Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ïouzxJ 10 De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 38ste Jaargang Dinsdag 28 December 1915. No. 11420 i*nn "M" lifi QTBreealoistii or ie polls vertelde voorwaarden. 50 cent per annonce mg van hoogstens 6 regels. QSSxkmLb bedekten. Buitenlandsdi Nieuws. Binnenland. Ünreaa: Boteretraat 50. Telef. 85- Postbus 38. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarbovèn 45 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bil dood ran II f) f) fi levenslang» f 9 f I 1 verlies van 1 Slluil gobeele 111 een hand, I E y U U invaliditeitI ft. U U voet of oogl B U IJ w i U il een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandscha Algemeen» Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam verlies van eiken ande ren vinger In het Vrijdag 31 December verschijnend num mer van ons blad bestaat gelegenheid tot plaat, sing van Nieuwjaarswenschen tegen den prijs van Advertentiën, bestemd voor dit nummer, worden dagelijks aangenomen aan ons bureauBoter- straat 50. KENNISGEYIN G. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; GezieD het verzoek van de N. V. Nederland- sche Distilleerderij en Flesschenfabriek, voorheen de firma Herman Jansen, om, onder intrekking van de haar bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Schiedam, resp. dd. 10 Mei 1910, 6 October 1910, 21 September 1911, 2 Juli 1914, 10 Juni 1915, en 1 Juli 1915, en bij Koninklijk be sluit van 8 Juli 1911, no 39 verleende vergunningen, Overwegende, dat het deskundig onderzoek met betrekking tot deze aanvraag nog niet geëindigd is Gelet op de Hinderwet Besluiten: de beslissing over genoemde aanvraag te ver dagen. Schiedam, 27 December 1915. Burgemeester en Wethouders voiocnotimd, De Secretaris, De Burgemeester, V SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET SERVISCHE FRONT. liet Montenegrij'nsche communiqué luidt: Onze troepen in het Sandsjak zetten het oflen- sief voort. Na hardnekkigen strijd, die den ganschen dag duurde, slaagden zij er in, ver scheidene dorpen te bezetten, die in handen van den vijand waren, o.a. Goedoesj, Doneve en Dobria. De Oostenrijkers leden zware verliezen Uit Wenen wordt gemeld, dat geen belangrijke gebeurtenissen plaats hadden. Te Bjelo Polje zijn tot op heden 4400 vuurwa penen als buit verzameld. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Van Russische zijde schrijft men.: Kolonel Sjoemski, de militaire medewerker van de Beurscourant, aan wiens gezag zeer veel waarde wordt gehecht, wijst er op, dat de winter dit jaar even streng is als ten tjjde van den tocht van Napoleon en dat de loop der zaken eveneens de zelfde is. Behalve op-de strenge vorst moet men letten op het feit, dat de Duitschers, aan de Dwina tot staan gebracht, van vrede spreken, evenals Napoleon, die, toen hy aan dezelfde rivier was, ook vredesonderhandelingen trachtte aanteknoopec. Kolonel Sjoemski zegt, dat de Duitschers reeds lang tot in de geringste bijzonderheden den tocht van Napoleon| in 1812 bestudeerden, alle fouten, door den grooten aanvoerder begaan, nagegaan hebben en tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij met behulp van de spoorwegen, telegraaf en andere, technische middelen van den tegenwoor- digen tyd, den veldtocht tot beter einde kunnen brengen dan de groote Corsicaan. Evenwel is uit de gebeurtenissen van dezen zomer gebleken, dat de Duitschers zelfs onder veel gunstiger omstandigheden niet meer dan 200 werst wisten vooruit te komen, en dit nog wel ten gevolge van den vooraf beraamden terugtocht der Russen. Wat zal de vijand wel de volgende lente en den zomer vermogen, wanneer hy over een afstand van 500 tot 700 werst moest operee- ren en