Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fcnrr iifj Voor den Paus. De Oorlog. Op den Balkan. WRAAK. Gratis Ongevallen verzekering f 1 f] fl fl 3881© Jaar^aii^. Donderdag 2 December 1915 No. 11399 orereentomstii op 4e polis yermelfle yoorwaarien. y li U Officieel* berichten. Bnitenlandsch Nieuws. FEUILLETON BureauBolersirast 50< ïelef- 85- Fostöus 89. Abonnementen per 3 maanden f1150, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelbandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 45 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend! Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering word» by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de N verlies van een hand., voet of oog Hoilandsche Algemeens V erzekeringsbank, ap verlies van een duim gevestigd te Schiedam 3 (JU wijsvinger; 1 f verlies van eiken ande ren vinger Inschrijving geopend op verzoek van 2. D. H. Mgr. CALLIER, Bisschop yan Haarlem. Vorig bedragf2216.60 Ter eere v. d. H. Thomas van Villanova. - 1.20 yan een Esperantist voor een spoedigen vrede- 0-50 Ter eere v. d. H. Gerardus Majella.- 1. Ter eere van het Goddelijk Hart van Jesus, tot zekere intentie- 2.50 Totaalf2221.80 ÜW A. s. Zaterdag wordt de inschrijving gesloten. LANDSTORM. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van MARTINUS HOOGENDOORN, geboren te Culemborg 15 September 1896, ^ht hij ingevolge de Landstormwet op heden in ?eze gemeente voor den dienst bjj den Landstorm ingeschreven in het register no. 1 van jaar- klasse 1916, onder volgnummer 22. Genoemde ingeschrevene kan ter Gemeente secretarie, (afd. Militie, Schoolstraat 12) een per soonlijke kennisgeving bekomen waarin zijn ver plichtingen ten aaDzien van den Landstorm zijn verme!d. Schiedam, 2 December 1915. De Burgemeester van Schiedam jM. L. HONNERLAGE GRETË. - Burgemeester en Wethouders van Schiedam tijn voornemens op Maandag 6 December a.s. des namiddags ten 2 uur ten Raadhuize aan te besteden Het wijzigen van privaten en urinoirs en plaatsen van fonteintjes in de Gemeente school aan de St. Anna Zusterstraat. Bestek verkrijgbaar a f 0 25 (per post t0 30) aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Daven no. 33. Aanwijzing alle werkdagen aan bovengenoemd bureau van 9i/slOi/s uur voormiddag. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van hun College, gericht a»n de Gedeputeerde Staten van de Provincie ^uid-Holland, om vergunniug tot het uitbreiden VtJn het rioolgemaal aan de Gedempte Broersvest, kadastraal bekend Gemeente Schiedam, Sectie I, ®o. 1986, door vervanging van den bestaanden gasmotor van 35 E. P. K. door een electromotor van 40.8 P.K. Gelet otp de bepalingen dor Hinderwet; 'Boen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 16en Dec. a.s., des voor- middags ten Ui ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2bd December 1915. Burgemeester ,en Wethouders' voornoemd, De .Secretaris, 1 De Burgemeester1, V SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. Prizrend genomen. Het officieele Bulgaarsche bericht van 29 No vember luidt: Vanmiddag hebben onze troepen na een kort, maar van beslissende beteekeüis zijnd gevecht, de stad Prizrend genomen. Er zijn tusschen 16.000 eu 17.000 gevangenen gemaakt, vijftig veldkanonnen en houwitsers, twintigduizend geweren, honderd- achtenveertig automobielen en een groote hoeveel heid ander oorlogstuig buitgemaakt. Het aantal gevangenen stijgt nog onophoudelijk. De weg tusschen Soehartjeka en Prizrend is let