Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f100 f on rr ik Voor den Paus. De Oorlog. Op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 41 (1(111 38«te Jaarsang. Maandag 2d November 1915 No. 11396 m Officieel© berichten. Üuiteulaiidsch iNieuws. OTereeaïüiïistif o? de polis yeraelile Toonaarden. U y U Inschrijving geopend op verzoek van 2. D. H. Mgr. CALL1ER, Bisschop van Haarlem. aan het westelijk front 50 ct Bureau: Boiersiraat 59. Teïeï. 86- Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand franco p. post f 2.— p. kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Adverientien: Famiiiebenebten 20 ct. pen regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog; Hoïlandsche Aigenteene bjj dood oy verlies va» V erzekerïngsbank, een duim gevestigd te Schiedam I U U wpsvinger.; I U aiji verlies van eiken ande ren vinger. i Vorig bedrag. f2183.25 Ter eere van O. L. v. Lourdes. Tot zekere intentie- 1-50 Tot zegen onzer huisgezinnen- 2.20 Voor de geloovige zielen- 1 Tot lafenis der geloovige zielen. Collecte op een kaartavond bij Jac. K. Tot zekere intentie. M. M Een partijtje Koekoek. 2.— 1.— 1.— 1.25 Totaalf2193 20 A. s. Zaterdag wordt de inschrijving gesloten. BROODPRIJZEN. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat tengevolge van den verlaagden prijs van tarwebloem en tarwe •feel, binnen de maxima door de Regeering vast gesteld, de prijzen van het brood dat niet van Regeeringswege wordt verstrekt, te rekenen van oensdag 1 December as. zullen zijn als volgt Witbrood (melkbrood) van 0.75 kno 17 cent Witbrood (waterbraod) van 0.85 kilo 16 cent Bruinbrood, bestaande uit 75 pel. tarwemeel en 25pct.tarweloem van 1 kilo 16 cent Een speling in het gewicht van 5 pet. is toe ge taan. De prijs van het kleiubrood tot een gewicht vRn 0.06 kilo blijft 2^ cent. Het regeeringsbrood, uitsluitend in blik gebak ken, blijft 12 cent per kilo. Schiedam, 29 November 1915. De Burgemeester van Schiedam, jM. L. HONNERLAGE CRETE. De Grieksche neutraliteit. De correspondent van de nPetit I'arisien te Athene heeft een onderhoud gehad met den Griek schen minister-president Skouloudis, die hem Machtigde de volgende verklaringen te publiceeren De Grieksche regeering wil alles doeD om het misverstand, dat tusschen de geallieerden en Griekenland gerezen is, weg te nemeD. Oprecht ^enschen wy, de betrekkingen van vriendschap pelijk vertrouwen te handhaveD. Griekenland is neutraal en zal neutraal blijven, wat ook gebeuren mag. Wij zullen alle voorstellen om actief in den Strijd in te grijpen, van-welken kant zij ook ko men mogen, van de hand blijven wijzen, omdat deze politiek de eenige schynt, welke beantwoordt san de wenschen van het volk, dat na twee oor logen in vrede leven wil. Onze vriendschappelijke oo welwillende houdiDg tegenover de geallieerden, is tot uiting gekomen in onze toestemming voor den doortocht van de Entente-troepen door ons grondgebied, iets, wat reeds niet meer vereenig- kaar is met een strikt .neutrale houding. Thans "Wilde men, dat wij de troepen der geallieerden, die in Servië opereeren, weer op Grieksch grond gebied lieten komen en hun daar vrijheid van actie lieten, wat voor ons deelneming aan den Strijd zou beteekenen. Ik heb moeten antwoorden, dat, wanneer iets dergelijks gebeurde, voor ons de Haagsche conventie van kracht zou kunnen borden, welke den neutralen veroorlooft, door ontwapening der oorlogvoerende legers, die op kun gebied opereeren, te beletten, dat het land ket tooneel van den oorlog zou worden. Ik moet hieraan echter toevoegen, dat ik deze opmerking hechts ia theoretischen vorm gedaan heb en de gebeurtenissen niet vooruit heb willen loopen. Mijn opmerking heeft echter bij de geallieerden een Oogerechtvaardigde ontstemming verwekt en ge teld tot de afkondiging van een soort van blok kade, waardoor Griekenland met uithongering odreigd werd. Beweerd werd, dat de bezetting van de strategische punten door onze troepen in de nabijheid van het landingscorps, voor dit corps een ernstig gevaar vormde. Maar zijn de kanon nen van uw oorlogsschepen op de reede van Sa- joniki voor onze troepen niet een veel ernstiger bedreiging Maar ik wil al die diogen vergeten en daar ge mij nauwkeurige inlichtingen vraagt over het standpunt mijner regeering, machtig ik u, als volgt ons onderhoud samen te vatten 1. Griekenland is neutraal en zal neutraal blijven, trots alle pressie, op ons uitgeoefend. 