Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering |i fl fl fl fen™ fifi TWEEDE BLAD. WRAAK. 39ste Jaargang. Zaterdag 22 Januari 1916 No. 11440 feuilleton. oTereeiiöBuüi op He polis Yemelie voorwaarden. I (J U U berichten. F Liturgie. De Zondagen na Drie Koningen. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand 59 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 1_6 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange Jh 000 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitLi LI voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. dood: bij verlies van een duim; 8 Uü wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Aangifte van Leerlingen voor de Openbare Scholen voor Gewoon Lager Onderwas C-F, H en J. Burgemeester en Wethouders van Schiedam leven by deze kennis, dat de aangifte van leer ingen voor de Openbare School L. (Lange Nieuwstraat), kan geschieden by het Hoofd, den Heer A. BAAN. (St. Anna Zusterstraat), kan geschieden by het Hoofd, den Heer J. SCHUURMANS. (Dwarsstraat), kan geschieden bij het Hoofd, den Heer J. A. VAN DER POEL. (Singel), kan geschieden by het Hoofd, den Heer B. VAN BOCHOVE. (Prins Mauritsstraaat), kan geschieden bij het Hoofd, den Heer C. RUITER. (Broersveld), kan geschieden bij het Hoofd, den Heer J. H. KLEIN. Tan 24 Januari tot en met 5 Februari a.s. Zy berinneren er aaa dat de leerlingen om toegelaten te kunnen worden moeten zyn ge boren vóór of op 2 November 1910en moeten zijn voorzien van een vaccinatie-bewijs of van een ge neeskundige verklaring dat zij aan natuurlijke kinderpokken hebben geleden. Burgemeester en Wethouders maken de ouders deze opmerkzaam, dat zjj die voor hunne kinderen toelating verzoeken op de chool F (Singel) het navolgende schoolgeld verschuldigd zyn a. voor één kind 20 c. p w b. twee kinderen uit één gezin 3'2£ drie 40 d. elk kind meer 5 zy die toelating voor hunne kinderen verzoe ken op een der scholen C. (Lange Nienwstraaij. B (St Anna Zusterstraat), E (Dwarsstraat), H (Prins Mauritsstraat), J (Broersveld) behoudens k(] gebleken onvermogen hieraan te kunnen vol doen ais schooldgeld verschuldigd zijn o. voor één kind 10 c. p. w. twee kinderen uit één gezin 16 drie 18»»» d. elk kind meer 4 Schiedam, den 20sten Januari 1916. Burgemeester ien Wethouders voornoemd. Secretaris, De Burgemeester, V SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE VERNIEUWING KAAIMUUR, Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op DONDERDAG 10 FEBRU ARI A.S., 's namiddag 2 uur, ten Raadhuize al daar in het openbaar aan te besteden: Het vernieuwen van een gedeelte van den kaai muur langs de Westzijde van de Voorhaven en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken. Bestek en teekening verkrijgbaar tegen betaling van fl.— (per post f 1.05) aan het Bureau van Gemeentewerken. Korte Haven no. 33. Aanwijzing dagelijksch van 1012 uur v.m. Bureau Gemeentwerken. KENNISGEVING. VERHURING OPGESPOTEN GRONDEN UGGENDE IN EN BIJ HET STEUREBOSCH. Burgemeester en Wethouders van Schiedam rijn voornemens op Maandag 31 Januari 1916, 8 namiddags 2 uur, ten Raadhuize bij openbare ïnscüiyvmg te verhuren voor den tyd van onge veer 3 jaren, ingaande op den dag der gunning •n eindigende 30 November 1918, een gedeelte der aan de gemeente be- hoorende opgespoten gronden, liggende in en bj) het Sterreboscb. Ut Voorwaarden van verhuring zyn verkryg- ter gemeente-secretarie (afdeeling A). De op zegel geschreven inschryvingsbiljetten j,08'811 vrachtvry worden ingeleverd m de ten Kaadkuiie aanwezige gesloten bus. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Grondbelasting dezer ge meente, over het jaar 1916. door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 21en Januari 1916 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2'sten Januari 1916. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Het aantal Zondagen na Driekoningen regelt zich naar het vroeger of later vallen van het Paaschfeest. Paschen nu valt op den Zondag na de volle maan van de Lente d i. op zijn vroegst den 22sten Maart, op zijn laast den 25sten April. Hoe vroeger nu het Paaschfeest valt des te meer Zondagen na Pinksteren zijn er, en des te minder Zondagen na Driekoningen. Zoo bv. in 1913 viel Paschen op den 23sten Maart, Zondag Septuagesima op den 19den Januarizoodat er in dat jaar slechts voor één Zondag na Dre- koningen plaats was n.m den 12den Januari. Doch des te meer Zondagen na Pinksteren waren er n.m. 28, het grootste aantal. Dit jaar is het aantal Zondagen na Drieko ningen en na Pinksteren geheel normaal, nm. 6 Zondagen na Drie Koningen, en 24 Zondagen na Pinksteren. Dit jaar valt de volle maan van Maart op Zondag 19 Maartwijl het echter dan nog geen Lente is. kan het den volgenden Zondag (26 Maart) nog geen Paschen zijn, (wat wel het ge val zou zijn als b.v. de volle maan viel op Vrijdag 24 Maart, omdat het dan reeds Lente Het is dit jaar dus Paschen Zondag na de volle maan van April d.i. den 23sten dier maand. Waaruit volgt dat de eerste Zondag van de Vasten eerst op den 12den Maart valt. en Zon dag Septuagesima waarmede de Vastentijd meer verwijderd aanvangt op den 20sten Februari. Er is dit jaar dus juist plaats voor 6 7ondagen na Drie Konmgen. De 1ste Zondag na Drie Koningen (9 Jan) is die welke onder het Octaaf van Drie Koningen valt Op dien dag herden ken we de wedervinding van het Goddelijk Kind Jezus in den Tempel. Op den 2den Zondag (16 Jan.) herdenken we het eerste wonder van Christus op de bruilof te Cana. waardoor Hij Zijn glorie openbaarde, en Zijne leerlingen in Hem geloofden. De Liturgie van de overige vier Zondagen resp dit jaar vallende op den 23sten en 30sten Ja Juari, den 6den en den 13den is meer van alge- Uitvoer van Boter. Naar aanleiding van 't feit, dat veel Hollandsche boter per post in Duitscbland wordt ingevoerd, hebben de Duitsche douaneambtenaren bijzondere opdracht ontvangen, daarop nauwlettend toe te zien, opdat die boter de centrale distributiecom missie te Berlijn wordt toegevoerd. Ook de boter, die als geschenk ingevoerd wordt, valt onder deze nieuwe bepaling. De heer v. Vlijmen. Volgens de jongste ontvangen berichten moet de toestand van het Tweede-Kamerlid Van Vlij men hoogst ernstig zijn. Belasting met bepaalde bestemming. Op de aanslagbiljetten der Rijksinkomsten- belasting voor den komenden diQn-t 1916/17 zal men kunnen zien, dat de eerste rii:> wordt meenen aard. Deze Zondagen kunnen dan ook g,ecjaan om (jen neiastingbeialei te doen zien, zoo noodig verplaatst worden, indien er meer - dan 24 Zondagen na Pinksteren zijn in zulk geval worden een of meer dier overgebleven Zondagen tusschen den 23sten en den 24sten na Pinksteren, wrike immer de laatste moet zijn (Evangelie van het einde der wereld) ingelast. Bv. als er 25 Zondagen na Pinksteren zijn. en 5 na Driekooingen, dan wordt de 6de Zondag na Drie Koningen achter den 28sten Zondag na Pinksteren geplaatst. Die verplaatsing betreft alleen Oraties, het Epistel en het Evangelie. De overige gebeden worden ontleend aan den 23sten Zondag na Pinksteren, omdat vele gebe den van de Zondagen na Drie Koningen meer