terlijk bedekt met lijken van trekdieren, wegge worpen militaire uitrustingstukken, brokstukken van wagens, kanonnen munitie e.d. De bewoners en gevangenen vertellen, dat de Servische officieren hun troepen verlieten en hun heil in de vlucht zochten. Een deel moet zich in burgerkleeren in de omliggende dorpen ver borgen houden. Dit moet den soldaat aanleiding hebben gegeven zich in grooten getale over te geven. Den 28sten Nov. zijn koning Pater en de Rus sische gezant prins Troebetskoi zonder eenig ge- geleide weggeredenmen weet niet waarheen. Waarschijnlijk zal de slag bjj Prizrend, waar wij het laatste overschot van het Servische leger gevangen genomen hebben, het einde van den veldtocht tegen Servië beteekenen. Het Oosteorijksch-Hoogaarsche legerbericht I uidt Onze troepen zijn met een omtrekkende bewe ging tegen Plewlje oprukt. Een kolonne valt de Gradinahoogte, ten Z.O. van den Metalka-zadel aan. Een andere heeft gisterenmiddag en na 't vallen van den avond den door de Mootenegrijnen taa verdedigden rand van de hoogvlakte, 10 K.M. ten noorden van Plewlje stormenderhand genomen. Het leger van generaal von Koevess heeft in Nov. „40.800 Servische soldaten en 26.600 voor militairen dienst geschikte Serviërs gevangen ge nomen, 179 kanonnen en 12 machinegeweren buit gemaakt. 117) Het uitzicht van deze wachtkamer was dus «cl geschikt -om den bezoeker te doen sid deren. Inderdaad voelden Jean de Trémazan en Bierre Lasson zich hier eenigszins onbe haaglijk. Be heer des huizes verscheen. Zijn uiterlijk stemde vrijwel overeen met de stoffeering van zijn wachtkamer. Hij was een rijzig pian, forsch gebouwd, breed geschouderd, met ruwe trekken en een zwaren haard. Op norse hen toon zeide hij: Wat wilt gij burgers? Vlug, want jji heb weinig tijd. Dat kon waar zijn, want hij was gekleed 0rti uit te gaan. Hij scheen omstreeks 40 jaar oud. Zijn loogen, die zwart en vurig waren, ke ken de bezoekers zoo strak aan, alsof zij tot hun ziel wilden lezen. Pierre Lasson gaf hem. met begrijpelijjke ontroering, het papier, waarop de markies de Chalay zij'n teekens had geplaatst. -- Terstond nam het gelaat van burger De- launay een andere uitdrukking aan, als een landschap, dat eensklaps door het zonlicht wordt bestraald. Zoo, riep hij pit, kent gij Chalay? Sedert lang. Zijt gij pas te Parijs gekomen? Eergisteren. En wilt gij hier blijven? Als het kan. Gaat dan maar mee. Hij ging hun voor, door een kamer, die even afschrikwekkend gemeubileerd was als de wachtkamer, naar een vertrek, dat er heel waf vreedzamer uitzag. Hier vroeg hij „met veel belangstelling naar het verleden der beide jongelieden, die hij reeds onder zijn bescherming had genomen. Hij beval hun aan te zwijgen over hun be zoek aan zijn huis. Ik ontvang hier anders niemand, zeide hij, wie mij' wil spreken, moet $p' de sectie komen. Het schijnt, dat uw gezicht 'de vrou welijke Cerberus, die mijn deur bewaakt, nog al aanstond, daar zij' u heeft binnengelaten. Neemt u vooral in acht en spreekt weinig, want Parijs wemelt van spionnen. Uit 'een kastje nam hij twee vellen pa pier, voorzien van het zegel der sectie en Havas seint uit Zurich De Oostenrijksche troepen zijn over de Lim ge trokken. Het Servische kabinet is op 28 November te Skutari aangekomen, waar het zitting zal hou den. Ook de Fransche gezant Bojfpe wordt daar verwacht. Het slechte weder dat op den Balkan heerscht schijnt den opmarsch der Bulgaren bij Ipek en Prizrend te hebben vertraagd en de operaties op het Fransch-Engelsche front