervorming. Naar de „Tel." verneemt, wioirdt aan het depar tement van Financiën voortdurend gewerkt aan een stel wetsontwerpen van, minister, Trfeub, strek kende tot algemeene 'herziening) van ons belas tingstelsel. Sommige daarvaji moeten reeds in ontwerp gereed zijïi. I Postpakketten voor Engeland en Frankrijk. De directeur-generaal der posterijen en telega as pjhie maakt bekend, dajt de voor Engeland en I'rankrijiic bestemde postpakketten, inhoudende bloembollen, kaas, boter, gecondenseerde melk, eieren, visch of kaarsen, niet meer vefglezeld! behoeven te zijn van, een certificaat van Neder- landschen oorsprong. Grafelyke Zalen. De minister van Waterstaat brewgtt ter ken nis van belanghebbenden, dat van Dlomderiag] 1 Juli a.sj. af tot nadere aankondiging1, dage lijks, ioo!k op Zon- en feestdagen, wederom kosteloos gelegenheid zal worden gegeven tot bezichtiging der Grafelijke Zalen op het Bin nenhof, te 's-Gravenhage, des namiddags' tussChen half twee en hall vier uur. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juni medegedeeld door hei Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.1 te Karsruhe. Laagste barometerstand 756.8 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de heden gehouden candidaatstelling voor acht leden van den Gemeenteraad zijn de navol gende candidaten gesteld Kiesdistrict I (Stadhuis). Voor de vaca turen J. H. Evers (R. K.j, C. H. Scheffers(R. K.) en C. J. Wouterlood (R. K.), allen aan de beurt van aftreding: de heerenA. Dirkzwager (Vrijz.), J. H. Evers (R. K. aftr.), C. Korpel (S. D.), C. de Kramer (S. D.), J. M. v. Pelt (S. D.), J. N. Post (R. K.) C. H. Scheffers (R. K. aftr.) Kiesdistrict II (Doele). Voor de vacaturen C. Houtman (V. D.), N. van der Velden (A. R. en J. H. van Westendorp J.Dzn. (V. D.), allen aan de beurt van aftreding: de heeren Mr. G. van Baren (A. R.), Erke- 'ens (S. D.), C. Houtman (V. D. aftr.), C. de Kramer (S. D.), T. Slavenburg (C. H.), J. v. d. Tempel Czn. (Vrijz. en Prot. kiezers), N. v. d. Velden (A. R aftr.), C. Verweij (S. D.) en J. H v. Westendorp J.Dzn. (V. D. aftr.) Kiesdistrict III (Dwarsstraat). Voorde vacaturen G. Dubbelman en J. van der Meer, periodieke aftreding: de heeren G. Dubbelman (A. R. aftr.), M. C. M. de Groot (V. D.), G Korpel (S. D), S. A. Maas (V. D)., J. v. d. Meer (C. H. aftr.) en J. M. v Pelt (S. D.) De stemming zal plaats hebben op Donderdag 8 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Woens dag 21 Juli a.s. ArbeidsbeursSteuncomité. De afgeloopen week werden bij de arbeidsbeurs ingeschreven 43 werkzoekenden 13 werden ge plaatst. Aan 259 personen werd door het steuncomité geldelijken steun verleend. UIT VRIJENBAN Gisteren zijn candidaat gesteld de heeren G. v. d. Drift (R.-K., aftr.), J. N. Heesterman (L.) A. v. d. ILooy (A.-R., aftr.) en C. v. Koppen (R.-K.). Voor de tusschentjjdsche vacature tot 1917 de heerenC. J. Markus (A.-R.) en J. Moerman (L.) en voor de tusschentijdsche vacature tot 1919 B. de Groot (A.-R.) en J. J. Mouthaan (L.). UIT MAASLAND. Gisteren werden bij candidaatstelling benoemd verklaard als leden van den gemeenteraad de heeren W. Moerman en P. Noordam, aftredende leden. Laat stoomen, verven, wasschen, strijken bij de PHOENIX, Telefoon no. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Volksbadhuis. In de week van 20 26 Juni '15 werden genomen 513 baden. Ie klas kuipbaden 28, regenbaden 372e klas kuipbaden 73, regenbaden 361, 5 ets. kinder baden 14. S.s. „Rotterdam". Het s.s. „Rotterdam", van de IIoHand-Amerika Lijn, dat Zondag 20 dezer van Rotterdam ver trok, werd in de Downs tot j.l. Vrijdag opge- houden. Toen is het schip niet vrijgelaten, zoo- als lOjorspronkelijik bericht werd, doch het werd naar de „N. R. Ct."' meldt naar Avonmouth gebracht en moet daar nu een gedeelte van de vjoor Amerika bestemae lading' lossen en wel goederen uit Zwitserland afkomstig, naar het heet omdat de certificaten van oorsprong niet in Zwitserland door een: Fngelschen consul ge legaliseerd zouden zijn, wat sedert kort vereisch.li wordt. Tot onderwijzeres aan de Willi- brordusschool, hoofd mej. T. M. Otten is benoemd mej. C. M. H. Zoetmulder van hier. Tot tijdelijk onderwijzer a an school G., hoofd de heer M. Martens, is door Burg. en Weth. voorgesteld de heer J. Scheffers, al hier. ej. J. M. Molhu ij zen heeft aan den Gemeenteraad eervol ontslag gevraagd hls onder wijzeres aan school F. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 1 Juli 6.53 v.m., 7.29 n.m. Verdronken. Maandag geraakte het 2£- jarig dochtertje van Hoogeveen te Borculo, al spelende in de rivier de Berkel. Toen men haar op het droge bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Zeilen tegen wind. Naar de «Berg. Crt.,< meldt, heeft een lid van het hoofdbestuur van den Bond van Schippersvereenigingen in Friesland met den secretaris van «Schutte vaer« zich van de waarde der uitvinding van den heer Elzinga te Oenkerk overtuigd. Zijns inziens zou de practische betee kenis hiervan vrijwel nul zijn. Woest r ij den. Maandagavond reed een auto op het Juliana van Stelbergplein te 's Gra- venhage door een troep militaire wielrijders, waarvan er acht het noodig achtten, dour zich te 'aten vallen, zich voor een ongeluk te vrijwareD. Als spion gevangen genomen. Bij de bloemistfirma Schildzand te Hillegom is, naar de «Nieuwe Ct.« meldt, bericht ontvangen, dat een der firmanten, de heer H. Schildzand, op een han delsreis in Rusland is gevangengenomen, verdacht van spionnage. Hij is naar Petrograd gebracht. 'Overreden Maandag avond is de Vrouw van den schipper Joihi. v. Rooyen uit Woerden, lig gende met zijn sclhip in het kanaal te Scheve iningen op het Gevers Deynootplein te- 's-Gra venhage door een in razende vaart rijdenden auto overreden en gedood. De chauffeur, die door reed is later aangehouden. Dood el ijk ongel u k. Maandagfmiddag werd de arbeider .1. f., wonende Hoogewoerd te Lei den, op de katoenfabrieik door de drijfriemen! Va® een machine gegrepen, eenige malen rond geslingerd en ten slotte tegen den gpond git- tgen. Ernstig gekwetst en met, gebroken lede- mjaten werd de ongelukkige man naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. UIT VLAARDJNGEN. De heer L. Muller, alhier, is ingaande 1 Juli benoemd tot stationsassistent H. IJ. S. M. te Oldenzaal. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal, naar verluidt, weder bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 20 Juli. Uitbreiding Landstorm. Gisteren heeft de oommissie van rapporteurs, dei1 Tweede Kamer over het wetsontwerp betref fende nadere uitbreiding van den landstorm, zich bezig gehouden met de .vaststelling van het af delingsverslag. i Mais. Het bestuur van het comité van graanhandela ren te Rotterdam heeft gisteren als lasthebber van de regeering in 't openbaar geveild onge veer 1500 ton Amerikaansche mixed mais van min of meer afwijkende kwaliteit. De' mais bracht van f 164 tot f 198 per 2000 kilogram op. Munitie-aanmaak. Op uitnoodiging van den Minister van Oorlog