Gemeenteraad. van den in-, uit- en daovvoér; tel wetsontwerp tot aanvulling en verhocgiug van hoofdstuk IX dor staatsbegrooting voor 1915 (aankoop terrein gebouw Centraal, Bureau voor de Statistiek); bespreking van den toestand van het spoorweg personeel een 5-tal wetsontwerpen tob. besten diging van den slaat van' belegbet wetsontwerp tot onteigening in de gemeente Holde voor een oefeningstetfrein voor het garnizoen Assen; de motie van orde van den heer Mandeis omtrent verhooging van de vergoedingsbedragen, bedoeld in nrtt. 84 der Miliiiewet. 151)is der Landweer- wet en 3 der Landstormwetde motie van orde van den heer Kleerekoper cis. betreffende het subsidieeren van de uitgave van De Soldaten- contant, en het wetsontwerp tot lijdelijke nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk Pest op Java. Bij het departement -van koloniën is, ten ver volge op het bericht opgenomen in de „St.ct." van 6 dezer, het vorgende telegram van den gouverneur-generaai van Nederlandsch-Indië, dd. 15 dezer, betreffende pestgevaflen iOp java van 17 tot. en met 30 December 1915, ontvangen: „Pasoeroean 7 nieuwe gevallen, 6 dooden; Par ree 32 nieuwe gevallen, 29 do,odenBerbek 3 nieuwe gevallen, 2 dooden; Soerakarta 249 nieu we gevallen; 250 dooden; Soekoardjo 1 doiode Karanganjar 4 nieuwe gevallen, 2 dooden; Ma- lang 4, Kediri 26. ïoeloegagoeng 1, Blitajr 1, Stoerajraja (stad) 5 en Klaten 1 doodelijke ge vallen." Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn: 334 gevallen, 328 dooden, en dat zij over het nagenoeg over eenkomstige 14-daagöche tijdvak van het jaar 1914 (16 tot en met 29 December 482 gevallen en 423 dooden. bedroegen Distributie van levensmiddelen. Bij Kon. besluit van 17 dezer is: ingesteld een Rijks-Centraal administratie kantoor voor de distributie van levensmidde len; II. de bij Kon. besluit van 13 October1 1915 ingestelde Rijkscommissie van Toezicht, aange wezen als Rijkscommissie van Toezicht op liet sub 1 bedoelde Centraal administratiekantoor, Mais en rogge. De rogge-eommissie in Gelderland heeft den burgemeesters in die provincie medegedeeld, dat, tengevolge van de vele aanvragen oin mais, bij het rijks-gjraanbureau de vrees is ontstaan, dat de maïs niet steeds dient in cie plaats van ingeleverde rogge. De commissie wijst er nog eens nadrukkelijk op, dat de mais slechts z,al worden geleverd in ruil voor reeds ingeleverde of alsnog in te leveren rogge, de laatste echter slechts voor zoover door de landbouwers bij contract toegezegd, en zij verzocht aan de bur gemeesters namens den minister van landbouw, -bi; de maïsaanvragen te verklaren, in gemoede overtuigd te zijn, dat de maïs voort het land bouwbedrijf benoodigd is. Grondwetsherziening en Periodieke V er kiezingen. Naar wij vernemen ligt het in het plan der Hegeering de veredschte ontbinding der Kamers bij de behandeling) der Grondwetsherziening zoo mogelijk te doen samenvallen meD de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1917. Engelsche duikboot gestrand. Aan Schiermonnikoog wordt gemeld Gistermorgen 4 uur is bij den ingang van het Friesche Gat een Engelsche duikboot gestrand. De reddingboot van Schiermonnikoog is er heen gegaan en keerde terug met elf leden van de bemanning der duikboot, onder wie enkele officieren. De elf andere opvarenden van de duikboot zijn door een Engelsche torpedo- boot gered. Vrjjdom accyns gedistilleerd. De minister van Financiën, gelet op het kon. besl., houdende bepalingen omtrent vrijdom van den accijns Op het gedistilleerd, en de 4 en 19 der resolutie van 30 Januari 1909, no. 7, heeft goedgevonden en verstaan, den prijs van het mengmiddel, bedoeld in ajt. 3 en van den blanken boutgeest, bedoeld in art. 15 van voor meld besluit, thans bedragende vijf-en-de. tig cent per liter, te rekenen van 1 Febr. 