Stilten-Generaal. Binnenland. waardoor de bekende „wedloop naai de 2©ev ontstond. DE DÜIKBOOTEN-OORLOG. Volgens oöicieele berichten, is het Grieksche stoomschip »D. Goulandris", dat ran Alexandrië naar Engeland voer met een lading katoenpitten en eieren, door een Duitsche duikboot getorpe deerd, op 150 mijlen van Alexandrië. De bemanning begaf zich in de booten, die door de duikboot tot op zekeren afstand van genoemde haven op sleeptouw werden genomen. Later nam een Engelsch stoomschip, dat naar Alexandrië voer, de bemanning aan boord, maar dit schip werd nu op zijn beurt door dezelfde duikboot getorpedeerd, op 25 mijlen van Alexandrië. De Grieksche en de Engelsche bemanning redden in de booten, en werden door een ander EDgelsch stoomschip op 5 mjjlen van Alexandrië opgepikt en naar deze haven gebracht. Lloyds meldt, dat het Engelsche stoomschip «Busiris" tot zinken is gebracht. De bemanning is te Alexandrië ontscheept. De »Morningpost" verneemt uit Boedapest Volgens een bericht uit Constantinopel hebben Duitsche duikbooten voor Sebastopsl twee Russi sche transportschepen en een Russische kanon neerboot tot zinken gebracht. J De Grieksche regeering heeft vastgesteld dat in de haven van Argos Grieksche transportsche pen door een Engelsch oorlogsschip zijn getorpe deerd. IN DE ZWARTE ZEE. De Russische generale slaf meldt: Drie Russische torpedobooteu hebben na een artilleriegevecht bij het eiland Kephken, ten oosten van den Bosporis, twee Turksche kanon- neërbooten en later een groot zeilschip in den grond geboord. AMERIKA EN OOSTENRIJK. 'De nota van de Ver. Staten aan Oostenrijk over het in den grond horen van de „An;ona" luidt als volgt: Dit vertrouwbare mededèelingfen van Ameri- kaansche en andere passagiers van het sas. „An- coua", blijkt dat een duikboot onder O.-H. vlag een scherp schot in de richting van het stoom schip heeft gelost, dat daarop de „Anooma" heelt getracht te ontvluchten, dat na korten tijd, voor de bemanning en de passagiers zich aaien in de booten hadden kunnen bergen, de duikboot een aantal granaten op hei schip heeft afgevuurd en het ten slotte heelt getorpedeerd en in den grond geboord, toen er nog veie opvarendien. aan boord waren, en dat door net geschutvuur er. het zinken van liet schip een groot aantal, opvarenden zijn omgekomen of tras tig gekwetst, onder hen ooik Amerikaanscihe burgers. Het officieele bericht van de O.-H. admiraliteit te dezer zake bevestigt in hoofdzaak de voor naamste verklaring van da overlevenden, daar het erkent dat de „Ancona" na beschoten te zijn, is getorpedeerd en in deu gïoad geboord, toen er nog opvarenden aan boord waren. De O.-H. regeering was door de schriftelijke gedachten wisseling tussc'hen de Ver. Stoten en Duitschland op de hoogte van da houding der regeering van de Ver. Staten ren aanzien van het gebruik van duikbooten voor aanvallen op koopvaardijschepen, en wist dat Diuiiscibland zkh bij die houding1 had neergetegd. loch heeft de bevelhebber van de duikboot, die de „Ancona" aanviel, verzuimd de bemanning en de passa giers van het schip dat hij voornemens was te vernietigen vermoedei.jit uithoofde van da onmogelijkheid om het als prijs naar een haven op te brengen in vei'igheid te brengen. De regeering der Ver. Staten is van oordeel dat de bevelhebber van de duhboot de begin- ek-n van het volkenrecht en van menschelijk- hcïd heeft geschonden, door de „Ancona" te ferchieten en te torpedeerert, vóór de opva renden naar een veilige plaats waren, gebracht, en zelfs vóór zij voldoende tijd handen gehad om het schip te verlaten Het gedrag van den gezagvoerder kan hechts worden gekenschetst als een roekelooze slachting van weerlooze non- combattanten, omdat toen het schip werd be schoten err