Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flOOAflOlllEfWHtlS Voor den Paus. De Oorlog. Op den Balkan. WRAAK, Gratis Ongevallen verzekering 38ste Jaargang. Maanda? 22 November 19!5 No. 1?390 m i*nnn m FEUILLETO Bureau: Öoterslraal 50» Telef. 85- Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct,, tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regeldandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange #1111 verlies van geheele I I een hand, oremiiioistii op Ie polis lemeMe Toorwaarflen. UUU invaliditeit; I L U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoüandsche Algemeene by dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger Inschrijving geopend op verzoek van 2. D. H. Mgr. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Vorig bedragf2070.80 ^an drie gezusters, tot lafenis van de geloovige zielen- 1.50 Schiedammers I De 2500 moet vol. - 1.25 ^oor zekere intentie- 0.75 Lfer eere van St. Cecilia en om een gunst te verkrijgen- 5. Lot zekere intentie- 4. ^oor de inschrijving van Z .H. den Paus. - 2.50 Tan Henriette, Voor een gelukkigen levensstaat. - 1. Schiedam - Rotterdam. Ter eere v. d. H. Antonius- 1.50 N. N- 2.50 Totaalf2087.80 Zaterdagavond 4 December wordt de inschrijving gesloten. Eenige prachtige voorbeelden van offervaardig heid willen wij hier vermelden Het Limburg- Sche plaatsje Sevenum, een gemeente van 2300 sielen bracht niet minder dae f 1112 bijeen. De Parochie Cabouw in het Utrechtsche, welke ongeveer 10f)0 katholieken telt, droeg f 800 bij. ftuitenlaudsch Meuws. Griekenland en de Entente. Er is reden, om aan te nemen, dat de Entente- "Cogendheden besloten hebben tot een krachtiger Politiek ten opzichte van Griekenland daD tot hüsver is gevolgd. Men verneemt, dat de toe- lemming van Griekenland voor den terugtocht v&n de Engelsch Fransche troeoen naar Grieken land zoo de noodzakelijkheip zich mocht voordoen 'geallieerden niet bevredigd zonder voldoende Waarborgen. Zij zullen derhalve aandringen op een scherper omijniDg van Griekenlands houding. ^en verneemt, dat de geallieerden, hetzij onmid helijke interventie of onverwijlde demobilisatie Van het Grieksche leger zullen eischen. Griekenland geblokkeerd. Volgens de Atheensche bladen heelt de Engel- sche legatie verklaard, dat de mogendheden der Entente, de economische en commercieele blokkade van Griekenland hebben afgekondigd. Kitchener te Athene. Lord Kitchener heeft mieit den Britscben ge- zant een bezoek gebracht aan den koning. De 109) Wat Les Porcherons geweest was onder ~'t koningschap, bleef het ook onder de ^evolutie, alleen zag men er toen geen ka kossen en geen adellijke dames en heeren jbeer of althans, voor zoover er nog edel heden kwamen, hielden zij hun titels zorgvul- verborgen. t De voornaamste uitspanningsplaats van f'°s Porcherons wasDe Koninklijke Tam- Luer. Lamponncau, cli© deze zaak had opgericht, W'aa in zijn tijd een beroemde kok te Parijs. Gedurende meer dan 25 jaar had hij het tot klant gehad, dragers van beroemde hamen en bekende schoonheden achtten het jhet beneden zich zijn met rozen beplanten W'n en zijn salons te bezoeken, welke laatste gemeubileerd waren met de weelde der bou doirs van prinsessen van den bloede, Le hovelingen kwamen hier verkleed als ber- er3 en herderinnen van Watteau en zelfs de audiëntie duurde langer dan een uur. Later) werd Sikioeloedis, ontboden. Het onderhoud tussohen !Kitchene|r en Skoulou- dis heeft anderhalf -uur geduurd. Die Engelsch© gezant woonde de conferentie hij'. Na afloop! had een langdurige ministerraad plaats. Kitchener die in de straten geestdrif tig toegejuicht wérd, is des avonds vertrokken, waarheen is echter onbekend. Men vermoed dat in den toestand tuss'clhen Griekenland en de Entehte eenige ontspahhihg; is gekomen. t De regeering' tel Athene 'heeft beslaten om op bevredigende wijze te antwoorden op het ver zoek' om waarborgen, die de geallieerden hebben gesteld. De voornaamste van deze waarborgen zou bestaan in een „deconcentratie'' van het Grieksche leger, in de buurt van Saioniki, waar nog steeds Fransche en Engelsche troepen aan land wonden gezet, steunende op de .