1918, te bepalen op twee-en-veer tig cent per liter. Certificaat van oorsprong. Naar wij vernemen zullen in het vervolg met inachtneming van de voorschriften voor de af gifte van certificaten kunnen worden afge geven voor goederen van Nederlandsah Oost- of West-Indisehen oorsprong'.. In het certificaat moeten de woorden „sont réeliement des pro duits du sol ou de Tindustrie néMandaise' aan worden vervangen door „proviennent des colo nies néerlandaises Voor koloniale goederen, welke hier te lande niet fo het vrije verkeer, doch' steeds onder ambtelijk toezicht zijn verbleven (krediet, en trepot) wordt in de certificaten voor goederen, naar Frankrijk bestemd, vermeid: „nous afiir- mons de plus qu'elles sunt itstées pendant leur scjour en Hollande sous Ia garde des douanes hollandaises et qu'elles sont de piopriété néer- landaise." in. Wjjziging Bouwverordening. 8. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het voorstel van hetiaadslid, den beer J. van den Tempel, om ait. 48 der Bouwverordening in dien zin te wijzigen, dat voor vrije ééngezinswoningen (arbeiderswoningen) de verdiepingshoogte 2 85 M. mag bedragen. Zie hiertoe ons nummer van Zaterdag j.l. B. en W. stelden voor aan art. 48 toe te voegen: «Voor vrije eengezinswoningen, met enkel be- «ganen grondverdieping mag de verdieping shoogte als bedoeld in het 2e lid, 2.85 M. bedra- «gen, smits de zolder aan twee zjjden een borst- wering heeft van minstens 0.80 M. hoogte". De Secretaris doet voorlezing van het ingeko men adres van den heer de Jonge. De heer R i s vraagt of dit voorstel niet kan worden uitgesteld tot bij de behandeling van de herziening van de bouwverordening. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling van het voorstel is om een uitzondering te maken uitsluitend voor de eengezinswoningen. Spr. ge looft wel, dat het bedoeling is om van deze uit zonderingsbepaling gebruik temaken bij de in aan bouw zjjnde woningen van Volkshuisvesting. Wat in het zoojuist voorgelezen adres wordt voor gesteld is nog niet overwogen door B. en W. dus meent spr. dat het beter is het adres nu niet te behandelen. Wethouder Goslinga is van oordeel, dat het adres moet gesteld worden in handen van B. en W. om advies. De heer Schreud er vraagt of het advies dat voorgelezen is, door B. en W. is gevraagd. De Voorzitter zegt, dat het geen advies is maar een adres aan den Raad. De heer Schreuder vraagt of B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met architecten en of ook de meening van de bouwers is gevraagd alvorens deze belangrijke wijziging aan te bevelen. Spr. acht het niet wenschelijk, dat voor arbeiders woningen de afmetingen verkleind worden. Er wordt dan weer lucht onttrokken aan vertrekken die woon- en slaapkamers en dikwijls ook zieken kamers zjjB. Spr. heeft architecten van naam gesproken, die allen van meening waren, dat de verdiepingshoogte niet moest verlaagd worden. Een bouwer die veel weikmanswoningen ge bouwd heeft, zeide tegen spr. dat hij als bouwer zou zeggen, dat een hoogte vau 2 80 M. genoeg was, maar als hij moest spreken als raadslid, d.i. in bet algemeen belang dan zou hij zich beslist verzetten tegen dit voorstel. De heer v. d. Tempel zegt in de toelichting van zijn voorstel, dat een gezinswoningen duurder in bouw zijn. De Raad heeft dit reeds begrepen en den grond voor deze huizen tegen een billijken pijjs uitgegeven. Een verlaging van de verdiepingboogte zou de woning 6 ets p week goedkooper maken. fc>pi-. vindt dat bedrag niet zoo groot om er de Bouwverordening voor te verslechteren. Spr. zou de beslissing wil len uitstellen tot B. en W. deskundig advies ter zake hebben ingewonnen. Wethouder v. Westendorp moet zich ver dedigen tegen den heftigen aanval door den heer Schreuder op B. en W. gedaan. Het gaat niet