Dagblad voor Schiedam en Omstreken. WRAAK. De Oorlog. Op den Balkan. 38ste Jaargang. Donderdag 30 December 1915. No. 11422. Gratis Ongevallen verzekering f' 11] 0 f] OfiLdeele berichten. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. TeM. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f l.fj§, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. pei regelHanaelsadvertentien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oïereeitoistün os de polis femelde voorwaarden. S U U De invaliditeii1 IJ O voet af oog jillJU I IJ U 6611 duim verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank» gevestigd te Schiedam^ tMMararasareai>WKiagiS6TO3aiM>a^ uiiwiihiimiiiwmimiiiii iwiiu—1 oy verlies van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. In het Vrijdag 31 December verschijnend num mer van ons blad bestaat gelegenheid tot plaat sing van Nieuwjaarswenschen tegen den prijs van 50 cent per annonce "^81 van hoogstens 6 regels. Advertentiën, bestemd voor dit nummer, worden dagelijks aangenomen aan ons bureauBoter- straat 50. Kamers van Arbeid TE Schiedam. OPMAKING DER KIEZERSLIJSTEN. Bubgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de wel op de Kamers van Arbeid van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 141), alsmede het Koninklijk besluit van Januari 1898 (Staatsblad no. 20), houdende vaststelling van een kiesregle ment voor die Kamers Overwegende, dat moeten worden vastgesteld twee kiezerslijsten, ééne voor de patroons enééue foor de werklieden, voor gemelde Kamers I. dat de hoofden of bestuurders van bedrij ven, in die Kamers vertegenwoordigd, verplicht zijn om vóór 15 Januari a.s. aan Burgemeester en Wethouders in te zenden eene lyst bevatteuue de namen en voornamen der mannelyke en vrou welijke personen, die in hun bedrijt binnen het gebied der Kamer (alzoo te Schiedam) hetzij als patroons, hetzij als werklieden werkzaam zijn ge weest gedurende het geheele jaar 1915 of gedu rende zoodanig gedeelte van dat jaar als ten aan zien van bedrijven, waarin niet gedurende het ge heele jaar pleegt gearbeid te worden, nader is bepaald II. dat zij, die niet gedurende het laatst ver hopen kalenderjaar in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam geweest zijnde, toch aanspraak, meenen te kunnen maken om op een der kiezerslijsten voor bovengenoemde Kamers geplaatst te worden, daarvan vóór 15 Januari a.s. aan Burgemeester en Wethouders aaogifte kunnen doen III. dat voor de lijsten en aangiften onder I en II bedoeld, zyn vastgesteld formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, afdeelmg Bevolking, Schoolstraat 12, waar teven.- desgewerischt verdere inlichtingen te bekomen zijn. Schiedam, den 30sten December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA. M. L. HONNKRLAGE GRETE Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat te rekenen van 3 Januari a.s. de waag voor het publiek ge opend zal zijn op werkdagen van 10 uur des morgens tot 12 uur des middags. Schiedam, 30 December 1915. Burgemeester &n Wethouders v.oonioemd, De Secretaris, De Burgemeester. V. SICKENGA. M. L. HONNERLAGË GREfE 137) Ziet g© dan niet, welk een afschuw ge gij inboezemt? Waarvan spreekt ge mij? Waarom spreekt ge mij van liefde9 Terwijl de rouwkleederen, die ik draag, dat woifrd op uw dippen moest doen besterven. Terwijl mijn blik nog verduisterd wordt door het vreeselijke visioen, dat p. mij rust, uooh duur laat. Gij hebt dus geen eerbied, noch voor do smart, noch voor de ellende? Laat mij alleen. Verwijder u uit dezia armoedige ka mer, waarin gij in mij gedachten opwekt, die ik uit mijn geest zou willen verdrijven; gevoelens, die ik u niet wil meedeelen. Gij haat mij1. Zij keek hem recht in het galaat en zeide: Ik heb u nooit bemind. Ik had een af. keer van u. Ik geloofde niet aan uw schoon klinkende woorden, aan uw betuigingen van genegenheid, en daar had ik wel gelijk in. Zij voegde er langzaam bij Een soort van voorgevoel waarschuwde my voor gevaren in de toekomst en dat vooar- gevoel is door de werkelijkheid nog overtrof- In Albanië. Howard, de eigenaar van den schoener „Al bania", die juist met een lading meel te Du- razzo is |a,"angekomen, vertelt, dat in den loop van dit jaar 150.000 Albaneezen van gebrek zijn omgekomen en dat de toestand ook het volgend jaar ontzettend zal zijn, tenzij' er bovenmenschelijfce pogingen in het werk wor den gesteld om de bevolking te redden. 