Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws. deelnam; aan den aanval van gisteren, was, naar thans bekend is, zes, waarvan 3 Taubes en 3 Aviatiks waren. I Ce Porie heeft door bemiddeling van het. A me rit aansche gezantschap gejrouesteor tegen de willekeurige inhechtenisneming vaa de Tucksche consulaire ambtenaren t? Saloniki Naar ver luidt, zal de Parte, indien dit protest geen re sultaat oplevert, represaille-maatregelen ,op on derdanen der entente treffen. Het protest. f j Het Grieksche kabinet richtte wegens het ge treurde te Salon ik i een scherpe protest-nota aan de Entente-regeeringen, waarin wordt gezegd, dat Griekenland zich genoodzaakt, ziet tegen de flagrante schending van de Girieksrhe aouverei- niteit te protesteeren, die, met volkomen negiee- ring dei- traditioneele regelen van het diploma tieke asvlrecht en de traditioneele courtoisie, heeft plaats gehad. De consul van Noor wegen gearresteerd. Generaal Serrail heeft den Nonrjchen consul- generaal Seel'elder te Saloniki latei arrestea- ren Overeenkomstig! documenten, die op de Oos- tenrijfeche en Duitsche consul al en in beslag zijn gfenomen, wordt bericht, dat deze ambtenaar, in sp tonnage zaken betrokken is. Ce arrestatie wordt in regeeringskringen verschillend uitge legd en opnieuw heeft Griekenland een protest aan de E n t en te-moge n d he d e n gezonden Volgens berichten uit de bladen heeft de Grieksche re- Igeering er eveneens tegen geprotesteerd, dat de Entente-mogendheden Grieksche onderdanen, die zij verdenken van spionnage, arresieecen. De geallieerden hebben gisteren te Saloniki 1000 onderdanen van vijandelijke mogendheden jn hechtenis doen nemen. Volgens een bericht uit Athene, hebben de geallieerden naar aanleiding van den vliegtocht der Cuitschers boven Saloniki bijzondere maat regelen genomen om een herhaling te voor komen. Er wordt gemeld, dat Duitsche eavalerie waar schijnlijk aan de Noordelijke Grieksche grens zal verschijnen. De Servische generale staf zal zich naar Saloniki begeven ten einde met de geallieerden te bespre ken, hoe het Servische leger het best gebruikt kan worden. De Servische gezant heeft Saloniki verlaten om een bespreking met den koniDg te hebben. Volgens een bericht uit Saloniki, worden er nog steeds onderdanen van vijandelijke mogend heden gearresteerd. Alle verdachte personen worden na onderzoek ingescheept op een schip der geallieerden. De geallieerden zijn besloten de stad te zuiveren van alle verdachte elementen. De schaarschte van levensmiddelen te Saloniki doet zich iederen dag sterker voelen. Kooplieden hebben aan de regeering verzocht het vervoer van levensmiddelen te vergemakkelijken om te voorzien in de behoeften van de bevolking. Het Servische leger. Uit Durazzo wordt gemeld De maatregelen, die de geallieerden, en met name de Fransche regeering, voor den aanvoer van leeftocht hebben genomen, maken het moge lijk de Servische troepen gaandeweg opnieuw te groepeeren. Kpnimg Peter te Saloniki. i De koning van Servië is den 2e Januari te gen middernacht te Saloniki aangekomen aan boord van een Franschen torpedojager. L'e generaals 'Sarrail, Mahion en Machopoel os heb ben hem gisterochtend een bezoek gebracht. De koning gaat heden aan land. De meeste bladen begiijoeten de komst des konings met voldoening. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Havas seint uit Bern In berichten uit Weenen wordt heden bekend» dat het leger van generaal von Bothner in Oost- Galicië een echec heeft geleden. Het Oosten- rijksch oppercommando constateert, dat het Rus" siscbe leger aan dit front opgerukt is en voegt er bij, dat deze opmarsch alleen op enkele punten door het artillerievuur verijdeld kon worden. Uit Weenen wordt officieel gemtlu: Aan het Bessarabische front hebben ook gis teren den geheelen dag verbitterde gevechten plaats gehad. De vijand spande alle krachten iD, om door onze linies in de streek van Toporoets heen te breken. Alle deze pogingen mislukten door den dapperen tegenstand van onze flinke troepen. Wij maakten hierbij drie officieren en 850 man gevangen. Aan de monding van de Sereth, aan de be- neden-Strypa, aan de Korminbeek en aan de Styr zijn op zichzelfstaande aanvallen van de Russen afgeslagen. Talryke punten op het Noord oostelijk deel van het front werden door de vijan delijke artillerie onder vuur genomen. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: De Russen zetten op verscheidene punten van het front met even weinig succes als de vorige dagen hun onderneming met hun patrouilles en opsporingscommando's voort. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: In Champagne hebben wij een vyandelijken aanval met handgranaten bij den weg Tahure Som me Py afgeslagen. In Argonne heeft doeltreffend vuur uit ons loopgraafgeschut de Duitschers uit hun verster kingen gejaagd. Toen zy vluchtten zijn zij door ons veldgeschut onder roftelvuur genomen. Het officieele bericht uit het Britsche hoofd kwartier maakt gewag van een met goed gevolg bekroonden bomaanval door een kleine afdeeling vannacht ondernomen. Het Duitsdhe hoofdkwartier deelt mede Wij lieten ten Noorden van den straat La Bas- sée—Béthune met volkomen succes een groote mijn springen. De gevechts en dekkingsloopgra ven alsmede de verbindingsweg werden vernield- De overlevenden der bezetting, die zich door de vlucht redden wilden, werden door onze infanterie en onze machinegeweren krachtig onder vuur genomen. Een hierbjj aansluitende en over een breed front uitgevoerde vuur overval verraste de bezet ting van de vijandelijke looppraven, die gedeelte lijk haar heil in een haastigen vlucht zocht. Aan het overig gedeelte van het front hadden geen gebeurtenissen van bijzondere beteekenis plaats. Bij de beschieting van Luterbach in den Elzas door de Franschen op Nieuwjaarsdag werden by het verlaten der kerk een jong meisje gedood en een vrouw en drie kinderen gewond. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. Het Engelsche stoomschip »Glenzy!e" is in den grond geboord. Er zyn ongeveer 100 overleven den. De „Glengyle" was een paketboot van 0000 ton, uit Wladiwostok naar1 Engeland onderweg Aan bo-ord waren ongeveer 120 opvarenden, pas sagiers en bemanning! Waarschijnlijk is het stoomschip tnsslclhen Port-Sajd len Malta in den grond geboord 'Alle passagiert en leden der bemanning rijn gered, behalve drie Europeanen en zeven Chi- neezen i Het Engel'sche stoomschip „Saint Oswald" is g'ezonken- l tj Het Japansche stoomschip sHenkokoe Maroe" is in den grond geboord. De geheele bemanning is gered. Het torpedeeren van de „Persia". i Uit Hotsprings (Virginië) wordt gemeld, dat president Wilson zijn huwelijksreis zal afbreken en hedenavond naar Washington vertrekken in verband met de nieuwe verwikkelingen in den internationalen toestand ten gevolge van de tor pedeering1 van de „Persia" Het torpedeeren van de „Persia" juist op het oogenblik waarop bet scheen, dat de „Ancona"- kwestie tot een bevredigende oplossing zou wor den gebracht, heeft in regeeringskringen een slechten indruk gemaa&t. Men is van mooning dat er sedert de laatste onderhandelingen ge noeg1 tijd voor Oostenrijk verioopen is, om de d'uikbooten mede te deeien, dat zij' schepen, die passagiers vervoeren, niet mogen torpedeeren zonder vooraf de non-combattanten in veiligheid te hebben gebracht. ALLERLEI NIEUWS. Blijkens de Engeisfche vedieslijtsten van 26 en 27 Dec. zijn 13 officieren gesneuveld, 48 gewond, 3 vermist. Bovendien worden 856 man schappen als gesneuveld, gewond of vertuist