aan, zegt spr., om het te doen voorkomen, alsof B. en W. een voorstel zouden indienen om bij zondere belangen en niet om de algemeene be langen te dieneD. Het college heeft de zaak ter dege onderzocht. Bijna alle gemeenten schrijven lagere verdiepingen voor. Op de vraag van den heer Schreuder of er met mannen van naam gesproken is, antwoordt spr. dat er bij gemeente werken toch zeker deskundigen zijn. Daar was de meening verdeeld. Het gaat hier nu om de over weging of het gewettigd is 15 cM. van de hoogte af te nemen. Het betreft hier eengezinswoningen; er zal daar toch meer lucht zijn, dan in die woningen, waarvan de bovenverdiepingen ook bewoond zijn. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de huurprijs voor deze woningen door verlaging van de verdieping 12 ets. per week minder wordt, dan meent spr. te moeten toejuichen, dat we door dezen maatregel het bouwen van eengezins woningen kunnen bevorderen. B. en W. zijn van meening dat 2.85 M. hoog genoeg is. Men kan hieromtrent met B. en W. van meening verschil len, maar dat geeft iemand niet het recht te zeggen, dat B. en W. het algemeen belang niet behartigen. De heer Schreuder zegt, dat hij geen ver wijt heeft bedoeld aan het adres van B. en W. Spr. heeft slechts willen zeggen, dat de bouwers zelf van meening zijn dat verlaging niet gewenscht is. Spr. zegt dat volgens de berekening van des kundigen de verlaging een buurprijsvermindering van 6 ets. veroorzaakt en niet van 12 ets., zooals wethouder v. Westendorp zegt. De heer v. d. Tempel begrijpt niet, dat men zoo tegen een verdiepinghoogte van 2.85 M. kan zijn. De bovenwoningen hebben alle maar een hoogte van 2.80 M. en er is nooit over geklaagd, dat het niet voldoende was. Om misverstand te voorkomen zegt spr. dat dit voorstel niet uitgaat van de vereeniging «Volkshuisvesting". Het is een per soonlijke meening van spr. waartoe hij gekomen is, doordat hij in andere plaatsen, waar bij wo ningcomplexen is gaan zien, heeft opgemerkt, dat de verdiepingen daar niet hooger waren dan 2.80 M. Spr. acht het gewenscht het bouwen van eenge zinswoningen te bevorderen, we moeten dan ook zooveel mogelijk de bezwaren daartegen uit den weg ruimen. Het zit ook niet alleen in de hoogte. Spr. heeft woningen gezien van de «Eendracht", die wei 3 M. hoog zijn maar die spr. toch niet zou willen aanbevelen als modelwoningen, omdat ze te klein zijn. ëerlage bouwt blokken woningen met een verdiepioghoogte van 2.70 M. Datistrch zeker wel een architect van naam. Het zou spr. spijten indien zijn voorstel verworpen ward, om dat men wil wachten op de herzieniDg van de bouwverordening. Misschien zou bij te_ bouwen woningen van «Volkshuisvesting" nog rekening kunnen worden gehouden met deze wijziging De heer R i s acht herziening van de bouwver ordening dringend noodig. Spr. wijstop de nieuwe blokken die in de v. Smaleveltstvaat en omgeving gebouwd zijn. De tuintjes en de ke ders staan bijna doorloopeod onder water. Dit ligt niet aan het bouwen maar aan de bouwverordening. Men beeft vergeten voor te schre ven hoe de grondlaag moet «prden afgesloten voor het water, Bp de huidige bouwverordening is het nog mogelijk, dat privaten worden geplaatst in keukens, dat de trap naar de zolders steiler mag zijo dan de andere trappen, hetgeen bij den meestal voorkomenden stand van trappen, d.i. in het verlengde van el kaar, zeer gevaarlijk is. Of een hoogte van 3 M. of 2.85 M. voldoende is hangt voornamelijk van de ventilatie a'. Spr. zou betreuren, als een onberaden stap werd gedaan. De heer v. Pelt staat niet sympathiek tegen over het voorstel—v. d. Tempel. De eengezinswo ningen zullen daar ze nogal matig in prijs zijn, bij voorkeur bewoond worden door groote gezin nen. En waar groote gezinnen moeten wonen mag wel veel lucht zijn. De kinderen