Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ,«.,2™. finn f en "™r ik TWEEDE BLAD. WRAAK 38ste Jaargang. Gratis Ongevallenverzekering f 1fj 0 f] Woensdag 29 December 1915 No. 11421. oFereeBütomsti£ op Se polis femelde Foor? aarden. I f y y y finmenlan d. F E U I L L E T O N. tfemengd Nieuws. Bureau: Boïorstraat 60. Telef. 86- Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën naai plaatsen wordt 2 maal Ad ver t e n t i n 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 ma berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange getaeele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de een band, jj 1 1111 dood voet of oogi U y HoDandsche Algemenne Verzekeringsbank van een duim; gevestigd te Schiedam verlies van eiken ande ren vinger Stoomtrambotsingen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van de Velde, heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van waterstaat gericht: Zooals bekend (Memerie van Antwoord hoofd stek IX van de staatsbegrooting voor 1916 pag 30) zyn plannen in overweging om de lijn den Haag Voorburg Leiden te electrificeeren en is daartoe de medewerking noodig van den minister van waterstaat. Zou de minister van waterstaat niet van deze omstandigheid een gepast gebruik kunnen maken door reeds nu aan de Mij. tot Exploitatie van Tramwegen een betere seininrichtmg voor te schrijven of door het uitvaardigen van nieuwe strengere wettelijke voorschiften herhaling van de ernstige ongevallen als op de lijn den Haag Voorburg—Leiden reeds tweemaal plaats vonden» voor het vervolg voor zoover van hem afhangt te voorkomen Is de minister bereid de Kamer te zijner tijd Volledig in te lichten omtrent het door hem ver richte, naar aanleiding van de op II. Zondagavond te Voorburg voorgekomen trambotsing 1 Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet de heeren De Geer, Koster, Kooien, Schaper en Rink. De gezant bij het Vaticaan. De tijdelijk en buitengewoon gezant bij het Vaticaan, jhr, mr. O. F. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, is gistermiddag met den trein van 1 uur 2 min., waarin een gedeelte voor hem was gereserveerd, uit Nijmegen naar zijn post uitgeleide gedaan door een breede schare afgevaardigden van Katholieke corporaties te Nijmegen, vrienden en belangstellenden. Mevr. Van Nispen werd een bouquet aangeboden. Jhr. Van Nispen logeerde gisternacht in Keulen om vandaar de reis naar Rome via Bazel en en Milaan voort te zetten. Ambulance voor Duitschland en Oostenrijk. De Nederl. ambulance voor Duitschland en Oostenrijk onder leiding van prof. Lantz is gister ochtend te 8 uur van het Centraalstation te Amsterdam vertrokken, om hare bestemming Gleiwitz in Silezië te bereiken. Overgang naar de Landweer. De Minister van Oorlog heeft het volgend schrijven aaD de Burgemeesters toegezonden Een ontwerp van wet is ingediend tot verdere verlenging van den dienst bij de militie en een ander ontwerp tot verdere verlenging van den landweerdienst. 136) Toen trok hij haar tot zich en met zijn gelaat bijna tegen het hare, zeidc hij tot haar op een toon, waarin men ook toorn en be dreigingen kón opmerken: Rose, gij hebt mij altijd verfoeid. In uw handen zou ik zacht geweest zijn als was, dat een liefhebbendiei vrouw naar haar eigen goeddunken kon kneden. Gij hadt van mij kunnen maken wat gij wij de t. Sinds den tijd dat ik u heb zien opgroeien, heb ik tot mij- zelvo gezegd, dat het mijn zaligheid zou zijn de eer te verdienen, uw bestaan aan het mijne te mogen verbinden. Parijs verschrikte mij met de gevonens van eerzucht en het VorltUiö^'fi naar fortuin dat het opwekt; met de behoefte aan geld. die het schept' met de lusten Van weelde en allerlei hartstóchten,, die het in de zielen stort en die er