of>- gegeven. Van de vloot zijn 3 officieren gesneuveld. Bij de ontploffing; op den kruiser Natalheb ben 25 officieren het leven gelaten. D© Pruisische veilieslijisten no.'s 400 t/m. 409 bevatten de namen van 29.283 g -saenv-lden, gewonden en vermisten (tegen 42,825 op bet vorig tiental vermeld). Het gezamenlijk aantal der op de Pruisische lijsten t/m. 409 vermelde verliezen bedraagt 2,316,306 Hierbij komen dart nog de verliezen, op de Wurtembergsche, Beier- sc'he en Saksische lijsten aangegeven, benevens die, vermeld op de lijfeten van de marine, en van de in Turkschen dienst zijnde Dujtscne (offi cieren en onderofficieren Men verneemt, dat le verschrikkelijke ont ploffing, die de munitiefabriek van Ha ceni, bij Ccmctantinopel, vernielde, veroorzaakt weid dootr bommen uit een Fransch vliegtuig' ENGELAND. De dienstplicht. De «Daily Chronicle»: bevestigt, dat Sir John Simon, de minister van binnenlandsche zaken, tengevolge van verschil van meening over den dienstplicht ontslag heeft genomen. Er zijn in verband met den politieken toestand twee dingen van belang te vermelden. Het eene 's het aftreden van minister Simon, het andere het bericht van een nieuwsagentschap, dat ten slotte ook Ierland in de wet op den dienstplicht inbegrepen zal worden. Dit beteekent vermoedelijk, dat de bezwaren van de nationalisten zyn weg genomen. De vrees van de leiders der arbeiders dat dienstplicht een vaste instelling zal worden, is ook grootendeels terzijdegesteld door de verze kering dat de dienstplicht slechts een tijdelyke maatregel voor dezen oorlog zal zyn. Hodge, de waarnemende leider van de arbei derspartij, heeft in een rede te Londen gezegd, dat Henderson een sterker voorstander van het vrijwilligersstelsel was dan iemand anders, maar dat hij nu het voorstel van Asquith tot invoeriDg van beperkten dienstplicht voorstond. Men verwacht nu stellig, dat Mc Kenna en Runciman in het kabinet zullen blijven. De «Daily Newss is het eenige blad dat het bericht van de Asociated Press, volgens hetwelk de dienstplichtwet ook voor Ierland zal gelden, opneemt. Het is trouwens in stryd met de alge- meene verwachting. De politieke medewerker van de «Manchester Guardian»; zegt, dat Runciman en McKenna drie dingen eischen beperking van de militaire krachts inspanning; een overgangsmaatregel, die nog de gelegenheid opent om het vrijwilligersstelsel te redden; algemeene dienstplicht tot op zekere hoogte, ais dwang noodig wordt. Aan het einde van de kabinetsvergadering van Vrydag had hun pleidooi voor beperking van de mi litaire krachtsinspanning op de gematigde voorstan ders van dienstplicht, met name Balfour en Asquith, diepen iodruk gemaakt. Er zyn aanwijzingen dat in de nieuwe vergadering van het kabinet op mor gen de beslissing tegen voorstanders van dwang zal uitvallen. Het eenige wat men dan kan voor spellen is dat de unionisten het niet op een alge meene verkiezing zullen laten aankomen, als Lloyd George niet met hen is. Het oordeel van de medewerker in de «Man chester Guardian" is, dat het dreigen met een verkiezing aan weerskanten blaf is, maar dat de beste kaarten in de handen van de tegenstanders van den dienstplicht zijn. Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat tot en met 31 December uit de opbrengst der Staatsleening 4914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 3.240.900, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar gesteld een totaal bedrag van f 1.736.700. Kaas. De Kaasvereeniging heeft aan de exporteurs bericht gezonden, dat de centrale pakhuizen voor volvette Goudsche kaas nog niet aan alle orders voor deze soort van kaas kunnen voldoen. De exporteurs zullen, voor zoover zij tevens grossier zyn, van de hoeveelheden kaas, die op 18 De cember nog door ben in het binnenland moest worden geplaatst, van heden af ook zonder uit drukkelijke toestemming van de Kaasvereeniging in het binnenland aan winkeliers kunnen leveren. Passen voor Dnitschland. Volgens de nieuwste voorschriften kunnen Ne- derlandsche consulaire passen slechts dan van wege een Duitsch consulaat worden geviseerd, wanneer de handteekening van den Nederlandschen consulairen ambtenaar door bet ministerie van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage is gelega liseerd. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duy- maer van Twist, heeft dd. 29 December de vol gende vraag ingezonden Is het juist, dat de minister van landbouw, nijverheid en handel van den 23stem December jl., toen de Kamer zich in meerderheid verklaarde tegen het door den minister toegepaste systeem van bestrijden van het mond- en klauwzeer, voortgaat dit systeem toe te passen De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft daarop dd. 31 December het volgende antwoord ingezonden Het antwoord op de vraag zoude kunnen luiden «ja, dat is juist." De minister stelt er echter prijs op te verklaren, dat hy om de redenen, ontvouwd in de memorie van toelichting van het wetsontwerp tot verhoo ging en wijziging van het tiende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 (kosten van de maatregelen ter bestryding van mond- en klauwzeer) zich niet verantwoord acht, onverwijld de wjjze van bestrijding geheel te veranderen. Elke wijziging van gedragslijn zal tot noodza kelijk gevolg hebben, dat de veehouders een veel grooter aandeel in de bestryding voor hun reke ning moeten nemen, dan tot nog toe het geval was, en daarom zal hun een termyn van voorbe reiding moeten worden gegeven. Het Kederlandsch Landbouw Comité werd den 24sten December door den minister uitgenoodigd de noodige stappen daartoe te doen. Intusschen is de algemeene machtiging aan de districtsveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren, ingetrokken. Thans wordt in elk byzonder geval, waarin door hen deze maatregel noodig wordt geacht, een met redenen omkleed voorstel daartoe ingediend, waar op door den minister wordt beslist. Op de over weging, dat een behoorlyke isolatie niet mogelyk was, werd de machtiging om het afmaken van vee te adviseeren, tot op heden steeds verleend, In één geval, waar het een groote boerdery betrof, werd op een verzoek van den burgemees ter om isolatie in plaats van afmaking toe te passen, de volgende machtiging verleend «Kunt gy gedurende vier weken of zoolang de districts veearts dat noodig acht, de hoeve met voldoend betrouwbaar personeel zoodanig afsluiten, dat noch menech noch dier, incluis hond, kat of pluimvee, noch eenig voorwerp de hoeve verlaat; zoo niet, dan gevolg aan advies districtsveearts." Waarop het volgende bericht kwam Referten uw telegram gisteravond heb ik beslo ten tot afmaking vee. De burgemeester.... De minister meent in dezen te hebben gehan deld in den geest van de voorstellers der motie, die toch, zooals bij de gevoerde discussie duidelijk in het licht werd gesteld, allerminst bedoelden de bestrijding van het mond- en klauwzeer te laten rusten. Van deze gelegenheid maakte de minister ge bruik er nogmaals met nadruk op te wjjzen, dat de stand van het mond- en klauwzeer in ons land zoowel als over onze grenzen geen aanleiding kan zijn, thans plotseling een ernstige bestryding van het mond- en klauwzeer te staken. Koolzuurcylinder». Omtrent de quaestie van de te Rotterdam aan gevoerde ledige koolzuurcylinders meldt het Ned. Coir, bureau ons, dat 29 December alle ledige cylinders uit de Sindoro zijn vrijgegevendat 31 December hetzelfde is geschied met de cylin ders uit de Kawidat het restant der cylinders met de Grotius aangevoerd, zijnde een 70-tal, eveneens zijn vrijgegeven dat de cylinders van de Goentoer heden worden losgelaten en dat het zelfde zal geschieden met de per J. P. Coen aan gevoerde cylinders, zoodra de ontvangers de door de N.O.T. verlangde gegevens zullen hebben ver. strekt. De cylinders van de Tam bora worden nog vastgehouden. Enkele partijen der vrygegeven cylinders kun nen nog niet aan de ontvangers worden uitgele verd. omdat ten aanzien daarvan niet alle N.O.T.