te hebben verlamd, maar er is geen sprake van, deze stellingen op te geven en Saloniki te ontruimen. Het Fransche communiqué luidt: Aan het Fransche front ih Servië is het kalm. Slechts enkele kanonschoten werden gewisseld. De hevige koude belemmert de operaties. Griekenland en de Entente. Uit Rome is dd. Dinsdag aan de »Star" ge seind Ik heb reden te gelooven, dat Griekenland aan de geallieerden kennis heeft gegeven dat de eischen om het Grieksche leger Saloniki te doen ontruimen en den geallieerden de bewaking van de Grieksche kusten toe te staan, onaannemelijk zijn, omdat zij feitelijk zouden neerkomen op een schending der Grieksche onzijdigheid. Blijkbaar is de aarzeling der Grieksche regee ring om de eischen der entente in te willigen veroorzaakt door een waarschuwing van Duitsch- land en Oosienrijk-Hongarije, behelzend dat in- dier Griekenland de eischen der entente inwilligt, het door Engelsch-Fransche troepen bezette grond gebed van Grieksch-Macedonië door hen als vij andelijk grondgebied zal worden beschouwd. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische blad, de sRusky Invalid", zegt dat de vernieuwde actie der Duitsehe artillerie in de streek van Riga het gevolg is van een nieuwe dagorder van keizer Wilhelm aan zijn soldaten, waarin hij er op aandringt, Riga te nemen. De keizer belooft, dat na de inname dezer stad de zoo vurig verlaDgde vrede eindelijk gesloten zou worden. Er bestaat dus alle reden om te gelooven, al dus het blad, dat er nieuwe aanvallen der Duit- schers op Riga zullen plaats vinden, en dit is des te waarschijnlijker, omdat de Duitschers, zooals wij uit goede bron vernemen, overtuigd zijn, dat, indien zij het Russische offensief niet stuiten, dit zich steeds krachtiger zal ontwikkelen en dat zij dan binnenkort hun geheele front in groot gevaar zullen zien. Het blad acht het zelfs mogelijk, dat de activiteit der Duitschers zich vooral zal richten op het front bij Dwinsk, want daar het optreden der Duitschers in den Styr-sector ten zuiden van de Pripet échec geleden heeft, acht de vijand het noodzakelijk, om elders een nieuw succes te be halen, daar een lange stilstand ongunstig voor hem is. Toch kan men gevoegelijk aannemen, dat de verwachtingen van den vijand ook dezen keer onvervuld zullen bljjven, want indien hij tevoren geen enkel succes met versche, nog niet gebruikte contingenten heeft kunneD behalen, zal hij het zeker thans niet kunnen, nu blijkt, dat de aan de elk dezer vellen vulde 'hij in met de namen en signalementen der beide jongelieden, waar na bh zeide: Nu zal men u wel ïhet Vrede laten. Wanneer ge mij nog mocht noodig hebben, dan kent ge mijn adres. Hij drukte zijn vinger tegen de lippen, ver scheurde het stuk papier, waarop de markies zijn aanbeveling had geschreven en wierp de stukken in het vuur. Tot weerziens, burgers, hernam hij. Ik geloof wel, dat er over eenigen tijd nieuws zal zijn, in afwachting, houdt uw gemak en weest op uw- hoede. Hij jyenkte hen met de hand een groet toe. Toen zij weer door de wachtkamer gingen, ontmoetten zij daar de oude portierster. Pierre Lasson wilde haar een goudstuk in de hand drukken. Die belooning had zij voor haar bereidwil ligheid wel verdiend. Zij weigerde evenwel. Het was mij een genoegen u van dienst te zijn, sprak rij, bederf mij dat genoegen niet door mij er voor te betalen. Wanneer gij terqgkomt, zal ik u wel beschermen, weest daar gerust op. Zij opende de deur voor hen, liet hen uit en knikte hen bj het heengaan vriendelijk