„welwil lende neutraliteit", waartoe de regearing) zich verscheidene maliën tegenover de Quadruple En tente heeft verbonden en waardoor zij1 een be lofte heeft afgelegd, waarvan het niet toelaat baar zou zijin thans1 terug1 te komen. Vorderingen der Cent r alen aan het Servischefront. Het Diuit3che hoofdkwartier immdt: Nova Varos, Sjenica en Raska zijn bezet. In bet Ibar-dal is Dren en ten Oosten van Kopaonik is Prepolak bereikt. Er werden 2800 cerviërs gevangengenomen en 4 kanonnen veroverd. Duitsche troepen van het leger van generaal von Kövess hebben Novi-Bazar bezet. Het leger van generaal von Gallwitz en de rechtervleugel van het leger van generaal Bojadjef strijden om den uitgang van het Labdal ten Noor den van Prestina. Het getal der op 19 November gevangen genomen Serviërs is tot 3800 gestegen. Gisteren zijn meer dan 4400 man gevangen genomen. Oostenrijksch-11 on gaarsch legerbericht Een Oostenrijk.sch Hongaarsche legertroep heeft den overtocht over de Boven-Drina tot stand ge bracht, in weerwil van de bij Cajncie genestelde Montenegrijnen. Novi-Bazar is door de Duitsche troepen bezet. Ten Oosten daarvan heeft een Oostenrijksch-Hon gaarsche colonne in het dal van Ibar den vijand teruggeworpen. Het aantal bij deze gevechten gevangengenomen manschappen bedraagt meer dan 2000. Aan de toegangen tot het Kossovopolje (Merel veld) wordt hevig gestreden. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Van Russische zijde schrijft men Bij Riga is het hevige artillerievuur op ver schillende plaatsen hervat. Ten W. van Dwinsk zijn de Duitschers wederom door ons tot wijken'gedwongen in de buurt van de spoorlijn naar Poniwets. In de door den vijand veriaten loopgraven von den wij weer wapens en minutie en niet begra ven lijken der Duitschers. koningin moet er meermalen geweest zijn om zich te vermaken buiten den drang detr eti quette. Nu was er geen hof meer, de koningin, was onthoofd, de hovelingen eveneens of ge vlucht naar 'het buitenland en de stad, die beklemd was in den ijzeren greep van het schrikbewind met de patrouilles Jacobijnen en nationale garden, die door de straten trokken en overal ontzetting verspreidden, met de .s ombere "karren, die dag pan dag den beul Sansons zijn slachtoffers toevoerden, de stad nacht weinig meer aan vermaak, sloot .zich op en matigde "lia,ar uitgave. Wel had Les Porcherons een deel van zijn bezoekers behouden, maar niet de rijke, noch de schoone. Geen karossen zag men er meer, geen la- krnen in schitterende livrei, geen dames in fraaie toiletjes, geen edellieden met lubben en jabots, den degen op zij en de goed ge vulde beurs in de hand. In plaats van zijden en juweelen zag men er nu de roode mutsen en carmagnoles; in plaats van de degens in witte schede on met j gouden gevest, de pieken en. de plompe sa- bels aan een lederen draagband over de 1 schouders, De a oei was verdwenen en de ï'ij'ke burgers durfde haan rijkdom niet ten toon spreiden. Les Porcherons vorkeerde daardoor in een Op alle overige sectoren van het front, van de Golf van Riga af tot de Pripet, geen wijziging. Op