Gevaarlijke vrienden. Zaterdag 3 Juli 1915. TWEEDE BLAD. berichten. ingezonden. Koloniën. FEUILLETON, Leger en V loot. No. 11270. MILIT IE. De Burgemeester van Schiedam Kaakt bij deze bekend dat door den heer Minister van Oorlog bepaald is dat tot het verkrijgen van vrijstelling van den dienst bij de Militie, wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders, voor zooveel ingeschrevenen voor de lichting 1916 betreft, het doen van aan vraag tot het opmaken van het vereischte getuig schrift moet geschieden tusschen o- en Juli 1915. Belanghebbenden behooren zich voor de opma king van bedoeld getuigschrift aan te melden aan de afdeeling Militie. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de militieplichtigen dezer ge meente, lichting 1916, die niet bij den keurings- raad of op andere bij geldende voorschriften be paalde wijze hun wensch hebben kenbaar gemaakt om te worden bestemd voor de zeemilitie, of voor een der korpsen of korps-onderdeelen van het leger, zich alsnog vóór 10 Juli a.s daarvoor aan de afdeeling Militie kunnen aanmelden. Schiedam, den 3den Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Een jubilé. »De Tijd« schrijft: Gisteren herdachten de E.E. P.P. Dominicanen van Nederland het verblijdende feit, dat vier eeuwen geleden de Nederlandsche provincie hun ner orde werd opgericht bij bulle van Paus Leo X- Uit het hart van het katholieke Nederland rijst op dit feest, hetwelk niet op bijzondere wijze zal gevierd worden, een gebed van dankbaarheid tot God voor de overvloedige weldaden, door de Orde van den H. Dominicus aan Nederland bewezeD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 15 Juli a.s. 's namiddags 2 uur ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het bouwen van een School met Gymnastiek lokaal op een bestaande fuudeering. Aanwijzing alle werkdagen van 10—12 uur v.m. op het terrein aan het Oude Kerkhof. De inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een in schrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus. Bestek en voorwaarden verkrijgbaar ter Ge meente Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van f 2.(per post f 2.10). BURGER-A V ONDSCHOOL. Wegens mobilisatie van een der leeraars en uitbreiding der klassen worden, behoudens s Raads toestemming, aan bovengenoemde inrichting ge vraagd Tydeljjke leeraren in Nederlandsch Reken- en Meetkunde Werktuigkunde en Vakteekenem Aantal uren vermoedelijk resp. 13, 5, 8. Bezoldiging fl. 50.per w.l. Aanvang van den cursus1 September. Inlichtingen bij den Directeur (Oostsingel 42) op Maandag-, Dinsdag- of Donderdagavond 5 uur. Sollicitatiën vóór of op 9 Juli in te zenden aan den Burgemeester. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn thans ter vergadering bijeengeroe pen tegen Dinsdag 6 Juli a.s., des avonds te 8j uur. Mgr. J. A. S. van Sehaik. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot Geheim Kamerheer den hoogeerw. heer J. A. S. van Sehaik, kanunnik van het Metropolitan Kapittel en president van het seminarie Culem- borg. Het Munitie-bureau. Naar thans nader kan worden medegedeeld is de dagelijksche leiding van zaken van het nieuw ingestelde Munitie-Bureau opgedragen aan prof L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, aan den bij het Dep. van Oorlog gedetacheerden kapt. der artillerie, D. de" Kreuk en aan den luit. ter zee le klasse der marine-reserve, Joh. J. Moret. Verder maken deel uit van het bureaude generaal-majoor L. J. Scheltema, directeur van aanschaffing en verstrekking van artilleriemate- rieel, de majoor J. C. Logger, hoofd der IVe afd. (artill.) aan het depart, van oorlog, de heer