Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f TWEEDE BLAD. zindelijke Gratis Ongevallenverzekering 38ste Jaargang. Zaterdag 18 December 1915 No. 11413 oTereearomstU op de polis rerielde voorwaarden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. van elke Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85, Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelUandeisadvertenuen 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange I» Q H 0 v®1"1*®® van gelieele g 11 g I een hand, invaliditeit1 U U ®0fit of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoïlandscho AJgemeene Verzekeringsbank. t»U verlies van een duim gevestigd te Schiedam ou ver ilea van een wijsvinger; bij verlies van eiken ando> ren vinger. Aanvulling lijst stoffen art. 7 verordening brand en brandgevaar. De commissie voor de strafverordeningen heeft onderstaand schrijven aan den Raad gezondene De Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot ves tigde er onze aandacht op dat in Rotterdam aan de vermelding van de brandgevaarlijke artikelen, die volgens de verorde ning op brand en brandgevaar o.a. niet zonder vergunning mogen worden opgeslagen, zijn toegevoegdruwe katoen, zwa- vf.l en kapok. Wij merken daaromtrent op dat onder de Rotterdamsche bepaling alleen vallen de daar met name genoemde stoffen, terwijl in art. 7 onzer Verordening, die zelfde stoffen zijn opgenoemd met de toevoeging„of andere licht brandbare stoffen". De aanvulling die te Rotterdam beslist noodig is, is het hier dus niet, waar de genoemde artikelen zonder twijfel onder de licht brandbare zijn te rangschikken. Waar evenwel, zij het dan ook slechts enumeratief, in be doeld artikel een lijstje van stoffen is opgenomen, komt het ons practisoh voor dat aan te vullen. Door den Commandant der Brandweer wordt er nog op gewezen, dat het wenschelijk is ook „palmpittenmeel" te ver meiden, omdat, het in den laatsten tijd bij herhaling is voorge komen, dat door zelfontbranding van dit artikel ongevallen van ernstigen aard zijn veroorzaakt en het in deze Gemeente meermalen wordt aangevoerd om in de mouterijen te wor den gedroogd, Jn verband met het bovenstaande hebben wij de eer U hierbij een ontwerp tot wijziging der betrokken bepaling1 voor te dragen. De Commissie voor de Strafverordeningen De Voorzitter, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Gemeen te-accountant Het navolgend schrijven is van 13. en W. bij den Raad ingekomen Toen voor eenigen tijd de Commissie voor het Grondbedrijf, hij monde van haren Voorzitter, er ons op wees, dat de belooning van den Secretaris-Boekhouder in het geheel niet in overeenstemming is met de omvangrijke administratie die dit bedrijf voor hem medebrengt, trad de gedachte hij ons op den voorgrond, dat thans de tijd was gekomen om den heer Van der Vlies ten volle aan de Gemelente te verbinden, iets waarover reeds meermalen door ons was gedacht. Thans bekleedt de heer Van der Vlies reeds de betrekkingen van HiOiofd-Administrateur van de Gasfabriek, de Drinkwater leiding en het Eleotriciteitsbedrijf en van Siecretaris-Boekhou- der van het Grondbedrijf. Hoe belangrijk deze funotiën ook zijn, zoo vragen zij toch niet den geheelen mensoh. Zij worden door den heer Van der Vlies aangevuld met particuliere werkzaamheden. Waar wij er nu aan dachten den heer Van der Vlies ten volle aan de Gemeente te verbinden, hadden wij op het oog de behoefte aan een deskundige bij de algemeene administra tie der Gemeente. Een verificatie der Gemeente.Finariciën door een bevoegd persoon is n.l. een eisch des tijds geworden en tot heden bleef Schiedam daarin achter. Dat is een verificatie bestaande in een geregeld toezicht niet alleen op de uitgaven, maar vooral