Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Rechts houden ren fis De Oorlog. 38sie Jaaitfaii^. Woensdag 7 Juli 1915 No. 11273 Officieel» berichten. Buiteiilandsch Nieuws. BureauBoteratraat 50, Telef. 85- Poatbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand JO ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke mimiYiPr« 9 oAni Ad ver tent ten: familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—-b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. w levenlange Of]ff verhef ran oTereeikoistii op ds polis Tonolde voorwaarden. 1 111111 a - r!-et i I 111een WWU invaliditeit; g L U U voet of oog:. n si Yerg0bertyig wordt g^aarborgd door de Holiandsche A! gemeens Verzekeringsbank, bij dood bij verlies va n JACHT. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 30 Juni 4915, no. 46; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is be paald, dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zuken worden geopend op Donderdag 15 Juli aanstaande, en dat mitsdien vanaf dat tijdstipde uitoetenmg der jachtbedrijven, vermeld in art 15, litt. d, f en h der Jachtwet, is geoorloofd wordende tevens herinnerd aan dé bepaling van art. 1 van het Reglement op de uit- oelening der jacht in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsgaders op moe rassige landen. Voorts is ten aanzien van het in deze provincie gelegen gedeelte van het gebied der Nieuwe Hol- landsche Waterlinie bepaald lo. dat voor de uitoefening der hiervoren ver melde jachtbedrijven op de gronden en wateren, behooreude tot het gebied der Nieuwe Hollandsche Waterlmie tusschen de Merwede te Gonnchem, het Merwedekanaal, de Lek tot Everdiugen, de Poldersteeg, den Kortgerechtschen weg, den Schaikschen dijk, den Schoonrewoerdschen weg en den rechter-Lmgedijk tot de Merwede, behalve het bezit van eene jachtacte wordt vereischt een door den Burgemeester der gemeente, waarin be doelde gronden of wateren zijn gelegen, afgegeven bewijs van aangifte bij dien Burgemeester, waarin de ligging der terreinen duidelyk moet zijn om schreven en van welk bewijs een afschrift moet worden gezonden aan den Generaal-Majoor, Com mandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie te Utrecht 2o. dat voor de overige in Zuid-Holland bin nen het gebied der Nieuwe Hollandsche Water linie gelegen gronden en wateren het sub. 1 bedoeld bewijs door den Burgemeester niet wordt verleend, alvorens hiertoe de goedkeuring van genoemden Commandant is verkregen 3o. dat het verleenen van machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte en het uit reiken van vergunningen voor het schieten van schadelijk gevogelte zoodanig moet geschieden, dat voor de gronden en wateren, bedoeld bij punt 1, wordt gehandeld als daarbij is aangegeven en voor wat aangaat de gronden, bedoeld bjj punt 2, als daarbij is bepaald en _4o. dat geen bedenkingen bestaan tegen het bjj uitzondering verleenen van vergunningen tot het schieten van vogels voor een meer uitgestrekt gebied dan boomgaarden, moestuinen en dergelijke kleine terreinen, mits zulks uitsluitend ten goede komt aan de eigenaars, gebruikers of hunne rechthebbenden. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het «Provinciaal Blad" en in de «Nederlandsche Staatscourant" worden geplaatst. 