Alb. Kapteyn, ingen. te 's Gravenhagede heer D. A. P. Koning, oud-directeur van het marine-etablis sement te Soerabaja, wonende te Bussum de dir. der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug de heer J. H. A. Mysbergde bedrijfschef dier in richtingen de heer D. Rijnders, de majoor der artillerie C. F. Gey van Pittius en de luit. ter zee le klasse bij het marine-etablissement te Amsterdam C. J. Canters. Vereen, van Hoofden van R. K- Gyz. Scholen in het Bisdom Haarlem. In het Hotel Brinkman te Haarlem zal a.s. Maandag de 88ste algemeene vergadering gehou den worden der vereeniging van R. K. Bijzondere Schoolhoofden. Op deze vergadering zal o.m. het onderwerp »De Schoolbibliotheek® worden inge leid door den heer H. Ammerdorfier. De vergade ring zal worden voorafgegaan door eene H. Mis in de kerk van den H. Jozef voor de overleden leden der vereeniging. De minister van Marine. De minister van marine heeft gisternamiddag voor enkele dagen Den Haag verlaten. antwoorden nauw verband houdt in behande ling te kunnen nemen. Uitvoer van lianen en slaehtkippen. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt binnenkort de uitvoer van oude slaehtkippen en oude hanen opengesteld. Engelsche postpaketten. Door de Engelsche postadministratie zullen de paketten voor krijgsgevangenen hier en elders niet meer met de »Zeeland®-booten, doch via Harwich- Hoek van Holland worden verzonden. H. IJ. S M. De directie der H. IJ. S. M. heeft afwijzend beschikt op een haar door middel van degroeps- vertegenwoordiging gedaan verzoek om een toe lage te verleenen by het verrichten van nacht dienst. Zoo'n Rechtsche Raad. Dat zoo'n Rechtsch bestuur nog zoo kwaad niet is blijkt nu en dan uit de feiten. Schiedam: zwart Schiedam ,{met eene rechtsche, dus zwarte meerderheid is toch niet heel reacti- onnair. Toen in Augustus de wereldbrand uitbrak, en de noodlottige gevolgen zich ook hier te lande deden gevoelen, was Schiedam bij de eersten, die hun steuncomité klaar en in werking hadden. Toen voor de ontwikkeling en ontspanning der werkloozen moest gezorgd worden, stond Schiedam alweer in de voorste gelederen. Bij de verschaffing van regeeringsbrood was Schiedam nogmaals bij de eersten, en verdiende een complimentje voor de uitstekende wijze waar op de zaak geregeld was. En thans verdient Schie dam weer een pluimpje otn zijn krachtige bevor dering der lichamelijke opvoeding. Te meer is dit laatste te waardeeren, waar het komt niet uit mond van een geestverwant, maar van onzen geachten medeburger, den heer Horn. Deze past blijkbaar toeWat waar is, is waar En dat alles kan niet zonder den Raad. Zoo'n Rechtsche Raad. meester .1. L. van Roeice voor aap uitgeschol den. Dat hij hem ook dief genoemd bad, ont kende bèkl. Ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar, eischte het O. M. 125 boete, subs. 30 dagen hechtenis. ■Yerduisterin.g. De rijwielhersteller D. L. de Jionjgte te Maassluis had iu hel laatst van Februari dien niet-Verschenen J. P. v. E. een rijwiel medegegjeven, iOjm dit, zoo mogelijk, voeg hem te verknopen. De voortvaarde wgs gesteld, dat van E. het rijwiel niet voor minder dan f (25 van de hand mocht zetten. Niettemin zou hij het viooir f 20 verkocht hebben en had aan de Jpnge nooit meer iets van zich laten hooren. Ter zake van verduistering eischte het O. M. zes weken 'glevanjg'enis|s!traf. Mishandeling. Dp niet-verschenen reci divist R. P. zou op 24 Mei te Vlaardingen den agent van (politie G. G. dft Jeude een slag of stomp -tegen het hoofd gegeven en zich vervol gens verzet hebben^ toen twee agenten van pol:tin hem wilden overbrengen. v Ter zake van mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid (bij! herhaling eischte het O. M. 6 [weken gevangenisstraf. Krijgsraad. De auditeur-militair heeft na mens den advocaat fiscaal bij Hr. Ms,, land- en zeemacht appèl aangeteekend tegen het vonnis Van den krijgsraad te 's-Gravenhage, waarbij A. J. M. B., milicien-korporaal der vesting-artillerie, afkomstig uit Den Ilaag. werd veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, met. aftrek preventief, ter zake Valschheid in geschrifte tweemaal ge pleegd (het vervalschen van vervoerbewijzen). Personeele belasting. Staatscourant no. 153 bevat de wet, houdende eene bijzondere regeling nopens ontheffing en vrijstelling van personeele belasting in verband Ket de in 1914 plaats gehad hebbende mobilisa tie van land- en zeemacht. De overbrugging van den Usel. Gedeputeerde Staten van Gelderland stellen voor, om voor den bauw van eene overbrugging van den IJsel bij Katerveer door het rijk, een ^ijdrage te verleenen van f 100.000. Ministerieel bezoek te Wageningen. Vrydag bracht de minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, vergezeld van de heeren van Hoek, directeur-generaal van den Land. bouw, en dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het landbouwonderwijs, een bezoek aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool, te Wageningen. Rijkswerf te Amsterdam. Bij Kon. besla it van 1 dezer is bepaald, dat voormalige werklieden van de thans opgeheven rijkswerf te Amsterdam, die in verband met de verwerping van het wetsontwerp tot aanbouw van een pantserschip, in de vergadering der Tweede Kamer van 3 Mei 1912 en met de daaruit voort vloeiende grootere waarschijnlijkheid van ophef fing van die werf, op hun verzoek zijn ontslagen en die thans van den datum van sluiting van die werf tot 4 Juli 1916 door omstandigheden buiten verdiensten zijn of minder dan hun laatstelijk l genoten loon verdienen, onder zekere, in het ILon. besluit aangeduide omstandigheden gedurende een termijn van ten hoogste 26 weken in het genot gesteld kunnen worden van een tegemoetkoming. Landstorm en vlootaanbouw. Men meldt, dat de ministers van marine en van oorlog zich aanstonds gezet hebben aan de beant woording van de afdeelingsverslagen van de Tweede Kamer nopens de wetsontwerpen betref fende den vlootaanbouw en de nadere uitbreiding van den landstorm, met de bedoeling, de Kamer in de gelegenheid te stellen deze voorstellen dade lijk bij hare wederbijeenkomst waarvan het tydstip met de verschijning van die regeerings- jVoar de Rechtbank te Rotterdam werden gis ter de volgende zaken behandeld (D ji e f B t a 1 van koperdraad. De 26- jariige varensgezel D'. de Vte Vlaardingen, reci divist en gedetineerd) had) io!p| 25 Mei1 op de spoor baan tusschen Vlaardingen en Maassluis ongeveer 500 M. koperdraad weggenomen, toebehoorende aan den (Staal der Nederlanden. Hij verklaarde te Vlaardingen pn een telegraafpaal geklommen te zijn en met een tangetje drie draden te heb ben doorgeknipt. Op die wijze had hij een be langrijke hoeveelheid koperdraad bemachtigd en deze in een zak gedaan, welken zak met inhoud hij vervolgens in een sloot had (verborgen. Later was bekl. den zak gaan ophalen en had hij het draad aan een opkooper ie koop aange boden. De lopkooper had den 'koop echter niet willen aangaan, waarop hekl. den zak d,an maar Voprloiotpig had ach teilgel aten. Ter zake van diefstal bij herhaling eischte het O. M. één jaar gevangenisstraf. (Bekl. zei de, dat hij in behoef tige omstandigheden had verkeerd ten daardoor weer tot het misdrijf was vervallen. Diefstal van seringen. De 38-jarige klopper Tli. v. V. te Schiedam had op 22 Mei aldaar een hoeveelheid seringen weggenomen. Hij verklaarde, het gedaan te hebben om kinderen een genoegen te doen. Op een werf had hij een ladder tegen een schutting gezet om aldus de beringen onder zijn bereik te brengen. 