2. Deze neutraliteit zal tegenover de geallieerden en in het byzonder tegenover Frankrijk een welwillend karakter dragen. Nooit zal in Griekenland tegen de troepen der geallieerden iets ondernomen worden. Een nieuwe nota. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben de ge zanten der geallieerden Zaterdagmorgen aan de Grieksche regeering een nieuwe collectieve nota ter band gesteld. Deze nota omschrijft de materieele concessies, die de Entente mogendheden van de Grieksche regeering verwachten, in overeenstemming met hetgeen kortelings in beginsel overeengekomen is Nadat de eerste nota de basis heeft vastgesteld veronderstelt de Entente, dat Griekenland zich niet tegen de verwezenlijking zal verzetten, vooral na de welwillende maatregelen van de geallieerden ten opzichte van den Griekschen handel, die voortaan op faciliteiten kan rekenen. Reuter verneemt uit Athene, dat de Grieksche regeering de Entente waarschijnlijk zal voorstellen militaire deskundigen te benoemen om met den Griekschen generalen staf, de kwestie betreffende Saloniki, welke in de nota van gisteren is vervat te behandelen. Aan het Servische front. Het Duitsche boofdkwaitier geeft het volgende overzicht van den toestand aan het Servische front Ten zuidwesten van Mitrowitsa is Rudnik be zet. Meer dan 2700 gevangenen vielen in ODze handen. Met de vlucht van de karige ovei blijfselen van het Servische leger in het Albaneescbe gebergte, zijn de groote krijgsverrichtingen tegen dat leger besloten. Het eerste doel daarvanhet in het leven roepen van een vrije verbinding met Bul garije en Turkije is bereikt. De bewegingen van de onder opperbevel van generaal veldmaarschalk von Mackensen staande legergroepen zijn begonnenden 6den October door het Oostenrijksch-Hongaarsche leger van generaal von Kövess, welk leger door Duitsche troepen versterkt was, regen de Drin en de Save. en door het leger von Gallwitz tegen den Donau bij Seoaendria en Rawi Bazias, en op den 14den October door het Bulgaarsehe leger van generaal Bojadjef tegen de linie Negotien-Pirot. Op dezen dag begonnen ook de krijgsverrichtingen van het tweede Bulgaarsehe leger van generaal Todorof jn de richting van Uuskuup en VVeles. Sedert hebben de verbonden troepen niet alleen de ge weldige onderneming van een overtocht over den Donau in het gezicht van den vijand snel en glad uitgevoerd en de vijandelijke grensvestingen Bel grado bij de inneming waarvan zich behalve het Brandenburgsche reservekerps vooral het 8ste O.-H. legerkorps heeft onderscheiden Zajetsar, Kojadzewats en Pirot, die in handen van onze troepen en de dappere Bulgaarsehe bondgennoten vielen, spoedig bedwongen, maar ook hebben zij den door het terrein gesteunden taaien tegenstand van den in den oorlog geharderi en moedig strij denden vijand geheel gebroken. Noch de bijna onbegaanbare wegen, noch het diep onder de sneeuw liggende, wegenarme gebergte, noch ge brek aan proviandaanvoer of onderkomen, hebben hun voortdringen ook maar oenigzins kunnen tegenhouden. Meer dan 100.000 man, d.w.z. bijna de helft van het geheele Servische leger, zijn ge vangen genomen. Zijn verliezen in den strijd en aan deserteurs zijn niet te schatten. Kanonnen, vv.o. zware, en een voorloopig onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal van allerlei aard is buit gemaakt. De Duitsche