Dagblad voor Schiedam en f tl Voor den Paus. WRAAK. De Oorlog. Op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 38ste Jaargang Woensdag 24 November 1,915.. No. 392 ^finn w oïemitoistig op ie polis Termelfle Toorwaarden. Officieel* berichten, FEUILLETON. Buiteulaudsch Nieuws. Bureau: Boterstraat SO. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadveitentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 mats! berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. dood bil verlies vm levenslange 111| verlies van geheeïe 1111 een hand, invaliditeit|,uU voet of oogI UU i UU e0n duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoeïandscbe Aigemeene Yermkeringsbank, gevestigd te Schiedam big verlies van een wUsvingerj Dy verlies van eiken ando ren vinger. Inschrijving geopend op verzoek van 2. D. H. Mgr. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Vorig bedragf2102.05 Van een kaartavond- 3.75 Eenige schooljongens- 0.80 Van A. H. M. C. Tot zekere intentie. - 2.25 Wij geven met ons beiden, Meer kan het niet lijden- 0.75 Uit Dankbaarheid. N. N- 2.50 Totaalf2112.10 Zaterdagavond 4 December wordt de inschrijving gesloten. K E N NISGE V ING. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis dat van hooger hand Wordt medegedeeld dat een teekenaar van een buitenlandsche firma zich hier te lande ophoudt om bestellingen op te nemen voor reclameplaten Waarop fabrieken met omgeving in perspectief Worden voorgesteld. Daar wanneer ons land in den oorlog wordt betrokken dergelijke teekeningen voor vijan delijke vliegeniers van dienst zouden kunnen zijn, Wordt aan eigenaars of bestuurders van fabrieken ook in hun eigen belang in overweging gegeven geen opdracht te geven tot het vervaardigen van dergelijke teekeningen. Schiedam, 23 November 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. DE GROENTEN-VOORZIENING. Vanwege het Levensmiddelenbureau verzoekt men ods plaatsing van bet volgende Het schijnt gewenscht, nogmaals de aandacht der groentenhandelaren te vestigen op de voor waarden, vermeld in het koopcontract, die ge handhaafd moeten worden willen conflicten Worden vermeden. De groenten moeten bestemd worden voor den kleinverkoop aan particulieren, te Schiedam woon achtig. Zy mogen dus niet naar elders worden afgevoerd. Zonder machtiging van het Bureau mag niets aan wederverkoopers worden overgedaan. Tot handhavmg van de prijzen wordt de mede WerkiBg van het publiek ingeroepen, tot toezicht °P het gewicht en handhaving der vastgestelde ttiaxinaumprijzen. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor die artikelen *oor welke door den Burgemeester maximumprii- 2®n zijn vastgesteld, geen andere prijzen mogen bedongen worden, ook al zijn de groenten met door bemiddeling der Gemeente betrokken. Afwij kingen van de gestelde regelingen kunnen niet borden toegelaten. Hl) Zij is beiast met de zorgen voor het linnengoed en de toeiletten van haar mees tres. Dat is geen kleinigheid. Ik heb de gar derobe van de dame gezien. Een schat van costuums en mantels, zijde, fluweel, kant werk. En het huis is gemeubileerd met een Ujkdom, waar ik verstomd van stond. Prachtige schilderijen, marmeren en bron ?-en heelden, vazen van Sèvres-porcelein, kost baar 'tappdsseriewerk, in één woord een paleis, Waar men zich nog in de dagen van het ko ningschap zou wanen. Hoe vondt gij haar? Vol moed en tevreden met haar lot, of schoon wat treurig. Mejuffrouw Lange heeft ''aar uit vriendschap tot zich genomen, maar nu zou zij Laar niet meer kunnen missen. Zij 2(dde tegen mijIk heb deze betrekking aan- ?enomen om uwentwille, in de hoop u van dienst te kunnen zijn. Mijn oudere vriendin Ly- die Manon, aan wie ik deze betrekking dank, neefl mjj met lof over haar kuntzuster gespro. Dr