toe. Had zij hun geheim geraden? Styr gevangengenomen manschappen een veel geringere gevechtswaarde hebben. Inderdaad is het meerendeel dezer gevangenen of jonge solda ten óf behooren zij tot den landstorm. Allen zijn uitgeput en slecht gekleed en hun stemming is terneergeslagen. Zooals zij zelf er kenden, hebben zij niet anders willen vechten dan gedwongen door hun eigen mitrailleurs, die achter hen waren opgesteld. Het Duitsehe hoofdkwartier meldt, dat op het Oostelijk krijgstooDeel geen gebeurtenissen van belang zijn voorgevallen. Uit Weenen wordt gemeld: Door de legermacht, die onder Oostenrijk- Hongaarsch opperbevel staat aan het dooi doostelijk front, zijn in de maand November 78 officieren en 12.000 man gevangengenomen, terwijl 32 ma chinegeweren weiden buitgemaakt. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: In den loop van den nacht krachtige beschie ting door onze artillerie in den sector van Erise (dal van de- Somme), in antwoord op het doen ontploften van een Duitsehe mijn, die geen schade veroorzaakte. In Artois heeft gister een onzer vliegtuigen binnen de vijandelijke linies een aanval gedaan op twee Duitsehe vliegtuigen. Eén werd gedwongen te landen, het andere ontvluchtte, vervolgd tot Douai. Op den 28 November heeft een Fransch vlieg tuig zes bommen geworpen op de barakken bjj het station Lens, die ernstig werden beschadigd. Het Duitsehe Hoofdkwartier dec-It mede: Ten Westen van La Bassée lieten onze troepen een aantal mijnen springen, waardoor aanmer kelijke schade in de Engelsche stelling werd aan gericht. Een Eogelsch en een Fransch vliegtuig werden omlaaggeschoten. De inzittenden werden gevan genomen. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld- Gisteren verliep de dag aan het Lonzofront 0ver het algemeen rustiger. Alleen aan het brugge- hoofd van Tolmino vonden herhaaldelijk hevige aanvallen plaats, welke door ons vuur gestuit werden. Hedennacht begon een krachtig artillerie vuur tegen de Noordelijke helling van den Monte San Michele, tegelijkertijd vielen de Italianen den top van dezen berg aan, doch werden terug geslagen Ook mislukte de vijandelijke aanval in het gebied van San Martino. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Lloyds meldt dat het Eogelscne stoomschip »Kmgsway" gezonken is. De\ kapitein en 22 leden der bemanning ziju gered. Een boot met 5 opva renden wordt vermist. Het Engelsche stoomschip »Malinche« is ge zonken de bemanning is gered. ALLERLEI NIEUWS. Reeds werd in de pers gemeld dat de graaf de Hempiinne de doodstraf, waartoe hij in Belg:ë Was zij ingewijd in de geheimen van haar meester? De twee vrienden verlieten het huis veel ge ruster djgn zij er gekomen waren. Jean de Trémazan zeide: Als wij eens naar 1'Abbaye gingen? Zooals men zich zal herinneren, __was dal de naam der gevangenis, waar zijn zuster Rose, na haar vrijspraak voor de revolution- nairei rechtbank, whs opgesloten. Pierre Lasson antwoordde als altijd: Het is goed. D:an moet gij naar "haar vragen, ik zal buiten wachten. Zooais gijl wilt. Wanneer zij mij zag, zou zij haar ont roering misschien niet kunnen bedwingen en dat zou mij verraden. Gij hebt gelijk. Laten wij dan gaan. Nu gingen zij met vasten tred door de stra ten, als menschen, die niets te vreezen had den. Het sloeg; 11 uur op de klok van Saint- Roch, want, hoewel de kerk, zooals alle ker ken te Parijs, gesloten was, liet. men de klok in den toren nog loopen. (Wordt vervolgd] Mj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1