Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. thans nog1 in denzeltden toestand al» ten ttijde Van de munitie-crisi3; in eea gewichtige pe riode van den ooriog1 hebben wij niet de midde len ter beseiülcking gehad >m onze legers te velde voldoende te ondersteunen. De Servische regeering is op Korfoe aange komen. De Südslawische Korrespondent verneemt uit Athene: DeOostenrijksch-Hongaarscheeonsul te Korfoe, Theodor Edi, die bij bezetting van het eiland door de Franschen gevangen was genomen, is weer vrijgelaten. Aan de «Matin" wordt uit Athene gemeld: De geallieerden hebben troepen op Mytilene ge land. In de Zwarte Zee hebben Russische torpe dobooten op de kust van Oostelijk Klein-Azië 163 zeilschepen vernietigd, waarvan er 73 met levens middelen waren geladen Er zjjn 31 man gevan gen genomen de overigen zijn aan land gevlucht bij de nadering van onze torpedobooten. Nijkerk. H. M. de Koningin vertrok hedenochtend te 7 uur 47 min. per Staatsspoor uit Den Haag tot het brengen van een bezoek aan de door den watersnood geteisterde streek in den omtrek van Njjkerk. De minister van Waterstaat, dr. Lely, begaf zich heden eveneens naar Nijkerk en omstreken. Op deze reis werd de minister vergezeld door den inspecteur-generaal van 's Rijks Waterstaat in de tweede inspectie, J. C. Ramaer. De opperbevelhebber naar Noord-Holland. Heden zal de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, een bezoek brengen aan de geteisterde streken in Noord-Holland. Een blokkade van Rotterdam Men seint uit Londen Dezer dagen zal het Lagerhuis de kwestie der blokkade behandelen. Vele unionisten zullen een motie indienen betreffende den uitvoer van goederen, die nuttig zjjn voor den vyand, in neu trale landen, die aan de vijandelijke grenzen. Verder zal werden aangedrongen op een krach tige blokkade, die niets zal afdoen aan het normaal verbruik in neutrale landen. Minister Grey heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat hij een verklaring omtrent de blokkade zal afleggen, wanneer dit onderwerp dej volgende week aan de orde komt. De gestrande Engelsche onderzeeërs. Reuter seint uit Londen Minister Grey heett in het Lagerhuis, op een vraag Bellair omtrent het besluit der Nederland- sche regeering om de bemanning van »E 17" te interneeren, meegedeeld, dat deze zaak nog in overweging was. Ook Hr. Ms. «Hertog Hendrik" heeft zich ge voegd bij de Nederlandsche oorlogsbodems, dié zich in de omgeving van de gestrande Engel sche onderzeeboot »H 6" bevinden nabij het Frie- sche zeegat. De „Rijndam" De «Ryndam", die in den Highambocht aan den grond geraakte, is in den nacht van den 18den dezer vlot gekomen en te Hollehaven bin- nengeloopen. Naar het Veldleger. De landstormplichtigen der jaarklasse 1914 Zullen m den loop der volgende week van do depóts overgaan bij het veldleger. (Avp.) Het kolcn-bnreau. Het Kolenbureau is gisteren van Utrecht naar Den Haag verplaatst. maanden gevangenisstraf, d;e geëischt werden in de Papendrecbtsche zaak tegen de mishandelenden en tegen de personen, die de beschuldiging, dat er mishandeld was, uitspraken, dan vragen wij indien het mishandelen van een beschuldigde een zoo weinig ernstig feit is, waarom moet dan iemand, die te goeder trouw van mishandeling beschuldigt, een langdurige gevangenisstraf onder gaan «Maar er is meer. Een agent heeft uit de school geklapt en daardoor heeft deze mishande ling thans tot een vervolging geleid. Doch de andere agenten, die er by waren, verklaren allen niets van de mishandeling gezien te hebben. En de asp.