's-G raven h age, 1 Juli 1915. De Commissaris der Koningin voornoemd SWEERTS. een duim gevestigd te Schiedam., 1 UU wjjsvinger; 1 jfj by verlies van eiken ande ren vinger. MILITIE Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de Militie dezer gemeente, lichting 1916, zal plaats hebben op 13 Juli 1915, des namiddags ten 1 n/. ure in het gebouw «de St. JORIS DOELE" Doeleplein alhier. In de tweede zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hen, tè wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strek king is 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aan gevraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zjj geldt, in de eerste zitting geen uit spraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onher roepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zyn. Schiedam, den 7den Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, w- M. li, HQMERLAGE GRETE, Morgen, Donderdag 8 Juli, zullen onze kiezers geroepen zijn om hun stem uit te brengen ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Wij mogen aannemen, dat alle christelijke kiezers diep doordrongen zijn van den grooten ernst van den strijd, dat zij zich bewust zijn van de groote verantwoordelijkheid welke op hun rust om trouw te komen stemmen op de candidaten van Rechts. Ieder weldenkend christen moet er van over tuigd zijn, dat het ons lang niet onverschillig kan zijn of de Gemeenteraad zal zijn samengesteld uit mannen, die rekening houden met de beproefde grondbeginselen der coalitie-partijen, dan wel uit mannen die «het clerical ismen als hun grootsten vijand beschouwen. Er is in de laatste dagen een vloed verkiezings- lectuur aan de huizen verspreid. Men heeft zich aan den overkant niet ontzien op de meest infame wijze over personen van Rechts en handelingen van het Rechtscbe stadsbestuur een aantal grieven te luchten. De Linker partijen vergeten daarbij de hand in eigen boezem te steken. Men denkt aan de Linker zijde, dat onze ingezetenen verge ten zijn wat er in de dagen van liet echte libe rale regiem te Schiedam zooal is voorgevallen Lange jaren is Schiedam gedrukt geworden onder de zoogenaamd verlichte liberale stadsre- genten. Enorme complexen waardevolle gemeen- tegiond weid in publieke veiling voor een schijntje verkocht de rioleering en bestrating der stad weid schromelijk verwaarlobsd havenwerken allertreurigst geëxploiteerd de gemeentekas van f80.000 beroofd partijbenoemingen in alle ge strengheid doorgevoerd enz. enz. Vreemd, dat men nu aan die zijde hoort spre ken over een rechtsch wanbeheer. Gaan we eens na, wat er onder het Rechtsche bestuur onzer stad zooal is gebeurd, dan zien wij dat dit bestuur juist getoond heeft voor de waar achtige belaDgen van de geheele Schiedamsche bevolking uitstekend te zorgen. Op onderwijsgebied zagen wij, dat de Ambachts school, Huishoud- en Industrieschool met ruime subsidie uit de stadskas werden opgericht en in stand gehouden, verscheidene nieuwe openbare scholen werden gebouwd, bijzondere onderwijsin richtingen als de Vakteekenschool van den R. K. Volksbond, de Handelscursus van de «Hanze« werden gesubsidieerd enz. Voor de arbeidersbelangen werd in ruime mate gezorgd o.a, door de oprichting en reorganisatie der Arbeidsbeurs en VVërkloozenfonds, loonsver- hooging der gemeentewerklieden is herhaaldelijk toegestaan, voorts mogen genoemd worden ver korting der arbeidstijden, invoering van een werk liedenreglement, bizondere regeling in zake uitbe taling van loon bij ziekte, een zeer gunstige ver ordening ter regeling der pensioenen van de gemeente-werklieden, hunne weduwen en weezen maximum arbeidsduur en minimum loon vastge steld voor werklieden, in dienst der aannemers van gemeentewerk en artt. 1638 c. en d. van de wet op het Arbeidscontract toepasselijk verklaard. Zoo zouden wij nog meerdere onderwerpen kun nen opnoemen. Van het hoogste gewicht is ook geweest en dit dient wel bijzondere vermelding, wat het Recht sche stadsbestuur in de moeilijke tijden sedert de mobilisatie in Augustus 1914 heeft verricht in het belang der arbeiders. Uitgebreide maatregelen werden genomen ter bestrjjding en voorkoming van werkloosheid. Een bedrag van f 12.550 uit de gemeentekas