De storm. raadsleden Kavelaars, Post, de Graafi, Sehreuder en Korpel. De heer Wesseling uit 's Gravenhage begint zijn rede met te wijzen op het doel van deze verga dering, die belegd is om propaganda te maken voor een goede politie. Over het politiewezen is, zegt spr., in ons land nog niet veel geschreven. De taak 'van de politie is een moeilyke, dikwijls gevaarlijke maar altjjd een ondankbare. Hoewel de politie een uiterst gewichtige taak te vervullen heeft, is de belangstelling van de overheid voor dit intituut nog zeer miniem. Een beschamend voorbeeld geeft hierin het buitenland. Zonder goede levensvoorwaarden is een goede politie onmogelijk. Spr. wijst op het voorbeeld van 's Gravenhage waar belangrijke verbeteringen voor het politiepersoneel zijn tot stand gekomen. Deze verbeteringen zijn echter by amendement door de raadsleden ingebracht, daar het voorstel van den Burgemeester van 's Gravenhage beslist onvoldoende was. Spr. hoopt, dat hier in Schie dam waar een reorganisatie van het politiecorps in voorbereiding is, de Burgemeester zal zich spiegelen aan het voorbeeld van 's Gravenhage en met voor stellen zal komen, waar de Raad niets meer aan toe voegen zal hebben, maar welke met algemeene instemming zullen worden aangenomen. Spr. zegt, dat het politiepersoneel veel te slecht betaald wordt.In het belang van de gezinnen der agen ten maar ook in het algemeen belaag dient hierin spoedig verandering te komen. Spr. vergelijkt de toestanden van de politiecorps van andere landen met de toestanden hier. Het Londensebe politie corps staat zeer hoog, maar niet alleen, dat er goed betaald maar ook op andere wijze wordt voor de politieagenten en hun gezinnen gezorgd. Niet alles kan hier ingevoerd worden zooals dit in het buitenland is geregeld, maar toch zal er nog veel moeten worden veranderd. Spr. bespreekt vervolgens de rechtspositie van het politiepersoneel, die in ons land vei re van voldoende is geregeld. Wat de levensvoorwaarden van de politie betreft, zegt spr. dat uit de statieken blijkt, dat Schie dam heelemaal achteraan komt. Noch het salaris van de inspecteurs, noch dat van het inferieure personeel voldoet aan billijke eischen. Men stelt hier wat de eischen betreft niets minder dan in andere plaatsen. Spr. zegt, dat in de burgerjj veelal verkeerde meeningen heerschen omtrent het werk van de politie, dat niet zoo gemakkelijk is, dan men wel denkt. Spr. acht de eischen door de politie-agentenvereeniging in Schiedam gesteld geenszins overdreven. Spr. gaat aan de hand van een staatje van wekeljjksche onkosten voor een gezin van vijf personen na wat noodig is voor zoo'n gezin. Spr. komt tot de conclusie dat minstens f20 per week noodig is. Spr. hoopt dan ook dat de eischen van vOnder- ling Vertrouwen" in den Raad eeB welwillend onthaal zullen vinden. Spr. zegt tenslotte, dat in het Schiedamsche politiecorps geen ontevreden geest heerscht, spr. zou het betreuren, wanneer zulks wel het geval was. Spr. zegthebt vertrouwen in den Raad. Door meer dan een lid is reeds een lans voor uw belangen gebroken, de Burgemeester is u goed gezind. Spr. heeft uit hetgeen in den Raad is behandeld den indruk dat de Burgemeester het corps goedgezind is. Verbetering is u toegezegd, hebt vertrouwen zegt spr. dat die belofte zal wor den nageleefd. Spr. wekt tenslotte de aanwezigen op onderling vertrouwen te hebben en steeds te werken aan de verheffing van hun stand. Bij de gedachtenwisseling wordt de meening naar voren gebracht dat de klasseindeelmg bij de politie een sta in den weg is voor een doelmatige positieverbetering. De heer Wesseling spreekt als zijn overtuiging uit, dat het klassestelsel bij de politie moet worden afgeschaft, spr. heeft dan ook in den Haagschen Raad een amendement in dezen geest ingediend. Het werd echter niet aanvaard. Deze materie dient echter geregeld te worden bij de wet; zooals de toestand nu is kan de gemeente raad hieraan