Dillon seint uit Rome aan de Daily Tele graph" »Ik heb er de bewijzen voor, dat Constantijns zwager persoonlijk heeft ingestaan voor het goede gedrag en de vriendschap van BulgarijeWei helm II heeft tevens Griekenlands beloften aan Ferdinand overgebracht en den aard der btlooning vastgesteld, die ieder zou ontvangen. In politieke kringen te Rome echter is men overtuigd, dat er een directe, formeele overeen komst is gesloten, en daarom kan men er daar nauwelijks geloof aan hechten, dat Bulgaarsche troepen de stad Monastir zullen bezeten, daar het veel Ivan huu olïervaardigneid gevergd zou zijn, als zij die stad later weer zouden moeten ont ruimen. Waarschijnlijker is, dat Monastir door Duitsch-Oostenrijksche troepen in bezit zal worden genomen. Eu voorts wordt er op gewezen, dat de afstand van Monastir aan Griekenland op zich zelf waarsshijnlijk was, daar Constantijn geen bin dende overeenkomst met den Kaiser zou sluiten, zonder daarvoor hoogere emolumenten te ontvan gen dan de Entente hem aanbood. De Entente bood hem Cyprus aan, wat de ko ning van Griekenland weigerde. Ergo moeten de centrale mogendheden hem een hooger aanbod hebben gedaan, en hun schadeloosstelling kan niet alleen bestaan in den afstaad van Kavela en van Zuidelijk Albanië, daar de verwerving van dit gebied te Athene als iets vanzelfsprekends wordt beschouwd. Maar Monastir, waarnaar de Grie ken verlangde, zonder te durven hopen, het ooit te verkrijgen, zou de harten der natie verteede ren, en 's keizers goeden wil en Bulgarije's splin ternieuwe vriendschap aantooaeni De Italiaansche pers hecht groot gewicht aan de plotselinge terugroeping van alle Grieksch'e officieren in den vreemde, de versterking van den generalen staf te Saloniki en verscheidene andere gebeurtenissen, die zij als dreigende voorteekens beschouwt. Griekenland en de Entente. Reuter seint uit Londen: Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat geen Grieksche schepen in de Engelsche havens opgehouden worden of in beslag genomen zijn en dat geen blokkade van Griek sche haveBS afgekondigd of in werking is. De »Times"-correspoudent te Athene meldt Ofschoon er geen mededeeling over de bespre kingen van den Griekschen ministerraad werd gepubliceerd, is het zeker, dat de regeeriDg be sloten heelt, de geallieerden alle gevraagde ver zekeringen te geven' voor de veiligheid van de troepen in Macedonië en dat er reeds een bevredi gende oplossing was gevonden. ken. Zij onderhoudt vriendschap met verschei dene machtigen van 't oogenblik, van wie zij alles kan gedaan krijgen, wat zij vraagt. Daar na vroeg zij mij, wat ik wenschte en ik 'heb haar gesproken over .mijn zuster, mijn lieve Rose. Zij .gal Trachten haar invrijheidstelling te verkrijgen. Dus alles gaat goed. Laten wij het hopen. De derde bezoeker trad binnen. Het was de muscadin van het paleis Egalité. Hij legde zijn stok op een tafel neer en stak Pierre I.'asson en diens metgezel de heide han den toe, terwijl hij zeide: Neem mij. niet kwalijk, dat ik wat laat kom, ik moest nog een boodschap doen in tie buurt van Bagnolet. 'Kent gij Bagnolet? Neen. Dat Is een aangename plaats in de na bijheid van Parijs. Een van mijn vrienden Hij hernam met gedempte stem: Mijn aanvoerderbezit daar een landhuisje, gelegen in een groot park, dat vroeger aan een prins toebehoorde. Het is een woeste plek, zoo eenzaam als een woes tijn. Nu neem ik mee naar mijn huis. .Laat ons gaan. Hij scheen zeer bedrijvig, maar vol zelfver trouwen en gerustheid. Toen de bediende kwam om den prijs voor de twee flesschen wijn te ontvangen, groette hij hem vriendschappelijk: De ministerieele bladen melden, dat de koning en de regeering Kitchener de verzekering hebben gegeven, dat Griekenland de troepen van de ge allieerden