-inspecteur van politie, die niet beschul digd is, ofschoon hy erkent den mishandelde bij de kraag te hebben gegrepen en volgens de ge tuigen, die door den officier van justitie geloofd worden, den mishandelde tijdens de mishandeling met het hoofd tegen de balie heeft gedrukt, heeft ook niets gezien. «De officier gaf zyn verwondering te kennen «dat alle getuigen niets gezien hebben, wanneer het bezwarend voor beklaagde is." «Wij begrijpen die verwondering en lezen uit die woorden, dat de officier van justitie die ge tuigen niet gelooft. (Op geheel overeenkomstige getuigenissen zijn die Papendrechters tot leuge naars verklaard 1) Maar indien deze agenten van politie, Volgens de meening van den officier van justitie onbetrouwbare getuigenis afleggen, zijn zy dan voor hun ambt geschikt, mogen dan andere alleen op hun getuigenis veroordeeld worden Musea te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszit ting werd na langdurige besprekingen een voorstel van B. en W. aangenomen, om een centraal museum te stichten, gedeeltelijk in en gedeeltelijk op het door slooping vrijkomend terrein van het aan de Agnietenstraat en het Nicolaaskerkhof gelegen gebouwen - complex, bekend als het voormalig Agnietenklooster. en daarvoor een bedrag van plm. f250.000 beschik baar te stellen. In dit museum zullen o.a. ook ondergebracht worden de voorwerpen uit het Aartsbisschop pelijk museum aldaar, waarvoor een overeen komst met het bestuur dier stichting werd goedgekeurd. maar feitelyk een slag in den lucht schijnt te zijn geweest. Wij laten hier ter vergelijking de drie staten volgen van eenige der voornaamste onderdeden in duizendtallen waarby de ver schillen het meest in het oog vallen. Ram. 1915 Opbr. 1915 Opbr. 1914 Directe belast, f60 613 f 55.950 f55.163 Invoerrechten f17 281 f15.158 f14.466 Accijnzen f62.625 f63.912 f 69.251 Indirecte belast, f 32.660 f30.820 f30.163 Loodsgelden f 3.800 f 1.163 f 2 594 Hierbij worden opgemerkt dat onder de Indi recte belastingen nog een voordeeltje is behaald door het reeht op successie en overgang, dat fl7.949.494.02J opbracht, terwijl de raming f 16.000.000 bedroeg. Bij de accijnzen valt op te merken, dat het gedistilleerd, dat in 1914 nog 31.3 millioen opbracht en in 1915 was geraamd op 28.9 milljoen, slechts ruim 25.8 millioen op bracht, dus 3.1 millioen onder de raming bleef. De suiker leverde een surplus van 1.8 millioen en het geslacht een van bijna 2.5 millioen. De groote drukte, die er gemaakt is van de ryke boeren, die hun vrouwen met goud hebben behangen, is op een armzaligheidje uitgeloopen. De belasting op gouden en zilveren werken, die in 1914 opbracht f354.478.65, steeg slechts tot f 475.347.07, terwyl geraamd was f510.000. Behalve de hier genoemde belastingen is nog in 1915 opgebracht aan opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914, een bedrag van f 17 687.429.45J. Het gedistilleerd komt in dat totaalcijfer voor op even 2 5 millioen, zoodat het gebruik blykbaar sterk is verminderd. als lid en dat zij, die onverhoopt geen uitooodi- ging hebben ontvangen, deze alsnog kunnen beko men bij de leden van het voorloopig comité: de heeren G. W. van Bergen Walraven, II. B. E. Blaisse, D. Bodde'us, T. S. Goslinga, H. P. van Katwijk, A. H. W. van Luik, J. A. J. Nolet en J. M. van der Schalk. Algemeene Yereenigde Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood. Gisteren was er totaal ingekomen f402.110.26. De ingestorte melkinrichting. H. M. de Koningin heeft telegrafisch laan den burgemeester van Arnhem haar deelneming betuigd met het ongeluk op den Westerwoud- schen dijk. H. M. heeft telegrafisch inlichtingen verzocht omtrent den toestand der gewonden en tevens mededeeling verzocht of eenige hulp