getorpedeerd het geen tegenstand I cd of trachtte te ontsnappen, en geen andere •eden is voldoende om zulk een aanval te ver ontschuldigen, zelfs niet de mogelijkheid dat het aangevallen schip hulp krijgt. Ik regeering der Ver. Staten moet derhalve tot de slotsom komen, óf dat de gezagvoerder van de duikboot heeft gehandeld met inoreuk op zijn instructies, óf dat de keizerlijk koninklijke regeering in gebreke is gebleven den gezag voerders van haar duikbooten instructies te ge ven, die strooken met de beginselen wan hei vo.kenrecht en van menschelijkheid. De regee ring der Ver. Staten kan het iaat?tgenoerud(e alternatief moeilijk aannemen, noch der O.-H. regeering de bedoeling beschrijven om haar duik booten toe te staan, hulpelooze mannen, vrou wen en kinderen te dooden. Zij geeft er de voorkeur aan te gelooven, dat de duiKbootoom- m-r.ndant deze misdaad heeft gepleegd zionder machtiging en met inbreuk op zijn algemeenje of bizondere voorschriften. Daar goede betrekkingen tuasehea twee staten moeten berusten op wederzijdsohe inachtneming! van recht en merachetijkheid, kan de Kfgeering1 der Ver. Slaton slechts vertangen dat de kei- zerlijk-koniiiklijke rregeering bef in den grond boren van de „Ancona" zal wraken als een onrechtmatige, onverdedigbare daad, dat de of ficier, die deze daad heeft vouvoeid, zal wor den gestraft en dat schadevergoeding zai war den gegiewen. 'De regeering, der Ver. Staten verwacht dat de O.-H, regeering, erkennend dat schadevergoe ding moet worden gegeven voor de burgers der Ver Staten, die gedood of gewond zijn, dezen eisch gereedelijfc zal inwilligen. Zijl grondt deze verwachting op de overtuiging dat de O.-H. re geering geen daad zal sanctioneeren of verde digen, welke de wereld veroordeelt als onmen- schelij'k en harbaarsch, waarvan alle beschaafde volken gruwen en welke den cfóod van onschul dige Amerikaanscihe burgers heeft veroorzaakt ALLERLEI NIEUWS. Een groot aantal mijnen is bij Stockholm op de kust aangedreven Veel mijnen zijn daarbij ontploft, gisteren ongeveer tien Daarbij zij'n verscheidene gebouwen ia de nabijheid dcc kust beschadigd Brokstukken van mijnen zijn bij de ontploffin gen meer dan S00 M het land in gevlogen. ■- De I.ondensche bladen hebben onlangs ge meld, dat na het in den grond boren van het Fransche transportschip „Calvados" drie schip breukelingen zich vastklampten aan de duikboot en door officieren met schoppen in zee terug zijn gestooten Deze bewering' is' naar: van Duitsche zijde ge meld wordt ten eenen male verzonnen De correspondent van het „Berl Tagehl.in het Oostenrijk-Hong'aarsche oorl bgspe rskwar t ier meldt d.d. 9 December aan zijn blad: Morgen, den lüen Decemnor, zal het 500 da ger. geleden zijn, dat de gedeeltelijke mobilisatie in Oostenrijk-iHongarije afgekondigd werd. Een terugblik op den vervlogen tijd toonr aan, dat de centrale mogendheden iets ongehoords ge presteerd hebben, ongeveer 400.000 vierkante ki lometer vijandelijk terrein bezet houden, en den oorlog' bijna overal op vijandelijk gebied voeren. Twee tegenstanders, België en Servië bestaan niet meer. De rechtstreeksche verbinding! tus- schen Berlijn en Constantino-pel is tot stand gekömen. Italië komt sinds bijna zeven maan den niets vooruit. Rusland is vernederd. Met dezelfde vastberadenheid als ïri de eerste dagjen der mobilisatie zal het leger ook de volgende honderdtallen van dagen den strijd tegen den vijand voeren. TWEEDE KAMTKR Toesla g-m o t i e. Deze in de Vrijdug gehouden vergadering der Tweede Kamer door den heer Ketelaar mede namens de heeren De Meester Tydeman, Teen stra, De Jong en Driod ingediende motie luidt als volgt De Kamer, van oordeel, dat de tegenwoordige tijdsomstan digheden een toeslag op het salaris van het lagere personeel in 's Rijks dienst noodzakelijk maken, noodigt de Regeering uit, maatregelen te nemen om tot toekenning van een zoodanigen duurte- toeslag te geraken, en gaat over tot de orde van den dag. Boter. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft bepaald, dat gedurende de week van 12 tot 19 December a s. voor 6 pet. der boter- productie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 35 pet. voor het binnenlandsch ver bruik zal moeten worden beschikbaar gesteld, alsmede, dat de bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging, op grond van die certificaten zullen gelden tot Dinsdag 28 Decem ber a.s., des voormiddags te 12 uur. Eieren. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen lo. dat van 12 tot en met 18 December 1915 geen consenten voor uitvoer van versche eieren, zullen worden afgegeven 2o. dat van 12 tot en met 18 December 1915 voor den uitvoer van geconserveerde eieren slechts consenten kunnen worden verstrekt voor zoover betreft partijen van die geconserveerde eiereD) waarvan naar het oordeel van de Rijkscommissie van toezicht op de Eiervereeniging is gebleken, dat zij niet noodig zijn voor binnenlandsch ver bruik. Hooi. De Regeeringscommissie, belast met de keuring van het te Kampen en in de omstreken opgevor derde hooi is in de afgeloopen week aldaar ge weest, en heeft enkele partijen hooi uitgezocht en voorloopig benaderd, Kampereilander hooi in den prijs van i 29.50 en binnenhooi voor ongeveer f 24 per 500 kg. Mals. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt, ingevolge zijne circulaire van 9 Augustus 1915 bekend, dat vaD Maandag 13 De cember e.k. tot en met Zaterdag 18 December d.a.v. de prijs van La Plata mais, uitsluitend be stemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt f215 per last van 2000 kilogram of f7.52£ per 70 ki logram, te Amsterdam en Rotterdam te ont vangen. Onze tjjdeljjke Gezant bjj het Vaticaan. Hr. Ms. gezant in buitengewone en tijdelijke zending bjj den Pauselijke Stoel, Jhr. Mr. O van Nispen tot Sevenaer, is naar Nijmegen vertrokken, teneinde zich kort vóór of na het Kerstfeest, vandaar naar zijn post bij het Vaticaan te be geven. Nieuwe oorlogscredieten. Naar wij vernemen, zijn de wetsontwerpen waarbij nieuwe buitengewone oorlogscredieten van 50 millioen gulden ieder worden aangevraagd, van den Raad van State terugontvangen en zul len zij thans zeer spoedig bjj de Tweede Kamer inxomen. Bell-telephoon-Maatschappjj. Staatscourant no. 291 bevat het Koninklijk be sluit houdende vaststelling van de regelen voor het gebruik van de voormalige telefoonnetten der Nederlandsche Bell-Telephoon Maatschappij. Graphiet. Met 10 December is verboden de uitvoer van graphiet en de daaruit vervaardigde artikelen als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onder deel van eenig vervaardigd artikel, waarvan gra phiet geen hoofdbestanddeel is. Graan, en meelprjjzen. Door den heer Gerhard Polak is aan de leden der Tweede Kamer het volgende adres gezonden Naar aanleiding van de balans en de verlies- en winstrekening over het graan- en meelbedrijf, uw hoog college overgelegd door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 25 October, welke eerst 7 December uw college bereikten, veroorlooft ondergeteekende zich, in aansluiting op zijn adres van 19 November, het volgende onder uwe aandacht te breDgen De gegevens, bij deze balans verstrekt, zijn absoluut onvoldoende voor een controle op bet beheer van het graanbedrjjf. Immers bljjkt, dat door het Rijks-Graanbureau zelfs de meest ele mentaire boekhouding niet is gevoerd. Uit de motieveering van bijlage I blijkt, dat door het Rijks-Graanbureau alleen een pakbuisboek is gehouden, als smaterieele