zullen op den zolder- moeten slapen en spr. vraagt of er wel op gelet is, dat op de zolders voldoende lucht is om tot slaapplaats te dienen. De heer Evers is het eens met den heer Ris, dat de bouwverordening wijziging behoeft. Spr. vindt, dat de heer Schreuder zijn bezwaren wel erg breed heeft uitgemeten, doch spr. heeft daarin niet gezien een aanval op B. en W. §pr. zegt, dat op hygiënische gronden in de verordening de bepaling is opgenomen, dat de verdiepinghoogte 3 M. moet zijn. Spr. vraagt waarom het advies van de gezondheidscommissie niet is gevraagd, nu men op deze bepaling een uitzondering wil maken. De Voorzitter zegt, dat het advies van de gezondheidscommissie gevraagd is. De heer Evers weet daar niets van. Het Dag. Bestuur van de commissie heeft dan vermoedelijk advies gegeven. De Voorzitter zegt, dat het advies niet ter visie heeft gelegen. De gezondheidscommissie heeft medegedeeld, dat bij haar geen bezwaren tegen het voorstel van B. en W. zijn gerezen. De heer Evers zegt, dat zijn bezwaren dan zjjn vervallen en hij zich kan vereenigen met het voorstel van B. en W. De heer Schreuder zegt Daar aanleiding van de opmerking van den heer v. d. T(empel over de huizen van «Eendracht", dat de vertrekken wel w»t klein zjjD, maar dat zij meer M3 inhoud hebben dan de vertrekken, die «Volkshuisvesting" zal bouwen als de verordening gewijzigd wordt. De heer v. Pelt kan zich met het voor stel vereenigen nu hij gehoord heeft, dat de ge zondheidscommissie er geen bezwaren tegen heeft. De heer v. Briel Sasse steunt het idee Ris. Spr. acht een partieele wijziging niet wenschelijk nu het ontwerp wijziging al bij de commissie van strafverordeningen is. De Voorzitter zegt, dat dit niet juist is. Aan het ontwerp-wijziging wordt de laatste hand gelegd. Weihouder v. Westendorp zegt, dat men blijkbaar een spoedige behandeling van de her ziening van de bouwverordening verwacht. Spr. wil echter wsarschuwen dat dit nog wel eenige maanden zal duren. Hoogstwaarschijnlijk zal bij de herziening de verdiepÏDghoogte wel terugge bracht worden van 3 M. op 2.85 M. De bezwaren die de heer Ris heeft geopperd hebben niet te maken met de verdiepinghoogte. Voor de gezondheid is het geen bezwaar Mat de hoogte gesteld wordt op 2 85 M. en wij kunnen er de huur mee verlagen. Dat de tutDtjes nat zijn komt ook door de bemaling. De Voorzitter zegt, dat er eerstdaags een stoomgemaal voor het Fraokeland komt. De heer Schreuder zegt, dat men het nu voorstelt alsof er met de bestaande verordening geen eengezinswoningen kunnen worden gebouwd. Spr. zegt, dat er toch al gebouwd zijn. De Voorzitter zegt, dat ze wel kunnen gebouwd worden, maar dat er veel bezwaren aan verbonden, zijn. Het college is niet over een nacht ijs gegaan maar heeft wel degelijk onderzocht. Wij zijn de eenige, zegt spr. die deze hoogte eischen. De heer v. d. T e m p e 1 zegt dat in den Haag de keukenkamers 2.80 M. en de andere kamers 2 75 M. hoog moeten zijn. De heer Schreuder zegt, dat die hoogte wel voldoende zou zijn als er behoorlijke venti latie was. De ondervinding heeft echter geleerd, dat men in de benedenwoningen van de ventilatie, zoo die er al is, geen gebruik maakt. Spr. acht het daarom niet gewenscht den inhoud te verkleinen De Voorzitter wil het voorstel in stem ming brengen. De heer Kavelaars heeft bezwaren tegen de redactie. Spr. zegt, dat in het voorstel v. d. Tempel staat, dat de hoogte 2.80 M. moet zijn, terwijl B. en W. spreken van 2.85 M. spr. vraagt wat de bedoeÜDg is. De Voo rzitter zegt, dat het voorstel is om de hoogte te bepalen op 2.85 M. De heer Kavelaars zegt voorts, dat er in het voorstel staat «als bedoeld in het 2de lid," dit moet zijn, «in het 3de lid". De Voorzitter zegt dat zulks juist is. De heer Kavelaars merkt op dat in het voorstel staat «mits de zolder aan twee zijden een borst wering heeft van minstens 0.80 M. hoogte" in artikel 48 staat echter al dat de zolders aan alle zijden een borstwering moeten hebben van min stens 0.80 M. deze toevoeging is dus geheel overbodig. Na eenige discuSsie wordt de juistheid van de opmerking erkend zoodat het voorstel nu luidt Voor vrije eengezinswoningen, met enkel be- ganen grond-verdieping mag de verdiepingshoogte als bedoeld in het 3e lid, 2.85 M. bedragen. De heer R i s zal tegen het voorstel stemmen, omdat hij meent dat een verandering niet nood zakelijk is. De verdiepiDghoogte staat in nauw verband met de ventilatie. Zoolang niet alle hyhienische eischen goed onder de oogen zijn gezien, kan spr. er niet aan meewerken om de maten te verkleinen. Door de tegenwoordige verordening wordt niet aan alle eischen voldaan. Het is toch bedroevend, dat de nieuwstgebouwde huizen al in het water staan. In den Haag heeft men bepaald, dat er een gemetselde fundeering moet zjjn. Spr, stelt voor niet af te wijken van de vastgestelde maten maar daarmede te wachten tot de geheele herziening van de bouwverordening. Bet voorstel Ris werdt ondersteund door de heeren von Briel Sasse en Kavelaars. De heer v. d.Tempel zegt, dat de toestanden waarop de heer R s wijst niets te maken hebben met de bouwverordening. Dat de kelders onder water staan komt door de onvoldoende bemaling. De heer R i s zegt, dat wethouder van Westen dorp ook reeds gewezen heeft op de onvoldeende bemaling. Spr. zegt, dat men (jan eerst de rio- leering en de bemaling in orde moet maken voor men huizen jaat bonwen. Het gaat toch niet aan I huizen te bouwen, die onbewoonbaar zijn en dan te zeggen, dat het aan de bemaling ligt. Het voorstel Ris wordt verworpen met 8 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Nolet, von Briel Sasse, Post, Schreuder, Kavelaars, Schelïers, de Graaff, en Ris. Tegen de heeren Lagerwey, v. Westendorp, Goslinga, v. d. Schalk, Koopmans, v. d. Hoek, Evers, Korpel, v. d. Zee, v. d. Tempel en v Pelt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen 12 tegen 7 stemmen. 9. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een Raads Commissie om - eeo onderzoek in te stellen naar de al of niet wenschelijkheid der op- riehting van eeD gemeentelijke hypotheekbank. B. en W. zeggen naar aanleiding van de ver worpen motie van den heer Dinkelaar strekkende, dat de Raad in beginsel zou besluiten tot de op richting van een gemeentelijke hypotheekbank, werd dezerzijds verklaard, dat de al of niet wen schelijkheid van de oprichting van zulk een bank door hen zou worden besproken en werd er reeds op gewezen dat het mogelijk zou zijn de zaak commissoriaal te maken. B. en W. hebben nu deze zaak tot een onder werp van bespreking gemaakt en achten het in derdaad van belang dat de vraag of het wensche lijk is in onze gemeente een gemeentelijke hypo theekbank op te richten, grondig wordt onder zocht en zoo mogelijk fioaal wordt uitgemaakt. Het komt hen voor dat het gewenscht is, dat dit onderzoek plaats heeft door een Raadscom missie, waarin voor en tegenstanders zitting heb ben, welke commissies dan door den heer van der Vlies, gemeenteaccountant, als financieel speciali teit kan worden bijgestaan. Wanneer de keuze van leden der commissie aan den voorzitter wordt overgelaten stelt deze zich voor de heeren Dinkelaar, Mr. Kavelaars en Koopmans aan te wijzen. Haar ware dan op te dragen, om, wanneer zij tot besluit komen, dat de oprichting wenschelijk- is, de grondslagen voor de regeling aan te geven. De Voorzitter' deelt mede, dat de heer Dinkelaar door familieomstandigheden in de eerst volgende weken geen vergadering zou kunnen bijwonen. WanDeer er dus veel haast bij was kon de heer Dinkelaar een benoeming in de com missie niet aannemen. Spr. had