verliezen mogen zeer matig genoemd worden, hoezeer te betreu ren zij op zich zelf ook zijn. Door ziekten heb ben onze troepen in 't geheel niet te lijden ge- had. Uit Weenen wordt gemeld: In de streek van Cajnitsa en in de sandsjak Nowi-Bazar is de toestand onveranderd. Op de Suha Planina, ten Westen van Mittro- witsa hebben onze troepen de Serviërs naar de MonteDeeiijnsche grens teruggeworpen. Het aan tal gevangenen Deemt met het uur toe. Te Mi trowitsa zijn sedert de inneming van de stad 11.000 Servische soldaten en 3500 dienstplichtige burgers gevangengenomen. Bij Prisjtina zijn 800 man gevangengenomen. Ook ver achter het gevechtsfront zijn veel ver dwaalde manschappen meegevoerd. De „Kölnische Ztg." meldt, dat het gezamen lijk aantal Servische gevangenen reeds meer dan 125.000 bedraagt. Ook het getal buitgemaakte kanonnen wordt eerbiedwekkend. Een geheel artilleriepark van Scheider-Creusot bevindt zich onder den buit, voorts talrijke oude modellen uit den tijd van koning Milan, toen Servië zijn geschut nog uit hef. bevriende Oostenrijk betrok. Het meevoeren van de gewonden in gebergte van 1400 meter hoogte bij1 12 gr. koude gaat met vele ontberingen voor de Serviërs gepaard. De Servische generaal Milanowits, de vertrouwde van Poetnik, onderhandelt met den chef van den Montenegrijnschen generalen staf, om het terug trekkende legér op vreemd grondgebied van de meest noodige levensmiddelen te verzekeren. Het officieel Bulgaarsch communiqué luidt: De vervolging der Serviërs door onze troepen en die onzer bondgenooten in de richting van Prizrend en Ipek duurt voort. Wijl hebben 3500 man gevangen genomen, 8 kanonnen, vijf munitie wagens en veel oorlogstuig buit gemaakt. Op den spoorweg naar Prisjtina hebben wij 3 lokomo- tieven en 100 spoorwegwagens buit gemaakt. Officieel bericht van het Fransche front in Servië Onze vliegtuigen hebben 80 bommen gewor pen op de Bulgaarsehe kampementen bij Stroem- nitsa en Istip gebomfardeerd. Tengevolge van de tegenwoordige stelling ter Servische legers zijn onze troepen van den lin keroever der Tserna naar den rechteroever terug getrokken. Deze beweging is zonder bezwaar uit gevoerd. Aan de Mentene-" grijns oh e grens. Uit Weenen wordt officieel gemeld: De aan de Noordelijke grens van Montenegro strijdende Oostenrijksch.Hongaarsche troepen heb ben den vijand over den Metalka-kam terugge worpen. Ook het grensgebied bij Celebits werd van vijanden gezuiverd. Een van Mitrowitza op rukkende Oostenrijksch.Hongaarsche colonne be reikte aan den naar Ipeg leidenden straatweg de Montenegrijnsche grens. Er werden bij deze gevechten wederom 1300 Serviërs gevangen geno men. De Bulgaren hebben Goles-Brdo, ten Zuidwes ten van Prizlina, en de hoogten ten Westen van Perizowitz veroverd. Uit Parijs wordt gemeld: In Artois was de nacht onrustig. Gevechten met landtorpedo's en handgranaten op het kleine fort Givenchy en in de streek tusschen Rocklin- court en Cbanteclair. Ten noorden van het Dool hof ging de vijand na een mijnontplotfiog voor een van onze veldwerken met een comparrnie tot den aanval over. Het hevige gevecht eindiede in ons voordeel. De vijand slaagde er niet in onze loopgraaf te bereiken hij heeft slechts den door de ontploffing geslagen trechter kunnen bezetten Gisteren hebben onze vliegtuigen 90 bommen van 90 m.M. geworpen op het station Troyon en dwongen zij twee kabelballons tot dalen, 's Mor gens heeft een onzer vliegtuigen ten N O. van Thezay St. Martin in de streek van PoDt-a-Mous- son een Duitsch vligtuig binnen de vyandelijke linies doen vallen. Zaterdag viel een Duitsche vliegmachine in de Aisne, een weinig ten Oosten van Berry au bac. De beide inzittende konden zich zwemmende redden Met eenige granaten vernielden de Fransche bat terijen het toestel. Het communique van gisteravond luidt: Levendige artilleriegevechten in België, en teiv Zuiden van de