Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. flOOlEtl Wraak. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f Jflfl Op den Balkan. 38«i^ J»ar£:au£r. Maandag 13 December 1915 No. 11408 Offldeeh berichten. FEUILLETON. avereeniomsng op He polis rerielile yoorwaarien. U U U invaliditeit; I L U U Onder Bondgenooten Meuws. ISareauUoterstraat 50» Telef. 86- Fosttius SO. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 1 2 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Aaverieniien: iamiiieoencnten 20 ct. per regelüanaelstm verwanen 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoi! t»V verlies van een hand3 voet af oog; Hoilandsche Algemeens V erzekeringsbank. dood; gevestigd te Schiedam by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande> ren vinger. GEMEENTELIJK KOLEN BUREAU SCHIEDAM. Uitgifte van Eierkolen In de week van 2025 Deceinber a.s. wordt een aanvaDg gemaakt met de uitgifte van Eier kolen tegen den prijs van 1 H.L. (74^ K.G.) 11.25; H.L. (37 K G.) f0.62*. Hierbij is het bezorgloon inbegrepen, doch per verdieping moet 1 cent extra worden betaald. De bestaande regeling voor de uitgifte van COKES zal alsdan vervallen. Afnemers van Eierkolen kunnen echter om de andere week een H.L. cokes verkrijgen tegen den prijs van 62 cents per H.L. (plus 1 cent extra bezorgloon per verdieping). Wie dus geen Eierkolen betrekt, kan ook geen Cokes verkrijgen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Eier kolen en Cokes dooreengemengd, een uit stekende brandstof vormen. Een geheel nieuwe inschrijving moet nu plaats hebben. In het belang eener goede regeling vrage men spoedig een nieuw formulier aan, dat ver krijgbaar is alle werkdagen van 9—12 uur v.m. en van 25 uur n m. De kolen zyn verkrijgbaar le voor hoofden van gezinnen, die niet zijn aangeslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen 2e voor hooiden van gezinnen, die wel in boven genoemde belasting zijn aangeslagen tot hoogstens iD de 8e klasse. De socialistische Raadsfractie heeft, zooals te voorzien was, tegenover de verklaring van de 'iberale fractie, een tegenverklaring gepubliceerd. Zonder ons te willen meDgen in dit geschil mogen we wel als onze meening zeggen, dat de ver klaring der socialisten ons het meest aannemelijk lijkt. Voor ons is er aan dit geschil een belangwek kende zijde en dit is de houding der liberalen, die in deze in niet zeer gunstig licht komt. Wat heeft men van liberale zijde niet fel afge geven op de Recbtschen, omdat zij zich verzetten tegen de aanmatiging der socialisten I En wat blijkt nu P Dat de liberalen (behalve de beer v. Westendorp) er op 31 Augustus juist zoo over dachten als de Rechtschen en de eisch der socialisten om een plaats in het Dag. Bestuur afwezen Dat zij later toch vódr jjstenaden, maakt het voor hen niet beter. Het bevestigt hetgeen wij reeds vroeger schreven, dat de liberalen het voor stel steundeD, niet omdat zij het in bet belaDg achtten van de gemeente, maar omdat zij hun stem hebben dienstbaar gemaakt aan socialistische partijbelangen. De volgende alinea in de verklaring der socia listen trekt onze bijzondere aandacht. De heer Van Westendorp, bij deze conferentie niet aanwezig, heeft zich met 't geval bemoeid, en op Zaterdag 4 Sept. hebben de vrijzinnigen met de Prot. kiezers andermaal vergaderd en (voor zoover ons bekend is) heeft de heer Koop- mans den anderen dag„i n opdracht, eerst- 125) Men ging daarbij niet eens met groote ge heimzinnigheid te werk; de muscadins hiel den openbare samenkomsten en het gebeur de niet zelden, dat de Jacobijnen, wanneer zij zulk een samenkomst wilden uiteendrij ven, op een geduchte tegenweer stieten en dat het tot een bloedig gevecht kwam, waar van de Parijsche bevolking den volgenden dag een uitvoerig