onze weerstand natuurlijk grooter zal zijn geworden na de rust vaD den winter en de krach tige voorbereiding. Het spreekt vanzelf, dat de Duitschers dezen afstand niet zullen kunnen af leggen. Maar elke militair weet, dat enkel bezet ting van vijandelijk gebied, zonder dat den vijand gevoelige slagen zijn toegebracht, niet van strate gische beteekenis is en geen beslissend succes op levert, zooals de Duitschers elders hebben behaald. Dit alles doet gelooven, dat de Duitschers het doeliooze en ijdele van hun operaties aan dit front zeer goed inzien en daarom zullen trachten tot onderhandelingen te geraken op het oogenblik, waarop hun de strategische positie daartoe gun stig schijnt. AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Duitsthe Hoofdkwartier dec-It mede: De kuil, door het springen van een Fransche mjjn voor onze stelling ten Noord-Oosten van Neuville ontstaan, is dool- ons bezet. De vijaBd liet ook een mijn springen op de Combes-hoogte welke echter slechts geringe schade aanrichtte. Overigens hadden geen belangrijke gebeurtenissen plaats. Uit Parijs wordt officieel gemeld: De vijand heeft gisteren een mijn doen springen tegenover onze linie ten Zuiden van de Hohenzol. lern-redoute. Wij hebben stellingen ingenomen en versterkt bij den rand van den door de ont ploffing geslagen kuil. Onze artillerie bombardeerde met goed gevolg de vijandelijke loopgraven ten Zuiden van den spoorweg RijsselArmentièré?. De vijand ant woordde krachtig, maar richtte weinig schade aan. Elders heerschte slechts de gewone artillerie- bedrijvigheid. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld De Italiaansche artillerie heeft het zuidelyk deel van het Tiroolsche- front gisteren weer fel beschoten. In een gevecht op de hoogten ten Oosten van het Etschdal heeft de vijand 200 man aan dooden en gewonden verloren. Op het Isonzofront hier en daar op zichzelf staand 1 artilleriegevechten Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Wij hebben de vijandelijke stellingen bij Cologua beschoten en er ontploffingen en brand veroor zaakt. Een aanvalspoging van den vijand op den Monte dei Sei Busi is afgeslagen. - IN EGYPTE Uit Constantino-pel word; gemeld: Soldaten van den sjeik der Senussi zetten in verscheidene collonnes hun aanvallen tegen de Engelscben in Egypte met succes voort. De streek van Siwa is volkomen van Eogelsehen gezuiverd. De colonne, die langs de kust voortrukt, viel de plaats Matruh, 240 K.M. ten Oosten van Solum aan. In den strijd werden de commandant en 300 Engelsche soldaten gedood. De rest van den vijand vluchtte naar het Oosten. De Mohammedanen maaken bij Solum en Ma truh twee stukken veldgeschut, een hoeveelheid artillerie munitie, .tien automobielen, waaronder "drie gepantserde, en een menigte oorlogsmateriaal buit. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Uit Londen wordt gemeld - Het Engelsche stoomschip »Hadley« is in den grond geboord. De bemanning is gered. Het Fransche stoomschip sVille de la Ciotat« is in deD ochtend van den 24en tot zinken ge bracht. Een gedeelte van de bemanning en van de passagiers is gered door het stoomschip »Me- roc". Tachtig personen van de equipage en pas sagiers zijn omgekomen. Het Engelsche stoomschip »Yeddo« uit Glas gow is tot zinken gebracht. De bemanniDg is gered. Ook het Engelsche stoomschip »Cottingham' is tot zinken gebracht; zeven mannen zijn gered, terwijl van de sMinistre Beernart" welk schip eveneens tot zinken is gebracht, zeven mannen gered zijn. De Amerikaansche consul te Port Said beves tigt, dat de »Yasakumaru« tot zinken is gebracht zonder waarschuwing en zonder dat er een poging tot redding werd gedaan. ALLERLEI NIEUWS. Naar »Berlingske Tidende® uit Stockholm