De Watersnood. 8tads- en Gewestelijk Nieuw?. Gemeenteraad. Generaal Snijders op Urk, pe ö'ppeirlHjvelhebiber, géneraal Snijden:, heeft ■Zaterdag een Bezoek gieBracht aan liet ircterneo- rings-depót op Urk, otm zicth; dpi de fioogte te stellen van de toestanden aldaar. Minister Pleyte. De minister van Koloniën, mr. Heyte, heeft gisteren zijn werkzaamheden aan het departe ment van Kjoloniën hervat. Minister Rambonet. Dé minister van Marine, kapitein ter zee lïambonnet, die thans niet meer heiast is met het beheer van het departement van Koloniën, heeft de stad met een kort verlof verlaten. De Nederl. mail. Het sf.s. „Otanje" van de Stoomvaartm aatsohap- pif Nederland is gisteravond Amsterdam binnen gekomen, doch zonder mail. Deze is, mét de postpakketten, hij Dfuins door de Engelse he auto riteiten van boord géhaald. Rondvlucht van ouze miliiaire vliegtuigen, Ingevolge de bevelen' van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht zal, zoo lezen we in „Het Vliegkamp", in de eerste week van Februari a. n. een gtroete rondvlueht plaats bob ben. Diaaraan zal worden deelgenomen door alle Nedertandsthe militaire vliegtuigen, die besdhik- baar zijn. Voor zoover nu reeds bekend, zullen deze- toestellen op het strand te Stóheveniagon landen en aldaar eenigé |0ie£eningen houden. Schadeloosstelling geweigerd. ;Op Zondag 6 December 1914 is aan den Boulevard te VJissingen een Fransche mijn ont ploft, die vrij ernstige schade aan omlig gende gebouwen aanrichtte. Door de betrokke nen werd aan de Koningin een request ge zonden, waarin om schadevergoeding van rijks wege werd verzocht, waarop eerst kort geleden dus na ruim een jaar een antwoord werd ont vangen van den Minister van Oorlog, die in gevolge machtiging van H. M de Koningin mede deelt, dat gezien de ingewonnen ambtsberich ten, waaruit in deze van geen tekortkoming van militaire zijde gebleken is, het verzoek van de hand wordt gewezen. Huidenkwestie. Gelijk men weet, was er kwesiie van een verkoop van 100,000 inlandsche huiden, van de Huidenclub Amsterdam en Rotterdam aan den Ned. Bond van Lederfabrikanten. Zooals wij indertijd uitvoerig; mededeelden, hadden de looiers bezwaar, om tot den koop over te giaan, daar zij niet voldoende zekerheid hadden, dat. de benoodigde looistoffen konden worden aangevoerd. Zaterdag jl. is echter die zekerheid door Engeland gegeven, waarna on middellijk het contract wérd geieekend en de koop werd gesloten, met verplichting, dat de huiden in Amerika moeten werden verkocht. Geen der huiden gaat dus naar Duitschland. Naai wiji vernemen, zal een der exporteurs, die zitting heeft in het consortium, binnenkort naar Amerika vertrekken, om daar den ver koop Van de 100,000 buiden te regelen. De mogelijkheid bestaat echter, dat Enge land 50,000 huiden koopt, evenwel op voor waarde, dat daarvoor teruggeleverd wéirden 50,000 exotische huiden, benevens ae bénojdigj- de looistoffen. Zekerheid bestaat evenwel hieromtrent nog niet. (Tel.) Stantsleening 1914. De minister van financies maakt bekend, dat tot en met 15 dezer uit de opbrengst der Staats- leening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Ryks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f2.984.800, waarvan per saldo was uitbetaald of betaalbaar gesteld een totaal bedrag van f 1.480.600. Deenscke wttte kool en kroten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald lo. dat de exporteurs van Deensche witte kool van 18 dezer af voor elke 100 K.G. dier groente, waarvoor zij consent aanvragen, 5 kg. beschikbaar hebben te stellen voor binnenlandsch verbruik, tegen den prjjs van l'/4 cent per kilogram. Hetgeen beschikbaar wordt gesteld moet zijn van prima kwaliteit; 2o. dat exporteurs van kroten van anderhalf pond en zwaarder deze groenten mogen uitvoeren met vrijstelling van de verplichting om voor elke hoeveelheid, waarvoor zij coosent aanvragen, een deel beschikbaar te stellen voor binnenlandsch verbruik. Aardappelen. Het Centraal administratiekantoor voor de dis tributie van levensmiddelen heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters, waarin betreffende aardappelen bet volgende voorkomt Daar de prjjzen der aardappelen zich in verge lijking met die voor andere voederartikelen op een laag peil bewegen, is de vrees gewettigd, dat meer en meer zal worden overgegaan tot het voederen van aardappelen aan het vee Om een eventueel tekort aan consumptieaardappelen te vermjjden, verdient het aanbeveling, dat gemeen ten, besturen van stichtingen en particulieren zich door inkoop of voorkoop van een voldoenden voorraad aardappelen voor de komende maanden voorzien. Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid Holland. De Algemeenc Winter vergadering van boven genoemde veieeniging zal worden gdlioudon te Leiden, op Zondag: 30 Januari 1916, des amid- dags kwart na twee uur, in de groote zoal van „Zotnerzorg", tegenover het station Staats en ITollandisJche Spoor. Al:s Spreker zal optreden: de HooigEdelGestcea- ge Heer Mr. A. Baron van Wijnbergen, Lid van de Tweede Kamer. Te Zunderdorp zijn vannacht 20 levende schapen gestolen per schuit. De dieven, die nog jn het bezit der dieren werden bevonden, zijn te Amsterdam gesnapt en ingerekend. In geheel Waterland is het drinkwater bedorven. Een spoedige toevoer uit Amsterdam is dringend noodzakelijk. Te Durgerdam is door vele ingezetene^ bijgestaan door militairen, de aangerichte ver woesting byna hersteld, zoodat het gevaar voor duorbraak voorloopig geweken is. Aan het Kinselmeer, dat door den door braak van 4 Febr. 1825 ontstaan is, heeft het water den bionenvoet van den Waterlandschen dijk weggespoeld. Daardoor ontstond een kuil, waarin over een lengte van 50 meter vanaf den kruin de helft van den dijk is weggevallen. De buitenste helft van de steenen glooiing bleef on beschadigd, zoodat er geen doorbraak ontstond. Uit Edam: Het gevaar voor den polder Zee vang (groot 3200 H.A.) is nog niet geweken. Met kracht wordt gewerkt aan het verzwaren der binnendijken. P u r m e r e n.d In de gister gehouden spoed- eischende Raadsvergadering is besloten aan de Watersnoodcommissie een crediet van f2000 toe te staan. In het Zuidelijk deel van Purmerend blijft het water stijgen. Hedenmorgen was het water opnieuw gestegen. De Wormer en de Zeevang zijn nog behouden. Op de markt te Puremerend was heaenvroeg zeer weinig aanbod, maar er waren veel boeren vooral uit de Deemster, gekomen in de hoop koopjes te halen. Amersfoort: De Eemmond is zonder licht. Dit is Vrijdagnacht vernietigd, evenals de oude lichtstand op het Westerhoofd, zoomede de nog niet a'gewerkte op den wal. Vermoedelijk zal de Prins heden (Dinsdag) Amersfoort bezoeken. Een Koninklijke gift. Men meldt ons uit Amsterdam Hare Majesteit de Koningin heeft gisterenavond den heer S. P. van Eeghen ten paleize ontvangen, in zijne qualiteit van Voorzitter van Administra teuren der Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood, teneinde van den heer Van Eeghen eenige inlichtingen te verkrijven omtrent de werkwijze der commissie. Het heeft H. M. de Koningin behaagd den heer Van Eeghen mede te deelen dat Zij bereid is met een gift van tien duizend gulden de lijst te openen, anet dien verstande, dat wanneer mocht blijken, dat later meer noodig dan de dan inge komen giften bedragen, Hare Majesteit het voor nemen heeft een tweede gift te laten volgen. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hóógste barometerstand 770 te Oost-Dp.iiUch- iand. Laagste barometerstand 754,2 te libdo. Verwachting! tot den volgenden dag: Meest matige zuidelijken tot zuidweftMijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk eenige regenbuien. Zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 9-15 Jan. 1915 werden ge nomen 535 baden. Ie klas kuipbaden 44, regenbaden 242e klas kuipbaden 87, regenbaden 355, 5 ets. kinder? baden 15. Door Burgemeester en \V e t h o u- ders zijn als tijdelijk belast met het geven van onderwijs aan de lagere school C., mej. A Bijloo, aan school D., mej. A. M. Rijn te en ,D. Krabbendam en aan school E., mej. C. A. van den Hoek Van het terrein van de Singelkerk is gistermorgen ontvreemd een lap lood, laDg 1.40 M. en breed 40 cM. De politie stelt een onder zoek in. Aan de politiewacht aan de Hoofd- straat is voorloopig verbonden een vrouw uit de Helenastraat, die door een hond in de rechter hand was gebeten en een vrouw uit de Hoofd straat, die zich bij bet hakken van kachelhoutjes de rechterband had verwond. Hoogwater toSchiedam: Woensdag 19 Januari 3.41 vm. 3.53 n.m. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 18 Januari 1916, des namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. De heeren W. Beukers eD C. Houtman zijn afwezig wegens ongesteldheid. Verder zijn afwezig de heeren Ris en Dinkelaar. De Voorzitter opent de vergadering met de vol gende rede Mijne Heeren Als naar gewoonte wensch ik deze eerste Raadsvergadering in het nieuw ingetreden jaar te openen met eeri beknopt overzicht van het geen het vervlogen jaar ons gaf. En dan rijst weer allereerst voor onzen geest het beeld van den vreeselijken oorlog die nu reeds meer dan zeventien maanden over ons werelddeel woedt. Helaas, de zoo vurig verlangde vrede is nog niet gekomen, integendeel valt op toeneming en steeds verdere uitbreiding van den oorlogsbrand te wijzen. Nieuwe oorlogsverklaringen vermeer derden den angst en de ontzetting, vooral bij ons en de andere volken die tot nu toe gespaard bleven voor dien gruwel. Hoe dreunt en buldert nog altfjd het kanon, en hoe ontzettend veel jeugdige menschenlevens zijn reeds weggemaaid Hoeveel millioenen aan kapitaal zijn vernietigd, met het noodlottig gevolg dat de volkeren van Europa nog jaren achtereen de schromelijke financieele gevolgen züllen te dragen hebben. Hoeveel diepe ellende en onbeschrijfelijke smar ten zijn geleden, en tochhet kiinkt in som- miger ooren zelfs als een bespotting om van vrede te sprekenIs het niet afschuwelijk, M. H., en vragen wij ons niet dagelijks af hoe lang dit bedroevend schouwspel nog duren moet Goddank mocht ons Vaderland nog buiten den oorlog blijven al dreigde soms van nabij het het gevaar. Dankbaar gedenken wii hoe Vorstin en Regeering vóórgingen om met vaste hand het schip van Staat door de branding heen te sturen, terwijl honderdduizenden onzer jonge mannen nog steeds met de grootste zelfopoffe ring hun eersten burgerplicht trouw vervullen. Ja. de toestand blijft voor ons land nog steeds ernstig En toch kan voor velen het woord gel den dat Goethe eens neerschreef: „Het is won „derlijkevenals de mensch zich aan rustige „toestanden gewent en er zich inleven kan, zoo „blijkt er ook een zich wennen te zijn aan het. „onrustige en een zich-inleven in het meest „verschrikkelijke". Is in het algemeen de economische toestand in Nederland op dit oogenblik gunstiger dan bij het begin van den oorlog, wat onze Gemeente betreft moeten wij dankbaar erkennen dat ook hier een aanmerkelijke verbetering in den toe stand is ingetreden, en al zullen er zeker rijn die nog steed3 den nood der tijden gevoelen, toch zijn verschillende takken van handel en industrie weer opgeleefd, is de werkloosheid gelukkig zoo goed als geweken en wordt geen honger of gebrek geleden, dank ook voor een deel aan de vele bemoeiingen van Regeeringen Gemeentebestuur om de duurte der eerste levensbehoeften tegen te gaan door beschikbaar stelling tegen normale prijzen van brood, groen ten, brandstoffen, enz In deze Gemeente werd een levensmiddelenbureau opgericht, dat in deze richting uitstekende diensten verricht. Ook de woningbouw, die geruimen tijd stil lag, werd van lieverlede weer terhand genomen, en het Gemeentelijk Grondbedrijf mocht in 1915 een overdracht boeken van 25 234 M2. grond ten bedrage van ƒ235.610.50. alsmede een uit gifte in erfpacht aan de Vereenieing „Volks huisvesting" van 2758 M2. tegen een jaarlij kschen canon van 35 cent. Het voorzien in den hier bestaanden woningnood gaat aldus langzaam vooruit. Het mag hierbij evenwel niet blijven. Er moet meer worden gebouwd, want als wij, zooals het onze plicht is, vooruit zien, dan moe ten wij. erkennen dat nog niet genoegzaam in de behoefte aan woningen is voorzien en dat nog velen die in deze Gemeente hun werkkring hebben of nog zullen krijgen, dringend uitzien naar een