Dagblad voor Schiedam en§,Omstreken y^su. fqnfl~>2!~> finn tinrr' f60 De Oorlog. WRA Gratis Ongevallen verzekering 39ste Jaargang. Woensdag 19 Januari 1916 No. 11437 Offldeek berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50. per week 12 cent, per maand p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct„ franco Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 1 _6 regels 02 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. geheele I S 11 een hand, f f t «j jê dood 5 I I I 11 S oTereeaioistU od ie doüs yermelde Toonaarden, B UUU invaliditeit; I LUu voet 0f oog; I 1 UU 8 I UU een duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis: le. dat by raadsbesluit van 18 Januari jl. is bepaald, dat in plaats van tot half vyf uur des namiddags, het bureau van den Burgerlijken Stand op werkdagen voor het publiek open zal zijn tot des namiddags half drie uur 2e. dat in verband daarmede vanaf heden het Bi»reau van den Burgerlijken Stand, Be volking enzgevestigd in de Schoolstraat no. 12, op werkdagen voor het pupliek zal zijn ge opend van des v.m. half negen tot des n.m. half drie uur. Schiedam, 19 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, V SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GREÏE. DE VREDESONDERHANDELINGEN MET MONTENEGRO. De »Neue Freie Presse" bericht uit officieele bron omtrent de onderhandelingen met Montenegro: Op 13 Januari meldden zich bij onze voorposten twee Montenegrynsche ministers en een majoor der artillerie aan en gaven den wensch te kennen onderhandelingen aan te knoopen. Die wensch werd ter bevoegder plaatse overgebracht, en daar op volgde het antwoordde eerste voorwaarde voor het begin van vredesonderhandelingen was het onvoorwaardelijk neerleggen der wapens door het Montenegrynsche leger. De beide ministers bleven te Cettinje en de verdere besprekingen met hen werden door tus schenpersonen gevoerd. Onder de wapens, die Montenegro moet neerleggen, behooren niet alleen alle moderne vuurwapens bij het leger in gebruik, doch ook de wapens, die ieder mannelijk Monte negrin als erfstukken draagt. De Montenegryn sche troepen zullen in groote afdeelmgen samen komen en de wapens in letterlijken zin moeten neerleggen. Het toezicht daarop zal hierin bestaan dat onze troepen een strategische klopjacht be ginnen, waarbij geheel Montenegro als een groo' bosch- wordt beschouwd, dat in zijn geheele uit gestrektheid wordt afgezocht, opdat niet hier en daar benden overblijven, die op eigen gelegenheid guerilla voeren. Daarna zal de mannelijke, tot dragen van wa pens in staat zijnde bevolkiüg naar bepaalde plaat sen worden gebracht, wat waarschijnlijk tot een hooge leeftijdsgrens noodig zal zijn. De Montene grynsche vrouwen hebben zoowel als combattan ten als by den etappedienst aan den oorlog deel genomen. Wel is waar had koniDg Nikolaas reeds sedert geruimen tyd de uitbetaling van loonen gestaakt, waarop vele vrouwen naar hunne haardsteden terugkeerden, waarheen dan ook met tijdelijk verlof de huisvaders volgden, om voor eenipe in tijd het onderhoud der gezinnen te voorzien. De vrou wen zullen zonder uitzondering in de haar aan gewezen woonplaatsen blijven. Tot de onvoorwaardelijke neerlegging der wa pens behoort ook de overgave aan de Oostenrij kers van alle steden en plaatsen en van alle ver keersmiddelen, met name van de spoorwegen. De beteekenis van de capitulatie. De nFrankfurter Ztg." acht het besluit van Montenegro van groote politic ke beteekenis. Wan neer er van de kleine staten ook maar één enkele, gelyk Montenegro deed, in den nijpendsten nood tot het klare besef komt wie in Europa in mili tairen zin de sterkste is, en dit besef uitdrukt in een politieke daad, dan is dit een handeling waaraan historische beteekenis mag