Somme. Onze artillerie heeft ten Zuiden van St. Mihiel een vyandelijke batterij vernield. De gasaanval van den vijand bij Bétheocourt is op een volslaren mislukking uitgeloopen. Drie gaswolken werden gevolgd door een hevige be schieting onzer stelliDEen, doch onze artillerie heeft de Duitschers verhinderd een aanval te doen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Na een gelukkige ontplolfiog in de streek van Neuville (tusschen Atrecht en Lens) hebben onze troepen den in den grond geslagen trechter bezet en eenige gevangen gemaakt. Op verschillende plaatsen van het front ge»- vachten met handgraten en werpmijnen. In Champagne en de Argonne legde de vyan delijke artillerie levendige bedrijvigheid aan den dag. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Van Italiaansche zijde wordt gemeld De Italianen hebben nu reeds verscheidene maanden achtereen hun hoofdaanval op Görz ge richt. Dit is niet te verwonderen, wanneer men iet op de groote militaire beteekenis van deze plaats. Görz is aan den voet van de bergen gelegen en in het midden van de vlakte, waardoor een leger over een tamelijk breed front over het Karstpla- teau naar Triest kan oprukken. Zoolang Görz en de vlakte, die het omgeeft, in handen van een vijand zijn, kan zich geen leger wagen op den smallen weg tusschen het Karstplateau en de Adriatische Zee. Indien de Oostenrijkers deze plaats verliezen, dan kunnen de Italianen de vlakte bezetten en vervolgens van het Noorden uit het Karstplateau veroveren, waardoor dan Triest onhoudbaar wordt. Voordat de Italianen echter Görz kunnen ne men, moeten zij eerst twee bergen veroveren, die de positie van die stad beheerschen nl. den Pod- gora-bergrug en de Monte San Michele' De Podgora ligt in de onmiddellijke nabijheid van Görz, terwijl de Monte San Michele op een afstand van vyf s zes kilometer leo Zuiden van de stad, op deo rand van het Karstplatpau. een hal ven cirkel vormt ten Noorden van het dorp San Martino. De Podgora staat 600 voet boven den Isonzo en beheerscht de stad onmiddelijk, terwijl de San Michiele de vlakke streek tusschen het Karstpla teau en Görz beheerscht. Deze beide bergen hebben de Italianen reeds bijna genomen in hun laatste aanvallen, zoodat Görz ernstig bedreigd wordt; de Oostenriiksch- Hongaarsche regeering bereidt door middel van de pers het publiek dan ook reeds voor op een ontruiming van de plaats. Uit Weenen wordt gemeld' Het artillerievuur en de aanvallen der Italianen hebben zich gisteren over het eeheele front in het Kustland uitgestrekt. De aanvallen op onze stellingen op de Mrzli Vrh, en ten Zuiden van dezen berg zijn, gedeeltelijk door het handgemeen, anderdeels voor onze hindernissen, onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Voor het bruggehoofd van Tolmino verjjdelde onze artillerie iedere aanvalspoging. Ook bij Pla- wa hebben de Italianen tevergeefs aangevallen. Het hevigst waren de gevechjen aan het blrugge- hoofd van Görz. Bij Oslavia hebben afdeelingen van het 22ste Dalmatijnsche infanterie-regiment zes vijandelij ke stormaanvallen bloedig afgeslagen. Hetzelfde lot deelde de krachtige aanvallen tegen de Pë- rima- en Podgorahoogten. De stad Görz staat onder voortdurend vuur van zware projectielen. Een onzer vliegers heeft in een luchtgevecht >een vijandelijken tweedekker tot dalen gebracht bij San Lorenzo di Massa, waar het Italiaansche vliegtuig door onze artillerie in elkaar geschoteit werd. In den sector van de hoogvlakte van Doberdö is het gevecht aan de Noordelijke helling van den Monte San Michele met het volkomen behoud van ons strijdfront geëindigd. Aan de Zuidelijke helling van dezen berg geraakten de vijandelijke aanvalsbewegingen reeds door ons geschutvuur aan het wankelen. Aan het Tiroolsche front zijn afzonderlijke aati- valspogingen in de Dolomieten verijdeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1