verhaal in de dagbladen lezen kon. De Nationale Conventie had "de kracht niet meer tot forsch ingrepen, want in haar eigen j^pezem heerschte verdeeldheid en zij moest al haar tijd besteden aan beschuldi gingen, die tegen haar waren uitgebracht. Men sprak echter van verraad, van dief stal, van o implotten met de prinsen, of schoon die op het oogenblik minder gevaar lijk waren voor de Republiek dan de "bur gers, die in de eerste dagen der revolutie haar trouw geholpen hadden. Danton zelf werd openlijk beschuldigd en de kolossus, die zooveel anderen had doen en tweeden ondergeteekende in kennis gesteld met het resultaat der besprekingen. Daaruit bleekdat de vrijzinnigen van mee ning waren veranderd en nu wèl wilden pro- beeren de samenstelling van het College te wijzigen. De heer v. Westendorp heeft dus dat zaaktje opgeknapt. Van hem is dan ook wel de schran- de vondst om den heer Lager weij tot heengaan te bewegen. Als men zich nu herinnert, dat, toen de heer Evers in de Raadsvergadering er op wees, dat de heer v. Westendorp het verzoek om den heer Lagerwey tot heengaan te bewegen, mede had onderteekend, de heer v. Westendorp zich haastte bij interruptie te zeggen, dat hij het verzoek niet had onderteekend, aldus den indruk wekkend, dat hij daar geheel buiten stond, dan vragen wij ons af, of dit overeenstemt met de vier a vijf maal herhaalde verklaring van dezen wethouder »lk zal het eens eerlijk zeggen 1" Het eerlijk gemeende van den aanval op het Rechtsche beleid en op den Rooinschen wethou der is nu wel duidelijk. Dat de publicatie van deze verklaringen den liberalen hoogst onaangenaam is, begrijpen we volkomen. Het is met aangenaam als men in het publiek verkondigd heeft, dat men een vierden wethouder zoo nooitig acht in het belang van de gemeente en bet blijkt later, dat men slechts toe gegeven heeft, omdat de Roode Bondgenoot het eischte. Men begrijpe ons goed. De socialisten hebbeo van meetal aan gezegd, waar het om te doen was. Dat is hun recht. Willen de liberalen hen helpen hun doel te be reiken, het staat hun volkomen vrij. Maar dat de liberalen hebben getracht door schoonschijnende leuzen hun houding goed te praten en zich daarbij met hebben ontzien den Rooroschen wethouder op even grievende als on rechtvaardige wijze aan te vallen is een bedroe vend staaltje van oneerlpke politiek. Scherper veroordeeling van het gedoe der libe ralen, dan door de publicatie van de tegenver klaring der Socialistische Raadsfractie is niet wel mogelijk. Griekenland en de Entente. Uit Athene wordt gemeld, dat Griekenland er in heeft toegestemd een deel der Gneksche troe pen uit Salomki te verwijderen, omdat dezen de beweging der Fransch-Engelsche legers belemmer den. De stad zal door Fransch-EBgelsche troepen verdedigd worden. Reuter seint uit Atheue De bladen melden, dat een gedeeltelijke demo- sidderen, voelde nu zelf den grond onder zijn voeten beven. Daarbij kwam dat er verdeeldheid heersch te in het leger. In verschillende provinciën was oproer en men durfde er geen soldaten heenzenden, uit rees dat zij gemeen e zaak met de oproerlingen zouden maken. Alles ging dus den vijanden van de Natio nale. Conventie en van de Commune volkomen naar wensch. De markies de Chalay had Jean en Pierre zijn beide beschermelingen, opgenomen in de gelederen van hen, die de wankelende regee ring bestrijden wilden. Eenmaal bekend met den weg te Parijs, vertrouwd geraakt .ju et het leven en de ge woonten in een groote stad, hadden de beide Bretagners zich onbevreesd gewaagd op de bijeenkomsten der Commune en der Jaoobij- nenclubs, waarheen zij zich arm in arm be gaven, maar goed gewapend en op alle ge beurlijkheden voorbereid. Thans had Chalay hen opgeroepen tot een bijeenkomst met. het geheimzinnige hoofd der samenzwering, welke