den linkeroever van de Styr heeft de vijand zich niet kunnen handhaven op het door hem bezette gebied en den 19den November herover den wij de stad Tsartorysk en het dorp Korlinitsji, op den linkeroever van de Styr, stroomafwaarts van Tsartorysk. Uit Weenen wordt gemeld, dat in Wal-Lynië en aan de Styr hier en daar artillerievuur wordt gewisseld. De Russen maakten gebruikt van gas bommen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: In den afgeloopen nacht hadden artilleriege- gevechten en eenige gevechten met handgranaten plaats in Artris, (de Doolhof), in de Argonne (Courtechaussee en Vanquois) en in Lotharingen (bij Reillon). Het Duitsche Hoofdkwartier dec-lt mede: Aan den straatweg Yperen-Zonnebeke hebben onze troepen een groote ontploffing in de vijande lijke stelling doen ontstaan. Pogingen der Fran- schen om ten Zuiden van Souchez en bij Com bres mijnen te doen ontploffen, hadden geen succes. Bij Souchez gelukte het ons de door de mijnen geslagen galen eerder dan de Franschen te be zetten en ze te behouden, ondanks een aanval van den vijand. Op het overige gedeelte van het front hadden op verschillende punten levendige artilleriege vechten plaats. Onze vliegtuigen hebben op de spoorwegempU. cementen bij Poperiughe en Veurne verscheidene bommen geworpen. Er zijn treffers waargenomen. De Engelsche opperbevelhebber heeft in zijn eommuniqé van 15 Octooer over onzen aanval op October ten Zuid-Westen van Loos verklaard, dat naar vertrouwbare schatting 8UOO tot 9000 gesneuvelde Duitschers voor de Engelsch-Fransche stellingen lagen. Dit bericht is een puur verzin se). Onze totale verliezen aan dooden, vermisten cn tengevolge hunner verwonding gestorven be dragen 703. Beschieting van Westend e. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: De vijandelijke kanonneerbooten, die Westende beschoten hebben, trokken zich terug voor het vuur onzer batterijen. Op het front hadden hier en daar levendige gevechten met artillerie, mijnen en handgranaten plaats. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weeuen wurdt gemeld; De Italianen hebben kortelings strijdkrachten van het Tiroolsche front naar dat bij Görz over gebracht. Met deze nieuwe versterkingen valt de vijand thans het geheele brughoofd van Görz aan. Yoor de Monte Sabatino zijn verscheidene aan vallen in ons vuur versmoord. In den sector van Oslawitsa is het den vijand gelukt, onze verdedigingslinie binnen te dringen- De tegenaanval bracht deze stelling echter, met uitzondering van een der toppen ten Noord Oosten staat van verval. Den dag na dien, waarop Jean dé Tréma- zan en zijn vriend Pierre Lasson bij Very gedineerd hadden, trad een jonge man, ge- Leed als een gezeten burger en in een brui nen mantel gehuld, het restaurant „De Na tionale Tamboer" binnen. Hii zette zich neer in een hoek van de voorzaal, aan een tafel, waarop een kande laar met vijf "kaarsen stond en riep den be diende, die droefgeestig voor zich uit stond te staren in de ledige ruimte. Hier is immers „De Nationale Tamboer," burger? vroeg de bezoeker. -- Ja, burger. Is het de .eerste maal, dat gij hier komt? Ja, en het heeft mij moeite genoeg ge kost deze afgelegen buurt te vinden. De Paxrjzenaars kennen anders den weg wp] hierheen. Maar bij een weer als nu, zult gij niet vr-el klanten zien. Hebt gij iets voor mij te drinken Zeker burger, wijn of likeur. Verwacht gij iemand Twee vrienden. Om te dineeren? Dat geloof ik niet. Breng mij een flesch goeden, JYanschen wij'n en twee glazen. Hoe laat is het? Zes uur. van de stad om welke nog gestreden wordt, weer jn ons bezit. Drie vijandelijke aanvallen