worden toe gekend. Montenegro zal zich zijn stap niet berou wen. Reeds het feit dat wy, hoe gemakkelijk het ook ware Montenegro even volkomen te vernieti gen als Servië, de om genade uitgestrekte hand niet terugstooten, doch het volk zijn vtede geven, moge anderen, die nog aan de beurt zijn, en ook den onzijdigen, een vingerwijzing zijn. Ook in groote politieke vraagstukken is het Diet veel anders dan in het leven van allen dag de eerste stap is de moeilijkste. De eerste stap onzer vijanden om tot inzichtp te geraken en daarmee wellicht de eerste stap tot den vrede, is gedaan. Wij mogen er trotsch op zijn, dat Montenegro de wraak van zijn voormalige vrienden niet zeer vreest, dat het zich in vrede met ons inderdaad veiliger voelt dan tevoren. In zuiver strategischen zin, met het oog op Albanië, acht de ^Frankfurter" het besluit van Montenegro een der ergste ontgoochelingen voor Italië. De vijandelijkheden gestaakt. De onderhandelingen over het neerleggen der wapenen door het Montenegrijnsche leger zijn gis termiddag begonnen. Onze troepen dieintusschen nog Wirpazar en Rijeka baddeD bezet, hebben de vijandelijkheden gestaakt. De voorwaarden voor de schikking. De feiten aangaande den toestand van Montene gro waren hij goedingelichte personen al sedert twee maanden bekend. De voorwaarden voor de getroffen schikking zijn, dat Montenegro afstand doet van den Lowt- sen, in ruil voor een haven aan de Adriatische Zee en voor zijn onafhankelijkheid. Popowuj, de Montenegrijnsche consul te Rome, deelt mede, dat koning Nikolaas eeu proclamatie tot zijn volk heeft gericht,, waarin hij verklaarde, dat er te kiezen viel tusschen overgave en onder gang. Waarom heeft Italië Montenegro niet •geholpen? Het vNowojo Wiemja" betreurt dat Italië zijn actieve hulp met tot Montenegro heeft uitgestrekt" »Nu Italië's besluit eenmaal onherroepelijke vaststaat, zou het vruchteloos zijn het aan critiek t,e onderwerpen, maar het is te hopen, dat de overige mogendheden der entente bij hun bere keningen meer rekening zullen houden met de inspanning, welke zy inderdaad vermogen te ver- rjchten. De Italiaansche afgevaardigde Raimonde heeft bij den voorzitter der Kamer een vraag aan de ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marme ingediend. Hij vraagt of ten tijde van de onderteekemng der overeenkomst van Londen door Italië de verovering van Montenegro door den vijand reeds werd voorzienverder waarom Italië die verovering lijdelijk heeft aan gezien en of regeering en militaiie overheid zich met den toestand in Noord-Albamë hebben bezig gehouden. De laatste tegenstand. De correspondent van de »Daily Telegraph® te Rome geeft dd. 14 Januari nog een laatste over zicht over het verzet der Montenegrijnen. Volgens officieele bericnteu, aldus -seinde de correspondent, wordt er langs de geheele Mon tenegrijnsche grens wanhopig gevochten; in het Zuidoosten helpen benden Albaneezen de OosteD- rijksche troepen. Deze benden worden door Oos- tenrijksche officieren aangevoerd; toen de Oosten rijkers Montenegro binnendrongen, kwam de geheele Albaneesche bevolking van de aangren zende districten in opstandhet bleek, dat zij door Oostenrijksciie agenten in ruime mate van wapenen waren voorzien. Voor den aanval op Montenegro hadden de Oostenrijkers al hun troepen in Macedonië en de garnizoenen in Dalmatië en Istrië opgeroepet, De aanval werd van uit Cattaro ondernomen met 15 bataljons uit Herzegowina, 28 uit Servië en 20 Oostenrijksche bataljons, die te zamen met de AibaDeezen 70.000 man telde en van 200 kanon nen voorzien waren het Munteneg' ijnsche legei had slechts over 30.000 man en één Servische divisie te beschikken de stellingen op den Lowt- sen werden slechts door 5000 soldaten verdedigd Het gelukte aan de Oostenrijkers een detache ment van 2 a 3000 man in de baai van Traste te ontschepen, waardoor zij de MontenegiijneD bij Budua in den rug konden aanvallen. Vijf dagen lang werd er toen hardnekkig gestreden, waarhij de Oostenrijkers geen enkele gevangene wisten te maken, D' e spoorlijn Vele sM e- n a s t i r. 