werd in 1914 uitgegeven ter suppletie der uitkeeringen vanwege het steuncomité. Schiedam was een der eerste gemeenten, waar goedkoop bruin brood voor de ingezetenen werd beschikbaar gesteld. De door Schiedam gemaakte regeling werd door den minister van handel ten zeerste geprezen. Ook varkensvleesch werd bij de slagers tegen verminderde prijzen ten verkoop gesteld. r Toonen al deze daden niet duidelijk aan, dat Schiedams Raad en Stadsbestuur steeds een wa kend^ oog hebben voor de belangen der mgezete- De havenwerken en grondexploitatie trokken ook bij voortduring de aandacht van het stadsbe stuur. E.*n betonsteiger aan de Oosterhaven werd gebouwd, schepen met hout herwaarts gehaald, wier ladingen langen tijd hier werden opgeslagen. De oprichting van nieuwe industrieën werd sterk bevorderd. Am de scheepsbouw-maatschappij «Nieuwe Waterweg" werd ruim 10 H.A. grond tegen een Jaariijkschen canon van f50.500 in erfpacht uit gegeven. Hierdoor kwam een groot bedrijf hier ter stede, hetwelk aan duizenden arbeid zal ver schaffen Do bouw yan woningen werd mede bevorderd o.a. door den verkoop van 9000 M2 grond aan de bouwmaatschappij «Eendracht" voor den bouw van niet minder dan 184 woningen. Eon nieuw en opgewekt leven zal langs den Maaseever gaan heerschen terwijl mag verwacht wor len dat onze Wilheiminahaven en de daarbij gelegen gunstige handelskaden en terreinen spoe dig gebruikt zullen kunnen worden door nieuwe handelsinrichtingen en industrieën. Onder de belangrijke raadsbesluiten behooren verder de Ziekenhuisbouw, de instelling van een Keuringsdienst van levensmiddelen en gebruiks artikelen, het besluit tot bebossching van den groo ten persput, waardoor voor het verlies van een gedeelte van het Sterrebosch weder een nieuw sluk bosch zal in de plaats komen, de nieuwe straataanleg in het Frankeland, het doen uitvoe ren van belangrijke werken o.a. een nieuw zwem bassin, door hen, die tengevolge van den oorlog werkloos waren. Wat hier boven is gereleveerd zijn feite'o> die zoo maar niet door het socialistisch- en vrij zinnig-democratisch geschreeuw kunnen worden weggedoezeld. De christelijke meerderheid in den Raad heeft niets onbeproefd gelaten om Schiedam groot te maken, om de levensbelangen van de ingezetenen te beschermen en nieuwe bronnen van welvaart te openen. Christelijke kiezers in alle dristricten beseft dit wel, bestendigt 's Raads meerderheid in dat heil vol, lofwaardig streven Wilt gij, dat in denzelfden koers wordt doorge stuurd, dat het christelijke "beginsel, hetwelk zoo vaak in allerlei aangelegenheden in het gedrang komt, hoog gehouden wordt, stemt dan op de candidaten door de Rechtsche kiesvereenigingen gesteld. Doet' allen het christelijke beginsel ook in het besluuf onzer nijvere gemeente zegevieren Een omverwerping van de Rechtsche meerder heid in de% Raad, waarop door links wordt aan gestuurd, #zal niet in het belang der stad blijken te zijn. v De frissche en gezonde geest, (van de vrijzin nigen of socialisten) die naar «Vrijheid en Recht" hoopt weer te voorschijn zal worden geroepen, behoeft Schiedam allerminst. Aan JU, christelijke kiezers, om te zorgen, dat Rechts zijn meerderheid behoudt. Het is een veelbeteekenende beslissing, die mor gen zal vallen een beslissing die ons leeren zal, of dan waarlyk de meerderheid der burgerij zich zal laten ringelooren door een stelletje roode drijvers, die op zuiver demagogische manier over de ruggen der misleide arbeiders zijn omhoog geklommen, en die nu de burgery en onze chris telijke arbeiders willen gebruiken, om nóg eenige van hun vrienden naar hooger te hijschen, ten einde tegen het algemeen belang in zooveel mogelijk maar te «halen" in ééne richting, nl. die van de gemeente- en staatszorg voor alles