Comm. Bankvereeniging SLAVENBURG Co. Amsterdam. MaatsÉappelüt Kapitaal f5.000.000.-. Abonneert U SAFE-DEPOSIT. Restaurant H. Z. CENTEN. Rotterdam len. Adverteert in de Nieuwe Schied. CH Wollen-, Molton- en Gestikte" DEKENS Loketten te huur vanaf f 2.- per jaar, in taring nemen van 5 (Mg. Staatstaing Safe-Deposit. 0 KRUISKADE 21a, bij den Coolsingel. Zendt thans Uwe biedt gelegenheid in haar brandvrije inbraakvrije Kluis tot bewaring van EffeC* ten en andere waarden en verhuurt daar' toe loketten van af f 8.- per jaar. Kassiers en Commissionairs in Effecten? Binnenland. Uit de Pers. Advertentiën. Aan- en verkoop van Effecten, Verzilveren van Coupons, Nazien van Uitlotingen, Beleening en Prolongatie. S. C. van Waalwijk van Doorn, Neemt gelden a DEPOSITO. Koopt en verkoopt CHEQUES en VREEMDE BANKNOTEN. Bezorgt UITBETALINGEN in alle buitenlandsche Bankplaatsen. Incasseert op binnen- en buitenland. Opent credieten ten behoeve van den handel. Verzilvert coupons. aan onze hygiënische inrichting' Leuvehaven 103 )(- ROTTER RAM' KDAÏÏTDC Leeraar M. O. tl U V Lil dj den, enz Bureel van Administra- tieïe ContrOle. ae„ m„. Kantoor: Eerste Tuinsingel no. 19. Intere. Telefoon ll(' OPLEIDING VOOR EXAMEN EN PRAKTlJ^ ingeslopen. Er staat in het overzicht dat wet» houder Lagerweij gaf van den toestand der ge meen te-financiën »De post tijdelijke gelden is van f 142 790 in 1911 reeds gestegen tot f272 325 in 1916". Dit moet zijn »De post rente en aflossing van geleende gelden is enz. Het Intern. Vrouwencongres en zijn Vredes-idealen. In een missive werd ons bericht, dat de de putatie van het Intern. Vrouwencongres, dezen zomer te 's-Gravenhage gehouden, haar touraée langs de Kabinetten der verschillende Regeerin gen heeft beëindigd. Mevrouw Rosika Schwimmer, die thans te Amsterdam vertoeft, en een dier geestelijke moeders) van deze pogingen kan worden genoemd, kreeg een bezoek van het „Hbld." Ce reporter stelde haar een vraag: „Maar als er nu geen overeenstemming wordt verkregen. Moet het congres der neutralen dan uiteengaan?" „Neen, toch blijven confereeren en vragen, wat de oorlogvoerenden dan wèl willen." „Maar gesteld eens, dat de neutralen, als waarburg tegen het militarisme, met het ver langen komen, dat zoowel Duitschland air. Rus land voortaan behoorlijk constitutioneel gere geerd zullen werden, opdat niet meer één per koon of een kleine groep personen in stilte op een oorlog kunnen aansturen. Gelooft u, dat, men ook over een dergelijk verlangen zich zal uitlaten De toon van mevrouw Schwimmer werd al aarzelender. „Ik geloof het wel." „Dus meent u werkelijk, dat de oorlogvoe rende landen de uitdrukking van hun wenschen, de uiterste concessies, die Zij willen doen u;it handen van hun eigen diplomaten zullen nemen en aan een dergelijk congres van neutralen zul len delegoeren I" 't Werd Rosika Schwimmer blijkbaar toch wat warm. Chrysta! Macmillan wat zal er om die vrouw vroeger gevochten zijn' die gedurende de „toelichting" al maar had zitten schrijven, hield een oogenblik op, En zelfs de ongeveer 60-jarige dame, die bij het uiteinde van de kamer in een hoek zat te bladeren,, zacbtkens haar hoed met een reuzmpleureuse op het hoofd wiegend, keek verwonderd in bet rond. i Maar met een vefmetelem zet wijzigde nu mevrouw Schwimmer haar strategie, ging plot seling van het defensief tot het nfcfasief over: „Weet u soms iets beters?" was haar weder vraag. J '„Neen..." was ons beschroomd antwoord. We hadden er nu als verzachtende omstandigheden aan toe kunnen voegen, dat wij óók geen con gressen beleggen of vredesconferenties uitschrij ven. Maar, nietwaar, ook de hoffelijkheid heelt hare cischen. En dus zijn we toen maar gegaan," Men ziet: het valt niet mee ten einde aan den oorlog te maken.... De steenkolen voorziening. Naar wij vernemen, is te elfder ure nog de mogelijkheid ontstaan, dat een regering zai wor den getroffen, waarbij allo groepen van kolen- importeurs zich zullen kunnen neerleggen en waar door dus voorkomen zou worden een onteigening op groote schaal, welke niet alleen zou kunnpn leiden tot groote onbillijkheden, maar ook tot het uitschakelen van de activiteit van vele impor teurs, die nuttig zouden kunnen medewerken aan de bestrijding van de kolenschaarschte. Eén der bij het Kolenbureau aangesloten im porteurs toch, blijkbaar verlangend in liet alge meen belang tot een voor alle partijen billijke oplossing te geraken, heeft een plan tot reor- ganisatie van het Kolenbureau ontworpen, waar. mede de vrije importeurs zich wel schijnen te kunnen vereenigen. Hoezeer zij bun overtuiging niet prijsgeven, dat het niet noodzakelijk ware geweest ooit in den vrijen hanuel in te, grjjpen, zien