den heer Dinke laar gezegd, dat de commissie nu niet direct in een der eerstvolgende vergaderingen rapport be hoefde uit te brengen. In de commissie zal dan nog zitting hebben een lid van de commissie van het Grondbedrijf, waar voor B. en W. voorstellen den heer Koopmans te benoemen en een lid van de fioancieeie com missie waarvoor B. en W. voorstellen den heer Kavelaars te benoemen. De heer Kavelaars zegt, dat het hem aan genaam zou zijn als een ander in zijn plaats in de commissie zitting nam omdat hij de eerste helft van het jaar met werk overladen is. De Voorzitter stelt er prjjs op, dat een lid van de fioancieeie commissie in deze commissie zitting heeft en vraagt den heer de Graaf of deze een benoeming wil aannemen. De beer de Graaf zegt wegens drukke bezig heden bezwaarlijk een benoeming te kunnen aannemen. De heer K a ve 1 a a r s wil de benoeming wel aannemen als men niet al te veel op spoed zal aandringen. Spr. neemt ook niet als tegenstander zittiDg in deze commissie. Spr. is ten opzichte van dit vraagstuk neutraal al gelooft hij wel dat hij eerder tegen dan voor een gemeentelijke hypotheekbank zal zijn. De heeren Kavelaars en Koopmans nemen hun benoeming aan De heeren Nolet en von Briel Sasse verlaten de vergadering. 10. Voorstel van B. en W. om aan de Ver eeniging der Gemeente-Financiën op haar ver zoek een subsidie te verleenen van f50.als bijdrage^ in de kosten van eeD te houden tentoon stelling en congres op gemeentelijk financieel gebied. Hiertoe wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening betreffende den Burgeljjken Stand in dien zin, dat het Bureau op werkdagen voor het publiek geopend zal zijn tot half drie in plaats van half vijf. Zie hiertoe ons nummer van Donderdag 13 Januari jl. De Voorzitter zegt, dat de leden wel be grepen zullen hebben, dat het niet de bedoeling is, zooals in de couranten werd geschreven, om de ambtenaren om half drie naar huis te laten gaan. De bureaux worden voor het publiek gesloten zooals dit ook bij den ontvanger plaats heeft' maar de ambtenaren blijven hun gewonen tijd werkzaam op het kantoor. Hoewel het niet ge bruikelijk is in te gaan op wat in couranten staat, zegt spr. dat hem spjjt, dat dergeljjke stuk ken in de courant worden opgenomen. De heer Kavelaars zegt, dat hij den laat- sten vloed tengevolge van de bouwvalligheid van een huis groot gevaar heeft bestaan, dat een groot deel der siad zou zijn ondergeloopen. Spr. vraagt of B. en W. reeds maatregelen hebben overwogen om zulks in het vervolg te voorkomen. De heer v. d. Schalk dringt er eveneens op aan, dat de schouw over de vloedplanken en ook over de huizen beter worde gedreven. Het is nu nog goed afgeloopen, maar de gevolgen van den door braak hadden zeer noodlottig kuDnen zijn. De Voorzitter heeft dit ook beschouwd als een zeer ernstige zaak en de noodige maatregelen genomen om de schouw beter te doen plaats hebben. De schouw is wel gedreven over de vioedplaDken, die allen in goeden staat waren, maar er is niet voldoende gelet op de kozijnen en stijlen waaraan de vloedplanken bevestigd moeten worden. Doordat eeo raamkozijn uitweek is de braak ontstaan. De Voorzitter zegt, dat er stren ger op zal worden gelet. De heer v. d. Z e e vraagt of er bij de eerst volgende schouw ook eens op het Braodpad kan worden gelet. De toestand van dat pad is treurig. De Voorzitter zegt, dat steeds op het Brand- pad wordt gelet, hedenmorgen stond nog op het politierapport dat het pad in orde is bevonden. Het pad is niet verlicht, tenminste niet met caslan- taarns. De heer v. d. Zee vindt het zeer gevaarlijk, dat het pad niet verlicht is. Wethouder v. Westendorp zegt dat het pad geen gemeenteeigendom is, daarom kan er niets Snders aan gedaan worden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2