boekhouding" aangeduid. De bijlagen vermelden verder de prijzen waar voor tarwe gekocht is, decb niet de hoeveelheden, zoodat dan ook de overgelegde balans en verlies- en winstrekening met bijlagen niet is te beschouwen als èen rekening en verantwoording, en als zoo danig elke waaide mist, omdat de daartoe noo- dige gegevens ontbreken. De gegevens in bijlage 8 melden weliswaar de hoeveelheden tarwe met diverse booten aangevoerd, en verwjjzen voor de inkoopprijzen naar diverse contractnummers, deze coatracten ontbreken even wel in de stukken aan de Knmer overgelegd. Ter beoordeeling van de juistheid der den ac countant verstrekte cijfers is noodig overlegging van de origineele koopcontracten, waarmede dan vergeleken dienen te worden de inkoop-nota's, en anderzijds gespecificeerde opgaven van aflevering waarbij te vermelden de hoeveelheden tarwe op eiken datum afgeleverd, met de m rekening ge brachte prijzen. De gegevens omtrent rogge, mais, lijnkoeken, gerst en Amerikaansch meel, zijn nog onvollediger. Alle zaken zijn behandeld, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met de firma Wm. M. Muller Co., door de firma Van Stolk's Commissiehandel in de navolgende hoedanigheden 1. Als inkooper door zjjn bediende, en dien der firma Wm. H. Muller Co., de heeren Fol" kers en Schilperoort, te New-York. 2'. Als controleur der te New-York geleverde kwaliteit door dezelfde firma. 3. Als ontvanger in Nederland. 4. Als distri bant, leverancier. 5. Als controleur van de hier afgeleverde kwaliteit, in welke hoedanigheid reclames, die in grooten getale ter zake van slechte kwaliteit wor den ingediend, weigert, waarbjj zjj den reclaman ten mededeelt, dat deze hebben te accepteeren wat geleverd wordt, of hunne fabrieken te sluiten. 6. Als adviseur, volgens wiens opgave boe kingen plaats vinden bij de diverse regeeringsor- ganen. Adressant vertrouwt daarom dat door uw hoog college alsnog geëischt zal worden a. de overlegging van koopcontracten van tarwe, alsmede vrachtcontracten b. de oorspronkelijke factuurs welke de firma Folkers en Schilperoort van de Amerikaansche verkoopers heeft ontvangen; c. de officieele stukken die bjj levering in New-York afgegeven worden, bewijzende, dat de kwaliteiten, die gekocht zjjn, ook geleverd zijn d. gespecificeerde opgave der hoeveelheden tarwe op diverse data hier te lande afgeleverd. Slechts dan zal met wiskundige zekerheid ku - nen worden vastgesteld in hoeverre dit bedrijf s gevoerd, zonder verkwisting der rijksmiddelen. Lagere meelpryzen. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is tot de burgemeesters de volgende citcuaire gericht: Bij mijne circulaire van 24 April jl. No. 455 werd een meelprijs van 16 ets. per Kg. vastge steld voor die personen, die gewoon zjjn meel te koopen, om daarvan voor hun gezin brood te be reiden of te doen bereiden. Naar thans is geble ken, kan naar verhouding tot den goedkoopen broodprijs van 12 cents, deze prjjs lager worden gesteld. Ik heb derhalve, besloten met ingaDg van 15 December e.k. dezen prijs te stellen t>p 14 ets. per K.G. In verband hiermede zal, in af- wijking in zooverre van mijne circulaire van 14 Juli jl. No. 6365/36 het meel, bestemd voor den verkoop op meelkaarten, door mij aan de ge meenten worden geleverd tegen den prijs van f 11.80 per 100 kilogram. Worst en vleesch. De minister vaD landbouw heeft voor de aan staande week het gewichtspercetage bepaald voor worst op 100, voor alle audere soorten varkens- vleesch en bereide vleesch waren op 200voor rundvleesch op 75 en voor schapenvleesch op 50( en is voor de aanstaande week de prjjs per slachtgewicht, bedoeld in de uitvoer van rund en schapenvleesch vastgesteld op f 0.80 cent per K.G. Consenten