en nog wat. De Rechtsche kiezers zullen dus front moeten maken tegen deze roode drijvers, die thans zeggen nu de overwinning of nooit, Niemand onzer kiezers mag morgen thuisblijven. Iedereen moet komen stemmen. yWij kunnen be slist geen enkele stem missen. Al onze strijders moeten zeer zeker bij eerste stemm ing in de vuurlinie komen. Alleen op onderstaande, door de coalitie-partijen aanbevolen candidaten, brenge men zijn stem uit in DISTRICT II de heeren Mr. G. YAN BAREN (A. R.) T. SLA YENBURG (C. H.) N. V. d. YELDEN (A. R.) aftr. lid. in DISTRICT III de heeren G. DUBBELMAN (A.R.), aftr. lid J. Y. (1. MEER (C. H.), aftr, lid. De stembus is geopend van 8 tot 5 uren. Komt, zoo mógelijk, vóór 1 uur stemmen. in DISTRICT I de heeren J. H. EYERS (R. K.) aftr. lid J. N. POST (R. K.) C. H. SCHEFFERS (R. K.) aftr. üd. AAN HET OOSTELIJK FRONT. In de streek van Mouravievvo, Szawle, ten Wes ten van de midden-Njemen, op het front aan de Naref en op den linkervleugel van de Weichsel is geen wijziging van beteekenis ingetreden. Op hot front tusschen de Weichsel en den Weste lijken oever van de Bug werden in den avond van 4 Juli en den volgenden morgen weer hardnekkige gevechten geleverd in den sector Urzdenbow— Bycbawa. Het offensief, dat de vijand ten Oos- ten van Krasnik ontwikkelde, werd tot staan ge bracht door onzen aanval in de flank van den vijand op de hoogten ten Noord-Oosten van Wil- kolaz, waar wij den vijand zware verliezen toe brachten en in den loop- van den morgen van den öen Juli meer dan 2000 man gevangen maakten met 29 officieren. Bovendien lagen voor ons front ongeveer 2000 gedoode vijanden. Den oden Juli sloegen wij: tusschen de Wieperz en den Westelijken oever van de Bug, benevens bij het dorp Krylovv, nieuwe pogingen tot een offen sief af. Uit Weenen wordt gemeld: Door het leger van aartshertog Jozef Ferdi nand in den tweeden slag bij Krasnik verslagen, trekken de Russen in Noordelijke en Noord-Oos telijke richting terug. Het leger van den aartshertog rukt na de geslaagde doorbraak onder nieuwe succesvolle gevechten verder op en veroverde gisteren de streek van Gielczew en de hoogten ten Noorden van Wyznido. Onder den druk van dezen oprnarsch week de vijand ook aan de Wieprz terug tot voorbij Tarnogora, De buit in deze gevechten liep tot 41 officie ren, 11500 man en 17 machinegeweren. Aan de Bug en in Oost-Galicië is de algemeene toestand onveranderd. Aan de Zlata-Lipa en den Dnjester heerscht rust. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede, dat gister-morgen het krachtig versterkte woud ten Zuiden van Biale Blotto door Duitsche troepen is bestor wd, waarbij ongeveer 500 Russen gevan gen genomen werden. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld In den nacht van 5 Juli namen de Engelsche troepen, gesteund door Fransche artillerie, eenige Duitsche loopgraven zuidwestelijk van Pdkem, op den oosteiijken oever van het kanaal. Een leven dig gevecht ontwikkelde zich rondom het station van Souchez, dat in onze handen bleef, ondanks de herhaalde aanvallen van den vijand. Atrecht werd den ganschen nacht gebombardeerd. Op de Maashoogten vielen de Duitschers twee malen de Fransche stellingen op den zuidelijken zadel van het Sonvauxravijn, ten oosten van Tranchée de Colonne aan. Beide aanvallen werden a'geslagen. In de streek van het bosch van Le Pretre gingen^ de Duitschers eveneens tot het offensief over. Twee aanvallen, waarvan de een zich uit strekte van het westelijk gedeelte van het bosch tot aan Feyenhaye, terwijl de andere meer gericht was-tegen het gedeelte van het bosch ten westen van Croix des-Carmes, werden onder zware ver liezen voor den vijand tot staan gebracht. DDE SCUm COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1