bijeenkomst zou plaats hebben in een huis buiten Parijs. Het zou hun eerste kennismaking zijn met den aanvoerder, aan wien Chalay beloofd 'had hen te zullen voorstellen. Zij hadden zich reeds vroegtijdig op weg hegeven, met hooge laarzen aan, breedge rande hoeden op en in wijde mantels gehuld, bilisatie van het Giieksche leger ernstig wordt overwogen en mogelijkerwijs de strijdkrachten, die onder de wapenen zijn tot de helft zullen worden teruggebracht. Reuter verneemt nog uit diplomatieke bron, dia boven allen twijfel verheven is, dat de geallieerde mogendheden hebben besloten, zich niet uit Sa- loniki terug te trekken. Uit Atheue is een tegenspraak geseind van het bericht, dat Straton met de Duitsche regeering over een voorschot wenscht te onderhandelen. De terugtocht der Ententetroepen. Officieel bericht van het Fransche front in Macedonië De bewegingen van de troepen der geallieerden zijn in goede orde en in de volmaakste kalmte volvoerd. In tegenspraak met de berichten van Duitsche, O.-H. en Bulgaarsche zijde, zijn de verliezen der Bulgaarsche troepen veel grooter dan die der Fransche en Eogelsche. De terugtocht van de Fransch-Engelsche troepen werd noodzakelijk ge acht, toen was geblek< n, dat geen verbinding met het Servische leger te krijgen was. De smal toeloopende stelling, door onze troepen voor Kriwolak ingenomen, die de bezetting van een gunstig front uitsloot, maakte bet wenschelijk, achterwaarts een beter gelegen teirein te zoeken. Zoodra zoodanig terrein was gevonden, is de te rugtocht dadelijk begonnen in zoo volmaakte orde, dat de geallieerden al bun materieel konden meenemen. Uit Saloniki woral geseind Gisteren heoben de Bulgaren den Franschen en Engelschen, die op een nieuw front terug trokken, geen moeilijkheden in den weg gelegd. Mahou bad gisteeen een conferentie met gene raal Baillaud. Ei heerscht volkomen overeen stemming onder de geueraals der geallieerden beu effende de maatregelen van den terugtocht. Heden is een conferentie gehouden met v«r tegen woord igers van den Gnekschm generaler- staf en generaal serrail. De besprekiugen worden geheim gehouden. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Meer dan 6500 gevangenen en verdwaalden vielen de laatste twee dagen in handen der in het Albaneesche grensgebergte achtervolgende Oostenrijk- Hongaarsche colonnes. Tusscben Ro-hai, dat gisteren genomen is, en Ipek, heett de vijand 40 kanonnen moeten ach terlaten. Na de beslissende nederlagen, welke het leger van generaal Fodorof! in een reeks koene en geweldige slagen gedurende de laatste dagen den Franschen en Engelschen toegebracht heeft, zijn dezen in ellendigen toestand op den terugtocht naar de Grieksche grens en over dezelve. De verliezen van den vijand aan menschen, wapens en materiaal van allen aard zyn volgens het communiqué van onzen bondgenoot buiten gewoon zwaar. hetgeen niet overbodig was, want de wegen huiten de stad waren slecht en de lucht stond regenachtig. In her gehucht Charonne waren zij een herberg binnengetreden, die Chalay hun had aangewezen, en daar hadden zij het middag maal gebruikt. Zij hieven er tot de avond viel; toen ston den zij van tafel op en 'betaalden 3e verte ring aan den waard, een sans-culotte, die hun vroeg Keert gij: naar- Parijs terug, burgers? Niet" dadelijk. De man was kort, ineengedrongen en had een vrij woest uiterlijk. Aan de wooFden, die hij met zijn klanten, meest vrachtrijders, die hier kwamen aanleg gen, had gewisseld, zou men hem voor een vurig aanhanger van de Nationale Conventie hebben gehouden. Hij heette Noël Roubaud. Die naam was ook geschilderd op zijn uit hangbord. Roubaud knipte veelbeteekenend met de oogen en fluisterde: Gaat gij misschien eerst nog een bezoek brengen aan de burgeres Grand mé nil. Waarom? Wanneer .ge haar kent, zourtt ge haar kunnen zeggen, dat er vandaag eenige man nen hier ""in den omtrek zijn geweest, die naar haar gevraagd hebben blijkbaar met AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier doelt mede: Legergroep van von Linsingen, Een aanval der Russen ten Noorden van den spoorweg Kovel- Sarni mislukte onder aanzienlijke verliezen voor den vyand voor de Oostenrijksche linie. Vijande lijke patrou lies, die ten Noorden van T.