'De oogst in Albanië is in de laatste twee jaar totaal mislukt, en de bevolking] van on geveer een millioen is nu vermeerderd met 200.000 Serviërs, die geheel zonder' voedsel zijn. Dian kwamen er nog' 30.000 Buitsche en O oostenrijk,sche gevan genen, die z oo snel mo gelijk naar Italië zijn gestuurd. De „Star" verneemt uit Rome: Het bericht uil Athene, ongetwijfeld uit Buitsche In on afkom stig; dat de Oostenfijksche troepen Skoelari bereikt hebben en dat. de val van deze plaats aanstaande is, is van allen grond ontbloot. Volgens de laatste berichten direct uit Alba nië z.iin de Oostenrijkers te Bje'o-Pojje, waar zij kort geleden door de Mcnlenegrijnen terug geslagen werden; bovendien kunnen zij Sfcoc- taii niet bereiken zonder de Albanee«ehe ber gen over te trekken en de gezwollen Duin, wat gedurende den winter zoo goed als onmogelijk is, vooral wanneer men zware artillerie moet vervoeren. Het bericht, dat Je Buigaren van El-Basan uit op Waloua aam ukken is even een? onjuist» aangezien, zooals bekend is, de Serviërs, die te El-Basan in garnizoen liggen, de Bulg'aarsche oomitadsiis, die van Struga, (waar de Bulgaarsehe divisie nog steeds gekam peerd is), El-Basan trachtte te naderen, annge vallen en verdreven hebben. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: Aan de gittens van Bieissarahië heelt de vijand zijne door hevig artillerievuur voorbereide aan vallen iojpi gelijke wijze als gisteren herhaald. Zijn aanvalsciolonnes werden overal dicht voor onze versperringen uiteengedreven. Onsi geweer- en artillerievuur heeft aan de llussen groote verliezen toegebracht. Ten Oosten van Boerka- nof hebben wij' eenige afdeelingen dek'kingstroe- pen vootf sterkere Russische strijdkrachten dich ter ,op onze hoofdlinie teruggetrokken. In Wol- hynië hebben op verschillende punten artillerie gevechten plaats gehad. Het Duitsdie hoofdkwartier deelt mede: 'Aan de kust bij Rag'gasem (ten NojObd»0osten van ïukkum) mislukte een aanvat van een sterke Russische afdeeling. Ten Zuiden van Pinsfc maakten wij ons na een overval meester van 'n Russiscben post. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: De nacht is aan het Fransche front kalm ge weest, behalve in de streek van Chaulnes, waar men een gevecht met handgranaten meldt, en in Champagne, ten W. van Navarin, waar deFran- schen de Duitsche verdedigingswerken hebben gebombardeerd. Hel Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Westende is weder dooreen vijandelijke monitor beschoten, ditmaal zonder eenige uitwerking. De aanval der Franschen bij den Herzstein, waarover gisteren melding is gemaakt, liep ten gevolge van ons vuur op niets uit. Des avonds vielen de Franschen tweemaal de door ons heroverde stellingen op den Hartmannsweilerkopf aan en drongen gedeeltelijk onze loopgraven binnen. Na den eersten aanval werd de vijand onmiddellijk weer verdreven. De strijd om enkele stukken loopgraaf wordt na den tweeden aanval nog voort gezet. Aan gevangenen verloren de Franschen tot heden vijf officieren en meer dan 200 man. De Engelschen verloren gisteren twee vlieg machines, waarvan een ten Noord-Oosten van Lens door ons geschutvuur tot een landing ge dwongen werd en het tweede een groot ooilogs- diegtuig ten Noorden van Ham tijdens een ge. vecht in de lucht neergeschoten werd. Den 27en December is weder een Eogelsche vliegmachine ten Westen van Rijssel verbiand. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld Ook gistereu zijn de Italianen op het zuidelijk «•n Z.O. gedeelte van het Tiroolsche front zeer bedrijvig geweest. In den sector van Shgana is een vijandelijke aanval op den Monte Carbonile» ten Z.O. van Barco, afgeslagen. Nachtelijke on dernemingen van den vijand in het gebied van del Col di Lana zijn mislukt. Op het front in de kuststreek zijn^op tal van punten gevechten met geschut- en mijnwerpers- vuur en met handgranaten geleverd. De Italiaansche generale staf deelt mede: Het optreden van onze troepen-detachementen, die den vijand noodzaakten zijn stellingen te ver raden, verschafte aan onze artillerie goede mik punten. Het vijandelijk geschut richtte nog eenige schoten tegen bewoonde centra, vooral tegen die welke in de vlakte van de heneden Isonzo gelegen zijn. Langs het geheele front wordt het aanleggen van versterkingswerken voortgezet, hetgeen de vijand dikwerf trachtte tegen te gaan door ge schutvuur en vooral door het werpen van groote stikgashoudende en tranen verwekkende bommen ALLERLEI NIEUWS. Duatschla*d heeft, nadat de Buitsche en Noorse he expertsl tot overeenstemming waren gé- fen. Wat gelooft gij dan? Waartoe zou het dienen 11 dat te zeggen? Dit onderhoud heeft al yeel te lang geduurd. Mijnheer Nollan, ik ben alleen, zonder "oudews, zonder goederen, zonder steun. Gij vraagt mij, wat ik doen zal? Ik weet het niet. Maar gij kondt millioenen gewonnen hebben en die aan mijn voeten neerleggen, gij zoudt mij daardoor niet in verzoeking brengen. Dit wil ik u nog zeggen: Ik verbied u mij toe te spreken met de gemeenzaamheid van een tijd, die voorbij is en die nimmer zal terugkeeren. Er is tus- schen ,ons een niet te overbruggen afgrond. Uw handen zuilen de mijne niet meer aanraken, uw lippen zullen mij geen Juduskus geven. Wat zegt gij-? Zij antwoordde, inet haar oogen strak op die van den dokter gericht: - Ik heb gezegd, wal ik u zeggen wilde. Zij wees met haar uitgestrekte hand naar de deur; haar gestalte was hoog opgericht, bijna dreigend, en zeide: Ga heen en kom nooit terug- Blijf bij de beulen en laat mij mijn dierbare slacht offers beweenen. Wanneer gij rijk zijt, ge niet dan van uw y^nnogen, waarvan ik de oorsprong niet vraag, 't Eenige, wat ik van u verwacht is, dat gij niet zult trachten mij weer te zien en dat gij nooit meer den drem pel zult overschrijden van dit ellendige ver blijf, waar ik wegkwijn in afwachting van 'komen, vootr het in den grond geboorde Noorsdie toom schip „Svein Jarl" 440,000 kronen en voor het zeilschip „GMint" 80,000 kronen Schadever goeding betaald. Van de „Sivtein Jarl" zijn twaalf man verdronken. Be door de EngeJsChen in beklag genomen Zweedsche pakket oost is weer vrijgelaten Te Cötehoing zijn Maandag 191 postzakken aange komen. De andere 339 worden in enkele dagen verwacht, zoo verneemt de „Kölnische Ztg'." uit Kopenhagen. Het doorgaande verkeer van Enge land door Zweden naar Rusland is nog' niet heropend. Toch zijn te Göteborg' reeds 639 zak ken met ptalkketten aangekomen, die van Enge land naar Rusland bestemd zijn. het vurig gewenschte uur, dat mij hereeni gen zal met Tien, die ik beween en die zijn gevallen als martelaars voor de eer. Vaar wel, nyjnheer. Ik ken u niet meer. Met doffe stem antwoordde hij: Neen, geen vaarwel, tot. weerziens. Wij hebben met elkaar nog niet geëindigd. Ik kwam bij u als vriend en gij1 stoot mij terug. Daar zult gij' later berouw van hebben. Ver smade liefde kan in haat veranderen. Zij haalde haar schouders op en zeide op minachtenden toon: AVat zoudt gij nog tegen mij kunnen doen? Mij dooden? Inderdaad, daarmee zoudt ge mij; slechts een dienst bewijzen. Het kan zijn, maar, wanneer gij blijft leven, wat