geschikte woning om zich hier te kun nen vestigen. Daarbij komt dat het aantal in woners gestadig toeneemt. Op 31 Dec. 1914 was dit 35.166. in den ioop van 1915 vermeerderde dit aantal door geboorte met 983, door vestiging in de gemeente met 2339, totaal dus met 3322 inwoners, terwijl door overlijden het aantal ver minderde met 393, en door vertrek uit de ge meente met 2117, te zamen 2510 inwoners, zoodat de totale vermeerdering bestond uit 812 en het totaal dar bevolking op 31 December 1915 uit 35 978 inwoners. Buitendien verkeeren in onze gemeente nog 86 uit België geweken personen, waarvan evenwel slechts een 15 tal voor rekening der Regeering komt. Onder de verbeterde omstandigheden laat het zich verklaren dat de uitkeeringen van het Gemeentelijk Werkloozenfonds, vooral in het laatste gedeelte van het jaar. sterk verminderd zijn. Toch bedroeg de bijslag der gemeente over 44160 dagen ƒ3233 50 waarvan ƒ1695 31 aan het Rjjk werd gedeclareerd, terwijl ook het plaat selijk Steuncomité in de laatste week des jaars nog slechts aan 58 personen een uitkeering van totaal ƒ172.65 behoefde te doen. Daarom werd zelfs overwogen of het Steuncomité zich niet geheel zou kunnen terugtrekken. Besloten werd evenwel het Comité voorloopig .diligent te doen blijven met het oog op de onzekerheid der tijden en de mogelijkheid dat er een kentering zou kunnen plaats vinden in den tegenwoordigen toestand. Eenige meerdere cijfers, die een beeld geven van de werking van het Steuncomité mogen hier hun plaats vinden. Tot 31 December j.l. werd uitgegeven aan ond'ersteuning in geld, levensmiddelen, huurbons, enz. een som van ƒ102 705.965. Ter bestrijding dezer kosten werd bijgedragen door het Kon. Nat- Steuncomité ƒ42.289.91, door particulieren, ver eenigingen, vennootschappen, enz. ƒ36.116 055 en door de Gemeente 24.300.—. Buitendien werd in deze Gemeente door be middeling van den Burgemeester, van af begin Augustus '14 aan echtgenooten en ouders van onder de wapenen zijnde militie-, landweer- en landstormplichtigen een Rijksuitkeering van ruim ƒ240.000. - gegeven. Omtrent de Scheepvaartbeweging kan vermeld worden dat de Stoomzeevaart en de buitenland- sche riviervaart verminderden, en dat ook de opbrengst aan huur van het Oosterhavenhoofd, tengevolge van den oorlogstoestand, veelminder was. Een en ander werd evenwel voor een groot deel gecompenseerd door de herleving van de binnenvaart, zoodat de totaalopbrengst van volgn. 13 der begrooting 58 251.II5 bedroeg, zijnde slechts 826 36 minder dan de opbrengst over 1914, doch niettemin ƒ4748 885 beneden de raming. Onze Gemeentebedrijven: GasfabriekWater leiding en Electriciteitsbeirijf gingen vooruit, wat de omzet betreft. Zoo toont de totale gas- verkoop van 3 778 000 M3. een toename bij 1914 van ongeveer 51/2 pet., veroorzaakt door de toe name van kook- en motorgas en ook muntgas. Het lichtgas daarentegen wijst een kleine ver- 1 mindering aan. Op te merken valt dat in het laatste kwartaal het totale gasverbruik verba zend toenam, zoo zelfs dat 15V2 pet. meer werd afgeleverd dan in dezelfde periode van 1914. Bestond er in het begin van den winter nog eenige kans dat het productievermogen van de gasfabriek ook nog voor 19-16 groot genoeg zou zijn, de enorme toename van het gasverbruik in de wintermaanden heeft geleerd dat de capa citeit van de gasfabriek beslist te klein is om in den winter van 1916 genoeg gas te kunnen produceeren, en werd reeds overwogen op welke wijze in de eerstkomende jaren aan de vraag naar gas zal kunnen worden voldaan, een vraag die door de tijdsomstandigheden zeker niet ge makkelijk is op te lossen, maar waaromtrent binnen enkele weken aan Uwen Raad voorstel len zullen worden gedaan. Bij de groote zorg die deze toestand baart, is het gelukkig dat het gasverbruik zoo belangrijk toeneemt, zoodat mag worden vertrouwd dat de renten van gelden die voor uitbreiding mochten noodig zijn, ruim schoots door het bedrijf zullen kunnen gedekt worden. De waterverkoop nam toe met ca. Itya pet. en bedroeg totaal 1 161.475 M3. De electriciteitsverkoop bedroeg 3.614.299 K.W.U.. zijnde