herinneren aan de Komst van Christus op het H. Kerstfeest, ze passen daarom niet op het einde van het Kerkelijk jaar. Zoo zien we, welke een bijzondere zorg de H. Kerkinhare Liturgie besteed heeft aan den Zondag, welke bij uitstek is „de das: des Heeren." Moge die goede geest der H Kerk ook al hare kinderen bezielen, opdat de Zondag over gansch de we reld als een dag van heiliging en rust gevierd worde. welke bestemming hei door hem te betalen be drag heett. Achter het zinnetje toch opcen ten voor het Rijk" komen de woorden le sta,an „lot dekking van de rente en aflossing der ooriogsteening". Eerste Kamerverkiezing. Naar wij vernemen zullen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone vergadering worden bijeengeroepen op 1 Fehruari a.s., ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vaca- ture-Ferf) en ter voorziening in den watersnood. Do Britsche gezant. De Britsche gezant Sir Alan Johnstand, heeft zich Donderdag jl. voor persoonlijke aange legenheid voor 'n tiental dagen naar Londen begeven. Gift van Prinses Juliana. Ook Prinses Juliana heeft, het spreekt vanzelf, gehoord van den watersnood en van de ellende die geleden wordt, van den nood die gelenigd moet worden. Toen heeft zij haar spaarpotje en haar beursje bijna geheel geledigd en het bedrag, f20.13, met een briefje, dat zij geheel adeen schreef, gezonden aan den voorzitter van de watersnoadcommissi'P, dec heei S. P. van Epglién Dat briefje is een doodgewoon kinder- briefje, aardig, omdat er zoo goed uit blijkt, dat het een briefje is van een bijna zevenjarige, dai niemand dan de Prinses alleen de hand •heett ^ehad in deze kinderlijke spontane daad van medelijden. Ziedaar iets voor de noodlijdenden om niet te vergeten. De kleine Prinses Juliana heeft zelve gedacht te helpen en het gedaan met medelijdend hart. 154) Wat dokter Hubert Nollan betrof, wanneer *a«n naar hem vroeg, dan antwoordde zij rond weg en op norschen toon: O! hem zien wy in het geheel niet meer. ik weet niet wat er van hem geworden is. Uat was waar. Sedert vele weken had men hein niet meer te Lamhalle gezien en er werd ternauwernood over hem gesproken. Alle genegenheid der brave dienstbode had zich samengetrokken op haar jonge mees- Wl*s„ Up den morgen na het feest bij Annetta Lai)ge, een mooie, zachte morgen, die do na ging yer iente aankondigde, trad Nicole kamer binnen van Thérèse, die zy had z!en geboren worden en nagenoeg als haar eigen dochter opgevoed, want haar eigen moe- *^ad het meisje nooit gekend. keivond haar u,an tafel zitten, het hoofd rich handen gesteund, een open boek voor Het was dlf uur. Zy legde baar band op den schouder ie» Tocht van een Engelsch eskader. Men seint ons dd. 21 Januari Ook Donderdag was weder een Eogelsch eska- is). Wij moeten dus wachten tot de volle maan der, uit een tiental schepen bestaande, benooi den van April, welke valt op Dinsdag 18 April. lezeres cn vroeg haar zacht: Gaat gij vandaag niet eens uit? Het. weer is zoo heerlijk. Thérèse schudde droevig het hoofd. Vandaag evenmin als anders. Gij vermoeit uw oogen zo® met dat lezen. Ik las niet, jnijn goede Nicole, ik zat te denken. Waaraan? Ja, jyaaraan dacht zij? Had zij het duiven zeggen, zelfs aan deze trouwe dienstbode, die veel meer een vrien din voor haar was? Toch drukte haar geheim haar loodzwaar op de borst, alsof het haar zou verpletteren. Zij zweeg. Een oogenblik later vroeg zij Wat is er voor nieuws? Overal wordt gevochten. Gouray heeft mij zooeven verteld, dat de soldaten het kas teel van den ouden markies De Chanteloup in brand