op de ontvangsten der Gemeente. Natuurlijk wordt daarop thans ook wel toegezien, doch niet systematisch. En nu wordt bedoeld een volkomen toezicht door etüjn dés-, kundige, die alle gegevens, daartoe noodig, ontvangt, verzamelt, verwerkt en toepast, wien in een woord die verificatie bij zonder tot taak is gesteld. Wij behoeven niet te zeggen, dat de heer Van der Vlies, «enerzijds als bekwaam accountant, anderzijds als reeds zoo vertrouwd met onze administratie, daarvoor do geschikte man zou zijn. Ongetwijfeld zou ook van zijn aanwezigheid de inrichting der financiëele Gemeente-administratie in het algemeen een gunstigen invloed ondervinden. Verder zou van de voorlichting van den heer Van der Vlies kunnen gebruik gemaakt worden in alle financiëele aangelegen heden, waarin dit gewenscht wordt, wat zeer zeker ook van belang is. t Den lieer Van der Vlies kon dan de titel gegeven worden van Gemeente-Accountant. Wanneer de Gemeente op die wijze ten volle op zijn werk kracht beslag legt de heer Van der Vlies zou dan zijn particuliere werk laten varen zou hem o.i. toekomen een aanvangstraktement van ƒ3000.—geleidelijk te verhoogen tot 3500.—. Van. dit aanvangstraktement is dan ten laste te brengen: van de Gasfabriek, als thans 850. Drinkwaterleiding, als thans 400 het Eleotriciteitsbedrijf, als thans 250.— Grondbedrijf 1000.— De voor dit laatste bedrijf thans uitgetrokken ƒ500.is met het oog op de omvangrijke taak, gelijk reeds in den aanhef dezes werd geconstateerd, veel te laag. De heer Van der Vlies blijft dan belast met het Secretariaat der Commissie. Ten laste van den algemeerren dienst blijft dan ƒ500.—. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor den heer M. van der Vlies, met ingang van 1 Januari a.s., te benoe men tot Gemeente-Accountant, op een aanvangstraktement van 3000— met uitzicht op geleidelijke verhooging tot 3500. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zullen dooi ons de noodige voorstellen worden gedaan tot. wijziging der onderschei dene verordeningen, die met het oog op de nieuwe functie wijziging zullen behoeven. Een credietaanvrage van f 11 000 voor de inrichting van het huis Nieuwstraat 26. J3, en W. zeggen in een schrijven aan den Raad: In Juni van liet vorig jaar werd door de Gemeente aange kocht het huis, Nieuwstraat no. 26, te voren bewoond door wijlen Dr. Vaillant. Het voorname motief was de verkrijging van een geschikt pand om de afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand wat dichter bij het Stadhuis te hebben. Verder zag men in den open grond met die welke verkre gen kan worden door afbraak van de in den aankoop begrepen panden aan het Oude Kerkhof een geschikt terrein voor den bouw der nieuwe M. U. L. O. school. Ten slotte meende men ook in het huis het kantoor van den Gemeente-ontvanger te kunnen overbrengen, waardoor in het raadhuis wat meer ruimte kan verkregen worden. De beoogde schoolbouw is reeds in uitvoering, doch door 1 den oorlog bleven de plannen met^hét huis nog onuitgevoerd. Iutusschen bewees het huis goede diensten voor verschillende doeleinden. De uitbetalingen der militaire vergoedingen had tot heden daarin plaats, de Belgische vluchtelingen werden er j eèn tijdlang in gehuisvest, het bureau van het Steuncomité later gecombineerd met het Levensmiddelenbureau is er nog steeds is gevestigd. 