tot leniging van den nood gewenscht is. Een nienwe brug te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszit ting werd een voordracht van B. en W. goed gekeurd tot het bouwen van een brug over de Biltsche Grift, tegenover de Poortstraat aldaar, waarvan de kosten, met inbegrip van aanver wante werken, worden geraamd op f43.500. Getuigenissen ran Politie-beambten. In Scheveningen is een voerman in het politie bureau door een agent van politie en een adspi- rant-inspecteur van politie mishandeld. Althans zoo oordeelt klaar bly kei ijk, in verband met de getuigenverhooren, de officier van justitie erover. De eisch tegen den mishandelenden agent isflö. «Wy zyn niet wraakzuchtig gestemd," zegt het «Handelsblad", «maar als wij denken aan de Inventarisatie aardappelen. Naar wij vernemen zal aan de rijkslandbouw- leeraren in de verschillende provinciën de op dracht worden gegeven, in overleg met de landbouwvereenigingen en met de aardappel- vereeniging de voor verkoop beschikbare hoe veelheid aardappelen te inventariseerea. Daarna zal worden overwogen of de omstandigheden het toelaten dat van de spoedig aan bederf onderhevige soorten onder bepaalde voorwaarden eenige uitvoer zal kunnen worden toegestaan. Spoorplannen. Er zijn plannen ontworpen voor een locaal- spoor op normale breedte van Lage-Zwaluwe over Fijnaart, Stampersgat en Steenbergen naar Bergen-op-Zoom. In eene Woensdag te Rozen- daal gehouden vergadering van de Coöperatieve beetwortelsuikerfabriek Dinteloord is besloten voor f 106.000 deel te nemen in het aandeelen kapitaal voor deze lijn, mits ook de andere suiker-industriën, die aan deze lijn komen te liggen, naar evenredigheid deelnemen. De dekking der crisis-uitgaven. By de behandeling van de Leeningwet heeft minister Treub verklaard, dat van hem geen voor stel was te wachten tot het doen van eene hef fing ineens, ook later niet. Het »Hbld.« meldt nochthans goede reden te hebben om aan te nemeD, dat de minister binnen kort zal komen met een voorstel tot dekking van de thans weder benoodigde 225 millioen aan oor- 'ogsuitgaven, niet alleen in den vorm van leening, maar ook in dien van heffing. Volstrekte zekerheid dienaangande heeft het blad zich niet kannen verschaffen, maar de positie van de beide zegslieden, die dit mededeelden, laat nauwelyks ruimte voor eenigen twjjfel. Een van hen beiden wist zelfs de verhouding mede te deelen, waarin de 225 millioen over de beide dekkingsmiddelen zouden verdaeld 125 millioen zouden door leening en 100 millioen door heffing worden verkregen. De minister van financiën, tot wien wjj ons om inlichtingen gewend hebben, wenschte het bericht noch te bevestigen, noch tegen te spreken. Evenwel vernamen wy uit goede bron, dat er inderdaad een voorstel zal komen om een deel van de kosten te vinden door heffiag op de oor logswinsten, een ander deel door een beperkte heffing ineens, terwijl het overblijvende door lea ning zal moeten worden gevonden. Nog verna een wij, dat de staatscommissie voor voor de belasting op de oorlogswinsten haar advies nog niet heeft uitgebracht. (»N.R.Ct.") Telegrafisch benent naai waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775. te Zuid-L uitsch- land. j laagste barometerstand 734.6 te Bodo. Vei wachting tot den vo r,enden dag: storm achtige later tydelyk afnemende zuidelijk tot westelijken wind, betrokken, later tydelyk opkla rend, regenbuien. Zelfde temperatuur. Bouwmaatschappij „Hofrust". «Staatscourant no. 17 bevat de statuten van de Bouw.