'Volgens do „Carrière della Sera'' zijn de Duit- schors in Servië bezig: een spoorlijn aan te leg gen tusschen Veles (KoepruluV en Monastic. Aan gezien Mon astir evenals Veles met Saloni'ri ver- bonden is, ligit de strategische beteekenis van z.oo'n lijn voor de hand. Hetzelfde blad houdt staande, dat binnen zeer r.otten tijd een offen- I sief van de centralen tegen Salaniki te verwach ten is. De bewegingen achter het front zijn te 151) Maar zij zullen mij niet hooien, zei de hij. En al hoorden ze mij, wat dan nog Zij zouden mij naar de place de la Revolution zenden? Misschien. Daarvoor zouden zij mij te midden van mijn soldaten moeten wegha len en zij houden van mij, mijn soldaten, zij zouden het niet lijdzaam aanzien, dat juen mij aan den beul wilde overleveren. Met hen zou ,jk een beleg kunnen doorstaan. Wil ik u eens wat zeggen. Barras? Neen, zeg niets, gij hebt te veel gezegd. De muren hebben somtijds ooren. 'De Corsikaan beet zich op de lippen. Hij kwam terug op Marguérite MouUnsier. Zij moet schoon geweest Zijn, die vrouw. Zij is het nog. Zeker En rijk? Millionaire. Bonaparte drukte zijn beide handen 'tegen zjjn voorhoofd. Wat zou men al niet kunnen onderiie- Bten met miUioenen, mompelde hij. En bitter ging ivij voort: Gij zijt wel gelukkig, Barras. Gij hebt niet achter u een sleep van broeders en zus ters, een familie, waar geen tand aan komt en die mij overstelpt ijiet haar gejammer en haar cischen, onder voorwendsel van de of- fors, die ik haar gekost heb. Als ge eens wist, wat een ellende ik doorstaan heb in mijn eerste jaren op de krijgsschool, welke vernederingen ik 'mij moest laten welgevallen. Och, laten wij daar maar niet meer aan den ken. Trouwens, ben ik er nu wel zooveel be ter aan 'toen? Geen geld, geen vriend En ik? riep de Provencaal uit, tel ik dan niet mee? Ik geef u raad, altijd denzelf den geduld. Dat zal ik dan hebben, als het niet anders kan. Ga Marguérite eens bezoeken. Gij zegt Marguérite Montansier. Ik heb haar Ook een goeden raad gegeven. Zeg haar, dat zij moet wachten, dat zij zich niet aan gevaren moet blootstellen met haar schuldvorderin gen aan de Commune. Daar zijn menscheii by, die een eigenaardig middel hebben om zich van sehuldeischers te ontdoen. Sluit vriendschap met haar en ga dikwijls naar de schouwburgen, waar haar gezelschappen spelen. Dat zal u afleiding geven. De een zaamheid is slecht voor werkzame mannen, zooals wjj. Zy wekt kwade gedachten op, groot en "te aanhoudend, dat zij een andere verklaring zouden toelaten. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: Daar er ook gisteren mets byzonders is voor gevallen, kan men den nieuwjaarsslag in Oost- Galicië en aan het Bessarabische front als geëin digd beschouwen om militaire redenen kunnen geen nadere bijzonderheden over dezen slag gepu bliceerd worden. Onze wapenen hebben op alle punten van 130 kilometer lange front volkomen gezegevierdonze infanterie, die op uitstekende wyze door de artil lerie gesteund werd, kan niet genoeg geroemd worden, zij bracht in alle gevechten de beslissing teweeg en wist alle stellingen dikwijls tegenover een numeriek sterkeren vijand te behouden. De groote nieuwjaarsslag in het Noord-Oosten van Oostenrijk begon 24 December van bet vorige jaar en duurde met slechts enkele tusschenpoozen tot 15 Januari voort, dus 24 dageu lang. Ver scheidene regimenten waren niet minder dan 17 dagen in het gevecht. De orders van het Russische legerbestuur de