opschieten als het zaad m vruchtbare aarde. .Wanneer ik naar Lam- baile terugkeerde, dan was bet in de hoop U te veroveren, u minder hooghartig te zul- ie.i vinden, u te overtuigen van mijn weide Evenwel zuilen volgens eerstbedoeld ontwerp jn de verlenging niet deelen de inge.'ijtden bij de militie van de lichting 1907, de oudere lichtin gen, behoorende tot d infanterie, de wielrijders de vesting artillerie, de pontonniers, de genie troepen, de hospitaalsoldaten en de administratie troepen. Deze ingeiijfden gaan derhalve, voor zoover zij voor of op 31 December 19i5 den voor hen in normale tijdsomstandigheden geldenden militiediensttijd ten volle hebben volbracht, op 1 Januari 1916 naar de Landweer over. In verband hiermede heb ik de eer U te ver zoeken, om zoo spoedig mogelijk zorg te dragen voor de verrichtingen, voorgeschreven in de paragrafen 3, 7, 10, 12, 2de lid, en 13 der Land weerinstructie 1, voor zoover u bij die verrich tingen betrokken zijt. U gelieve reeds nu maatregelen fe nemen, welke er toe kunnen leiden, dat ten aanzien van hen» die op 1 Januari 1916 Daar de Landweer over gaan, de inschrijving in het verlofgangersregister van de Landweer op dien datum tot stand komt. Tusschen 1 en 7 Januari 1916 behoort U de groot-verlofgangers die op den eersten dier maand naar ée Landweer zijn overgegaan, te wijzen op dien overgang en op de verplichtingen, welke daaruit voor hen ingevolge art. 24 der Land- weerwet voortvloeien. Ter zake is van toepassing het bepaalde in paragraaf 12, 3de lid, laatsten volzin. Aan de militaire autoriteiten wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk o.a. voor de in de paragrafen 3, 7, 10 en 13 der Landweerinstructie 1 voorge schreven verrichtingen zorg te dragen, voor zoover zij daarbij betrokken zijn. Bjjtyds de plaat gepoest In het Voorloopig Verslag, Hoofdstuk X, was gezegd, dat een cursus in tuinbouwkunde geen subsidie zou hebben gekregen, omdat bij gehou den werd in een R. K. Patronaatsgebouw. Mr. Aalberse besprak het bijna ongeloofeiijke feit in de Kamer. Het gold Voorburg. De afgevaardigde noemde met name als in deze zaak betrokken den Rijks tuinbouwleeraar Claas- sen. De Minister zegde een onderzoek toe. Maar nu lezen wij in de »St.-Ct." Bij Kon besluit is aan den Rijkstuinbouw- leeraar C. H. Claassen, te Boskoop, op diens ver zoek, met 16 Januari 1916 eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. c Is jammer, dat 't eervol ontslag werd ver leend vooral eer het geval onderzocht is. Wij hoopen echter, dat het onderzoek toch zal door gaan, want in het vervolg blijkt de zaak juist, moet zoo iets onmogelijk zjjn. (Tijd.) schoolopzienerschap vacant is door den dood van den heer Roodenburch geenerlei bezwaar tegen een Katholiek districtsschoolopziener zal rijzen. Zondert men Noord-Brabant en Limburg uit ook daar is de een of andere shalfsleetsche", zoo als de Roermondsche titularis, aan wien wij de ergerlijke Maasbenoeming te Venlo danken dan ziet het er in Neiierland aldus uit Districtsschoolopzieners niet-Kath. Katholieken Gelderland 3 0 Zuid-Holland 4 0 Noord-Holland 3 0 Zeeland 2 0 Utrecht 1 0 Friesland 2 0 Overijsel 2 0 Groningen 2 0 Drente 1 0 20 0 Met recht en rede mogen wij dus voor Haar lem een Katholieken districtsschoolopziener ver wachten. Het district Haarlem omvat de arrondissemen ten Beverwijk, Haar lem, Haarlemmermeer, Pu merend en Zaandam. (Tyd). Mijn ontploft. Door den stoomtrawler aAcacian; zijn gister te IJmuiden binnengebracht acht opvarenden van de IJmuider stoomtrawler »Erin«. De »Erin« heeft gisteren boven Borkum een mijn in het net opgehaald welke op het voorschip ontplofte, waarbij drie personen werden gedood. De andere opvarenden werden door een sloep van de »Acacia« gered van hen zijn de schipper v. d. Steen en de stuurman zwaar ge wond, de overigen zijn met den schrik vrijge- bleven. De »Erin« is drijvende achtergelaten en zal waarschijnlijk door een anderen trawler wor den binnengesleept. Duitseh vlieger gevlucht. Men meld1 uit Bergen aan de »Tel.