verneemt is gisternacht de telegrafische gemeen schap tusschen Rusland en Zweden hersteld, na sedert den 4en dezer te zijn gestaakt. De oorzaak van de afbreking is nog steeds onbekend. Te St. Petersburg wachten meer dan 2000 telegrammen op verzending. Volgens officieele rapporten bedragen de totale verliezen aan v§e en' paarden in Oost- Pruisen door den inval der Russen 135.000 piarden, 250.000 runderen, 200.000 varkens, 50 000 schapen, 10.000 geiten, 600.000 hoenders en 50000 ganzen. Te ReaHjjn stal de teintoonstc-lluigi van 001*' kigisbuit ioip- 8 Januari in de 'gebouwen van den Dierentuin geopend worden. Eir zullen te zien zijn kanonnen, Voertuigen, handwapens, muni tie, uniformen, vliegtuigen, drukwerken en ah fcceldingen. j Nederlandsche paketpost. Men meldt, dat te Falmouth van de »Nieuw- Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn behalve de geheele mail ook de paketpost door de Engel sche autoriteiten van boord is gehaald. Beperking der bloemvoorraden. Naar caen verneemt, is door het Rijksgraan- buresu aan de meelfabrieken verzocht, om tarwe bloem en tarwemeel in het vervolg alleen af te leveren, wanneer de kooper een verklaring over legt van den burgemeester zijner woonplaats waaruit blijkt, dat de levering noodig is wegens onvoldoende voorraad. Ontbreekt die verklaring, dan mag de order niet worden uitgevoerd. Mond. en klauwzeer-bestrjjding. Naar verluidt, is weldra de indiening te ver wachten van een wetsontwerp inzake bestrijding van het mond- en klauwzeer. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Indienststelling Landstorm 1912. De landstormplichtigen der Jaarklasse 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met J, zullen worden in dienstgesteld in de provincie Drenthe op Donderdag 3 Fe bruari 1916 en in alle overige provinciën op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari 1916. B. Th. H. Sckaapveld. f Te Amsterdam is Vrijdagavond overleden de heer B. Th. M. Schaapveid, secretaris van het liefdewerk »Oud Papiera in den ouderdom van 53 jaar. De overledene, die veel voor de katho lieke zaak heeft gedaan was door Z. H. den Paus begiftigd met het Eerekruis Pro Ecclesia et Pon- tifiee. Meelpryzen. Naar wij vernemen zal de Regeering met het oog op de aanhoudende stijging van den tarwe- prijs binnen korten tijd moeten overgaan tot eenige verhoogiDg van de bloem- en meelprijzen. De huidenkwestie. Zooals wij reeds gemeld hebben, hebben de beide Huidenclubs te Amsterdam en te Rotterdam aan den Ned. Bond van Lederfabrikanten 100.000 huiden verkocht tegen een gemiddelden prijs van 44 cent per pond. Het »Hbld.« verneemt nader, dat het totstand komen van deze transactie slechts mogelijk is geweest, doordat de N.O.T. hare bemiddeling beeft verleend. De lederfabrikanten nl. wilden in geen geval meer betalen dan een gemiddelden prijs van 43 cent. Dit was de uiterste concessie, waartoe zij bereid waren. De huidenclubs weigerden ech ter nadat zy bun oorspronkelijke eischen aan zienlijk hadden verminderd met beslistheid voor minder dan 44 cent te verkoopen. Ook nadat minister Posthuma zelf tusschenbeide was geko men, bleven partijen op dit standpunt staan. Toen aldus de met veel moeite voorbereide onderhan delingen dreigden te mislukken, kwam de N.O.T. tüssshen beiden en besloot het verschil van f 60.000 tusschen verkoopers en koopers 1 cent per pond op 100.000 huiden van ongeveer 60 pond bij te leggen. Het blad meldt verder nog dat het in de be doeling ligt, deze f60.000 te doen betalen door de importeurs van Amenkaansch leer, zoodra de import weder zal worden toegelaten. Zilverbons. De minister van financiën brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons, waarop de handteekening van den