'Eisch ter zake van diefstal 110 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Beleediging. De 30-jarige zakkendrager F. J. B., te Schiedam had! op 29 Mei den haven- Een militie voor Java. Zooals niet-officieel verluidt heeft, wordt er aan de departementen gèwerkt aan de instelling voor een militie voor Indië, zoo schrijft de »Loe.« Dat gaat onder de instemming van ieder, die meent, dat Indië zichzelf moet leeren verdedigen en die begrijpt, dat van Nederland geen hulp mag wor den verwacht als Indië zichzelf niet wil helpen. Wy meenen, dat het plan is, de militie in te voeren voor alle Nederlanders en voor de inlan ders die een eerste klas school hebben doorloo- pen. Dit laatste is dan gedaan, omdat men slechts deze inlanders, die Nederlandsch spreken en dia wat hebben geleerd, op gelijken voet in de ka zernes kan behandelen als de Europeesche miliciens. Alle jongelui, die van een tweede klas school komen ook in te lijven, zooals van inlandsche zijde werd aanbevolen, wordt te voorbarig geacht en zou bezwaren geven voor de gelykelijke be handeling van alle miliciens, de ontwikkeling zou daarvoor te verschillend zijn. De militie zou een jaar onder de wapenen kun nen blijven eH daarna nog eenige malen voor herhalingsoefening worden opgeroepen. Men kan op deze wijze wellicht duizend Europeanen en duizend inlanders als milicien krijgen per jaar, zoodat met alle lichtingen gerekend kan worden op de versterking van het leger met een veertien- duizenjl man na zeven jaar. De schutterij zal dan natuurlijk niet behoeven te blijven wat ze is, maar kunnen worden veran- in een landstorm of iets van dien aard. Van den dienst zullen natuurlijk vrijgesteld zijn de inland sche aanstaande bestuursambtenaren en de aan staande en al luctioneerende artsen, die slechts bij den geneeskundigen dienst zouden kunnen worden geroepen. Naar het Fransch. 102) Paul de Virieu keek op van het kleine velletje Postpapier, dat hij in de hand hield, en zelfs Chester moest, hoe ontsteld en boos hij ook was °Pmerken welk een verandering er in die enkele seconden over hem was gekomen. Zijn gezicht, dat gewoonlijk een gezonde, door de zon ge bruinde tint had, zag nu zoo bleek, dat het in bet witte, electrische licht bijna groen leek. Ja, ik geloof dat ik weet wat het beteekent, dompelde Paul tusschen de tanden. Juist zoo'n brief kwam er naar het heette ook van Mevrouw Wolsky, toen zij verdwenen was Maal laten we hier nu geene scène maken. Laten we dadelijk naar de plaats gaan, waar ik denk dat Ze nu is, want als datgene wat ik vrees waar heid is, is iedere seconde goud waard. Hij trok Chester bij den arm en samen gingen z'j de deur weer uit. t Nu zoo gauw- mogelijk in het rijtuig 1 zei bij gebiedend.Ik zal voor alles zorg dragen. Chester hoorde hem den koetsier last geven naar het bureau van politie te rijden. - We zullen misschien twee, drie agenten noodig hebben, mompelde Paul. Dat is wel enkele minuten oponthoud waard. Het rijtuig hield stil voor een onaanzienlijk gebouwtje, boven welks ingang in groote zwarte letters het woord „Gendarmerie" te lezen stond. Paul de Virieu snelde de wachtkamer binnen legde het doel van zijn komst aan den daar aanwezigen commissaris ir^t en kwam in minder dan geen tijd met drie politieagenten terug. We moeten op een of andere manier plaats maken voor deze wakkere kerels, zei hij kortaf en zeer spoedig waren er ook plaatsen voor hen ingeruimd. Chester