Dagblad mor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 110110 De Oorlog. den Balkan. Op Gratis Ongevallenverzekering 41 [jOf] 38ste Jaar^&iig. Woensdag 29 December 1915. No. 11421 m O7er8eitoissti2 op ie polis yemelde voorwaarden. g jj |j y Dit nummer Maden. bestaat uit twee Qffldeelc berichten. Buiteniandsch iNieuws. MT 50 cent per annonce "Tpjf van hoogstens 6 regels. Kuras»Boterstxmt 50. Teïef. 85- - Postöus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familie berichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct, p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering MUmmmmWm levenslange geheele invaliditeit word! gewaarborgd door verlies van een hand,, voet of oog HoOandsche Algemeone eraekeringshank. «jj verlies VS® een duim gevestigd te Schiedam f60 H tl 5 hg verlies van eiken ande ren vinger In het Vrijdag 31 December verschijnend num mer van ons blad bestaat gelegenheid tot plaat, sing van Nieuwjaarswenschen tegen den prijs van Advertentiën, bestemd voor dit nummer, worden dagelijks aangenomen aan ons bureau: Boter- straat 50. GASFABRIEK, DRINK W ATE BLEI HING EN ELECTRlCITEITSBEDRIJF DER GEMEENTE SCHIEDAM Vanaf 3 Januari a.s. is kantoor geopend van 84 uur v.m. tot 6 uur n.m. 's Zaterdags tot 5 uur n.m. GASFABRIEK DER GEMEENTE SCHIEDAM. Vanaf 3 Januari a.s. 8* uur v.m. tot 12| uur n.m. 1 wordt Cokes verkocht van D.m. en van 2 uur tot 4 De Directeur. De Burgemeesteryan Schiedam, maakt bekend dat de attestatiën de vita zoowel voor Nederlandsche als voor koloniale pensioenen, zullen worden afgegeven aan de afdeeling Bevol king, Schoolstraat 12, op eiken werkdag des voormiddag van 84114 en des namiddags van 12£4| uur. Schiedam, 29 December 1915. De Burgemeester voornoemd, JM. L. HONNERLAGE GRETË. POLITIE. Te Schiedam kan geplaatst worden een agent van politie 2e klasse, voorloopig voor een proef tijd van één jaar, op een jaarwedde van f650. uniform en 12.per jaar voor schoeisel. Na drie jaar dienst kan de wedde worden ver hoogd met f25.— en na zes jaren dienst kan be noeming volgen tot agent van politie le klasse, op eene jaarwedde van f 700.met verhooging na drie en zes jaren dienst als zoodanig telkens met f50Zij die in het bezit zijn van het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Pol. Bond, waarvoor een toelage van f30per jaar wordt verleend, genieten bij overigens gelijke ge schiktheid de voorkeur. Sollicitanten, niet ouder dan 30 jaren, met flinke gestalte en flink voorkomen, moeien zich, op een der werkdagen, tusschen 1 en 2 uur 's na middags in persoon met een eigenhandig geschre ven verzoekschrift en hunne papieren aanmelden bij den Commissaris van Politie te Schiedam. Op brieven wordt geen acht geslagen. Griekenland en de Entente. 1 Het «Berl. Tagebl." ontleent aan de «Petit Journal" de mededeeling van den bijzonderen cor respondent te Athene, volgens welken de Griek- sche regeering den toevoer van levensmiddelen nar Saloniki zou hebben verboden. Het «Petit Journal" betreurt dezen maatregel, welke de bur gerlijke bevolking en de soldaten bernoelijkt en bewjjs oplevert, dat de moeilijkheden, welke de verbondenen voortdurend van het Grieksche be stuur ondervinden, nog niet zijn weggeruimd. Bulgaarsche troepen in Griekenland? De «Lokal Anzeiger" ontleent aan de officieuze sNarooni Prawa" te Sofia het bericht dat de Grieksche regeering door haar gezant te Sofia aan de Bulgaarsche regeering deed kennis geven? geen bezwaar meer te hebben tegen het betreden van Grieksch grondgebied door Bulgaarsche troe pen indien voor de belangen der operation zulks onvermijdelijk en noodzakelijk is. Radoslawof aan vaardde de mededeeling onder dankbetuiging en legde er den nadruk op, dat de verschijning van Buigaarsche troepen op Grieksch grondgebied de Grieksche belangen niet zouden schaden, doch integendeel