tegen Pevma mis lukten onder zware verliezen. Buitengewoon hevige aanvallen werden ook ditmaal tegen Pod- gora gericht. Ook hier werden de Italianen bloedig afgeslagen. De streek aan beide zijden van de Monte San Michele staat onder krachtig artillerievuur. Gis terenmiddag zijn aan de Noordelijke helling van den berg aanzienlyke vijandelijke strijdkrachten opgetreden. Hun aanval leed schipbreuk door ons kruisvuur. Hetzelfde lot deelden verscheidene aanvallen tegen den sector van San Martmo en ten Noorden van het brughoofd van Görz. De verdedigers van den Col di Lana hebben op den top van dezen berg twee Italiaansche aan vallen afgeslagen. De Italiaansche generalei staf deelt mede: De slag aan het lsonzo-front duurde met groote hevigheid voort. De Italianen bestormden de ver dedigingswerken in het Fondo-dal en openden met goeden uitslag hun aanval op de hoogten ten N.O- van Ostavia bij Gorizia (Görz). Zij kregen vasten voet op den top van den berg San Michele. Op de Karst zijn hevige tegenaanvallen van den vijand met zware verliezen afgeslagen. Een poging van de Oostenrijkers om de top van den Col di Lana in Cordevole te hernemen, ein digde rampspoedig voor hen. De vijand vluentte in wanorde, met achterlating van wapenen. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. 'De „Köinisehe Ztg." verneemt uit Athene: Vol gens een bericht van Kreta, is de Engelsche vrachtboot „Macalister" van 4000 ton doer een Duitsche duikboot in den grand gebomd.. De geredden verklaren, dat dezelfde duikboot kort tevoren nog twee stoomschepen van onbekende nationaliteit tot zinken had gebracht. ALLERLEI NIEUWS. Kitchener is te Saioniki van Galliptoli aan gekomen. Volgens de „Köinisehe Volksztg." begeeft aartsbisschop kardinaal dr. von Hartmann zien morgen naar Rome om aan het binnenkort te houden consistorie deel te nemen. Het „Vaterland" meldt uit Lugano: Op zijn reis naar Rome wilde Z. Em. Kardinaal Merrier van Ostende uit door Fran.trijk naar Turijn reizen. De Duitsche regeering riedt Z. Em. echter, zijin route door Duitschland en Zwits.ec- laad te nemen en bood hem een bijz xideien trein aan. De bewering van de „Petit Parisven", als zoude Duitschland den Kardinaal moeilijk heden in den weg gelegd hebben, is dus geheel onwaar. Het „Vaterland" kan verzekeren, dat de reis door Zwitserland plaats heelt of reeds is geschied. i Volgens de „Idea Nazionale" zullen de Kaïdi- naai Aartsbisschoppen van Keulen en Meube len een afzonderlijke conferentie hebben met Z. H. den Paus, om tot een voor kerkelijke kiringen gewichtig' besluit te geraken. Men verwacht, dat de H. Vader een riede Al zoo laat en het huis -is leeg. Wat zal men er aan doen? Het regent en het wil maar geen lente worden. Inderdaad, al van twee uur in den narnid- aa° was er een dichte motregen gevallen, die den gx-ond had doorweekt. De zon had zich den geheelen dag niet la ten zien. Spoedig kwam de bediende terug met de bestelde flesch wijn en hij zette een schaal met beschuitjes er naast op tafel. Pi ene Lasson, want hij was de bezoeker, keek nieuwsgierig rond in de eenzame zaal, die 'getuige was geweest van menig vroolijk drinkgelag en over wier gladgewreven vloer ontelbare dansende paren hadden r oud ge zweefd Tegelijkertijd nam hij ook den bediende op; een man van 50 jaren, met een open, eerlijk gelaat, maar waarop een trek van diepe neerslachtigheid lag als van een le vensmoede. In de zaal heerschte een aangename warm te, welke werd voortgebracht door eene groo te porceleinen kachel, die in de nis stond te branden. j (Wordt b\) verlies Oli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1