haringuitvoer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Viaardingen heeft zich tot den minister van land bouw gewend met een verzoek inzake een min der ingewikkelde consenten-afgifte. Ten eerste voelen vele kleine handelaren bet voor elk consent gevorderde recht van fl.25 per f1000 benevens de kosten voor elk consent als een belemmering in de uitoefening hunner zaken. Voorts is de behandeling door drie bureaux niet bevorderlijk aan de spoedige uitreiking der ge vraagde uitvoervergunningen. Waar het in de bedoeling van den minister ligt, ook in 1916 het uitvoerverbod van haring te bestendigen, daar zou het, naar het oordeel van de Kamer, veel aanbeveling verdienen, de afgifte der consenten slechts door één commissie te doen geschieden en het bureau dezer commissie te vestigen te Viaardingen, de hoofdplaats van den haringhandel, hetzij te 's Gravenhage, dat van alle visschersplaatsen uit gemakkelijk per trein en per telefoon te bereiken is. Kaas. Namens de Noord-Hollandsche leden van de Laasveeniging kan worden medegedeeld, dat de volgende week op een geregelde uitvoer en han del kan worden gerekend. Met de overneming van kaas voor binnenlandsch gebruik voor de regeeringspakhuizen zal Dinsdag te Purmerend worden begonnen. Aan producen ten wordt ernstig in overweging gegeven om geen overmatige hoeveelheden kaas op de markten aan te voeren. Maïs. Naar aanleiding van het bericht, dat de regee ring aan het Centraal Bureau uit het Nederl- Landbouwcomité te Enschede, ongeveer 500 ton La Plata maïs verkocht had tegen den prjjs van f 200 per 2000 K.G., verneemt Tub. nader, dat de maïs niet door den minister is gekocht, maar dat de regeering deze maïs en wel 5000 ton, voor loopig ter beschikking heeft gesteld voor distribu tie, door het Centraal Bureau. Briefwisseling met België. De door de Duitsche regeering volgens »Het Vaderland" ingestelde maatregel, dat in het ver keer met België alleen briefkaarten met iDge- drukten postzegel gebruikt mogen worden, heeft ongetwijfeld ten doel, te voorkomen, dat mede- deelingen aan het oog van de censoren ontgaan door deze onder den opgeplakten postzegel te schrijven. Deze maatregel is, evenmin als eenige andere in het verkeer met België, weliswaar met in over eenstemming met de internationale Postconventie, doch de Duitsche regeering schijnt, evenals de Engelsche regeering, bij monde van Sir Grey, van meening, dat deze conventie een vredesverdrag is, dat in tjjden van oorlog geen algeheele toepassing vindt. Duitsche deserteurs. De nTelegr." verneemt, dat de minister van oorlog aan de soc.-dem. Kamerfractie op haar verzoek om vrijlating van de Duitsche deserteurs in het inteineeringskamp te Bergen, verzekerd heeft, dat zij niet aan de Duitsche overheid zul len worden uitgeleverd, ook niet na afloop van den oorlog. De N. O. T. en de Engelsche regeering. Bij de besprekingen in het Engelsche Lagerhuis over de werking van de N.O.T. heeft de onder minister van buitenlandsche zaken, Cecil, o.#- gezegd, dat er een regeling was getroffen, krach tens welke de boeken der margarine'abrieken in ons land op gezette tjjden worden nagezien door Engelsche accountants, die zullen onderzoeken, wat er gedaan is met de producten van die fabrieken. Naar de »N. R. Crt." verneemt, heeft men hief echter niet te doen met een tusschen de Engel sche regeering en de N.O.T. getroffen regeÜDg. Integendeel heeft de N.O.T. steeds principieel bezwaar gemaakt tegen het aanvaarden van de medewerking der Engelsche regeering bjj de door de N.O.T. uit te oefenen contróle, hetzij in den vorm van accountants-onderzoek, hetzij op andere wjjze. Het bedoelde onderzoek is dan ook een maatregel, door de Engelsche regeering op eigen it tr -I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2