niets veranderen. Hierna bespreekt de voorzitter van den Alge- meenen Politiebond, de heer van Putte uit Leiden de rechtspositie van het politiepersoneel. Spr. staaft zijn rede met voorbeelden uit de praktijk. Na de rede van den heer van Putten trachtten eenige agenten uit Rotterdam nog wat reclame te maken voor de S.D.A.P. Gelukkig wees de voorzitter deze poging van de hand. Ook de ver gadering scheen weinig gesticht over de houding van de Rotterdamsche collega's. De vergadering droeg het kenmerk van bezadigdheid. Op kalme en waardige wijze is hier gesproken over lotsver betering voor de agenten, zoowel als over de ver heffing van het politiewezen in het algemeen. Om kwart voor elf ,werd de vergndering door den voorzitter gesloten. Heviger storm dan gisteren en vannacht heeft er in geen jaren hier ter stede en in den om trek gewoed. Het geleek wel een orkaan. Fel gierde de wind door de straten en de storm bulderde met een ongekende kracht in alle deelen der stad. Daken werden ernstig bescha digd, lantaarnpalen verbrijzeld, schuttingen tegen den grond geworpen, schoorsteenen vernield en meerdere kleine ongevallen veroorzaakt. Aan den Maaskant was echter het gevaarlijk ste punt in deze bange uren. Het Maaswater, opgestuwd door den hevigen W.-N.W wind, wies met ongekende snelheid van uur tot uur- Om 3 uur gistermiddag Wees dê peilschaal aan de Buitensluis 1.74 M N.A.P. aan, daar na werden de volgende waterhoogten waarge nomen 6 uur 2.27 M. N.A.P. 9 uur 3.04 10 uur 3.15 10.30 uur 3.23 11 uur 3.25 Den llen November 1912, toen ook een zeer hoogen vloed plaats had. wees de peilschaal 2 81 M -{-NAP. aan. Dit is het hoogste punt geweest in de laatste 20 jaren. Sinds menschen- heugenis is het water nog nooit zoo hoog geko men als thans, nu de hoogste stand 3.25 M. was. De waterwacht werd om 9 uur gistermorgen opgeroepen en het klokje boven de politiewacht heeft voordurend geluid. De bewoners van de Hoofdstraat zetten overal de vloedplanken en brachten zooveel mogelijk wat nog te bergen viel in veiligheid De drang van het water tegen de huizen aan de Hoofdstraat was buitengewoon sterk Om streeks kwart voor tienen gisteravond begaf zich een stuk van den voorgevel van het winkelhuis Hoofdstraat no. 119 waar het café van W. den Held is gevestigd. Een groot gat werd onder het rechter winkel raam geslagen, waardoor het water met onge kende kracht naar binnen drong. Het water baande zich ook een weg naar het naast het café gelegen groentenpakhuis van Gebr. Jansson, aldaar, belangrijke schade aan richtend. Met vereende krachten werd het gat. hetwelk aan de Hoofdstraat ontstaan was, ged icht. Stoere polderwerkers liepen tot hun middel in het water, al maar zakken aansjouwend om het gat te stoppen, teneinde verder onheil te voorkomen De opzichter v. d. Sluys en zijn mannen zijn den ganschen avond en nacht in 't touw ge weest. voortdurend er op bedacht om, waar noodig, krachtig hulp te bieden. Hedenochtend waren deze mannen nog druk aan het werk om een kisting te maken voor het huis Hoofdstraat 119, hetgeen noodig bleek ter voorkoming van instorting van dit huis. Het is van het grootste gewicht, dat men er in is kunnen slagen het water op dit punt te keeren. Was zulks niet gelukt, de toestand zou vree- selijk zijn geweest, daar dan den geheelen Fran- keiandschen polder en Kortland ondergeloopen zouden zjjn. Als men bedenkt, dat het Frankeland omgeveer precies N. A. P. ligt en het water 3.25 -f- N.A.P. is geweest, dan kan men wel begrijpen, dat de bewoners van dit dichtbevolkte stadsdeel gister avond in zeer groot gevaar hebben verkeerd. Behalve aan het bovengenoemde perceel Hoofdstraat 119 is door het water geen bedui dende schade aan huizen aangericht. Wel zijn tal van inboedels en goederen, die in winkels, pakhuizen enz. waren opgeslagen, beschadigd. Door den storm is gistermiddag een groot deel der opstallen op het terrein der firma M. van Emden