die belangen zouden beschermen. Een bevestiging van dit bericht is te Berlijn nog niet aanwezig. Van Fransche zijde acht men een dergelijke toezegging van Griekenland onmogelijk. De Grieksche diplomatie, die sedert 14 dagen haar pogingen te Berlijn en te Sofia verdubbelt ten einde een Bulgaarschen inval te voorkomen, legt eenige teleurstelling aan den dag, schrijti de Petit Parisien". Zij rekende er op, dat de Centrale mogendheden bij de regeenng te Sofia tusschenbeide zouden komen, ten einde Grieken land een vernederende of liever een grievende be- leediging te besparen. Constantijn I zou er des te meer op gesteld zijn, de invasie zijn vijanden van 1913 te voorkomen, daar volk siddert bij de gedachte aan dezen inval, en daar de verkiezingen van 19 December noch voor Skouloudts, noch voor de regeering een succes zijn geweest. De Koning meende blijkbaar dat Wilhelm II het op prijs zou stellen, dat hijt Constantijn, geen partij voor de Entente had ge kozen. Hij hoopte slechts op den keizer om de Bulgaren buiten de grenzen te houden, want hij kent de geweldige begeerte dezer laatsten. Al deze stappen te Berlijn zijn echter vruchte loos gebleven hij heeft geen enkele stellige toe zegging verkregen en men begrijpt ook trouwens wel, dat Duitschland weigert, waarborgen te ver- leenenwel verre van het Bulgaarsche offensief in de riehtiDg van Saloniki tot staan te brengen, schijnt Duitschland het aan te moedigen en te verhaasten. De plechtige intrede van tsaar Ferdinand I in Monastir beteekeut ook al weinig goeds voor het cabinet te Athene. Als deze hoofdstad moest ophouden Servisch te zijn, zou het wenschen, dat zij Gjrietsch werd in ieder geval zou het een overgave van de stad aan den vijand van den tweeden Balkanoorlog als een ramp beschouwen- Het had zich gevleid met de hoop, dat alleen de Duitschers de stad zouden bezetten, en nu instal- leeren de Bulgaren er zich met veel omslag De Grieksche regeering vraagt zich thans af, welke haar positie zal zijn op den dag, waarop het leger van Ferdinand I Daar Saloniki zal op rukken. Zij weet thans nog niet of zij in staat zal zijn, de rechtmatige gevoeligheid der Grieken te sussen, die zich hun nationale waardigheid en in hun territoriale rechten te kort gedaan achten. Het uur nadert waarop Griekenland zal moeten kiezen tusschen het aannemen van een krachtige, vastberaden houding of het plegen van zelfmoord. Dit is de conclusie, waartoe Jean Herbette komt ia een artikel 111 de «Echo de Paris", waarin hij het resultaat van de Grieksche verkiezingen en den toestand aao de Grieksch-Servische grens be spreekt. Reeds zijn aldus gaat hij dan voort Bulgaarsche benden, die beproefden de Adria- tische Zee te bereiken, in botsing geweest met Grieksche soldaten bij Pogradetz, op den Weste lijken oever van het Ochrida-meer. Reeds slaan de Grieksche autor teiten met ernstige bezorgd heid de opwinhing or der Mohammedanen gade en hebben zij zich verplicht gezien de garnizoenen te verstei ken. Geen enkel Europeesch verdrag heeft bovendien aan Griekenland Noord-Epirus, dat de Bulgaren nog steeds Zuid-Albanië noemen, toegewezen. In deze streek worden de Grieksche belangen zelfs Diet eens beschermd door de belofte v«n tsaar Ferdinand door het telegram, dat hij voor de invasie van Servië aan koning Constantijn zond en waarin hij verzekerde geen vijnndelijke plannen te koesteren tegen hetgeen aan de Grie ken toebehoorde. De «Frankfurter Zeitung" bevatte kort geleden wel een artikel, waarin verklaard en beloofd werd, dat Griekenland geen nadeelige gevolgen zou on dervinden van den précairen toestand, waarin het verkeerd, maar als straks de Bulgaren in Grieksch Macedonië komen, zoogenaamd om de geallieerden te verdrijven, zal wel blijken, wat deze belofte waard is. «Lafheid is geen waarborg voor den vrede"? heeft president