merkte met verbazing op, dab elk der drie mannen gewapend was niet alleen met een knuppel, maar ook met een re volver. De Fransche politie maakt geen plicht plegingen, zelfs niet met hooggeplaatste mis dadigers. En nu, beval Paul den koeteier een tientje, hoor, als je ons binnen aeven minuten naar den Chalet des Muguets brengt Toen reden zij in duizelingwekkende vaart voort en de koetsier liet zijn zweep met zoo n kracht op het paard neerkomen, dat Chester er van huiverde Het kleine, lichte rijtuigje helde dan weer naar rechts over. Als de man niet voorzichtiger ryat, nep Chester, zullen we nog een ongeluk krijgen... en dan kunnen we heelemaal niets uitrichten, De opperbevelhebber van land- en zeemacht beeft bepaald, dat van het kader van den land storm en van de oudste landweeriichting, dat voor oefening ter beschikking was gesteld van stellingcommandanten en territoriale bevelhebbers, alleen de onderofficieren der infanterie voor cat zou ik. zeggen. - Door een ongeluk te krijgen bederven we alles. Rijd dus zoo hard als je kunt, goede vriendriep Paul den koetsier toe - Maar rijd voorzichtig! Zij reden met bliksemsnelheid het stadje door en toen door de lange, flauw verlichte, donkere lanen, waarmee zelffs Chester de laatste dagen zoo vertrouwd was geraakt. Paul de Virieu had de handen samengeklema en staafde strak voer zich uit. Hij was aan wroeging ten prooi aan wroeging en angst. Als Sylvia reeds om het leven was gebracht en op dezelfde manier als ook Anna Wolsky was vermoord - hieraan twijfelde hij nu haast met meer dan zou ook hij sterven. Wat was de passie, die in de laatste jaren de voornaamste vulling van zijn leven geweest was, in verge lijking voor zijn alles overheerschende liefde voor Sylvia De politie-agenten fluisterden met elkaar op veelbeteekenendengejaagden toon. Zij voelden dat er iets van beteekenis gaande was, iets wat misschien aanleiding kon worden tot bevor- dering. Toen het rijtuig eindelijk een donker pad in sloeg, begon Paul de Virieu opeens te spreken, en wel zoo hard als hij kon. i Praat, mijnheer Chester, praat zoo naia. mogelijk 1 Zeg maar wat u invalt, het komt ei niet op aan wat 1 Ze mogen wel hooren dat we kon\en... Maar het was Chestèr onmogelijk te doen wat de ander van hem verlangde. Al had hy er zijn leven mee kunnen redden, hij zou met in staat zijn geweest zijn mond open te doen en ro schreeuwen, zooals de ander nu deed. We gaan een avondvisite maken... wat je in Engeland een avondvisite noemt 1 We gaan onze vriendin halen, onze wederzijasche vnenam mevrouw Bailey. Ze is een allerliefst vrouwtje- werkelijk allerliefst! We gaan haar halen, om dat zij den avond heeft doorgebracht bi; haar vrienden de Wachners. De oude duivelin... Je herinnert je haar zeker wel. Dat mensch dat je zoo uitvroeg over je plannen Ik viees dat zy - Ik geloof dat het hier isriep de koetsier hyn van de bok roe. - Ik het in zes minuten gednan. ard wercj vlak voor het witte tuin poortje tot staan gebracht. Was dit het huis van de Wachners? Chester boog zich voorover. Wat zag alles er heel anders uit nu dan by cUriicht^ byty<j3) we 2yn Goddank bij tijds, zei Paul met een zonderlinge trilling in zyn stem. Als we niet bijtijds waren zou er geen licht meer branden. Die ellendelingen zouden er dan wel voor hebben gezorgd, dat het ovei a donker was. Toen wendde hij zich tot de gendarmes en zei in het Fransch. (Wordt vervolgd). tf ii (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). S0F~ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ^geplaatst wordt de kopy niette ruggegeven. Ju» n f li - Viöf jg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5