nooit zal aanvallen. De Parijsche bladen vernemen uit Athene, dat Griekenland bereid is alle eischen van de gealli eerden in te willigen behalve dien van deelne ming in den oorlog. Als de mogendheden con crete voorstellen doen, is Griekenland geneigd te demobiliseeren en aan de geallieerden alle vrijheid van handelen op Grieksch grondge bied toe te staan' De «Frankfurter Zeitung" verneemt uit Athene, dat de Entente binnenkort de bezetting van Salo niki afkondigen zal. Een aantal Engelsche en Fntnsche spoorwegbeambten is te Saloniki aange ke rnen, die met het beheer van de spoorlijnen Saloniki Doiran, SalonikiGhevgeli en Ghevgeli Doiran belast zou wórden. Aan het Servische F r o n t. Van Servische zijde wordt gemeld In de laatste dagen weiden er gevechten gele verd op de oude grenslijn tusschen Servië en Tur kije, met name ten Westen van Gaïtlona, Vehka, Planina en den berg Gegovatz. By dit laatste punt brachten onze troepen den vijand een neder laag toe en veroverden zij vijf stukken geschut. Uit Sofia wordt gemeld: De strijd om Pnstina wordt voortgezet. In de streek van Giliaui hebben wij tot nu toe 7000 man gevangengenomen en twee machinegeweren en vier kanonnen buitgemaakt. Aan het overige gedeelte vau het front, hebben geen veranderingen plaats gehad. j Oosten rijksch-TIongaarsc'h legerbericht De troepen, die aan den bovenloop van de Drina strijden, hebben de Montenegrijnsche stel lingen op den Kozora-keten en ten Noord-Oosten daarvan aangèvallen. Een Oostenrijksch-Hongaar- sche colonne is Prijepolje binnengetrokken. De strijd in Amselfeld wordt voor ons gunstig voorgezet. De legerafdeelingen, die in het Ibar- dal oprukken, bevinden zich zes kilomeester ten Noorden van Mitrowitza. De Duitsehe troepen zijn een halve dagmarsch ten Noorden van Pristina gelegerd. De Bulgaren trekken over Zegowats Planina voort. Het Duitsehe Hoofdkwartier deelt mede: Ten Noorden van Mitrowitza en ten Noorden en Noordoosten van Pristina is de vijand tijdens de achterhoede-gevechten teruggeworpen Meer dan 1500 gevangenen en zes kanonnen vielen in onze handen. Ook de ten Zuidoosten van Pristina strijdende Bulgaarsche troepen dringen op succesvolle wijze vooruit. Vandaar de gevangenneming van 8000 Serviërs en de verovering van 22 machinegeweren en 44 kanonnen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Van Russische zijde wordt gemeld: Ondanks de pogingen van Duitsehe militaire deskundigen oim het puibliek te doen gtelooven, Goeden dag, Brutus! Gaat het goed, mijn jongen? Aan de wijze, waarop Brutus dien groet beantwoordde, was le zien, dat de muscadin tot de trouwe bezoekers van het huis be hoorde. Pierre passou betaalde de vertering, met een ruime fooi yoor den bediende daaren boven, en de drie jongelieden verlieten de zaal, terwijl de laatstgekomene Brutus toe riep: Tot weerziens I Onderweg zeide hij tegen zijn nieuwe vrien den Rrutus is een vriend van mij. Men kan op hem rekenen. Jïvenals vjij kan hij zich in de nieuwe omstandigheden niet schik ken. De revolutie heeft hem geruïneerd, dien ongelukkige. De Koninklijke Tamboer is, se dert hij een Nationale Tamboer is geworden, in verval geraakt en. de ondergang van de zaak is ook ,dio van den bediende. De regen had opgehouden, de wolken wa ren weggedreven en de lucht stond nu weer helder; hier en daar fonkelde een ster. Men kon voelen dat de lente naderde, of schoon de avonden nog koud waren. Louis Chalay, die vroeger markies Louis de Chalay heette, geleidde de twee Bretag- ners door een stille nieuwe wijk, waar de straten nog ternauwernood aangelegd wa ren en waar de straatverlichting alleen ver schaft werd door de maan en ae sterren. dal „de weinig betekenende terugtocht der Duit- scheiS hij' het Sventen-meer geenszins een Rus sisch succes