1 hans bestaat er geen reden om met de inrichting langer te wachten. In die gedachte werd, met machtiging van Uwen Raad, de huur van het huis, thans voor bureau van den Armenraad en woning van den bode van het Stadhuis gebezigd, opgezegd. Dit blijkt nu echter een weinig te vlug zijn.geweest, daar niet verwacht kan worden, dat, ook wanneer spoedig met het werk wordt begonnen, het huis voor April of Mei kan worden betrokken. Wij hebben derhalve een plan van inrichting laten opmaken, waarvan wij hierbij de teekening en de uitgewerkte begrooting aanbieden. Wellicht zal het bedrag van 11000.Uwe vergade ring hoog voorkomen, doch dan bedenke men, dat in het huis niet alleen de bureaux van de Afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand en van den Gemeente-ontvanger, doch ook dat van den Armenraad wordt ondergebracht. Verder, en dat achten wij een groot voordeel, zal het huis bevatten flinke vergaderlokalen, waaraan werkelijk behoefte bestaat. Nu heeft men alleen het lokaal boven de Beurs beschikbaar, terwijl bijv. de vergaderingen van de Schoolcommissie en van andere Commissies in het Stadhuis moeten worden gehouden, waar zij toch nipt op haar plaats zijn. De bode van het Stadhuis zal in het in te richten huis tevens zijn woning vinden, hetgeen met het oog op de vergaderingen in het huis te houden, van veel gemak zal zijn. In de f 11000.is verder een bedrag begrepen voor niet on belangrijke reparation, die aan het, dak moeten geschieden. De opzet is overigens zoo, dat, met weglating van hetgeen onnoodig is, in eens een behoorlijke inrichting wordt tot stand gebracht, hetgeen o.i. aanbeveling verdient. Anders zullen voor en na verbeteringen worden aangebracht, hetgeen in het eerst goedkooper mag zijn, maar op den duur veel kostbaarder uitkomt. Nog mogen wij er op wijzen, dat, wanneer het werk nu wordt ter hand genomen, het nog eenige werkverschaffing mede brengt; hetgeen mede in den tegenwoordigen tijd van belang is. Nog moeten wij er de aandacht op vestigen, dat bij over plaatsing van het Bureau bevolking en burgerlijke stand, het tegenwoordige gebouw vrijkomt en thans uitvoering kan worden gegeven aan liet reeds lang bestaande plan om den grond aldaar als bouwterrein uit te geven, waarvan een aanzienlijke opbrengst, gepaard gaande met een verfraaiing van het stads gedeelte aldaar, kan verwacht worden. Wij hebben het oog op het geheele terrein, waarop thans genoemd gebouw en de oude school met woning en tuin staan, met dat, thans als Tennisveld in gebruik. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor ons voor de inrichting van het huis voor bureaux, vergaderlokalen en conciërgewoning een crediet te verleenen van 11000. Hypothecaire credieten. B. en W. hebben onderstaand schrijven bij den Raad in gezonden In de vergadering van 17 Augustus 1915 besloot Uw Raad, met het oog op de tijdsomstandigheden, ons te machtigen onder zekere voorwaarden de Provinciale Crediet- en Spaarbank al hier, in de gelegenheid te stellen hypothecaire credieten te verleenen voor bouw in de Gemeente, door van haar a pari obligatiën te koopen, die, eveneens a pari, zouden worden teruggenomen bij aflossing op of van of na eindiging van zoo danig crediet. Ingevolge deze machtiging is hypotheek tot een bedrag van f 70000.toegezegd, wacht de toezegging van nog 32000. op de goedkeuring van plannen, die vermoedelijk dezer dagen zal kunnen worden verleend, is een aan vraag van f 23000. in behandeling, terwijl meerdere aanvragen verwacht worden. Wij spraken van „toezegging", daar de hypothecaire cre dieten krachtens het raadsbesluit eerst 'worden gegeven op voltooide panden. Door de toezegging kunnen nu de Bank en de bouwer bij het aangaan van een bouwcrediet tevens con tracteeren 'omtrent de omzetting daarvan in een hypothecair crediet, wanneer de panden zullen voltooid zijn. Op grond van de bovengedane mededeelingen stellen wij U voor het bedrag van 100000.te verhoogen. In overleg met de Bank geven wij in overweging het op ƒ225.000 te bepalen. Een ontwerp besluit gaat hierbij. fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5