Binnenland. *tad8- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. sfiuwiaele en. Dadiseele (Vlaanderen) in een luchtgevecht het ondersp-it delven Van de vier inzittenden werden er drie gedood. Een Fransdt vliegtuig! werd hij Mcdéwic'n (Moy- en Vie) door een onzer vliegers neergeschoten. De bestuurder en de waarnemer werden gevan genis enomen. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: In den namiddag van aea i7en heeft een eskader zeevliegtuigen een iaachdgen aanval ge daan op Ancona, waar het station, de eleetrische centrale en de kazernes door bommen van zwaar kaliber getroffen werden en in brand geraakten. Vier afw eet kanon ne n beschoten on/e v.iegtuigen zeer hevig, doen zonder gevolg. Alle machines zijn behouden ieeug'gekee' d. De Italiaansche generale ataf deelt mede: Ten gevolge van het bombardement doon- de Italianen van het fort Raibl, aan de g'rens van Tnente, is een deel van den koepel vernield en een detachement op de vlucht gejaagd. Tiet krachtige tegenoffensief van de Italianen op de heuvels rondom Oslavia duurt met succes voort. Wij hebben alle loopgraven hernomen op de hoogten ten Noord-Westen van Gore, die zij op 15 Januari hadden moeten ontruimen. De linie heeft thans weer haar oorspronkelijken vorm. H. M. de Koningin is hedenochtend wederom met den trein van 7.55 uit Amsterdam naar het overstroomde gebied vertrokken; thans om het voorgenomen bezoek te brengen aan den Anna PaulownapolderDe tocht vangt aan te Oude Sluis en omgeving en vervolgens gaat H. M. het dorp Anna Paulowna bezoeken. Hare Majesteit zal niet weer naar Amsterdam terug- keeten, maar reist, na afloop van bovengenoemd bezoek, rechtstreeks door naar de residentie, waar Zij te 5 uur- 26 min. in den namiddag wordt verwacht. Hedenochtend is Z. K. H. de Frinslin opdracht van II. M. de Koningin per auto naar Rotter dam vertrokken tot het bezoeken van eenige door den watersnood getroffen, zuidelijk van P otterdam gelegen, plaatsen. Lichting 1910 naar huis. Naar men ons meldt zal de Landweerlichting 1910 den 28en Januari a.s. met onbepaald ver- lol naar huis worden gezonden. Op dien datum g'aan ook de torpedisten en de pantserfort-artillerie van do rnilUieüehting 1906 met verlof. 'j Minister Rambonnet. Bij kon. besluit is aan den minister van Marine Harer Majesteits dank betuigd voor de doen hem bij de waarneming ram bet be heer van het departement van Koloniën den lande bewezen diensten. 'Stct.) Johan Schmier. Gistermiddag' is op de R.-K. begraafplaats te Heerenveen op het graf van den operazanger Johan Schmier onthuld een marmeren monu ment. t De Maashaven. Lloyd's agent seint uit Calais dat het stoom schip „Maashaven" op 5 mijl van Calais op strand zit. De positie is zeer slecht. Het eerste waterdichte schot heeft zich begeven. Ruim 1 staat vol water. Een bergingscontract is afge sloten op de basis „no cure no pay". Afbrengen is zeer twijfelachtig. Dematroos Kramer, die aan boord was giebleven, is gered. Lading aangehouden. De per stoomschepen „Rijndam", „Noordam", „Nieuw Amsterdam", „Oosterdijfc", ,Nox!der- dijk" en „Rotterdam" aangevoerde partijen spek, gezouten vleesch en darmen moeten alle op order van de Engelse he regeer ing voor het prij- zenhof gebracht worden, ofschoon deze partijen met goedkeuring v,an de N. O. T. verkocht en verladen waren en het spek zelfs grootondeels voor het Nederlandsche leger bestemd was. Belanghebbenden hebben bij de N. O. T, en de Engelscihe regeering daartegen geprotesteerd, ter wijl de medewerking van den Amerikaanschen gezant is ingeroepen om de partijen alsnog vrij te krijgen. Raapolie. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft in een circulaire aan de burgemees ters bericht, dat de te zijner beschikking ge stelde partijen raapolie thans geheel dooi be middeling van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen aan grossiers en wederverkoopers in het klein zijin geleverd. In verband hiermede worden met ingang van 19 dezer de maximumprijzen voor raapolie, vastgesteld hij circulaire dd. 31 December, ver vallen verklaard en gleen nieuwe maximumprij zen voor genoemd artikel vastgesteld. Consulaire paspoorten voor Duitschland. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de ambtenaar' van dat departement, die met liet oog op het ieaaliseeren van con sulaire paspoorten te Zevenaar was geplaatst., Zondag den BOsten dezer naar Den Haag zal terugkeeren. Van dien latum at moeten der halve houders van consulaire paspoorten, die voor de reis naar Duitschiana gelegaliseerd moe ten w orden, hetzij daarvoor naar 1. en Haag! gaan, hetzij hun paspoort naar het ministerie van bui- tenlaridsche zaken opzenden. Uien, knolrapen en peen. Naar wij vernemen heeft het Algemeen Admi nistratiekantoor voor de Distributie van Levens middelen te 's-Gravenhag'e in oen schrijven d.d. 17 dezer aan de burgemeesters medegedeeld, dat tengevolge van de natte weersgesteldheid de kwaliteit der regeeringSuien heelt geleden, zoodat deze voor een groot deer de hardheid, welke zij in October en November hadden, ver loren hebben. Hoewel dit geen invloed uitoefent op de dagelijks'che consumptie, geeft de gxoen- tencentrale toch in overweging niet meer uien te bestellen dan voor wekelijkscb gebruik noodig zijn, aangezien zij op klachjen over mindere hardheid geen acht kan gaan slaan. Naar aanleiding' van het foli; dat dox" de meeste gemeentebesturen geen iof zeer wéinig knolrapen worden besteld, waardoor de geheele opzet der gkoentendistributie dreigt te misluk ken, is besloten dat gemeenten, welke groenten betrekken, ook knolrapen moeten afnemen, ern wel ir. de vclgtende verhoudingenbij! iedere 100 K.G. uien moeten 50 K.G. knolrapen wor den besteld en bij' iedere 100 K.G. kool 25 K.G. knolrapent Ook op de geregelde afneming van peen, wordt door het Administratiekantoor1 ten zeerste aan gedrongen. t Stoomtrainljjn Den Haag—-Voorburg. Het lid yan de Tweede Kamer de heer Van de Velde heeft betreffende het treffen van maat regelen in verband met op de stoomtraiuiijh den HaagVoiorbuiijg voorgekomen ongevallen op 28 December' de volgende vragen ingezonden: Zrjoals bekend (Memorie van Antwoord, Hs. IX 1916, pag. 30), zijn plannen in overweging om de lijn Den HaagVoorburg—Leiden i.e eiec- ■trilüiceeren en is daartoe de medewerking! noo dig van den minister van waterstaat. Zou de minister van waterstaat niet van deze (omstandigheden een gepast gebruik kunnen ma ken .om reeds nu aan de Mij. tot Exploitatie vaft Tramwegen een betere seininrichting v,ooir te schrijven, of door het uitvaardigen van nieuwe strengere wettelijke voorschriften herhaling van cle ernstige ongevallen als op de lijn, Den Haag VoorburgLeiden reeds tweemaal plaats vonden, voor het vervolg, voorzoover net ran hem af hangt, te voorkomen? Is de minister bereid de Kamer te zijner tijd volledig' in te lichten omtrent het door hem verrichtte naar aanleiding1 van een op 1.1. Zondag te Voorbuig voorgekomen trambo'sing? De minister van waterstaat heett daarop den 17den dezer het volgende geantwoord Voor tramwegen worden in verband met de daarop toegestane maximum snetheid in net algemeen geen ander'e seininri.-htingen noodig geacht dan die ter bevei.iging van het verkeer over beweegbare bruggen en spoorwegk-uisingen; de deswege bestaande wettelijke voorschriften worden voor de veiligheid van her tramweg- verkeer voldoende geoordeeld. De ernstige ongevallen, welke op de lijn Den HaagVoorburgLeiden hebben plaats gehad, zijn dan ;ook niet het gevolg' van het ontbreken van seininrichtingen of van onvol doende wet telijke voorschriften, doch zijn eenvoudig; te wijf- ten aan plichtverzuim van ue betrokken machi nisten, waartegen beveiligingen en voorschriften machteioos zijn. De directie der Maatschappij iot Exploitatie van Tramwegen heeft van 8 Januari 1916 af op de genoemde lijn het zoogenaamde penning- stetóel ingevoerd, hierin bestaande, dat de