Roosevelt eenmaal gezegd. De nieuwe Grieksche Kamer zal in haar eerste zitting gelegenheid hebben om over dit axioma te denken. Maar wellicht is het dan reeds te laat. De officieel ei oommuniqu e's. Uit Parijs wordt gemeld: De Bulgaren versterken zich zoowel aan de Grieksche als aan de Roemeensche greDs. De Bulgaarsche miuister Tontsjef heeft in een inter view gezegd, dat het Bulgaarsche leger bevel beeft de Grieksche grens niet te overschrijden. Volgens de Bulgaarsche bladen heeft Radosla- wof, de minister-president, aan Dimitrof, een afgevaardigde van de agrarische partij, gezegd, dat de oorlog als afgeloopen kon worden be schouwd. Het Bulgaarsche leger zal zich voortaan beperken tot het bewaren van de stellingen, die het aan de Grieksch-Bulgaarsche grens heelt verworven. In Albanië. De «Tempst verneemt, dat de Bulgaarsche troepen, die van Monastir in oostelijke richting Oprukten, bij Elbassan op Servische troepen stie ten. Dezen, die goed van munitie en levensmid delen voorzien waren, weerden zich dapper de strijd duurt reeds twee dagen voort. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: De correspondent van het «Journal" te St. Pe tersburg, meldt dat de Duitschers reusachtige versterkingen op het geheele front aanleggen. Zoo wel Russische verkenners als vluchtelingen zeggen dat het geheele land tusschen Wilna en Duna- burg is bedekt met verschansingen. BovendieD versterken de Duitschers, als maatregel van voor zorg, de geheele Boeg-linie. Drie rijen loopgraven zijn reeds evenwijdig aan de rivier aangelegd, me1 hier en daar betonvloeren voor het zware geschut. De geheele bevolking is opgecommandeerd om deze werken te helpen aanleggen. Alle dorpen? die de artillerie het gezicht konden benemen, zijn met den grond gelijk gemaakt. De vijand geeft zich alle mogelijke moeite om de overmacht van oorlogsmaterieel, waarvan hij bij het begin van den oorlog zooveel voordeel heeft gehad, te be houden. Het aantal machinegeweren is bij de Duitschers buitengewoon groot, en bovendien worden hoe langer hoe meer troepen met auto matische geweren uitgerust. Nadeau zegt ten slotte, dat de hoedanigheid der Duitscbe troepen vergeleken by een jaar geleden, moge zijn verminderd, die der Oostenrijksche troe pen is eerder beter dan bij 't begin van den oorlog. Zij geven zich veel minder over dan vroeger. Evenwel trekken de Oostenrijkers in de streek van Tsartorisk terug naar het Westen en zij slagen er in Galicië niet in vooruit te komen. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Aan de Berezina, alsmede ten Noord Westen van Tsartorysk en bij Berestiary, werden aan vallen van Russische verkennings afdeelingen af- AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: Aan het Westelijk front was het artilleriege vecht zeer hevig in de streek van den Hartmanns- weilerkopf. De Duitschers beproefden hun loop graven bij Rehfelsen te verlaten, doch deze poging werd door ons vuur verijdeld. Het Duitsche hoofdkwartier deel't mede: Door het vuur van een vijandelijke'monitor werden te Westende drie inwoners, onder wie twee vrouwen gedood. Aan het front ontwikkelde zich van tijd tot tijd levendige artillerie-, handgranaten- en mijnge- vechten. Bij den Hirzstein had hedenmorgen vroeg een aanval der Franschen plaats. Nadere berichten hierover zijn nog niet ontvangen. Het station te Soissons, waar een druk trein verkeer werd bemerkt, werd door onze artillerie beschoten. De Franschen plaatsten eenigen tijd geleden op een in de onmiddellijke nabijheid van het station gelegen hospitaal een Roode Kruisvlag, blijkbaar met bet doel het station te beschermen. Dat het hospitaal door een verdwaalde granaat getroffen is, is, gezien de nabijheid van het station, niet uitgesloten. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. De Italiaansche generale staf deelt mede: Wij hebben op bet geheele front onze verster- kingsarbe d voortgezet, die de vijand herhaaldelijk heeft trachten te belemmeren door zjjn vuur en het werpen van groote bommen met verstikkende en traan ver wekkende gassen. GEVECHTEN OP GALIPOLI. Uit Gonstantinopel word, gemeld: Een kruiser wierp eenige bommen op de door den vjjand verlaten stellingen bij Anaforta en Ari Burnu, en trok zich daarop weder terug. Bij Sedd ul Bahr wierp de vijaodelyke artillerie een groot aantal granaten op onzen rechtervleu gel, en richtte een onophoudelijk vuur met mi trailleurs, bommen en lardtorpedo's op onzen Imkervleugel. Onze artillerie antwoordde, bracht de vijandelijke artillerie tot zwijgen en vernielde een deel der -jjandelijke loopgraven. Op 25 December wierpen vijandelijke vliegers zonder succes en zonder schade aan te richten bommen in de omstreken van Galatakeni. Van een op de kust bij Bujuk-Kemihli gestrand vijandelijk transportschip hebben wij de bruikbare voorwepen weggehaald. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. Men schrijtt aan de «Köiu. Zig. Voor de Eogelsche geldpolitiek is het in den grond boren van het mailschip «Jasaka Maroec, in de Middellacidsche Zee, een slag die zal gevoeld worden. De Japansche financieele autoriteiten hadden in September besloten, van de groote deposito's, die Japan in Londen heeft, 24 millioen gulden aan goud te laten terugkomen, al was aan het transport veel risico verbonden en al was het voor den Engelschen bondgenoot wat lastig. Japan bad het geld echter noodig voor zijn transacties met de Ver. Staten. Met het oog op het duikboo tengevaar, werd de zending over verscheiden mailbooten verdeeld. Een daarvan is dus gezonken. Niet alleen moeten de Britsche verzekeraars voor dit verlies opkomen, de Bank van Engeland moet deze millioenen in goud nogmaals opbrengen. Maar vooral zal een al vroeger genomen besluit van de Japansche regeering om wegens het ge vaar dat de verbinding met Londen oplevert, voor alle Japansche leveranties aan de entente betaling te vragen in New York of in Tokio instede van, zooals vroeger, in Londen voortaan des te stipter worden toegepast. Ons torpedoscbot beeft het Londensche zakenleven op zijn kwetsbaarste plek getroffen. Men seint uit'Malta: 90S passagiers en leden de' bemanning' van de „Vilie de la Ciotat" zijn gered. Tachtig zijn om bet leven gekomen, Het Eogelsche stoomschip „Van Stiium" is tot inken gebracht. De bemanning is gered. i De Zweedsche stoomboot ,Nere«ïs" is den 25en December tot zinken gebracht. De bemanning is gered, na twee dagen in de bc-ffen te hebben rondgezwalkt. j ALLERLEI NIEUWS. De Engelsche trawler „Cameo" is Vrijdag op de bust van Aberdeenshire vergaan. Alle 12 opvarenden zijn omgekomen. Blijkens de Engelsche verlieslijden van 19 en 20 December zijn 42 officieren gesneuveld, 101 gewond,' 4 vermist. Bovendien worden 664 iftansühappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gesneuveld, 2 ge wond en 1 vermist. Op het eiland Asinara zijn 10,000 Oioslon- rijksche krijgsgevangenen aangekomen, die de Serviërs aan de Italianen hebben uitgeleverd. Eerlang zullen nog 20,000 volgen. CHINA. De revolutionaire leiders beginnen zich naar aanleiding van de uitroeping van Joeansjikai duchtig te weren. Een revolutionair leider uit Japan heeft in een persgesprek gezegd, er op te rekenen dat de mili taire gouverneurs behalve die van Yunnan zich bij den opstand, waartoe 14 dagen geleden definitief is besloten, zullen aansluiten. Dezelfde revolutionair heeft een paar dagen voor de uit roeping der monarchie door Joeansjikai werd vei - wacht, voorspeld dat nun zich algemeen tepen Joeansjikai zou verklaren. De militaire gouverneur van YuDnan heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj Yunnan on-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1