aan het Hoofdplein geteisterd. Een flink stuk van de hooge houten heining is daar omgeslagen en van allerlei houten gebouwen op het erf zijn de daken als kaarten huisjes in elkaar geduwd. Aan de Oostzijde van de Voorhaven, waarde kaarsenfabriek „Apollo" is gelegen, is het geheele terrein dezer fabriek overstroomd. De nachtploeg, die om 7 uur was opgekomen, moest op een gegeven oogenblik de werkplaatsen ont ruimen. aani' plotseling ook hei gaslicht uitging De geheele fabriek stond dientengevolge stop. Toen wij vanochtend een bezoek op het uit strekte terrein brachten, was men druk in de weer hier en daar den boel op te ruimen en in orde te brengen, teneinde het bedrijf zoo spoedig mogelijk weer aan den gang te brengen. Om 10 uur van ochtend lag het bedrijf nog steeds stil. De schade, die bij „Apollo" te constateeren viel, bepaalde zich in hoofdzaak tot verzakkingen in den grond en beschadiging van hout en andere materialen. Het kantoorgebouw heeft niets van het water te lijden gehad. Een ander fabrieksterrein dat geducht door het water geleden heeft, is dat van Brice White Sons Ltd., de groote kuiperij aan den Haven- dijk. Een groote loods, vol pakken biezen, duigen en verschillende onderdeden van vaten is totaal leeg gespoeld. Het werkvolk dat vanochtend aan den arbeid zou gaan, keek vreemd op bjj de aanschouwing van deze ruïne. Groote gepakte fusten, ter verzending naar het buitenland gereed, die een gewicht hebben van 700 a 800 K.G. waren als botertonnetjes weggerold en van het terrein gedreven. Behalve, door den brand, die op dit terrein gewoed heeft bekwam- deze firma nog deze zeer aanzienlijke waterschade. Het werkvolk kon gelukkig den arbeid her vatten, terwijl bovendien vele handen noodig waren om orde t6 brengen in de groote ver warring, die daar was veroorzaakt. Op de werf „Gusto" van de firma F. A. Smul ders zijn de kelders, waar de centrale verwar mingstoestellen staan, onder geloopen. Bij de firma Hasekamp, distillateurs, aan den Havendijk, heeft het water ook een groot deel der uitgestrekte fabrieksterreinen overstroomd' Over het geheel genomen is de schade nito groot Men had intijds voorzorgen genomen. Zoo waren o.a alle grondvaten met leem gedicht, waardoor voorkomen werd, dat het water naar binnen kon dringen. De glasfabriek moest echter stop worden gezet. Het water was in de gaskanalen geloopen. Eerst over een paar dagen zal de fabriek weer kunnen werken. Andere glasfabrieken, o a. „De Bataaf", kon den door den feilen wind de vuren niet aan houden, zoodat niet gewerkt kon worden. De glasfabriek „Uto" kon regelmatig door werken. Zuoals men ziet, is er heel wat schade aange richt. Gelukkig bleef het bij materieele schade eo zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het stormweer van 13 Januari zal bij velen nog lang in herinnering blijven. Brand bij Brice Whyte and Sons Ltd. In den afgeloopen nacht omstreeks li uur werd brand ontdekt op het terrein van de kui perij van Brice Whyte and Sons Ltd. aan den Havendijk. Dikke rookwolken en hoogopslaande vlammen ontwaarde men aan het achterste, bij het water gelegen gedeelte der fabriek. In de opslagplaats van nieuw fust, vlak achter de eigenlijke kuiperij, waar de hoepels om de vaten worden gedreven, woedde de brand, die, naar gevreesd werd, wel in omvang zou toenemen. De brandweer met al het materiaal uit krin gen I en IV, benevens de auto stoombrandspuit en de gewone rijdende stoombrandspuit waren vrij spoedig, na het eerste alarm, ter plaatse. Met alle macht werd het blusschingswerk, onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Chr. Kreijger, ter hand genomen. Het gelukte, dank zij de zeer groote activiteit van de brandweerlieden, het vuur te beperken tot de opslagplaats van het nieuwe fustwerk. Men kan zich voorstellen, hoe fel al het daar aanwezige houtwerk brandde. Aan volledig blus schen viel natuurlijk niet te denken, zoodat den ganschen nacht