zou er dan van u worden? Wat God wil. In haar groote oogen, die onafgewend op hem gericht bleven, las hij een verontwaar diging en verachting, die .niet onder woonden waren te brengen. Het is goed, zeide hij, gij zfflt er over nadenken en ik zal terugkeeren. Hij ging heen. Zij bleef een opgenblik onbeweeglijk staan luisteren naar zijn voetstappen, die de trap afdaalden. Daarna keerde zij terug naar ,1© tafel, waar aan zij haar brief had ritten schrijven, toen de dokter zoo onverwacht binnenkwam. Zij las dien brief na, besluiteloos, niet we- ENGELAND. Dienstplicht. Gisteren en eergisteren zijn er gewichtige zit tingen van het kabinet geweest ter overweging van de uitkomst van Lord Derby's werfstelsel. Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen, maar de unionistische «Moroing Post" en de libe rale «Dady Chronicle" melden, dat Asquith zijn collega's heeft medegedeeld, tot het besluit te zijn gekomen, dat ten opzichte van de ongetrouwdeni die zich niet hebben aangemeld, dwang noodza kelijk is. Er is weinig twijfel aan of de andere minister zullen zich by Asquitb's beslissing aan sluiten. Runciman en McKenna zijn tegenstanders van de conscriptie. Wellicht zullen zij aftreden en met hen eenige andere, liberale ministers. Henderson's positie hangt af van bet besluit dat zijn partij (de arbeiderspartij) neemt. De «Westminster Gazette" zegt, dat het aantal ongehuwde manneD, die zich met aangemeld heb ben, veel grooter is dan verwacht was en dat er onder hen zeer weinigen zijn, die naar de mee- mng van de regeering voor de nyverbeid onmis baar zijn. Misschien zullen een of twee ministers aftreden, liever dan hun toestemming aan dienst plicht te verleenen, maar het is waarschijnlijker dat Asquith al zijn collega's zal overtuigen van de noodzakelijkheid van den stap. De oppositie in het Lagerhuis zal zich niet uitstrekken tot de tweehonderd liberalen en die aanzienlijke groep van de arbeiderspartij, die in sommige huizen als tegenstanders van dwangmaatregelen worden afge schilderd. Gewagende van de houding van Lloyd George, zegt de «Westminster Gazette" dat de vervulling van Asquith's belofte aan de gehuwde mannen, dat zij niet opgeroepen zullen worden, voor de ongehuwden hun plicht hebben gedaan, nooit in twijfel is getrokken. De eenige vraag was, of men den ongehuwden nog volgens het stelsel van Derby een kans zou geven, maar Lloyd George was sterk tegen verdere vertraging gekant. Zijn geloof in de noodzakelijkheid van onverwijlde maatregelen heeft grootelijks tot het besluit van het kabinet bygedrageD, dat zonder aarzeling door demeerderheid van de ministers ondersteund woidt. tend of zij hem zou afmaken of verscheuren. Die brief was gericht aan haar schoolka meraadje Thérèse Nollan, haar vertroawe- 11 nee en boezemvriendin. Inderdaad, de zielen dezer twee meisjes wa ren geschapen om elkaar te begrijpen. Zij waren beiden even openhartig, hadden hetzelfde vaste maar zachte karakter, hetzelf de moedige hart, tot alle toewijding en zelf opoffering in staat. Na lange aarzeling had Rose aan haar vrien din geschreven Mijn lieie Thérèse 1 Gij weet wat er gebeurd is en gij zult 'daar over wel evenveel hebben lyoeten lijden als ik. Sedert eenige dagen ben ik uit de ge vangenis bevrijd. Waarom ik niet van de eerste uren mijner vrijheid heb gebruik ge maakt om u te schrijven en u daarvan, be richt. te zenden? Vraag mij dat niet, ik zou het u niet kun- ntn verklaren, of het zou hiermee moeten zijn, dat ik een soort van willoos voorwerp ben geworden, tot denken onbekwaam en le vende bij toeval, als in een droom. En wj;lk een droom, mijn arme vriendin! God bespare u ooit zooveel gruwelen te moeten aanschouwen, zooveel pijnlijke ont roeringen te moeten ondergaan. f ^noD^flDD^flODT f60 O li mqL'uri hpH^nri v '«"-UW*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1