is", wordt toch liet succes door de feiten beveistigd. Behalve b'ij het Sventen- meer zdjft de Buitscihers door de Russische ba jonetten gedwongen, plaatsen, dis uit strategisch' en tactisch oogpunt van belang' zijn, te ontruimen over het geheele 300 werst lange front van Riga t' t Btwinsk. Bij Raggats, Ivemmern, Olai, Damen, Gorhou- nofka en' Sventen hebben de Duitschers inder daad overal' nederlagen geleden. Vooral ten Westen van Dwinsk was hun tegenslag ern stig: daar werd de linkervleugel van het leger van von Below onder den ilrak van ons offen sief gedwongen een heel eind terug te trekken langs de spoorlijn van Ponicveje, die van groot belang voor hen is. De Duitschers iieiten wa-' penen en 'munitie in de steek, terwijl zij de lij ken onbegraven lieten liggen; hieiuit blijkt wel, dat de terugtocht een déktek- was Na twee maanden onafgebroken vechten om de verdedigingslinie van de Ruina,. welk© ge vechten den vijand meer dan 100.000 man kost te. zijn de Duitschers verder van de verwezen lijking van hun taak dan in Oef ober, toen zij' nbg aanzienlijke versterkingen na,ar het front Rig'a-Dwinsk konden aanvoeren. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: Gisteren hebben Fransche vliegtuigen op ver schillende punten van het front gevechten cele- verd. die in hun voordeel zijn ceëindied. In 8elgië zijn twee Duitsehe vliegers door hun tegenstanders gedwongen te landen. In de streek van Rrirns zijn twee vijandelijke vliegtuigen die vervolgd werden gebuiteld. In Champagne en aan den zoom der Argonnen 'zijn vijf luchtgevechten geleverd, tengevolge waar van drie Duitsehe vliegtuigen overhaast achter de Duitsehe linies moesten landen. Een toestel is ontredderd neergekomen het laatste is brandende op den grond gevallen. Het avondcommuoiqué luidt: Mist heeft de actie der artillerie belemmerd; niettemin hebben wij vijandelijke batterijen bij Roclincourt, aan de Aisne, en in Argonne tot zwij gen gebracht. Het Duitsehe hoofdkwartier deelt mede: Op verscheidene punten van het front duurde de activiteit van de artillerie, begunstigd door helder weer. voort. In het Brois-le-Prêtre liet dei vijand twee mij nen springen, zonder er iets mede te bereiken. Bij Aure, in Champagne, stortte een Fransche tweedekker na een gevecht in de lucht neer. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt officieel gemeld: De gevechten van grooten omvang om het brug- gehoofd van Görz en aan den rand der hoogvlakte van Doberdo duren voort. Verscheidene aanval len van sterke vijandelijke troepen op Podgora zijn bloedig afgeslagen, Ook te Pevna en Oslavia hebben onze troepen Evenwel scheen hij den weg hier zeer goed te kennen, want met 'volkomen zekerheid liep hij voort, zonder zelfs om zich heen te zien en hij bleef staan voor het hek van een tuin, die het huis, waartoe hij' behoorde, ge- heef omgaf, terwijl het door de boomen van den tuin grootendeels verborgen werd. Hij opende dit hek en sloot het weer zorg vuldig achter zich af, waarna hij met zijn gezellen naar het huis ging. In. de gang van dit huis kwam een Her culisch gebouwde bediende de drie heeren tegemoet, nam hun mantels en hoeden aan en opende een deur voor hen, waardoor zij een eetzaal binnentraden, verlicht door kaar sen, die in verguld bronz.en lusters brandden. Hier stond de tafel gedekt. De eetzaal was weelderig gemeubileerd. Flesschen wijn, die ten bewijze van hun oudheid, met stof bedekt waren, stonden op het buffet. Een den eel.rust prikkénlende geur van sauzen kwam den gasten tegemoet en de aangename, warmte in het vertrek deed hun He ontberingen vergeten, 'die zij zich gedurende hun wintercampagne op de B,re- timsche heide hadden moeten getroosten. (Wordt vervolad). ESS*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1