een vermeerdering van ca. 42 pet Deze tak van dienst is in eenige jaren ge groeid tot een hoogst belangrijk bedrijf, en de afname heeft zeker de stoutste verwachtingen ver overtroffen. Vergunt mij. M. H., dat ik verder in het kort aanstip eenige der belangrijkste besluiten door üwen Raad in het afgeloopen jaar genomen, als daar zijn De Ongevallen Verzekering voor het personeel der brandweer de invoering van een Kadegeld de oprichting eener nieuwe M L O. school de nieuwe parkaanleg in West Fran keiand een rioolbemaling in het Frankenland het maken van een nieuwe voetbrug over de Nieuwe Haven het inrichten van een nieuwen politiepost aan de Buitenhaven het toekennen van een duurtetoeslag aan gemeente-werklieden en beambten het verleenen van bouwcredieten door tus- schenkomst van de Prov. Crediet en Spaarbank het deelnemen aan de organisatie voor kleine nrddenstandscredieten het deelnemen aan de van Regeeringswege in het leven geroepen organisatie der intercom munale en nationale arbeidsbemiddeling waarbij de Schiedamsche Arbeidsbeurs optreedt als dis- trictsbeurs van het district omvattende de ge meenten: Schiedam, Vlaardingen, Vlaardinger- Ambacht, Maassluis. Maasland, Kethel en Over- schie, welke gemeenten alle zijn toegetreden. Laat deze opsomming voldoende zijn om U te doen zien dat, ondanks de abnormale omstan digheden waaronder wij leven, toch veel goeds en nuttigs is verricht geworden. De plannen en teekeningen van het nieuwe Ziekenhuis zijn U eenige dagen geleden getoond en uitgelegdhet is U dus bekend dat in de eerstvolgende vergadering nadere voorstellen U zullen bereiken De geheele omwerking der vr egere plannen ko3tte uit den aard der zaak veel tijd, maar de groote verbeteringen door kundige hand aangebracht, zullen ons troosten over de teleurstelling die dit oponthoud begrij- perlijkerwijze heeft veroorzaakt. M. H. Ik mag dit overzicht niet eindigen zonder mijn innige voldoening uitgesproken te hebben over het zoo tijdig gereedkomen van onze schoone Wilhelminahaven, niet alleen wat betreft het gedeelte dat voor de Scheepsbouw- Maatschappü „de nieuwe Waterweg" begin December moest gereed zijn, maar ook het Oostelijk gedeelte, dus het geheele werk, dat met bewonderenswaardige spoed en zonder de minste stoornis is ten einde gebracht. Ik wensch Schiedam geluk met deze prachtige haven en spreek de hoop en het vertrouwen uit dat zij der Gemeente ten Zegen moge strekken en dat de handelskaden en terreinen daaromheen spoe dig in gebruik mogen komen door de vestiging van nieuwe handelsinrichtingen en industriën. Ten slotte, M. H., houd ik mij overtuigd dat het ook Uw wensch is met het college van B. en W. voort te gaan met het behartigen der belaneen die ons zijn toevertrouwd en die on getwijfeld nog zooveel in het pas ingetreden jaar van ons zullen vragen Met beleid, maar ook met gepaste voorzichtigheid zullen wij moeten voortgaan die maatregelen en besluiten te nemen die wij, ondanks de minder gunstige economische toestanden, zullen moeten nemen Toch, laat my er U op wijzen dat wij allicht nog niet dadelijk alles zullen kunnen bereiken wat wij soms vurig zouden wenschen, maar dat wij in sommige zaken ons zullen moeten troosten met de ge dachte dat na deze tijden weer betere zullen komen, tijden waarop, door het ruimer toevloeien der middelen, het ook mogelijk zal zijn. in rui mer mate datgene te kunnen doen wat wij mis schien in de naaste toekomst nog zouden moe ten uitstellen. Immers, al moge de financieele positie voor onze Gemeente door den toetejuichen maatregel van de instelling van een crisisfonds, niet bepaald zorgelijk zijn, toch zal het oogen blik komen waarop de lasten van dit fonds, zij het dan ook geleidelijk, in onze Gemeentebe- grooting zullen moeten worden opgenomen. Voorzichtigheid blijft dus geboden. Alvorens te eindigen, M. H., betuig ik nog mijn hartelijken dank aan U en alle ingezetenen die mij bij de jaars verwisseling blijken van vriendschap en belangstelling gaven, met den wederkeerigen wensch dat het U allen en Uwe r> i, J,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2