de brandweer groote hoeveel heden water in de vuurmassa heeft geworpen. Vanochtend om 9 uur werd nog met 3 op de waterleiding geplaatste slangen en door de stoombrandspuit water gegeven, daar beduidende hoeveelheden hout nog lustig brandden. De auto stoombrandspuit, die defect geraakte, moest om 54 uur vanochtend inrukken. Bij dezen brand werd zeer de drij vende stoom brandspuit „Mentor" gemist, die steeds zulke goede diensten by het blusschen van groote fabrieksbranden bewees. Het defect raken van de auto-stoombrandspuit had nu wel geen ernstige gevolgen, maar het kan toch voorkomen, dat de hulp van één stoombrandspuit onvoldoende is. Is men dan wel verantwoord door het onttrekken van de „Mentor" aan het toch al niet te uitgebreide bluschmateriaal Dat hier drijvend bluschmateriaal noodig was, bleek tijdens den brand, toen de aan den wal liggende houten zeetjalk „Wilhelmma Johanna", waarmee de fusten naar de te Rotterdam lig gende zeebootea vervoerd worden, tot tweemaal toe in brand geraakte. De „Wilhelmina Johanna", die nogal schade bekwam, moest tegen den dam achter de werf van de firma van Deventer Zn. aan den grond worden gezet, teneinde zinken te voorkomen. De schade, door den brand veroorzaakt, i3 enorm. Er stond een aanzienlijke hoeveelheid nieuwe fusten ter verzending naar West Afrika gereed. Met het ss. „Andoni", hetwelk dezer dagen naar Afrika vei trekt, moest de zending ver scheept worden, Nu is het grootste deel van dit alles, ruim 970 pakken fust, in vlammen opgegaan. In de kuiperij is echter nog een partij voor vernieti ging behouden gebleven. De prijzen van nieuw fust zijn op het oogen blik buitensporig hoog, zoodat de omvang van het verlies nog niet zoo spoedig is vast te stellen. Naar wij vernemen, waren fabrieksge bouw en voorraden op beurspolis. door bemidde ling van den makelaar D. Kok alhier, verzekerd. Brice Whyte and Sons Ltd. heeft, behalve te dezer stede, nog fabrieken te Liverpool en Glasgow. Het bedrijf te Schiedam staat onder leiding van den heer Rondberg. die hedenochtend vroeg reeds druk bezig was, om maatregelen te treffen teneinde het bedrijf gaande te kunnen houden. Met ingangvan 1 Feb. a. s. iadeheer J. H. Eggelmeijer, werkzaam ten postkantore alhier, benoemd tot conducteur der brievenma len Spoorwegpostkantoor no 1 standplaats Am sterdam. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 15 Januari vm. —.26 n.m. Gistermiddag omstreeks 4 uur is door den stormwind van het pakhuis van den heer Goemans, aan de Nieuwe Haven het dak en een gedeelte van den voorgevel weggeslagen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Van het dak van de Frankeland- sche kerk is een pinakel afgeslagen en op de Nieuwe Haven terecht gekomen. Gisteravond omstreeks 11 uur is aan de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 29-jarige G. M. v. d. B., die in een café aldaar door den kastelein met een biljartqueu op het hoofd was geslagen. Hedenmiddag omstreeks 3 uuris nabij de Hooge Boomen de van Schiedam komen de electrische tram op een op de rails staande bijwagen gereden. Van den motorwagen werd het voorbalcon ingedrukt. Ook de andere wagens werden beschadigd. Naar wij vernemen hebben geen persoonlijke ongelukken plaats getiad. Het tramverkeer was geruimen ujtt gestremd. Uil BOTTERDAM. Volgens de annalen van Sciueland aldus meldt tie „N R, Crt." er in Rotter dam geen waterstand waargenomen zoo Loog ars gisteravond Kon men in 1/75 vaststellen, da,l, net water tijdens een vloed tot 'd 34 meter Leven Kottepeil gestegen was; steeg, hei water in 1889 tot 35< meter, in 1906 lot :i.i-2 meter en in December 1894 tot 3 75 Loven RoLtepeil, gisteravond werd dit laatste record gevoelig ge slagen, want te II uren wees de pehscnaal aan. de schutsluis op de Vlasmantt aimer een stand van 3 92 meLer Loven Koüepeii. Een kwartier later was net twee oen urne te i gevallen, doch ,om Lalt twaaü door een rukwind opge