gestoken hebben. Den markies zelf. die te oud was om uit te wijken, hebben zij meegenomen naar Rennes. Hij was als ver dachte aangegeven door de sansculotten van Plaver, die nadat de gendarmen waren heen gegaan achtergebleven om den wijnkelder van het kasteel ledig te drinken. Daarop kwa men de Chouanen, die er twaalf van gegre pen hebben en in het brandende kasteel ge worpen. De keukenmeid sloeg een kruis en hernam Ameland zichtbaar. Verkoop van schepen. Die Vereeniging van Nederlandsche gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardij^ ge vestigd te Amsterdam, heeft op de jongste le den vergadering met aiigemeene stemmen de v 4- gend'e motie aangenomen: Overwegende dat de verkoop var. Neder landsche zeeschepen naar het buitenland nog steeds voortgang heeft en zelfs grootere afme tingen dreigt aan te nemen: overwegende dat weliswaar veie nieuwe sche pen in aanbouw zijn, maar het zeer onzeker is, welk gedeelte dezer schepen ten slotte on der Nederlandsche vlag' in de vaart zal warden gebracht overwegende tevens dat Nederland voor den bouw van zeeschepen geheel afhankelijk is van --»• Ja, er gebeuren wel gruwelen tegen woordig, en men ziet er nog het einde niet van. Eiken dag is er weer wat anders.^ Gis teren hebben de boeren van .Plélan-le-Grand den gewezen koster aan den toren van zijn eigen kerk opgehangen. Zij beschuldigden h<m, dat Jiij hun ouden pastoor, die zich schuil hield, had verraden, zoodat deze naai Rennes gevoerd en geguillotineerd is. De koster schreeuwde, om er medelijden mee te krijgen, toen de boeren hem grepen, maar zij loonden geen erbarmen -en hingen hem aan het kruis onder de weerhaan. Daar stierf hij en ik geloof, dat hij er nog hangt. Het is afgrijselijk! Gouray zegt, dat het nog niet uit is en dat men nog wel erger dingen zal zien. Nicole Ledru liet er jammerend op volgen: Alsof dat mogelijk is. Waarop Thérèse zuchtte: Helaas! Beschr oomend vroeg zij Heelt hij u nog niet moer verteld? Aeen. Nicole Ledru dacht even na en hernam: 0 ja, hij sprak nog ovgr den kruide nier, ge weet wel, Ledoux. Het schijnt met, hem niet goed tc gaan sedert zijn, v/a-wom ding, die hij in het gevecht op .de Het'c den grooten eik bekwam. Mij zal ei \vu van sterven, maar het zal lang duien. eer hij genezen is en nooit zal hij1 mem krukken kunnen loopen. Het is zyn vei dien de loon. Had hij zich liever bij zijn schalen en gelucht gehouden, dan andere mauschon te tergen en te sarren, die schelm. Hij heeft nooit anders dan kwaad gedaan. De deur van het aangrenzend vertrek werd geopend. Nollan trad binnen. Hij was ka?m, maai- afschrikwekkend om te zien. Zyn verwilderde baard was uiter mate lang geworden. De grijze haren, ie zijn kalen schedel omkransten, voelen tot over zijn schouders. Hij was gewikkeld in een lange donker- roede kamerjapon, dm tot op zyn voeten afhing en een lichaam, omhulde, dat tot een geraamte was uitgeteerd.^ Al het vleesch van zyn gelaat was weg geteerd en on'der zijn huid, die g.-rimpeld en nee! als perkament was, kon men het ge beente duidelijk onderscheiden Dat gelaat maakte geheel den indruk van oen doodshoofd. Hot was zacht weer en de kamerjapon was van wol en dik met vvStten gevoerd, maar onoanks dat alles huiverde de oude als een koortslijder. Hebt gij kou? vroeg Thérèse bem zacht. la. Zij stookte het vuur in den schoorsteen wat op en schoof een armstoel voor den haard. De witte lippen van den grijsaard waren krampachtig pp elkaar' geklemci; de oogen al leen leefden in dat spookachtig gelaat. li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 5