mededeelingen van gevangenen en tal van offi cieele en half-officieele berichten uit Petersburg wijzen er op, dat het Russische oppercommando met het offensief van zyo Zuidelijk leger eeu groot militair en politiek doel beoogt. Daarmee komt dan ook overeen het groote aantal soldaten, dat de vijand tegen ons in het vuur zond hy offerde zonder echter eenig succes te behalen, minstens 79.600 man aan dooden en gewonden op en ver loor 6000 man aan gevangenen. Naar de samen stelling der troepen ie oordeelen hebben soldaten uit alle deelen van het keizerrijk aan dezen slag deelgenomen. De vijand voert thans verster kingen naar Oost Gal iciën. Verder valt er in het Nooid-Oosten niets byzonders te melden. Hel Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: Bij Dünhot, tea Zuid-Oosten van Riga, en ten Zuiden van Widsy, gelukte het den Russen, on dei bescherming van de duisternis en de sneeuwstormen, vooruitgeschoven kleine Duit sche posten te overvallen en te verstrooien, AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: In den loep van' den nacht hadden met tus schenpoozen artilleriegevechten op verschillende punten van het tront in Frankrijk plaats. Het Engelsche legerbericht luidt: Gisteren vernielden wij bij Frioourt een deel dei vijandelijke versterkingen door een mijn te doen ontploffen. De vijand leed lneidoor en door ons goedgericht artillerievuur gevoelige ver liezen. Het Duitsche Hoofdkwartier dec-lt mede: Aan bet Westelijk front was, ten gevolge van het heldere weer, de activiteit van de artil lerie over het algemeen grooter. Lens werd we der levendig beschoten. Twee Engelsche vliegmachines moesten bij Pos- zooals een zekere Diafomis moet gezegd hebben. En laat u niet ontmoedigen. Wat drommel, gij zijt generaal op uw 25ste jaar en wij hebben nog oorlogen in hel vooruit, zicht aan alle zijden. Kom mij dikwijls be: zoeken, dan kunnen wij wat praten, maar wees vooral voorzichtig. Te veel 'spreken schaadt. Goeden dag, generaal. Gegroet, Barras! Zij wisselden een handdruk en scheidden. Terwijl hij de trap afging, zeide de Corsi kaan voor zich: Ja. ik 'ben generaal op mijn 25ste jaar, maar wat zal ik op jpijn 20ste gijn? Een levend raadsel, die Provencaal. Terwijl hij den generaal uitliet, zag Bar ras nat op een bank in de vestibule Jean die Tremazan en zijn vriend Pierre Lasson zaten, die stipt op bet afgesproken uur gekomen wa ren. Hij ontving hen met zichtbare voldoening. Die geschiedenis van de Trémazan's had zijn belangstelling gaande gemaakt en tevens was het. hem alles waard om Annette aan zich te verplichten, want die jonge tooneeilspeelster had veel invloed te Parijs, waardoor haar vriendschap kostbaar, -maar haar vijandschap gevaarlijk wras. Bovendien was Barras een voortreffelijk men- schenkenner. Op 't gelaat van die twee Bretagners naci hij de eerlijkheid en den moed gelezen, die hen bezielden; zij die zulke eigenschappen be zitten, zijn 'te zeldzaam, dat ïflen hen van zich zou afstooten, wanneer men hen kan noo dig hebben. Hij nam hen mee naar den salon, dren Bonaparte zooeven had verlaten en daar ge komen, vroeg hij Jtfun dadelijk: Wat wilt gij doen? Zegt het. De oogen- blikken zijn kostbaar. Ik heb veel lust om uw beschermster aangenaam te zijn. En tot-Joan gewend ging bij voort: -- Gij zijt de de voormalige graaf de Tréma- zan? Ja, burger. Gij hebt samengezworen tegen de repu bliek -- Misschien wel, ik zeg er tenminste geen neen op. En toén gij in Frankrijk terugkeerdet, ver- naamt gij da uw ouders gevangen genomen waren Ja. kien waant u dood? Dat is zoo. Ue kotter, die mij onder stormweer aan land zou brengen, werd door de golven te pletter geslagen op de rotsen aan de kust, niet ver van Saint-Malo. Wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1