-Mij «Hofrust", te Schiedam. Doelverkoopen en verhuren der ingebrachte onroerende goederen en alles wat tot de expl behoort. Kapitaal f 48.600, verdeeld in 486 aan- deelen van f100. Directeur W. A. J. Wittkampf. In de vennootschap zyn door de oprichters in gebracht diverse onroerende goederen, gelegen aan den Overschieschen weg te Schiedam, bene vens een perceel weiland en watering aan den Achtersingel, alles te zamen terkgrootte van 2 H.A 48 c.A. Rijksmiddelen. Het jaar 1915 is voor de Ryksschatkist heel om- gunstig geweest. Het eindcijfer der raming werd niet gehaald, maar bleef er 9.2 millioen onder. Het totaal der opbrengst van alle middelen was f 169.613.613.72 tegen f 174.341.299.93 in 1914. De raming was f178.876 000. Ongeveer in alle onderdeelen waren de cyfers ongunstiger dan de Minister gedacht had, zoodat de begrooting Voor de krijgsgevangenen. De opbrengst van den Sneeuwbal hier ter stede voor «de Nederlandsche hulp aan de krijgsgevan gen van alle oorlogvoerende staten" is f 172 80. Jan van Bysselberg—Hans Goemans. Naar wy vernemen zullen deze begaafde oud- stadgenooten eerstdaags een concert geven in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. «Onze Vloot". Men schiijft ons: Met een enkel woord willen wij een en ander mededeelen over de vereeniging «Onze Vloot". Deze vereeniging werd 10 jaren geleden opgericht en stelt zich ten doel de kennis van en de be langstelling voor onze Marine te versterken bij het Nederlandsche volk. Zij staat geheel buiten de politieke partyen, hetgeen voldoende bljjkt wanneer men inzage neemt van de lyst der na men van de mannen, die aan het hoofd staan van deze echt nationale vereeniging. Bekende personen van allerlei politieke richting, maatschappelijke positie en van verschillende godsdienstige geziadten hebben zitting in het Hoofdbestuur en in den Algemeenen Raad. Zy tracht haar doel te bereiken door het ver spreiden van brochures en andere geschriften, terwyl de leden maandelyks een tijdschrift ont vangen, waarin op populaire wyze alles vermeld wordt wat van belang is op maritiem gebied. Voorts worden in de afdeelmgen voor de leden geregeld lezingen gehouden, bioscoopvertoóningen gegeven enz. Om de toetreding als lid voor een ieder mogelyk te maken, bepaalt ieder zelf het bedrag zyner contributie met een minimum van f0.50 per jaar. Dergelyke propaganda-avonden, als thans door het comité alhier uitgeschreven, hadden overal elders succes. De heer jhr. C. A. L. van der Wijck, oud- zeeofficier en secretaris van het hoofdbestuur, die als spreker hier zal optreden, zal duidelyk maken waarom Nederland eene krachtige marine noodig heeft en aantoonen hoe of alle standen der maat schappij geïnteresseerd zyn by onze koloniën, en welk een ramp met onvoorziene gevolgen het voor ons land zou zijn als wy onze koloniën mochten verliezen. Voorts zal hij aantoonen hoe of thans het gevaar dreigt en wat daartegen moet gedaan worden. Na de pauze zullen eenige films worden vertoond op maritiem gebied. Wy brengen in her innering, dat het by wonen van dezen propaganda- avond in het minst niet verbindt tot de toetreding Tot lid van het college van Zetters voor s Rijks directe belastingen is in de plaats van wijlen den heer P. C. van der Pant, door den Commissaris der Koningin, benoemd de heer J. Vormer. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van B. en W. werd by monde van den Burgemeester aan den gemeente-griendwerker B. de Jager, dank gebracht en hem een belooning toegekend, voor zijn flinke houding, trots zijn 53 jarigen leeftijd, bij den hoogen watervloed van de vorige week, waardoor hy een groot gevaar voor de gemeente heeft afgewend. Ook de leden der Commissie van Gemeente werken waren in de vergadering aanwezig. De deze week alhier gehouden collecte voor het Te Huis voor alleenstaande blinden van alle gezindten uit Nederland, geves tigd te Wolfheze, heeft opgebracht f 119.21J. Gisterenmiddag werd door B. en W. ten Raadhuize aanbesteed het verbouwen en her stellen van het perceel Nieuwstraat no. 26, in te richten tot bureaux voor gemeenteadministratie en woning van den concierge-gemeentebode. Ingekomen waren vier biljetten en wel van C. P. P. Smit, Den Haag, 1 5t>65, N. Krabben dam, alhier, f 6125, Slavenburg en Scheurkogel, ^lhier, f8290 en J. de Kloe Mzn., alhier, f8778. De gunning werd nog aangehouden. By de arrestatie van een beschon- ken persoon bleek deze in het bezit te zyn van een geschreven stuk, waarop het stempel dezer gemeente was geplakt. In dat stuk verklaarde hij vergunning te hebben om een collecte te houden wegens het verlies van zijn schip, waat by ook zijn dochtertje zuu zijn omgekomen, terwijl bekend is dat de man geen schip bezeten heeft en ook geen dochterje van hem verdronken is. Na onderzoek is der politie gebleken, dat de man van het stuk had gebruik gemaakt om geld in te zamelen, en werd proces-verbaal tegen hem opge. maakt. Aan de Technische H o oge school, te Delft zijn geslaagd: voor candidal werktuig kundig ingenieur: de heer A. van Buysen, voor candidaat Electrotechnisch Ingenieur^ de heeren A. D. Mesritz, en J. A. Sprayt, alhier Cistermiddag is aan de groente- drogerij „De Olifant" in de Oranjestraat, het 21- jarige meisje P. v. d. Ende, wonende Grofbaam met de rechterhand tusschen de snijmachine gekomen, waardoor twee vingers werden afge sneden en een vinger ontveld werd. Op advies van den dokter is zy per rijtuig naar het zie kenhuis vervoerd. Gistermiddag is aan de politie- wacht aan de Koemarkt verbonden de 19 jarige opperman J. Verloo, wonende Dirk Smitstraat te Rotterdam, die met de linkerhand tusschen steenen was bekneld geraakt. Hedenmorgen is de 59jarige op- perman G. v. Kemp, wonende Grofbaan, in de branderij van den heer Windhorst aan de Noord- vest, door mis te stappen van de trap op de eerste zolder gevallen. Hij kreeg daarbij ernstige verwondingen aan het achterhoofd en vermoe delijk inwendige kneuzingen. Op advies van den geneesheer is hij per rytuig naar het ziekenhuis vervoerd. Zondag 23 Januari zal de af d. Schie dam van den R. K. Bond van bakkers, cacao- chocoiaad- en suikerwerkers een propaganda-, vergadering houden. Een lid van het hoofdbestuur zal spreken over «de noodzakelijk van een goede loonregeling en hoe dit is te verkrygen". Voor leden en geïntrodiceerden organiseert de vereeniging van leden van het Stedelijk Muziekkorps een feestavond op Zater dag 22 Januari, in het gebouw Odéon, Tuinlaan alhier. De Vereen. Schied. Tooneeldillettanten zullen hunne medewerking verieenen. Op Zondag 30 Jan. 1916 wordt in de Gehoorzaal der Ned R. K. Volksbond, Lange Haven, een variété avond gegeveno.a. zal woiden opgevoerd het dramatisch transformatie spel Brand in „De Jonge Jan" en het klucht spel „Hercules". De heer Th. Beumers, bariton alhier, zal eenige liederen ten gehoore brengende heer Joh. Orvan, hum. zanger en declamator, treedt op met nieuwe liedjes Het geheel wordt opge luisterd door het harmonie-orkest „St. Ambro- sius". Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 22 Januari 5.32 vm. 5.39 n.m. UIT O VERSCHIK De verkiezing voor een lid van den gemeente raad in de plaats van den heer P. Zeeuw Jzn., zal worden gehouden op Maandag 13 Maart a.s! terwyl zoo noodig de stemming en de herstemming zuilen geschieden op Woensdag 24 Maart en Maandag 3 April d.a v. i ■BW""*"™""»» W ICklK.'RH'.KTiittr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2