vergaderde Maandag aan het departement een groot aantal fabrikanten uit alle deelen des lands ter bespreking van de mogelijkheid van munitie- aanmaak in oorlogstijd door de Nederiandsche industrie. Na eene uiteenzetting door Minister Bosboom bleek bij de aan wezige industrieelen de grootst mogelijke bereidwilligheid tot medewer king en ingesteld werd een munitiebnreau geheel buiten het organiek verband van het departement staande en waarvan de samenstelling binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt. Als hoofd van het munitie-bureau, zal optreden prof. L. A. van Royen, hoogleeraar in de afdee- ling der werktuigbouwkunde, scheepbouwkunde en electrotechniek, les gevende in de mechanische techniek, aan de Technische Hoogeschool te Delft. Het bureau zal 4e 's-Gravenhage gevestigd zjjn. UIT DELFT. Gisteren zijn officieel candidaat gesteld voor den gemeenteraad in district I de heeren J. C. v. d. Dijk (S. D. A. P., aftr.), P. L. v. Helm (R. K. aftr.), A. Klem (S. D. A. P.), M. Kolman (A R), J. Nelemans (L. aftr.), H. Zwang (S. D. A. P.)in district II de heeren J. Post v. d. Ëurg (L. aftr.), J. c. van Djjk (S. D. A. P.), S. J. Fi scher (L. aftr.) A. Klem (S. D. A. P.)in district III de heeren Dr. S. de Vries (V. D. aftr.) Dr R. Spanjaard (L.), P. J. Krijgsman (S. D. A. P.) en L. Osinga (S. D. A. P.) UIT HOF VAN DELFT. Gisteren zijn candidaat gesteld voor den gemeen teraad de heeren A. J. Doornbos (S. D. A. P.), J. J. van der Heyden (R.-K.), J. van der Kooy (A.-R.), A.J. van Scheepen (S. D. A. P.), J. van Witteloostuyn (A.-R.). Tram botsing. Men meldt ons uit Am sterdam Gistermiddag ongeveer kwart voor vijf heeft op het Damrak bij de Oude Brugsteeg een ernstige tiambotsing plaats gehad. Een motorwagen van lijn 1 komende uit de richting van het Centraal station reed met een groote vaart op een bij wagen van lijn 4, met het gevolg dat twee per sonen, een staande op den bijwagen van 4, de ander op de bijwagen Van lijn 5, aan hoofd' en handen door glasscherven werden verwond. De verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. De beschadiging der tramwagens was be- langrijk. Bijna alle ruiten werden verbrijzeld. Van den bjjwagen van Ijjn 4 werden het voor- en aehterbalcon tot zelfs de bovenkap beschadigd, evenals de motorwagen van 5. Omtrent de vraag of de bijwagen van lijn 4 geheel stilstond dan wel bjjna. waren de meeningen verdeeld. De be stuurder van den motorwagen van lijn 5, die nog slechts korten tijd in dienst was als hulpbestuurder verklaarde, dat de electrische rem niet goed werkte. Van den heer Putte, onder-directeur der ge meentetram, vernamen wij, dat na de botsing, bleek, dat aan de rem niets mankeerde, doch dat het mogelijk is dat de volgens voorschrift bepaalde afstand van 50 M. waarop moet worden geremd, niet voldoende is in acht genomen. De bestuurder van den motorwagen van lijn 5 door wien gister-middag de tram botsing op het Damrak te Amsterdam werd veroorzaakt is buiten dienst gesteld. Ooggetuigen deelen mede dat ljjn 4 even voorbij de halte Oude-Brugsteeg eerst stopte zoodat de bestuurder van den motorwagen van ljjn 5 in de meening kan hebben verkeerd dat lijn 4 doorreed, ten gevolge waarvan lyn 5 niet meer tijdig zo» hebben kunnen remmen. Deze verklaring werd echter door de betrokken wagenbestuurders zelf tegengesproken. Baardensmokkelaar. Men schrijf' ons uit GroenloEen bende smokkelaars trachtte gisterennacht begunstigd door het donkere weef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2