zij, door de mededeelingan hun in de laat ste conferenties gedaan, wel in, dat het thans zeer moeilijk zou zijn, de regeling van ten cen trale 'distributie plotseling prijs te geven, !en des meerderheid hunner is daarom bervid, zich neer te leggen bij elke distributieregeling, welke aen eenen importeur niet io «n gunstiger positie plaatst dan den andere* Met wat gceden wil aan den anderen kant zal do kwestie dus toch nog tot een allen tevreden sttlleoae oplossing kun nen geraken. De a.S. Maandag te houden vergla- dering der Nijverheidscommissie /al hieromtrent waarschijnlijk zekerheid brengen Staatsspoorwegen. Die Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft, uit overweging dal zij een jaar onder zeer bijzondere omstandigheden heeft gewerkt, bepaald, dat aan haai personeel, op 1 Augustus 1915 in vasten dienst, of voor zoover nog in hulpdienst, een blijvende plaats inne mende, wordt toegekend een gratificatie, welke wordt gesteld voor hem, wiens bezoldiging wordt uitbetaald over alle dagen van do week, op een bedrag gelijk aan zeven dagen en voor hem, wiens bezoldiging wordt uitbetaald over zes dagen per week, op -:en bedrag gelijk aan zes dagen der op 1 Augustus 1915 daor hem genoten bezoldiging, met dien verstande, dat de gratificatie ten minste zal bedragen twtee gulden vijftig cents (f 2.50) voor wachteressen en loopjongens, en tien giilden (f 10) voor ieder ander tot bovenbedoeld personeJ behoorende. Uitvoer van Boter. Het rijks-centraal bureau voor den uitvoer van boter heeft vastgesteld, dat voor de week van 22 tot 29 dezer voor 55 pet. der boterproductie cer tificaten van uitvoer kunnen worden verleend, ter wijl 45 pet. der boterproductie voor binnenlandsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vragen om verlenging van den geldigheidsduur van oude consenten voor uitvoer van boter alsnog tot Woensdag 25 dezer tot het Rijks-Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter kunnen worden gericht en dat de na dien datum aan genoemd bureau tot dat doel ingezonden consenten niet meer zullen worden behandeld. (»St.ct.«r) Geen overdrijving. Het „Centrum" schrijft: 1 Over de houding der Rechterzijde beeft de Regeering niet te klagen. De opmerking is wel eens gemaakt, dat het bestaan van een Linksch kabinet in dezen bui tengewonen tijd een voordeel was. Niet, wijl ook van de Rechterzijde geen be kwame mannen het schip van Staat met beleid hadden kunnen besturen, maar wijl betwijfeld mocht worden, of de Linksehe groepen als min derheid even weinig agressief zenden zijn ge weest. Bij de buitenlandsche politieke moeilijkbeden waren dan wellicht nog binnenjandschc- gekomen, die thans vermeden zijn. Is men Rechts niet doorgaans kalmer, gema tigder, toeschietelijker in de oppositie dan Links? Toch behoeft dit geenszins mee te brengen, dat elke critiek achterwege blijft, of all'- oppo sitie in de kiem wordt gesmeerd. Zelfs kan de vraag worden gesteld, of som mige bladen, ook van Rechts, niet wat al te angstvallig zich toonden, waar het de bcoordee- ling van het ministerieel beleid gold. Geen ernstig politicus zal eraan denken in de zen tijd het Kabinet moedwillig te bemoeilijken, of op een zelfs maar partieele crisis aan lte(' sturen. Maar van den anderen kant mag evenzeer worden verlangd, dat niet ie pas en te onpas met. zulk een crisis zal worden gearugd, of da{ men de mogelijkheid daarvan als het hoogste en laatste argument zal bezigen, om over ttn kwestie te beslissen en aan a.la bedenkingen het zwijgen op te leggen. Ook .onder de huidige buitengewone omstan digheden mag het met recht gevraagde /ertrou- wen in de Regeering niet ontaarden in een dood doener, of in een obsessie. 1 Belasten zich met Opgericht in 1853. Uitgegeven f 4.000.000.- Reserve f 780.000. Extra Reserve f 130.000.- Credieten tegen een rente in verhouding tot het disconto der Nederlandsche Bank. Rekening-Courant, met Rentevergoeding, Incasseering op Binnen- en Buitenland, Deposito's waarvan de rente thans bedraagt: met 1 dag opzegging 2 Va voor 1 maand vast3 voor 3 maanden vast 3Vj Vertegenwoordiger te SCHIEDAM Makelaar, Singel 64, hoek 2e Tuinsingel. Telefoon No. 181. op de BijkantoorSCHIEDAM. Lange Nieuwstraat 49. Kapitaal en Reserven circa f 38.000.000. van het Hoofdbureau der SPAARBANK, Lange Haven 80 alhieP en genoemde Spaarbank belast zich tevens met het Gevestigd sedert 1894. J5' Inrichten, bijwerken, in orde brengen, eontroleeren en geregeld bijhouden administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelstekenen en Handelsrecht. t Merdanhe In lie tad- en braakvrije Kluis Incasso-Bank. H.J.W0UTERL00D&C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 6