minister Bert- ling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er derhalve met Dadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelyk nadeel, noodig is de zooeven bedoelde zilverbons vóór of uiterlijk op 31 December 1915 in te wis selen. Dit geldt dus niet voor de nieuwe zilver bons van f2.50 met de handteekening van den minister Treub. Deze blijven gangbaar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg No. 3) De bons kunnen ook per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. (Stct.) Tweede Kamer. Nu, als gevolg van de buitengewone omstan digheden, de periode van economische moeilijk heden voor ons land nog steeds aanhoudt en de duur van die periode geheel zeker is, komt het den minister van binnenlandsche zaken wensche- lijk voor de bijzondere maatregelen, bij wet van 3d Januari 1915 genomen, althans voorloopig nog te bestendigen. Derhalve is een wetsontwerp ingediend van dezelfde strekking als genoemde wet, zoodat de bestaande kiezerslijsten zullen gelden tol 15 Me 1917. Als nieuwe bepaling is bij dit wetsontwerp gevoegd, dat, wanneer een gemeente in kiesdis tricten is verdeeld, dan de kiezers, die blijken op den len Februari 1916, binnen de gemeente hun woning te hebben in een ander kiesdistrict dan datgene, waartoe zij op den 15en Mei 1914 be-t hoorden, geacht worden te behooren tot het kies district, waarin op eerstvermelden datum hun woniDg gelegen is. Mais. In een Vrijdag in Den Haag gehouden confe rentie heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, aan deqgraanhandel meegedeeld, dat al de te Rotterdam aanwezige mais naar de regeering moet overgaan, tegen f 215 per 2000 kilogram. De mais- distnbutie zal door de regeering gehouden wor den. De vrije invoer van mais zal niet meer plaats hebben; er wordt nu uitsluitend regeerings- mais iügevoerd. Naar aanleiding van de inbeslagneming van mais door de regeering hebben gisteren, naar het »Hbld." meldt, belanghebbenden vergaderd. Besloten werd een schrijven te verzenden, waarin wordt uiteengezet lo. dat de prijs van f215, welke door de re geering betaald wordt, te laag is 2o. dat de mais, welke in beslag is genomen, bestaat uit verschillende soorten en dat het niet aangaat daarvoor eenzelfden prijs te vergoeden 3o. dat van de in beslag genomen mais reeds verschillende partijen verkocht waren. Het blad meldt nog, dat de inbeslagneming geschied is om den geregelden aanvoer van mais beter te verzekeren dan tot dusver het geval was. Wanneer veortaan de mais door de Nederland sche regeering wordt verkocht en aan haar adres verzonden, zal het mogelijk zijn, dat de plaats van bestemming bereikt wordt zonder de moeilijk heden die thans voortdurend waren te vreezen. Deze moeilijkheden, voornamelijk het oponthoud, zouden het mogelijk maken dat door tijdelijke schaarschte een aanzienlijke prijsverhooging in ons land ontstaat. En dus om den geregelden aanvoer te verzekeren, en om te ontkomen aan een prijs opdrijving, welke het gevolg zou zyn van ongere- gelden aanvoer, is deze maatregel toegepast. Oproep yan non-combattanten. De oproep dd. 22 September 1915 tot de land- genooten, non-combattanten, om zich in tijd van gevaar kosteloos ter beschikking te stellen van de regeering, heeft tot resultaat gehsd, dat 496 op gaven bij de commissie zyn ingekomen, w.o. die V Ül'ilUB baar eene nieuwe vergunning te verleenen voor het oprichten van een glasfabriek, distilleerderij, kistentnakerij, mandenmakerij, smederij en zagenj in het pand staande aan den Noord vestsiugel 37, kadaster Sectie H. nos. 754, 756, 757, 759, 760 en 761, gedreven door diverse stoommachines van te zamen 250 P.K. en een gasmotor van 7 P.K.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1