-arto- rysk naar den Westelijken oever van de S'yr overgestoken zijn werden verdreven. Betrekkelijk zwakke Russische troepen, die in de streek van het Warsoeng meer (ten Zuiden van Jakobstadt) en ten Zuiden van Pinsk onze stellingen aantastteD, zijn teruggedreven. AAN HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche zijde wordt niets bijzonders ge meld. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede: TeD Oosten van Neuve Cbapelle is voor onze hindernissen een poging van eene kleine Engel- sche afdeeling, om onze stelling bij verrassing binnen te dringen mislukt. Inde Vigezen zijn hier en daar onbeteekenende patroeljegevechten geleverd. Castelnau opperbevel hebber aan het W es- tel ijk Front. Volgens een telegram aan de „Morning Post" is er nog geen officieele mededeeiing gedaan omtrent den opvolger van J of ire op het Wes telijk front, maar de censuur heeft de braden machtiging gegeven om te meiden, dat gene raal Casteln.au benoemd zal worden. i I Castelnau werd in 1851 geboren en diende in den Fransch-Duitschen ooriog als onder luitenant hij de infanterie. Op de militaire school was. hij een der schittercudste leerlin gen en na dien tijd maakte hij een uitgebreide wetenschappelijke studie van den oorlog Als luitenant-kolonel stond hij aan net hoofd van het mobilisatie-departement van he' ministerie van Oorlog, waar zijn invloed zi"h nog doet gelden Daarna voerde hij te Nancy als kolo nel het bevel over het 37e regiment, het be roemde regiment van Turenne In 1909 werd hij benoemd tot divisie-generaal over het 13o regiment en ini 1913 werd hij lid van den Con- seil supérieur de la guerre. 'Toen de oorlog! uitbrak, kra 'g hij het bev'el ever het tweede leger in Lotharingen. Na den slag aan de Maine voerde hij de legers aan de ?omme aan en later kwam hij aan hel hoofd van de centrale legergroep. De officieren noemen hem „i'hornme du de voir" liet is algemeen bekend dat hij, toen hij bericht kreeg' van den lood van zijn zoon, geen oo'gtenbli'k de actieve controle op de operaties naliet. In den huidig'en ooi log onderscheidde Lij' zich voornamelijk door zijn schitterende verdediging van de Grand Oouronné en door het aandeel dat hij er in nau, den Duitschers te beletten het Fransche 'eger te omsingelen, kwade bedoelingen. Laat zij haar maatregelen nemen. Hij voegde er hog zachter bij, met een tee- ken van verstandhouding: Ik heb aan uw uiterlijk reeds gezien, dat gij tot de onzen behoort, maar past op, de speurhonden van Fouqnier-Tinville en van Chau- mette hebben lont geroken. Ten tweede male knipoogde hij en besloot: Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig'. Begrepen. Be samenzwering breidde zich meer en meer uit. Noël Roubaud, met zijn carmagnole en zijn roode muts, behoorde er ook toe. Wie jjpu het hem hebben aangezien? De twee "bezoekers verlieten zijn herberg, terwijl zij hent niet de hand een groet toe wenkten. De gelagkamer was met een paar kaarsen slechts spaarzaam verlicht, maar daarbuiten was bet pikdonker. Zoover het oog reikte, was tte lucht met zwarte wolken bedekt en de twee vrienden moesten tastend hun weg zoeken; maar wel dra gewenden hun oogen zich aan de duis ternis en konden zij hun naakte Omgeving eenigszins onderscheiden. ^Wordt „V'iAiid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1