« Maandagavond half acht bleek wederom een Duitseh vlieger, die steeds over veel geld be schikte en om 7 uur nog gezien was, gevlucht. Op zeven meter afstand van de wacht werd een gat in de afscheiding gevonden. De wacht, een vader van een gezin, werd direct gestraft met intrekking van verlot en trok zich dit zoo aan» dat hjj twee uur in een zenuwtoeval bleef. Hij beweerde, dat de gevluchte niet door de afscheiding gevlucht is. Vluchten is dus nog steeds mogelijk, hoewel Een hoopgevende benoeming ca de laatste gevallen met de beide officieren het Dezer dagen berichtten wij, dat benoemd is commando aan een groot-msjoor opgedragen, de tot schoolopziener in het arrondissement Amster- wacht versterkt, de verlichting verbeterd en de dam VII, de heer J. van Kuykhof, te Amsterdam, afscheiding verzwaard werd. secretaris van de S. D. A. P. r Het secretariaat van de S. D. A. P. isdusgeen Ernstige mishandeling. Te Ruiner- bezwaar voor het Rijk-schoolopzienerschap. Dat woJ'd heeft een brutale mishandeling, met diefstal i.cfl zekere M. B., aidaar, een dcove man van ongeveer een halve eeuw oud, moest het ontgelden. Twee kooplieden in vellen enz., de 23-jarige Jan H. en de 10-jarige Klaas van A. kregen met M R. twist. Zij takelden hem vree^ senjk toe. Met stokken ranselden zijn bela gers hem op het hoofd, zoodat ziji» neus ge spleten raakte en het hoofd sterk opzwol. Daarna wierpen zij hem te water. Toch wist de doove man er nog, uit te kruipen en zijn huis weer binnen te gaan, ai waar de ruzie voortgezet werd. Tenslotte sloegen de aan landers op de vlucht, meenemende, volgens eigen verklaring van M. Been beurs, ichou» dende £70. De politie beeft de zaak io han den. Een kranig Veldwachter, De rijks veldwachter De Rijke, was gisterennacht on der de gemeente Monster, in het jachtveld m burgerij eed ing, bezig met het opruimen van aldaar uitgezette wildstrikken, toen hij daar in gestoord werd door twee mannen. Op een bemerking' hunnerzijds, maakt hij zich bekend. In plaats van hun weg toen te vervolgen, vielen zij hem, onder het uiten van bed re i- gingen, aan. De een trok een geladen revolver, richtte het wapen op het voorhoofd van De Rijke en trok af, gjelukxig ketste het wapen. Door koelbloedig1 en krachtdadig optreden wist De Rijke zijn aanvaller in bedwang te houden wat den tweeden niet belette hem een slag met een ijzeren stang' te geven op zijn neus, waardoor De Rijke bloedend verwond werd. De beide daders werden gearresiee'd en in gesloten in bet huis van bewaring te s-Gra- venhage, het zijn twee bewoners van een woon wagen genaamd E. R. en J. R. .'Msb. Overreden. Gisteren is in den Ilaagi een 6-jarig kind op de Snrezkade door"een auto over reden, tengevolge waarvan heL een schedelbreuk bekwam. Onder het vervoer is1 het kind over leden. i Ne u vv j a a r s 3 o open. In Schoonoord heeft de burgemeester de inwoners, door volksstem ming laten uitmaken, of al dan niet het ,,Nieuw- sarsjooipen" zou worden afgeschaftde groote meerderheid stemde voor afsdhaffi n1?; van 't oude gebruik. Bij den heer R„ hoofd eener school er. leidei'' der actie1 werden ajle ruiten inglegooid. Deze feiten worden met elkaar in verband ge bracht. geeft hoop, dat voor Haarlem, waar het districts- plaats gehad. die gij niet wildot begrijpen en u te ver murwen met bekentenissen, die évenwei uw koele bejegening in mijn keel terugdrong'. Gij kunt niet weten, welk edn woede en teleurstelling gij jn mij opwekt»; welke wraakplannen er kookten in