- formaliteiten bleken te zijn vervuld. Bestryding Oneerlyke Concurrentie. Omtrent de commissie in zake de wet ter be strijding der oneerlijke concurrentie, benoemd door den Nederl. Middenstandsbond, deelt men ens nader mede, dat hare werkzaamheden in de eerste plaats bedoelen de preventieve werking der wet-Aalberse te bevorderen, maar vervolgens ook eene strafvervolging uit te lokken voor de gevallen, die naar bet inzicht der commissie, als een delict moet worden beschouwd. De middenstanders, die meenen, zich over on eerlijke mededinging te moeten beklagen, hebben zich te wenden tot hun plaatselyke organisatie, welke, gehoord haren rechtskundigen adviseur, in dien gewenscht, de zaak aan de commissie ter behandeling toezendt. In plaatsen, waar geen middenstandsorganisatie mocht zyn gevestigd, kunnen belanghebbenden zich rechtstreeks wenden tot het secretariaat te Dordrecht. Stoomvisscherybedryf stil gelegd. In een gisteren te IJmuiden gehouden verga dering van schippers van stoomtreilers is, naar de «N.R.Ct." meldt, besloten voorloopig niet ter vis- scherij uit te gaan. Zij vragen van de reeders een gratificatie van i/8 pet. der netto-besommingen over het afgeloopen jaar als premie voor het grootere gevaar ter zee, voor de groote vangsten en de daarmede gepaard gaande hoogere besom mingen. In een afzonderlyk gehouden gecombineerde vergadering van de afdeeling IJmuiden van den algemeenen Nederlandschen Zeeliedenbond en van de zeeliedenvereeniging Volharding, bijgewoond door ongeveer 500 zeelieden, is mede besloten voor- joopig niet uit te varen met het oog op het groo te gevaar ter zee. Zij vragen in het kort van de reeders voorziening van de reddingsbooten verlichting van de voor- en achtergalgen aan boord verplichting van de schippers om met de beman ning overleg te plegen inzake de beslissing, waar gevischt zal worden hot gecombineerd visschen van stoomtreilers; versterking van dek- en ma- chinepersoneelverplichte verzorging by het bin nenkomen van schipbreukelingen van treffershet aan boord hebben van vuurpeilen. Er liggen thans reeds ongeveer 120 stoomtrei lers in de haven. Uitvoer van Aardappelen. De Vereeniging van Exporteurs van Veenkolo niale Aardappelen heeft zich telegrafisch tot den minister van landbouw gewend met een protest tegen «de zeer onrechtvaardige behandeling den aardappel-exporteurs aangedaan tegenover de spe culatieve fabrieken, die nu reeds ongeveer 100% meer vermalen hebben dan verleden jaar, terwyl op het oogenblik groote hoeveelheden aardappel meel en ook gedroogde aardappelen in den vorm van schijfjes en reepjes worden uitgevoerd, als mede eenige partijen in natura". Door het uitvoerverbod van aardappelen wordt aan tallooze exporteurs, commissionairs, sorteer-» ders, verladers enz. groote schade berokkend, waardoor vele werklieden bij dezen tak van nij verheid broodeloos zyn geworden. Adr. verzoekt den minister, direct de grenzen open te stellen, daar er nog eenige millioenen hectoliters aard appelen voor export beschikbaar zyn. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Jan., medegedeeld door hef Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.0 Zuid-Duitschland Laagste barometerstand 746.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag; matig» i Li. 1 l J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2