waaid, steeg het water tot 3 94 meter. Settent is de vat langzaam maar gestadig ingeUe ten Reeds in den loop van den namiddag wees alles er op, dat men bij een barden wind, ioapenüe vati bet westen naar net Noordwesten, een Loog: getijde te wachten had Eigenaars van kantoren en pakhuizen, door een eventu- eeuen hiOjOgem waterstand bedreigd, werden in tijds gewaarschuwd en uitgenooürgd kun maat- iegelen te nemen Daaraan gai men geieedeiijk gehoor en men haastte zich, de hier en daar op den wal liggende koopxnansgoedeien in vei ligheid te brengen. Bevel werd gegeven, de bui- te nsliuzen van den Schiemond aan de Ruige- plaathrug te sluiten, ter beveiliging van oud- Deltshaven. Van' alle basculebrugjgen waien de kelders v(oi- geloopen, zoodat deze lnuggen met meer ge opend konden worden. Mei veel moeite is men er in geslaagd, de motoren van de electrische Rook rag' droog te houden, nadat ook van die bivg de kelders waren vol geloopen. Dijkgraaf en hoogheemraden van sChieiaad wa ren reeds lang vergaderd in het gemeenelunds- huis op de ivorte Hoogstraat, want bij 3 meter' boven R. P was rijpeil en bij den stand van 3.30 meter noodpeil ingetreden Het geheele dil.leger was met gereedschappen opgekomen en had Sclbieland's dijk, in de richting van Gouda bezet. Estafetten reden af en aan en brachten him berichten naar het gpmeeuolandshuis. Te hall negen begon de klok van de Gereformeerde Kerk in de Hioflaan te luiden, kond doende aan de omwonenden van het drol rende gevaar'. En nog altijd hield de was aan. Om half negen was de stand reeds 3.52, om half tien 3.73 en om half elf reeds 3 85 meter boven R. E Pp Oude Plantage stond geheel blank. In het hoofdpost- en telegraafkantoor op het Beursplein liepen omstreeks kwart voor tienen dc kelders vod. De dienst was geheel gestoord 'legen elven was de stand zo.>, dat van heel het stadsgedeelte bezuiden Hoogstraat en Scihie- djms'chéndijk alleen de floofdsteeg, de Oude Havenkade langs Plan C en eeu klein gedeelte van den openbaren weg nabij het Beursstation begaanbaar was. Ook hot Park breei bevrijd Duizenden vulden de ctriten, vv zooveel begaanbaar. Het meest werden jre'uoften zij; die naai Feyenoord moesten en dooi' het water com pleet vei rast waren. Ondernemen lo sleepers stel den een vervoerdienst in per as van Plan C af langs de geheel blank staande Gelderscue kade naai den oprit van de, Wiilt.-.nsb'ug. Honderden maakten van die gelegenheid gebruik om met droogie voeten over te komen. Zij, die tijdens deze transporten het ongeiuk hadden aan de buitenzijde op de wagens te, staan, hadden de meeste kans een stortbad te nemen, hetgeen zoo nu en dan tot groote hilariteit v^n de kij kers gebeurde. Met autt's hiel 1 men bet het langst vol door de oversticcmaende straten te rijden, hetgeen niet vonder gevaar was, want hier en daar begonnen er gaten m de straat te vallen. Volgeloopen kelders en benedenhuizen allerwe- g!e, overal kwam men handen te kort om te bergen wia,t mogelijk was in de winkels werden de toonbanken volgestapeld, laden en kasten .eegigehaald en nog altijd steeg het water, tot zelfs het water de huizen aan de Hoogstraat van de achterzijde binnenliep. Ook, op den Schie- damschendijk was dit :het gevai. Hooger steeg de nood, de dienst per sleepers- wagens dooi het water langs de Getderschekade was al lang! gestaakt uit vrees voor onheilen. Bewoners van Feyenoord namen kaartjes op het stalion" Beurs, om zich tot de halte Feyenoord te laten rijden. Be veroorzaakte schade is niet te begrooten, want zeker niemand had gedacht, dat het water zoh hoog zou stijgen. Gelukkig zijn de Hoogstra ten en de Schiedamsehendijk ,-ederl. den hoogen waterstand van December 1894 opgehoogd tot 4 meter1 en de Oostzeedijk tot 4.20 meter Tót op het laatst hebben dez* lijken den geweldigen drang kunnen keeren. Toch stond bet b.v in de LeuvebrugSteeg ruim elf uur i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2