en- kelsporige baanvakken alleen Leiedeu mogen worden door die treinen, waarvau de machinist in het bezit is van den voor het te berijden baanvak bestemden penning. Voorts is door de directie besloten om op de locomotieven van al hare tramtreinen een twee- (L-n man te doen mederijden. Aan den Raad van Toezicht op de Spoorweg1- diensten weid dezerzijds opgedragen een onder zoek omtrent het in de tweede vraag bedoelde ongeval in te stellen. Het van dat college dien aangaande (ontvangen verslag heert, na hetgeen de directie reeds deed, geen aantoiJing! gege ven tot het nemen van bijzondere maatregelen. Inschrijving voor Z. H. den Paus. Haarlem, den 16 Januari 1916. Mijnheer de Redacteur 1 Nu de inschrijving voor Z. H. den Paus is geëindigd, en Wij, door de goede zorgen van de R K. Bladen in ons Bisdom en de milddadig heid der geloovigen, in de gelegenheid zijn ge steld om onzen Heiligen Vader, tot leniging zijner verschillende nooden de aanzienlijke som van ruim f93.000 aan te bieden, gevoelen Wij Ons gedrongen, U blyk te geven van onze vreugde over het welslagen dezer inschrijving. Voor de bereidvaardigheid, waarmede Gij terstond Onze wenscheri zijt tegemoet gekomen, voor de uitnemende zorgen, aan de inzameling en verantwoording der geofferde gelden gewijd, brengen Wij U Onzen oprechten dank. Indien alle geloovigen, voornamelijk degenen, die door God minder met tijdelijke goederen zijn gezegend, zoo offervaardig hun aalmoes hebben gebracht, dan is dat op de eerste plaats, Wij getuigen dit hier gaarne, aan uw opwekkend woord toe te schrijven. Wij verzoeken U deze Onze dankbetuiging in uw blad te willen publiceeren, om, aldus van de gelegenheid gebruik makend, tevens door uwe bemiddeling Onzen dank te uiten jegens de talrijk velen, die door hunne milde gaven der. H. Vader een zoo welsprekend bewijs lever den van hun diepen eerbied en kinderlijke aanhankelijkheid. Moge de Gever van alle goede gaven allen met Zijnen bijzonderen zegen beloonen voor het goede, gedaan in deze zoo zorgvolle tijden. Met alle hoogachting verblijf ik inmiddels Uw dienaar in O. H. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Pater P. v. d. Sanden. Z. D. H. de Bisschop v. Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar den weleerw. pater Pius v. d. Sanden, kapelaan aan de Singelkerk alhier. Zijn vertrek zal zeker door velen betreurd wor den. Het ware in strijd met den bescheiden aard van den vertrekkenden priester te dezer plaatse zijn verdiensten te huldigen. Toch kun nen we niet nalaten te wijzen op den schitte rend geslaagden Apologetischen Cursus van verleden jaar. „Katholiek Leven" verliest in hem den ijverigen, allen bezielenden moderator en de leerlingen van H. B. S en Gymnasium, voor wie hij een cursus oprichtte, zullen hem steeds dankbaar blijven voor zijn nuttige en heilzame voorlichting. Onze beste wenschen vergezellen pater v. d. Sanden naar zijn nieuwen werkkring. Broeder Maxim inus. Met leedwezen zullen velen vernemen, dat de eerw. Broeder Maximinus (J. P. Luxen) directeur der St. Josepscholen is benoemd tot directeur van de St. Gerardus Majellascholen te Wijk-Maastricht, Om gezondheidsredenen moest aan Broeder Maximinus een minder drukke werkkring worden opgedragen. In September 1910 werd Br. Maximinus be noemd tot directeur der St. Jozefscholen. Zeer veel heeft deze ijverige werker bijgedragen tot den bloei van het katholiek bijzonder onder wijs in Schiedam. Broeder Maximinus was lid van de commissie tot wering van schoolver zuim en tot voor eenige maanden voorzitter van de commissie van controle op bioscoopvoorstel- 'ingen. Moge de verandering van werkkring Br, Maximinus' gezondheid ten goede komen opdat hij nog vele jaren zijn krachten kunne blijven geven voor het katholiek onderwijs. Tot directeur der St. Jozefscholen is benoemd de eerw. Broeder Angelmus thans directeur der St. Gerardus-Majellascholen te Wjjk- Maastricht. Hoogwater te Schiedam: Donderag 20 Januari 41.8 vm. 4.27 n.m. ii. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 30 November 1915 en verdaagd die van 21 December d.a.v. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat bij het College van B. en W. is ingekomen van Ged. Staten een schrijven ter geleide van het op 20 December 1915 goedgekeurde raadsbe sluit d.d. 30 November 1915 tot bet verleenen van een voorschot van ten hoogste f 66.000 aan de vereeniging «Volkshuisvesting" idem, ter geleide van het op het 20 Dec. 1915 goedgekeurde raadsbesluit d.d. 30 Nov. 1915 waar hij van de vereeniging «Volkshuisvesting" voor den bouw van 40 vrye arbeiderswoningen in erf pacht werd uitgegeven het terrein, begrensd door de Geervlietsche, Voornsche, Brielscbe en Heen- vlietschestraat idem, houdende mededeeling, dat het bedrag van de RjjksuitkeeriDg ex artt. 1-9 van de wet 26 Mei 1897 (staatsbl. no 156) voor 1915 defini tief is vastgesteld op f 107.783.79 idem, ter geleide van de op 27 December 1915 goedgekeurde begrooting voor het dienstjaar 1916; idem, houdende ontvangstberieht van bet in af schrift medegedeelde raadsbesluit d.d. 21 Decem ber 1915 tot wijziging van de verordening hou dende bepalingen ter voorkoming van brandge vaar en ter regeling van het blusschen van brand idem, ter geleide van de op 3 Januari jl. goed gekeurde verordening dd. 80 Nov. 1915 regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de beschik baarstelling van levensbehoeften tijdens de buiten gewone tijdsomstandigheden in verband met den in 1914 uitgebroken Europeeschen oorlog, naar aanleiding van de bepaling van art. 114bis der Gemeentewet; idem, ter geleide van het op 3 Januari jl. goed gekeurde raadsbesluit dd. 21 Dec. 1915 waarbij het bedrag, dat ter beschikking van B. en W. werd gesteld om daarmede in de Provinciale Crediet- en Spaarbank obligatiën te nemen is verhoogd met f125.000 en derhalve gebracht op f225.000; idem, ter geleide van het 3 Januari jl. goedge keurde raadsbesluit dd. 21 December 1915 tot ooderbandsche verhuring aan R. L. Vrijenhoek of anderen van de woning Rotterdamsche dijk 164 idem, ter geleide van het 4 Januari jl. goedge keurde raadsbesluit, dato 30 November 1915, houdende aanwijzing van de lasten, die mede ten laste van het «Cnsisfonds" komen idem missieve, houdende besluit tot godkeuring van de gemeente-rekening. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen van B. en W. Schrijven waarbij naar aanleiding van de over neming door het Rijk van de exploitatie van het locale telefoonnet, welke op 1 Januari 19 6 plaats had, eenige mededeelingen worden gedaan om trent regelingen die voorloopig lusschen Rijk en Gemeente zullen geiden. Kennisgeving. Voorstel tot afwijking van het verzoek van den Algemeenen Nedei landschen Opzichters- en Tee- kenaarsbond, om verhooging der salarissen van de Opzichters en Teekenaars in dienst der Gemeente. en W. kunnen geen termen vinden op dit verzoek in te gaan en stellen voor dit adressante te berichten. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om aan mej. J. A. Moritz, over eenkomstig haar verzoek met ingang van 1 April 1916 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school C. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om aan mej. J. Stigter en de heeren H. J. H. van Vianen, J. P. Koppenhagen, J. Ph. L. Roder en A. Smit Jz. respectievelijk leeraren aan de H. B. School en Burgeravondschool ontheffing te verleenen van de verplichting binnen deze geineente te wonen. Overeenkomstig het voorstel wordt deze onthef fing verleend Idem schrjjven dd. 15 Januari, waarin in ver band met de beëmdigiDg van den aanleg der Wilhelminahaven en de doortrekking van de Maaskade, een overzicht wordt gegeven van de ten behoeve van die werken gedane uitgaven. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den gemeente archivaris, verslag van den toestand van het archief over het jaar 1915. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Post heeft in bet verslag gelezen, dat verscheidene noodzake ijke werken moesien blijven liggen wegens diensiplicht van den archivaris. Spr. was van meening, dat deze ambtenaar in het genot was van verlof. Spr. vraagt of het Dag. Bestuur niet kan bevorderen, dat den archivaris vrijstelling van dienst wordt verleend. Spr. acht het noodzakelijk, dat de gemeente-archivaris steeds te bereiken is en vraagt of bet Dag. Bestuur be reid is voor dezen ambtenaar verlot aan te vragen. De Voorzitter zegt, dat zoo de heer Post den archivaris had gesproken bij zou vernomen hebben, dat B. en W. reeds herhaaldelijk pogin gen in het werk hebben gesteld om voor dezen ambtenaar verlof te bekomen. Zelfs op een zeer dringend schrijven kregen B. en W. nul op het request. De archivaris heeft drie dagen per week verlof, wel hoofdzakelijk voor zijn andere betrek king, maar hij doet dan toch steeds zijn best de zaken van het archief bij te houden. De aanbie ding van dit verslag is aanleiding geweest, dat B. en W. opnieuw verlof hebben aangevraagd. De heer Post betreurt het, dat tot heden nog geen termen zijn gevonden om dezen ambtenaar verlof te verleenen. Van de commissie voor de Financiën en de Belastingen advies tot goedkeuring van de reke ning en verantwoording van het Reservepensioen fonds over 1914. Overeenkomstig dat advies wordt de rekening goedgekeurd. Van mej. J. Stahlie, dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan school F. Van M. van der Vlies, dankbetuiging voor zijne benoeming tot gemeente-accountant. Van mej Th. Vertregt, dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan school D. Kennisgeving. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond adres, waarin wordt verzocht ten behoeve van het Bu reau voor arbeidsrecht een subsidie van f 100 uit de gemeentekas te verleenen. In handen van B. en W. om advies. Van A Djjkstra en 4 anderen adres, waarin wordt verzocht op den voor particulieren vastge- stelden prijs van cokes, een reductie te verleenen. In haoden van B. en W. om advies. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond adres, waarin wordt verzocht tot leden-werklieden van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs te benoemen D van Dijk en A. van der Schalk. Hierop zal worden gelet bij de behandeling van punt 3 der agenda. Van L. de Meijer adres, waarin hij opkomt tegen de handelwijze van den directeur der Gas fabriek, inzake prijsberekening van aan hem ge leverd gas, met verzoek, om het hem gedane onrecht te herstellen. In handen van B. en W. om advies. Even voor de vergadering is nog ingekomen een adres van Jos. de Jonge, architect te Rotter dam, het voorstel tot aanvulling van art 4S der bouwverordening, te vervangen door een geheele wijziging van de betreflende hoogte maten, zoodat ook een verdiepinghoogte van 2.50 M. voor de eerste en volgende verdiepingen kon worden toegelaten en zulks niet alleen voor ar beiderswoningen en om economische, doch in 't algemeen om aesthetische redenen. Hierop zal gelet worden bij punt 8 der agenda. Agenda. Aan de orde is 1. Benoeming van een lid van de Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis, we gens periodieke aftreding op 1 Januari j.l. van den heer W. A. Beukers (benoemd uit de leden van den Raad buiten het Dageljjks Bestuur.) De heer W. A. Beukers wordt als zoodanig herbenoemd. 2. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Grondbedrijf ter vervulling van de vaca ture de Rruin. Benoemd wordt de heer Evers met 10 st, tegen 7 st. op den heer v. d. Hoek en 1 st. van onwaarde. 3. Benoeming van leden-patroons en -werk lieden der Commissie van Toezicht op de Arbeids beurs. Als leden-werklieden worden aanbevolen door de Afdeelmg Schiedam van den Prote- stamschen Christelijken Besturenbond en de af- deeling Schiedam van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond de aflredenden W. J. Dries een A. A. Mar re- vee en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2