mijn hoofd, als ik weer alleen was in mijn woning aan de rue Saint-Honoré meegesleept in den maal stroom eener wereld, die ik haatte en die mij zou moeten verpletteren, en mij weer over gevend aan de Revolutie, die zooveel fami- liën verwoest. Gjj hadt mijn goede engel kun nen zijn, mij kunnen belieerschen en mij naar uw wil schikken; mij kunnen terughouden in Bretagne, ons land, waar wij zoo rustig en .gemkkig hadden kunnen zijn en zooveel goed om ons heen hadden kunnen dqein. Daarentegen zijt gij de boosdoende fee geweest, die mij de -wgzens deed ontvluch ten, welke ik had willen liefhebben en deed leven met menschen, welke ik slechts kon haten. Jn één woord: gij hebt mij in het ver derf gestort en uzelve pjet mg. Hetgeen ik ben, is uw werk. Hetgeen gij nu zijt, betreur ik en toch heb ik 't te danken aan uw afzon dering, aan uw ellende, dat ik mijn hart voor u kan uitstorten en u mijn bedoelingen er. mijn wenschen kan blootleggen. Zij trachtte zich van hem ïos te maken. Hij hield haar met zijn ijzeren hand om klemd en ging met nog meer hartstocht voort: Dank zij uw ongelukken, kan ik u thans zeggen, zonder te vreezen, dat ge mijn woor den zult toeschrijven aan een schandelijk eigen belang, aan de zucht goederen te verkrijgen, die gij niet meer bezit: Ik bemin u! -- Zwijg! Ik aanbid u. Zoolang gij"' mij niet zult toebehooren, zal ik leven als ,-enwrak, dat machteloos is overgeleverd aan de woeste baren. Allerlei verwarde denkbeelden woelen om In mijn hoofd. Ik acht mij tot alle bui tensporigheden en tot alle avonturen in staat. Wanneer gij mij aanhoort, .vanneer gij toe. geeft aan mijn gebeden, aan mijn smeekin. gen, dan zult gij uw rustig bestaan van vroe ger .veer vinden. Ik zal u de vreeselijkc too- neclen doen vergieten, waarvan gif getuige en hot .slachtoffer zijt jgeweest. Er is geen smart, die niet door den tijd verzacht en uitgewischt wordt. Wij zullen spreken van hen, die u dierbaar waren er. van dei dagen uwer jeugd, toen wij te samen wandelden in net park van La Guyonnière. Gij draagt won den in het hart; ik zal die heelen. De ver getelheid zal weldadig over u komen en het verleden als met een sluier bedekken. Zie daar, wat ik u zeggen wiide. Waartoe? Wanneer ge mij terugstoot, dan we over ons beiden. Om u te bereiken, zal ik voor niets terugdeinzen, voor niets, ver staat gij? Zelfs niet voor een misdaad? Ongelukken. Te Zaandam is Maandag de 56-jarige I. Vas, die voor zijn patroon de firma Kamp hu ijs en Van Pelt met een schuit een partij goederen naar Landsmeer moest brengen, van die reis niet teruggekeerd. Hedenmorgen is de schuit onbeheerd in de Zaan aangetroffen, waar uit ook later liet lijk van den knecht werd opge haald. Men vermoedt, dat hij door den sterken wind over boord is geslagen. Misschien. Zij zag hem doordringend aan en hernam- Zelfs met voor een nieuwe laagheid? Hij sidderde, maar sfectifs een oogonblik Toen antwoordde hij, met een stem die van woede beefde Neen, zelfs niet voor een laagheid. De haitstocht laat zich door geen hinderpalen weerhouden. Neem u in acht. Er dreigen simmen in de toekomst en slechts een ver bintenis met mij zal u kunnen beschermen. Hij herhaalde, in den waanzin van zijn wenschen, die onbevredigd bleven en zich daardoor steeds sterker deden gevoelen ter wijl hij het meisje, dat hij niet bereiken' kon 2oo in zijn onmiddellijke nabijheid zag: Ik wil u en wanneer ge mij njto' wilt toebehooren, dan ook nooit aan een andër Met een uiterste krachtsinspanning rukiv zij haar vingers los uit de hand, die ze nm klemde en herhaalde op haar beurt met een afwgzend gebaar: Snel, in kort afgebroken zinnen ging zij voort: Wordt wwIjhTI. by verlies I UU wijsvinger; I (J r- Zwijg!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5